Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 68 prej 68
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  BULAT E BULĖZAT

  Vėshtroj lulet nė mėngjes:
  Gjethet, gonxhet plot me vesė.
  Ato janė pikėlza.
  Ne u themi bulėza.


  Kur vrapoj nė pik tė vapės
  Mbushet balli bula djerse.
  Ngjajnė bulėzate djersės,
  porsi bulėzat e djersės.

  Bula djerse, pikla vese
  i than dielli me rreze…
  Djersė pėrmbi ballin tin
  Dhe mbi lulet plot shkėlqim

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  BULĖZA DHE GOGĖLZA

  Unė edhe im vėlla
  Jemi sot si dritėza,
  bulėza dhe gogėlza
  Jemi ne duar e kėmbė
  tė vogėlza.
  Lozim tok, s’rrimė nė vend.
  Njėra vajzė,
  tjetri djalė,
  rritemi ne dalėngadalė.
  Kurt ė rritemi dhe ca,
  do punojmė si bletėza,
  do punojmė si bletėza.
  Lum e ardhmja qė na ka!
  Gjyshwr, mwmw e baba…
  Duke qenė te pėrqafuar,
  kėtė botė ne e duam…!

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  NADIA VOGĖLANE

  (Bebes sė mikut tim
  Dritan Kardhashi)

  Midis ngjyrash – njė zambak,
  Mbjellur, rritur me merak.
  Emri NADIA – me shumė fat.

  Gėzojnė prindėrit. Kanė hak.
  O ē’lezet – syri butak!
  Lum ata ē’kanė nė prag!

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ZOGU I FJALĖS SIME

  Mė vjen nė dritare
  Vjen nė ėndėrrime
  Zogu bukurosh
  Gushė pikalosh
  Plot me kėngėrime…

  Shpejt dal nė ballkon
  T’i hedh kokrra gruri
  Zogu fluturon
  Shpirti mė rėnkon.
  Mendjen ku s’ma shpuri…!

  “Tė isha si ty,
  o zog fluturak,
  shtėpi mė shtėpi
  do rrija jo pak.

  Do lėmoja zėnė.
  Do t’i ēlodhja njerėzit
  Me tė mirat kėngė.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  RRITEMI PĖR MĖMĖDHENĖ

  Pa shihni,
  sa jemi ne:
  Katėr pėllėmbė mbi dhe,
  Dora
  sa njė kokove.
  Rritemi ne
  pėr atdhe


  Pėrvit rritemi shėndetplot.
  Dhe tė ditur dhe tė fortė
  Mėmėdheut …t’i dalim zot
  T’i dalim zot Mėmėdheut
  si stėrnipėr
  tė Skėnderbeut .

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  PO KU JE? EJA, BLEONĖ!
  (Flasin vogėlushėt)

  Na tronditi zemrat lajmi
  pėr tė bukurėn Bleonė…
  Po, si humbi dhe ku ndali
  bashkėmoshatarja jonė?

  Atė ditė maji,
  pa hyrė nje qershori,
  vėrsniken Bleonė,
  vallė, kush e mori?

  Bashkė moshatar
  Si u zhduk pa gjurmė?
  S’na nxė kėnga, vallja,
  po s’u zgjidh kjo punė…!

  Tė gjendet Bleona
  natėn apo ditėn.
  Po nuk u gjend motra,
  frika nuk na ikėn…

  Nė emėr tė jetės,
  (qoftė dhe midis “resh”)
  Sot Bleona Matėn
  Duam midis nesh.

 7. #67
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Anėtarėsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,763
  Te them qe poezite jane te bukura vertet do ishte shume pak .Ne gjirokastritet vertet duhet te jemi krenare qe kemi njerez kaq madheshtore .Flm per castet e bukura qe na dhuroni.

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
  Te them qe poezite jane te bukura vertet do ishte shume pak .Ne gjirokastritet vertet duhet te jemi krenare qe kemi njerez kaq madheshtore .Flm per castet e bukura qe na dhuroni.
  FALEMINDERIT, KSANTHI!Qe te mund te shkembejme mendime ne fushen shkrimore me frutshem, , do te kisha deshire te ishim me te identifikueshem.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •