Close
Faqja 29 prej 29 FillimFillim ... 19272829
Duke shfaqur rezultatin 561 deri 566 prej 566
  1. #561
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga bindi Lexo Postimin
    Pershendetje Hillirian-zo,ne lidhje me Anestin me vjen mire qe ky prononcimi i fundit
    i tij e rradhite ate nga ata shqiptare te besimit ortodoks qe kane djeshmri ,kur bie fjala per rujtjen e trshigimise se vlerave tona kombtare,megjithse ne fillim te ketij debati vrejta se disa kete debat e morren kete si diçka personale,Ajo qe cenohet sot nder shqiptare eshte ne rrafshin e etnise dhe trshigimise kulturore,pra diçka qe hyne ne domenin e te pergjthshmes sa i perket ne shqiptareve si komb,te cilet duhet te reagojne qe te gjithe ne ruajtjen e ktyre vlera ,pamvarsishte faktit se ciles fe i takojne keta! Me fjale te tjera dua te theme debati ne kete teme nuk ka te beje me gjera pasonale!Nqofse subjekti i temes eshte kalaja e Shkupit,dhe qe prezenton lashtsine e etnocitetit tone te perbashkte nuk e shoh te arsyeshme ,qe nje debat i tille te marre konotacion fetare dhe aq me teper personal!
    I nderuar bindi, kam nja dy pyetje per ty.
    1-Perse kjo ceshtje nuk filloi nga politika, deputetet qe ju perfaqesojne, ato qe jane ne tryeze per problematiken e shqiptareve?
    2-A eshte e vertete qe revolta nisi nga thirrjet ne facebook?
    3- A eshte nderhyrja turke ne favor te mardhenieve shqiptaro maqedone?
    4-Nese do te kishte ne brendesi te kalase nje xhami e konsideron ti nje objek kulturor apo nje deshmi te dhunimit te kesaj kulture ilire?
    5-A je dokord ti qe c'do popull, pas clirimit nga okupuesi duhet te filloje te c'montoje kulturen te cilen ai injektoi per te percare popullin shqiptare ndervedi dhe kundrejt popujve te tjere?
    6-A e sheh ti islamizmin si nje fe qe mund te prodhoje stabilitet mes shqiptareve , ne rajon dhe me tej, ne vendet me te cilat aspirojme te bashkejetojme.
    6- A je dakord ti qe deri ne 1380 shqiptaret kishin nje gjendje social ekonomike dhe nje nivel kulturore e arkitektonik te barabarte me Italine?Ne shume raste thone studiuesit treguesit tone ishin me larte se te tyret.Deri ne kete kohe ne ecnim si dy trena me shpejtesi e madhesi te barabarte ne te dy anet e adriatikut.
    7-A je dakord me mua kur them , se viti 1912 eshte viti ku shqiptaret u riballafaquan me europen (italine)
    8- A je dakord me mua kur them se pas ketij ballafaqimi prej 6 shekujsh ne kishim nje nje gjendje inferiore te mjerueshme kundjet tyre?Pra sundimi perandorak e demtoi rende shqiperine.Pas 1912 filloi nje rizgjim dhe sot ne shohim objetet e ndertuara ne kete periudhe.Ndertesat e ministrive rruget, bulevardet, dhe ndetesat te nje niveli europian.Pra duhet te jesh dakord me mue, nese pretendoj te them se populli shqiptar do te ishte njelloj me popujt europian nese do ti kishte shpetuar pushtimit.Me siguri nje popull me nje nivel cilesore social ekonomik nuk do te humbiste territoret por ndoshta do te kishte mundesi per ti shtuar ato.
    9-Pas gjithe ketyre, a mendon se ka vend per te ruajte ndonje nostalgji per atec'ka pushtuesi la pas ne kete vend?

    Une nuk jam ketu per te treguar se urrej shqiptaret musliman,pasi une me to bashkejetoj, por jam ketu per te diskutuar probleme qe na ndihmojne vet ne.Jam ketu per tju bere pyetje qe ju vet nuk do te merrnit persiper ti benit.Shqiptaret me njeritjetrin do ti qajne hallet dhe nese ka fyerje ato duhen anashkaluar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 24-02-2011 më 11:48
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  2. #562
    Ti Anestis 55 ,ke bere shume pyetje, une po te bej vetemse nje:

    A thua sa e ke rrogen qe te besh kryqezata neper forume?

    )))))
    Ndrysho Firmën

  3. #563
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Jo Explorer Anesti nuk besoj se paguhet me rrog, por anesti e ka nje hall qe e ka renede te sherohet, shiko sa mire sa me mjeshteri kecen prej nje qoshi ne nje qosh tjeter!
    Anesti e di mire se problemi shqyptaro sllav nuk ka lined me facebook-un, ineternetin. Ayhaaa ashete shum me i vjeter djallezia sllave dhe e popave pravo-sllavo ortodokes,se sa qe munedohet te na arsyetohet anesti. Nuk ia vlen te folet me per kete teme.
    Shqyptaret qe i kan provua bashke jetesat me shkie e din problemin se ku qenderon.
    Dhe une e kam thene se politikanet tan duhet te angazhohen per kete pune,qe ne menyre institucionale ta zgjedhin sherrin e sllav, qe tinezishet munedohen ta manipulojen,provokojen shqyptarin e negrate halle madh, por ku me i gjete ato politikan lidera, qe deri dje ishen zagar enverist, nanoist,rucist ne dore te ishe sigurimesave klosist.Politikanet qe kem sot nuk nau kan imponua nga e majta e shqypenis per te miren ton jo?! Po ky anesti si djathetist nuk e di pse nuk i kupeton ose behet gjoja si kupeton hallet e shqyptareve te Yllirides?!
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  4. #564
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    I nderuar bindi, kam nja dy pyetje per ty.
    1-Perse kjo ceshtje nuk filloi nga politika, deputetet qe ju perfaqesojne, ato qe jane ne tryeze per problematiken e shqiptareve?
    Pershendetje dhe nga ana ime.E para nje here,une nuk jam nga Maqedonia,por nga Mali i Zi konkretishte nga qyteti i Ulqinit ,keshtu qe nuk jam kompetente te flase ne emer te shqiptareve atje ,se ke perfaqsojne deputet shqiptare ne parlamentin e Maqedonise,mbase nje pergjigje do ta marresh nga ndonje shqiptare i atyre anve.

    2-A eshte e vertete qe revolta nisi nga thirrjet ne facebook?
    Mendoj se eshte e parendsishme ,se nga e si nisi revolta,rendsi ka fakti perse nisi revolta,pra ketu duhet gjurmuar shkaku dhe jo pasoja!

    3- A eshte nderhyrja turke ne favor te mardhenieve shqiptaro maqedone?
    Nuk e di se ne favore te kujt mund te jete,nderhyrja e Turqise!Por une nuk i besoje asnjeres pale qofte sllaveve te vete quajtur maqedon e qofte turqve!Kjo per faktin,se nuk mund te kuptohet se çfare marveshjesh mund kurdisin keto prapa skenes ne kurriz te Shqiptareve,ku si ç,kame cekur dhe ne postimet e ma hershme,ka nje tentative nga ty dy palet ,qe te pordoret elementi fetare,dhe gjithe ksaj çeshtje ti japin konotacion fetare ,edhe pse problemi ne esence nuk nuk eshte fetare!

    4-Nese do te kishte ne brendesi te kalase nje xhami e konsideron ti nje objek kulturor apo nje deshmi te dhunimit te kesaj kulture ilire?
    Ne te dy rastet qofte kishe apo xhami ,mrenda kalase,nuk eshte ide e mire ,kjo per faktin se kalaja ptezenton nje kultur parakrisiane dhe para islamike,dhe si e till do ti humbte asaj autencitetin e saj ,aq me teper,qe tentativa sllave qe kete kishe kerkon ta pagzoje si sllave,ndersa xhamin si turke!

    5-A je dokord ti qe c'do popull, pas clirimit nga okupuesi duhet te filloje te c'montoje kulturen te cilen ai injektoi per te percare popullin shqiptare ndervedi dhe kundrejt popujve te tjere?
    Kjo pune ka specifikat e veta,nese nje kulture ka vlerat e veta dhe koha i verteton si te tilla jo,ndersa te tjerat ikin vete me kohen!
    6-A e sheh ti islamizmin si nje fe qe mund te prodhoje stabilitet mes shqiptareve , ne rajon dhe me tej, ne vendet me te cilat aspirojme te bashkejetojme.
    Me perjashtim te islamizmit radikal,po

    6- A je dakord ti qe deri ne 1380 shqiptaret kishin nje gjendje social ekonomike dhe nje nivel kulturore e arkitektonik te barabarte me Italine?Ne shume raste thone studiuesit treguesit tone ishin me larte se te tyret.Deri ne kete kohe ne ecnim si dy trena me shpejtesi e madhesi te barabarte ne te dy anet e adriatikut.
    Jo,Ne periudha te me hershme po,periudhat historike te lulzimit Ilir ne aspektin social-ekonomik kane qene ne kohen e mbreterve si Bardhyli,Genci,Agroni,Teuta!
    Ndersa kjo merr fund nga pushtimi rromak dhe bizantin dhe luftrat qe zhvillojne keto perandori kunder njera tjetes,ku si vi ndarse ne mes tyre ka qene territoret Ilire, te cilat qene arene e luftimeve te ashpra ,te cilat kane demtuar per shekuj me rradhe popullsine dhe ekonomine e etnosit Ilir ndersa me vone me renjen e ktyre perandorive, u zavendsua pushtusi i ri, ai otoman!I cili pasohen nga ai sllave ,megjithse kjo pytje per ty pergjigjur kerkon nje material me te gjere,por shkutimishte mund te them se shqiptaret ,kane ra nga shiu ne bresher dhe persri nga breshri ne shi!

    Ne pytjet tjera do te pegjigjem me nje rast tjeter pasi nuk me premton koha!

    Shendet!
    Ndryshuar për herë të fundit nga bindi : 24-02-2011 më 19:26

  5. #565
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    [QUOTE=bindi;3025398]Pershendetje dhe nga ana ime.E para nje here,une nuk jam nga Maqedonia,por nga Mali i Zi konkretishte nga qyteti i Ulqinit ,keshtu qe nuk jam kompetente te flase ne emer te shqiptareve atje ,se ke perfaqsojne deputet shqiptare ne parlamentin e Maqedonise,mbase nje pergjigje do ta marresh nga ndonje shqiptare i atyre anve.
    Kam njohur shqiptare te Ulqinit e Tivarit dhe kam vene re se ju jeni te integruar mire me multikulturizmin atje.ju nuk keni problematiken e kosoves dhe aq me teper te maqedonise.

    Mendoj se eshte e parendsishme ,se nga e si nisi revolta,rendsi ka fakti perse nisi revolta,pra ketu duhet gjurmuar shkaku dhe jo pasoja!
    Ti beson se ndjesia per shkakun vjen nga kembet dhe jo nga koka?Absolutisht qe perpara nderhyn politika, intelektualet , profesionistet e asaj fushe, gazetaret, e me pas, ne varsi nga ndikimi i tyre mund te gjenerohet ne revolte fizike.
    Megjithate kjo revolte u iniciua ne fecebook,ne mneyre akute, qe e perjashtoi reagimin intelektual.




    Nuk e di se ne favore te kujt mund te jete,nderhyrja e Turqise!
    po nese e din se maqedonija kercenohej per tu ndare mes grekeve, bullgareve dhe serbeve dhe turqia u be pale me to, ti do te kuptosh se nderhyrja e saj sot do te jepe reaksion. Maqedonasit kane kaluar te njeten problematike me ne persa i perket asimilimit nga keto vende.Ato nuk mbahen si bullgare dhe as si serbobullgare, por si nje etni sllave me vete.

    Ne te dy rastet qofte kishe apo xhami ,mrenda kalase,nuk eshte ide e mire ,kjo per faktin se kalaja ptezenton nje kultur parakrisiane dhe para islamike,dhe si e till do ti humbte asaj autencitetin e saj ,aq me teper,qe tentativa sllave qe kete kishe kerkon ta pagzoje si sllave,ndersa xhamin si turke!
    kalaja mund te jete para kristiane ndonese nuk ja dime daten e ndertimit, perkundrazi ne shkrimet e mesiperme thuhej se ishte ndertue ne 1300.Por dhe nese pranojme versionin tend, para krishtit, ajo i ka sherbyer njerezve te cilet pa na pyetur neve, kane bere ndertime te kulteve te tyre fetare.Themelet jane aty te cilat ne i shikojme dhe ne foto, por une jam i sigurte se egziston dhe nje dokument qe e verteton kete , por qe maqedonesve te forumit tone nuk i intereson te na i sjellin.

    Kjo pune ka specifikat e veta,nese nje kulture ka vlerat e veta dhe koha i verteton si te tilla jo,ndersa te tjerat ikin vete me kohen!
    Me perjashtim te islamizmit radikal,po
    Nuk deshiroj te besoj qe nuk je ne korent me problematiken e multikulturizmit ne europe eme tej.Sot ajo po konsiderohet e deshtuar.

    Jo,Ne periudha te me hershme po,periudhat historike te lulzimit Ilir ne aspektin social-ekonomik kane qene ne kohen e mbreterve si Bardhyli,Genci,Agroni,Teuta!
    Ndersa kjo merr fund nga pushtimi rromak dhe bizantin dhe luftrat qe zhvillojne keto perandori kunder njera tjetes,ku si vi ndarse ne mes tyre ka qene territoret Ilire, te cilat qene arene e luftimeve te ashpra ,te cilat kane demtuar per shekuj me rradhe popullsine dhe ekonomine e etnosit Ilir ndersa me vone me renjen e ktyre perandorive, u zavendsua pushtusi i ri, ai otoman!I cili pasohen nga ai sllave ,megjithse kjo pytje per ty pergjigjur kerkon nje material me te gjere,por shkutimishte mund te them se shqiptaret ,kane ra nga shiu ne bresher dhe persri nga breshri ne shi
    !

    Nuk do ta kisha bere kete pyetje nese nuk do te shihja programin me akademiket e historise dhe te arkeologjise ne TV klan, pikerisht nje dite me pare.
    Gjithsesi faleminderit per pergjigjet.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  6. #566
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187
    Në vend të kishës, në Kalanë e Shkupit 3 muze

    Në vend të kishës, në Kala të Shkupit do të ndërtohen tre muze. Kështu ka deklaruar për të përditshmen ‘Vest’, drejtori i Drejtorisë për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, Pasko Kuzman. Ai ka thënë se punimet në Kalanë e Shkupit, do të fillojnë këtë vjeshtë. ‘Njëri muze do t’i dedikohet periudhës parahistorike, të cilin shqiptarët e quajnë periudha e dardanëve. Muzeu i dytë, do t’i kushtohet periudhës së mesjetës, apo siç e quajnë maqedonasit, periudha e krishterimit. Ndërsa muzeu i tretë do t’i dedikohet artefakteve të periudhës osmane’, ka deklaruar Kuzman. Në shkurt të këtij viti pati rrahje masive mes shqiptarëve dhe maqedonasve në Kala të Shkupit, pasi që drejtoria me të cilën udhëheq Pasko Kuzman, kishte vendosur të ndërtonte një kishë. Paraprakisht zyrtarë të BDI-së, kryesisht të Degës së Shkupit, kishin dala vetë gjatë natës në terren dhe i kishin larguar punëtorët që kishin tentuar të ndërtonin ilegalisht kishën në Kala të Shkupit.

    http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/75156.html

Faqja 29 prej 29 FillimFillim ... 19272829

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •