Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1

    Bota ka nevojë për një perandori Islame

    Ky film përmbledh gjendjen aktuale të botës islame dhe trashëgiminë strategjike të Turqisë. Kjo trashëgimi ka rrënjë jashtëzakonisht të thella dhe është e lavdishme, dhe ajo do ta vendos Turqinë në krye të kombeve udhëheqëse të botës në shekullin 21

    Faktet e tanishme dhe ato historike tregojnë se nevoja për një Perandori të re Osmane për ta ri-renditur botën nuk është ëndërr utopike, por një ideal i dëshiruar që mund të arrihet me vendosmëri të mjaftueshme.

    Sot, në kohën e shtypjeve të ndryshme, koncepti tolerant dhe paqësor i Islamit në traditën Osmane do ta sjell një fener të shpresës për tërë botën.

    Nëse Turqia mund ta përdorë më mirë trashëgiminë e mrekulluar të civilizimit që e posedon, nëse e drejton fytyrën vazhdimisht përpara duke qëndruar mbi të gjitha aspektet e të kaluarës së saj, atëherë na pret një e ardhme e ndritshme.



    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  2. #2
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Bota ka nevoje me e lene te qete e te lire e jo me i diktu se a duhet te jete,e kuqe a e bardhe,komuniste a fashiste,islame a ateiste.Mjaft me keto idiotesira se late name late.Shihni punet tuaja.Ti s'po je ne gjendje me u mar vesht me gruan qe ke ne shtrat, na pretendoke te besh 7 miliarde njerez me nje mendje.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Ndoshta
    Anëtarësuar
    31-10-2010
    Postime
    247
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Ky film përmbledh gjendjen aktuale të botës islame dhe trashëgiminë strategjike të Turqisë. Kjo trashëgimi ka rrënjë jashtëzakonisht të thella dhe është e lavdishme, dhe ajo do ta vendos Turqinë në krye të kombeve udhëheqëse të botës në shekullin 21

    Faktet e tanishme dhe ato historike tregojnë se nevoja për një Perandori të re Osmane për ta ri-renditur botën nuk është ëndërr utopike, por një ideal i dëshiruar që mund të arrihet me vendosmëri të mjaftueshme.

    Sot, në kohën e shtypjeve të ndryshme, koncepti tolerant dhe paqësor i Islamit në traditën Osmane do ta sjell një fener të shpresës për tërë botën.

    Nëse Turqia mund ta përdorë më mirë trashëgiminë e mrekulluar të civilizimit që e posedon, nëse e drejton fytyrën vazhdimisht përpara duke qëndruar mbi të gjitha aspektet e të kaluarës së saj, atëherë na pret një e ardhme e ndritshme.



    http://www.youtube.com/watch?v=lkbO5xZRvow

    Selam Alejkum,ju pergzoj per dokumentarin shum shum i mire,nese kthehemi ne histori dhe te shohim se si ka qen harmonia e asaj jete nuk mund te krahasohet me asnje sistem te sodit ose te shkuares se sistemeve komuniste ose demokracis ose cfaro sistemi tjeter .
    Ne kohen e Omerit r.a Jahja Ibën Said thotë :"Më ka derguar Omer Ibën Abdulazizi të shpërndajë lëmoshë në Afrikë.Kërkova të varfër që t'u jepja por nuk gjeta. Omeri i pasuroi njërzit". Shikoni tasht Afrikën ose siç e quan bota përëndimore "bota e tretë" Shihni se si e katandisen sot kolonizatoret.
    Islami e çrrenjosi varferin,ne ate nivel sa s'gjendej dot njeri qe ti jepej zekati ose lemosha. Gjat Hilafetit te Osmanit r.a ishin te angazhuar thirres special,te cilet ftonin popullin te merrnin me bollek te mira materiale.Shteti Islam ( gjat hilafetit te Omerit r.a e vendosi i pari ligjin e ndihmave sociale dhjet shekuj perpara se ta bente kete Evropa. Madje nga vakefi ( arka shtetrore ) ishte ndar buxhet i vecant per perkujdesje edhe per qent endacak.

    Shiqoni se si ka qen Bota Kur Islami ka drejtu ket bot,ndersa shiqoni sot se si drejtohet.

    Selam Alejkum
    " Injoranca është Terri më i madh në Botë "

  4. #4
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Bota ka nevoje me e lene te qete e te lire e jo me i diktu se a duhet te jete,e kuqe a e bardhe,komuniste a fashiste,islame a ateiste.Mjaft me keto idiotesira se late name late.Shihni punet tuaja.Ti s'po je ne gjendje me u mar vesht me gruan qe ke ne shtrat, na pretendoke te besh 7 miliarde njerez me nje mendje.
    E puna jote cila qenka, t'i shikosh punet e te tjereve?

    le nam lol
    Paqë

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Konstantin
    Anëtarësuar
    11-12-2010
    Postime
    447
    ky muabet i bie kshu te jetEmri:  epicfail.jpg

Shikime: 176

Madhësia:  46.5 KB

  6. #6
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Citim Postuar më parë nga Adna Lexo Postimin
    E puna jote cila qenka, t'i shikosh punet e te tjereve?

    le nam lol
    Po pse duhet te mar leje nga ty per te shprehur mendimin tim?Perderisa i "fut hundet" (po flas me logjiken tende) ne forume ku mund te lexohesh nga mijra vete atehere edhe pregatitu per mendime ndryshe.Mendohu kur flet.

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Bota ka nevoje me e lene te qete e te lire e jo me i diktu se a duhet te jete,e kuqe a e bardhe,komuniste a fashiste,islame a ateiste.Mjaft me keto idiotesira se late name late.Shihni punet tuaja.Ti s'po je ne gjendje me u mar vesht me gruan qe ke ne shtrat, na pretendoke te besh 7 miliarde njerez me nje mendje.
    Pikerisht ky eshte problemi i sodit, s'po mirret kush vesh, prandaj bota ka nevoje per nje ndryshim radikal, sidomos shtetet me popullësi muslimane ! Prandaj duhet te zgjohen nga ky gjume i rend, duhet ber çmos per ta ringjallur Bashkimin Islamik.
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  8. #8
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Pikerisht ky eshte problemi i sodit, s'po mirret kush vesh, prandaj bota ka nevoje per nje ndryshim radikal, sidomos shtetet me popullësi muslimane ! Prandaj duhet te zgjohen nga ky gjume i rend, duhet ber çmos per ta ringjallur Bashkimin Islamik.
    Europa e Amerika po edhe Kosova e Shqiperia mire jane, ndryshimet radikale le te fillojne prej lindjes ..... e vertet qe kane cka ndryshojne duke fillu nga heqja e sheriatit.

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Po pse duhet te mar leje nga ty per te shprehur mendimin tim?Perderisa i "fut hundet" (po flas me logjiken tende) ne forume ku mund te lexohesh nga mijra vete atehere edhe pregatitu per mendime ndryshe.Mendohu kur flet.
    Ngadale, ngadale mos shkruj kot, lexo postimin tim edhe njehere se nuk e paske kuptu..

    Nuk te kam citu pse ke mendim kunder, por per faktin se ke thanë:

    murik: shihni punet tuaja
    edhe fill pas kesaj vazhdon e thu:
    murik Ti s'po je ne gjendje me u mar vesht me gruan qe ke ne shtrat
    wow shkrun per dicka shume intime qe nuk kemi te drejte te perzihemi e as te flasim per aske rreth ketyre gjerave, ama ajo qe te bene shume qesharak eshte fakti se para kesaj thua
    shihni punet tuaja
    e vete perzihesh ne pune te tjereve, gallate fare

    Vec kesaj ne jemi tek komuniteti musliman, kemi mendimet tona, hapi cfare tema te duam KJO ESHTE PUNA JONE, ty nuk te takon te na thuash shihni punet e juja se kto pune tonat jane, e jo tuat.

    Ty nese nuk te pelqejne mundesh me shpresh mendimin tend se je kunder, edhe KAQ.
    Paqë

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-01-2011
    Postime
    90
    gogi a mire po te duket shqiperia dhe kosova ????? bejne kontrabande me organe dhe kjo te duket pune e mire?? ptuuuu

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464
    Merreni me mend,me nje parandori islame!!!...Shihni vetvrasjet neper boten islame,dhe do te ngopeshit nga kjo perandori duke pergjakur gra,pleq,femij e njerez te pafajshem...Te gjithe do te peshtjelleshin me tritol trupit,dhe do te vetvriteshin,duke vrare edhe te tjeret hahaha.Gjat do te jetonte kjo perandori,duke vrare njeri tjetrin nen emrin e allahut.

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    Merreni me mend,me nje parandori islame!!!...Shihni vetvrasjet neper boten islame,dhe do te ngopeshit nga kjo perandori duke pergjakur gra,pleq,femij e njerez te pafajshem...Te gjithe do te peshtjelleshin me tritol trupit,dhe do te vetvriteshin,duke vrare edhe te tjeret hahaha.Gjat do te jetonte kjo perandori,duke vrare njeri tjetrin nen emrin e allahut.
    Dielli,

    Keto vetvrasje dhe padrejtesi qe i behen muslimanëve edhe ne shtetin e tyre, duhet ndalur duke instaluar sheriatin ne çdo shtet me popullësi Islame ! Te krishteret s'kan asgje te humbasin nga nje perandori e tille, perkundrazi vetem çka mund ta praktikojn besimin e tyre edhe me ne liri se tani.
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •