Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14

Tema: Fiset ilire

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Fiset ilire

  Fiset ilire  1. Abrėt
  2. Afeidantėt
  3. Agrianėt, fis i Paionisė
  4. Aigestėt, fis i Thesprotisė
  5. Alantetsėt, fis i Paionisė
  6. Albanėt
  7. Almopėt, fis i Paionisė
  8. Alutėt, fis i Liburnisė
  9. Amantinėt, fis i Paionisė
  10. Amymnėt, fis epirot
  11. Amyntėt, fis i Thesprotisė
  12. Antigonasit, fis nė Epir
  13. Ardianėt
  14. Argyrinėt, fis epirot
  15. Arinistėt
  16. Atienitėt, fis i Liburnisė
  17. Atintanėt
  18. Athamanėt, fis epirot
  19. Autariatėt
  20. Bathiatėt
  21. Breukėt
  22. Breunėt
  23. Brygėt
  24. Bulinėt, fis i Liburnisė
  25. Burnistėt
  26. Daorsėt (darsejt, daversėt)
  27. Dardanėt
  28. Daunėt
  29. Deremistėt
  30. Deretinėt
  31. Deurėt
  32. Derriopėt
  33. Dervanėt
  34. Desidiatėt
  35. Dindarėt
  36. Ditionėt
  37. Dokleatėt
  38. Doberėt, fis nė Paioni
  39. Dolopėt, fis epirot
  40. Donetinėt, fis molos
  41. Dyestėt
  42. Elinėt, fis thesprot
  43. Feakėt
  44. Flanatėt
  45. Galabrėt
  46. Genaunėt
  47. Genoaitėt, fis molos
  48. Grabejt, fis nė Dalmati
  49. Haemasėt, fis nė Dalmati
  50. Helopėt, fis nė Epir
  51. Hyllėt (hyllejt) fis nė Epir
  52. Interfrurinėt
  53. Istrėt
  54. Koloinikėt
  55. Kambeasit
  56. Kaonėt
  57. Kasiopėt, fis nė Epir
  58. Kelaithėt, fis thesprot
  59. Keraunėt, fis nė Dalmati
  60. Kestrinėt, fis nė Epir
  61. Knidėt
  62. Krathėt, fis nė Epir
  63. Labeatėt
  64. Lacinsenėt
  65. Liburnėt
  66. Lopsėt
  67. Lynkestėt
  68. Mardonėt, fis nė Epir
  69. Masthitėt
  70. Molosėt
  71. Mylakėt, fis epirot
  72. Naresėt
  73. Nestėt
  74. Olbonensėt, fis nė Dalmati
  75. Paionėt
  76. Palarėt
  77. Panonėt
  78. Parauejt, parauenėt
  79. Penestėt
  80. Pirustėt
  81. Plerejtė
  82. Pyrėt, pyrisejt
  83. Rudinėt
  84. Selėt, fis nė Epir
  85. Selepitanėt
  86. Separėt, fis nė Dalmati
  87. Senedėt
  88. Skirtarėt, skyrtonėt, skyrtones, fis nė Dalmati
  89. Solentinėt
  90. Stulpinėt, fis nė Liburni
  91. Talarėt, fis nė Epir
  92. Tralėt
  93. Traulėt, fis epirot
  94. Tripolisėt, fis thesprot
  95. Tymfejt, fis epirot
  96. Thunatėt.

  Ilirėt dhe Iliria tek autorėt antikė. Pėrgatitur nga Frano Prendi, Hasan Ceka, Selim Islami, Skėnder Anamali. Rilindja, Prishtinė, 1979.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dar_di : 16-02-2011 mė 08:37
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 2. #2
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vetė se di.... :)
  Postime
  808
  Nė pyetje kurioziteti. Pėrse ke nėnvizuar disa nga kėto fise, kur dihet shumė mirė se tė gjitha kėto fise ishin nga ylliria.
  Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Sipase shenimeve kan qene 72 fise ilire.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Citim Postuar mė parė nga yllbardh Lexo Postimin
  Nė pyetje kurioziteti. Pėrse ke nėnvizuar disa nga kėto fise, kur dihet shumė mirė se tė gjitha kėto fise ishin nga ylliria.
  Arsyeja e theksimit tė kėtyre fiseve ka qenė me faktin se ato mėsohen mė sė tepėrmi si nė shkolla fillore, tė mesme dhe studiohen nėpėr fakultete. Pra, i ėshtė kushtuar njė vėmendje mė e posaēme, bashkėngjitur kėtu edhe argumentin historik se shkrime pėr kėto fise na kanė lėnė edhe autorė antik, madje edhe studiues tė ndryshėm koncentrim mė tė madh shfaqin pikėrisht pėr kėto fise. Ishin ndėr fiset mė tė mėdha e tė njohura ilire.

  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Sipase shenimeve kan qene 72 fise ilire.
  Zakonisht nėpėr libra tė shkollave fillore, tė mesme e libra universitar, theksohet se nė Iliri jetonin mėse 70 fise ilire, mirėpo, tė shikosh treguesin e emrave nga libri qė janė nxjerrė kėto 96 fise, do tė vėrtetosh me saktėsi nomenklaturėn nė fjalė. Fundja, konstatime tė tilla janė rezultat i studimeve tė ilirologėve Frano Prendi, Hasan Ceka, Selim Islami, e Skėnder Anamali.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dar_di : 24-02-2011 mė 09:59
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,068
  >>> Mqns paska ekzistuar nje fis me emrin Alban kjo mund te jete arsyeja qe shqiperia njihet me emrin Albania.
  La verita' ti rendera' libero!

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Fiesta
  Anėtarėsuar
  23-01-2011
  Postime
  157
  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Mqns paska ekzistuar nje fis me emrin Alban kjo mund te jete arsyeja qe shqiperia njihet me emrin Albania.
  Duke u bazuar ne sjelljet e Shqiptarve te sotshem gjithandej trojeve,per etje sundimi,mund te them se fisi Alban paska qen ne pozita me te volitshme,ekonomike,ndoshta edhe me miqesore me boten e atehershme vendimmarese .
  Nje pytje shtes ,ne cilat troje ka jetuar fisi Alban ?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Pirustet

  Se kush janė pirustėt, dyshimin e parė e jep vetė pėrkthimi i fjalės. Studiuesit kanė parė njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis pirustėve dhe dardanėve, pėrmes pėrkthimit tė drejtpėrdrejtė tė fjalės. Pirus dhe dardhė, nga mendohet se vijnė tė dy emėrtimet, janė forma latine dhe ilire tė sė njejtės fjalė. Ptolemeu, gjeografi i njohur i shekullit II i vendos pirustėt nė lindje tė Durrėsit, domethėnė pėrafėrsisht nė territoret qė ne jemi mėsuar t'i quajmė piruste, nė krahinat e Matit dhe Mirditės, ndėrsa historiani antik Straboni, duke folur pėr rebelimin pirust kundėr Cezarit, e vendos kėtė popullėsi, fqinjė me panonianėt, domethėnė tė shtyrė shumė nė veri. Dihet se pirustėt ishin tė lidhur shumė me artin e nxjerrjes sė mineraleve dhe pėrpunimin e metaleve. Njihen tashmė burimet e arit, argjendit dhe bakrit, qė ndodheshin nė territoret qė mė vonė u quajtėn Mirditė, por vendburimet mė tė mėdha metalifere gjendeshin nė Dardani, nė territoret e Kosovės dhe tė Serbisė sė sotme. Nėse kemi tė bėjmė me tė njejtin popull, atėherė pa drojė mund tė themi se jemi pasardhėsit e Dardanit antik, i cili pasi udhėhoqi pellazgėt (popullsi parailire) trojanė nė luftė pėr mbrojtjen e qytetit dhe pas rėnies sė Trojės iku dhe u vendos nė territoret qė u quajtėn tė tijat, siē ikėn tė tjerė dhe themeluan Trojėn e tyre nė brigjet e Venecias dhe tė Butrintit tonė.

  http://www.google.com/url?sa=t&sourc...OQNxtE7nbK9tnw

 8. #8
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga Fiesta Lexo Postimin
  Nje pytje shtes ,ne cilat troje ka jetuar fisi Alban ?
  Kruje - Tirane

  Kryeqendra, Albanopolis (Zgerdhesh - Kruje)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,334
  Citim Postuar mė parė nga Fiesta Lexo Postimin
  Duke u bazuar ne sjelljet e Shqiptarve te sotshem gjithandej trojeve,per etje sundimi,mund te them se fisi Alban paska qen ne pozita me te volitshme,ekonomike,ndoshta edhe me miqesore me boten e atehershme vendimmarese .
  Nje pytje shtes ,ne cilat troje ka jetuar fisi Alban ?
  Mos harrojme ne veten e kemi quajtur "Arber, Arbresh, Arban", mbase nuk ka ekzistuar fare fisi alban por arber, kjo eshte verzioni i historianit grek qe ka permendur fisin alban ne shekullin e trete.

  E njejta si fisi alban i Kaukazit, ata ne fakte veten e kane quajtur Aghuank por historianet romako/grek i kane thirrur albans.

  Mund kete edhe shume ngaterresa edhe per fiset tjera ilire, nuk e dijme taman sakte si jane quajtur, sepse e gjithe fiset jane permendur nga historiane grek e jo nga vet iliret.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Fiesta
  Anėtarėsuar
  23-01-2011
  Postime
  157
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Kruje - Tirane

  Kryeqendra, Albanopolis (Zgerdhesh - Kruje)
  Falemnderit per pergjegje ,deshta ta beje nje paralele me ate se si shpetuan keto troje sot qe i kemi ne dore ne Shqiptaret e na iken ato qe i kemi patur dikur.
  Dua te them se kjo pjese qe ka shpetuar nga debimi,asimilimi paskan patur tjeter moral,tjera virtyte qe edhe paska ndikuar te shpetohet edhe asimilimi apo debimi mbar kombetar.
  Dikur kam lexuar ne nje reviste se Iliret rreth bregdetit jan marr me "Pirati",faktikisht me vjedhje te anijeve tregtare.Nuk kam dashtur ta besoj qysh kete fakt qysh si femij kur kam lexuar kete te dhene nga nje revist e huaj.Por vjedhja po vazhdon edhe ne ditet e sotme-nuk ka njeri ne bote qe mund te ma ndrroj kete mendje se kjo nuk po ndodh dhe nuk ka ndodh.

 11. #11
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga Fiesta Lexo Postimin
  Dikur kam lexuar ne nje reviste se Iliret rreth bregdetit jan marr me "Pirati",faktikisht me vjedhje te anijeve tregtare.Nuk kam dashtur ta besoj qysh kete fakt qysh si femij kur kam lexuar kete te dhene nga nje revist e huaj.Por vjedhja po vazhdon edhe ne ditet e sotme-nuk ka njeri ne bote qe mund te ma ndrroj kete mendje se kjo nuk po ndodh dhe nuk ka ndodh.
  Kjo eshte ne raport me fituesin ose me ate qe shkruan histori. Qysh ne kohet e vjetra eshte ditur kjo teknike per te shpifur dhe genjyer kurnder nje popullit tjeter qe e pushton. "Pirateria" eshte term qe i vishej kundershtarit (njesoj si sot qe perdoret Terrorist) kur ai e bente luften ne det.

  Po te marr nje paralele, kujton ti qe ushtria romake ishte paqesore ndaj popullsise ilire qe banonte ne trevat e veta? Edhe ata kur pushtuan vodhen, plackiten dhe vrane. Ne rast se fituesit do ishin Iliret, romaket ne histori do paraqiteshin si pirate, plackites dhe vrases. Pra, "qellimi justifikon mjetin" dhe "Fitimtari ben historine" jane dy aspektet me te cilen ti gjen nje lloj filtri per llojin e luftes se antikitetit.

  Po marr edhe nje shembull tjeter, Djegja, rrafshimi, vrasjet (deri ne ate far feje sa qe thuhej qe edhe gjeja e gjalle nuk ekzistonte me) edhe skllaverimi i Epirit nga gjenerali Romak Paul Emil, aty nga vitet 168. para Krishtit sot pak a shume mund te quhet nje Krim kunder njerzimit dhe kesaj mund ti vesh nje paralele me "Viktimat" qe shkaktonin Piratet Liburne besoj e kupton vete se c'force ka informacioni!

  Me respekt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 06-03-2011 mė 06:48

 12. #12
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vetė se di.... :)
  Postime
  808
  Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
  Mos harrojme ne veten e kemi quajtur "Arber, Arbresh, Arban", mbase nuk ka ekzistuar fare fisi alban por arber, kjo eshte verzioni i historianit grek qe ka permendur fisin alban ne shekullin e trete.

  E njejta si fisi alban i Kaukazit, ata ne fakte veten e kane quajtur Aghuank por historianet romako/grek i kane thirrur albans.

  Mund kete edhe shume ngaterresa edhe per fiset tjera ilire, nuk e dijme taman sakte si jane quajtur, sepse e gjithe fiset jane permendur nga historiane grek e jo nga vet iliret.
  Emri Alban ka etimologjin nė rrėnjėn e emrit alb nė gjuhėn e vjetėr indo-evropiane, ku nė tė vėrtet nuk ka sgjė tė bėjė me banorėt por mė tepėr ka veti pėrshkruese tė vendeve malore ku bora nuk arrinte tė shkrihej, kėshtu qė mbulonte majet e kėtyre maleve dhe d.m.th. i bardhė. Nga kjo sot kemi Alpet dhe gjithashtu Albionin, emrin e vjetėr tė Britanisė sė madhe i cili rrjedh nga shkėmbet e bardh pranė bregdetit. Gjithashtu afėr Romės gjindet Mount Alban, qė ka kuptimin e bjeshkėve tė bardha.
  Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Fisi Ilire i Ordejve Sipas gjeografit tė njohur grek.Ptolemeu nė shekullin II e.sone, ekzistonte njė qytet i fisit ilir tė Ordejve, i quajtur Debolia.
  Fisi Ordejve te cilet banonin ne krahinen e sotme te Devollit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-04-2011 mė 08:35

 14. #14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •