Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  283

  Emrat prmbledhs n Fjalorin e Gjuhs s Sotme Shqipe (1980)

  Emrat prmbledhs n Fjalorin e Gjuhs s Sotme Shqipe (1980)

  Mr. Agim Spahiu,

  m 7 prill 2009

  Prmbledhje

  Me an t programeve t linux-it kemi arritur t'i prfshijm t gjith emrat prmbledhs q jan prfshir n Fjalorin e gjuhs s sotme shqipe t vitit 1980. Dhe nga to kemi sajuar, si t thuash, nj fjalorth t ktyre lloj emrave n gjuhn shqipe.

  Midis emrave t prgjithshm dallohen si nj grup i veant, per veorit e tyre lek-sikore dhe gramatikore, emrat prmbledhs. Emrat prmbledhs emrtojn nj trsi vetash, kafshsh ose sendesh t nj fare, n formn e numrit njjs. Ndryshe nga emri i numrit shums, emri prmbledhs emrton nj shumic sendesh t njllojta si nj trsi t pandar dhe, nga pikpamja sasiore, t panumrueshme.N t dyja rastet kemi t bjm me shumsi, por, ndrsa te forma e numrit shums shumsia paraqitet e diferencuar, e ndashme n njsi, tek emri prmbledhs ajo merret si nj e tr e pazbrthyeshme.Kjo del e qart kur krahasojm format e numrit shums t disa emrave me emrat prmbledhs q jan formuar prej tyre: djemt, dy djem, tre djem - djalria; grate, dy gra, tri gra -graria; proletart, dy proletar, tre proletar - proletart .

  N kt shkrim, kemi synuar q, me an t programeve t caktuara t linux-it, t'ua prezantojm lexuesve nj Fjalorth t emrave prmbledhs nga Fjalori i gjuhs s sotme shqipe, t cilin nuk ka pasur mundsi ta ket n dor n nj mnyr t prmbledhur deri m sot.

  ____________________________________
  1. Kshtu jan prkufizuar emrat prmbledhs n tekstin Gramatika e gjuhs shqipe 1, t ASHSH, botim i vitit 2002, f. 83.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  283
  ADMINISTRAT f. 3. prmb. Trsia e npunsve, q veprojn n aparatin shtetror ose n nj njsi organizative shtetrore. Administrata e fabriks (e institutit). Shkurtoj administratn.

  AFRI f. 4. prmb. bised. T afrmit, farefisi. U mblodh afria.

  AGALLARI f. prmb. vjet. Trsia e agallarve, agallart.

  AGJENTUR f. 2. prmb. Trsia e agjentve t organeve t zbulimit t nj shteti t huaj- Agjentur e fsheht. Zbuloj (kap, asgjsoj) agjenturn.

  AHENG m. bised. prmb. sazet popullore. Kng ahengu. Bj (hap, ngre) aheng. .Shkoi pr aheng. Mori aheng pr dasm.

  AKRABA f. thjeshtligj., vjet. 1. prmb. Fare-fisi, rrethi familjar, gjakıı e gjinia. E ka akraba. Ka shum akraba. Mbledh akra-ban.

  AKUAREL m. art. prmb. trsia e piktu-rave t tilla n nj galeri artesh, n nj ekspozit etj. Akııarelet e nj piktori.

  ANDRI f. prmb. Almiset per t lruar token dhe per t ngar qet.

  ANIJESI f. prmb. vjet. Flota detare. Anijesi luftarake.

  ANTROPONIMI f. gjuh. 1. prmb. Trsia e emrave t prvem t njerzve n nj gjuh a te nj popull. 2. Deg e gjuhsis, q studion emrat e prvem t njerzve. Antroponimia shqiptare.

  APARATI)RE f. prmb. Trsia e aparateve dhe e pajisjeve t ndryshme, q krye-jn nj pun s bashku ose q prdoren n nj laborator, n nj repart prodhimi etj. Aparatur elektrike (kimike). Ndreq aparaturn.

  ARGATERI f. hist. 1. prmb. Trsia e ar-gatve, argatt; shtresa e argatve.

  ARGJENDARI f. 3. prmb. Sende e stoli prej argjendi, argjendurina.

  ARMIK m. 3. prmb. Ushtria kundr s cils bhet lufta dhe shteti, t cilit i shrben ajo, kundrshtari. Forcat e armikut. Ushtria e armikut. Planet e armikut. Sulmon (drrmon) armikun.

  ARMIQRI f. prmb. bised. T gjith armiqt s bashku.

  ARNI f. prmb. krahin. Trsia e arave, t gjitha arat s bashku; arnaj.

  ARTILERI f. usht. 1. prmb. Trsia e arma-timeve luftarake, q prbhet nga arm zjarri t rnda (si topat, obust, morta-jat etj.), t cilat kan kalibr me t madh se pushka e mitralozi; trsia e ktyre ar-mve q ka nj ushtri ose nj njsi. Arti-leria e leht (e rnd). Artileria kundra-jrore (bregdetare, kundrtanke). Artileria reaktive. Qitje artilerie. Zjarri i arti-leris. Prgatitje artilerie goditje me arti-leri para sulmit. Zbulim artilerie. Qlloj (godit, rrah) me artileri.

  ASORTIMENT m. 2. vet. nj. prmb. Trsia e llojeve t prodhimeve ose t mallrave, q nxjerr nj ndrmarrje. Plani i asortimenteve. Plotsimi si asortiment.

  ASQER m. vjet. 3. vet. nj. prmb. Ushtri.

  AUDITOR m. 2. prmb. Trsia e dgjuesve t nj leksioni, t nj referati etj., zakon-isht t mbledhur n nj sall. Auditor i gjer (i ngritur). Shumica e auditorit. Flas prpara nj auditori.

  BAGETİ f. 1. prmb. Kafsht shtpiake, q mbahen per prodhimet e tyre dhe per pun bujqsore, gj e gjall; nj kaf-sh e till shtpiake. Bagti e trash lopt, qet dhe buajt. Bagti e imt (e holl) dhent e dhit. Bagti t leshta. Njzet krer (kok) bagti. Pleh (lkur) bagtish. Ahur (kasolle) bagtish. Kope (tuf) bagtish. Pazari i bagtive. Lshoj (kullot, dimroj) bagtin. Shkon me bagti. Njeriu pa dituri sht porsi bagti. fj. u.

  BAR I m. prmb. trsia e bimve t ktij lloji, q rriten vet n livadhe, n ara etj.; mbulesa e gjelbr me kto bim; lnd-in. Bar i gjelbr. Bar i njom (i ri, i that). Bar i egr bim barishtore q mbin e rritet vet. Bar i dendur. Bar hel-mues (i kripur). Bar mali (knete). Bar vjeshte.

  BARNI f. prmb. Trsia e barrave; bar-ishtet.

  BASHKERI f. 2. prmb. Shok e miq, shoqri. Kemi bashkri.

  BATAK m. prmb. fundrrinat e shoqris, llumi. Bataku i shoqris.

  BEJLLK m. 2. prmb. bised. Trsia e be-jlerve, bejlert.

  BEQARI f. 2. prmb. Trsia e beqarve, t rriturit e pamartuar. Ishte mbledhur be-qaria.

  BIJERI f. 1. prmb. Tr bijt e bijat, djemt e vajzat e dikujt. U mblodh bijria.

  BUI M m. 2. prmb. T gjith fmijt e lindur nga dy bashkshort; brezni.

  BİNA f. bised. 3. prmb. bised. Bijt e bijat, fmijt; pasardhsit e nj njeriu. Baba pa bina.

  BISHE f. prmb. Grup njerzish gjakatar. Bisha fashiste.

  BIZHUTERI f. prmb. Trsia e sendeve t vogla prej lnde t mueshme ose t punuara holl, q prdoren si stoli. Bizhuteri ari. Artikuj bizhuterie.

  Reparti (dyqani) i bizhuteris.

  BLEGTORI f. 2. prmb. shih BAGTI, A I. Blegtori e imt. Kullot per blegtori.

  BLERIM m. 2. prmb. Trsia e bimve t blerta q mbulojn token, gjelbrim. Qytet (kodra, fusha) plot blerim. N mes t blerimit. U vesh toka me blerim.

  BLETE f. 2. prmb. Trsia e ktyre mizave, q rrojn si familje n nj zgjua; zgjoi ku rrin kto miza. Lshon (roit, hedh) bleta. Pres (mbyt, vras, qeth) bletn. Gumzhijn si bleta. Vjen si blet e plot.

  BLOZERI f. prmb. Mbeturina t papastra.

  BONJAKRI f. 2. prmb. Trsia e jetimve, jetimt. 3. prmb. fig. vjet. T varfrit.

  BOSTAN m. prmb. shalqi e pjepr. Boston farvogl (i mbl, dimrak). Fare bostani. Mb jell bostan. ahet si bostan.

  BOTE I f. 4. prmb. bised. Njerzit e tjer, gjindja q na rrethon, njerzia; njerzit e huaj, me t cilt nuk kemi t bjm; nj njeri tjetr, dikush. Gjith bota. Si gjith bota.

  BRESHKAMADH m. prb. vet. nj. prmb. pushtuesit italian. Zjarr e plumb mbi breshkamadhin! E dbuam (e przum) breshkamadhin.

  BRİKET m. prmb. lnda e ngjeshur n kt mnyr. Briket qymyri. Briket tallashi. Briket eliku. Stuf per briket. Bj briket. Prdor briket.

  BRİKETE f. prmb. lnda e ngjeshur n kt mnyr. Briket qymyri. Briket tallashi. Briket eliku. Stuf per briket. Bj briket. Prdor briket.

  BUBERRI f. prmb. Trsia e punve t vogla, voglsirat, ikrrimat. Merret me bubrri.

  BUJQERI f. prmb. Trsia e bujqve, fshatart q merren me bujqsi.

  BUROKRACI f. 2. prmb. Trsia e npunsve q bjn pjes n aparatin brokratik t nj shteti, burokratt.

  BURRERI f. 2. prmb. Trsia e burrave t nj vendi, t nj shtpie etj., burrat. Bur-rria e fshatit. Burrria e shtpis. U mblodh burrria.

  AKLL m. 1. prmb. Gur t thyer n copa t vogla, q prdoren zakonisht per t shtruar rrugt. Grumbull aklli. ekan aklli. Rrug me akll. Shtroj me akll. Hedh (ngjesh) akllin.

  ATMA f. 2. prmb. Drrasa t holla ose thupra, q prdoren si lnd per mure t holla; petavra. Mur me atma. Tavan me atma.

  ERDHE f. 7. prmb. T vegjlit e nj kafshe shtpiake q kan lindur dhe q rriten s bashku. erdhja e gicave.

  IFUTERI f. prmb. bised. Trsia e ifutve gjith ifutt. U mblodh ifutria.

  OBANERI f. prmb. 1. Trsia e obanve, gjith obant, barinjt. U mblodh obanria.

  OBANI f. 2. prmb. obanri. Erdhi oba-nia.

  UNRI f. bised. 2. prmb. Trsia e unave, djemuria. U mblodhn unria.

  UPRI f. 2. prmb. Trsia e upave, gjith upat, vajzria. U mblodh upria. Rri n mes t upris.

  DATELINDJE f. 3. prmb. usht. Ata q kan lindur n t njjtin vit dhe thirren per t kryer shrbimin ushtarak n nj koh t caktuar. U thirrn dy datlindje. Kt datlindje nuk e thirrn sivjet.

  DEFTER m. 3. prmb. bised. Tuf me pesd-hjet fije letrash cigareje, t lidhura s bashku.

  DELMERI f. prmb. Barinjt, obanria.

  DERRERI f. prmb. 1. Trsia e derrave, der-rat.

  DJALERI f. 2. prmb. Trsia e djemve, t gjith djemt e nj vendi, t nj fshati etj. Djalria shqiptare. Djalria e fshatit. Lulja e djalris. U mblodh djalria.

  DRAMATURGJI f. 2. prmb. Trsia e veprave letrare dramatike t shkruara nga nj shkrimtar ose nga disa shkrim-tar, n nj epok a n nj vend t caktuar etj. Dramaturgjia shqiptare. Dra-maturgjia e lasht.

  DREJTESI f. 3. prmb. Trsia e organeve q mbrojn rendin juridik n nj vend t caktuar; sistemi i institucioneve q mer-ren me dhnien e drejtsis; veprimtaria e organeve gjyqsore q mbshtetet n ligjshmrin, n t drejtn n fuqi. Or-ganet e drejtsis. Dora e drejtsis. libr. organet gjyqsore popullore. Shpata e drejtsis. libr. ndshkimi q jepet nga gjykatat popullore per nj tradhtar.

  DUSHK m. 3. prmb. Degt vogla me gjith gjethe, t prera prej ktij druri, q grum-bullohen per dimr si ushqim per bagetine. Mullar me dushk. Preu (bri, vuri) dushk. I ushqen me dushk.

  DY num. them. 2. prmb. (t), JA (t). Dy s bashku a menjher. Erdhn t dy shokt (t dyja shoqet). la dhash t dy librat.

  DHE m. 8. vet. nj. prmb. bised. Trsia e njerzve q jetojn n nj vend, n nj krahin, n nj qytet a n nj fshat; pop-ulli, popullsia. U mblodh gjith dheu. U ngrit n kmb tr dheu.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  283
  DHENDERI f. 2. prmb. Dhndurt e nj familjeje. U mblodh (erdhi) dhndria. Thirri dhndrin per dark.

  DHIRI f. prmb. Kope me dhi, kope dhish. Doli dhiria nga pylli.

  DHJET num. them. 2. prmb. DHJET (t), DHJETA (t). Dhjet (frymor, sende, etj.) t marr s bashku, dhjet bashk.

  EGERTI If. prmb. Trsia e kafshve t egra, egrsirat. Ka egrti n mal. I hngri egr-tia.

  ELITE f. prmb. libr. Pjesa m e lart e m e privilegjuar e klasave, e shtre-save, a e grupeve shoqrore sunduese n vendet borgjeze e revizioniste prkun-drejt klasave e shtresave t shtypura dhe njerzve t thjesht; pjesa m e mir e m e zgjedhur e nj trsie. Elita e privilegjuar. Elita e shoqris (e vendit). Elita e intelektualve (e ushtris). Pr-faqsuesit e elites.

  EMIGRACION m. 2. prmb. Njerzit q kan emigruar. Emigracioni politik (ekonomik).

  EVGJİTERİ f. prmb. Trsia e evgjitve, evgjitt.

  FAKIRFUKARA m. bised. 1. prmb. Shtresa me e varfr e popullsis n vendet kapitaliste, q shtypet e shfrytzohet n mnyrn me t egr, t varfrit, t kpu-turit. Plakitin fakirfukaran. S'ajn kokn per fakirfukaran.

  FAKULTET m. prmb. bised. studentt dhe punonjsit q bjn pjes n t. Fakul-teti i Historis e i Filologjis (i Shken-cave t Natyrs, i Gjeologjis). Dekani i fakultetit. Degt (katedrat) e fakultetit. Mbaroi (kreu) fakultetin. U rreshtuan para fakultetit. I gjith fakulteti shkoi n aksion.

  FAREFIS m. 1. prmb. Trsia e njerzve q kan lidhje gjaku ose gjinie, njerzit e afrm.

  FAREFISNI f. 2. prmb. Trsia e njerzve q kan lidhje gjaku a gjinie ndrmjet tyre, farefis. Erdhi me tr farefisnin e tij.

  FARE f. 2. prmb. Kokrrat me t mira e t zgjedhura t drithrave, t perimeve etj., q prdoren per t mbjell. Fare e zgjed-hur. Fare vendi. Fare misri (gruri). Fare qepe (duhani). Fare jonxhe. Zgjedhja e fares. Hedh farn. Ruaj (l) per fare. 9. prmb. Grup njerzish q kan lidhje gjaku nga babai; pasardhs, pinjoll. Fare e shtueshme. Fare e keqe (e lig). shar. Me soj e me fare me gjith farefisin. I humbi fara. I humbt (iu shoft, i dalt) fara! malik. Mos i mbift fara! malik. Mos lnt fare pas! mallk. 10. prmb. bised. Grup njerzish t nj kombi a t nj race. Fare shqiptare. Fara me e vjetr n Evrop.

  FEMERI f. prmb. Trsia e femrave, grate dhe vajzat. Gjith femria.

  FMIJRI f. 2. prmb. T gjith fmijt s bashku, fmijt. U mblodh fmijria.

  FILIZERI f. prmb. libr. Trsia e filizave t drurve a t bimve, filizat.

  FISNIKRI f. 2. prmb. hist. Shtresa me e lart dhe me e privilegjuar e klass shfry-tzuese n shoqrin feudale ose feudalo-borgjeze, aristokracia feudale; trsia e fisnikve; parsia, shtresa me e lart e nj fisi. Fisnikria feudale.

  FOSHNJRI f. 2. prmb. Trsia e foshnjave, foshnjat.

  FQINJRI f. 1. prmb. Njerzit q banojn afr me njri-tjetrin, fqinjt. U mblodh fqinjria.

  FRUTOR mb. 2. si em. f. vet; sh. E, ET prmb. Drurt frutor, pemt.

  FSHAT m. 2. prmb. Trsia e banorve t ksaj qendre; fshatart. U mblodh (u ngrit) i gjith fshati.

  FSHATARSI f. 1. prmb. Popullsi q banon n fshat dhe q merret kryesisht me bu-jqsi e me blegtori. Fshatarsia e fushs (e zonave malore). U mblodh fshatarsia.

  FUKARA f. prmb. bised. Trsia e t var-frve, njerzit e varfr. Erdhn dit t mira per fukaran.

  FURNIZIM m. 2. prmb. bised. Mallrat e ndryshme e sendet e nevojshme, me t cilat furnizohet nj ndrmarrje per t plotsuar krkesat e puns ose nj dyqan per t?i shitur. Erdhi furnizimi.

  FUSH f. prmb. trsia e letrave q mbeten mbi tryez gjat lojs. Marr (ngre) nga fusha.

  GALANTERI f. 1. vet. nj. prmb. Sende t imta prej lkure, prej metali, prej plastike etj. si anta, dorashka, rripa mesi, rripa orsh, karfica, fura, krehra, etj. Artikuj galanterie. Punishte (dyqan) galanterie.

  GALTIN f. prmb. Copa gursh, tullash, su-vaje etj. q bien kur shembet nj mur.

  GARDROB f. prmb. rrobat q mbahen n kt dollap; t gjitha rrobat e siprme vetjake q ka dikush. Gardrob e madhe (e vogl). Gardrob me pasqyr. Gardrob e pasur.

  GRDHAJ f. 2. prmb. keq., vjet. Klasat ose shtresat e shtypura e t shfrytzuara, turma e paditur (prdorej nga shfrytzue-sit).

  GRDHAM m. 3. prmb. Plehra; dika e przier dhe e papastr.

  GRRES f. 2. prmb. T kruarat e nj gjelle q sht ngjitur n en.

  GRAFIK f. prmb. trsia e ktyre veprave. Grafik e lire (e zbatuar). Grafika shqiptare. Ekspozita e grafiks.

  GRARI f. prmb. Gjith grate, trsia e grave t nj shtpie, t nj fshati etj. Graria e fshatit. U mblodh graria. Filloi kngn graria.

  GRAVUR f. art. prmb. trsia e veprave t ktij lloji. Gravre e bukur. Gravur me ngjyra. Ekspozita e gravurs.

  GJALLSI f. 2. prmb. Trsia e qenieve t gjalla.

  GJASHT num. them. 2. prmb. (t),

  GJASHTA (t). Gjasht s bashku a menjher. Doln t gjasht nxnsit.

  GJEDH m. dhe prmb. Bagti e trash. Gjed-ht e mishit. Gjedht e qumshtit. Mish gjedhi. Smundje e gjedhit. Zhvillimi (shtimi, prmirsimi) i gjedhit.

  GJELBERIM m. 2. prmb. Trsia e bimve t njoma dhe e drurve me gjethe, blerim; bimsi.

  GJETH m. 2. prmb. Trsia e gjetheve t pemve a t bimve. eli (doli) gjethi. I ra gjethi. Era e gjethit er e leht pran-verore q fryn n kohn kur el gjethi. 3. prmb. Degt e holla me gjethe t disa drurve, q prdoren si ushqim per bagtin; ushqim prej bimsh per bagetine. Gjeth dushku. Bjn gjeth. Presin gjeth. Mullar me gjeth.

  GJETHE f. 2. prmb. shih GJETH, I 2, 3.

  eli gjethja.

  GJETHISHT f. 1. vet. nj. prmb. Gjethe t rna e t shtruara per tok. Gjethisht e but. Kaluan mbi gjethisht.

  GJETHNAJE f. 1. Kurora e gjetheve t nj peme; prmb. gjethet e nj druri. Gjeth-naja e pemve. Gjethnaj e dendur.

  GJINDE f. prmb. bised. Trsia e njerzve, zakonisht t nj qendre t banuar, pop-ulli. Gjindja e fshatit. Gjindja e shtpis njerzit e familjes, gjindt. U mblodh gjindja. Kishte gjindje t madhe.

  GJYKAT f. 2. prmb. drejt. Gjyqtart dhe ndihmsgjyqtart q shqyrtojn nj shtje gjyqsore; trupi gjykues.

  GJYQTARI f. prmb. 1. sport. Trsia e gjyq-tarve q ndjekin zbatimin e rregullave t lojs a t gars sportive. Gjyqtaria qen-drore.

  GJYSHERI f. 1. prmb. Trsia e gjyshrve, gjyshrit; strgjyshrit.

  HAJDUTRI f. 1. prmb. Trsia e haj-dutve, hajdutt.

  HALLDUPERI f. prmb. vjet. Pushtuesit osman; tradhtart vendas, q mbanin ann e pushtuesit osman. E shporrn hallduprin.

  HALLK m. prmb. bised. Njerzia, bota, njerzit. Punt e hallkut. 'thot hal-lku. Fjalt e hallkut e vrimat e gardhit s'mbyllen kurr. fj. u.

  HARBUTRI f. 1. prmb. vjet. Njerzit e vegjlis a t klasave t shfrytzuara t shoqris (prdorej me prbuzje nga klasat shfrytzuese). 2. prb. Sjellje e keqe prej harbuti; qndrim i vrazhd e i rnd.

  HAREM m. 2. prmb. Grate dhe dashnoret e myslimanve t pasur, q rrin n nj banes t veant. Haremi i sulltanit (i pashait). Merrte haremin me vete.

  HASMRI f. 3. prmb. bised. Armiqt. Gjith hasmria.

  HUBI f. krahin. 2. fig. prmb. Njerzit a kaf-sht q bjn dm t madh ose q sjellin humbje t rnda. Hubia e prishi misrin shpendt dmtar e prishn misrin.

  ILEGALITET m. 2. prmb. hist. Trsia e or-ganizatave q luftonin kundr pushtuesve t huaj dhe veglave t tyre n Shqipri gjat Lufts Nacionallirimtare duke punuar e vepruar n mnyr konspirative (Partia Komniste e Shqipris dhe or-ganizatat e masave t udhhequra prej saj). Njerzit (lufttart, heronjt) e ile-galitetit.

  IMIGRACION m. 2. prmb. Njerzit q kan imigruar, trsia e imigrantve.

  INSTITUT m. prmb. bised. studentt e punonjsit q bjn pjes n nj shkoll a n nj qendr t till. Institut i lart. Instituti bujqsor (pedagogjik, mjeksor). Institut krkimor-shkencor. Instituti i shkencave (i arteve, i fizkulturs, i projek-timit). Instituti i Gjuhsis dhe i Letr-sis. Punonjsit e instituteve. Drejtori (kshilli shkencor) i institutit. Ndrtesa e institutit.

  INTELIGJENCI f. prmb. intelektualt e nj vendi. Inteligjencia popullore (pr-parimtare, revolucionare). Inteligjencia e re (e vjetr).

  ISLAMIZEM m. 2. prmb. Trsia e mysli-manve, myslimant; bota islame.

  KALORESI f. 1. prmb. Trsia e kalorsve, kalorsit.

  KATR num. them. 2. prmb. (t),

  KATRA (t). Katr njerz, kafsh ose sende bashk a menjher. Erdhn (q) t katr. Ikn (q) t katra.

  KATOLICIZM m. 2. prmb. Trsia e kato-likve, katolikt.

  KLAS f. prmb. bised. trsia e nxnsve q ndjekin msimet s bashku n nj vit msimor. Klasa e pare (e dyt, e tet). Klasa paralele (kolektive). Klasat e ulta (e larta). Shok klase. Kujdestari i klass. Regjistri i klass. Mbledhja e klass. Lexim jasht klase. Puna n klas. Kreu klasn e tret (e pest, e gjasht). Doli i pari i klass. Prsrit klasn. Mbeti n klas. E kaloi klasn. Hyri (u hodh) n klasn e katrt.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  283
  KLER m. prmb. T gjith ata q krye-jn shrbime fetare e q kan detyra t ndryshme fetare (n vendet ku vepron feja). Kleri katolik (ortodoks, mysliman). Kleri i lart. Veprimtaria reaksionare e klerit.

  KOPERI prmb. T gjitha kopet s bashku.

  KORRESPONDENC f. 2. prmb. Trsia e letrave q merr dikush nga t tjert, letrat q jan kmbyer ndrmjet dy njerzve a institucioneve. U botua kor-respondenca. Studioj korrespondencn e dikujt.

  KRESHKE f. prmb. trsia e gjetheve t nj druri, flett. I doln kreshkat pems. I ran kreshkat molls. U ra kreshka drurve.

  KRESHNIKI f. 2. prmb. Trsia e kresh-nikve, kreshnikt. Kreshnikia e maleve.

  KRIMBRI f. prmb. 1. Trsia e krimbave, krimbat.

  KUADER I m. zyrt. 1. prmb. Trsia e punonjsve (e npunsve dhe e pun-torve) t nj ndrmarrjeje, t nj institution! etj.; edhe sh. seili nga kta punon-js q bn nj pun t caktuar sipas or-ganiks. Kuadri i institutit. Kuadrot teknike. Kuadri i mesm kuadri me arsim t mesm. Kuadrot e arsimit. Kuadrot me arsim t lart. Lvizja e kuadrit. 3. prmb. usht. Trsia e ushtarakve q kan per detyr prgatit-jen luftarake e politike t trupave n nj njsi ushtarake; edhe sh. seili nga kta ushtarak. Kuadri i repartit.

  KUMBARI f. etnogr. 2. prmb. Trsia e kumbarve, kumbart. Erdhi kumbaria.

  KUMTERI f. prmb. etnogr. 1. Trsia e kumtrve, kumbaria. U mblodh kumtria.

  KUNETERI f. prmb. Trsia, e kunetrve kunetrit. Jeton bashk me kunetrin. E ndihmoi kunetria.

  KURA f. vjet. 1. prmb. Djem t nj moshe, q thirreshin njhersh per t kryer shr-bimin ushtarak. U ngritn (u thirrn) dy kura menjher.

  KURORE f. prmb. familja mbretrore. Kurora mbretrore. Kurora e perandorit (e mbretreshs). Pasurit e kurors. Fj alimi i kurors fj alimi i mbretit n par-lament n disa vende borgjeze.

  KURS m. prmb. bised. ata q ndjekin kto msime. Kurs teknik. Kurs tremu-jor (gjashtmujor, njvjear). Kurs kual-ifikimi. Kurs kundr analfabetizmit. Kursi i ekonomis shtpiake. Kurs per kuzhinier (per mami, per infermier, per rrobaqepse, per traktorist, per shofer). Kurs pa shkputje nga puna. Erdhi gjith kursi. 3. Viti msimor q nd-jek dikush n nj shkoll t lart sipas nj programi t caktuar; prmb. bised. trsia e studentve q ndjekin msimet s bashku n nj vit t till. Kursi i pare (i dyt ...). Shok (shoqe) kursi. N 'kurs bhet kjo lnd? Kursi i tret ka provim. Mori pjes (kaloi) i gjith kursi.

  KUSARI f.

  2. prmb. Grup kusarsh; trsia e kusarve, kusart.

  KUSHERINI f. 1. prmb. Trsia e kushrin-jve, kushrinjt. Erdhi (u mblodh) kushrinia.

  KUVEND m. prmb. t gjith ata q merrnin pjes n kt mbledhje. Kuvendi i bur-rave. U mblodh kuvendi. E shtruan n kuvend. E vendosi kuvendi. prmb. t gjith ata q marrin pjes n nj mbledhje t till. Kuvend historik. Kuvendi i malsis. Kuvendi i grave. U mblodhn n kuvend. Foli n kuvend.

  KUZHINE f. prmb. gjellt e gatuara sipas ksaj mnyre; gjellt m karakteristike per nj popull. Kuzhin e mir (e leht). Kuzhina shqiptare. Kuzhina evropiane (orientale). Arti i kuzhins.

  LADUTRI f. bised. 3. prmb. Llupsit, gryksit, makutt. S'la gj n sofr ladutria. 4. prmb. Njerzit shpirtkqij e grabitqar, t pabest. U mblodh gjith ladutria.

  LAGUSH m. prmb. Gjethe drursh q kan rn n uj ose n tok t lagt dhe jan njomur e kalbzuar; gjethe q sjellin ujrat; pleh prej gjethesh t kalbura. Mblodhn lagush n pyll. I hodhn la-gush ars.

  LAMASHRI f. keq. 2. prmb. Trsia e njerzve lamash. U mblodh lamashria.

  LINDJE f. prmb. Njerzit e barkut t vet, pasardhsit; trashgimtart. Mamia pret lindjet. Thirri gjith lindjen e vet.

  LUARI f. prmb. Kope lopsh.

  LUKER f. 1. Dele; qengj; prmb. tuf e vogl dhensh.

  LYPESI f. 2. prmb. Trsia e lypsve, lypsit.

  MALESI f. 2. prmb. Malsort. U mblodh malsia. E dha fjaln (besn) malsia.

  MANIFAKTUR f. 2. prmb. vjet. Stofra a plhura t prodhuara nga fabrikat e tek-stileve. Dyqan manifakture.

  MASHKULLI f. 2. prmb. Trsia e meshku-jve, djemt dhe burrat; kund. grari. Erdhi gjith mashkullia.

  MATURE f. 2. prmb. edhe sh. A, AT bised. Trsia e nxnsve t klass s fundit t nj shkolle t mesme. Matura u nis per n aksion.

  MERCENARI f. libr. 1. prmb. Trsia e mercenarve, mercenart.

  MESHTARI f. fet. 2. prmb. Trsia e meshtarve, meshtart. Mbledhja e meshtaris.

  MRGAT f. prmb. Njerzit e mrguar n dhe t huaj, mrgimtart. Mrgata shqiptare e Misirit.

  MILICI f. 2. prmb. Organe ndihmse t poli-cis n disa vende t tjera; policia n disa vende. Oficer i milicis.

  MIQSI f. 3. prmb. Gjith miqt e dashamirt; njerzit e afrm. Erdhi (u mblodh) miqsia. Thirri miqsin n gosti.

  MISRI f. prmb. bised Trsia e arave t mb-jella me miser, misrat. U be mir misria sivjet.

  MITURI f. 4. prmb. Trsi e t miturve, t miturit. Erdhi mituria. Vajz e vogl, vajz e mitur.

  MIZRI f. prmb. 1. Shumic e madhe, mori (njerzish, kafshsh a sendesh). Mizri e madhe. Mizri ushtarsh. Mizri kafshsh. Nj mizri adrash. 2. prd. ndajf. Shum, plot; me shumic. Erdhn mizri. Kishte mizri.

  MOBILIERI f. 1. prmb. Trsia e mobilieve t nj shtpie, t nj zyre etj., mobiliet. Fabrika e mobilieris. Reparti (dyqani) i mobilieris. E pajisn me mobilieri.

  MOTRI f. prmb. T gjitha motrat s bashku, motrat. U mblodh (erdhi) motria.

  MURGJERI f. prmb. Trsia e murgjve, murgjit. U mblodh murgjria.

  MYSLIMANIZM m. 2. prmb. Trsia e myslimanve, myslimant, bota mysli-mane.

  NDRIKULLI f. 1. prmb. Trsia e ndrikullave, gjith ndrikullat s bashku. Na erdhn ndrikullat.

  NNRI f. 2. prmb. T gjitha nnat s bashku, nnat.

  NIPRI f. prmb. Trsia e nipave, niprit. Erdhi me gjith niprin.

  NUMIZMATIK f. 2. prmb. Trsia e mon-edhave t nj periudhe historike. Numiz-matika ilire.

  NUNRI f. 2. prmb. Trsia e nunve. Erdhn nunria.

  NUSRI f. 2. prmb. Trsia e nuseve, t gjitha nuset e nj vendi. Nusria e fshatit. U mblodh gjith nusria.

  NJERZI prmb. 1. T gjith njerzit e nj vendi s bashku; nj grumbull njerzish; njerzit, bota, gjindja. I dha drit njerzis. I bri z njerzis. Doli faqebardh para njerzis. Po mblidhej njerzia.

  NJERZIM m. prmb. Trsia e njerzve q rrojn n Tok, gjith njerzit e bots; shoqria njerzore, njerzit. Njerzimi prparimtar. E ardhmja e njerzimit. Historia e njerzimit.

  OBORRTARI f. 1. prmb. Njerzit e shtresave t larta q mban rreth vetes monarku, rrethi i ngusht i mbretit a i perandorit.

  OLIGARKI f. prmb. grupi i vogl sundues n kt forme qeverisjeje. Oligarkia skllavo-pronare (aristokrate). Lufta kundr oli-garkis. prmb. pronart e monopoleve t mdha q bjn pjes n kt grup dhe q nxjerrin fitime t shumta duke shfry-tzuar egrsisht masat e gjera punonjse n vendet kapitaliste, si edhe vendet e prapambetura. Oligarkia fmanciare.

  OPTIK f. 1. Deg e fiziks, q studion dritn, vetit e ligjet e saj si edhe ligjet e t parit. Ligjet e optiks.

  2. prmb. tek. Trsia e mjeteve dhe e veglave q jan t pajisura me thjerrza t ndryshme. Optika e projektimit.

  ORTAKRI f. 1. Bashkpunimi ndrmjet or-takve, t qent ortak me dike tjetr. Bri ortakri me t. E prishi ortakrin. E nxori nga ortakria. 2. prmb. Trsia e ortakve, ortakt.

  ORTODOKSI f. 2. prmb. Trsia e ortodok-sve, ortodokst.

  OSHNARI prmb. fet. 1. Trsia e osh-narve. Vendi (pylli) i oshnaris.

  OXHAKRI f. prmb. hist. Njerzit e shtress s pasur; klasa feudale e vendit, paria feudale. Oxhakria e vendit.

  OXHAKSI f. prmb. hist, shih OXHAKRI, A.

  PALAVI f. 3. prmb. Barrat e kqija, q mbytin bimt e mbjella. E ka mbytur grurin (misrin) palavia.

  PALLAT m. 3. prmb. Perandori a mbreti me rrethin e tij t ngusht, oborri perando-rak a mbretror. Jeta e shthurur (orgjit) e pallatit. Merrnin miratimin e pallatit. Ishin njerzit e pallatit.

  PARSI f. 1. prmb. vjet. Paria. Parsia e vendit.

  PARFMERİ f. 1. vet. nj. prmb. Trsia e lngjeve me er t mir dhe e lndve t tjera per kozmetik; vet. sh. lloje t ndryshme parfumesh e lndsh t tjera per kozmetik. Prodhimi i parfumerive.

  PARI f. prmb. Shtresa m e pasur dhe m e lart e shfrytzuesve; prfaqsuesit e ksaj shtrese q sundojn nj vend a nj krahin; krert e vendit (n vendet me rend shfrytzues); kund. vegjli. Paria fisnore. Paria e vendit (e qytetit, e fshatit). Vendoste paria.

  PAZAR m. bised. 2. prmb. Trsi e njerzve q shesin a blejn n kt vend; grumbull i madh e i rregullt njerzish. U mblodh pazari.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  283
  PEMETARI f. 2. prmb. Trsia e drurve frutor q mbillen e rriten nga njeriu, pemt. Pemtaria dııket e mbar sivjet.

  PES num. them. 2. prmb. (t), PESA (t). Pes s bashku a menjher. Erd-hn t pes (vllezrit).

  PERCJELLE prmb. Ata q i shkojn prapa nj njeriu t shquar dhe e shoqrojn kur shkon diku, shpur.

  PERFAQESI f. 1. prmb. Trsia e atyre q jan zgjedhur n nj organ shtetror, shoqror etj. per t mbrojtur t drejtat e nj grupi njerzish, per t marr vendime n emr t shumics etj., trsia e pr-faqsuesve t zgjedhur. Prfaqsi e zgjedhur nga populli. Prfaqsia e krahins s Vlors. Vendimi i prfaqsis s koopera-tivs.

  PIRATRI f. 3. prmb. Trsia e piratve.

  PLAK f. 1. edhe prmb. Trsia e sendeve dhe e orendive shtpiake, pasuri e mall q ka dikush n shtpi; zakon. sh. rro-bat e sendet e tjera vetjake, q merr me vete dikush kur udhton ose kur largohet nga shtpia, tesha. Vuri (bri, mblodhi) shum plak. Kishte plak t madhe. Plakat e shtpis. Plakat e udhtimit. Plakat e nuses. Nj valixhe (nj bohe) me plaka. Mblodhi plakat. Mori pak plaka me vete. Ngarkoi (solli) plakat.

  PLATE f. prmb. bised. njerzit q rrin n kt pjes. Plateja e teatrit. U uln (zun vend) n plate. U ngrit m kmb gjith plateja.

  PLEQRI f. 2. prmb. Trsia e pleqve, ple-qt. U mblodh pleqria.

  PLEQSI f. 1. prmb. hist. Kshill burrash, t zgjedhur n nj fshat a n nj lagje, q vendosnin per punt e fshatit a t lag-jes, pajtonin gjaqet, zgjidhnin mosmar-rveshjet etj.; organ kshillues i pushtetit shtetror n nj krahin q prbhej prej njerzve t paris; kuvendi i pleqve. Ple-qsia kombtare. Pleqsia e fshatit. Ple-qsia dhe vegjlia.

  PLUTOKRACI f. libr. 2. prmb. Trsia e plutokratve, plutokratt.

  PLLENIM m. 2. prmb. Bagtia q ka pjell, kafsht plleja. Ndajn pllenimin nga shterpria (nga shterpat).

  POERI f. prmb. Trsia e poeve dhe e enve t tjera prej balte. Poeria e holl en prej fajance. Poeri e trash.

  PRAPAMAL m. 2. prmb. Banort e ksaj krahine, prapamalasit, tejmalasit. U turr (u ngrit m kmb) i gjith prapamali.

  PRESIDIUM m. prmb. trsia e njerzve q bjn pjes n nj organ t till. Antart e presidiumit. Dekretet e presidiumit.

  PRIFTRI f. 2. prmb. Trsia e priftrinjve, priftrinjt.

  PRIT II f. 2. prmb. Grupi i njerzve q prgjojn n nj vend t fsheht per t sulmuar dike n befasi. Prita partizane.

  PRODHIM m. prmb. trsia e vendeve a e qendrave ku kryhet kjo pun. Brigada e prodhimit. Njsi prodhimi. ek. Njerzit e prodhimit. Mjeshtr prodhimi. Qendr prodhimi. Propaganda e prodhimit. Rev-olucionarizimi i prodhimit. Ritmet e prodhimit. Futja e shkencs dhe e tekniks s prparuar n prodhim. Lidh msimin me prodhimin. Pun n prodhim. Punon n prodhim. Kaloi n prodhim. Vjen nga prodhimi. E kryen stazhin n prodhim.

  PRUSH m. 5. prmb. Thekt e sixhades, t velenxs etj. Velenx me prush.

  QENRI f. prmb. 1. Trsia e qenve, qent. Ulrijn qenria.

  QERAMIKE f. 2. prmb. En, tjegulla, sende zbukurimi etj., t bra prej deltine t mbrujtur e t pjekur n furr. Qeramik e zakonshme tulla, tjegulla etj. Qeramik e holl sende prej porcelani. Qeramik artistike. Qeramik e pikturuar. Punimi i qeramiks. Boj qeramik.

  QIME f. 2. prmb. Trsia e fijeve t holla q mbulojn trupin e nj kafshe. E ka qimen t zez (t kuqe, t murrme). E ka qimen t ashpr (t but). Ndrron qimen. I bie qimja. Ujku qimen e ndrron, po lkurn s'e ndrron (po zakonin s'e harron). fj. u.

  3. prmb., bised. Fijet e mjekrs e t mustaqeve. E ka qimen t ashpr (t forte). S'i ka dale (dirsur) qimja ende nıık ka filluar ende t rruhet, sht ende i mit ur.

  QYTET m. 2. prmb. Banort e nj qendre t till; jeta, mnyra e jetess n nj qendr t till.

  RAJA f. prmb. fshatarsia e varfr, vegjlia. Ngriti krye rajaja.

  REAKSION II m. 2. prmb. Forcat e klasave shfrytzuese, q ndjekin kt poli-tik ose q kan vendosur nj regjim t till; kundrrevolucionart, reaksion-art. Reaksioni i jashtm (ndrkomb-tar, i brendshm). Forcat e reaksionit. Qendra e reaksionit. Krert e reaksionit. Lufta kundr reaksionit. E shpartalluam reaksionin.

  REGJI f. t eater., kinem. 2. prmb. Trsia e punonjsve q drejtojn vnien n sken t nj shfaqjeje ose t nj filmi, regjisort. Puna e regjis.

  REPART m. prmb. bised. trsia e punonjsve t ksaj ndarjeje. Repartet ndih-mse (kryesore). Reparti i shkrirjes (i derdhjes, i petzimit, i tjerrjes, i qndis-jes, i larjes). Reparti i rrobaqepsis (i zdrukthtaris, i shrbimeve). Reparti i tezgjahut (i tornove). Reparti i lodrave (i kpucve). Repartet e uzins (e fabriks, e dyqanit). Prgjegjsi i repartit. Mbled-hja e repartit. Punojn n nj repart.

  RESHPERI f. vjet. 2. prmb. Trsia e treg-tarve, tregtart.

  REZERVE f. 3. prmb. usht. Pjes e qyte-tarve, q zakonisht e kan br shr-bimin ushtarak dhe q vazhdojn pr-gatitjen per periudha t shkurtra ose q thirren nn arm n rast nevoje. Ushtar (oficer) i rezervs. Thirrja e rezervs. Strvitja e rezervs. Dali n rezerv.

  RINI f. 3. prmb. Trsia e t rinjve dhe e t rejave, gjith t rinjt e t rejat; brezi i ri. Rinia shqiptare. Rinia pun-tore (fshatare, shkollore). Rinia e bots. Edukimi i rinis. Program (emision) per rinin.

  ROBERI f. 3. prmb. bised. Njerzia; trsia e njerzve t shtpis.

  ROB I f. prmb. krahin. Trsia e njerzve, njerzit.

  ROJE f. 3. prmb. Njsi ose trup e vogl ushtarake, e caktuar per t kryer shr-bimin e patrullimit, t mbikqyrjes dhe t ruajtjes s dikaje, vendi i qndrimit t ksaj njsie. Trupi i rojs. Vendi i ro-js. Oficeri (komandanti) i rojs. Ndr-roj rojn.

  RREGULLI f. prmb. Gjak e gjiri, farefis.

  RREMET m. 2. vet. nj. prmb. Njerzit, gjindja; turm njerzish. U mblodh rrmeti. Kaloi prmes rrmetit. 'sht gjith ky rrmet ktu!

  RRUNGAJE f. prmb. drur, gur e dhe q shemben nga mali a q sjell lumi me vete. Nuk sjell lumi gjithnj rrungaja. fj. u.

  SALLAMERI f. 2. vet. nj. prmb. Trsia e llojeve t ndryshme t sallameve.

  SALLE f. 2. prmb. Njerzit q marrin pjes n nj mbledhje q bhet n nj dhom t till. Prgjigje nga salla. Iu drejtua salls. Ngriti salln m kmb.

  SEKRETARI f. sh 2. vet. nj. prmb. Trsia e sekretarve t zgjedhur per t mbajtur procesverbalet e nj mbledhjeje, t nj konference etj. Tryeza e sekretaris. U zgjodh presidiumi dhe sekretaria.

  SERMAJ f. prmb. vjet. 1. Para t vena mnjan, pasııri, kapital. E humbi tr sermajn.

  SIMBOLIK f. libr. 2. prmb. Trsia e sim-boleve t nj shkenc. Simbolika e algje-brs (e kimis).

  3. prmb. Trsia e simboleve t pr-dorura n nj vepr letrare ose artistike, ose nga nj autor a nga nj drejtim letrar, artistik, shoqror etj. Simbolika e Nolit. Simbolika e romantizmit.

  SKOTE f. 2. prmb. Trsi njerzish me pre-jardhje t njjt si familje, si soj a si race. Skota njerzore. S' sht nga ajo skot.

  SKULPTUR f. 3. vet. nj. prmb. Trsia e veprave artistike t tilla t nj mjeshtri, t nj periudhe a t nj drejtimi. Skulp-tura ilire.

  SMUQTH m. prmb. Rropullit, t brendsh-met, prbrendsat.

  SOFER f. 2. prmb. Trsia e t ftuarve q ulen njhersh rreth nj tryez n nj dasm, gosti etj. Sofra e grave (e bıırrave, e fmijve). Dy sofra burra e tri sofra gra. Tri sofra me t ftuar.

  SPIUNAZH m. 2. prmb. Rrjeti i spiunve t nj vendi. Spiunazhi amerikan (sovjetik).

  SULM m. prmb. lojtart e vijs s pare t skuadrs q kan per detyr t bjn kto veprime. Sulme t rrezikshme (t rrufeshme). Vija e sulmit. Sulm n krahun e djatht. Organizojn sulme pas sulmesh. Kaloi nga mbrojtja n sulm.

  SHKALL f. prmb. bised. t gjitha apartamentet q ndodhen n kt hyrje dhe njerzit q banojn n t. Shkalla e pare (e dyt...). Ndrtes me tri shkall. Mbledhja e shkalls. Prgjegjsi i shkalls. N ciln shkall banon? Shkalla 5, apartamenti 12.

  SHKOLL f. prmb. bised. trsia e nxnsve dhe e punonjsve t ktij institucioni. Shkoll fillore (tetvjeare, e mesme, e lart). Shkoll industriale (bujqsore, pedagogjike, ushtarake). Shkoll normale. vjet. Shkoll qytetse. vjet. Shkoll unike. vjet. Shkoll ushtrimore. Shkoll e dits. prmb. trsia e atyre q ndjekin nj drejtim t till. Shkoll letrare (filozofike). Shkolla romantike (klasike, realiste). Shkoll materialiste (idealiste). Shkolla e piktorve mesjetar shqiptar (e Onufrit). Shkolla e fjalve dhe e sendeve. gjuh.

  SHKURRE f. bot. 2. prmb. Pyll i imt, imsht; shkorret.

  SHPENDI f. prmb. Shpesri. Puplat e sh-pendis. Ra shpendia npr ara.

  SHPESRI f. prmb. Trsia e shpendve, sh-pendt. Shpesria e egr. Iku shpesria.

  SHPEZRI f. prmb. Shpesri. Fie e ngrihet me shpezrin.

  SHQIPTARI f. 1. prmb. Trsia e shqip-tarve, populli shqiptar. U ua shqip-taria.

  SHTAT num. them. 2. prmb. (t), SHTATA (t). Shtat s bashku a men-jher. Doln t shtat nxnsit (t shtata nxnset). I lexova t shtat vl-limet.

  SHTAZRI f. 1. prmb. Trsia e shtazve, shtazt, kafshria. U largua shtazria.

  SHTEGTARI f. 1. prmb. Trsia e shtegtarve q bjn nj rrug s bashku, shtegtart.

  SHTERPRI f. 1. prmb. Bagtit shterpa (zakonisht per dhent e dhit). Per mish kishin shterprin. Shterprin e ndan ve.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  283
  SHTERPRIM m. 2. prmb. krahin. shih SHTERPRI, A 1.

  SHTERPIM m. 2. prmb. krahin. shih SHTERPRI, A 1.

  SHTJERRI f. prmb. 1. Trsia e qengjave dhe e kecave, qengjat e kecat s bashku, tuf qengjash e kecash. Mbledhin (nda-jn) shtjerrin. Kullot shtjerrin.

  TEKNOKRACI f. 2. prmb. Trsia e teknokratve, teknokratt. Pushteti i monopoleve dhe i teknokracis. N duart e teknokracis.

  TERREN m. 2. prmb. Ndrmarrjet e prod-himit t rrethit, kooperativat bujqsore dhe institucionet lokale kundrejt qendrs dhe institucioneve qendrore; baz.

  TRE m. num. them. 2. prmb. TRE (t), TRIA (t). Tre ose tri s bashku a men-jher. Erdhn t tre shokt (t tria shoqet).

  TRI f. num. them. 2. prmb. TRE (t), TRIA (t). Tre ose tri s bashku a menjher. Erdhn t tre shokt (t tria shoqet).

  TRUP m. 6. prmb. Grup njerzish q kan pun t njjt a detyr t prbashkt dhe q prbjn nj kolektiv, nj administrate, nj institucion etj. Trupi diplomatik prfaqsuesit e shteteve t huaja t akredituar n nj shtet. Trupi gjykues kryetari i gjyqit s bashku me antart. Trupi msimor (pedagogjik) trsia e ar-simtarve t nj shkolle; t nj fakulteti etj. Trupi mjeksor mjekt.

  TURQERI f. prmb. bised. Turqit. Sknder-beu e drrmoi turqrin.

  THARK m. 6. prmb. bised. Trsia e pjellave t nj viti t caktuar, bark, brez (per kafsht e per njerzit); trsia e fmi-jve q kan lindur gjat martess me nj grua t caktuar.

  THJESHTERI f. prmb. Trsia e djemve t gjetur dhe e vajzave t gjetura, thjeshtrit e thjeshtrat.

  UDHHEQJE f. 4. prmb. Trsia e drejtuesve, udhheqsit; organi udhhe-qs. Udhheqje e sprovuar. Udhheqje besnike. Udhheqja kooperativs (e ndr-marrjes, e ministris, e shkolls). Pr-brja e udhheqjes. Detyrat e udhheq-jes. Zgjodhn udhheqjen. E solln (e zgjodhn) n udhheqje. Doli n udhheqje.

  UJQRI f. prmb. Trsia e ujqve, ujqit.

  UNIVERSITET m. prmb. bised. stu-dentt dhe punonjsit q bjn pjes n t; ndrtesa e ksaj shkolle. Stu-dentt (pedagogt, punonjsit) e univer-sitetit. Diplom universiteti. Godin e universitetit. Sallat (auditort) e uni-versitetit. Laboratort e universitetit. Mbaroi (kreu) universitetin. Hyri (u regjistrua) n universitet. Parakaloi universiteti.

  URTI f. 2. prmb. etnogr. vjet. Kshilli i pleqve, q jepte mendim per nj shtje sipas prvojs dhe zakoneve t vendit; pleqsi. E hodhn (e qitn) n urti punn.

  VAJ I m. 3. prmb. Bojra n ngjyra t ndryshme, q prpunohen me lngje t tilla dhe q prdoren per piktur. Pik-tur n vaj.

  VAJZERI f. 3. prmb. Trsia e vajzave, vajzat e nj vendi, upri. Vajzria e fshatit. Erdhi gjith vajzria. Ishte mbledhur tr vajzria.

  VARFERI f. 5. prmb. vjet. Trsia e njerzve t varfr, t varfrit. U mblodh varfria.

  VEGLRI f. prmb. Trsia e veglave, veglat q prdoren per t br nj pun a per nj veprim. Veglri vizatimi. Veglri per ndezje minash.

  VEGJLI f. 1. prmb. Shtresat e gjera e t varfra t popullit punonjs, njerzit e thjesht e t varfr kundrejt t pasurve e shfrytzuesve; masa (n vendet me rend shfrytzues); kund. pari. Vegjlia shqiptare. Vegjlia e qytetit (e fshatit). Interesat e vegjlis. Lufta e vegjlis. Zri i vegjlis. Shtypet (shfrytzohet) vegjlia. Ngriti krye vegjli.

  VEND m. 13. prmb. Trsia e njerzve q banojn a q jetojn diku, njerzit, gjindja e nj fshati, e nj qyteti, e nj krahine, e nj shteti etj.; populli, popull-sia. Luftonte vendi per liri. U ngrit i gjith vendi. Mblodhi tr vendin. S'e donte vendi. U tund vendi.

  VEPR f. 4. prmb. Trsia e atyre q ka krijuar dikush n fushn e artit, t letr-sis, t shkencs etj.; krijimtaria e dikujt. Vepr e pavdekshme. Vepra e nj shkrim-tari. Vepra e Nairn Frashrit. Vepra e Aleksandr Xhuvanit.

  VESHMBATHJE f. prmb. Rrobat, orapet e kpuct q prdorim per t'u veshur e per t'u mbathur. Veshmbathje pune. Dyqani i veshmbathjes. Industria e veshmbath-jes. Sektori i veshmbathjes.

  VLLAMRI f. etnogr. 2. prmb. Trsia e vllamve, vllamt. U mblodh vl-lamria.

  VELLAZERI f. 1. prmb. Trsia e vllezrve, vllezrit. U mblodh (erdhi) vllazria.

  VLLAZRIM m. 2. prmb. shih VL-LAZRI, A 1.

  VJEHRRI f. 2. prmb. Vjehrri dhe vjehrra s bashku.

  XUNKTH m. sh 2. vet. nj. prmb. Krce-jt e thar t ksaj bime, q prdoren per thurje, per fshesa etj. Shport (***-rige, kolltuk) xunkthi. Prodhime xunk-thi. Fshes xunkthi. ati me xunkth. Reparti i xunkthit. Thur me xunkth.

  XHAKONI f. fet. 2. prmb. Trsia e xhakonve, xhakont.

  XHANDARMRI f. prmb. Trupa ushtarake t veanta n vendet borgjeze ( para lirimit edhe n Shqipri) q prdoren per t mbrojtur rendin shtetror n fuqi, per t shtypur lvizjet demokratike e rev-olucionare dhe per disa detyra t policis gjyqsore; ndrtesa me zyrat e ktyre tru-pave. Forcat e xhandarmris. Zyrat e (kazermat) e xhandarmris. Repartet e xhandarmris. Postat e xhandarmris. Toger(komandant) i xhandarmris. E thirren e (mbajtn) n xhandarmri.

  ZEJTARI f. 2. prmb. Trsia e zejtarve.

 7. #7
  hala me fjalorin e enveristave? hala me kostallarin?
  vetem bato e ndonji injorant tjeter i forumit ka mbet qi mbron kostallarin me shoke

  BISHE f. prmb. Grup njerzish gjakatar. Bisha fashiste

  ELITE f. prmb. libr. Pjesa m e lart e m e privilegjuar e klasave, e shtre-save, a e grupeve shoqrore sunduese n vendet borgjeze e revizioniste prkun-drejt klasave e shtresave t shtypura dhe njerzve t thjesht; pjesa m e mir e m e zgjedhur e nj trsie. Elita e privilegjuar. Elita e shoqris (e vendit). Elita e intelektualve (e ushtris). Pr-faqsuesit e elites.

  FAKIRFUKARA m. bised. 1. prmb. Shtresa me e varfr e popullsis n vendet kapitaliste, q shtypet e shfrytzohet n mnyrn me t egr, t varfrit, t kpu-turit. Plakitin fakirfukaran. S'ajn kokn per fakirfukaran.

  FISNIKRI f. 2. prmb. hist. Shtresa me e lart dhe me e privilegjuar e klass shfry-tzuese n shoqrin feudale ose feudalo-borgjeze, aristokracia feudale; trsia e fisnikve; parsia, shtresa me e lart e nj fisi. Fisnikria feudale.
  deri te f-ja shkova se u merzita

 8. #8
  Mund te ndryshojne shembujt e dhene, por shumica e fjaleve jane shqip dhe nuk kane shume lidhje me komunzimin apo demokracine.

 9. #9
  Citim Postuar m par nga Muhamed Dolaku Lexo Postimin
  Me an t programeve t linux-it kemi arritur t'i prfshijm t gjith emrat prmbledhs q jan prfshir n Fjalorin e gjuhs s sotme shqipe t vitit 1980. Dhe nga to kemi sajuar, si t thuash, nj fjalorth t ktyre lloj emrave n gjuhn shqipe.
  Cfare programi eshte perdorur per te arritur kete, nese me lejohet te pyes?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •