Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 112
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Receta gatimi

  Patate ograden greke

  Perbersit:1 1/2kg patate,1 filxh.Caji kackavall i grire,500ml qumesht,250ml krem qumeshti(pana)2 luge gjalpe,2 kokrra hudhra,kripe,piper,moskokaridho(sipas deshires)

  1: qerojme dhe lajme patatet mire dhe i presim ne feta ne holla rumbullake sic jane patatet
  2:bejme tepsine me gjalpe dhe me pak hudher te grire dhe vendosim nje shtres patate ,mbi to djathe te grire mbi to patate perseri nje shtres dhe perseri pjesen tjeter te djathit
  3:ne nje tas bashkojme qumeshtin me panen ,krip,piper dhe moskokaridho dhe i perzjejme mire
  4:e hedhim kte perberje mbi patatet ne tepsi dhe gjalpin
  5:e veme tepsine ne furre te nxehur me pare ne 200grade per 1 ore dersa te behen patatet dhe te skuqet siperfaqja
  6:nqs deshirojme qe te kemi nje gjelle sa me te shijshme per miqte tane shtojme sipas deshires dhe zambon ose beikon te prere ne copka te vogla .
  Serviret e nxehte e prere ne copa katrore .
  Ju befte mire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga HELEN OF TROY : 20-12-2010 mė 17:00

 2. #2
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  16 falenderime nė 15 postime
  Danke Helenke

 3. #3
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  Veze te skuqura

  1. Marrim dy veze , e thyejme nga siper dhe e hedhim ne tigan me vaj, e lejme te skuqet 10 min

  2. Merr nje pjate , prit me thike nje fete buke.

  3. Mbasi kalojne 10 min , i marirm vezet te skuqra i hedhim ne pjate dhe marrim pirunin per ta ngrene..

  Sa e veshtire qe eshte..
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime
  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Patate ograden greke

  Perbersit:1 1/2kg patate,1 filxh.Caji kackavall i grire,500ml qumesht,250ml krem qumeshti(pana)2 luge gjalpe,2 kokrra hudhra,kripe,piper,moskokaridho(sipas deshires)

  1: qerojme dhe lajme patatet mire dhe i presim ne feta ne holla rumbullake sic jane patatet
  2:bejme tepsine me gjalpe dhe me pak hudher te grire dhe vendosim nje shtres patate ,mbi to djathe te grire mbi to patate perseri nje shtres dhe perseri pjesen tjeter te djathit
  3:ne nje tas bashkojme qumeshtin me panen ,krip,piper dhe moskokaridho dhe i perzjejme mire
  4:e hedhim kte perberje mbi patatet ne tepsi dhe gjalpin
  5:e veme tepsine ne furre te nxehur me pare ne 200grade per 1 ore dersa te behen patatet dhe te skuqet siperfaqja
  6:nqs deshirojme qe te kemi nje gjelle sa me te shijshme per miqte tane shtojme sipas deshires dhe zambon ose beikon te prere ne copka te vogla .
  Serviret e nxehte e prere ne copa katrore .
  Ju befte mire
  "Sa mir qe gatuan kjo kallogreja;per tu habitur...(edhe copkat...i pren te vogla)"
  Mirmrema fatose.

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Serafim more lejen ti ?Po shyqyr mo se u bere per te puthur

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime
  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Serafim more lejen ti ?Po shyqyr mo se u bere per te puthur
  Ky pysim per leje ne,ne lejen e kemi ne xhep!
  Sot ma firmosi.

 7. #7
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  ka lezet keshtu receta qe i ke provuar njehere vete dhe pastaj ua keshillon te tjereve, jo copy-paste nga interneti e i bie shkurt.

  ca eshte moskokaridho Helen?

 8. #8
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  po ne qe nuk kuptojme griqisht??!

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  arremyshk me duket se quhet shqip une ketu e pashe per here te pare
  nutmeg
  http://1.bp.blogspot.com/_PIYstX1WYR...600/nutmeg.jpg

 10. #10
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  aha kuptova..flm

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  aha kuptova..flm
  Asgje
  nese ben pastice greke ose makarona me mish te grire
  mosxokaridho hidhet edhe atje

 12. #12
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Asgje
  nese ben pastice greke ose makarona me mish te grire
  mosxokaridho hidhet edhe atje
  po, e kam parasysh. perdoret shume edhe ne itali, noce moscata i thone ketej.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  po ne qe nuk kuptojme griqisht??!
  Ta perkthej une ty,vetem thuj se ēfar llafi nuk kupton

  καλησπερα...........Guten Abend
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Linda5 Lexo Postimin
  Ta perkthej une ty,vetem thuj se ēfar llafi nuk kupton

  καλησπερα...........Guten Abend
  ti akoma se ke kuptuar se ai do vetem llaf
  une shqip e shkruajta

 15. #15
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  ti akoma se ke kuptuar se ai do vetem llaf
  une shqip e shkruajta
  jasu zotrote.nuku e kuptuam moj derbardhe.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  recet

  spinaqin e prere vogel vogel e kaurdisni qe te fishket edhe ti iki uji.
  me pas shtroheni ne tave.se fundmi mbulojeni tej e tej me nje perzierje qe pergatitet me kos dhe veze, edhe pak krip.Vendoseni ne furre deri sa te mpikset edhe te marre ngjyre shtresa e bardh e perzierjes (kos me vez.)

  shijojeni
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Aloe Lexo Postimin
  recet

  spinaqin e prere vogel vogel e kaurdisni qe te fishket edhe ti iki uji.
  me pas shtroheni ne tave.se fundmi mbulojeni tej e tej me nje perzierje qe pergatitet me kos dhe veze, edhe pak krip.Vendoseni ne furre deri sa te mpikset edhe te marre ngjyre shtresa e bardh e perzierjes (kos me vez.)

  shijojeni
  Aloe provoje njeher spinaqin mos ta kaurdisesh fare besome se ka shije me te mire edhe vitaminat nuk i ikin fare sepse ne zjar spinaqi e humbe shijen
  pa pete eben kete recete ti?

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nje recete e thjeshte per D@G
  Lyen taven me pak gjalpe vendos 4,5 pete sfoliata
  pastaj hedhim djathe te bardhe
  nga siper e mbylojme me 5 pete te tjera
  e presim ne forme katrore
  ne nje tas bashkojme 3 veze edhe gjysem kile qumesht piper edhe kripe
  e hedhim kete perberje siper peteve
  e pjekim gjysem ore ne 180 grade

  edhe nje lakror i shishem per ne mengjes

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Makarona me mish pule

  500g makarona
  500g gjoks pule ( pa kocka)
  250ml krem (kremi eshte i njenjte me ajken e qumeshtit)
  400ml salce
  kripe dhe vaj edhe pak arremyshke

  Veme tenxheren ne zjarr dhe hedhim makaronat dhe kripen.Copetojme mishin e pules ne kuba te vegjel dhe i hedhim pak kripe dhe i veme ne zjarr ne nje tenxhere tjeter per ti zjere.Pasi te jene bere makaronat i kullojme dhe i hedhim pak vaj qe te mos ngjisin.ne nje tigan te madh hedhim salcen dhe kremin dhe i leme te ziejne pak sa te marrin vetem nje vale te vogel.Shtojme mishin e pules dhe makaronat dhe i perzjejme te gjitha ne tigan. I leme dy minuta te gjitha ne zjarr dhe pastaj jane gati per tu servirur.

 20. #20
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Citim Postuar mė parė nga Aloe Lexo Postimin
  recet

  spinaqin e prere vogel vogel e kaurdisni qe te fishket edhe ti iki uji.
  me pas shtroheni ne tave.se fundmi mbulojeni tej e tej me nje perzierje qe pergatitet me kos dhe veze, edhe pak krip.Vendoseni ne furre deri sa te mpikset edhe te marre ngjyre shtresa e bardh e perzierjes (kos me vez.)

  shijojeni
  Si puna e kimes vetem se kosi ja nderron njecik shijen, gjithesesi behet e mire dhe keshtu
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •