Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1

  Thumbs up SHKRUAN Albin Kurti - Ose-ose

  Shumėēka nė Kosovė po vihet nė funksion tė negociatave tė reja me Serbinė. Prej raportit tė Dick Martyt e deri te koalicionet e mundshme qeveritare. Negociatat e paralajmėruara janė shndėrruar nė njė ide rregullative qė organizon hapat politikė nė Kosovė e rreth Kosovės.

  Raporti i Dick Martyt tashmė e kreu punėn e vet. Nė njėrėn anė e bėri edhe mė servil ish-kryeministrin, i cili tash ėshtė mė i gatshėm se kurrė mė parė qė tė takohet me Boris Tadiqin. Ndėrkaq, nė anėn tjetėr, ky raport qė mori dhenė nė tė gjitha mediet botėrore krijoi pėrfytyrimin pėr shqiptarėt si bashkėfajtorė nė krimet e luftės sė fundit nė Kosovė. Duke dėmtuar epėrsinė morale tė shqiptarėve asfaltohet rruga e negociatave me Serbinė, tė cilat pavarėsisė sonė pa sovranitet ia kontestojnė edhe formalitetin.

  Po ashtu, tė gjitha ato parti qė synojnė tė hyjnė nė koalicionin e ardhshėm qeveritar tashmė e kanė tė qartė se do tė jenė pjesė e njė qeverie qė do tė bėjė pazar me Serbinė armike pėr vendin tonė, Kosovėn. Pra, kėto parti e marrin si njė fakt tė kryer qė Kosova sėrish po vihet nė tryezėn e negociatave me Serbinė dhe janė tė preokupuara veēse me postet e tyre nė qeverinė e ardhshme. Kėshtu, shansi pėr ndarjen e brendshme tė ministrive fitoi prioritet mbi rrezikun e ndarjes sė brendshme tė Kosovės.

  Vetėm paralajmėrimi i negociatave me Serbinė, nė kėto kohėt e fundit, e faktorizoi kaq shumė Serbinė nė Kosovė. Mund tė merret me mend se ēfarė do tė jetė ndikimi i Serbisė nė Kosovė pėrgjatė atyre negociatave e pas tyre. Dhe, kėtu nuk bėhet fjalė pėr ndikimin e pėrditshėm tė Serbisė nė veri apo nė enklavat serbe, por pėr ndikimin e saj nė tėrė politikėn zyrtare tė Kosovės. Ėshtė Prishtina e Kosovės sė pavarur ajo qė po ndikohet nga Beogradi dhe jo vetėm Mitrovica e Graēanica.

  Mėnyra mė e mirė pėr ta hedhur poshtė raportin e Dick Martyt ėshtė tė thuhet qė Kosova nuk do tė bėjė bisedime me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO NEGOCIATA! Mėnyra mė e mirė pėr ta pranuar raportin e Dick Martyt ėshtė qė Kosova tė shkojė nė kėto negociata me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO VETĖVENDOSJE!. Duke i pranuar negociatat me Serbinė pėr veten e saj, Kosova e vė nė pikėpyetje pavarėsinė e saj. Dhuratė mė tė mirė e mė tė madhe pėr Dick Martyn dhe Serbinė nuk mund tė ketė.

  Janė sė paku dhjetė arsye kapitale pse Kosova nuk duhet tė shkojė nė negociata me Serbinė, duke qenė se ato janė krejtėsisht tė padrejta. Serbia nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės; Serbia nuk po e ndryshon Kushtetutėn e saj, ku shkruan qė Kosova ėshtė pjesė e Serbisė; Serbia nuk i ka kėrkuar falje Kosovės pėr krimet ndaj shqiptarėve pėrgjatė gjithė shekullit XX; Serbia nuk na i ka dorėzuar kriminelėt serbė tė luftės; Serbia nuk na i ka kthyer trupat e rreth 1.800 tė pagjeturve dhe nuk jep informacione pėr ta; Serbia nuk na i ka paguar dėmet e luftės dhe okupimit; Serbia ua shkel tė drejtat shqiptarėve autoktonė nė Luginėn e Preshevės dhe i shtyp ata; Serbia vazhdon t“i financojė strukturat e saj ilegale nė Kosovė; Serbia nuk na e ka kthyer fondin pensional, depozitat bankare tė qytetarėve tė Kosovės dhe librat kadastralė; dhe, nė Serbi janė dhjetėra mijėra kriminelė serbė tė luftėrave tė viteve tė “90-ta qė shėtisin tė lirė e tė pacenuar nga prokuroria e shtetit.

  Mirėpo, janė edhe dy arsye tė tjera qė bėjnė qė kėto negociata tė jenė asimetrike, d.m.th. midis dy palėve edhe nominalisht tė pabarabarta. Sė pari, kėto negociata janė negociata me Serbinė pėr Kosovėn dhe jo negociata me Serbinė edhe pėr Kosovėn edhe pėr Serbinė. Dhe, sė dyti, nė negociatat me Serbinė faktorėt ndėrkombėtarė edhe ndėrmjetėsojnė edhe sundojnė me Kosovėn josovrane, por jo edhe me Serbinė.

  Ish-kryeministri i ka vetėm dy mundėsi. T’u thotė jo negociatave me Serbinė, ta shpėtojė Kosovėn dhe ta vėrė veten e tij nė rrezik, meqė mandej do tė mund t’ia publikojė tė gjitha tė palarat pėrmes tė cilave e kanė shantazhuar. Ose, t’u thotė po negociatave, tė blejė ca kohė pėr veten e tij, dhe ta dėmtojė Kosovėn edhe pėrtej Planit famėkeq 6 Pikėsh tė Ban Ki-Moon-it. Me shpejtėsi po arrijmė nė momentin kur nuk mund tė shpėtohet edhe Kosova edhe ish-kryeministri i saj. Ose-ose ėshtė kjo situatė. A thua cilėn prej kėtyre dy mundėsive do tė zgjedhė ish-kryeministri? E di se tė gjithėve na duket qė me siguri e dimė pėrgjigjen e ish-kryeministrit. Nga pėrvoja me tė e kemi.

  (Autori ėshtė kolumnist i rregullt i gazetės “Zėri”)
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Shumėēka nė Kosovė po vihet nė funksion tė negociatave tė reja me Serbinė. Prej raportit tė Dick Martyt e deri te koalicionet e mundshme qeveritare. Negociatat e paralajmėruara janė shndėrruar nė njė ide rregullative qė organizon hapat politikė nė Kosovė e rreth Kosovės.

  Raporti i Dick Martyt tashmė e kreu punėn e vet. Nė njėrėn anė e bėri edhe mė servil ish-kryeministrin, i cili tash ėshtė mė i gatshėm se kurrė mė parė qė tė takohet me Boris Tadiqin. Ndėrkaq, nė anėn tjetėr, ky raport qė mori dhenė nė tė gjitha mediet botėrore krijoi pėrfytyrimin pėr shqiptarėt si bashkėfajtorė nė krimet e luftės sė fundit nė Kosovė. Duke dėmtuar epėrsinė morale tė shqiptarėve asfaltohet rruga e negociatave me Serbinė, tė cilat pavarėsisė sonė pa sovranitet ia kontestojnė edhe formalitetin.

  Po ashtu, tė gjitha ato parti qė synojnė tė hyjnė nė koalicionin e ardhshėm qeveritar tashmė e kanė tė qartė se do tė jenė pjesė e njė qeverie qė do tė bėjė pazar me Serbinė armike pėr vendin tonė, Kosovėn. Pra, kėto parti e marrin si njė fakt tė kryer qė Kosova sėrish po vihet nė tryezėn e negociatave me Serbinė dhe janė tė preokupuara veēse me postet e tyre nė qeverinė e ardhshme. Kėshtu, shansi pėr ndarjen e brendshme tė ministrive fitoi prioritet mbi rrezikun e ndarjes sė brendshme tė Kosovės.

  Vetėm paralajmėrimi i negociatave me Serbinė, nė kėto kohėt e fundit, e faktorizoi kaq shumė Serbinė nė Kosovė. Mund tė merret me mend se ēfarė do tė jetė ndikimi i Serbisė nė Kosovė pėrgjatė atyre negociatave e pas tyre. Dhe, kėtu nuk bėhet fjalė pėr ndikimin e pėrditshėm tė Serbisė nė veri apo nė enklavat serbe, por pėr ndikimin e saj nė tėrė politikėn zyrtare tė Kosovės. Ėshtė Prishtina e Kosovės sė pavarur ajo qė po ndikohet nga Beogradi dhe jo vetėm Mitrovica e Graēanica.

  Mėnyra mė e mirė pėr ta hedhur poshtė raportin e Dick Martyt ėshtė tė thuhet qė Kosova nuk do tė bėjė bisedime me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO NEGOCIATA! Mėnyra mė e mirė pėr ta pranuar raportin e Dick Martyt ėshtė qė Kosova tė shkojė nė kėto negociata me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO VETĖVENDOSJE!. Duke i pranuar negociatat me Serbinė pėr veten e saj, Kosova e vė nė pikėpyetje pavarėsinė e saj. Dhuratė mė tė mirė e mė tė madhe pėr Dick Martyn dhe Serbinė nuk mund tė ketė.

  Janė sė paku dhjetė arsye kapitale pse Kosova nuk duhet tė shkojė nė negociata me Serbinė, duke qenė se ato janė krejtėsisht tė padrejta. Serbia nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės; Serbia nuk po e ndryshon Kushtetutėn e saj, ku shkruan qė Kosova ėshtė pjesė e Serbisė; Serbia nuk i ka kėrkuar falje Kosovės pėr krimet ndaj shqiptarėve pėrgjatė gjithė shekullit XX; Serbia nuk na i ka dorėzuar kriminelėt serbė tė luftės; Serbia nuk na i ka kthyer trupat e rreth 1.800 tė pagjeturve dhe nuk jep informacione pėr ta; Serbia nuk na i ka paguar dėmet e luftės dhe okupimit; Serbia ua shkel tė drejtat shqiptarėve autoktonė nė Luginėn e Preshevės dhe i shtyp ata; Serbia vazhdon t“i financojė strukturat e saj ilegale nė Kosovė; Serbia nuk na e ka kthyer fondin pensional, depozitat bankare tė qytetarėve tė Kosovės dhe librat kadastralė; dhe, nė Serbi janė dhjetėra mijėra kriminelė serbė tė luftėrave tė viteve tė “90-ta qė shėtisin tė lirė e tė pacenuar nga prokuroria e shtetit.

  Mirėpo, janė edhe dy arsye tė tjera qė bėjnė qė kėto negociata tė jenė asimetrike, d.m.th. midis dy palėve edhe nominalisht tė pabarabarta. Sė pari, kėto negociata janė negociata me Serbinė pėr Kosovėn dhe jo negociata me Serbinė edhe pėr Kosovėn edhe pėr Serbinė. Dhe, sė dyti, nė negociatat me Serbinė faktorėt ndėrkombėtarė edhe ndėrmjetėsojnė edhe sundojnė me Kosovėn josovrane, por jo edhe me Serbinė.

  Ish-kryeministri i ka vetėm dy mundėsi. T’u thotė jo negociatave me Serbinė, ta shpėtojė Kosovėn dhe ta vėrė veten e tij nė rrezik, meqė mandej do tė mund t’ia publikojė tė gjitha tė palarat pėrmes tė cilave e kanė shantazhuar. Ose, t’u thotė po negociatave, tė blejė ca kohė pėr veten e tij, dhe ta dėmtojė Kosovėn edhe pėrtej Planit famėkeq 6 Pikėsh tė Ban Ki-Moon-it. Me shpejtėsi po arrijmė nė momentin kur nuk mund tė shpėtohet edhe Kosova edhe ish-kryeministri i saj. Ose-ose ėshtė kjo situatė. A thua cilėn prej kėtyre dy mundėsive do tė zgjedhė ish-kryeministri? E di se tė gjithėve na duket qė me siguri e dimė pėrgjigjen e ish-kryeministrit. Nga pėrvoja me tė e kemi.

  (Autori ėshtė kolumnist i rregullt i gazetės “Zėri”)
  Te Lumte Albin, gjithmone ke deshmuar se jeni nje vizionar, nje atdhetar, nje patriot e trim i djenje i qeshtjes Kombetare Shqiptare. Ju jeni e ardhmja e Kosoves, e ardhmja e popullit te saj e ardhmja e Kombit Shqiptar.

  Albin Kurtin - VeteVendosjen me pa asnje dyshim duhet qe te gjithe intelektualet, te gjithe analistet, i gjithe Kombi Shqiptar ta perkrah, sepse perkrahja ndaj VV-Kurtit eshte perkrahje jetesore e gjithe Shqiptareve.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-07-2010
  Postime
  146
  Ato qe i thote Albini,ne parim qendrojne.
  Une ia kam friken qe Dick Marty punon per perendimoret e jo domosdo vetem per ruse e shkije,sic mund te duket ne „shikim te pare“.Nese kjo del e vertete,perendimoret po dojkan me na e truse edhe ndonje kungj.HashimThaqit ne kete pune vec i bie me bajte uje…vendimin e merr Eulexi.

  Albini ben mire te jete ne opozite njehere.I duhet pervoje,i duhet t`i mesoje ferkimet e politikes reale,d.m.th.,ferkimet e asaj politike qe ta lejon te quhesh shtet(edhepse s`jemi ne kuptimin e plote te fjales).
  Albini nuk eshte i marre qe te mos e kuptoje se,Kosoven nuk mundem ta clirojme me forca tona,andaj nuk i kemi te gjitha punet e shtetit ne dore.
  Po te ishte kryeminister i Kosoves Albini(gje qe nuk do te arrije te behet,perderisa ne program ka bashkimin kombetar),ai menjehere do te perballej me nje realitet themelor i cili atij do t`i jepte vetem dy mundesi.

  1.Te mbetet kryeminister i vendit dhe ta udheheqe vendin ne menyre te ndershme,me kompetenca qe do te ia lejonte bashkesia nderkombetare(Eulexi) ose

  2.Te kundershtoje nderkombetaret(Eulexin)qe ne fillim te mandatit te tij…dhe te mos mund te qendroje as nje jave dite ne postin e kryeministrit.
  Sepse sic thote vet,me e rendesishme eshte Kosova se ni njeri.

  Secili nga ne qe eshte shqiptar, e di qe bashkimi kombetar eshte e drejte e jona.
  Mirepo, bashkimi kombetar nuk behet tuj prite me t`ardhe Amerika e me luftue per ty.
  Vete ndertimi i rruges kombetare (Brari na myti tuj e permend…me te drejte) eshte puna me e mencur qe kane ba shqiptaret,pas pavaresise se vendit!Kjo rruge eshte praktikisht fillimi ibashkimit te mbare.

  Sido qe te jete,une i deshiroj durim dhe pjekuri Albinit.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230
  albini ka derejt i lumt por un mendoj mos esht nje loje dick matyt sa per ta ber thaqin te famshem kinse po akuzohet dhe ta bej me te dashur per popull kurse ne realitet qellimi esht i negeociatave me serbin hashimi me gjas si gjdo her dote nenshkruaj te gjitha veq de shpetojn nga korupcioni dhe hajnit ne kosove

 5. #5
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Shumėēka nė Kosovė po vihet nė funksion tė negociatave tė reja me Serbinė. Prej raportit tė Dick Martyt e deri te koalicionet e mundshme qeveritare. Negociatat e paralajmėruara janė shndėrruar nė njė ide rregullative qė organizon hapat politikė nė Kosovė e rreth Kosovės.

  Raporti i Dick Martyt tashmė e kreu punėn e vet. Nė njėrėn anė e bėri edhe mė servil ish-kryeministrin, i cili tash ėshtė mė i gatshėm se kurrė mė parė qė tė takohet me Boris Tadiqin. Ndėrkaq, nė anėn tjetėr, ky raport qė mori dhenė nė tė gjitha mediet botėrore krijoi pėrfytyrimin pėr shqiptarėt si bashkėfajtorė nė krimet e luftės sė fundit nė Kosovė. Duke dėmtuar epėrsinė morale tė shqiptarėve asfaltohet rruga e negociatave me Serbinė, tė cilat pavarėsisė sonė pa sovranitet ia kontestojnė edhe formalitetin.

  Po ashtu, tė gjitha ato parti qė synojnė tė hyjnė nė koalicionin e ardhshėm qeveritar tashmė e kanė tė qartė se do tė jenė pjesė e njė qeverie qė do tė bėjė pazar me Serbinė armike pėr vendin tonė, Kosovėn. Pra, kėto parti e marrin si njė fakt tė kryer qė Kosova sėrish po vihet nė tryezėn e negociatave me Serbinė dhe janė tė preokupuara veēse me postet e tyre nė qeverinė e ardhshme. Kėshtu, shansi pėr ndarjen e brendshme tė ministrive fitoi prioritet mbi rrezikun e ndarjes sė brendshme tė Kosovės.

  Vetėm paralajmėrimi i negociatave me Serbinė, nė kėto kohėt e fundit, e faktorizoi kaq shumė Serbinė nė Kosovė. Mund tė merret me mend se ēfarė do tė jetė ndikimi i Serbisė nė Kosovė pėrgjatė atyre negociatave e pas tyre. Dhe, kėtu nuk bėhet fjalė pėr ndikimin e pėrditshėm tė Serbisė nė veri apo nė enklavat serbe, por pėr ndikimin e saj nė tėrė politikėn zyrtare tė Kosovės. Ėshtė Prishtina e Kosovės sė pavarur ajo qė po ndikohet nga Beogradi dhe jo vetėm Mitrovica e Graēanica.

  Mėnyra mė e mirė pėr ta hedhur poshtė raportin e Dick Martyt ėshtė tė thuhet qė Kosova nuk do tė bėjė bisedime me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO NEGOCIATA! Mėnyra mė e mirė pėr ta pranuar raportin e Dick Martyt ėshtė qė Kosova tė shkojė nė kėto negociata me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO VETĖVENDOSJE!. Duke i pranuar negociatat me Serbinė pėr veten e saj, Kosova e vė nė pikėpyetje pavarėsinė e saj. Dhuratė mė tė mirė e mė tė madhe pėr Dick Martyn dhe Serbinė nuk mund tė ketė.

  Janė sė paku dhjetė arsye kapitale pse Kosova nuk duhet tė shkojė nė negociata me Serbinė, duke qenė se ato janė krejtėsisht tė padrejta. Serbia nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės; Serbia nuk po e ndryshon Kushtetutėn e saj, ku shkruan qė Kosova ėshtė pjesė e Serbisė; Serbia nuk i ka kėrkuar falje Kosovės pėr krimet ndaj shqiptarėve pėrgjatė gjithė shekullit XX; Serbia nuk na i ka dorėzuar kriminelėt serbė tė luftės; Serbia nuk na i ka kthyer trupat e rreth 1.800 tė pagjeturve dhe nuk jep informacione pėr ta; Serbia nuk na i ka paguar dėmet e luftės dhe okupimit; Serbia ua shkel tė drejtat shqiptarėve autoktonė nė Luginėn e Preshevės dhe i shtyp ata; Serbia vazhdon t“i financojė strukturat e saj ilegale nė Kosovė; Serbia nuk na e ka kthyer fondin pensional, depozitat bankare tė qytetarėve tė Kosovės dhe librat kadastralė; dhe, nė Serbi janė dhjetėra mijėra kriminelė serbė tė luftėrave tė viteve tė “90-ta qė shėtisin tė lirė e tė pacenuar nga prokuroria e shtetit.

  Mirėpo, janė edhe dy arsye tė tjera qė bėjnė qė kėto negociata tė jenė asimetrike, d.m.th. midis dy palėve edhe nominalisht tė pabarabarta. Sė pari, kėto negociata janė negociata me Serbinė pėr Kosovėn dhe jo negociata me Serbinė edhe pėr Kosovėn edhe pėr Serbinė. Dhe, sė dyti, nė negociatat me Serbinė faktorėt ndėrkombėtarė edhe ndėrmjetėsojnė edhe sundojnė me Kosovėn josovrane, por jo edhe me Serbinė.

  Ish-kryeministri i ka vetėm dy mundėsi. T’u thotė jo negociatave me Serbinė, ta shpėtojė Kosovėn dhe ta vėrė veten e tij nė rrezik, meqė mandej do tė mund t’ia publikojė tė gjitha tė palarat pėrmes tė cilave e kanė shantazhuar. Ose, t’u thotė po negociatave, tė blejė ca kohė pėr veten e tij, dhe ta dėmtojė Kosovėn edhe pėrtej Planit famėkeq 6 Pikėsh tė Ban Ki-Moon-it. Me shpejtėsi po arrijmė nė momentin kur nuk mund tė shpėtohet edhe Kosova edhe ish-kryeministri i saj. Ose-ose ėshtė kjo situatė. A thua cilėn prej kėtyre dy mundėsive do tė zgjedhė ish-kryeministri? E di se tė gjithėve na duket qė me siguri e dimė pėrgjigjen e ish-kryeministrit. Nga pėrvoja me tė e kemi.

  (Autori ėshtė kolumnist i rregullt i gazetės “Zėri”)
  Te Lumte ALBIN te Lumte !!!!
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 6. #6

  Tė dashur vėllezėr

  ja po jua sjell edhe dialogun OVL-VV nė mes tė pėrfaqėsuesve tė kėtyre dy subjekteve nė emisioni: 10 minuta politikė.
  Kėrkoj ndjesė pėr cilėsinė jo tė mirė tė zėrit:

  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e THOTI
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Postime
  123
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Shumėēka nė Kosovė po vihet nė funksion tė negociatave tė reja me Serbinė. Prej raportit tė Dick Martyt e deri te koalicionet e mundshme qeveritare. Negociatat e paralajmėruara janė shndėrruar nė njė ide rregullative qė organizon hapat politikė nė Kosovė e rreth Kosovės.

  Raporti i Dick Martyt tashmė e kreu punėn e vet. Nė njėrėn anė e bėri edhe mė servil ish-kryeministrin, i cili tash ėshtė mė i gatshėm se kurrė mė parė qė tė takohet me Boris Tadiqin. Ndėrkaq, nė anėn tjetėr, ky raport qė mori dhenė nė tė gjitha mediet botėrore krijoi pėrfytyrimin pėr shqiptarėt si bashkėfajtorė nė krimet e luftės sė fundit nė Kosovė. Duke dėmtuar epėrsinė morale tė shqiptarėve asfaltohet rruga e negociatave me Serbinė, tė cilat pavarėsisė sonė pa sovranitet ia kontestojnė edhe formalitetin.

  Po ashtu, tė gjitha ato parti qė synojnė tė hyjnė nė koalicionin e ardhshėm qeveritar tashmė e kanė tė qartė se do tė jenė pjesė e njė qeverie qė do tė bėjė pazar me Serbinė armike pėr vendin tonė, Kosovėn. Pra, kėto parti e marrin si njė fakt tė kryer qė Kosova sėrish po vihet nė tryezėn e negociatave me Serbinė dhe janė tė preokupuara veēse me postet e tyre nė qeverinė e ardhshme. Kėshtu, shansi pėr ndarjen e brendshme tė ministrive fitoi prioritet mbi rrezikun e ndarjes sė brendshme tė Kosovės.

  Vetėm paralajmėrimi i negociatave me Serbinė, nė kėto kohėt e fundit, e faktorizoi kaq shumė Serbinė nė Kosovė. Mund tė merret me mend se ēfarė do tė jetė ndikimi i Serbisė nė Kosovė pėrgjatė atyre negociatave e pas tyre. Dhe, kėtu nuk bėhet fjalė pėr ndikimin e pėrditshėm tė Serbisė nė veri apo nė enklavat serbe, por pėr ndikimin e saj nė tėrė politikėn zyrtare tė Kosovės. Ėshtė Prishtina e Kosovės sė pavarur ajo qė po ndikohet nga Beogradi dhe jo vetėm Mitrovica e Graēanica.

  Mėnyra mė e mirė pėr ta hedhur poshtė raportin e Dick Martyt ėshtė tė thuhet qė Kosova nuk do tė bėjė bisedime me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO NEGOCIATA! Mėnyra mė e mirė pėr ta pranuar raportin e Dick Martyt ėshtė qė Kosova tė shkojė nė kėto negociata me Serbinė. Pra, tė thuhet: JO VETĖVENDOSJE!. Duke i pranuar negociatat me Serbinė pėr veten e saj, Kosova e vė nė pikėpyetje pavarėsinė e saj. Dhuratė mė tė mirė e mė tė madhe pėr Dick Martyn dhe Serbinė nuk mund tė ketė.

  Janė sė paku dhjetė arsye kapitale pse Kosova nuk duhet tė shkojė nė negociata me Serbinė, duke qenė se ato janė krejtėsisht tė padrejta. Serbia nuk e pranon pavarėsinė e Kosovės; Serbia nuk po e ndryshon Kushtetutėn e saj, ku shkruan qė Kosova ėshtė pjesė e Serbisė; Serbia nuk i ka kėrkuar falje Kosovės pėr krimet ndaj shqiptarėve pėrgjatė gjithė shekullit XX; Serbia nuk na i ka dorėzuar kriminelėt serbė tė luftės; Serbia nuk na i ka kthyer trupat e rreth 1.800 tė pagjeturve dhe nuk jep informacione pėr ta; Serbia nuk na i ka paguar dėmet e luftės dhe okupimit; Serbia ua shkel tė drejtat shqiptarėve autoktonė nė Luginėn e Preshevės dhe i shtyp ata; Serbia vazhdon t“i financojė strukturat e saj ilegale nė Kosovė; Serbia nuk na e ka kthyer fondin pensional, depozitat bankare tė qytetarėve tė Kosovės dhe librat kadastralė; dhe, nė Serbi janė dhjetėra mijėra kriminelė serbė tė luftėrave tė viteve tė “90-ta qė shėtisin tė lirė e tė pacenuar nga prokuroria e shtetit.

  Mirėpo, janė edhe dy arsye tė tjera qė bėjnė qė kėto negociata tė jenė asimetrike, d.m.th. midis dy palėve edhe nominalisht tė pabarabarta. Sė pari, kėto negociata janė negociata me Serbinė pėr Kosovėn dhe jo negociata me Serbinė edhe pėr Kosovėn edhe pėr Serbinė. Dhe, sė dyti, nė negociatat me Serbinė faktorėt ndėrkombėtarė edhe ndėrmjetėsojnė edhe sundojnė me Kosovėn josovrane, por jo edhe me Serbinė.

  Ish-kryeministri i ka vetėm dy mundėsi. T’u thotė jo negociatave me Serbinė, ta shpėtojė Kosovėn dhe ta vėrė veten e tij nė rrezik, meqė mandej do tė mund t’ia publikojė tė gjitha tė palarat pėrmes tė cilave e kanė shantazhuar. Ose, t’u thotė po negociatave, tė blejė ca kohė pėr veten e tij, dhe ta dėmtojė Kosovėn edhe pėrtej Planit famėkeq 6 Pikėsh tė Ban Ki-Moon-it. Me shpejtėsi po arrijmė nė momentin kur nuk mund tė shpėtohet edhe Kosova edhe ish-kryeministri i saj. Ose-ose ėshtė kjo situatė. A thua cilėn prej kėtyre dy mundėsive do tė zgjedhė ish-kryeministri? E di se tė gjithėve na duket qė me siguri e dimė pėrgjigjen e ish-kryeministrit. Nga pėrvoja me tė e kemi.

  (Autori ėshtė kolumnist i rregullt i gazetės “Zėri”)
  _______________________________________
  www.telegrafi.com
  Thaēi ka dosje tė bashkėpunėtorėve tė Martyt

  Postuar: 9:55 / 24.12.2010


  Kryeministri nė largim Hashim Thaēi tha se ka dėshmitarė dhe fakte qė tregojnė pėr mėnyrėn se si ėshtė hartuar raporti i Dick Martyt, e tė cilat janė tė pėrmbledhura nė njė shtojcė tė tij.

  Ai paralajmėroi se dosja do tė publikohet se shpejti dhe do tė jenė mė shokues se raporti i zviceranit. Edhe pse nuk tha se kur do ta bėjė publik kėtė dokument, ai tha kur kjo tė ndodhė, nė tė do tė figurojnė emrat e njerėzve nga disa subjekte politike kosovare qė kanė bashkėpunuar mė tė.

  Pa lakuar asnjė emėr, Thaēi tha se kėta individ do tė skuqen nga ky publikim, ndėrsa theksoi se janė po ata qė ndihmuan pėrpilimin e raportit tė David Philips.

  Nė njė intervistė pėr emisionin “Opinion“ nė TV Klan, tė enjten mbrėma, Thaēi tha se zvicerani Marty, vazhdimisht ka qenė njė anti-shqiptar dhe pretendimet e tij janė hetuar tre herė nga Tribunali i Hagės, UNIMK-u dhe e EULEX-i, por qė nuk ėshtė gjetur gjė. Ai tha se pėr kėto raporte, ėshtė takuar me hetues tė tė Tribunalit tė Hagės nė vitin 2004, nga tė cilėt ėshtė intervistuar, por se nuk ėshtė pyetur pėr trafikimin e organeve.

  Nėse, Marty, mendon se duke pas imunitet mund t’i ikė dėnimit nga padia, Thaēi ka thėnė se do ta pres raportuesin zviceran, derisa ai nuk do tė ketė mundėsi tė fshihet pas imunitetit qė ia jep fakti i tė qenurit anėtar i Kėshillit tė Evropės.

  Kryeministri nė largim tha se raporti kishte pėr qellim ta godiste gjatė fushatės zgjedhore, por gazeta The Gardian nuk e publikoi atė.


  __________________________________________________ _____________________
  KAN FILLUAR TE DALIN DUQAT TASH VETEM PRITNI DHE NDEGJONI edhe ne fund te fundit vlersoni dhe veproni.

  Me nderime thoti,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga THOTI : 24-12-2010 mė 06:22
  VETEVERTETA E VETVENDOSJES ESHTE VETEFUNDOSJA

 8. #8
  Kurti: Legjitimiteti i zgjedhjeve, legjitimitet i hajnave
  Publikuar: Sot, mė 24 dhjetor 2010


  Prishtinė, 24 dhjetor - Lideri i lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, nė njė intervistė pėr gazetėn Koha Ditore,tė botuar sot, thotė se procesi i fundit zgjedhor pėr liderin e “Vetėvendosjes”, Albin Kurti, ėshtė i papranueshėm. “Nuk ėshtė as i ndershėm e as demokratik. Kurse rezultati i kėtyre zgjedhjeve, meqė i pėrfshin tė gjitha kėto parregullsi dhe vjedhje, ėshtė rezultat i kontestueshėm. Pėr pasojė, legjitimiteti i kėtyre zgjedhjeve ėshtė legjitimitet i hajnave dhe i dhunės”, ka deklaruar ai
  Ka qenė njė moment kur kreu i lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, e ka ndier tė nevojshme mbikėqyrjen ndėrkombėtare nė Kosovė. Kjo ka ndodhur ditėn e zgjedhjeve. Ai ka pritur qė “ndėrkombėtarėt” sė paku mė 12 dhjetor nuk do tė lejonin qė tė vidhej nė mėnyrė tė pamėshirshme vullneti i qytetarėve.
  Por u zhgėnjye. “Pikėrisht atė ditė mungoi mbikėqyrja ndėrkombėtare”, thotė ai nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”. Legjitimimi i zgjedhjeve tė fundit nacionale, qė pėr “Vetėvendosjen” janė tė parat, ai thotė se nuk do tė jetė asgjė tjetėr pos legjitimim i hajnave dhe i dhunės. Megjithatė, Kurti nuk e pėrjashton mundėsinė e hyrjes nė Kuvend, ndonėse nuk tregon nėse deputetėt e “Vetėvendosjes” do tė betohen nė Kushtetutė. Por pėr njė gjė shprehet i sigurt. Asnjėri nga ta, thotė se nuk do tė pranojė tė shėtitet me xhip, e aq mė pak tė jetė i rrethuar me truproja. Deputetėt e “Vetėvendosjes”, sipas tij, do tė angazhohen qė veturat e blinduara dhe siguria fizike t’u ofrohet prokurorėve dhe gjyqtarėve, atyre qė nė fakt duhet ta luftojnė krimin e organizuar dhe korrupsionin. Kryeaktivisti i “Vetėvendosjes” nuk ėshtė ndier keq qė lideri i PDK-sė i ka vėnė vijė tė kuqe koalicionit tė mundshėm me subjektin qė ai e drejton, ashtu siē nuk ėshtė pajtuar me kreun e LDK-sė pėr krijimin e njė qeverie teknike. Me PDK-nė, LDK-nė, por edhe me partitė e tjera tė pasluftės ai ka thėnė se “Vetėvendosja” nuk bėhet bashkė nė asnjė lloj kombinimi. Pėr dallim nga liderėt e tjerė politikė tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, Kurti nxjerr diēka “pozitive” nė raportin e Dick Martyt. Raporti i Dickut, sipas tij, e “disiplinoi dhe e servilosi Hashim Thaēin si kurrė mė parė”. Nė intervistė ai shpreh edhe mospajtimin me mėnyrėn e pėrfaqėsimit tė interesave tė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 9. #9
  i larguar Maska e bindi
  Anėtarėsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  SHKRUAN Albin Kurti - Ose-ose
  Vertet ka ardhur puna pisk,ne rrethana te krijuara Shqiptaret,(subjektet politike te Kosoves) duhet te ngriten mbi interesa te ngushta partiake, dhe mbi ēdo interes tjeter te vene ato kombtare! Dhe mbi kete baze te formojne qeverine, dhe ti jap fund vakumit te krijuar insticional dhe ligjore,perndryshe subjektet politike qe do te bojkotonin formimin e qevrise do te deshmojne ne pa pergjegjshmrin dhe papjekurin e tyre politike ,ndersa ne bisedat eventuale me palen serbe duhet te formohet nje komision politiko-juridik i mbshtetur ne kushtetushmrine e Republikes se Kosoves i cili do te kete nje rrole keshilldhens dhe percaktus per pikat qe nuk mund te jene objekt negocimi per grupin negociator
  nder to pala Kosovare duhet te imponoj shume pika per bisedime te cilat jane ne kundershtim me kushtetutshmrin e Republikes se Kosoves dhe implemendimit te ligjit dhe rendit kushtetues ne tere territorin e saj!Qe nenkupton mos cenimin e kufirit dhe rrespektimin e Sovranitetit dhe Integritetit teriorial nga ana Serbe,kontrollin e doganave,Eleminimi i strukrurave paralele,funkcionimi i ligjit dhe instutucioneve te Kosoves!

  ps.Nqofte se bisedimet do beheshin jashte kontekstit qe pemenda me larte,atehere dijeni mire qe Kosova do dale humbse ne keto bisedime!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e THOTI
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Postime
  123
  Citim Postuar mė parė nga bindi Lexo Postimin
  Vertet ka ardhur puna pisk,ne rrethana te krijuara Shqiptaret,(subjektet politike te Kosoves) duhet te ngriten mbi interesa te ngushta partiake, dhe mbi ēdo interes tjeter te vene ato kombtare! Dhe mbi kete baze te formojne qeverine, dhe ti jap fund vakumit te krijuar insticional dhe ligjore,perndryshe subjektet politike qe do te bojkotonin formimin e qevrise do te deshmojne ne pa pergjegjshmrin dhe papjekurin e tyre politike ,ndersa ne bisedat eventuale me palen serbe duhet te formohet nje komision politiko-juridik i mbshtetur ne kushtetushmrine e Republikes se Kosoves i cili do te kete nje rrole keshilldhens dhe percaktus per pikat qe nuk mund te jene objekt negocimi per grupin negociator
  nder to pala Kosovare duhet te imponoj shume pika per bisedime te cilat jane ne kundershtim me kushtetutshmrin e Republikes se Kosoves dhe implemendimit te ligjit dhe rendit kushtetues ne tere territorin e saj!Qe nenkupton mos cenimin e kufirit dhe rrespektimin e Sovranitetit dhe Integritetit teriorial nga ana Serbe,kontrollin e doganave,Eleminimi i strukrurave paralele,funkcionimi i ligjit dhe instutucioneve te Kosoves!

  ps.Nqofte se bisedimet do beheshin jashte kontekstit qe pemenda me larte,atehere dijeni mire qe Kosova do dale humbse ne keto bisedime!
  I nderuar shum me vend dhe shum me mend ishte shkrimi yt dhe ne tersi e perkrahi, pra kjo te nderuar antar te ketij forumi eshte mendim qe permbys interesat partiake dhe te gjitha interesat klanore apo individuale ky shkrim i keti zoteriu eshte i pa ndikuar por i menduar nga vete ai e jo i shkruar nga autori por me mendje te ndokuj tjeter apo me mendje te tije te shperlar nga ndonje politike, ky koment eshte i kthjellet si loti dhe te pergezoj dhe uroj qe edhe antaret e tjere te mendojn pertej Kutije "beyond the box" apo me mir te them pertej ndikimeve pertej imponimeve pertej kufijve partiak dhe klanore.


  Thoti
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga THOTI : 24-12-2010 mė 10:20
  VETEVERTETA E VETVENDOSJES ESHTE VETEFUNDOSJA

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Xhemajli akuzon Kurtin pėr lidhje me shėrbimin sekret serb  Publikuar: Sot, mė 25 dhjetor 2010
  Xhemajli akuzon Kurtin pėr lidhje me shėrbimin sekret serb  Pishtinė, 25 dhjetor - Thellohen akuzat nė raportin ndėrmjet Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė dhe lėvizjes “Vetėvendosje!”. Muharrem Xhemajli, kreu i organizatave ka ēuar mė tutje pėrplasjen duke e shpjeguar se pse mendon qė Lėvizja Vetėvendosje! ka elemente pro-sllave. “Albin Kurti pas luftės dhe pas lirimit nga burgu ka mbajtur kontakte tė vazhdueshme deri nė vitin 2004 me inspektorė tė shėrbimit sekret serb dhe me njerėz tė armatės serbe. Ai ėshtė takuar me vėllezėrit Daēiq nga Klina, njėri inspektor i shėrbimit sekret e tjetri pjesėtar i armatės serbe”, ka thėnė Xhemajli nė emisionin Interaktiv tė sė premtes nė KTV.
  Sipas tij, nė dijeni pėr lidhjet e Kurtit me serbėt janė edhe institucionet e Kosovės. Xhemajli ka bėrė tė ditur se do tė padisė Lėvizjen Vetėvendosje pėr shpifje, pasi qė thotė se nuk ka hyrė asnjėherė nė vendvotime nė Krajkovė tė Drenasit, pėr tė mbushur fletėvotime tė PDK-sė, siē thotė Vetėvendosje!
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  Xhemajli akuzon Kurtin pėr lidhje me shėrbimin sekret serb  Publikuar: Sot, mė 25 dhjetor 2010
  Xhemajli akuzon Kurtin pėr lidhje me shėrbimin sekret serb  Pishtinė, 25 dhjetor - Thellohen akuzat nė raportin ndėrmjet Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė dhe lėvizjes “Vetėvendosje!”. Muharrem Xhemajli, kreu i organizatave ka ēuar mė tutje pėrplasjen duke e shpjeguar se pse mendon qė Lėvizja Vetėvendosje! ka elemente pro-sllave. “Albin Kurti pas luftės dhe pas lirimit nga burgu ka mbajtur kontakte tė vazhdueshme deri nė vitin 2004 me inspektorė tė shėrbimit sekret serb dhe me njerėz tė armatės serbe. Ai ėshtė takuar me vėllezėrit Daēiq nga Klina, njėri inspektor i shėrbimit sekret e tjetri pjesėtar i armatės serbe”, ka thėnė Xhemajli nė emisionin Interaktiv tė sė premtes nė KTV.
  Sipas tij, nė dijeni pėr lidhjet e Kurtit me serbėt janė edhe institucionet e Kosovės. Xhemajli ka bėrė tė ditur se do tė padisė Lėvizjen Vetėvendosje pėr shpifje, pasi qė thotė se nuk ka hyrė asnjėherė nė vendvotime nė Krajkovė tė Drenasit, pėr tė mbushur fletėvotime tė PDK-sė, siē thotė Vetėvendosje!
  A si te thot ky qashtu eshte nuk e lun topi,o hajna ma nuk po ju beson kerkush

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
  A si te thot ky qashtu eshte nuk e lun topi,o hajna ma nuk po ju beson kerkush
  perveq veq popullit shqiptar te tieret sju besoin valla mire e kie ti
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  perveq veq popullit shqiptar te tieret sju besoin valla mire e kie ti
  Abini po ju quan sharrllatana,merrni vesh more se jeni ban hor,krejt po keshin me ju,mos leshoni turli analfabeti qe nuk din as me shkru emrin e vet me dal para kamerave si bika
  Pom ai far biku i kish fry syt si me i ra surles gjith naten,po qka din ai me dit kush me kan u taku he kuku per neve,ja kur po i shoh ne tv krejt tv qull e kam ban tu e pshty katastrof

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •