Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-08-2005
  Postime
  435

  Edhe Nenpresidenti Biden denon dhunen e nxitur nga PS ndaj institucioneve

  Kongresmenė, senatorė, si dhe zyrtarė tė lartė tė Shteteve tė Bashkuara mes tyre edhe zėvendėspresidenti Joe Biden, nė unison kanė dėnuar dhunėn e nxitur nga Partia Socialiste, me protestėn e organizuar mė 21 janar. Ky qėndrim i ėshtė pėrcjellė ministrit tė Mjedisit, Fatmir Mediu, njėkohėsisht Kryetar i Partisė Republikane, nė njė vizitė qė ai zhvilloi nė Uashington DC, ku dhe zhvilloi takime me pėrfaqėsues tė lartė tė administratės amerikane me zėvendėsasistent, sekretarin pėr Evropėn dhe Azinė, Thomas Countryman; me senatorėt Benjamin Cardin, Tom Coburn, Jim De Mint, Jeff Session, Mark Pryor, Richard Burr, Joseph Liberman, Jeanne Shaheen, Roger Wicker, Saxby Chamblis; me kongresmenėt Steny Hoyer, Mike Doyle, Robert Aderholt, Jeff Miler, Lincon Davis, Randal Hultgren. Pėrfaqėsuesin e Komitetit tė Helsinkit Bob Hand. Nė tė gjitha kėto takime, pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė administratės sė Presidentit tė SHBA, Barak Obama, kanė bėrė thirrje se mosmarrėveshjet politike nuk zgjidhet me anė tė dhunės, por me anė tė institucioneve legjitime. Gjithashtu, ata kanė vėnė theksin tek nisja e pėrgatitjeve pėr zgjedhjet lokale tė 8 majit. Ata theksuan se, "Shqipėria duhet tė vazhdojė tė forcojė shtetin ligjor, duke zgjidhur mospajtimet dhe problemet nė institucionet legjitime, nėpėrmjet reformave dhe njė dialogu tė qėndrueshėm dhe jo dhunės, duke garantuar zgjedhje tė lira dhe tė ndershme nė 8 maj". Gjatė takimit me zėvendėspresidentin Joseph Biden, Mediu mori vlerėsimet pėr zhvillimet e rėndėsishme tė Shqipėrisė si vend anėtar i NATO-s dhe rrugėn drejt sė ardhmes. Duke i shprehur falėnderimet pėr mbėshtetjen e SHBA pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, Mediu nė emėr tė Kryeministrit Berisha e ftoi zėvendėspresidentin Biden nė Shqipėri, i cili shprehu kėnaqėsinė pėr tė ardhur nė vendin tonė. Mediu, ishte i ftuar nga Kongresi amerikan nė njė vizitė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku mori pjesė nė Mėngjesin e Lutjeve, nė tė cilin ishte i pranishėm dhe Presidenti Obama. Tė gjithė bashkėbiseduesit vlerėsuan Shqipėrinė si partnere e rėndėsishme dhe kontributet nė NATO dhe punėn e saj nė rrugėn drejt BE dhe sidomos liberalizimin e vizave. Ata shprehėn bindjen se Shqipėria do tė vazhdojė progresin nė anėtarėsimin e plotė nė BE. Mediu i shprehu edhe njėherė mirėnjohjen e tė gjithė shqiptarėve dhe nė mėnyrė tė veēantė tė qeverisė pėr mbėshtetjen dhe miqėsinė e vazhdueshme dhe veēanėrisht pėr mbėshtetjen e jashtėzakonshme qė Shtetet e Bashkuara i dhanė Shqipėrisė nė anėtarėsimin e plotė nė NATO dhe rrugėn drejt BE.

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar mė parė nga REALIST Lexo Postimin
  Kongresmenė, senatorė, si dhe zyrtarė tė lartė tė Shteteve tė Bashkuara mes tyre edhe zėvendėspresidenti Joe Biden, nė unison kanė dėnuar dhunėn e nxitur nga Partia Socialiste, me protestėn e organizuar mė 21 janar. Ky qėndrim i ėshtė pėrcjellė ministrit tė Mjedisit, Fatmir Mediu, njėkohėsisht Kryetar i Partisė Republikane, nė njė vizitė qė ai zhvilloi nė Uashington DC, ku dhe zhvilloi takime me pėrfaqėsues tė lartė tė administratės amerikane me zėvendėsasistent, sekretarin pėr Evropėn dhe Azinė, Thomas Countryman; me senatorėt Benjamin Cardin, Tom Coburn, Jim De Mint, Jeff Session, Mark Pryor, Richard Burr, Joseph Liberman, Jeanne Shaheen, Roger Wicker, Saxby Chamblis; me kongresmenėt Steny Hoyer, Mike Doyle, Robert Aderholt, Jeff Miler, Lincon Davis, Randal Hultgren. Pėrfaqėsuesin e Komitetit tė Helsinkit Bob Hand. Nė tė gjitha kėto takime, pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė administratės sė Presidentit tė SHBA, Barak Obama, kanė bėrė thirrje se mosmarrėveshjet politike nuk zgjidhet me anė tė dhunės, por me anė tė institucioneve legjitime. Gjithashtu, ata kanė vėnė theksin tek nisja e pėrgatitjeve pėr zgjedhjet lokale tė 8 majit. Ata theksuan se, "Shqipėria duhet tė vazhdojė tė forcojė shtetin ligjor, duke zgjidhur mospajtimet dhe problemet nė institucionet legjitime, nėpėrmjet reformave dhe njė dialogu tė qėndrueshėm dhe jo dhunės, duke garantuar zgjedhje tė lira dhe tė ndershme nė 8 maj". Gjatė takimit me zėvendėspresidentin Joseph Biden, Mediu mori vlerėsimet pėr zhvillimet e rėndėsishme tė Shqipėrisė si vend anėtar i NATO-s dhe rrugėn drejt sė ardhmes. Duke i shprehur falėnderimet pėr mbėshtetjen e SHBA pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, Mediu nė emėr tė Kryeministrit Berisha e ftoi zėvendėspresidentin Biden nė Shqipėri, i cili shprehu kėnaqėsinė pėr tė ardhur nė vendin tonė. Mediu, ishte i ftuar nga Kongresi amerikan nė njė vizitė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku mori pjesė nė Mėngjesin e Lutjeve, nė tė cilin ishte i pranishėm dhe Presidenti Obama. Tė gjithė bashkėbiseduesit vlerėsuan Shqipėrinė si partnere e rėndėsishme dhe kontributet nė NATO dhe punėn e saj nė rrugėn drejt BE dhe sidomos liberalizimin e vizave. Ata shprehėn bindjen se Shqipėria do tė vazhdojė progresin nė anėtarėsimin e plotė nė BE. Mediu i shprehu edhe njėherė mirėnjohjen e tė gjithė shqiptarėve dhe nė mėnyrė tė veēantė tė qeverisė pėr mbėshtetjen dhe miqėsinė e vazhdueshme dhe veēanėrisht pėr mbėshtetjen e jashtėzakonshme qė Shtetet e Bashkuara i dhanė Shqipėrisė nė anėtarėsimin e plotė nė NATO dhe rrugėn drejt BE.

  Mirė bėjnė qė e dėnojnė kėtė dhunė, vec njė gjė ama, kur dėgjoj emrin Fatmir Mediu nuk e di pse mė vjen pėr tė vjellė. Kur pastaj i bashkangjitet Partia Republikane kėtij njėriu dhe mundohen tė hiqen paralelizma me Amerikėn tė bėn tė mendosh se cfarė niveli tė ulėt botėkuptimor kemi pėrsa i pėrket politikės. Sali Berisha bėn mirė mos rrethohet me banditė si Meta dhe Mediu se po i shkaktojnė vec probleme.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •