“PREJARDHJA E FESTAVE”

Libėr i ri nga Mexhid Yvejsi

Redaktoi:
Daut IBRAHIMI

Recensentė:
Memli KRYPA
Naser RAFUNA

Redaktor gjuhėsor:
Mexhid YVEJSI

Pėrkujdesja kompjuterike:
Ardian KURHASANI


Shtypi:
ERPO PRINT,
Gjakovė, 2011


Kėto ditė, saktėsisht nė fillim tė Vitit tė Ri, Janar 2011, doli nga shtypi libri mė i ri i autorit, shkrimtarit, poetit, studiuesit, hulumtuesit, publicistit Mexhid Yvejsi nga Gjakova, nga Kosova, me titull ”Prejardhja e festave”.
Nė parathėnien e librit, shkrimtari, Mexhid Yvejsi, nga Gjakova, nga Kosova, pėrveē tjerash, shkruan: ” Mashtrimi qė iu bėhet njerėzve gjatė tėrė jetės nė emėr tė festės, nuk ėshtė vetėm trillim, i cili na sjellė humbje, kurse atyre fitim. Fitimi i tyre ėshtė humbja jonė, kjo, sigurisht, tė gjithėve na dėmton. Dėmtimi nga mashtrimi sjellė edhe krizėn shpirtėrore, sigurisht kriza shpirtėrore e shoqėrisė njerėzore ėshtė shumė herė mė e rėndė se ajo ekonomike e politike”.
Pas rėniės sė sistemit komunist, e posaēėrisht nė kėtė kohė tė demokracisė nė tė cilin jetojmė dhe veprojmė, kėto valė tė reja demokratike sollėn edhe shumė risi, e sidomos pas luftės dhe ēlirimit tė Kosovės, pas vitit 1999, edhe shumė festa apo kremtime qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me kulturėn tonė qė e kemi, dhe se ato datojnė qė nga koha e paganizmit, para Krishterimit, ashtu qė me kėto imitime, imponime, reklamime, popullin tonė shqiptar po pėrpiqen ta kthejnė nė kohėn e ilirėve, apo tė kulturės pagane qė e kanė pas, edhe pse tani gjendemi, jetojmė dhe veprojmė nė mileniumin e tretė apo nė shekullin XXI, nė tė cilin autori shumė bukur e cek :
“Festat qė nuk janė festa janė paraqitur, shpikur, nga mesi tė rrejshėm, qė janė shpėrnda nėpėr botė, nė veēanti nė Europė, pėr me na futė n’gropė...”.
Mė tutje vijon pėrshkrimi i hollėsishėm i prejardhjes sė 11-tė festave qė tani janė bėrė zakon tė shėnohen edhe nė treva tona shqiptare, nė tė cilin hulumtuesi Mexhid Yvejsi nga Gjakova, nga Kosova, jep nė mėnyrė studimore dhe shkencore, zanafillėn, prejardhjen, trashėgiminė, pėrshtatshmėrinė e kėtyre festave me kohė nga popujt e ndryshėm nė Evropė apo edhe nė botė. Mė poshtė po shėnojmė sipas kronologjisė prejardhjen e tyre qė nė libėr e ka pėrshkruar me rradhė studiuesi Mexhid Yvejsi nga Gjakova:
“Prejardhja e Kalendarit”, “Prejardhja e muajve tė vitit”,” Prejardhja e Vitit tė Ri”, “Prejardhja e Ditės sė Shėn Valentinit”, “Prejardhja e Ditės sė Nevruzit”,” Prejardhja e Ditės sė Shėn Gjergjit”, “Prejardhja e Natės sė Shtrigave”, “ Prejardhja e Darkės sė Lamės”,“Prejardhja e Ditės sė Falėnderimeve”,” Prejardhja e Babadimrit”, si dhe”Prejardhja e Bredhit”
Pas kėsaj, autori shėnon edhe literaturėn e gjerė tė konsultuar, duke vėnė re se pėr ēdo shkrim jep burimet kryesore nė tė cilin ėshtė bazuar autori e nė tė cilin kryesisht dominon literatura e konsultuar botėrore nė gjuhėn angleze.
Tani lexuesė tė nderuar, e keni nė dorė, kėtė libėr me vlerė tė ēmuar tė studiuesit dhe hulumtuesit nga Gjakova, nga Kosova, Mexhid Yvejsi, pasi qė tė lexoni do tė shihni se sa pa vlerė dhe e kotė ėshtė tė festohen festat pagane siē janė Shėn Valentini, Viti i Ri, Shėn Gjergji, Darka e Lamės, Nata e Shtrigave, Babadimri e tė tjera. Do tė pėrmbyll kėtė prezantim tė shkurtėr tė librit mė tė ri tė Mexhid Yvejsit me njė verset tė bukur kur’anor i cili thotė:
“Vetėm njerėzit e arsyeshėm qė kanė mendje tė shėndoshė e kuptojnė tė vėrtetėn” (Kur’an, kaptina 13, verseti 19.)
Nė fund tė kėtij prezantimi tė kėtij librit tė ri, do tė mbes borxh lexuesve nėse nuk i ceki edhe disa shėnime biografike pėr autorin.
Mexhid Yvejsi lindi mė 13 Korrik 1950 nė Gjakovė, nė Kosovė. Mėsimet fillestare dhe tė mesme i kreu nė Gjakovė, ndėrsa pranė Universitetit tė Prishtinės, nė Fakultetin Filozofik, studioi gjuhėn dhe letėrsinė angleze.
Qė nga mosha e hershme rinore ėshtė marr me lexime, studime, shkrime, hulumtime. Shkrimet e tij janė tė ndryshme, me tematikė politike, historike, letrare, fetare, kulturore, ai ėshtė studiues i veēantė i feve, ndėrsa kurora e tij e vlerave artistike ėshtė poezia dhe rimimi i vargjeve poetike, poashtu karakterizohet edhe me njė specifikė tė veēantė tjetėr letrare, rimimi i rreshtave tė shkruara nė prozė.
Ka qenė i ftuar dhe ka marrė pjesė me kumtesa, studime, nė shumė tryeza shkencore, konferenca, tribuna, simpoziume, kongrese si me karakter lokal, rajonal, kombėtar dhe ndėrkombėtar. Ky ėshtė libri i tij i 14-tė i botuar, ndėrsa nė dorėshkrime ka edhe libra tjerė qė presin dorėn bujare tė sponsorėve pėr tė parė dritėn e botimit dhe tė pasurimit tonė kulturor e shpirtėror.
Disa nga vepra autoriale dhe tė pėrkthyera, tė botuara janė:
1. “Prej errėsirės nė dritė”, 1997, Shkup;
2. “Nė shėrbim tė Zotit, tė popullit”, 1998, Gjakovė;
3. “Lavdi Zotit, Kosova do tė jetojė”, 1999, Prizren;
4. “Ilaēi i lumturisė”, 2000, Gjakovė;
5. “Pėr Fe e Atdhe”, 2001, Gjakovė;
6. “Kėshtjella e gjakut tonė”, 2002, Gjakovė;
7. “Ylematė e Gjakovės, mburojė e Kosovės”, 2003, Gjakovė;
8. “Rrėfime tė vėrteta”, 2004, Prishtinė;
9. “Emrat e bukur tė Allahut”, 2010, Gjakovė;
10. “Prejardhja e festave”, 2011, Gjakovė.

Mexhid Yvejsi jeton dhe vepron nė Gjakovė, nė Kosovė.

Faik MIFTARI,
Prizren, 6 Janar 2011