Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 68
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  MACE, MOJ,Ē’MĖ TURPĖRUAT!

  Macet ēamarroke,
  Ulur mbi kolltuk
  Njėra – tjetrėn lanin
  Me gjuhė urtė e butė.
  Gjyshja ime, sa i pa,
  “Shiko macet,
  lahen, - tha.

  Mandej mua mė vėshtroi.
  Hundėn e kisha me bojė.
  E kuptova
  shpejt e shpejt
  E pashė veten nė siklet.

  “Mjau!Mjau! – u larguat.
  Mace, moj,
  Ē’mė turpėruat!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ZEMRA DHE SYTĖ

  E hapa zemrėn,
  mė doli kėnga.
  I mbylla sytė,
  mė hyri ėndrra.

  Me tė ėmblėn kėngėn time
  fort ju pėrshėndes.
  Tė bukurat ėndrra nė agime.
  Uroj t’ju vijnė mė shpesh.
  Nė zemėr e sy mė rrinė:
  Flamuri me Shqipėrinė.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  NA DUHET DERA


  Ka njė hyrje ēdo banesė.
  Brenda saj pėrtėrihet jeta.
  Ne e hapim nė mėngjes,
  siē e hap kosheren bleta.

  Njėri hyn e tjetri del.
  Sa gaz kur gumėzhijnė shtėpitė!
  Si trėndafili kur ēel
  Jam unė, ti e gjithė fėmijtė.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ETJET E MIA…
  Tė shumta – etjet e mia:
  Mė pihet ujė,
  kėrkoj burimin.
  Nga etja pėr tė luajtur,
  nė parkun e lodrave
  e lė tė prehet pushimin.

  S’do doja ta kisha
  etjen pėr lekė.
  Thonė qė kjo etje
  shpirtin keq ta vret…

  Etjen mė tė plotė
  E kam peėr lexim.
  Librat i mbaj fort
  Lart nė raftin tim.

  Lodra edhe libra
  Rrinė pranė e pranė
  Mikeshat e mia
  S’i ndaj e s’mė ndajnė.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  TEJKALMI

  Greta, Tili,ē’vete, ē’vete!
  Si s’mbani kurrfarė diete?!

  Ha e pi pa mend nėn flokė
  Shtoni dhjamėt
  kėmbė e kokė.

  Greta, Greta, a e di?
  Ēdo e ngrėnė
  Ka njė kufi…
  Qoftė qumėsht,
  mish a mjaltė
  Me tepri shkon plumb nė bark.

 6. #26
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Shume vjersha te bukura,pershendetje i nderuar!

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Falenderim

  FALEMINDERIT, PER FJALET INKURAJUESE, I NDERUAR TANKU!

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  VULLNETI

  Lulishtar xhaxhi Servetin,
  kur e pyesin
  “Kė ke mik?”
  Pėrsėrit:
  “Kam mik Vullnetin”.


  Iu afrova njė mėngjes.
  Lulet ishin gjithė vesė:
  - Xhaxhi, jam fėmijė, s’e di.
  Ky vullneti ėshtė njeri?
  - Prit, o xhan, po ta them unė:
  Kushdo qė kryen njė punė,
  pa mbaruar, s’e lė kurrė.
  Mbaron punėt mirė e shpejt
  veē dikush qė ka vullnet.
  Kaq mė thotė xhaxhi Servet.
  E mė lė ta kuptoj vetė…

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ORĖT TONA

  Se si shkojnė orėt e gjumit,
  s’i kuptojmė.Ndėr ėndrra humbim.

  Orėt e ditės shkojnė shpejt
  Nėpėr lodra biem krejt.

  Orėt e mbrėmjes,qė ta dini
  i kalojmė mė sė miri.
  Aty kam njerėzit e mi.
  Mė puthin me dashuri.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  FĖSH – FĖSH – FĖSH…

  Janė dy sende nė duart tona
  Qė tė dyja njė punė kanė.
  Ato duhen, s’janė lodra.
  Prandaj ne i mbajmė pranė
  Njė e mbajmė nė korridor;
  Pastaj del dhe nė oborr.
  Me vullnet e me durim
  e largon ēdo mbeturinė.
  Tjetra ėshtė e vogėl fare
  S’ ėshtė pėr korridore, oborre
  E mbaj shpesh pėrmbi fletore.
  E pėrdor e nuk bėn zhurmė.
  Fshin gabimet, nuk lė gjurmė.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  GABIMET

  Si nė kopsht, si nė shtėpi
  nuk shpėtoj pa u qortuar.
  Pyes veten, rri menduar…

  Ndonjėherė pėrplas derėn.
  Dhe kur ha lyhem me gjellė.
  Herėn tjetėr flas me fort.
  Ndodh qė kėput luleverdhėn.
  Ndodh qė dhe pėshtyj pėrtokė.

  Ja, pra, miq, kėto veprime
  S’janė gjė tjetėr… veē gabime…
  Gabimet e mia i di.
  Po tė tuat i njeh ti?
  Sa e pastėr do qe jeta,
  sikur unė, ti,ajo,
  ne dhe ju, ata, ato
  tė njihnim gabimet e veta…!

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  AKULLORET E RRUGĖS

  Pranė kopshtit – njė shitore
  Ėmbėlsira, akullore.

  Por shitorja ėshtė nė rrugė
  Mblidhen mizat si moskurrė.
  Duke lėpirė akulloren,
  e njollos edhe gjoksoren

  Do duroj pa tė dhe ca.
  Nga kupa me lugė tė ha.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  DO PRES TĖ RRITEM

  Celular kanė tė mėdhenjtė.
  dhe si mosha jonė disa.
  E kuptoj,
  Nė tė vėrtetė,
  S’e kemi moshėn, ala…!

  Do tė pres dhe ca tė rritem.
  Tė kuptoj mė tepėr.
  Pa do lidhem me Labiken,
  e do flas dhe me Luljetėn.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  MACE, MOJ,Ē’MĖ TURPĖRUAT!

  Macet ēamarroke,
  Ulur mbi kolltuk
  Njėra – tjetrėn lanin
  Me gjuhė urtė e butė.
  Gjyshja ime, sa i pa,
  “Shiko macet,
  lahen, - tha.

  Mandej mua mė vėshtroi.
  Hundėn e kisha me bojė.
  E kuptova
  shpejt e shpejt
  E pashė veten nė siklet.

  “Mjau!Mjau! – u larguat.
  Mace, moj,
  Ē’mė turpėruat!

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ZEMRA DHE SYTĖ

  E hapa zemrėn,
  mė doli kėnga.
  I mbylla sytė,
  mė hyri ėndrra.

  Me tė ėmblėn kėngėn time
  fort ju pėrshėndes.
  Tė bukurat ėndrra nė agime.
  Uroj t’ju vijnė mė shpesh.
  Nė zemėr e sy mė rrinė:
  Flamuri me Shqipėrinė.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  NA DUHET DERA


  Ka njė hyrje ēdo banesė.
  Brenda saj pėrtėrihet jeta.
  Ne e hapim nė mėngjes,
  siē e hap kosheren bleta.

  Njėri hyn e tjetri del.
  Sa gaz kur gumėzhijnė shtėpitė!
  Si trėndafili kur ēel
  Jam unė, ti e gjithė fėmijtė.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  ETJET E MIA…

  Tė shumta – etjet e mia:
  Mė pihet ujė,
  kėrkoj burimin.
  Nga etja pėr tė luajtur,
  nė parkun e lodrave
  e lė tė prehet pushimin.

  S’do doja ta kisha
  etjen pėr lekė.
  Thonė qė kjo etje
  shpirtin keq ta vret…

  Etjen mė tė plotė
  E kam peėr lexim.
  Librat i mbaj fort
  Lart nė raftin tim.

  Lodra edhe libra
  Rrinė pranė e pranė
  Mikeshat e mia
  S’i ndaj e s’mė ndajnė.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  TEJKALMI

  Greta, Tili,ē’vete, ē’vete!
  Si s’mbani kurrfarė diete?!

  Ha e pi pa mend nėn flokė
  Shtoni dhjamėt
  kėmbė e kokė.

  Greta, Greta, a e di?
  Ēdo e ngrėnė
  Ka njė kufi…
  Qoftė qumėsht,
  mish a mjaltė
  Me tepri shkon plumb nė bark.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare


  SYZET E GJYSHES

  Upupu, sa kureshtarė
  qenkemi ne kalamajtė!
  S’rrimė dot sende pa marrė.
  Doni qė t’ua them mė saktė?
  Gjyshes sime, kur dremiste,
  Ja mora syzet nga hunda.
  Mendja gjetkė po mė rrihte…
  Shpejt u nisa pėr tek udha.

  Me syzet nė syt’ e mi
  S’i dallova shkallėt fare
  Qysh shpėtova, nuk e di.
  U rrėzova poshtė shkallėve.
  Kur pa qė shpėtova mirė;
  Ndezi shpejt gjyshja qirinė….
  E kuptova, s’bėra fjalė.
  Gjyshja mė puthi nė ballė.
  Dola…idhashė manushaqe.
  Gjyshja mė puthi nė faqe.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Vjersha Per Parashkollare

  BARKU I MAMIT

  Ndoshta s’bėra shumė gabim.
  Pardje pyeta mamin tim:
  “O ma, po ēuditem une:
  Pse t’u rrit barku kaq shumė?”

  Mami mė afrohet pranė.
  Duart pėrmbi bark i mban.
  “Mė dėgjo, o shpirt, o xhan!
  Deshe ti njė motėr?
  Motrėn tėnde kam.”

  Do durosh edhe dy muaj.
  Kur tė rritet , me tė luaj!
  Mamin puth nė faqe e bark.
  Kur me motrėn fle nė shtrat.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •