Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
  1. #41
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    psh,,,,,,,,, syte e NENE terezes, c,fare pasqyrojne !!!!!!!!!!!!!

    une do thoja HIC,,,,,,,,, veprat e saj flasin shume


    pasqyra ma e mire e shpirtit jon veprat e njeriut e jo syte e bukur
    Nuk kuptoj çhyn Nene Tereza ne kuptimin qe ka kjo teme!!
    "Carpe Diem"

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2008
    Postime
    208
    Sytë flasin gjuhen e tyre pa fjalë, janë pasqyrë e shpirtit.

  3. #43
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Thenie shume e vertete antike - syte janë pasqyre e shpirtit. Njeriu shume gjera mund t'i fsheh me sjelljet e veta, deklarimet, pamjen e vet, por asnjehere nuk mund ta fsheh reflektimin e shpirtit te syte te tij/saj....
    Bebezat e syve na ngjerohen kur dikush na pelqen, ndonjehere mblidhen. Shkelqimi ne sy tregon gjendjen tone emotive dhe ate psiqike.....
    Dridherimet, fokusimi i koncetruar i shikimit jane shprehje te gjendjes sone te brendshme por ne te njejten kohe edhe reaksion ne ngacmimet nga jashte apo ne personin qe veshtrojme....
    Ne syte tane shihet gjithçka - gjendja emotive, shendetesore, disponimi etj.

    A ndihet dashuria ne syte tane?
    A shprehin ato pasionin dhe deshiren per tu lidhur dhe per te dashuruar dike?
    Nuk mendoj se është krejt ashtu.

    Shpesh her sytë tregojnë ndryshe nga realiteti i njeriut, por nuk perjashtoj se edhe sytë disaher janë edhe realiteti i njeriut.

    Mendoj, por ky është vetem mendim i imi, pasqyra e njeriut është frymëzimi i tij të cilin eshprehë në vepra.

    Unë i kam sytë disi të dyshimt, bile bile në shumë raste, në fillim - kur nuk më ka njohur dikush mirë, më kan shkaktuar dëme duke dhënë pasqyr jo të mirë per mua, nuk e kuptoj se pse por ashtu është!

    E kujtoj nji rast në Zvicerr, një njeri i cili ishte ne kontakt me mua ai dhe gruaja e tij, ashtu në kontakt ishte edhe një shok i tjeter, te tret ishim shqiptar. Njëri e kishte gruan të mirë por marakli. Ai shoku shumë dyshonte në mua, e bile disaher më thojke; "toni ti nuk i ke sytë e shendoshë"! Ai i tjetri ishte sy perulur she per besë nuk te shkonte mendja per te keq per të. Çka ndodhi, ai per besë të Zotit kishte pasë lidhje me gruan e atij dy vite që kurr nuk ma ka marrur mendja!! U zbulua ajo pas dy viteve, jo nga sytë, por u zunë bashk.

    Kështu DI_ANA, nuk mendoj se varet gjith nga dukja në sy, por nga frymëzimi i cili vërehet në vepra. Njerëzit qe dinë të mshehin fjalet dhe veprat dinë edhe sytë qe t'i perulin. Por, nuk perjashtoj as sytë në disa raste të cilët shprehin deshiren e zemres
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  4. #44
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Mendoj qe nje njeri normal e qe ka ndjenja shprehet ne cdo xhest, ketu perfshihen edhe syte, por jo vetem...
    Menyra e hecjes; e levizjes se cdo pjese te trupit, qe nga duart, tek buzet, shpatullat, kthimi i kokes, mbase edhe plogeshtia e me rradhe tregojne me teper sec duhet, sepse kemi nje emocion me teper qe na ngacmon.
    Syte e sidomos fytyra pastaj ne pergjithesi tregon ne nje pjese te mire te njerezve gjendjen shpirterore: te merzitur, te kenaqur, te zemeruar etj etj qe mund te jemi... Personalisht s'i fsheh dot keto gjendje e ime am me njeh sa hyj ne dere te shtepise

    p.s. Occhio, non ci fermiamo soltanto agli occhi, ok:-)
    La vita è bella...

  5. #45
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622

    Talking

    Ketu po dilet nga tema. Behet fjale vetem per syte: Sa me te bukur te jene aq me i bukur eshte shpirti! Por kjo ne disa raste mund te coje ne zhgenjim. P sh ne rastin e syckave te bukura,por budallaqe..Dhe jo vetem kaq ,por budallalleku i bukurise ekstreme ,vleresohet ,nga disa te dashur,si shprehje e naivitetit femeror, qe i jep me shume hijeshi shpirtit te pasqyruar ne sy. Dhe me te vertete ,ata jane krenare qe i kane te dashurat budallaqe dhe naive dhe jane lumtur per shpirtin e tyre te bukur!
    Ndryshuar për herë të fundit nga brandon : 18-04-2009 më 14:14
    La vida es un carnaval

  6. #46
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Fale zotit ,qe nuk paska ,sy bukura , ketu te forumi,pasi asnjera nuk po ofendohet!
    La vida es un carnaval

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Ndoshta per faktin qe dashuria nuk shikohet nga njerezit si me pare!
    Ndoshta sepse vlerat e dashurise ne kete bote ku jetojme po merren neper kembe pa te drejte!
    Ndoshta sepse shume kane frike te dashurojne....
    Dhe ndoshta sepse shume gabojne...!!
    Natürisht ndoshta Diana,sepse kur Dashuria krahasohet me nje system,vaj halli ku kemi arritur?Natürisht ka njeriu frike,natyrisht shume gabojne edhe natyrisht Dashuria s'ka me vlere(por vlera qendron pikerisht ketu tek DASHURIA).
    Dashuria seshte profit,eshte Ndjenje qe asnjeri nuk e ka gjetur dot se c'far vlere ka,pra ka vlere me shume se kurre!
    Se atehere do shkonim te gjithe ne pazar per ta blere,por s'ka cmim per Dashurine dhe atehere se blejme dot!
    Eshte jeta vet,dhe vlera qendron perse ti ose une jeton!

    Pro Utopise,dhe perse jo???

  8. #48
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin


    Kështu DI_ANA, nuk mendoj se varet gjith nga dukja në sy, por nga frymëzimi i cili vërehet në vepra. Njerëzit qe dinë të mshehin fjalet dhe veprat dinë edhe sytë qe t'i perulin. Por, nuk perjashtoj as sytë në disa raste të cilët shprehin deshiren e zemres[/I]

    Pikerisht kete thashe dhe une!
    Syte jane pasqyra e shpirtit duam apo sduam ne.
    "Carpe Diem"

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Gjakova1999
    Anëtarësuar
    26-04-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    7
    Emotionet shihen ne sy definitivisht (nese bon aktrim :S )
    pra une tham, shihet ne veprim, a ka dashuni ...

  10. #50
    studente Maska e miska
    Anëtarësuar
    26-12-2006
    Vendndodhja
    Mos me kerko larg, kur me ke shum afer..
    Postime
    118
    Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
    Shekspiri
    Dashurine mund ta fshehesh por te zhgenjejne syte....
    Where there is love..there is life.!!

  11. #51
    e larguar,pergjithmone
    Anëtarësuar
    01-04-2010
    Vendndodhja
    Ska rendesi sesa te bukura jane endrrat e mia,rendesi ka qe ti do jesh gjithmone endrra ime e preferuar.Jeta eshte e shkurter...thyeji rregullat..fal shpejt..puth lehte...duaj vertet..dhe qesh pa kontroll...."TE KAM XHAN"-3 fjale te lehta per tu then
    Postime
    302

    Syte e tu e syte e mi

    Sic e dime syte kane nje domethenie ne biseden e dy personave qe duhen...me anen e syve mund ti themi shume gjera njeri-tjetrit..

    Syte e tu....me tregojne nese vuan,me tregojne siguri dhe qetesi..
    po ju c'mendoni?
    Me te mira se une,sa te duash,me te keqija,me lopate i gjen POr si une S'ekzistojne

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Ndonjehere syte thone me shume se sa fjalet .Pasqyra e shpirtit

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Vdekja
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Postime
    268
    ...jetojnë edhe pas vdekjes !
    Nuk jam unë që ju thërras ,por jeni ju që vini tek unë!

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Vdekja
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Postime
    268
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    lere rinine te qeshin e lodrojne e te gezojne jeten or ti monster.. me at nick ndjella-zi.

    ngordhsh sa me pare ti vet or ti vampir..

    Nje dite syte e tu do kerkojne meshiren e syve te mi !
    Nuk jam unë që ju thërras ,por jeni ju që vini tek unë!

  15. #55
    i/e larguar Maska e Watt
    Anëtarësuar
    04-03-2011
    Vendndodhja
    Austri
    Postime
    213
    Syt nuk genjejn asnjiher. jan pysqyr e shpirtit
    shkelqejne kur jemi te gezuar, lotojn kur jemi te piklluar, ndizen e rrezatojn flake kur dashurojm, lendojn shume njerz kur i tkurrim e ashtu me radh

    Fokuzimi dhe reagimi me ane te syreve jep gjithmone gjendjen psikologjike te njeriut

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Watt për postimin:

    RiGerta (29-09-2013)

  17. #56
    i/e regjistruar Maska e stela81
    Anëtarësuar
    26-06-2012
    Vendndodhja
    Ne qiell
    Postime
    1,106
    SHikimi do ishte me i pershtatshem, se sa per syte..sot po ndryshojne ngjyren sa te munden...
    qellon qe dashuron njerin me sy te bukur blu, e kur e sheh mbas dy ditesh i ka syt kafe.., cti besh..rrofshin lentet hahahah
    jet e poshter..ky po qe ishte mashtrim...

  18. #57
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    738

    Për: Sytë janë pasqyra e shpirtit dhe dashurisë!

    Sytë e mi janë bosh,paraqesin një shpirt të thyer.
    Sa keq që njerëzit nuk dijnë ti lexojnë sytë.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •