Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 113
 1. #1
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952

  Dhuna, masakrat, shkaterrimi ne Kuran

  Nuk mund te merremi mjaft me Kuranin ne kete aspekt. Nuk ben te nderprejme te merremi. Nuk besoj se ka gje shume me te rendesishme sesa identifikimi i nje rreziku per shoqerine dhe preventimi i tij. E cfare gjeje mund te jete me e rrezikshme sesa dhuna e shkaterrimi qe urdheron nje "Zot", te cilin (formalisht) shumica e shoqerise e beson? Ne vijim do citoj ca sure dhe fjali nga Kurani, ku urdherohet apo miratohet dhuna dhe shkaterrimi. Do e shihni se shumica mbiabsolute e tyre permbushin paragrafe/nene penale te jurisdiksionit shqiptar dhe me kaq paraqesin nje sulm te drejtperdrejt ndaj rendit kushtetutor. Ne kete artikull do i citoj vetem nurmat e sureve dhe fjalive, me pas do i ofroj edhe tekstet konkrete te tyre:

  Sure 2, Fjalia 191;
  Sure 2, Fjalia 193;
  Sure 2, Fjalia 216;
  Sure 4, Fjalia 74;
  Sure 4, Fjalia 76;
  Sure 4, Fjalia 84;
  Sure 4, Fjalia 89;
  Sure 4, Fjalia 89;
  Sure 4, Fjalia 92;
  Sure 5, Fjalia 52;
  Sure 8, Fjalia 12;
  Sure 8, Fjalia 39;
  Sure 8, Fjalia 41;
  Sure 8, Fjalia 60;
  Sure 9, Fjalia 5;
  Sure 9, Fjalia 5;
  Sure 9, Fjalia 111
  Sure 9, Fjalite 44 dhe 45, Fjalite 90 - 93;
  Sure 9, Fjalia 41;
  Sure 9, Fjalia 52;
  Sure 61, Fjalite 3 dhe 4;
  Sure 4, Fjalia 104;
  Sure 47, Fjalia 35;
  Sure 5, Fjalia 38 (42).

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,262
  chino kot e ke,nuk te ben pune as kjo teme.

  po haj ngom mu dhe mere veten met mir dhe prano islamin se wallahi ke me pshtu,nuk esht patjeter me deklaru haptazi
  Jetė e rėndė.......!!!

 3. #3
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."

  Sure 2, Fjalia 193: "I luftoni deri sa joshja (ne mosbesim) te kete mbaruar dhe besimi ne Allahun te zoteroje ..."

  Sure 2, Fjalia 216: "Ju eshte urdheruar luftimi, por ju nuk e doni luftimin. Por ndoshta ju nuk e doni nje gje qe eshte e mire per ju dhe ndoshta doni nje gje qe eshte e keqe per ju. Allahu e di, ju nuk e dini."

  Sure 4, Fjalia 74: "Dhe keshtu duhet te luftoje ne rrugen e Allahut ai qe e ka shitur jeten tokesore per Pasjeten. Dhe ai qe lufton per Allahun, pavaresisht a fiton apo vdes, atij i dhurojme shperblim te madh."

  Sure 4, Fjalia 76: "Kush beson, lufton per rrugen e Allahut, dhe kush nuk beson, lufton per Djallin. Luftoni miqte e Djallit. Dhe dijeni aftesite e Djallit ne lufte jane te dobeta."

  Sure 4, Fjalia 84: "Lufto ne rrugen e Allahut; vetem ti te jesh i obliguar per kete; dhe i nxit besimtaret (te luftojne)..."

  Sure 4, Fjalia 89: "Ata deshirojne qe ju te beheni jobesimtare si ata qe jane. Mos merni asnje prej tyre per mik, para se te kthehen ne rruge te Allahut. Dhe nese (pas kthimit ne rruge te Allahut) ju kthejne shpinen, i zini dhe i vritni kudo qe i takoni. ..."

  Sure 4, Fjalia 92: "Nje besimtar nuk guxon te vret nje besimtar, perpos aksidentalisht; dhe ai qe vret nje besimtar aksidentalisht, ai le te liroje nje (besimtar) te burgosur."

  Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"

  Sure 8, Fjalia 12: "... Sigurisht ne zemrat e jobesimtareve, une hedh frike. I goditni ne qafe dhe ju keputni gishterinjte."

  Sure 8, Fjalia 39: "Luftoni kunder tyre deri sa te mos kete me lufte fare dhe cdokush te besoje Allahun.."

  Sure 8, Fjalia 41: "Dini se kur te vidhni (zaptime lufte) nje e peseta i takon Allahut dhe te Deleguarit dhe kusherinjeve te tij.."

  Sure 8, Fjalia 60: "Mobilizoni kunder tyre cdo force dhe arme qe keni qe t'i veni te gjithe ne frike: Armiqte e juaj, armiqte e Allahut dhe ata tjeret qe ju nuk i njihni, por qe i njeh Allahu..."

  Sure 9, Fjalia 5: "Kur te kene mbaruar muajte e shenjte, i vritni paganet (idhujtaret) kudo qe i zini, i rrethoni dhe ju beni kurtha kudo qe mundeni. Por nese tregojne pendim dhe nese i paguajne taksat, i leni te shkojne. E shihni, Allahu eshte i meshirshem."

  Sure 9, Fjalia 111: "Shiko, Allahu ka blere besimtareve jeten dhe pasurine qe keta te kene Parajsen. Ndaj le te luftojne (besimtaret) dhe te vriten dhe te vrasin.. Gezohuni se keni bere nje marreveshje te mire (me Allahun)."

  Sure 9, Fjalite 44 dhe 45, Fjalite 90 - 93: thone qe vetem jobesimtaret lusin per lejese per te mos luftuar, perpos te semureve.

  Sure 9, Fjalia 41: "Merni boten, te lehtet dhe te rendet (ne armatim), luftoni me gjak dhe zjarr ne rruge te Allahut."

  Sure 9, Fjalia 52: "U thuaj: A mos pritni ju (jobesimtaret) qe neve nje dite nuk do te na ndodh nje nga dy gjerat e mira: Vdekja martire ose ngadhenjimi? Ne presim qe Allahu t'ju dergoje (juve jobesimtareve) nje denim, qofte nga Ai vete, qofte nga dora jone. E pritni kete. Edhe ne presim me ju."

  Sure 61, Fjalite 3 dhe 4: "Urrejtje te madhe mbjell tek Allahu, kur ju thuani gjera, te cilat nuk i beni. Dini se Allahu i do vetem ata qe ne rrugen e tij ne renditjen e betejes qendrojne si fortifikata gjigante."

  Sure 4, Fjalia 104: "Mos u lodhni se perndjekuri popullin (e jobesimtareve); nese ju vuani, vuajne edhe ata."

  Sure 47, Fjalia 35: "Mos u dobesoni dhe mos i ftoni ata ne paqe perderisa keni epersi; ..."

  Sure 5, Fjalia 38 (42): "Dhe hajnit apo hajneshes ia keputni duart si shperblim per veprat e tyre. Ky eshte shembull per Allahun, dhe Allahu eshte i fuqishem dhe i mencur."

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  Pikėrisht, kjo tema yte, chino, mė shtyri tė bisedoj me njė, nga Libani. Mė tha se e ka lexuar disa herė Kur`anin (origjinal nė gjuhė arabe) dhe askund, nė Kur`an nuk predikohet dhuna, lufta nė sulm, por vetėm nė mbrojtje. Bile, mė tha se, asnji besimtar i fesė Islame nuk guxon, sipas Kur`anit, tė nxit urrejtje, dhunė, luftė, ndaj njerzve me pėrkatėsi tjera fetare, e jo mė tė luftohen ata njerz. Kur i thash se, nė Kur`anin e shkruar nė shqip, thuhet "kėshtu e ashtu" (ajo qė ti i ke shkruar Chino, se unė nuk e kam lexuar), mė tha:_ "Jo, nuk ėshtė aspak e vėrtet! Edhe nė shumė gjuhė tjera ėshtė pėrkthyer kėshtu ( si nė shqip) gabim, me qėllim apo pa tė. Interpretohet dhe komentohet, poashtu gabim, sipas qėllimeve tė caktuara.
  Mirpo, vazhdoi ai, nji ditė, kur njerzimi do tė lodhet (veq kan filluar tė lodhen) nga kėto propaganda, gėnjeshtra etj. etj. do tė ndėrgjegjėsohet dhe do ta kuptojė se e vėrteta ėshtė ndryshe. Fundja", tha ai nė fund,_" as njė Fe nuk predikon Urrejtjen, Dhunėn e as Luftėn."
  "Njė shembull konkret" m`tha:_" Bashkėpuntorėt dhe miqtė mė tė ngusht, tė familjes Bush (kuptohet pėr kė ėshtė fjala) kan qenė Sadam Hussein dhe Osama Bin Laden, e tash qfarė u bė me kta?"...
  Ky libanez, ėshtė besimtar i pėrkushtuar i fesė Islame (gjė normale) dhe punon si Asistent Technik Medicinal nė Spitalin e qytetit, ku jetoj edhe unė. E njoh shumė mirė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sami Hyseni : 28-11-2010 mė 00:07

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Postime
  26

  E verteta eshte dinjiteti njerzore

  Pse tani eshte ky terrorizem ne tere boten islame , pse ajo natyre njerzore ka nji pamje aq te shemtuar para historike, pse aq te pa zhvilluar.
  Smundja nuk sherohet nese nuk gjindet diagnoza. Personalisht kame dhimbje per ate bote njerzish pse jetojne jashte kohe , jasht nji civilizimi dhe zhvillimi modern.
  Formula eshte ,, Njeri njihe veten dhe jetoje jeten.

 6. #6
  wake up&smell the roses Maska e Era-R
  Anėtarėsuar
  16-11-2010
  Vendndodhja
  Home is where your heart is
  Mosha
  32
  Postime
  275
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."

  Sure 2, Fjalia 193: "I luftoni deri sa joshja (ne mosbesim) te kete mbaruar dhe besimi ne Allahun te zoteroje ..."

  Sure 2, Fjalia 216: "Ju eshte urdheruar luftimi, por ju nuk e doni luftimin. Por ndoshta ju nuk e doni nje gje qe eshte e mire per ju dhe ndoshta doni nje gje qe eshte e keqe per ju. Allahu e di, ju nuk e dini."

  Sure 4, Fjalia 74: "Dhe keshtu duhet te luftoje ne rrugen e Allahut ai qe e ka shitur jeten tokesore per Pasjeten. Dhe ai qe lufton per Allahun, pavaresisht a fiton apo vdes, atij i dhurojme shperblim te madh."

  Sure 4, Fjalia 76: "Kush beson, lufton per rrugen e Allahut, dhe kush nuk beson, lufton per Djallin. Luftoni miqte e Djallit. Dhe dijeni aftesite e Djallit ne lufte jane te dobeta."

  Sure 4, Fjalia 84: "Lufto ne rrugen e Allahut; vetem ti te jesh i obliguar per kete; dhe i nxit besimtaret (te luftojne)..."

  Sure 4, Fjalia 89: "Ata deshirojne qe ju te beheni jobesimtare si ata qe jane. Mos merni asnje prej tyre per mik, para se te kthehen ne rruge te Allahut. Dhe nese (pas kthimit ne rruge te Allahut) ju kthejne shpinen, i zini dhe i vritni kudo qe i takoni. ..."

  Sure 4, Fjalia 92: "Nje besimtar nuk guxon te vret nje besimtar, perpos aksidentalisht; dhe ai qe vret nje besimtar aksidentalisht, ai le te liroje nje (besimtar) te burgosur."

  Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"

  Sure 8, Fjalia 12: "... Sigurisht ne zemrat e jobesimtareve, une hedh frike. I goditni ne qafe dhe ju keputni gishterinjte."

  Sure 8, Fjalia 39: "Luftoni kunder tyre deri sa te mos kete me lufte fare dhe cdokush te besoje Allahun.."

  Sure 8, Fjalia 41: "Dini se kur te vidhni (zaptime lufte) nje e peseta i takon Allahut dhe te Deleguarit dhe kusherinjeve te tij.."

  Sure 8, Fjalia 60: "Mobilizoni kunder tyre cdo force dhe arme qe keni qe t'i veni te gjithe ne frike: Armiqte e juaj, armiqte e Allahut dhe ata tjeret qe ju nuk i njihni, por qe i njeh Allahu..."

  Sure 9, Fjalia 5: "Kur te kene mbaruar muajte e shenjte, i vritni paganet (idhujtaret) kudo qe i zini, i rrethoni dhe ju beni kurtha kudo qe mundeni. Por nese tregojne pendim dhe nese i paguajne taksat, i leni te shkojne. E shihni, Allahu eshte i meshirshem."

  Sure 9, Fjalia 111: "Shiko, Allahu ka blere besimtareve jeten dhe pasurine qe keta te kene Parajsen. Ndaj le te luftojne (besimtaret) dhe te vriten dhe te vrasin.. Gezohuni se keni bere nje marreveshje te mire (me Allahun)."

  Sure 9, Fjalite 44 dhe 45, Fjalite 90 - 93: thone qe vetem jobesimtaret lusin per lejese per te mos luftuar, perpos te semureve.

  Sure 9, Fjalia 41: "Merni boten, te lehtet dhe te rendet (ne armatim), luftoni me gjak dhe zjarr ne rruge te Allahut."

  Sure 9, Fjalia 52: "U thuaj: A mos pritni ju (jobesimtaret) qe neve nje dite nuk do te na ndodh nje nga dy gjerat e mira: Vdekja martire ose ngadhenjimi? Ne presim qe Allahu t'ju dergoje (juve jobesimtareve) nje denim, qofte nga Ai vete, qofte nga dora jone. E pritni kete. Edhe ne presim me ju."

  Sure 61, Fjalite 3 dhe 4: "Urrejtje te madhe mbjell tek Allahu, kur ju thuani gjera, te cilat nuk i beni. Dini se Allahu i do vetem ata qe ne rrugen e tij ne renditjen e betejes qendrojne si fortifikata gjigante."

  Sure 4, Fjalia 104: "Mos u lodhni se perndjekuri popullin (e jobesimtareve); nese ju vuani, vuajne edhe ata."

  Sure 47, Fjalia 35: "Mos u dobesoni dhe mos i ftoni ata ne paqe perderisa keni epersi; ..."

  Sure 5, Fjalia 38 (42): "Dhe hajnit apo hajneshes ia keputni duart si shperblim per veprat e tyre. Ky eshte shembull per Allahun, dhe Allahu eshte i fuqishem dhe i mencur."
  E paske marre shume seriozisht diskreditimin e Kuranit te muslimaneve,kujdes se po insistove shume,do rrezikosh ti besosh vertete ato qe poston copy/paste
  Ska rėndėsi se sa shpejt vjen e keqja,sepse e mira ėshtė gjithmonė njė hap pėrpara

 7. #7
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  Pikėrisht, kjo tema yte, chino, mė shtyri tė bisedoj me njė, nga Libani. Mė tha se e ka lexuar disa herė Kur`anin (origjinal nė gjuhė arabe) dhe askund, nė Kur`an nuk predikohet dhuna, lufta nė sulm, por vetėm nė mbrojtje.
  Une jam duke i cituar fjalite drejtperdrejt nga Kurani. Secili mund te mari nje Kuran ne dore dhe te verifikoje autencitetin e citimeve. Kush di te lexoje, nuk ndjen nevoje te pyes nje libanez per gjera qe jane te shkruara shprehimisht. Sidomos jo te pyetet libanezi, pa i kerkuar fakte, pa i kerkuar pergjegje per keto fjali eksplicite qe i citoj une. Perndryshe edhe po ta pyesje Milloshevicin apo Hitlerin, te dy do te thonin se jane njerez tejet te mire, paqesore, vetembrojtes, e tjera. Por faktet e dallojne pohimin prej te vertetes.

  Citim Postuar mė parė nga Era-R Lexo Postimin
  E paske marre shume seriozisht diskreditimin e Kuranit te muslimaneve,kujdes se po insistove shume,do rrezikosh ti besosh vertete ato qe poston copy/paste
  Ate qe them une, e thua edhe ti me fjale tua: Citimi i Kuranit diskrediton Islamin dhe muslimanet. Kuranin sot e gjen online ne te gjitha gjuhet e botes, edhe ne shqip. Secili mund te lexoje fjalite qe i citoj une dhe mund te shohe, a ekziston rreziku qe te "besoj ne ate qe citoj" apo behet fjale per fakte.

 8. #8
  wake up&smell the roses Maska e Era-R
  Anėtarėsuar
  16-11-2010
  Vendndodhja
  Home is where your heart is
  Mosha
  32
  Postime
  275
  Ate qe them une, e thua edhe ti me fjale tua: Citimi i Kuranit diskrediton Islamin dhe muslimanet. Kuranin sot e gjen online ne te gjitha gjuhet e botes, edhe ne shqip. Secili mund te lexoje fjalite qe i citoj une dhe mund te shohe, a ekziston rreziku qe te "besoj ne ate qe citoj" apo behet fjale per fakte.[/QUOTE]
  Vetem se ke harruar nje detaj te vogel por esencial.Per komentimin dhe nxjerrjen e kuptimit te ajeteve jane nje sere kushtesh qe duhen plotesuar,kete gje nuk mund ta beje gjithkush,as une as ti,por duhet te kesh kompetencat perkatese..Mos harro qe Kurani eshte fjale hyjnore,keshtu qe ka nevoje te studiohet ne kompleksitet,me arsyet,kushtet,rrethanat,,shkaqet,,,pasojat,,e zbritjes se nje ajeti te caktuar....
  Une per vete nuk jam stiudiuese e shkences se Kuranit(Tefsijr-it). Ti mesa duket i merr persiper ato kompetenca........good luck with your failure
  Ska rėndėsi se sa shpejt vjen e keqja,sepse e mira ėshtė gjithmonė njė hap pėrpara

 9. #9
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Citim Postuar mė parė nga Era-R Lexo Postimin
  Vetem se ke harruar nje detaj te vogel por esencial.Per komentimin dhe nxjerrjen e kuptimit te ajeteve jane nje sere kushtesh qe duhen plotesuar,kete gje nuk mund ta beje gjithkush,as une as ti,por duhet te kesh kompetencat perkatese..Mos harro qe Kurani eshte fjale hyjnore,keshtu qe ka nevoje te studiohet ne kompleksitet,me arsyet,kushtet,rrethanat,,shkaqet,,,pasojat,,e zbritjes se nje ajeti te caktuar....
  Une per vete nuk jam stiudiuese e shkences se Kuranit(Tefsijr-it). Ti mesa duket i merr persiper ato kompetenca........good luck with your failure
  Me urdhera nuk e ha une hic, keshtu qe asgje nuk kam harruar me shume se ate qe ke kerkuar.

  Sic thashe: Fjalite jane eksplicite. Ato qe jane me mundesi kuptimi shumedrejtimesh, ato nuk i citoj fare. Kur shkruhet eksplicit t'ju pritesh jobesimtareve gishterinjte, t'i goditesh ne qafe, t'ia keputesh hajnit duart, nuk ka nevoje per shkence. Keto jane nje permbysje e vlerave univerzale te njerezimit. Ky eshte "Djalli".
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga chino : 28-11-2010 mė 08:02

 10. #10
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,787
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin

  Sure 2, Fjalia 193: "I luftoni deri sa joshja (ne mosbesim) te kete mbaruar dhe besimi ne Allahun te zoteroje ..."

  Sure 2, Fjalia 216: "Ju eshte urdheruar luftimi, por ju nuk e doni luftimin. Por ndoshta ju nuk e doni nje gje qe eshte e mire per ju dhe ndoshta doni nje gje qe eshte e keqe per ju. Allahu e di, ju nuk e dini."

  Sure 4, Fjalia 74: "Dhe keshtu duhet te luftoje ne rrugen e Allahut ai qe e ka shitur jeten tokesore per Pasjeten. Dhe ai qe lufton per Allahun, pavaresisht a fiton apo vdes, atij i dhurojme shperblim te madh."

  Sure 4, Fjalia 76: "Kush beson, lufton per rrugen e Allahut, dhe kush nuk beson, lufton per Djallin. Luftoni miqte e Djallit. Dhe dijeni aftesite e Djallit ne lufte jane te dobeta."

  Sure 4, Fjalia 84: "Lufto ne rrugen e Allahut; vetem ti te jesh i obliguar per kete; dhe i nxit besimtaret (te luftojne)..."

  Sure 4, Fjalia 89: "Ata deshirojne qe ju te beheni jobesimtare si ata qe jane. Mos merni asnje prej tyre per mik, para se te kthehen ne rruge te Allahut. Dhe nese (pas kthimit ne rruge te Allahut) ju kthejne shpinen, i zini dhe i vritni kudo qe i takoni. ..."

  Sure 4, Fjalia 92: "Nje besimtar nuk guxon te vret nje besimtar, perpos aksidentalisht; dhe ai qe vret nje besimtar aksidentalisht, ai le te liroje nje (besimtar) te burgosur."

  Sure 5, Fjalia 52: "O besimtare, mos merni as te krishtere e as cifute per miq"

  Sure 8, Fjalia 12: "... Sigurisht ne zemrat e jobesimtareve, une hedh frike. I goditni ne qafe dhe ju keputni gishterinjte."

  Sure 8, Fjalia 39: "Luftoni kunder tyre deri sa te mos kete me lufte fare dhe cdokush te besoje Allahun.."

  Sure 8, Fjalia 41: "Dini se kur te vidhni (zaptime lufte) nje e peseta i takon Allahut dhe te Deleguarit dhe kusherinjeve te tij.."

  Sure 8, Fjalia 60: "Mobilizoni kunder tyre cdo force dhe arme qe keni qe t'i veni te gjithe ne frike: Armiqte e juaj, armiqte e Allahut dhe ata tjeret qe ju nuk i njihni, por qe i njeh Allahu..."

  Sure 9, Fjalia 5: "Kur te kene mbaruar muajte e shenjte, i vritni paganet (idhujtaret) kudo qe i zini, i rrethoni dhe ju beni kurtha kudo qe mundeni. Por nese tregojne pendim dhe nese i paguajne taksat, i leni te shkojne. E shihni, Allahu eshte i meshirshem."

  Sure 9, Fjalia 111: "Shiko, Allahu ka blere besimtareve jeten dhe pasurine qe keta te kene Parajsen. Ndaj le te luftojne (besimtaret) dhe te vriten dhe te vrasin.. Gezohuni se keni bere nje marreveshje te mire (me Allahun)."

  Sure 9, Fjalite 44 dhe 45, Fjalite 90 - 93: thone qe vetem jobesimtaret lusin per lejese per te mos luftuar, perpos te semureve.

  Sure 9, Fjalia 41: "Merni boten, te lehtet dhe te rendet (ne armatim), luftoni me gjak dhe zjarr ne rruge te Allahut."

  Sure 9, Fjalia 52: "U thuaj: A mos pritni ju (jobesimtaret) qe neve nje dite nuk do te na ndodh nje nga dy gjerat e mira: Vdekja martire ose ngadhenjimi? Ne presim qe Allahu t'ju dergoje (juve jobesimtareve) nje denim, qofte nga Ai vete, qofte nga dora jone. E pritni kete. Edhe ne presim me ju."

  Sure 61, Fjalite 3 dhe 4: "Urrejtje te madhe mbjell tek Allahu, kur ju thuani gjera, te cilat nuk i beni. Dini se Allahu i do vetem ata qe ne rrugen e tij ne renditjen e betejes qendrojne si fortifikata gjigante."

  Sure 4, Fjalia 104: "Mos u lodhni se perndjekuri popullin (e jobesimtareve); nese ju vuani, vuajne edhe ata."

  Sure 47, Fjalia 35: "Mos u dobesoni dhe mos i ftoni ata ne paqe perderisa keni epersi; ..."

  Sure 5, Fjalia 38 (42): "Dhe hajnit apo hajneshes ia keputni duart si shperblim per veprat e tyre. Ky eshte shembull per Allahun, dhe Allahu eshte i fuqishem dhe i mencur."

  Hohohohooo padyshim qe keto ajete e pershkruain Allahun si top terroristin e gjitha kohrave
  Praises due to the most high, Allah

  Praises due to the most fly, Prada

  Baby, I'm magic, ta-dah

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  [QUOTE=chino;2934393]Une jam duke i cituar fjalite drejtperdrejt nga Kurani. Secili mund te mari nje Kuran ne dore dhe te verifikoje autencitetin e citimeve. Kush di te lexoje, nuk ndjen nevoje te pyes nje libanez per gjera qe jane te shkruara shprehimisht. Sidomos jo te pyetet libanezi, pa i kerkuar fakte, pa i kerkuar pergjegje per keto fjali eksplicite qe i citoj une. Perndryshe edhe po ta pyesje Milloshevicin apo Hitlerin, te dy do te thonin se jane njerez tejet te mire, paqesore, vetembrojtes, e tjera. Por faktet e dallojne pohimin prej te vertetes.


  Shumė mė shumė, i besoj atijė Libanezi, se sa "Kur`anit" qė ti ke lexuar. Sepse e njoh shumė mirė atė njeri, njė kohė mjaft tė gjatė sa ta kuptoj se ai ėshtė shumė i sinqert.

  Lexo edhe njė herė fjalinė, ku janė cituar fjalė e tij. "Asnji Fe nuk predikon Urrejtjen..." e kishte fjalėn, ndėr tė tjera, edhe pėr fenė krishtere, "... por janė njerzit (vėrejtja ime: si ti, p.sh. e disa tjerė), ata tė cilėt e bėjnė kėtė."

  P.S. nuk dij tė lexoj arabisht se do e kisha lexuar Kur`anin nė gjuhen arabe e jo pėrkthimet falso apo tė gabuara ( me qėllim, a pa qėllim), nė gjuhė tjera.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  [B]


  Hohohohooo padyshim qe keto ajete e pershkruain Allahun si top terroristin e gjitha kohrave
  Edhe duhet kėrkuar, me parullen int.: Wanted Dead or alive!!!..ani Mafi, ani...

 13. #13
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Une jam duke i cituar fjalite drejtperdrejt nga Kurani. Secili mund te mari nje Kuran ne dore dhe te verifikoje autencitetin e citimeve. Kush di te lexoje, nuk ndjen nevoje te pyes nje libanez per gjera qe jane te shkruara shprehimisht. Sidomos jo te pyetet libanezi, pa i kerkuar fakte, pa i kerkuar pergjegje per keto fjali eksplicite qe i citoj une. Perndryshe edhe po ta pyesje Milloshevicin apo Hitlerin, te dy do te thonin se jane njerez tejet te mire, paqesore, vetembrojtes, e tjera. Por faktet e dallojne pohimin prej te vertetes.

  Shumė mė shumė, i besoj atijė Libanezi, se sa "Kur`anit" qė ti ke lexuar. Sepse e njoh shumė mirė atė njeri, njė kohė mjaft tė gjatė sa ta kuptoj se ai ėshtė shumė i sinqert.

  Lexo edhe njė herė fjalinė, ku janė cituar fjalė e tij. "Asnji Fe nuk predikon Urrejtjen..." e kishte fjalėn, ndėr tė tjera, edhe pėr fenė krishtere, "... por janė njerzit (vėrejtja ime: si ti, p.sh. e disa tjerė), ata tė cilėt e bėjnė kėtė."

  P.S. nuk dij tė lexoj arabisht se do e kisha lexuar Kur`anin nė gjuhen arabe e jo pėrkthimet falso apo tė gabuara ( me qėllim, a pa qėllim), nė gjuhė tjera.
  Kuranin tim mund ta gjesh kudo qe do.
  Ne internet, ne librari, xhami, treg e kudo tjeter.
  Nese te intereson mendimi im: Nuk eshte puna qe ti nuk i beson Kuranit tim. Por te vije turp per gjerat qe shkruajne ne Kuran dhe per kete arsye tenton te trubullosh temen. Perndryshe do kishe cituar Kuranin qe mendon ti se eshte i sakte. GJithemone eshte e njejta me shqiptaret muslimane: Llomotisin per Kuranin, por kur ju tregon perverzitetet e tij, te gjithe shporren neper bira te miut edhe i lejne pas disa trapa qe perkunder citimeve te drejtperdrejta te Kuranin pohojne "ky s'eshte Kurani". Ne kete teme do e shohesh perseri se Kurani ne disa pika nuk dallon shume nga nje ditar ushtarak i ndonje oficeri te Milloshevicit, Hitlerit apo Stalinit.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  [B]


  Hohohohooo padyshim qe keto ajete e pershkruain Allahun si top terroristin e gjitha kohrave
  krejte kto ajete jane te sakta o mafi nuk i mohojme na si musliman . ashtu si e ke lexuar ashtu eshte .per kte pune na si musliman nuk diskutojme i pranojme si te tila dhe ne te aspak nuk dyshojme.
  po ne bibel ke urdher per vrasje e pse po habiteni me kte ?????
  a thua se nuk ban me u mbrojte kur dikush don me te vra ?????

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,131
  2:190.
  luftoni nė rrugėn e Allahut ndaj atyre qė luftojnė kundėr jush, por mos e kaloni kufirin, se Allahu nuk i do ata qė e kalojnė kufirin.

  2:193.
  luftojini ata derisa tė zhduket mosbesimi dhe deri sa tė mbretėrojė besimi vetėm pėr Allahun! Por, nė qoftė se ata heqin dorė nga lufta kundėr jush, atėherė s’ka armiqėsi, pėrveēse kundėr keqbėrėsve.

  4:75.
  Ē’keni ju qė nuk luftoni nė udhė tė Allahut dhe pėr shpėtimin e tė shtypurve: pėr meshkujt e pafuqishėm, gratė dhe fėmijėt, tė cilėt thėrrasin: “O Zoti ynė! Nxirrna nga ky qytet, banorėt e tė cilit janė keqbėrės!

  9:13.
  Vallė, a nuk do tė luftoni kundėr atyre qė e kanė shkelur besėlidhjen, janė pėrpjekur ta dėbojnė tė Dėrguarin dhe kanė filluar tė parėt t’ju sulmojnė?!
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,131
  Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
  krejte kto ajete jane te sakta o mafi nuk i mohojme na si musliman . ashtu si e ke lexuar ashtu eshte .per kte pune na si musliman nuk diskutojme i pranojme si te tila dhe ne te aspak nuk dyshojme.
  po ne bibel ke urdher per vrasje e pse po habiteni me kte ?????
  a thua se nuk ban me u mbrojte kur dikush don me te vra ?????
  Kto jan prej atyre : Kishen se deshte , xhamise sja dite rendin.

  Trima interneti mo , rrenqethen nga thirrja per luft ne Kuran , ndersa nga ana tjeter i thon vetes shqiptar nga gjaku e shqiptar nga feja ,por harrojn se cka thot hymni kombetar : Prej lufte vec ai largohet qe esht i lindur tradhetor.

  Ky tjetri brbalica e forumit , mafiawarz , mendon se Zoti lindi me lindjen e krishterimit , kto mohojn gjith Pejgamberet e mehershem. ( nuk them se Bibla i mohon , por i mohojn kto injorantet e krishterimit ne forum)

  Bash me intereson cka mendon ai per Moisiun ( Musain) kur me ndihmen e Zotit , vriste egjiptasit.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 17. #17
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,787
  Hahaha o ju djem qe t'keqes munoheni mi ik duke u munduar ta ktheni temen ne ''bibel'' , qeleni temen per bibel dhe folim per te D: , Hajde Baca Mus me ndihmen e Zotit paska vrare, por Baca Mus nuk ka lene amanet te vritet brez pas brezi, ndersa kurani na thot

  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."
  Behuni real he burra e pranoni qe kjo eshte TERROR, dhe shkrimtari i keti libri qe ka ardhur me FEDEX pa dyshim ka qene dhe mbetet ne top listat e TERRORISTAV.
  Praises due to the most high, Allah

  Praises due to the most fly, Prada

  Baby, I'm magic, ta-dah

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  968
  Mendoj se chino ben nje pune shume te mire per zbardhjen e te veretes mbi kuranin por duhet te behen me teper sqarime qe te mos mendohet se ka nuanca urrejtjeje ndaj fese Lindore perkundrazi Perendimi eshte i hapur per besimet #.
  Faktet psh me pelqyen pa mase, duhet qe populli te marre vesh te verteten.
  Interpretimet artistike te besimtareve myslimane nuk mund te mbulojne te verteten, pranimi i tyre dhe perpjekja per ndryshime, do te ishte shprehje sinqeriteti dhe do te respektohet me teper nga lexuesit e tjere, si rezultat do te kemi distancim ndaj gabimeve te kuranit.
  Amin!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,131
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  Hahaha o ju djem qe t'keqes munoheni mi ik duke u munduar ta ktheni temen ne ''bibel'' , qeleni temen per bibel dhe folim per te D: , Hajde Baca Mus me ndihmen e Zotit paska vrare, por Baca Mus nuk ka lene amanet te vritet brez pas brezi, ndersa kurani na thot

  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."

  Behuni real he burra e pranoni qe kjo eshte TERROR, dhe shkrimtari i keti libri qe ka ardhur me FEDEX pa dyshim ka qene dhe mbetet ne top listat e TERRORISTAV.
  Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 20. #20
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Kto jan prej atyre : Kishen se deshte , xhamise sja dite rendin.

  Trima interneti mo , rrenqethen nga thirrja per luft ne Kuran , ndersa nga ana tjeter i thon vetes shqiptar nga gjaku e shqiptar nga feja ,por harrojn se cka thot hymni kombetar : Prej lufte vec ai largohet qe esht i lindur tradhetor.
  Trima interneti ne asnjeri nuk mund te jemi, sepse askujt nuk i shfaqim trimeri, biles as nuk e ofenndojme (te paret).

  Bash me intereson cka mendon ai per Moisiun ( Musain) kur me ndihmen e Zotit , vriste egjiptasit.
  Ketu jemi ne bisede per Kuranin. Ti mund te hapesh cdo bisede ne lidhje me Biblen, dhe te jesh i sigurt qe nese ekzsitojne te njejtat shprehje apo te aferta, do te kem te njejtin mendim/gjykim mbi Biblen. Kete e kam thene 100ra here: Per mua nuk luan rol, a e urdheron "Zoti" apo vec njeriu dhunen dhe te keqen, e keqja per mua eshte e keqe, edhe nese Bibla e urdheron, edhe nese Zoti i Bibles me zbret para kembeve dhe e urdheron. Prape se prape do i thoja se je kriminel. Te njejten e bej me Islamin/Kuranin/Allahun.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •