Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 68
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  KUR U LINDA

  “Kur tė lindi mami
  (Mė tregon gjyshja)
  Pėrmatanė xhamit
  rrinte dallėndyshja.”


  Ajo qe e para
  Dėgjoi qarjen time.
  Ajo qe e mbara;
  ndaj rroj me gėzime.

  Tani qė u rrita,
  Jetėn e shoh ndryshe.
  Dua rreth shtėpisė
  Tė vinė dallėndyshe.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jorgo Telo : 27-10-2010 mė 15:44 Arsyeja: NGJYRIM

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  DDUART E MIA

  Sa isha i vogėl,
  siē thotė teta Selvia,
  i merrja pėr lodėr
  tė dy doēkat e mia.

  Kur doja qumėsht tė pija,
  nė gojė i fusja tė dyja.
  Qysh bebe
  nisėn qortimet
  Nga babi
  e gjyshja ime…
  Tani s’jam mė ēilimi.
  Si tė tjerėt ha e pi.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  BUQETĖZA ME LULE

  Paqėsisht mė pret natyra,
  Si tė jem e mira bletėz.
  Zgjedh nga lulet mė tė mira
  Dhe me to pleks njė buqetėz.

  Plot gėzim vrapoj te nėna
  E buqetėzėn ia jap.
  I shpreh fjalėt mė tė ėmbėla.
  Porsi bleta kur jep mjaltė.


  O ē’gėzim i madh pėr prindėt,
  Kur fėmijėt janė tė mbarė!
  Ē’fat i madh pėr ne fėmijėt
  Kur nderojmė
  mėmėn, babanė!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  MIQTĖ E SHTĖPISĖ

  Sa herė na vijnė disa miq,
  tek unė e hedhin vėshtrimin.
  Mė japin rrush edhe fiq,
  pastaj nga pyetjet nisin:
  Pyesin, me radhė, pa radhė;
  Kujt t’i pėrgjigjem mė parė?!

  “Pa na thuaj, o shpirt,
  kė ke xhan mė shumė:
  Mamin apo babin?
  E ēfarė t’u them unė?
  Dhe u flas:
  “Uaa, sa ēudi!
  Unė prindėrit e mi
  i kam xhan qė tė dy…

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  KUJTIMET

  Nuk mbaj mend ,si jam rritur
  e nė kėmbė si jam ngritur.

  Po nuk mbushen katėr vitet
  zor se mbahen mend
  kujtimet…
  Sot qė di shkrim e lexim
  Rri, mendoj pėr fatin tim…
  A do jem, kur tė jem rritur,
  Siē ėshtė babi
  shumė i ditur

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  FJALĖT E PARA

  Tani ne jemi kopshtarė.
  Vjet nė ēerdhe ishim “bebe”.

  “Ma!” e “ba!” –
  folėm mė parė.
  Mė pas emrat e tė tjerėve.

  O sa fjalė mėsojmė pėrditė1
  Gjuha jonė mban gjithė stolitė…
  Kur flas unė e kur flet ti,
  Na dėgjojnė me dashuri.
  Kur pėrdorim fjalė tė rėnda,
  S’na dėgjojnė gjyshja e nėna.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  ĖNDRRAT

  Sapo mė del gjumi,
  ngrihem, rri i heshtur.
  Porse kohėt e fundit
  jam zgjuar i qeshur.
  Nga qė gjumin kam tė lehtė,
  mė vjen mami qetė –qetė.

  Diē mė thotė, duke mė puthur:
  “Do kesh parė ėndėrr tė bukur…”
  - Si e pe ėndrrėn e bukur? –
  pyesin gjyshi dhe gjyshja.
  - M’u duk vetja si njė flutur
  e me krahė po shetisja…
  - Kur dėgjon babanė, nėnėn,
  e mbarė tė vjen ēdo ėndėrr.
  Ėndrrat qė mė pėlqejnė fort,
  i tregoj e qesh me lot.
  Ėndrrave qė trembin gjumin
  asnjėherė s’ua di fundin.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  LODRAT

  Lodrat lloje – lloje i kam nė shtėpi.
  Nė kopsht s’numėrohen.
  Lėre - ē’mrekulli!
  Kuvendoj me to.
  Me to qaj e qesh.
  S’i hedh dosido;
  I pastroj mė shpesh.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  SA GĖZIM!

  Mė kėndon sot zemra.
  Jam e lumturuar
  Prapė mė erdhi nėna
  Me bebush nė duar.

  Mami mbajti fjalėn.
  Mė kishte premtuar…
  Ja, tek po ngjit shkallėt
  Me bebe nė duar.

  Pres tė rritem edhe ca,
  Bebin nė duar ta mba.

  Babi buzėgaz
  I rri mamit pas.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  RRETH TRYEZĖS

  Siē na thonė vendet zėmė
  rreth tryezės qetė – qetė.
  Kanarina na fal kėngė.
  Hapet kėnga cep mė cep.
  Duke ngrėnė
  shuajmė urinė
  E nė fund
  lėng frutash pijmė.
  Prindėrit punojnė tė qetė,
  kur na ēojnė
  nė kopsht me drekė.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  KUR DALIM NGA SHTĖPIA

  Sa marr rrugėn pėr nė kopsht,
  mė jep gjyshi porosi:
  “Nėpėr xhade kur tė shkosh,
  mos kalo me shpejtėsi.
  Jeta qė jetojmė,
  na ėshtė dhėnė njėherė.
  Ecim tok me vėllaēkon tonė;
  Tė tre – zėnur dorė pėr dorė.
  Ka flet gjyshi here pas here:
  “Mė mirė vetė
  veten ta mbrojmė,
  se tė na e mbrojnė tė tjerė.”

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  OBORRI

  Oborr s’kemi nė pallat.

  Nė kopsht e shkollė:
  I gjerė, i gjatė.
  Sa i pastėr, s’e shajnė dot!
  Rreth e rrotull – luleplot.

  Aty ne shpejtojmė hapat.
  Lozim tok “hapa – dollapa”…

  Aty zėnė dorė pėr dorė.
  ngjajmė ne porsi kurorė.
  Si kurorė - nė vallėzim.
  Lule ne
  nė lulėzim.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  MOS TĖ NGJAN VETJA I RRITUR?


  Si dhe unė ėshtė i mitur
  Ēoē i ngjan vetja i rritur.
  Mbetet cigar duke thithur
  e mė pas duke u kollitur.

  I afrohem qetė – qetė.
  Pa ia marr cigaren shpejt,
  Ia vėrvit nė njė kanal:
  “Pse helmohesh, mor budall?
  Mos kėrkon tė dukesh burrė,
  veten duke e sėmurė?

  Ē’na shohin sytė pėrditė!
  Po e lėnė cigaren gjyshrit
  Po e shtojnė atė fėmijtė…

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  DHE MAĒOKU NIS DUHANIN

  Sa i hodha syt’ nė tokė,
  M’u afrua njė maēok.
  Ēoē mė ngjau si dembel.
  Qet’ e qetė m’u pėrkėdhel:

  “Nxirr ēakmakun, more mik
  dhe kėtė ndizma njė ēikė!”
  Dhe me putra… hajde, ē’thonj!
  Cigarin vuri nė gojė.
  Jam o vogėl, s’m’u durua:
  “Tymi yt mė vjen dhe mua…
  “Flake cigarin, maēok,
  Ndryshe nuk tė mbaj pėr shok.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ORĖT TONA

  Se si shkojnė orėt e gjumit,
  s’i kuptojmė.Ndėr ėndrra humbim.

  Orėt e ditės shkojnė shpejt
  Nėpėr lodra biem krejt.

  Orėt e mbrėmjes,qė ta dini
  i kalojmė mė sė miri.
  Aty kam njerėzit e mi.
  Mė puthin me dashuri.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  VULLNETI

  Lulishtar xhaxhi Servetin,
  kur e pyesin
  “Kė ke mik?”
  Pėrsėrit:
  “Kam mik Vullnetin”.

  Iu afrova njė mėngjes.
  Lulet ishin gjithė vesė:
  - Xhaxhi, jam fėmijė, s’e di.
  Ky vullneti ėshtė njeri?
  - Prit, o xhan, po ta them unė:
  Kushdo qė kryen njė punė,
  pa mbaruar, s’e lė kurrė.
  Mbaron punėt mirė e shpejt
  veē dikush qė ka vullnet.
  Kaq mė thotė xhaxhi Servet.
  E mė lė ta kuptoj vetė…

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  FĖSH – FĖSH – FĖSH…

  Janė dy sende nė duart tona
  Qė tė dyja njė punė kanė.
  Ato duhen, s’janė lodra.
  Prandaj ne i mbajmė pranė
  Njė e mbajm’ nė corridor;
  Pastaj del dhe nė oborr.
  Me vullnet e me durim
  e largon ēdo mbeturinė.
  Tjetra ėshtė e vogėl fare
  S’ ėshtė pėr korridore, oborre
  E mbaj shpesh pėrmbi fletore.
  E pėrdor e nuk bėn zhurmė.
  Fshin gabimet, nuk lė gjurmė.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  GABIMET

  Si nė kopsht, si nė shtėpi
  nuk shpėtoj pa u qortuar.
  Pyes veten, rri menduar…

  Ndonjėherė pėrplas derėn.
  Dhe kur ha lyhem me gjellė.
  Herėn tjetėr flas me fort.
  Ndodh qė kėput luleverdhėn.
  Ndodh qė dhe pėshtyj pėrtokė.

  Ja, pra, miq, kėto veprime
  S’janė gjė tjetėr… veē gabime…
  Gabimet e mia i di.
  Po tė tuat i njeh ti?
  Sa e pastėr do qe jeta,
  sikur unė, ti,ajo,
  ne dhe ju, ata, ato
  tė njihnim gabimet e veta…!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  AKULLORET E RRUGĖS

  Pranė kopshtit – njė shitore
  Ėmbėlsira, akullore.

  Por shitorja ėshtė nė rrugė
  Mblidhen mizat si moskurrė.
  Duke lėpirė akulloren,
  e njollos edhe gjoksoren

  Do duroj pa tė dhe ca.
  Nga kupa me lugė tė ha.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  DO PRES TĖ RRITEM

  Celular kanė tė mėdhenjtė.
  dhe si mosha jonė disa.
  E kuptoj,
  Nė tė vėrtetė,
  S’e kemi moshėn, ala…!

  Do tė pres dhe ca tė rritem.
  Tė kuptoj mė tepėr.
  Pa do lidhem me Labiken,
  e do flas dhe me Luljetėn.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •