Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
 1. #1
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Diskutime nga te krishtert!

  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Atehere, si mendon ti se si ka mundesi qe te gjithe ata ungjillore, qe e kane pranu Krishtin ne zemren e tyre si zot personal, duke pase secili nji zbulese individuale me biblen, nuk arrijne KURR ne te njejtin interpretim, por, ne te kundert, arrijne ne mohim te tij?

  A kane ata me te vertete nji zbulese personale, apo bindjet e tyre biblike nuk jane vecse nji personalizim i lavazhos kolektive ne levizjet e tyre komunitare?
  Disa kane nji zbulese personale por qe nuk e kan plotsin e fes! Disa me bindjet e tyre biblike vertet jane vecse "nji personalizim i lavazhos kolektive ne levizjet e tyre komunitare'

  Seminarist, dua ta jap nj pergjigje te shkurt dhe besoj se do te kuptohemi.

  Dua t citoj nga nj citat - shkrim i imi qe edhe m par e kam perdorur ne nj tem ne debat me ty:

  Kisha Katolike me shum arsye sht lidhur edhe me t gjith t krishtert e tjer jokatolik, t cilt me besim n Krishtin dhe me pagzim jan n nj lidhje t thell, megjithse jo n bashkim t plot me t. Ata nuk e ruajn bashkimin me pasardhsin e shn Pjetrit. Disa nuk e kan as plotsin e fes. Ndrkaq disave prej tyre – sidomos kishave ortodokse – u mungon shum pak pr bashkim t plot, q do t mundsonte edhe kremtimin e prbashkt t Euharistis s Zotit.


  Pra nuk e kan as plotsin e fes dhe nuk di se ka te them tjeter veq se duhet t lutemi qe ta kuptojn te vereten. Ajo qe kerkohet edhe ma shum sht se kta njerez duhet ta largojn nga mendja bindjen per vetveten se "ata jane Krishti"!

  Plotsia nuk arrihet edhe aq leht dhe un i kuptoj dobsit njerzore, por problemi eshte se kta nuk po duan ta kuptojn Ungjillin qe Jezusi thot; "une erdha qe te bj t verbrit t shohin dhe ata q pretendojn se shohin, t verberohen"

  Un zakonisht kam deshir t degjoj te krishterin duke thn “Rabbuni! Du q t shoh!” mirpor un po shoh dhe po lexoj krenari dhe perbuzje ndaj te tjerve - gjithnj duke thn "un shoh"!

  Biblen, sht mir nse njeriu e lexon, edhe ma mir nse e beson, por un shoh disa probeleme te keto sekte lidhur me kt - lexim besimin e Bibles:

  1. Mendojn se vetem ata e lexojn Biblen dhe te tjeret "shiqojn certani filma"!

  2. Harrojn dhe injorojn Kishen e Krishtit katolike-ortodokse, (ata qe sollen pagabueshmerisht ne jete Biblen), kta njerez sot perpiqen ta shtjellojn Biblen dhe duke shtjelluar Biblen akuzojn pikrisht Kishen e Zotit t gjall.

  3. Mendojn se jan duke interpretuar mir Biblen duke pershtatur ne ato sektet-doktrinat e tyre mirpor bindjet e tyre biblike vertet jane vecse "nji personalizim i lavazhos kolektive ne levizjet e tyre komunitare'

  4. disa kane nji zbulese personale por nuk e kan plotsin e fes.

  5. Si perfundim, besojn dhe shtjellojn mbi doktrinen e Trinitetit, por harrojn se kjo nuk ka qene e vetmja doktrin e Eterve te Kishes. Pjesen tjeter nuk deshirojn as t lexojn edhe pse edhe keto msime ishin nga Eterit e Kishes!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 02-11-2010 m 18:42
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 2. #2
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  A kane ata me te vertete nji zbulese personale, apo bindjet e tyre biblike nuk jane vecse nji personalizim i lavazhos kolektive ne levizjet e tyre komunitare?
  Ajo qe duhet kuptuar eshte se Fryma/Shpirti Shenjt vepron dhe jashte kufijve te Kishave qe kane prejardhje apostolike. Nga ana tjeter, te pasurit e zbulesave personale nuk eshte "damke" vetem e ungjilloreve.Dhe besimtaret katolike dhe orthodhokse mund te kene zbulesa personale. Ajo qe eshte e rendesishme eshte qe keto zbulesa personale te shihen ne driten e doktrines qe kemi trasheguar nga eterit e shenjte. Psh nje "zbulese" personale qe do te thoshte qe Krishti nuk e perfundoi misionin e Vet por ka nevoje per nje tjeter profet qe ta plotesoje, kjo do ishte e qarte se vjen nga Satani.
  Apo "zbulesa" te tjera qe bien ne kundershtim me frymen e pergjitheshme te Kishes. Psh nje "zbulese" qe do te thoshte qe aborti nuk eshte mekat, eshte e qarte qe vjen nga Satani, etj...

  Kisha ka dimensionin personal dhe dimensionin kolektiv. Nuk mund te ekzistoje nje Kishe vetem me individe qe kane zbulesa personale dhe pa nje zbulese kolektive. Nga ana tjeter nuk mund te ekzistoje nje Kishe qe ka vetem zbulesa kolektive qe jane shnderruar ne doktrina te konfirmuara dhe nuk ka zbulesa personale. Kisha e pare do ishte konfuzion, Kisha e dyte do ishte statike, e ngurte.Fryma/Shpirti Shenjt eshte Ai qe i jep jete Kishes duke e ushqyer vazhdimisht me Jeten e Zotit (qe eshte Krishti), ne nivel personal dhe kolektiv.

  (Shume shenjter apo te lume katolike dhe orthodhokse kane pasur zbulesa te mahniteshme ne lidhje me Krishtin etj.. Psh Ana Katerina Emmerich ju zbuluan ngjarjet e fundit te jetes se Krishtit. Shen Kozmait te Etolise ju zbuluan profecite per ngjarjet e ardhme etj...)

  Dhe si perfundim, do te thoja se Etaloni/ Njesia Matese qe e dallon nje zbulese te vertete nga nje zbulese false eshte perulesia e atij qe e sjell kete zbulese. Zbulesa ne vetvete eshte dhurate nga Perendia/Hyji, pra nuk eshte qellim ne vetvete. Kjo zbulese jepet per ndertimin dhe forcimin e Kishes, ndaj perulesia dhe dashuria qe tregon ai qe ka zbulesen madje dhe per kundershtuesit e kesaj zbulese, eshte fakti qe tregon nese kjo zbulese eshte Hyjnore dhe sa vlere ka realisht ne jeten e personit qe i zbulohet.


  1 Pra, n qoft se ka ndonj ngushllim n Krishtin, ndonj ngushllim dashurie, ndonj pjesmarrje t Fryms, ndonj mallngjim e dhembshuri,
  2 ather e bni t plot gzimin tim, duke pasur t njejtin mendim, t njjtn dashuri, nj unanimitet dhe nj mendje t vetme.
  3 Mos bni asgj pr rivalitet as pr mendjemadhsi, por me prulsi, secili ta moj tjetrin m shum se vetveten.
  4 Mos mendoj secili pr interesin e vet, por edhe at t t tjerve.
  5 Kini n ju po at ndjenj q ishte n Jezu Krishtin,
  6 i cili, edhe pse ishte n trajt Perndie, nuk e moi si nj gj ku t mbahej fort pr t qen barabar me Perndin,
  7 por e zbrazi veten e tij, duke marr trajt shrbtori, e u b i ngjashm me njerzit;
  8 dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e pruli vetveten duke u br i bindur deri n vdekje, deri n vdekje t kryqit.

  Filipianeve 2
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 03-11-2010 m 04:50
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 3. #3
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Mire, mire Matrix, por une e kisha thjeshte se ne shumicen e rasteve nuk sheh ndonje evangjelist te thote se bindjet biblike qe ka i ka se ashtu i jane mesuar ne bashkesine ku shkon. Perkundrazi, ajo cfare me siguri u eshte mesuar, ta shesin si zbulese personale.

  Dhe te mos ngaterrojme ne kete rast pseudo-zbulesat me zbulesat verteta te shenjtoreve katolike e ortodokse.

 4. #4
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  5. Si perfundim, besojn dhe shtjellojn mbi doktrinen e Trinitetit, por harrojn se kjo nuk ka qene e vetmja doktrin e Eterve te Kishes. Pjesen tjeter nuk deshirojn as t lexojn edhe pse edhe keto msime ishin nga Eterit e Kishes!!


  Une nuk kam pa ndonji evangjelik, shembull ne forum, qe te besoje sakte ne Trini.

 5. #5
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Jo se dua te bej avokatin e ungjilloreve, por ceshtja eshte se ne Kishat Ungjillore nuk i vihet rendesi primare detajimeve ne doktrine. Aty i vihet rendesi marredhenies me Zotin. Pra, nje marredhenie e gjalle me nje Zot te gjalle. Detajimet ne doktrina nuk sjellin domosdoshmerisht dhe nje gjalleri ne marredhenien me Zotin. Jam dakord se pajtimi me doktrinen e pranuar gjeresisht ne Kishat apostolike eshte kusht i nevojshem per te percaktuar autencitetin e nje zbulese, por zbulesa kryesisht nuk ka te beje me ceshtjet doktrinore, por me nje reagim qe varet nga rrethana te caktuara dhe ne nje kohe te caktuar. Zbulese mund te jete pershembull se a duhet te behet ungjillezim ne nje grup apo menyre te caktuar. Pra kryesisht zbulesat kane te bejne me punen e Kishes dhe jo me anen doktrinale.
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Prgjigje t sakta Matrix! Me sa duket ke "ke dal nga udha e Hyjit". T ishe n nj shekull tjetr, pisk do ta kishe punn me mbrojtsit e flakt t krishtrimit.

  Seminiarist, tek ty dalloj nj krenari frymore q vetm i shton telashe vetes pr ditn kur do takohesh me Krishtin. Krishti past mshir pr ty.

  sht nj shprehje e popullit q thot: M mir t dish se sa t kesh. N gjrat frymore mendoj se ndodh e kundrta. M mir t kesh (Krishtin) se sa t dish (pr Krishtin).

  Njohuria vetm t fryn, ndrsa Dashuria (Krishti) ndrton!
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 7. #7
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga marcus1 Lexo Postimin
  Seminiarist, tek ty dalloj nj krenari frymore q vetm i shton telashe vetes pr ditn kur do takohesh me Krishtin. Krishti past mshir pr ty.
  Ja ky eshte nje shembull tipik evangjelistesh, ku merret persiper me'shume perulesi' te qenit profet dhe gjykues frymerash.

  Vetem me behet qejfi qe te pakten nuk ke mare persiper qe meshiren per te cilen paskam nevoje te ma japesh ti.

  Apo, mos me "Krishti paste meshire per ty" eshte nje identifikim i yti me Krishtin, ku ti merr persiper te thuash se cfare i duhet Krishtit te beje!!!!!

 8. #8
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  Jo se dua te bej avokatin e ungjilloreve, por ceshtja eshte se ne Kishat Ungjillore nuk i vihet rendesi primare detajimeve ne doktrine. Aty i vihet rendesi marredhenies me Zotin. Pra, nje marredhenie e gjalle me nje Zot te gjalle. Detajimet ne doktrina nuk sjellin domosdoshmerisht dhe nje gjalleri ne marredhenien me Zotin. Jam dakord se pajtimi me doktrinen e pranuar gjeresisht ne Kishat apostolike eshte kusht i nevojshem per te percaktuar autencitetin e nje zbulese, por zbulesa kryesisht nuk ka te beje me ceshtjet doktrinore, por me nje reagim qe varet nga rrethana te caktuara dhe ne nje kohe te caktuar. Zbulese mund te jete pershembull se a duhet te behet ungjillezim ne nje grup apo menyre te caktuar. Pra kryesisht zbulesat kane te bejne me punen e Kishes dhe jo me anen doktrinale.
  Si nuk u vinka theksi ne detaje doktrinore nder ungjillore? Ata per piken me te vogel jane gati madje te ndahen mes veti ne aq grupime sa edhe mendime ka.

  Nje GABIM tjeter eshte kur e quan te gjalle llojin e marredhenies se nje evangjelisti me Zotin!
  Si mund te jete e gjalle nje marredhenie qe nuk ka per baze Sakramentin, por MOHIMIN e tij?

  Ndoshta ti ngaterron gjallerine e psikozes se tyre kur i referohen Krishtit, sikur Ai te ishte nje SuperStar i vecante i kohes, nje idhull sikur celebritite e shumte, me te cilin ata kane nje mardhenie kaq individuale.
  Por kjo marredhenie eshte thjeshte PSIKOZE. Eshte ne nivelin e ndjenjave dhe logjikes mendore.


  Nuk ka mundesi qe dikush te kete marredhenie personale me Zotin dhe ideja e tij per Zotin te jete e gabuar!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Ja ky eshte nje shembull tipik evangjelistesh, ku merret persiper me'shume perulesi' te qenit profet dhe gjykues frymerash.

  Vetem me behet qejfi qe te pakten nuk ke mare persiper qe meshiren per te cilen paskam nevoje te ma japesh ti.

  Apo, mos me "Krishti paste meshire per ty" eshte nje identifikim i yti me Krishtin, ku ti merr persiper te thuash se cfare i duhet Krishtit te beje!!!!!
  Siminarist, un po v n pah at q un personalisht vshtroj, nj krenari frymore. Kt lloj krenarie un nuk e kam vn re n etrit apo n murgjrit e shenjt t kishave katoliko ortodokse. Nj pyetje kam un ndaj teje: Ty q beson se ke dotkrinn e sakt, far t duhet m tepr t bsh, n mnyr q t'u ngjash etrve dhe murgjve shenjtor dhe t marrsh pak sa nga prulsia e tyre? Po t isha n vendin tnd, kt pyetje do i bja edhe vetes sime, dhe nuk do qetsohesha deri sa t gjeja prgjigjen.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 10. #10
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Pse ti, cfare do mendoje se do benin Eterit e Kishes, nqs do tu thoje me kembengulje se je i krishtere (se jep Krisht!), por sipas mesimeve te Paulit te Samosates?

  Ma gjej kete pergjigje te Eterve ndaj teje dhe pastaj vazhdojme diskutimin.

  Shkurt. Me te krishteret diskutoj per ngjashmeri me eterit, me heretiket doktrinen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 05-11-2010 m 13:53

 11. #11
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga marcus1 Lexo Postimin
  Kt lloj krenarie un nuk e kam vn re n etrit apo n murgjrit e shenjt t kishave katoliko ortodokse. Nj pyetje kam un ndaj teje: Ty q beson se ke dotkrinn e sakt, far t duhet m tepr t bsh, n mnyr q t'u ngjash etrve dhe murgjve shenjtor dhe t marrsh pak sa nga prulsia e tyre? Po t isha n vendin tnd, kt pyetje do i bja edhe vetes sime, dhe nuk do qetsohesha deri sa t gjeja prgjigjen.
  markus1,ndodh se guximi dhe hidherimi ndaj nj heretku nxitohet edhe nga vet Hyji, bile bile edhe te sulmoihet me fjale por ndoshta edhe te goditet ne fytyr heretiku - mashtrues sepse Zoti nuk deshiron qe dikush te flet ne emer t Tij dhe t sjell botes hereti - mashtrime.

  Ne kete rast jam pak i ashper pasi qe jan pikrisht keta protestant heretik qe kan krenari, smir dhe perbuzin te tjeret. Kam plote deshmi edhe ne kete forum i dashuri vlla.

  Ti e din se si u pat sjellur nj heretik - ne forumin protestant duke mashtruar opinionin kinse e paska gjetur Zotin pse ka ikur nga Kisha katolike, ndersa realisht ai person e ka zvendesuar Zotin me pasuri, per arsye perfitimi ai eshte konvertuar. Nuk eshte problemi pse ai eshte konvertuar, por problemi eshte pse ai apo dikush tjeter, del ne opinion dhe genjen, nuk te duket ty krenari kjo?

  Personalisht ty edhe nuk poe te kuptoj, nuk po kuptoj pse ti i mbron protestant derisa nuk i perket ketij sekti. Un me ty nuk kam dika dhe te konsideroj te krishtere te mir - nuk e ke ende plotesin e fes - je shum afer te Vertetes, por je njeri qe ne ty kam takuar Krishtin, - te mungon vetem edhe nj hap - eja ne Kishen katolike dhe pranoj SAKRAMENTET.

  Mos harro se Eterit e Kishes ka ndodhur se jan pajtuar "dhe Eterit e Keshilit rane dakord se guximi i shenjtorit ishte i pelqyeshem nga vet Hyji"!

  Postuar m par nga toni77_toni

  Me 6 dhjetor nga kalendari kishtar prkujtohet Shn Nikolla, ipeshkv  .......................

  Ne Keshillin e Pare Ekumenik ne vitin 325, Shen Nikolla ishte pjesemarres. Ky keshill shpalli Simbolin Besimit, dhe ai foli kunder heretikeve si Arius me shenjtoret e tjere.

  Ishte jashtzakonist guximtar dhe i mbushur me zell. Shen Nikolla, i mbushur me zell per ti sherbyer Hyjit, e sulmoi heretikun Arius me fjale dhe e goditi ate ne fytyre. Mirpor per kete arsye, atij iu hoq emblema e ipeshkveit dhe u vendos nen kontrollin e rojeve. Por disa prej Eterve te Shenjte paten te njejtin vegim, pane Vete Zotin dhe qe ia ktheu Shenjtorit Ungjillin dhe emblemen e ipeshkvit. Eterit e Keshilit rane dakord se guximi i shenjtorit ishte i pelqyeshem nga vet Hyji dhe ia riktheun shenjtorin postin qe kishte me par.

  Pasi u kthye ne dioqezen e tij, shenjtori i solli paqe dhe bekime duke mbjelle fjalen e se Vertetes, duke shkulur me rrenje herezite, duke ushqyer tufen e tij me doktrine te shendoshe dhe duke u dhene ushqim per trupin.
  ................................
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 06-11-2010 m 05:32

 12. #12
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ton, Marcus do arrije te shohe vetveten dhe jo te tjeret vetem atehere kur ai te kthehet ne shtepi te vete, ne kishen katolik. Atehere do me kujtoje!

  Kur une shoh Marcus them se inkuizitoret do kene pas pune me te vertete te veshtire.

 13. #13
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Une mendoj se duhen kuptuar arsyet se perse sot jemi ne nje gjendje te tille ku ka shume doktrina dhe ku jane perhapur shume sekte.
  Eshte e lehte qe t'i akuzosh ata si heretike dhe te larguar nga besimi, por a deshiron me te vertete Krishti qe ne ta bejme kete?

  Ka disa lloj kategorish ungjilloresh.

  Ka nga ata qe e kane njohur Krishtin ne nje Kishe Ungjillore dhe jane bere pjese e saj. A duhet te akuzohen keta per dicka? Fakti eshte qe ata mund te kene qene ateiste ose muslimane dhe kane besuar ne Krisht. A mund te akuzohen keta se pse kane shkuar ne Kishen Ungjillore dhe jo Ortodokse apo Katolike? Ne asnje menyre. Ata jane si femijet qe ishin jetime dhe dikush u perkujdes per ta. Nuk eshte faji i tyre se kujdestaret e tyre rrjedhin nga rryma qe jane ndare nga Kishat Katolike dhe Ortodokse. Perkundrazi ne duhet t'ju jemi mirenjohes ketyre qe jane kujdesur per ta, sepse ata bene pikerisht ate qe duhet te kishim bere ne, (besimtaret e doktrines se drejte).

  Ka nga ata qe kane qene Ortodokse dhe Katolike dhe me pas jane larguar per arsye se jane skandalizuar nga ndonje prift. Dhe ne kete rast, faji nuk eshte i tyre por i atyre qe i kane skandalizuar

  Ka dhe nga ata qe jane bere protestante vetem per qellime fitimi. Me kete kategori jam dakord qe jane mashtrues, por nuk duhet te na shqetesojne keto gjera. Ata do japin llogari para Krishtit dhe nuk kemi pse i gjykojme ne. Ata bien ne sy, 100 kilometra larg qe nuk ndjekin Krishtin. Heret ose vone ata do zbulohen qe jane mashtrues dhe do diskreditohen para njerezve. Perendia yne eshte AI qe heton zemrat dhe i ekspozon ato ne kohen e duhur.
  Ajo qe duhet te na frikesoje ne, eshte pikerisht zemra jone. Cfare ka brenda saj dhe jo se cfare ka brenda zemres te te tjereve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 06-11-2010 m 07:52
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 14. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ajo qe duhet te shqetesoje te gjithe eshte VETEM e verteta. Nqs dikush e sheh te verteten, eshte perballe saj, dhe me "perulesi" qendron ne herezi, pjeserisht ose plotesisht, ky ka probleme me krenarine e "perulesise". Eshte kapur fort pas kesaj "perulesie" dhe injoron cdo arsyetim te shendoshe, madje ky arsyetim u duket persekutim!!!!!

  C'me duhet mua se per cfare arsye nje individ gjendet ne nje besim te caktuar?

  A po mos duhet te falenderojme edhe ata ateiste qe se paku pranuan ekzistencen e Zotit krijues dhe u bene muslimane?

  Ajo qe me duhet eshte se kur te gjendet perballe meje, ne nje menyre ose tjeter, dhe nqs diskuton, une ta ve perballe te vertetes.


  Dhe nuk ka Kisha Ungjillore, Matrix, ashtu sikurse nuk ka Buke e Vere tek Ungjilloret qe te jete Trupi dhe Gjaku i Krishtit.

  Kjo teme u hap me arsyetimin se te gjithe ungjilloret vijne e ti shesin mesimet qe i kane mare brenda komunitetit te tyre si Zbulesa qe kane nga marredhenia e "gjalle" me Zotin e gjalle.

  Po te kishin nje marredhenie te tille, te pandikuar, ata patjeter qe do binin dakord me mesimet e Kishes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 06-11-2010 m 08:19

 15. #15
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Ajo qe duhet te shqetesoje te gjithe eshte VETEM e verteta
  Ashtu eshte Seminarist, vetem e VERTETA, por jo e verteta si doktrine por e verteta si Person. Kush ka Krishtin e ka te Verteten, kur nuk ka Krishtin dhe po nuk e pati te verteten si doktrine, ka Jeten dhe Jeta eshte mbi Doktrinat.
  Nqs ne do arrijme te shohim se e verteta, doktrinat, jeta, misteret, dashuria, perulesia, jane vetem atribute te KRISHTIT, atehere do jemi ne poziten qe deshiron Ai te jemi.
  KRISHTIT i dhimbsen shume here me teper ata qe kane rene ne herezi se sa na dhimbsen ne. Ai do i drejtoje ne te verteten doktrinale, nqs e sheh te rendesishme, nqs jo perseri eshte vullneti i Tij.
  Ai kur u largua nga toka, nuk la ndonje doktrine te percaktuar qarte dhe sakte, por la premtimin e Frymes qe do vije brenda te krishtereve dhe do i udheheqe ne cdo te vertete qe Ai deshiron.

  Apostujt serisht nuk lane ndonje definim te qarte te doktrinave ne letrat e tyre. I vetmi vendim qe moren Apostujt ishte nese Krishti do u shpallej paganeve dhe nese paganet do duhej te ndiqnin Ligjin dhe Rrethprerjen apo jo. Ne asnje rast nuk shohim qe apostujt te shqetesoheshin per gjera qe filluan te shqetesonin te krishteret e mevonshem (psh cfare ndodh ne sakrament, si percaktohet Triniteti, si vjen shpetimi, a humbet shpetimi, etj...).
  Shqetesimi kryesor i Apostujve ishte qe Kishat lokale te mos i shtonin gjera te tjera Krishtit, te mos influencoheshin nga paganet dhe nga judenjte dhe te ruanin Lirine ne Krisht. Te mos roberoheshin nga ambicjet e kesaj bote dhe te mos humbisnin Thjeshtesine e tyre ne marredhenie me Krishtin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 06-11-2010 m 08:54
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 16. #16
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ia ke bere pyetjen vetes, nese eshte Mesim i Kishes dallimi mes Ungjillit (te Vertetes, ose Doktrina e Kishes) dhe Krishtit Person?

  Si na benke nje dallim mes personit Krisht dhe Zbuleses se Tij?

  Nje ndarje e tille eshte katastrofale dhe Kishemohuese me gjithe rrjedhojat e saj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 06-11-2010 m 08:36

 17. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Pastaj, ku ka krenari dhe kryelartesi me te madhe se sa te krenohesh me nje person ne shek.3 si Pauli i Samosates dhe ta deklarosh veten pasardhesi i tij, meqe, nder te tjera, ky na qenka ngrejtur kundra sistemit kishtar te kohes?

  A do e clironte padituria dhe injoranca nje person me nje bindje te tille nga herezia dhe anti-kristianizmi?

  A eshte perulesi, pervujteria e mesimeve te nje heretiku?

 18. #18
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Ia ke bere pyetjen vetes, nese eshte Mesim i Kishes dallimi mes Ungjillit (te Vertetes, ose Doktrina e Kishes) dhe Krishtit Person?

  Si na benke nje dallim mes personit Krisht dhe Zbuleses se Tij?

  Nje ndarje e tille eshte katastrofale dhe Kishemohuese me gjithe rrjedhojat e saj.
  Une nuk bera ndarje mes Krishtit dhe Zbuleses se Tij, por thashe qe doktrina eshte atribut, cilesi e Krishtit. Doktrina eshte nje profil, nje projeksion mendor i realitetit Shume-dimensional te Krishtit. Eshte sikurse nje fotografi qe tregon dicka nga Personi, por nuk eshte vete Personi.
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 19. #19
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ungjilli, sinonimisht doktrina e Trupit te Krishtit, Kishes, eshte e njejte jo me lenden, substancen e personit Krisht, por me perkufizimin e asaj se cfare Personi i tij beri per ne qe ta besojme Ate.

  Ne shprehjen biblike "pranimi i ungjillit" = pranim te Personit Krisht. Ndersa mohim i ungjillit = mohim te personit Krisht, asaj cfare Ai beri.


  Diksh mund te jete i perulur dhe me baze doktrinen e besimit vetem tek Ati, te nje Zoti, pa besuar ne Trini.

 20. #20
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Pikerisht pra eshte vete Ungjilli qe deshmon qe E Verteta eshte Krishti. "Une jam Rruga, E Verteta dhe Jeta"
  (Te pranosh se Krishti eshte e Verteta, eshte te pranosh ne thelb Ungjillin)

  Ashtu sikurse Ai u tha judenjve: "Ju kerkoni ne Shkrimet sepse mendoni se do te keni jeten permes tyre, por jane ato qe deshmojne per Mua!"

  E njejta gje vlen dhe per ne sot(dhe per ungjilloret po ashtu), ne kerkojme detajime ne doktrine duke menduar se do kemi jeten permes tyre, por harrojme se Jeta eshte vete Krishti
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 06-11-2010 m 09:42
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •