Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Çfarë të marrim me vete në maternitet?

    cfare te fusim ne valixhe se kemi nisur pajen

  2. #2
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    hahaha dhe une problem te madh e kisha kete...

    I kisha cantat gati mbi nje muaj para dites qe me kishin caktuar per te lindur dhe kjo me doli per mire duke qene se linda me shpejt sec prisnim.

    Ne keto raste sugjerojne qe ti kesh gati dhe ti kesh ne makine cantat, sepse nuk i dihet ku je dhe ka raste kur nuk shkon ne shtepi por direkt ne spital. GJITHSESI, mendoj te gjitha sugjerimet neper revista apo libra (qe une s'lashe pa lexuar) jane pak te egzagjeruara. Kur e them kete, duhet pasur parasysh qe une kam pas udhetuar shpesh dhe si rrjedhoje jam mesuar te paketoj vetem ato qe me duhen. Njoh njerez qe dhe vetem per dy dite larg shtepise marrin nga dy valixhe, dhe kjo pasqyrohet ne menyren si paketojne per ne spital. Asgje e keqe me kete por thjesht duket te kesh parasysh qe te paketosh dhe duke u bazuar tek personaliteti tend, sepse njerzit jane te ndryshem dhe kane nevoja te ndryshme.

    Lista ne vazhdim eshte cfare sugjeroj te kesh me vete duke u mbeshtetur tek pervoja ime:

    1. 1 fustan te ri per vete per pas lindjes (kij parasysh qe barku akoma duket disi i madh ato ditet e para).
    2. 4 pale nderesa per vete. Per lart duhet te kesh 'maternity bra’ ose ‘materinity tank top’.
    3. Tualetet e tua, duke perfshire deodorant, furce/paste dhembesh, shampoo dhe conditioner dhe nje furce per bashkeshortin. (shampon e kane dhe ne spital, por une perdor lloj te vecante dhe nganjehere do aromen tende).
    4. 1 fustan nate dhe pandofla. Sa shkon ne spital te veshin me rrobat e spitalit, gjithsesi pas lindjes sikur rriperterihesh kur ben nje dush dhe vesh rrobat e tua te pastra.
    5. 1 pale rroba per bebin Une kisha marre kater pale me vete sepse nuk vendosja dot por vertet qe kot sa t’i terheqesh.
    6. Kamerat, telefonet, lap top dhe karikuesit e tyre.
    7. Diapers per bebin apo ndonje nevoje igjenike per veten edhe pse zakonisht keto ti japin ne spital. Ato qe kisha marre une me vete s’me hyne ne pune, sepse ato te spitalit ishin me te posacme per kete rast. Nq se nuk je e sigurt qe spitali i ka keto gjera, mos harro ti marresh.
    8. Kisha bere gati dhe nje fustan tjeter te cilin e vesha rruges per ne spital. Duke qene se une sapo e kuptova qe erdhi momenti, duhet te nisesha, ishte gje e mire qe i kisha gati rrobat te cilat do vishja. (kam permendur vetem fustane sepse mua ato me duken me te rehatshme dhe linda ne vere, por kuptohet ti do paketosh rrobat qe je vete me rehat)


    Mbi te gjitha paketo humorin shijo cdo moment sepse per mendimin tim jane vertet momentet dhe ditet me te bukura te jetes.

  3. #3
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    furce per bashkeshortin, e lezetshme kjo

    mos harroni edhe ndonje loder (nje peluche do ishte e preferueshme) per bebin qe ti beje shoqeri qe ne momentet e para

    urime mamave te reja te forumit

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    pershendetje lehona
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anëtarësuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Me vete mer

    Nderresa te brendshme per veten.
    Bizhamat.
    Dy pal tuta ,dhe nja dy bluze(qe te rrish sa me lirshem)
    Pandofla,çorape.
    Furçen e dhembeve,me gjith pasten e dhembeve.
    Kreher,nje buzkuq,nje laps te zi.
    Parfum deo, krem per surratin,sapun,shampo.
    Telefonin
    Dhe per bebin disa ndrresa.(kremra e pampers,e me the e te thash ,ka spitali)

    Dhe kaq...........LOL

    Mos mer kot,me mar valixhe 20 kilshe...LOL se per tre dite je prap ne shtepi

    Pse ku je tu shku,me pushime kshtu?????


    Marya te uroj nje lindje te kollajte,dhe me nje beb te bukur dhe te shendetshem
    Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    marya marys do behesh mama sa mire
    te uroj dhe une nje lindje te lehte dhe sa me shpejt te na kthehesh ne forum
    JO SEKS PARA MARTESE

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Per vete merr vetem shapka, furce dhembesh. Te tjerat i ofron spitali. Ketu nuk te lene te veshesh rroba te tjera. Vetem ato qe te jep spitali. Per femijen, vetem rrobat qe do e nxjerresh. Gjithcka tjeter ta ofron spitali. Biles ti japin dhe ti marresh me vete po te duash. Kremerat e femijes, pampersa. p.sh.
    Feelings change - memories don't.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Obobo mi Fiori e paske bere teme me vete
    na bere me turp mi goc

    ne kemi edhe 3 muaj kohe, por nganjehere nuk i dihet , po sikur te doje te dale me shpejte sduam ti bejme gjerat ne katastrofe e siper....., por ti pergatisim nga pak sepse jo per gje, por nuk jane pak
    per vete do ja bej si do t'ja bej , por per femijen, ku e di une sa here duhet nderruar ne dite
    jo biberona, jo body, jo ciorape, doreza, kapuce uuuuuuuuuuuufffffffffffff
    une ngaqe nuk dija gjeja e pare qe futa ishin dy fustane nje javeshe
    thua se ishin fustane per kuklla

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    Obobo mi Fiori e paske bere teme me vete
    na bere me turp mi goc

    ne kemi edhe 3 muaj kohe, por nganjehere nuk i dihet , po sikur te doje te dale me shpejte sduam ti bejme gjerat ne katastrofe e siper....., por ti pergatisim nga pak sepse jo per gje, por nuk jane pak
    per vete do ja bej si do t'ja bej , por per femijen, ku e di une sa here duhet nderruar ne dite
    jo biberona, jo body, jo ciorape, doreza, kapuce uuuuuuuuuuuufffffffffffff
    une ngaqe nuk dija gjeja e pare qe futa ishin dy fustane nje javeshe
    thua se ishin fustane per kuklla
    Marya nuk vishen foshnjes se posalindur fustane. Merr rroba sa me praktike per femijen. Bluze te hapura qe lidhen vetem me rripa, tuta.
    Feelings change - memories don't.

  10. #10
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po c'fustane mi Marya? Ato jane te porsalindur, aq te vegjel.

    Mos e bej dhe ti si une, qe shkova bleva nja 3 cope te tilla, dhe pretendoja ti vishte aq i vogel. Nuk jane praktike fare. Imagjino, aq te vegjel, me ato krahet aq fragile, sa i nxjerr nga uji, e te perpiqesh ti veshesh keto.

    Sa me praktike, nuk i rekomandoj keto, per te porsalindur. lol

    kur do ta bejne baby shower ato ne pune dhe te afermit e tu?
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    -ne rradhe te pare- merr ndonje embelsir apo snack (se mund te te marri urria)
    - pece (sadoqe zakonisht i pajisin vete dhomat ata)
    - SHAMPON dhe body wash tendin (per kete me vjen me inat qe nuk solla me vete, pasi te spitalit are not good at all
    - sigurisht rroba qe te ndihesh rehat, corape, brek lol etja
    -per femijen mos sill diapers se kan vet ata, thjesht sill rroba per te
    -sill jastekun tend po qe se ke nje jastek te mire :P
    -per vete solla ate jastekun qe te ndihmon te breastfeed the baby, ama nuk me ndihmoj aspak, i really dont like that....
    -mos merr ate kremin qe te japin qe te te ndihmoj me carjet apo demtimin qe do te shkakjtoj femija pasi ka breastfed sepse do ta japin vete

    good luck hun, kur ke per te shkuar?
    ps: merr nje krer gjitheashtu hahah
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  12. #12
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Gjeja me e rendesishme qe duhet te marresh me vete, eshte stoli i makines per bebin. Pa ate nuk te lene te dalesh nga spitali.

    Ketu nuk te lene te veshesh rroba te tjera.
    Pervec momentit te lindjes qe vesha rroben e spitalit, gjithe kohen tjeter kisha fustanet e mia te nates dhe s'ka me mire. (po une jam pak e 'vecante' me keto gjera )

    Ugh sa qejf jane femijet )

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    -ne rradhe te pare- merr ndonje embelsir apo snack (se mund te te marri urria)
    - pece (sadoqe zakonisht i pajisin vete dhomat ata)
    - SHAMPON dhe body wash tendin (per kete me vjen me inat qe nuk solla me vete, pasi te spitalit are not good at all
    - sigurisht rroba qe te ndihesh rehat, corape, brek lol etja
    -per femijen mos sill diapers se kan vet ata, thjesht sill rroba per te
    -sill jastekun tend po qe se ke nje jastek te mire :P
    -per vete solla ate jastekun qe te ndihmon te breastfeed the baby, ama nuk me ndihmoj aspak, i really dont like that....
    -mos merr ate kremin qe te japin qe te te ndihmoj me carjet apo demtimin qe do te shkakjtoj femija pasi ka breastfed sepse do ta japin vete

    good luck hun, kur ke per te shkuar?
    ps: merr nje krer gjitheashtu hahah
    Lol aty edhe te kesh veshur breke, ti heqin.
    Si do lindi me breke gruja e huj?
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Lol aty edhe te kesh veshur breke, ti heqin.
    Si do lindi me breke gruja e huj?
    pas lindjes nuk rri pa brek o i uruar
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Talking

    brodha dyqaneve
    s'dija c'te blije dhe ndiqja femrat qe vinin me karroca ku kishin femije ca javeshe
    cfare blenin ato ate merrja edhe une
    thashe e kane nga eksperienca , dine cfare duhet

    tani ti analizoj per cfare sherbejne
    dola me dhimbje koke , nje karroce 600 euro
    eshte luks te kesh nje femije ne ditet e sotme

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    brodha dyqaneve
    s'dija c'te blije dhe ndiqja femrat qe vinin me karroca ku kishin femije ca javeshe
    cfare blenin ato ate merrja edhe une
    thashe e kane nga eksperienca , dine cfare duhet

    tani ti analizoj per cfare sherbejne
    dola me dhimbje koke , nje karroce 600 euro
    eshte luks te kesh nje femije ne ditet e sotme
    eshte minimumi nje femije
    duhet te nxitosh se je shume vone per tjetrin
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    pas lindjes nuk rri pa brek o i uruar
    ahahahahaha
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Colomba
    Anëtarësuar
    06-04-2009
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    659
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    cfare te fusim ne valixhe se kemi nisur pajen
    Pershendetje Marya,dhe urime per eventin e mrekullueshem.
    Une prej disa muajsh jam ne repartin e maternitetit,ku ndihmoj nenat e reja te kujdesen per te porsalindurit dhe ju jap informacionin e duhur mbi kujdesin per ta.
    Nuk e di ne vende te tjera por ne Itali qendrimi ne spital i nenave qe bejne lindje natyrale eshte 3-4 dite ,kurse i nenave qe kryejne operacion cezar 5 dite.Il corredo (paja si themi ne) eshte i perbere...
    Per nenen duhen 3-4 kemisha gjumi me fibra natyrale te hapura ne pjesen e perparme te tyre per te mundesuar dhenien e qumshtit.
    Robdishan per ta veshur siper kemishesh kur duhet te levizim nga krevati,
    Shapka te rehatshme,
    Rexhipeta te posacme per dhenie gjiri,
    Te mbathura nje perdorimshe (rjete) ose pambuku,disa nderrime.
    Si dhe efektet personale.(parfumi nuk eshte i keshillueshem).

    Per te porsalindurin ne muajt e dimrit nevojiten 4-5 nderime te pregatirura ne qese plasmasi me emrin te shenuar siper,te cilat ju dorezohen infermiereve c'do mengjes per nderrimin e femijes.
    Nje nderrim perbehet nga : nje body ose kanotiere siper lekures leshi dhe pambuku me menge te shkurtera.
    nje tutine(paliceta) me kembeza.
    Gjithashtu nevojitet nje kapuc leshi dhe nje mbulese per kulen.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Fiori Lexo Postimin
    Gjeja me e rendesishme qe duhet te marresh me vete, eshte stoli i makines per bebin. Pa ate nuk te lene te dalesh nga spitali.



    Pervec momentit te lindjes qe vesha rroben e spitalit, gjithe kohen tjeter kisha fustanet e mia te nates dhe s'ka me mire. (po une jam pak e 'vecante' me keto gjera

    Ugh sa qejf jane femijet
    Fiori, po i them qe te mos harxhoje leke kot ne veshje qe mbase nuk do i veshi me. Une fustanet e gjumit si mbaj dot te gjata. Ato dy qe bleva i hodha poshte. Sa fustane bleve ti? Atje te kisha nja 8 fustane s'do ishte keq, se dihet qe mund te kesh nevoje te nderrohesh me shume se nje here ne dite. Dhe ditene pare pas lindjes nuk i keshilloj te veshi fustanet e saj. Vetem te kesh nje njeri afer te veshi te zhveshi.

    Boll te harxhon femija. Vetem me pampersa, qumesht e biberona, s'ja del dot.

    Une do i keshilloja qe pas lindjes kur te vej ne shtepi te vishet me pizhama te plota dhe jo fustane. Kur mendoj ethet e lehonise qe me zinin ne mes te dites, e nates, me dridhet mishi dhe sot.
    Femijet jane qejf por dhe shume mund e lodhje, sakrifica per nenat e reja sidomos muajt e pare., ose me mire te themi vitet e para, sidomos per ato si puna ime qe nuk kane asnje te aferm prane.
    Kam nje shoqe qe sapo ka lindur dhe vetem qane e shkreta aq shume po e mundon femija. Pa gjume tere naten, dhe e keqja eshte se as nuk do te pije.
    Mos u tremb Marya, se femijet nuk jane njesoj.
    Feelings change - memories don't.

  20. #20
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Kam nje shoqe qe sapo ka lindur dhe vetem qane e shkreta aq shume po e mundon femija. Pa gjume tere naten, dhe e keqja eshte se as nuk do te pije.
    Mos u tremb Marya, se femijet nuk jane njesoj.
    Ah c'paske qene (Me kujtove per nje teme tjeter...)

    Ne spital qendrova tre dite gjithsej dhe vetem dy dite vesha ato timet, diten e pare linda, vesha te spitalit. Une ne fakt s'mbaj fare fustane nate zakonisht, po ato dite fustanet e shkurtra te nates ishin te nevojshme dhe praktike.

    Por, e kam thene dhe me lart, njerzit jane te ndryshem. Ne mos fustane, bizhama, ne mos bizhama cfare te kete ajo rehat, thjesht nq se je tipi qe do gjerat e tua, atehere mendo te marresh me vete dhe dicka qe je rehat dhe te ben te ndihesh si femer ato dite.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •