Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  God Bless You Maska e _Mersin_
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,593

  Fronzimi i Janullatosit e vrteta prmes pamjeve t vitit 1992

  "Shoku Mjekesise"

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Kryepeshkopi Anastas reagon pas shpifjeve te Kristo Frasherit ne media

  --------------------------------------------------------------------------------

  SQARIME HISTORIKE T NEVOJSHME

  - REAGIM I KRYEPISKOPIT ANASTAS-

  N artikullin me titull “Bollano dhe Dule t’u krkojn falje shqiptarve”, q u botua n gazetn tuaj, n dt. 20.9.2010, z. Kristo Frashri i referohet personit tim n nj paragraf t zgjeruar. Me gjith zakonin tim, q t mos u prgjigjem komenteve denigruese ndaj meje, duke ndjer detyrimin pr t vn n vend t vrtetn historike, deklaroj se pohimet e tij jan t pavrteta.

  1. Po e filloj nga titulli i paragrafit: “Janullatos, peshkopi i fronzuar n hotel “Tirana”. Dhe m posht vijon pohimi i tij se “t gjith e mbajn mend se ceremonia solemne pr fronzimin e tij n kishn katedrale t Hyjlindses n Tiran, dshtoi pr shkak t kundrshtimit t besnikve t krishter, t pranishm n kt ceremoni. Dihet gjithashtu se ai u fronzua kryepeshkop i kishs n Tiran n nj nga sallat e Hotel “Tirana International”, nj solemnitet n kundrshtim me rregullat e shenjta t Kishs”. Ky sht nj prshkrim i gnjeshtrt. Ngjarjet e vrteta ndodhn si m posht:
  T dieln e 2 gushtit 1992, n Kishn Katedrale t Tirans, t mbushur plot me prfaqsues t orthodhoksve nga e gjith Shqipria, Mesha Hyjnore u krye rregullisht bashk me tipikon e fronzimit. N prfundim t saj, nj grup njerzish t drguar enkas, n drejtimin e nj deputeti jo t krishter, n pjesn e fundme t kishs, n prfundim t shrbess, hodhn disa parulla kundr Kryepiskopit. Por kto u mbytn nga qindra zra t besimtarve orthodhoks q kishin mbushur kishn, duke br aklamacione pro Kryepiskopit. Shum nga pjesmarrsit- z. Frashri nuk ndodhej aty- i kujtojn ngjarjet me shum saktsi. N hotel “Tirana” u shtrua thjesht nj drek n shenj nderimi.
  sht e habitshme, se si z. Frashri, me nj mosnjohje t thell, flet si specialist i kanuneve t Kishs, t cilt me sa duket i njeh shum pak. Fakti se t gjitha Kishat Orthodhokse Autoqefale n mbar botn e njohn pa kurrfar vshtirsie Kryepiskopin e ri, nxjerr n pah se nuk u b asnj shkelje e askurrfar kanoni dhe rregulli.

  2. Shkak pr artikullin e z. Frashri jan ngjarjet e kohve t fundit n Himar. Deklarata q bra, n nj moment kur shum banor kishin bllokuar rrugt e zons, ishte “pr ruajtjen e gjakftohtsis dhe shmangien e vetgjyqsis”, me qllim t vetm ruajtjen e paqes dhe t qetsis. Pas pak, sigurisht, foli Kryeministri, n t njjtn frym me deklaratn time. Z. Frashri m shtron pyetjen nse n raste t tjera “kam ngritur zrin tim” ose jo. E v n dijeni, se nga shum hert, q nga viti 1993 dhe 1994, me shum qartsi, kisha protestuar kundr veprimeve t dhunshme t kryera n Greqi. Thirrjet q un bra, si edhe kontaktet e mia me faktor kompetent qeveritar kontribuuan n ndalimin e dbimit nga Greqia t emigrantve shqiptar.
  Po parashtroj nj ndrhyrje q kam br me rastin e ngjarjeve t Peshkpis: “Marrim pjes n dhimbjen e thell q shkaktoi sulmi terrorist ndaj njerzve t pafajshm n Peshkpin e Siprme dhe i shprehim me gjith shpirt ngushllimet tona, familjeve t viktimave. Ndrgjegjja e krishter sht vendosmrisht kundr veprimeve terroriste dhe i dnon ato. Shpresojm dhe lutemi q e vrteta t dal sa m shpejt dhe plotsisht n drit, t zbulohen fajtort, t ngarkohen prgjegjsit si e imponon e drejta, por edhe t intensifikohen prpjekjet pr stabilizimin e paqes” (Tiran, 11 prill 1994).
  Si edhe kam deklaruar n nj intervist timen n gazetn e prjavshme ABC (m 11 dhjetor 2005 pr z. M. Nazarko), nga vitet e para t dhjetvjearit t 1990, kam ngritur zrin n mnyr t vazhdueshme dhe kam br prpjekje e deklarata n intervistat e mia n Greqi pr nevojn e respektimit t emigrantve dhe t mbshtetjes s tyre. Psh. kur gjat vitit 1993, pas dbimit t nj bashkpuntorit tim, qeveria greke kishte vendosur t ndrmerrte masa ndshkuese, ngrita zrin dhe protestova fuqishm, duke theksuar se, nse veprimi i par ishte nj gabim nga ana e pals shqiptare, veprimi i dyt nga ana qeveris greke, pr t dbuar nga Greqia shqiptart q punonin atje, do t ishte nj gabim shum her m i madh. M von kur filloi t prdoret n masmedian greke, fjala “fshes” pr dbimin e qytetarve shqiptar, bra udhtime dhe vizita t posame n udhheqsit politik kompetent dhe n drejtort e gazetave t mdha pr t protestuar pr terminologjin q kishin prdorur. Si edhe shkruajn analist t shquar, kto prpjekje pajtuese influencuan seriozisht n opinionin publik dhe n qeverin greke. N mnyr karakteristike, gazeta “Kathimerini” nj nga gazetat m serioze t Greqis shkruante: “Ndrhyrja e kryepiskopit t Shqipris Anastas kontribuoi qartazi, n mnyr decizive, q t uleshin tonet nga ana e pals greke n kundrshtin q lindi me qeverin shqiptare” (8.7.1993). Dhe n nj rast tjetr: “Iniciativat e Anastasit n zbutjen e krizs kan qen vendimtare” (11.7.1993). Madje edhe Parlamenti Evropian, n nj deklarat t votuar me votim unanim t tij, theksoi se “mbshtet veprn e Kryepiskopit Orthodhoks t Tirans Anastas Janullatosit, i cili ka br prpjekje t shumta pr zgjidhjen e krizs midis dy vendeve”. N vitin 1996 vizitova shqiptart q vuanin dnimin n burgjet e Koridhalos, pr t’u shprehur mbshtetjen time. I vn n dijeni pr raste t ndryshme sjelljesh t papranueshme t npunsve grek n pikat e kalimit kufitar, i kam denoncuar ato n shkall t ndryshme. Jan t shumta ato raste kur duhet vepruar me dallueshmri e takt, pa zvendsuar organet kompetente qeveritare dhe kornizat ndrkombtare q jan sanksionuar. Gjithashtu, n mnyr t prsritur, n intervista t mia n Greqi kam dnuar ksenofobin dhe kam theksuar detyrimin e drejtsis dhe t respektimit t personalitetit t emigrantve, si dhe nevojn e bashkpunimit dhe t ndihms reciproke t popujve tan. Kjo e fundit ka qen pr mua qllimi kryesor i prpjekjeve t mia dhe shpreh kundrshtin time sa her q shikoj t minohet ky parim.

  3. Z. Frashri e konsideron si t dyshimt faktin se shum nga zyrtart q vijn nga Greqia, vizitojn Kryepiskopin. Pikspari, n Kryepiskopat vijn e m vizitojn edhe shum personalitete t jets politike, akademike, shoqrore, qytetar t thjesht nga vende t ndryshme t bots. S dyti, ai nuk e njeh faktin se jo vetm gjat vizitave n Shqipri, por edhe n vende t tjera, psh kur vizitojn qytete ku ekzistojn patriarkana orthodhokse ose kisha autoqefale, shum zyrtar grek e kan zakon t vizitojn jo vetm personalitetet politike t vendit por edhe ato fetare. Prve ksaj, n Greqi, ku kam jetuar derisa erdha n Shqipri, pr 62 vite, kam pasur shum pozita t rndsishme n Universitet, n Akademi, n Kish, n organizma fetar botror, si Kshilli Botror i Kishave, Konferenca Evropiane e Kishave, kam pasur shum nxns, student, koleg, t njohur, qytetar t shquar q dshirojn t takohen me mua. Nga ana tjetr, vizitort q vijn ktu, zyrtar ose jo, nuk vijn si spiun ose si armiq. Greqia sht vend mik dhe t gjith atje e din se Kryepiskopi Anastas beson n prafrimin, n bashkpunimin dhe progresin e prbashkt t popujve dhe jetn e tij ia ka prkushtuar ktij ideali. Fraza e tij nnmuese “tani e ka zbuluar veten se prapa petrahilit kishtar, ai sht nj militant grek”, rikujton mentalitetin e vjetr t epoks s Hoxhs, q shikonte kudo armiq dhe komplote. Vetm besimi n Perndin, dashuria e sinqert pr popullin, dshira pr zhvillimin e Kishs dhe vendimi pr t kontribuar n pajtimin dhe n bashkekzistencn paqsore t popujve, i japin Kryepiskopit fuqin pr t shrbyer Kishn pr 19 vite, n mes t mijra vshtirsive. Shtysat e tjera q fantazon z. Frashri nuk kan asnj lidhje me t vrtetn historike.

  4. N ato q prdor kundr meje, z. Frashri thot: “Pr t rritur pretendimet e Greqis ndaj Shqipris s Jugut, ai bekoi si ushtar grek edhe arkivolet me eshtrat e fshatarve shqiptar, midis tyre edhe fmij t vdekur para dhe pas lufts italo-greke”. E ftoj t thot se kur dhe ku e kam kryer nj veprim t till. Bhet fjal pr nj informacion krejt t pabaz dhe t gnjeshtrt.
  Pr sa i takon nderimit pr t vdekurit, pr ata q respektojn dinjitetin njerzor, prbn nj detyrim themeltar, duke nisur nga vitet e Homerit. Madje edhe t vdekurit e pals armike, do shoqri e qytetruar i respekton dhe kujdeset pr ata, pa urrejtje dhe fobi. Nga ana tjetr kt gj bri edhe qeveria shqiptare, kur ofroi vend pr nj varrez gjermane n parkun e Tirans, ndrsa t gjith e njohin se n Luftn e Dyt Botrore, gjermant ishin pushtues.

  5. Sa i takon shtjes s kishs s Shn Maris s Prmetit, t gjitha fotografit e vjetra t bra para dhe pas Lufts s Dyt Botrore tregojn pranin n sheshin qendror t qytetit, t kishs orthodhokse. N periudhn komuniste u shkatrrua streha e kishs s vjetr, u prdorn muret e vjetra, u bn riparime dhe u vendos aty shtpia e kulturs. Pas 19 vitesh, ky vend i shenjt adhurimi pr besimtart nuk sht kthyer tek Kisha Orthodhokse, me gjith thirrjet e bra, jo vetm nga orthodhokst e Shqipris, por edhe nga Konferenca Evropiane e Kishave (19.12.2005). Nga ana tjetr, kishat jan mbarbotrisht brthama kulture e qytetrimi. Prbn nj detyrim themeltar t qeveris shqiptare, t rikthehen t gjitha vendet e kultit n prdorimin e tyre t hershm. Ne nuk jemi kundr shtpis s kulturs. U treguam t gatshm t kontribuojm financiarisht pr ngritjen e nj ndrtese tjetr t madhe n vendin q sht caktuar pr t’u vendosur qendra kulturore. Ndrsa nga z. Frashri, si personalitet i kulturs shqiptare, prisnim t interesohej dhe t bnte thirrje pr kthimin n prdorimin e mparshm t vendeve t shenjta.

  6. Z. Frashri duke vazhduar argumentet e tij t gnjeshtra, shkruan: “Megjithat ai i qetsoi kundrshtart e tij kur msuan se ishte nj personalitet akademik, i ndryshm nga dhespott e fanatizuar grek, se premtoi q do t punonte pr t respektuar autoqefalin e Kishs Orthodhokse shqiptare dhe se do t kujdesej pr ndrtimin e faltoreve t krishtera n Shqipri. Por, ka koh q besnikt kan dal t zhgnjyer”. T gjith sa jan njohs t ktij problemi si n Shqipri ashtu edhe n mbar Kishn Orthodhokse dhe n botn e krishter, e din se ai q siguroi Autoqefalin e Kishs Orthodhokse t Shqipris, pas shprbrjes s plot t saj, sht Kryepiskopi Anastas. Sa pr faktin nse ndrtoi apo jo kisha n Shqipri, z. Frashri nuk duhet t bj gj tjetr, vese nj udhtim t shkurtr npr Shqipri: n Durrs, n Kor, n Shkodr, n Fier, n Sarand etj., ose n qendr t Tirans. Akoma mund t njihet me ekspoze dhe raporte zyrtare q jan botuar n organet e Kishs s Shqipris, veanrisht n gazetn “Ngjallja”, n faqen e saj t internetit, por edhe n studime t posame si t Linette Hoppe (Resurrection. The Orthodox Autocephalous Church of Albania, 1991-2003), t Jim Forest, praktikn zyrtare t Simpoziumit “2000 vjet Krishterim n Shqipri” etj. Por, nse ka vshtirsi pr nj gj t till, po bjm shkurt nj referim t disa nga ato q jan br:
  Realizuam ndrtimin e 150 kishave t reja, restaurimin e 60 kishave monumente t kulturs dhe riparuam mbi 160 kisha t tjera. Gjithashtu ndrtuam shum objekte pr strehimin e selive metropolitane, shkollave, klinikave, atelieve, konvikteve. Me kt vepr ndrtuese q numron 450 ndrtesa, iu ofrua mundsi punsimi mijra njerzve. U prkujdesm pr arsimimin e brezit t ri t priftrinjve shqiptar. Themeluam Akademin Orthodhokse Theologjike dhe arsimuam e dorzuam 3 episkop dhe 140 klerik t shtetsis shqiptare. U krijua shtypshkronj, punishte qirinjsh, punishte pr punime druri, atelie t ikonografis dhe restaurimit t ikonave, u b nj prpjekje intensive n fushn e prkthimit dhe t botimit me nj gazet mujore, revista pr t rritur, fmij dhe t rinj dhe me dhjetra libra. N periudha krizash politiko-sociale n vend, ndihmuam n mbledhjen dhe shprndarjen e mijra tonve ushqime, ilaesh dhe veshmbathjeje pr lehtsimin e familjeve t varfra dhe t refugjatve. N fushn e shndetit, nj rndsi t veant ka Qendra Mjeksore Diagnostike n Tiran, me 24 specialitete, me nj personal t shklqyer mjeksor, me aparatura mjeksore krejtsisht moderne dhe q ka realizuar brenda dhjetvjearit t par t funksionimit t saj 900.000 vizita. Poliklinika t tjera jan hapur n Kavaj, Kor, Lushnje dhe n Jorgucat. N fushn e arsimit, prve tri shkollave t mesme (dy kishtare dhe nj teknike), themeluam 17 kopshte n qytete t ndryshme, 3 shkolla nntvjeare dhe dy Institute t Formimit Profesional. Kur Shqipria hapi dyert pr t pritur valn e refugjatve nga Kosova, Kisha Orthodhokse, n bashkpunim me organizma ndrkombtar, zhvilloi nj program t gjer ndihme q kaprceu shumn e 12 milion dollarve dhe kshtu u ardhm n ndihm m tepr se 33.000 refugjatve.
  Kultivuam marrdhnie harmonike me komunitetet e tjera fetare, duke mbshtetur tolerancn fetare dhe bashkekzistencn harmonike. Kisha jon u b antare e Konferencs s Kishave Evropiane, t Kshillit Botror t Kishave, t Konferencs botrore pr Fen dhe Paqen (World Conference on Religion and Peace), dhe sht aktive si ambasadore shpirtrore e Shqipris n ambiente fetare ndrkombtar, t cilat deri tani nuk kishin kurrfar njohje pr at. Me t gjitha kto, Kisha Orthodhokse u shfaq si nj faktor shpirtror dhe zhvillimi n Shqipri.
  Z. Frashri e prfundon paragrafin e tij t pabazuar n histori dhe denigrues ndaj meje, duke nxjerr nga myku i historis ngjarje dhe ndodhi t fillimeve t shekullit t 20-t, t ndodhura para Lufts s Par Botrore, duke propozuar veprime t dhunshme t ngjashme me ato q kan ndodhur n at koh. Por pr fatin e mir, jetojm n shekullin e 21-t, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris sht e formuar dhe e bashkuar, Shqipria dhe Greqia kan marrdhnie harmonike. T dy vendet bjn pjes n t njjtn aleanc, n NATO, me perspektiv q edhe Shqipria t jet pas pak kohe, s bashku, n Bashkimin Evropian. N kt mnyr, vetm ata sa punojn pr mirkuptimin e ndrsjell, bashkpunimin sa m t ngusht dhe ndihmn reciproke midis popujve kontribuojn thelbsisht n progresin e rajonit ton.

  Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe i gjith Shqipris
  Prof. Dr. Anastasi

  Tiran 23.9.2010


  Ky shkrim u botua n “Gazeta Shqiptare”, Tiran, e diel, 26 shtator 2010, fq.1-3
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 21-10-2010 m 03:48
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  E vrteta rreth Fronzimit t Kryepeshkopit Anastas

  Nga Teodor Papapavli †
  Botuar m par tek "Rilindja Demokratike", 16 shtator 1992, faqe 4.

  M 2 gusht 1992, n Kishn e Ungjillzimit t Tirans, u zhvillua ceremonia e fronzimit t Kryepeshkopit Anastas Janullatos. Por, m par, pak retrospektiv.


  Rivendosja e besimeve fetare nga demokracia e gjeti Kishn Ortodokse Autoqefale t Shqipris t shkatrruar trsisht, pa lokale kulti dhe pa kler. Pr ringjalljen e besimeve fetare n vendin ton, n kushtet e varfris s prgjithshme postkomuniste, u desh ndihma e qendrave botrore t Islamizmit, Katolicizmit dhe Ortodoksis. Patriarkana Ekumenike e Kostandinopolit, e preokupuar pr ringjalljen Kishs Ortodokse Shqiptare, caktoi pr kt qllim, n fillim t vitit 1991, si prfaqsues t saj n Shqipri (eksark) prof. dr. Hirsin e Tij, Anastas Janullatos, i cili at koh ndodhej n Afrikn Lindore, i ngarkuar me detyrn e Kryepeshkopit aktiv, pr rimkmbjen e Kishs Ortodokse t Kenias, Ugands dhe Tanzanis, me qendr n Nairobi. Caktimi i tij u miratua nga presidenti i mparshm i Republiks.
  Hirsia e Tij, kur erdhi n Shqipri, u prit me interes t veant dhe u rrethua me dashuri e respekt nga besimtart ortodoks, jo vetm n Tiran, por t gjith Shqipris. I frymzuar nga idealet e larta t Ortodoksis, q e kishin uar aq larg vendit t tij me ndihmn e bashkpuntorve shqiptar dhe t aktivistve t Kishs iu prvesh puns me prkushtim veprs s vshtir pr ringjalljen e Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris.


  N fillim eksarku thirri Konferencn Kombtare t KOASH n Tiran, n t ciln morn pjes 15 klerik dhe 30 laik, prfaqsues t katr Mitropolive t Shqipris. Konferenca zgjodhi Kshillin e Prgjithshm t Kishs t prbr nga 9 vet, q t gjith shqiptar, prve eksarkut. Gjithashtu u krijuan kshillat kishtare n qytetet kryesore t vendit. N vazhdim eksarku nisi punn pr restaurimin e Kishs s Ungjillzimit n Tiran dhe m von hapi Seminarin Teologjik pr prgatitjen e kuadrove t par priftrinj, dhiakon e psallt. Porositi jasht shtetit kisha t parafabrikuara, montimi i s cilave ka prfunduar si n Fier, Sarand etj, mori masa pr restaurimin e kishave dhe manastireve t dmtuara, solli ndihma n medikamente, ushqime dhe veshmbathje. Dhe t gjitha kto u bn dhe po bhen falas, vetm me subvencionet e Patriarkans s Konstandinopolit, me donacionet e kishave t tjera Ortodokse dhe t miqve t eksarkut n bot. Si rezultat i ktyre masave t para, brenda vitit u ringjall shrbimi fetar ortodoks n tr vendin, pas nj nate t gjat ateiste. Kjo sht n radh t par, merita e eksarkut.
  Por, pas ktyre rezultateve t mira, procesi i ringjalljes s Kishs Ortodokse t Shqipris kishte nevoj t domosdoshme t plotsohej n planin organizativ, sepse asaj i mungonte hierarkia, kryepeshkopi, episkopt, dhe sinodi i shenjt, q jan atributet (veti t pandara) t do kishe ortodokse autoqefale. Pa dyshim m e mira e t mirave, zgjidhja ideale do t ishte q n krye t Kishs Ortodokse Shqiptare t ishte nj kryepeshkop shqiptar. Pr kt qllim Patriarkana e Konstandinopolit, me propozimin e kryesis s Kishs Ortodokse Shqiptare, bri t gjitha prpjekjet pr t gjetur n diasporn shqiptare n bot nj kandidat t mundshm. Nga krkimet rezultoi se klerikt me origjin shqiptare, ndonse t pakt, q meshonin n gjuhn shqipe dhe ishin me arsim t lart teologjik, t gjith ishin t martuar. N baz t kanuneve t Ortodoksis, t aprovuar nga sinodet ekumenik episkopt dhe kryepeshkopt, zgjidhen vetm nga radht e klerit murg.


  N kto kushte, n munges t ndonj alternative tjetr, Sinodi Ekumenik i Konstandinopolit, n baz t kanumeve t Kishs, zgjodhi eksarkun n postin e Kryepeshkopit t Shqipris. Pr t’ua parashtruar zgjedhjen e tij autoriteteve t larta shqiptare erdhi n vendin ton nj delegacion i nivelit t lart nga Patriarkana e Konstandinopolit. Pas bisedimeve paraprake n Sekretariatin e Fes n Ministrin e Kulturs, delegacioni u takua me Presidentin e Republiks. N prfundim t bisedimeve u dha plqimi. Gjat m tepr se nj viti, eksarku kishte dhn prova si organizator i zoti dhe me prvoj, kishte arritur rezultate konkrete n drejtimet kryesore dhe n plotsimin e krkesave imediate, njihte zakonet, traditat, kishte nisur t msonte dhe t meshonte shqip. Me nj fjal e kishte justifikuar plotsisht veten. Ktu sht vendi t theksohet se pr zgjidhjen e ktij problemi n t ardhmen e afrt, eksarku ka treguar nj interesim t veant. N mbarim t seminarit, s bashku me At Ilia Ketrin, drejtor i seminarit, seleksionoi nga elementt me arsim t mesm e t lart nj grup t rinjsh q do t drgoheshin jasht shtetit pr studime teologjike. Disa nga kta (tre vet), fill pas mbylljes s seminarit, u nisn pr n Manastiret e Malit t Shenjt.


  Sipas Statutit t Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris t vitit 1929 Kryepeshkopi dhe episkopt duhet t jen prej gjaku dhe gjuhe shqiptar, t ken shtetsin shqiptare dhe aprovimin e mbretit. Ky statut, n vitin 1950, kur besimet fetare ishin akoma t lira dhe institucionet fetare bnin nj jet normale, u zvendsua me nj statut tjetr, t aprovuar nga Kongresi III i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris dhe i miratuar me dekretin nr. 1065, dat 4 maj 1950. Statuti i ri ndryshe nga statuti i vitit 1929, parashikon si kusht pr kryepeshkopin vetm shtetsin shqiptare. N kt kontekst duhet theksuar se me dekretin nr. 4337, dt. 13 nntor 1967, jan shfuqizuar t gjith statutet e komuniteteve fetare. Shteti i sotm demokratik shqiptar nuk ka akoma Kushtetut. Dispozitat Kryesore Kushtetuese, t miratuara nga Parlamenti pluralist nuk e trajtojn kt shtje. N boshllkun legjislativ ekzistues, pr mendimin ton, vlejn kanunet e Sinodeve Ekumenik dhe aktet ndrkombtare q garantojn lirin e besimeve fetare dhe institucionalizimin e tyre. Shqipria demokratike ka aderuar n kto akte ndrkombtare.


  M 2 gusht 1992, mbi bazn e marrveshjes s arritur midis Presidentit t Republiks dhe delegacionit t Patriarkans s Konstandinopolit, u b fronzimi i eksarkut n kryepeshkop i Shqipris nga hirsit e tyre, mitropolitt e Pergit Evangjellos dhe Meliton i Filadelfias, n prani t episkopve ortodoks t vendeve t tjera t ftuar n kt ceremoni, t klerikve shqiptar, prfaqsues t kshillave kishtare t rretheve dhe t nj publiku q mbushte kishn e Ungjillzimit plot e prplot, si kurr ndonjher. N kt ceremoni isha vet prezent.


  shtja e fronzimit u shtrua padrejtsisht sikur u b me nxitim dhe fshehtazi. N fakt ajo u zvarrit. Nga data kur vendosi Sinodi Ekumenik, m 24 qershor 1992 (prfshir dhe aktin e pranimit nga ana e eksarkut) dhe deri m 2 gusht 1992, kaluan pothuajse 6 jav dhe pra, nuk kishte nxitim. Prkundrazi kishte nj vones t theksuar, krejt anormale pr traditn e fronzimeve, t cilat bhen vetm disa dit pas dhnies s plqimit t kandidatit, si u veprua p.sh. pak vjet m par me fronzimin e patriarkut t Rusis, t Serbis, etj. Gjithashtu nuk u b fshehtazi, prderisa ishin n dijeni organet m t larta shtetrore, qeveria dhe Presidenti i Republiks, q kishin dhn edhe miratimin dhe njkohsisht ishin shprndar ftesat 10 dit para ceremonis s fronzimit.


  N ceremonin e fronzimit merrnin pjes qindra besimtar. Ajo u zhvillua n mes t thirrjeve, brohoritjeve dhe duartrokitjeve t pandrprera pr Kryepeshkopin Anastas. Kt atmosfer u prpoq ta prish nj grup i vogl njerzish, ku bnin pjes edhe disa mysliman, prfshir edhe nj deputet t ktij besimi. Prandaj, protesta e ktij grupi t vogl, e cila mendoj se nuk qe spontane po ta gjykosh nga prbrja e tij, nuk mund t ket prevalenc mbi vullnetin e shumics drmuese q aprovonte si nj kor gjigant fronzimin e Kryepeshkopit.


  Hirsia e Tij, nuk sht nj prift i thjesht, por nj klerik i rangut t lart, mitropolit i Dioqezs s Andrucs, profesor doktor n shkencat teologjike, pedagog i historis universale t fes n Universitetin e Athins. Ai bn pjes n plejadn e teologve m t mdhenj t Kishs Ortodokse greke dhe sht antar i Akademis s Shkencave t Athins. sht autor i shum veprave dhe shkrimeve n fushn e teologjis. Njkohsisht sht autor i nj studimi voluminoz dhe interesant mbi islamizmin. Ka qen president i Kshillit Botror t Kishave pr Ungjillzimin dhe si u theksua n fillim edhe Kryepeshkop aktiv i Kishs Ortodokse t Afriks me qendr n Nairobi.


  Hirsia e Tij sht figur e ndritur e mbar Ortodoksis, i nderuar dhe i respektuar nga kleri i lart mbarkristian i gjith bots. N nj nga numrat e Buletinit Britanik "Keston News Service", i specializuar pr lajmet e Evrops Lindore (Keston College, information Department, Kent, United Kingdom), thuhet tekstualisht pr mitropolitin Anastas: "sht shum i admiruar nga t gjith udhheqsit e kishave n mbar botn".

  ----------------------------
  † z. Teodor Papapavli, teolog dhe jurist, nga t vetmit t mbijetuar pas regjimit komunist, pedagog n Seminarin Teologjik-Hieratik t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris 1992-2001, ndrroi jet n 2001.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Deklarat e besimtarve orthodhoks t qytetit t Durrsit
  kundr akuzave drejtuar Kryepiskopit dhe Kishs Orthodhokse

  Ditt e fundit n disa media t shkruara dhe vizive ka rifilluar srish nj fushat sulmi e denigrimi ndaj Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqiprsi si dhe ndaj drejtuesit t saj, Kryepiskopit Anastas. Ato kan lidhje me nj ngjarje t rndsishme dhe nj dit t bekuar pr t gjith besimtart orthodhoks t Shqipris, si sht ajo e 2 gushtit t vitit 1992, dit n t ciln u fronzua Kryepiskop Kishe, Eksarku i Patriarkans Ekumenike, Imzot Anastasi. At dit t pranishm ishin edhe shum besimtar t ardhur nga qyteti i Durrsit, nj pjes e t cilve ndodhen sot ktu t pranishm n kt Liturgjin Hyjnore, t cilt morn pjes n Liturgjin dhe ceremonin e fronzimit t Kryepiskopit Anastas n kishn “Ungjillzimi i Hyjlindses” n Tiran.


  Sjellim ndrmend atmosfern festive q prshkonte kt ceremoni, por edhe prpjekjen e nj grupi t vogl e t instrumentalizuar njerzish q u prpoqn ta prishnin at, disa prej t cilve as q i prkisnin besimit t krishter orthodhoks. Kta n momentin e fronzimit t Kryepiskopit filluan t brtasin e t kndonin kng patriotike brenda n kish n nj moment krejtsisht t paprshtatshm, kundrejt do lloj respekti e serioziteti q krkonte ceremonia dhe vendi i shenjt, duke hedhur parulla kundr Kryepiskopit dhe fronzimit t tij. Por zri i tyre ishte i pafuqishm pr t mundur korin e besimtarve q thrrisnin njzri “i denj, i denj, i denj”.


  Me an t ksaj deklarate, ne besimtart e qytetit t Durrsit, duam t shprehim edhe nj her mbshtetjen e plot ndaj Kryepiskopit Anastas, bariut dhe udhheqsit ton, ndrkoh q disa njerz e qarqe t caktuara anti-orthodhokse krkojn t hedhin balt mbi Kishn dhe Kryepiskopin ton e duke u prpjekur prmes shpifjeve e trillimeve t shprfillin e mohojn kontributin e jashtzakonshm q ka dhn prgjat dy dekadave n krye t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Gjithashtu duam t sqarojm gjith besimtart orthodhoks n t gjith vendin, se pretendimet pr mos realizimin e ceremonis s fronzimit ose t mos kryerjes s plot a t mos prfundimit t saj n kish, por n Hotel Tirana, jan trsisht t pavrteta e qllimisht t shtrembruara.


  Ceremonia e fronzimit t Kryepiskopit Anastas u krye konform t gjitha rregullave e procedurave q krkojn Kanonet e Kishs Orthodhokse. Gjat ksaj ceremonie u shpall lajmi i zgjedhjes s Kryepiskopit Anastas me vota unanime nga Sinodi i Shenjt i Patriarkans Ekumenike, u mbajt fjala prshndetse e t zgjedhurit pas Dhoksologjis si dhe iu dorzua Kryepiskopit skeptri baritor, simbol i autoritetit dhe qeverisjes kishtare. N kt mnyr prfundoi edhe ceremonia e fronzimit, dshmitar t s cils jemi edhe ne besimtart e qytetit t Durrsit. Gjithashtu, vlen t prmendet edhe fakti se, disa dit prpara se t kryhej ceremonia, nj prfaqsi e Kishs kishte biseduar dhe marr m par edhe aprovimi i Presidentit t Republiks, n at koh z. Sali Berisha.


  Pr m tepr, Kryepiskopi Anastas u njoh zyrtarisht dhe kanonikisht si i till nga t gjitha Patriarkanat dhe Kishat Orthodhokse Autoqefale simotra si dhe nga t gjitha Kishat e tjera t krishtera n Evrop dhe n bot. Kt e konfirmon edhe antarsimi i KOASH-it me t drejta t plota n “Kshillin Evropian t Kishave” si edhe n “Kshillin Botror t Kishave”, dy nga organizmat prestigjioz t bots s krishter, n t cilat Kryepiskopi yn sht nj ndr drejtuesit kryesor t tyre.


  Sot, pas gati 20 vjetsh demokraci dhe liri t besimit fetar, t gjith ne jemi dshmitar t veprs s madhe q ka kryer Kryepiskopi Anastas pr ringritjen nga themelet t infrastrukturs s KOASH-it dhe t rigjallrimit t jets shpirtrore t besimtarve. Nj gj e till vrtetohet n mnyrn m t plot edhe n qytetin ton t lasht, historik dhe me tradita t pasura qytetare dhe fetare t Durrsit. Kisha Katedrale n t ciln jemi mbledhur t gjith sot, besimtar t t gjitha moshave, sht fryt i prpjekjeve t Kryepiskopit pr t’u dhn besimtarve orthodhoks t qytetit t Durrsit nj tempull pr t lavdruar e adhuruar Zotin, por edhe nj pasuri me vlera kulturore e arkitekturore q stolis qytetin ton. Gjithashtu, vlen t prmendet edhe rikonstruktimi i Kishs s Shn Gjergjit si dhe ndrtimi nga themelet i Manastirit t Ri e t Hirshm t Shn Vlashit, n ambientet e t cilit sht ngritur madhshtore edhe Akademia Teologjike “Ngjallja e Krishtit”, n t ciln prgatiten kuadrot e ardhshm t Kishs, nn kujdesin dhe drejtimin e stafit pedagogjik shqiptar, edhe kta fryt i puns s Tij. Pr t vazhduar m tej me Gjimnazin “Kryqi i Nderuar” ngritur n kodrn e Qytetit t Sukthit, Shtpia e Fmijve “Shpresa” n Shn Vlash, Shkolla 9-vjeare dhe Kopshti “Frym Dashurie” n Durrs, jan nj dshmi e prekshme e puns dhe prpjekjeve t jashtzakonshme q ka br e bn gjat ktyre viteve Kryepiskopi Anastas n Shqipri.


  Ne kleri, kshilli kishtar dhe besimtart orthodhoks t qytetit t Durrsit, i urojm Kryepiskopit ton t dashur, jet t gjat, suksese n punn dhe n misionin e tij t lart t Ungjillit, pr lavdi t Perndis dhe pr t mirn e t gjithve njerzve.
  Pr shum vjet, o Kryezot!


  Kisha Katedrale e “Apostull Pavlit dhe Shn Astit”
  Durrs, m 17 Tetor 2010,
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Nga Paragjykimi tek Shpifja, Kora i prgjigjet z. Kristo Frashri

  Kushdo e mban mend mir se gjat viteve 90, gazeta t ndryshme t shtypit shqiptar dhe Mas Medias, prgjithsisht, kan qen tejet t mbushura me artikuj, pronocime dhe daklarata q n qendr t tyre kishin Kryepeshkopin Anastas t Kishs Orthodhokse Autoqefale te Shqipris, artikuj me tema trsisht bajate deri t neveritshme, me autor shpesh pseudointelektual, pseudopatriot dhe mbi t gjitha dashakeq ndaj Besimit Orthodhoks. Prgjithsisht kudo flitej pr kal troje, pr gjmn e madhe q e kishte gjetur Kishn Orthodhokse, q n krye t saj kishte nj Kryepeshkop, mkati i vetm i t cilit ishte prkatsia etnike. Ky ishte elementi kryesor dhe i vetm i aludimit mbi shum t kqija q do ta gjenin kombin ton dhe Kishn Orthodhokse. Shum nga artikuj shkruesit apo edhe organizatort e ndonj tubimi mjeran, sot pothuajse jan harruar dhe megjithse n at koh mund t konsideroheshin edhe si potenciale n efienc apo edhe n pritje pr politikn dhe shoqrin shqiptare sot nuk po dgjohen m.

  Paralelisht me kto zra n mbrojtje t veprs s hirsis s tij Anastas, u ngritn mijra besimtar, intelektual dhe njerz t thjesht pavarsisht prkatsis fetare. Me kalimin e kohs kur gjykatsi m i drejt, koha, me dshmimtar veprat e hirsis s tij, ju dhan atyre t drejt, konsiderohet keqdashse pa asnj justifikim risjellja e temave t tilla n vmendje t publikut shqiptar. T vjen vrtet udi kur lexon artikujt e botuara n “Gazeta Shqiptare”n mnyr t njpasnjshme t zotit Kristo Frashri, kundr kryepeshkopit Anastas. Nuk kemi ndrmend t ndalemi tek akuzat q u botuan n to, pasi n mnyr prbledhse, tepr t sinqert dhe me vrtetsi, morn nj prgjigje ekselente nga kryepeshkopi. Ajo q na bn prshtypje dhe na fyen ne si besimtar orthodhoks t nj Kishe tepr t konsoliduar, inekzistente m par dhe tashm me autoritet dhe reputacion ndrkombtar, fal kryepeshkopit, sht fakti se megjithse faza e par e mosnjohjes dhe e paragjykimit deri diku ndoshta t justifikuar pr Kryepeshkopin Anastas ka kaluar dhe veprat kan treguar t kundrtn e atyre q u shkruan pr vite me rradh, prsri vrejm t gloj prirja pr t denigruar figurn e kryebariut ton.

  Shum prej nesh u ndodhm n Kishn e Tirans, at dit t madhe t 2 Gushtit 1992, t Fronzimit t Hirsis s tij, kishim shkuar atje t gjith ne korart q pr dhjetvjear t tr, kishim mbajtur t gjall besimin, duke prfaqsuar ata qindra gjyshr, gjyshe e prindr, q ditn ta ruanin t gjall besimin tek Kisha Orthodhokse dhe q fshehurazi na e kishin prcjell duke krijuar gjithmon gjat viteve t egra t diktaturs shoqrin e t krishterve n qytetin e Kors. T gjith ne atje njzri brtitm Aksios dhe mbytm britmn e ngatht dhe djallzore t disa njerzve t paprgjegjshm q vetm at dit ndoshta pan dern e kishs, pasi as m prpara nuk e kishin par dhe as besoj ta ken par m q at dit, pr faktin e thjesht se ose i prkisnin besimeve t tjera, dhe jan pinjoll t atyre q realisht kan fituar titullin me bmat e tyre t luftonjsve t Orthodhoksis, ose ishin ateist q asnjher nuk kishin treguar ndonj interes pr besimin.

  do i krishter i mir sht edhe patriot i mir, por jo vetm kaq, prderisa beson tek jeta e prtejshme duhet s pari q t aspiroj atdheun e prbashkt t t drejtve q sht n qiell afr Zotit, kjo sht arsyeja q gjrat duhet t thuhen si jan dhe jo t gjymtohen. Pikrisht ata qindra zra q pohuan denjsin e Kryepeshkopit Anastas, donin prparimin e Kishs dhe t Besimit, koha tregoi se kishin t drejt, denjsia e tij u sprovua n kalvarin e gjat t ringritjes s gjithkaje q kishte t bnte me besimin si dhe me kontributin e tij t pamuar n momentet m deizive q kaloi vendi dhe populli yn. Na habit fakti se tema bajate t trajtuara 18 vjet m par me baz paragjykimin dhe shpifjen rivijn n vmendje t lexuesit nprmjet citimeve tuaja duke u br ofenduese. Kjo tregon se prsri segmente t erta jan vn n efienc kundr besimit, sepse nuk e kuptojm dot se si edhe sot mbas 18 vjetsh arrihet t deformohet do fakt dhe t trumbetohet gjoja jokanonizmi i atij q ngriti e rikrijoi Kishn ton Orthodhokse me tre mitropolit shqiptar dhe nj arvanit, q ndoshta do paraplqenit ta quanit edhe at t huaj. Nuk dim ndonj patriot t mir, shqiptar me gjak t kulluar ndr politikan apo edhe intelektual q prve fjalve t ket br dika realisht pr popullin dhe vndin e vuajtur, n kto 20 vjet, dika q ti shrbej nj popullate apo qoft edhe nj komuniteti t caktuar, pa ndonj prfitim, pa u br milioner nga hii, nuk dim bile as ndonj patriot shqiptar t zjarrt t diaspors t ket vn qoft edhe nj tjegull n ndonj kish t vendit, apo t ofronte shrbimet e tij t prhershme ktu.

  Prkundrazi sht ky i “huaj” q diti ta ringrinte dhe ti jepte nj autoritet q kurr nuk e ka pasur n arenn ndrkombtare Kishs son Orthodhokse dhe pr pasoj vendit ton. Ky i “huaj” dorzoi qindra priftrinj shqiptar, t arsimuar n shkolln teologjike shqiptare q me aq mundim e ngriti q me ardhjen e tij ktu, ky i “huaj” ringriti kishat tona t shkatrruara kudo edhe n Prmet, kisha e shn Maris atje duhet t funksionoj, bhet fjal pr nj kish historike pr t ciln flet edhe Kodiku i Shenjt i Mitropolis s Kors. E pra, restaurimi i vlerave nuk mund t quhet sakrilegj apo krim kombtar, e kundrta kthimi i shtpis s Zotit n vatr culture, ka qen nj veprim i turpshm dhe kur e drejta e Zotit vihet n vend nga njeriu ju prpiqeni t fajsoni. Pra puna dhe jo guna sht ajo q prcakton nj njeri, kualitetin dhe predispozicionin e tij. Mendojm se t flassh me gjuhn e fillimit t vitit 90 pr nj figur tepr t nderuar sht nj anakronizm dhe nj dashakeqsi. Kryepeshkopi Anastas i duhet Kishs son Orthodhokse dhe do t qndroj Kryebari shpirtror deri n fund prderisa at e duan dhe e vlersojn ata q prbjn realisht grigjn e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, pavarsisht prkatsis s tyre etnike. Nga prvoja e baltologjis t viteve 90, kemi kuptuar se n shnjestr t goditjeve nuk sht aspak ai, por Besimi dhe Kisha jon Orthodhokse e ringritur prej tij. Kt gj e di kushdo, tashm m tepr se ather kur u ndrtuan edhe ligje pr ekstradimin e tij, mjafton t kujtojm rezultatin e votimeve pr Referendumin n vitin 1994, kur t paktn n qytetin e Kors t krishter dhe myslyman, t majt dhe t djatht, votuan kundr, vetm pr arsye t nenit q rrezikonte qndrimin e hirsis s tij n krye t Kishs Orthodhokse Autoqefale Shqiptare.

  Koha tregoi se ata kishin t drejt n kt pik, tashm kur kan kaluar kaq vjet qysh ather dhe Institucioni i Kishs Orthodhokse Autoqefale ka qen n vend nj faktor paqeje, mirkuptimi, ndihme dhe shprese pr t gjith popullin ton, dhe kjo fal kryepeshkopit Anastas. Simpatia e athershme ndaj personit t tij sht kthyer n nj bindje t thell prsa i prket misionit t tij t vetm q kryen ktu, atij t kryebariut shpirtror. Pavarsisht keqinterpretimeve, apo marrjes jasht kontekstit t prononcimeve t tij, n kt rast nga ana e nj historiani, dielli nuk mbulohet me shosh. Kryepeshkopi yn sht kanonik tepr i plqyer nga grigja e tij dhe i pa t met n misionin q i sht ngarkuar. Esht e palejueshme zoti historian q njerzit t shrbejn si valvola t shfryrjes s urrejtjes apo racizmit, pr veprime apo situate q fabrikohen tjetrkund dhe akoma m e pafalshme, kur vala goditse e atij q shrben si valvol ju drejtohet figurave t nderuara dhe aspak t kompromentuara. Pr ta prmbyllur na lejoni t prdorim fjalt e nj kleriku orthodhoks t Ameriks m par mosbesues ndaj misionit dhe figurs s Krepeshkopit Anastas, i cili mbasi pa veprn e ndrtuar prej tij n Shqipri tha se po t ishte gjall Fan Noli do t thonte se n personin e kryepeshkopit Anastas, Kisha jon Orthodhokse Autoqefale Shqiptare prjetoi dshirat dhe aspiratat e saj.

  DR.Vasil Tushi, DR.Pirro Gjani, Vangjush Themeli
  PR.Jonela Spaho, PR.Ilda Lubonja.
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Prgjigje z.Frashri nga pedagogt e Akademis Theologjike

  Koht e fundit jan shkruar disa artikuj t cilt n mnyr t deformuar i referohen personit dhe legjitimitetit t fronzimit t Kryepiskopit Anastas. Pr t hedhur drit mbi kt shtje duhet par zgjedhja e tij n prputhje me Kanonet dhe Traditn e Kishs, me “statutet” dhe kushtet historike, politike dhe shoqrore. Rnia e sistemit komunist dhe hapja ndaj proceseve demokratike t vendit gjeti komunitetin orthodoks t asgjsuar n lidhje me strukturn institucionale dhe administrative.

  Nuk ekzistonte asnj hierark, episkop, i cili do t merrte prsipr organizimin e kishs n t gjitha nivelet e aktivitetit t saj. Dhe ajo q sht m e rndsishme t risillte n ekzistenc autoqefalin e saj, sepse n qarqet teologjike dhe kishtare kishte zra q pretendonin suprimimin e autoqefalis, nisur nga mungesa e Sinodit t Shenjt dhe pr m tepr e nj episkopi. Si do t vinte n ekzistenc nj kish pas ngjarjeve t tilla? Kjo nuk ishte e parashikuar n asnj statut. Cili ishte i gatshm t merrte prsipr kt mision? Kjo pr faktin se episkopi sipas tradits dhe rregullave t Kishs duhet t jet i pamartuar, me formim teologjik t lart, me prvoj dhe me dije t shumanshme. Kjo situat e krijuar krkonte q t gjendej zgjidhje, e cila t ruante parimet kishtare, kanonet e saj, t cila prbjn kushtetutn e pakontestueshme pr t gjitha kishat orthodokse. Parimi themelor i Kishs Orthodokse sht se: “nuk eksiton kish pa episkop” (Shn Ignati, shek.I-II, prcakton peshkopin si imazhin e Krishtit, manifestim i unitetit t Kishs. Shn Qipriani, shek.III, ne veprn “De ecclesiae unitate” prcakton unitetin e kishs n personin e episkopit, “ku sht episkopi, atje dhe Kisha”). Organizimi i Kishs sht hierarkik, ku organi m i lart sht Sinodi i Shenjt dhe funksionimi i saj rregullohet me an t kanuneve t Sinodeve Ekumenike, i cili ka t bj me shtje t adhurimit, jets spirituale e morale dhe administrimin e saj.

  Gjithashtu nj veori njohse e kishave orthodokse sht vazhdimsia apostolike, e cila transmetohet me an t episkopve. Komuniteti orthodoks n Shqipri, pr shkak t mungess s nj episkopi, e kishte t pamundur prfaqsimin n mnyr kanonike e t barabart me kishat e tjera simotra dhe ngritjen e strukturave t tij. Klerikt e mbetur nga persekutimi i egr ateist dhe laikt e devotshm me njohuri kishtare, t cilt prbnin Kshillin e Prgjithshm t KOASH-it, duke kuptuar situatn e krijuar nga mungesa e nj episkopi iu drejtuan Patriarkans Ekumenike m 30 Maj 1992. Kjo krkes vinte jo vetm si pasoj e mungess s kandidatve pr episkop, por edhe nga pamundsia pr dorzimin e nj episkopi, pasi sipas kanoneve t kishs, “dorzimi i nj episkopi duhet t bhet t paktn me pjesmarrjen e dy episkopve kanonik” (Kanoni I i Apostujve).

  Patriarkana Ekumenike me respekt dhe ndjeshmri t veant pr realitetin n Shqipri mbshteti autoqefalin e Kishs pas krkess t Kshillit t Prgjithshm dhe ofroi zgjidhje konkrete. Kshtu m 24 Qershor 1992, Sinodi i Patriarkans Ekumenike me unanimitet zgjodhi Fortlumturin e tij, Anastasin, Kryepiskop t KOASH-it, vendim me Nr. Protokolli 938. Zgjedhja e tij n unanimitet plotsoi kushtin e kanoneve t shenjta (Kanoni IV i Sinodit I Ekumeni, Kanoni III i Sinodit t VII Ekumenik). M 4 Korrik kemi vizitn e prfaqsuesve t Patriarkans Ekumenike n Shqipri, t cilt n takimin e tyre me Presidentin e Republiks z. Sali Berisha morn plqimin e tij. Pas zgjedhjes s Kryepiskopit n mnyr unanime dhe pas plqimit nga autoriteti i shtetit m 12 Korrik Fortlumturia i tij shpalli pranimin, duke qen i ndrgjegjshm se bhej fjal jo pr shtje pushteti, por shrbim kryqi.

  Duke pasur parasysh njohjen e autoqefalis s Kishs m 12 Prill 1937 me Tomos-in Nr. Protokolli 609 dhe 618 nn emrin “Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipris” dhe prkujdesjen e saj eklisiastike, kanonike dhe dogmatike, Patriarkana Ekumenike duhej prsri t rimerrte kt mision pr riprtritjen e autoqefalis dhe njohjen e ksaj kishe sipas kanoneve kishtare. Zgjedhja me unanimitet nga Sinodi i Shenjt i Patriakans Ekumenike dhe pranimi nga presidenti i Republiks krijuan kushtet pr fronzimin e Kryepiskopit m 2 Gusht 1992 n Kishn “Ungjillzimi” n Tiran. Zgjedhja dhe fronzimi i Kryepiskopit Anastas bri t mundur njohjen zyrtarisht t Kishs Orthodokse Autoqefale t Shqipris si nga kishat orthodokse simotra ashtu dhe nga organizmat e lart evropiane dhe botrore. Disa persona e vn n dyshim realizimin e ksaj ceremonie, ndoshta nga mungesa e njohurive t praktikave kishtare. Fronzimi i nj episkopi sht nj ceremoni e cila prmban shpalljen e vendimit unanim t marr m par nga Sinodi i Shenjt, n rastin konkret nga Patriarkana Ekumenike, pr shkak t asgjsimit t tij nga regjimi i egr komunist, prshndetjen e episkopit q fronzohet dhe dorzimi i skeptrit baritor, si simbol i prkujdesjes pr grigjn e Perndis, praktik e cila u zhvillua n katedrale n prezencn e klerit dhe besimtarve dshmitar nga t katr dioqezat.

  Zhurmat e krijuara nga disa njerz gjat ksaj ceremonie dhe t cilat vazhdojn ende sot t veshura me mllefin q veprimtaria antifetare e kurorzuar me 1967 nuk arriti t zhdukte besimin, me urrejtjen pr zhvillimin e kishs dhe shoqris, me zilin pr besimin e t tjerve nuk mund ta zhbjn at. Zhurmat e tyre tregojn se jan n grahmat e fundit prplitse pr shkak t hijes mortale t ideologjis s tyre q iu ka hidhruar shpirtin. Gjithashtu shprehja tradicionale “aksios – i denj” n praktikn e fronzimit, ku vendimin pr zgjedhjen e nj episkopi e merr sinodi, ka vetm vler urimi dhe jo juridike e kanonike. Kshtu, ata q nuk uruan n kt mnyr apo iu kundrvun nj urimi t till, thjesht nuk iu bashkuan tradits s kishs. Disa njerz duke mos njohur mir traditn kishtare dhe duke pasur n mendje fjaln statut mendojn t ringren nj kish vetm me laik. Na sjell n mendje disa veprime t shekullit t kaluar, me dorzimet jo kanonike apo mbledhje dhe konferenca vetm nga laik, t cilat t kujtojn mbledhjet e partis, q zgjidhnin drejtues dhe jepnin direktiva. Njerz t till duke mos njohur traditn kanonike dhe kishtare dhe duke mos gjetur mbshtetje pr kauzn e tyre prpiqen t shikojn statutin si nj spiranc shptimi t ideologjis s tyre.

  T dy statutet si ai i 1929 dhe 1950 jan miratuar n dy sisteme politike n prputhje me kushtetutat prkatse dhe t dekretuara nga kuadri shtetror, i mbretris (monarkis) i pari dhe i diktaturs komuniste i dyti. Harrohet fakti q statuti i vitit 1929 u zhvlersua nga Kongresi i vitit 1950 (5-10 Shkurt) duke u mbshtetur ky veprim n art.63 t statutit t vitit 1929, “i cili ndalon vetm 3 nenet e para t mos ndryshohen, t mos modifikohen ose t mos abrogohen”. Kto nene t rndsishm sanksionojn pozitn, raportin e KOASH-it me kishat e tjera orthodokse ku ndr t tjera shprehin se: “kisha drejtohet nga episkop kanonik q ruajn t pandryshueshm kanonet e shenjta apostolike e sinodike si dhe traditn e kishs. Ndrsa neni 64 lejon t ndryshohen nenet e tjer, sigurisht me vendim t nj kongresi tjetr. Kongresi i vitit 1950, i cili ndryshoi statutin e vitit 1929, ishte nj kongres i ligjshm, pasi n t merrnin pjes episkop t zgjedhur n mnyr kanonike, klerik dhe laik. E prmendim kt fakt pr t thn se pa pjesmarrjen e episkopit dhe klerikve nuk mund t ket nj kongres kleriko-laik dhe m tepr t marrin vendime mbi organizimin e kishs.

  Por dhe statuti i vitit 1950 me dekretin e vitit 1967 (12 Nntor) u abrogua. Nisja e proceseve demokratike pas viteve 90-t me lejimin e liris fetare hasi n nj situat ku aplikimi i ktyre dy statuteve pr funksionimin e kishs ishte i pamundur. Nj statut pr nj kish autoqefale prbn nj akt themelor juridik n t cilin mbshtetet organizimi administrativ i saj pr mirfunksionimin e jets shpirtrore. Natyrisht nj statut i till duhet t bazohet mbi kanonet e Sinodeve Ekumenike dhe t'i prshtatet rrethanave historike, pa shkelur frymn e tyre. Ashtu si riorganizimi i shtetit pas viteve 90-t nuk iu rikthye kushtetutave t mparshme, pasi ato nuk i prgjigjeshin realitetit t ri, kshtu, Kisha nisur nga i njjti parim nn drejtimin e Kryepiskopit m 21 Janar t vitit 1993 thirri kuvendin kleriko-laik duke shprehur nevojn e nj statuti t ri, pasi statutet e hartuara n kohn e mbretris dhe diktaturs nuk i prgjigjeshin realiteteve t krijuara n nj sistem demokratik.

  N realitetin e ri t krijuar ku shteti ndjente nevojn e nj kushtetute t re, e cila u realizua n vitin 1998, n t njjtn mnyr dhe kisha krkonte statutin e ri, i cili duhet t'i prgjigjej nevojs pr ekzistenc dhe organizim. Bazuar n nenet 10 pika 5, 78 dhe 83 pika 1 e Kushtetuts shtetit dhe komuniteteve fetare i lind e drejta t krijojn nj marrveshje reciproke pr garantimin e lirive dhe t drejtave t tyre. Kjo marrveshje u miratua dhe ndr t tjera thot: “Shteti respekton KOASH-in dhe njeh si prfaqsues t saj personat e autorizuar nga Sinodi i Shenjt i ksaj Kishe dhe garanton mbrojtjen e saj nga do person apo grup q pretendon emrin, objektet e kultit, pronat, simbolet ose vuln e saj” (Neni 5 pika 1). Gjithashtu “Shteti respekton pavarsin e KOASH-it pr t'u organizuar, ushtruar veprimtarit, pr t administruar pasurit q zotron n baz t parimeve, rregullave, traditave, kanoneve e statutit t saj” (Neni 10 pika 2) (Shih Fletorja Zyrtare e Rep. s Shqip. Nr.7, 4 shkurt 2009, fq.138). Nga sa tham deri tani del konkluzioni se: zgjedhja e Kryepiskopit n krye t KOASH-it sht legjitime si nga ana kanonike, ashtu dhe nga ana juridike.

  Miratimi unanim i Sinodit t Patriarkans Ekumenike dhe ratifikimi i marrveshjes sipas Kushtetuts jan dshmi t qarta t legjitimitetit t tij. Gjithashtu shum persona t nxituar dhe me njohuri t kufizuara n lidhje me shtjet doktrinale dhe fetare q u shprehn kundr zgjedhjes dhe fronzimit t Kryepiskopit me kalimin e kohs kuptuan rolin vendimtar t tij n rimbkmjen e Kishs dhe iu rikthyen jets adhuruese dhe spirituale t saj. Nuk mbetet tjetr vese t'i lutemi Perndis q t ndrioj mendjet e tyre q privojn veten nga pjesmarrja n jetn e gjall t Kishs dhe knaqsia e prjetimit t mrekullis s ndrtimit t saj.

  Dhimitr Qosja
  Thoma omni
  (Pedagog t Akademis Teologjike “Ngjallja e Krishtit” Shn Vlash, Durrs)
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #7
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Nj sqarim i detyrueshm nga Berati drejtuar Gazets Shqiptare
  Koht e fundit kemi lexuar me vmendje artikujt n "Gazetn Shqiptare" t historianit Kristo Frashri, pr t cilin kemi pasur konsiderat lidhur me kontributin q ka dhn n fushn e historiografis. Me keqardhje vrejm se n shkrimet e lartprmendura z. Frashri keqinterpreton problemet e Kishs son, duke i trajtuar ato politikisht. Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris ka qen, sht dhe do t jet e ortodoksve t Shqipris. At nuk mund ta keqprdorin as persona t besimeve t tjera, as ndonj me origjin ortodokse, por q ateizmi i rrnjosur n shpirt gjat monizmit e ka larguar me koh nga komuniteti yn.

  Kryepiskopi Anastas, pr mungesn e jashtzakonshme t kuadrove fetar, erdhi n Shqipri me krkesn e besimtarve ortodoks dhe pr kt mori edhe miratimin zyrtar t kryetarit t shtetit, Presidentit t Republiks. Ardhja e Tij u prshndet nga Patriarkana e Kostandinopojs, nga Kishat motra, nga Kishat e tjera t Krishtera q e njihnin mir veprn e tij Ekumenike, si edhe nga autoritetet e larta t Parlamentit Evropian.

  N numrin e gazets s msiprme m 20 shtator 2010, z. Frashri kishte botuar nj prgjigje ndaj nj shkrimi t Kryepiskopit Anastas, n t ciln ky i fundit hidhte drit mbi nj sr akuzash t pabazuara t bra ndaj tij. N ditt q vijuan, gazeta ribotoi tekste t viteve t kaluara pr t mbshtetur, qoft edhe fare pak, mendimin e z. Frashri se Fronzimi i Kryepiskopit Anastas nuk u krye rregullisht n kishn katedrale t Tirans. Kshtu, z. Frashri shkruan: "T gjith e mbajn mend se ceremonia solemne pr fronzimin e tij n kishn katedrale t Hyjlindses n Tiran, dshtoi pr shkak t kundrshtimit t besnikve t krishter, t pranishm n ceremoni".

  Por, e vrteta qndron krejt ndryshe dhe besimtart e pranishm n kish kujtojn t tjera fakte nga kto q duan t na servirin! N kt ceremoni morn pjes shum t krishter ortodoks, t ardhur nga t gjitha trevat e Shqipris, si dhe Trupi Diplomatik i akredituar n Tiran. Si qytetar t prgjegjshm t ktij vendi dhe antar t Kishs Orthodhokse, duam t theksojm vetm dy t vrteta t thjeshta: S pari se disa nga ne q nnshkruajm kt artikull, jemi dshmitar okular, prezent n Fronzimin e Kryepeshkopit Anastas, m 2 gusht 1992 dhe, kemi thirrur nga zemra “i denj”.

  N fund t ceremonis, nj grup i vogl, nn drejtimin e deputetit t asaj kohe, z. Butka, pinjoll i nj familjeje t njohur anti-orthodhokse, t mbshtetur jasht kishs edhe nga deputett joorthodhoks, t njohur pr qndrime ekstremiste Baleta e Reso, u prpoqn pa sukses t turbullojn ceremonin q ishte kryer dhe kishte prfunduar. Ata kryen kshtu vetm nj prdhosje t papranueshme ndaj besimit ton t nj vendi t shenjt. Nisur edhe nga artikulli i z. Xoxe, q e ribotoi “Gazeta Shqiptare” (22.9.2010), por edhe nga intervista e z. Bardhyl Fico, zbulohet se ky veprim nuk ishte aspak spontan por ishte planifikuar nj dit m par n ambiente jo orthodhokse. S dyti, ne dshmojm se ceremonia e Fronzimit filloi dhe mbaroi n kishn "Ungjillzimi i Hyjlindses" n Tiran, sipas kanoneve t Kishs Orthodhokse.

  N nderim t Fronzimit t Kryepeshkopit Anastas u shtrua vetm nj drek n Hotel Tirana Internacional, q sht ndrtuar pikrisht n at vend ku dikur ka qen kisha katedrale e Tirans. Theksojm ktu se z. Frashri, duke mos qen pjesmarrs vet n kt ceremoni, shtrembron t vrtetn, duke prdorur copa artikujsh antiortodoks, duke u prpjekur t ngatrroj drekn n hotel me astin e fronzimit n kish. sht pr t ardhur keq q nj historian, i cili n vend t merret me faktet, e mbshtet artikullin e tij mbi shkrime ekstremiste me akuza ordinere, si sht rasti i pamfletit qesharak pr Himarn, dhe bn t vetat pozicione t kaprcyera nga historia, diskriminuese pr kategori t caktuara t shoqris e minorancat, t cilat jan n kundrshtim t plot me parametrat e nj shoqrie demokratike dhe me ndrrn e shqiptarve pr t’u rikthyer prsri pas m shum se 500 vjetsh n gjirin e familjes evropiane.

  Duke u nisur nga emri dhe origjina, uditemi se si z. Frashri, ky prmetar me prejardhje ortodokse, krkon q nj vend i shenjt pr ne orthodhokst, kisha e vjetr shekullore ortodokse "Shn Maria e Pazarit", n Prmet, t kthehet n pallat kulture. sht e ditur se, pas vitit 1967, kjo kish u kthye n pallat kulture, por kt fakt z. Kristo Frashri, pr arsye t botkuptimit t tij ateist, nuk i vjen mir ta prmend. Ne ortodokst e Beratit, ashtu si dhe qytetart ortodoks t Prmetit dhe t gjith Shqipris jemi t sigurt se kjo godin do t'i kthehet pronarit t ligjshm, Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris dhe besimtarve t saj, ashtu si i jan kthyer kisha e Shn Prokopit n Tiran, e Shn Nikolls n Kavaj, Manastiri i Ardenics n Lushnj, si edhe shum kisha t tjera n t gjith Shqiprin. Nga z. Frashri, n gjurm t t parve t tij, ne do prisnim prej tij t kundrtn, pra q ai t interesohej dhe t mbronte t drejtn e Komunitetit Orthodhoks pr t rimarr vendet e shenjta q u shkatrruan nga regjimi monist. T bn prshtypje frazeologjia plot urrejtje patologjike kur n shkrimin e tij ai shprehet: “A. Janullatusi sht Kryepiskopi i pleqve dhe i plakave”. Ktu, z. Frashri tregon se nuk ka respekt pr t moshuarit duke harruar se edhe ai vet sht nj 88t vjear i moshuar. I bjm t ditur z. Frashri se Kryepiskopi Anastas sht jo vetm i t moshuarve por, i besimtarve ortodoks shqiptar t gjitha moshave, q nga fmijt, t rinjt dhe t rriturit.

  Z. Frashri duhet t qartsohet edhe kur ai thot se “u mblodhn 400 vet”, (shifr q nuk sht e vrtet), n t ashtuquajturin “Komitet t Autoqefalis”, t organizuar dhe t drejtuar nga Butka e Baleta, -gjith kta jan nj pik uj n oqeanin e dhjetra mijrave ortodoks beratas, korar dhe t gjith Shqipris, t cilt nnshkruan n mbshtetje t Kryepeshkopit Anastas. Ktu gjejm rastin t prmendim se m 17,09,1992, nj “komision fantazm i autoqefalis”, i prfaqsuar nga z. Petrit Bidoshi dhe z. Arjan Koja, n hajatin e kishs s Shn Spiridhonit n lagjen Goric t Beratit, morn prgjigjen e merituar nga qindra besimtar Ortodoks beratas, t cilt mbshtetn pa asnj rezerv fronzimin e Kryepiskopit Anastas. Prfaqsuesit e komisionit fantazm, u larguan t turpruar nga qndrimi i vendosur i besimtarve t qytetit ton mijra vjear, i ktij djepi t ortodoksis dhe patriotizmit shqiptar. Dy vjet m von, para referendumit t 4 nntori t vitit 1994, ortodokst beratas krkuan zyrtarisht Presidentit t Republiks, q t hiqte pikn 4 t nenit 7 t projektkushtetuts shqiptare, e cila e largonte Kryepiskopin nga Shqipria, duke deklaruar botrisht se do t votonin kundr. Dhe me t vrtet kshtu ndodhi: n mbshtetje t Kryepeshkopit Anastas u mblodhn mbi 80 mij firma dhe kto ndikuan q ndrmjet shkaqeve t tjera projekt-kushtetuta t rrzohej.

  Ather n emr t kujt flisni ju z. Frashri?!
  Na vjen keq q z. Frashri, n vend q t nxjerr n dukje prparimet e gjithanshme q ka arritur Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris gjat ktyre 20 viteve, nn drejtimin e Prof. Dr. Anastasit, bn t kundrtn, duke u prpjekur t denigroj dhe t mohoj t gjitha vlerat dhe veprat madhshtore t Kryepiskopit. Vetm n Berat n saj t kontributit t tij sht ndrtuar katedralja e madhe e Shn Dhimitrit n qendr t qytetit, ngritur nga themelet kisha e Shn Thomait, jan restauruar: katedralja e Shn Spiridhonit, kisha e Shndlliut, kisha e Shn Triadhs, etj. n Berat, manastiri i Shn Maris s Vodics, kisha e Shn Maris n Vokopol, kisha e Ngjalljes s Krishtit n qendr t Kuovs, kopshti i fmijve dhe mensa e t varfrve, ndihma n medikamente, ushqime e veshmbathje etj.

  A do t kishit mundsi ju z. Frashri me pasuesit tuaj t’i realizonit kto n qytetin ton?Por, po t flasim pr gjith Shqiprin t gjith jemi dshmitar se Kryepiskopi Anastas, me prkrahjen e shum institucioneve ndrkombtare dhe t personaliteteve t fuqishm botror, ka kryer dhe vazhdon t kryej pun t rndsishme si jan: ndrtimi dhe restaurimi i shum kishave e manastireve, i objekteve sociale, kulturore, arsimore, shndetsore n mbar vendin ton, t cilat jan vn n shrbim t t gjith shqiptarve, pa br dallim n besimin e tyre. Ato q prmend Fortlumturia e Tij n fund t artikullit t tij, n lidhje me kontributin e tij pr Kishn ton Ortodokse, n fillim t viteve 90 e rrnuar, -sht vetm nj panoram modeste, e krahasuar me kontributin e tij gjigant n Kish dhe m gjer n shoqrin shqiptare, gjat epoks kritike t 19 viteve t fundit. T gjith ne, bashk me ortodokst e tjer, jemi dshmitar t kontributit t tij unikal shumdimensional. Z. Frashri duke mohuar gjith kto arritje tregon se i mungon mirnjohja, ky tipar themelor i moralit njerzor.

  N kt mnyr, Kryepeshkopi Anastas po kryen me sukses misionin apostolik, domethn edukimin fetar dhe ngritjen e nivelit shpirtror t besimtarve. Ai vazhdimisht ka pasur dhe ka n qendr t vmendjes s tij forcimin e harmonis midis komuniteteve fetare n Shqipri, konsolidimin e miqsis vllazrore midis popullit shqiptar dhe fqinjve t tij, si dhe prfaqsimin dinjitoz t Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris n forumet ndrkombtare fetare dhe laike. Zgjedhja e Kryepiskopit Anastas si President i Kshillit Botror t Kishave, si Zvendspresident i Konferencs Evropiane t Kishave, si dhe zgjedhja, n vitin 2006, si President nderi n Konferencn e Feve pr Paqen, organizata m e madhe fetare n bot, tregon m s miri personalitetin e tij t padiskutueshm, me t cilin ne besimtart orthodhoks krenohemi q e kemi n krye t Kishs son.

  Sot Kisha Orthodhokse, Kryepeshkopi, Sinodi i Shenjt, Statuti dhe organizmat e saj njihen nga Kushtetuta dhe shteti si t vetmit prfaqsues t besimtarve orthodhoks t Shqipris. Po kshtu, Kisha jon dhe Kryepeshkopi i saj njihen si asnjher tjetr n histori nga t gjitha Kishat motra Ortodokse, nga t gjitha Kishat e Krishtera t Bots, por edhe m gjer.

  Qytetart Ortodoks t Beratit:
  Ilia Zaka, Kio Kolani, Miltiadh Veveka, Xhovan Kajana, Arqile Shyti, Anxhelo Simsia, Ilia Koi, Albano Subashi, Niko Fani, Gabriel Shani, Spiro Vogli, Petraq Laka, Stela Qako, Joan Qako, Kozma Shyti, Thanas Cimbidhi, Sotiraq Tapia, Pali Vishnja, Lina Simsia, Fanie Mingo, Sifi Angjeliu, Aneta Bushamaku, Valentina Baba, Qiriako Stefani, Dhori Sinjari, Mihallaq Kote, Ferdinant Janinoti, Miron Liko, Nasi Fero, Vsilika Garuli, Marjana Garuli, Elpiniqi Filipi, Edmond Filipi, Ariola Gallani, Sotiraq Mishaxhiu, Mihal Pjetri, Anstas Xhymerteka, Xhulieta Koi, Vladimir Prendi, Elenita Andoni, Kozma Nikolla, Anastasi Dodi, Stavri Garuli, Llambi Proko, Vasili Sinjari, Ilia Gjogu, Vangjeli Kolani, Sotir Gjoka, Xhoxhi Stefa, Llambi Teneqexhi, Elion Kosica, Sotiraq Frashri, Liri Shulla, Margarita Mihali, Llambrini Sinjari, Vasil Zaka, Kosta Leka, Gjinovefa Sako, Elena Teneqexhiu, Dhimitr Tapia, Aneta Tapia, Luena Golemi, Lefteri Kosova, Irena Dervishi, Lisobie Kosova, Thomaidha Gjoka, Theodhor Teneqexhiu, Aurela Kullau, Samson Lako, Llazar Kajana, Romeo ilingire, Marie ilingiri, Sokrat Tanku, Irakli Meroli, Pandi Shulla, Xhoxhi Saveta, Xhovan Doga.  Nj sqarim i detyrueshm nga Berati drejtuar Gazets Shqiptare
  Koht e fundit kemi lexuar me vmendje artikujt n "Gazetn Shqiptare" t historianit Kristo Frashri, pr t cilin kemi pasur konsiderat lidhur me kontributin q ka dhn n fushn e historiografis. Me keqardhje vrejm se n shkrimet e lartprmendura z. Frashri keqinterpreton problemet e Kishs son, duke i trajtuar ato politikisht. Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris ka qen, sht dhe do t jet e ortodoksve t Shqipris. At nuk mund ta keqprdorin as persona t besimeve t tjera, as ndonj me origjin ortodokse, por q ateizmi i rrnjosur n shpirt gjat monizmit e ka larguar me koh nga komuniteti yn.

  Kryepiskopi Anastas, pr mungesn e jashtzakonshme t kuadrove fetar, erdhi n Shqipri me krkesn e besimtarve ortodoks dhe pr kt mori edhe miratimin zyrtar t kryetarit t shtetit, Presidentit t Republiks. Ardhja e Tij u prshndet nga Patriarkana e Kostandinopojs, nga Kishat motra, nga Kishat e tjera t Krishtera q e njihnin mir veprn e tij Ekumenike, si edhe nga autoritetet e larta t Parlamentit Evropian.

  N numrin e gazets s msiprme m 20 shtator 2010, z. Frashri kishte botuar nj prgjigje ndaj nj shkrimi t Kryepiskopit Anastas, n t ciln ky i fundit hidhte drit mbi nj sr akuzash t pabazuara t bra ndaj tij. N ditt q vijuan, gazeta ribotoi tekste t viteve t kaluara pr t mbshtetur, qoft edhe fare pak, mendimin e z. Frashri se Fronzimi i Kryepiskopit Anastas nuk u krye rregullisht n kishn katedrale t Tirans. Kshtu, z. Frashri shkruan: "T gjith e mbajn mend se ceremonia solemne pr fronzimin e tij n kishn katedrale t Hyjlindses n Tiran, dshtoi pr shkak t kundrshtimit t besnikve t krishter, t pranishm n ceremoni".

  Por, e vrteta qndron krejt ndryshe dhe besimtart e pranishm n kish kujtojn t tjera fakte nga kto q duan t na servirin! N kt ceremoni morn pjes shum t krishter ortodoks, t ardhur nga t gjitha trevat e Shqipris, si dhe Trupi Diplomatik i akredituar n Tiran. Si qytetar t prgjegjshm t ktij vendi dhe antar t Kishs Orthodhokse, duam t theksojm vetm dy t vrteta t thjeshta: S pari se disa nga ne q nnshkruajm kt artikull, jemi dshmitar okular, prezent n Fronzimin e Kryepeshkopit Anastas, m 2 gusht 1992 dhe, kemi thirrur nga zemra “i denj”.

  N fund t ceremonis, nj grup i vogl, nn drejtimin e deputetit t asaj kohe, z. Butka, pinjoll i nj familjeje t njohur anti-orthodhokse, t mbshtetur jasht kishs edhe nga deputett joorthodhoks, t njohur pr qndrime ekstremiste Baleta e Reso, u prpoqn pa sukses t turbullojn ceremonin q ishte kryer dhe kishte prfunduar. Ata kryen kshtu vetm nj prdhosje t papranueshme ndaj besimit ton t nj vendi t shenjt. Nisur edhe nga artikulli i z. Xoxe, q e ribotoi “Gazeta Shqiptare” (22.9.2010), por edhe nga intervista e z. Bardhyl Fico, zbulohet se ky veprim nuk ishte aspak spontan por ishte planifikuar nj dit m par n ambiente jo orthodhokse. S dyti, ne dshmojm se ceremonia e Fronzimit filloi dhe mbaroi n kishn "Ungjillzimi i Hyjlindses" n Tiran, sipas kanoneve t Kishs Orthodhokse.

  N nderim t Fronzimit t Kryepeshkopit Anastas u shtrua vetm nj drek n Hotel Tirana Internacional, q sht ndrtuar pikrisht n at vend ku dikur ka qen kisha katedrale e Tirans. Theksojm ktu se z. Frashri, duke mos qen pjesmarrs vet n kt ceremoni, shtrembron t vrtetn, duke prdorur copa artikujsh antiortodoks, duke u prpjekur t ngatrroj drekn n hotel me astin e fronzimit n kish. sht pr t ardhur keq q nj historian, i cili n vend t merret me faktet, e mbshtet artikullin e tij mbi shkrime ekstremiste me akuza ordinere, si sht rasti i pamfletit qesharak pr Himarn, dhe bn t vetat pozicione t kaprcyera nga historia, diskriminuese pr kategori t caktuara t shoqris e minorancat, t cilat jan n kundrshtim t plot me parametrat e nj shoqrie demokratike dhe me ndrrn e shqiptarve pr t’u rikthyer prsri pas m shum se 500 vjetsh n gjirin e familjes evropiane.

  Duke u nisur nga emri dhe origjina, uditemi se si z. Frashri, ky prmetar me prejardhje ortodokse, krkon q nj vend i shenjt pr ne orthodhokst, kisha e vjetr shekullore ortodokse "Shn Maria e Pazarit", n Prmet, t kthehet n pallat kulture. sht e ditur se, pas vitit 1967, kjo kish u kthye n pallat kulture, por kt fakt z. Kristo Frashri, pr arsye t botkuptimit t tij ateist, nuk i vjen mir ta prmend. Ne ortodokst e Beratit, ashtu si dhe qytetart ortodoks t Prmetit dhe t gjith Shqipris jemi t sigurt se kjo godin do t'i kthehet pronarit t ligjshm, Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris dhe besimtarve t saj, ashtu si i jan kthyer kisha e Shn Prokopit n Tiran, e Shn Nikolls n Kavaj, Manastiri i Ardenics n Lushnj, si edhe shum kisha t tjera n t gjith Shqiprin. Nga z. Frashri, n gjurm t t parve t tij, ne do prisnim prej tij t kundrtn, pra q ai t interesohej dhe t mbronte t drejtn e Komunitetit Orthodhoks pr t rimarr vendet e shenjta q u shkatrruan nga regjimi monist. T bn prshtypje frazeologjia plot urrejtje patologjike kur n shkrimin e tij ai shprehet: “A. Janullatusi sht Kryepiskopi i pleqve dhe i plakave”. Ktu, z. Frashri tregon se nuk ka respekt pr t moshuarit duke harruar se edhe ai vet sht nj 88t vjear i moshuar. I bjm t ditur z. Frashri se Kryepiskopi Anastas sht jo vetm i t moshuarve por, i besimtarve ortodoks shqiptar t gjitha moshave, q nga fmijt, t rinjt dhe t rriturit.

  Z. Frashri duhet t qartsohet edhe kur ai thot se “u mblodhn 400 vet”, (shifr q nuk sht e vrtet), n t ashtuquajturin “Komitet t Autoqefalis”, t organizuar dhe t drejtuar nga Butka e Baleta, -gjith kta jan nj pik uj n oqeanin e dhjetra mijrave ortodoks beratas, korar dhe t gjith Shqipris, t cilt nnshkruan n mbshtetje t Kryepeshkopit Anastas. Ktu gjejm rastin t prmendim se m 17,09,1992, nj “komision fantazm i autoqefalis”, i prfaqsuar nga z. Petrit Bidoshi dhe z. Arjan Koja, n hajatin e kishs s Shn Spiridhonit n lagjen Goric t Beratit, morn prgjigjen e merituar nga qindra besimtar Ortodoks beratas, t cilt mbshtetn pa asnj rezerv fronzimin e Kryepiskopit Anastas. Prfaqsuesit e komisionit fantazm, u larguan t turpruar nga qndrimi i vendosur i besimtarve t qytetit ton mijra vjear, i ktij djepi t ortodoksis dhe patriotizmit shqiptar. Dy vjet m von, para referendumit t 4 nntori t vitit 1994, ortodokst beratas krkuan zyrtarisht Presidentit t Republiks, q t hiqte pikn 4 t nenit 7 t projektkushtetuts shqiptare, e cila e largonte Kryepiskopin nga Shqipria, duke deklaruar botrisht se do t votonin kundr. Dhe me t vrtet kshtu ndodhi: n mbshtetje t Kryepeshkopit Anastas u mblodhn mbi 80 mij firma dhe kto ndikuan q ndrmjet shkaqeve t tjera projekt-kushtetuta t rrzohej.

  Ather n emr t kujt flisni ju z. Frashri?!
  Na vjen keq q z. Frashri, n vend q t nxjerr n dukje prparimet e gjithanshme q ka arritur Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris gjat ktyre 20 viteve, nn drejtimin e Prof. Dr. Anastasit, bn t kundrtn, duke u prpjekur t denigroj dhe t mohoj t gjitha vlerat dhe veprat madhshtore t Kryepiskopit. Vetm n Berat n saj t kontributit t tij sht ndrtuar katedralja e madhe e Shn Dhimitrit n qendr t qytetit, ngritur nga themelet kisha e Shn Thomait, jan restauruar: katedralja e Shn Spiridhonit, kisha e Shndlliut, kisha e Shn Triadhs, etj. n Berat, manastiri i Shn Maris s Vodics, kisha e Shn Maris n Vokopol, kisha e Ngjalljes s Krishtit n qendr t Kuovs, kopshti i fmijve dhe mensa e t varfrve, ndihma n medikamente, ushqime e veshmbathje etj.

  A do t kishit mundsi ju z. Frashri me pasuesit tuaj t’i realizonit kto n qytetin ton?Por, po t flasim pr gjith Shqiprin t gjith jemi dshmitar se Kryepiskopi Anastas, me prkrahjen e shum institucioneve ndrkombtare dhe t personaliteteve t fuqishm botror, ka kryer dhe vazhdon t kryej pun t rndsishme si jan: ndrtimi dhe restaurimi i shum kishave e manastireve, i objekteve sociale, kulturore, arsimore, shndetsore n mbar vendin ton, t cilat jan vn n shrbim t t gjith shqiptarve, pa br dallim n besimin e tyre. Ato q prmend Fortlumturia e Tij n fund t artikullit t tij, n lidhje me kontributin e tij pr Kishn ton Ortodokse, n fillim t viteve 90 e rrnuar, -sht vetm nj panoram modeste, e krahasuar me kontributin e tij gjigant n Kish dhe m gjer n shoqrin shqiptare, gjat epoks kritike t 19 viteve t fundit. T gjith ne, bashk me ortodokst e tjer, jemi dshmitar t kontributit t tij unikal shumdimensional. Z. Frashri duke mohuar gjith kto arritje tregon se i mungon mirnjohja, ky tipar themelor i moralit njerzor.

  N kt mnyr, Kryepeshkopi Anastas po kryen me sukses misionin apostolik, domethn edukimin fetar dhe ngritjen e nivelit shpirtror t besimtarve. Ai vazhdimisht ka pasur dhe ka n qendr t vmendjes s tij forcimin e harmonis midis komuniteteve fetare n Shqipri, konsolidimin e miqsis vllazrore midis popullit shqiptar dhe fqinjve t tij, si dhe prfaqsimin dinjitoz t Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris n forumet ndrkombtare fetare dhe laike. Zgjedhja e Kryepiskopit Anastas si President i Kshillit Botror t Kishave, si Zvendspresident i Konferencs Evropiane t Kishave, si dhe zgjedhja, n vitin 2006, si President nderi n Konferencn e Feve pr Paqen, organizata m e madhe fetare n bot, tregon m s miri personalitetin e tij t padiskutueshm, me t cilin ne besimtart orthodhoks krenohemi q e kemi n krye t Kishs son.

  Sot Kisha Orthodhokse, Kryepeshkopi, Sinodi i Shenjt, Statuti dhe organizmat e saj njihen nga Kushtetuta dhe shteti si t vetmit prfaqsues t besimtarve orthodhoks t Shqipris. Po kshtu, Kisha jon dhe Kryepeshkopi i saj njihen si asnjher tjetr n histori nga t gjitha Kishat motra Ortodokse, nga t gjitha Kishat e Krishtera t Bots, por edhe m gjer.

  Qytetart Ortodoks t Beratit:
  Ilia Zaka, Kio Kolani, Miltiadh Veveka, Xhovan Kajana, Arqile Shyti, Anxhelo Simsia, Ilia Koi, Albano Subashi, Niko Fani, Gabriel Shani, Spiro Vogli, Petraq Laka, Stela Qako, Joan Qako, Kozma Shyti, Thanas Cimbidhi, Sotiraq Tapia, Pali Vishnja, Lina Simsia, Fanie Mingo, Sifi Angjeliu, Aneta Bushamaku, Valentina Baba, Qiriako Stefani, Dhori Sinjari, Mihallaq Kote, Ferdinant Janinoti, Miron Liko, Nasi Fero, Vsilika Garuli, Marjana Garuli, Elpiniqi Filipi, Edmond Filipi, Ariola Gallani, Sotiraq Mishaxhiu, Mihal Pjetri, Anstas Xhymerteka, Xhulieta Koi, Vladimir Prendi, Elenita Andoni, Kozma Nikolla, Anastasi Dodi, Stavri Garuli, Llambi Proko, Vasili Sinjari, Ilia Gjogu, Vangjeli Kolani, Sotir Gjoka, Xhoxhi Stefa, Llambi Teneqexhi, Elion Kosica, Sotiraq Frashri, Liri Shulla, Margarita Mihali, Llambrini Sinjari, Vasil Zaka, Kosta Leka, Gjinovefa Sako, Elena Teneqexhiu, Dhimitr Tapia, Aneta Tapia, Luena Golemi, Lefteri Kosova, Irena Dervishi, Lisobie Kosova, Thomaidha Gjoka, Theodhor Teneqexhiu, Aurela Kullau, Samson Lako, Llazar Kajana, Romeo ilingire, Marie ilingiri, Sokrat Tanku, Irakli Meroli, Pandi Shulla, Xhoxhi Saveta, Xhovan Doga.
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4
  Do vije nje dite, qe arkivat e Sigurimit te Shtetit (SHISH) do te hapen e behen publike. Ne ato arkiva, do te mesojme emrat e te gjithe atyre lakejve qe SHISH kish rekrutuar per te derguar ne kishe ne ceremonine e fronezimit te Kryepeshkopit. Dhe pastaj e verteta do te dali ne shesh e do te jete lakuriqe edhe per njerezit e paditur qe ngaterrojne agjentet e SHISH per "besimtare orthodhokse te thjeshte".

  Ashtu sic do te vije nje dite, qe te gjithe ata qe bertisnin, ofendonin e kendonin kenge patriotike ne Kishe, do te perballen me fronin e gjykimit te Zotit te Shtepise. Atij Zotit te Shtepise qe jeton ne qiell e jo ne toke. Atehere do te mesojme se cfare kenge patriotike do te kendojne.

  Ne Ungjill, Vete Krishti na meson se "...eshte vetem nje mekat qe nuk falet.... dhe ky eshte mekati ndaj Shpirtit te Shenjte." Per ata qe nuk e dine, Kisha e Shenjte eshte streha e Shpirtit te Shenjte ne kete bote. Nje mekat ndaj Kishes dhe te gjithe atyre qe sherbejne e luten brenda saj, eshte nje mekat ndaj Shpirtit te Shenjte. Kjo eshte arsyeja qe kur besimtaret orthodhokse hyjne ne Kishe, hyjne me frike Perendie dhe nuk pipetijne. Kur te pafete hyjne ne Kishe, bejne mekate qe do te rendojne mbi shpirtin e tyre, si keto me lart.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-10-2010 m 04:46

 9. #9
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Nder te tjera eshte budalla kushdo qe, megjithese sia ka haberin fare, perpiqet te beje te zgjuarin e te na thote se me baze videon e postuar, Janullatosi nuk eshte K/peshkop kanonik.

  Te pakten merrni mundin te na i shpjegoni se perse na qenka keshtu?!


  Eshte ironike se si nje i moshuar, atehere 62 vjec, te uzurpoje Fronin e K/peshkopit, e nderkohe per 18 vjet deri me sot, autoritetin e tij ta njohe pasdiskutueshmerisht shumica dermuese e komunitetit ortodoks, te gjitha qeverite e Shqiperise, te gjitha komunitetet fetare ne vend, kreret e kishave neper bote (psh papa), ta njohin te gjitha kishat ortodokse neper bote!!!!!


  Kete Donkishotizem zor se mund ta hasesh ndokund...!


  A po, keta islamiket e sektit te xhamise se rruges se Kavajes, kta nuk njohin as qeveri, as komunitet musliman, asgje. Kta dine vetem me plas kapsolla. Dikur conin cerra ne kishe katolike e ortodokse aty prane, per tua plase kapsollat kaurrave gjate meshes. Sot plasin kapsolla virtuale ne internet...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 21-10-2010 m 09:33

 10. #10
  Seminarist, ja se si duket puna nga perspektiva ime:

  Video tregon se afersisht 30% te njerezve ne kishe, shqiptare ortodokse, jane shprehimisht kunder Janullatosit. Plus ata qe jane kunder e nuk shohin arsye, motiv apo sukses ne shprehje te kundershtimit me te. Pra del se afro gjysma e vete komunitetit jane kunder tij. Nuk ka nevoje as per kanone kishtare, asgje tjeter. Keto fakte mjaftojne per te deshmuar se ai ka pushtuar KOASH.

  Ti ke te drejte te jeshe injorante, rrotullo keto fakte e injoro sa te duash, por nuk ke te drejte te kerkosh nga tjeret te ndajne injorancen tende.

  Juanullatos eshte pushtues njejte si sulltanet turqe dhe duhet te trajtohet si i tille. Dallojne vetem metodat e pushtimit. Te paret me dhune, ky i fundit me dinakeri e pislleqe tjera.

 11. #11
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Shiko!

  Po i hyme kesaj teme (te shqiptarise) do te te duhet te mos deklarosh qe disa persona qe sheh ne video jane patjeter shqiptar. Ajo qe mund te deklarosh eshte se ata persona, qe nuk perbejne 30% te besimtareve ne ceremoni, po kundershtojne fronezimin. Kaq! Por nese jane shqiptare apo edhe ortodokse, kjo mbetet per tu vertetuar.

  Qe ketu fillon keqmotivimi i gjithe atyre qe duan me qejf ne kete rast te hane sapunin per djathe. Dhe ky eshte budallalleku i ketyre!

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  E keqja e kti muhabeti esht se shqiptaret nuk po e dijn ta ndajn fen nga politika .Janullitasi ben politik ,ket nuk jon ne gjendje ta kuptojn shqiptaret ,nuk flas per te gjith pore per pjesen me te madhe .Shqipris nuk i duhet nji besim duke ua dhen tokat peshqesh Zotit per fqinjet si rrug per ne parajs.Greqia nuk e ka hallin se shqiptaret po ngelin pa parajsen e zotit dhe se do qortohen se pse nuk i udhzuan shqiptaret pore permes fes duan ti asimilojn te fusin perqarjen nder shqiptaret ,ti dobsoj komtarisht e me ne fund ti edukoj edhe me dhun ti fuse jo ne kristianizem pore ne helenizem ,tua mar tokat,detin ,madje nji pjes ta deboi nga toka e tyre e ne ato toka te sjell helen e kshtu ta shtrij greqin deri ne shqiprin e mesme .kto jon qellimet e kishes greke e them greke dhe jo ortodokse shqiptare sepse qellimi esht zgjerimi i greqis ne kufijt esaj duke i demtuar edhe me teper.Nuk me vje qudi nga greket pore nga shqiptaret si tolerojn gjera te pista e kaq nenshtruese sa edhe kta zedhense siq e quajn veten e tyre ca pedoras grek ku politiken e bejn aq mire per qeverit e tyre nacionalhegjemoniste e as pak ne bazen e besimit ,per ket vlen te permendet verioepiri e jurizalemi i endrrave e jermav greko serb ku shprehen pa fie turpi per dardanin -Kosoven tone.Le te jen dhe ashtu do mbeten veq jerma e endrra ortodokse grekoserbe kto politikat e ktyre prifterve qe i ngjajn me urtin e tyre veq djallit.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Shiko!

  Po i hyme kesaj teme ( shqiptarise) do te te duhet te mos deklarosh qe disa persona qe sheh ne video jane patjeter shqiptar. Ajo qe mund te deklarosh eshte se ata persona, qe nuk perbejne 30% te besimtareve ne ceremoni, po kundershtojne fronezimin. Kaq! Por nese jane shqiptare apo edhe ortodokse, kjo mbetet per tu vertetuar.

  Qe ketu fillon keqmotivimi i gjithe atyre qe duan me qejf ne kete rast te hane sapunin per djathe. Dhe ky eshte budallalleku i ketyre!
  Po ata tjeret ne kishe me cfare argumenti do thoshe jane shqiptare? Tregoni more ku eshte puna, ia keni friken apo cfare? Se shihet qarte se vetem ne rast te tij u pushon logjika se ekzistuari. "Keqmotivimi" eshte legjitim. Me kete video tanime ekziston edhe nje argument me shume per kete.

 14. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Po argumentin me 30% ortodokse shqiptare po ia fillon ti e askush tjeter. Ti je i keqmotivuar, sepse, megjithese ne video gjithcka mund te thuash eshte se ka nje grup njerezish qe kundershtojne fronezimin, ti merr persiper qe kete grup ta besh 30% te pjesemarresve (dhe 30% = 1/2 e tyre!!!!); te thuash qe jane ortodokse; te thuash qe jane shqiptare, te cileve po ua merr fronin nje plak 62 vjecar!!!!

  E pastaj na shitesh si i nershem (moralisht e intelektueliasht)..

 15. #15
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Habitemi se si paraqeten si dokumente t vrteta disa sajesa t shtypit

  Ne besimtart orthodhoks t kishs “Ungjillzimi i Hyjlindses”, n Tiran, shprehim indinjatn ton pr intervistat e z. Kristo Frashri rreth shtjeve t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe Kryepiskopit ton. Ne e kemi par shpesh gjith kta vjet z. Frashri n Kryepiskopatn ton, duke uruar przemrsisht Fortlumturin e Tij Anastasin me rastin e Pashkve dhe Krishtlindjeve etj. E dinim pra, mik t tij dhe t komunitetit ton.

  Si ndodhi kjo kthes e tij e pak ditve m par? Si arrin ai t deklaroj q Kryepiskopi yn nuk sht fronzuar n kishn ton t Ungjillzimit, por n hotel? Mund t ndodh kjo, dhe a ka njeri t arsyeshm n bot q mund ta pranoj? Shum nga ne q e firmosim kt protest, kemi qen dshmitar okular, pjesmarrs n kt eveniment, dhe habitemi q ai, nj personalitet i kulturs, n vend t dnoj gjestin e ult t disa personave, ndr ta dhe joortodokse, madje dhe deputet - q i lejuan vetes t cnonin tolerancn ndrfetare. Brenda nj tempulli t nj komuniteti vlla, merr ann e tyre dhe nxjerr nga goja gjra kaq absurde, sikur Kryepiskopi yn nuk qenka i ligjshm(!). Po ather tr autoritetet m t larta t shtetit kan folur kot kur e kan prgzuar personalisht n vizitat e tyre, ose kur e kan ftuar t merrte pjes me raste solemnitetesh apo e kane nderuar me dekorata?

  Habitemi se si z. Frashri, si historian, i mban pr t vlefshme dhe i paraqet si dokumente t vrteta disa sajesa t shtypit…sikur Eksarku Anastas, me t arritur n Shqipri, madje para se t arrinte, paska komplotuar kundr vendit ton! Nj historian, sado i ri dhe i paprvoj, nuk do t guxonte t citonte nj dokument, pa paraqitur njherazi edhe burimin nga e ka marr dhe pa e shoqruar me nj faksimile. Si sht e mundur q Imzot Anastasi, shkenctar i njohur dhe i nderuar n bot prvese klerik, t bhet pjes enj marrveshjeje kaq qesharake si pretendon prof. Frashri, dhe organet tona t zbulimit t mos e ken marr vesh?

  Prof. Frashri pretendon t mbroj kulturn shqiptare kur kundrshton t drejtn e Kishs ton pr t rindrtuar tempullin e saj “Shn Maria e Pazarit” n Prmet, t shkatrruar nga regjimi komunist. Ai bhet prkrahs i gnjeshtrs se ajo kish paska qen djegur gjat lufts, kur ka plot t moshuar q dshmojn se Kisha ka qndruar n kmb deri n 1960. ve ksaj regjimi komunist ka qen i plotfuqishm, ather pse t shfrytzonte vetm 0.7% t ndrtess s kishs dhe jo t trn, si bri dhe si e din t gjith? Pastaj a e prfaqson kulturn shqiptare dhe Naim Frashrin m mir loja e bilardos dhe ping-pongut (me prfitues privat), apo feja e lasht e shqiptarve me dymij vjet histori?

  N fund t fundit, ne nuk habitemi pr kt qndrim t z. Frashri. Ai q n rini pati aderuar n ateizmin ekstrem, n mosh t pjekur ka dhn plqimin pr shkatrrimet e atij ateizmi n 1966 (se s’na e merr mendja t kt guxuar t hesht), dhe sot n pleqri t thell mbetet i papenduar, konseguent n ateizmin e tij duke goditur prsri kishn dhe at pjes t shqiptarve q vuajtn pr besimin e tyre nga regjimi monist dhe nga elita ndihmse e tij, pjes e s cils ishte dhe z. Frashri.

  Krejt inkoherent s fundi na duket paragrafi i fundit i intervists s tij q krkon t largoj nga Shqipria dhe nga Kisha jon Fortlumturin e Tij Anastasin, duke e falnderuar pr punn e tij vetm si Eksark, nj falnderim i habitshm, q shuan me nj t rn lapsi si punn 18-vjeare t tij si Kryepiskop, edhe t ashtuquajturin shovinizm q i atribuon z. Frashri gjat tr intervists s tij n kohn si Eksark kohe, pr t ciln ai e falnderon(!) vshtir t merret vesh prof. Frashri.

  Besimtart
  Dhimitr Topi, Anastas Dodbiba, Llazar Pjeshkazini, Joana Bagaviki, Krisavgji Kolemio, Diana Peto, Lek Tasi, Veronika Xhindi, Antigoni Buka, Gjenovefa Kolii, Tote Aliaj, Panajota Qirjaqi, Leonora Terezi, Adelina Dante, Krisulla Dhima, Spiro Sulkuqi, Katerina Gjika, Tatiana Dodbiba.
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #16
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Po argumentin me 30% ortodokse shqiptare po ia fillon ti e askush tjeter.
  Po pra, une e fillova. Dhe ate me te drejte. U nisa nga ajo se te gjithe jane ne te njejten mase shqiptare, si ata qe kundershtonin Janullatosin shprehimisht si ata qe nuk protestonin. Ndersa ti pa fije argumenti e hedh ne dyshim shqiptaresine e te pareve. Nuk dua ta humbas moralin, obligimin qe ndjej ndaj te vertetes, por ka argumente per ate qe ata qe nuk protestonin nuk ishin shqiptare. Argumenti i pare eshte se nuk flitnin asnje fjale shqipe. Argument i dyte eshte se mblidheshin pas nej greku. I treti: Janullatos ate kohe nuk fliste shqip fare. Ndersa per grupin e atyre qe protestonin asnjeri prej tyre (argumenteve) nuk mund te thuhet. E ti ke nerva te hedhesh ne dyshim shqiptaresine e atyre qe protestonin. Te kam thene: Milioner do behesh po e padite Janullatosin per gjithe ate injorance qe te ka mbjellur ne koke. E qe je i miri prej njerezve te tij ne kete aspekt.

  Ti je i keqmotivuar,
  Jam definitivisht i keqmotivuar. Sic eshte tradite e kulture e cdo njeriu qe kam deshte ndonjehere, kur ke pune me pushtues, me nje magjyp prej greku qe nuk ka lene vend ne bote pa deshtuar ne misionin e tij fetarizues e qe nuk ka lene krim pa bere qe ka mundur te beje. Krim ne kete kuptim per mua eshte kur shpifi se vrasja qe u be ne jug ishte e motivuar etnikisht. Cfare te mendoj ndryshe, cfare motivimi te kem tjeter per kete pedofil te zgjebosur!! Ky paska te drejte te njollose e te jete i keqmotivuar per shoqerine shqiptare, ndersa une qenkam i "keqi", qe ia shiloj mamin, Zotin, kombin e cfaredo tjeter qe sjell me vete si pergjegje per veprat e tija. A je normal?

  sepse, megjithese ne video gjithcka mund thuash eshte se ka nje grup njerezish qe kundershtojne fronezimin, ti merr persiper qe kete grup ta besh 30% te pjesemarresve (dhe 30% = 1/2 e tyre!!!!);
  Tjegullat dine te mendojne me sakte se ti. Lexo me lart: Thashe afersisht 30%. Dhe thashe se mendoj ka edhe tjere protestues qe nuk duken si te tille, per shkak se nuk shohin dobi konkrete nga protesta. Prandaj ketij 30%shit te supozuar duhet shtuar edhe nje numer i caktuar. Ndaj ne fund kemi afro 50%.

  te thuash qe jane ortodokse; te thuash qe jane shqiptare, te cileve po ua merr fronin nje plak 62 vjecar!!!!
  Ortodokse jane. Shqiptare poashtu. Nese ka patur shqiptare ortodokse aty, atehere ishin ata qe brohoritnin gjera te shejta per cdo shqiptar. E jo ata butako-nenshtraket qe e perkrahnin ate mikrob. Thashe: Nuk ua merr fronin me dhune, por me dinakeri e pislleqe tjera. Mjafton t'ia shikosh flamurin grek ne makine, sjelljen e tij si zyrtare grek, dhe e di, kush ta solli ne dere kete kopilin e "moshuar e te gjore".

  E pastaj na shitesh si i nershem (moralisht e intelektueliasht)..
  Per ty, Janullatos dhe gjithe kleriket greke qe kane ekzistuar ndonjehere jam Zot pernga vlerat e mira. Thjesht per dy gjera te thjeshta. As nuk kam genjyer deri sot ne ndonje teme. As nuk kam shpifur. Qe shpreh indinjaten apo mlefet e mia me njerez qe meritojne, kjo s'me ben njeri te keq.
  Ndryshuar pr her t fundit nga chino : 23-10-2010 m 06:19

 17. #17
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Do vi dita qe te gjithe kta spiuna e keqdashes te atdheut tone do te shporren nga Shqiperia. Do vi dita qe dhe kta spiunat e forumit do kthehen ne atdheun e tyre Greqi me endren ne xhep. Kisha greke kujton se jemi ne 1900 dhe mund te bej cfar te doje. Por kur nuk ia arriti ne 1900, sa shance ka qe tia arrij qellimit te saj ogurzi.... ne shekulli e XXI..?

  Ne faqen zyrtare te KOASH-it Fan Noli permendet thjesht si perkthyes dhe pershkrimi eshte me pikatore si me poshte:

  Me krijimin e shtetit shqiptar, n vitin 1912, fillon nj faz e re pr Kishn Orthodhokse. Me arritjen e pavarsis politike u shtrua me ngulm krkesa e pavarsis e t gjitha komuniteteve fetare nga qendrat, q ndodheshin n shtete t tjera. Rol vendimtar luajti diaspora shqiptare n Amerik dhe n Evrop, me shoqatat e tyre t ndryshme, si p.sh. shoqria “Drita”, e themeluar n Bukuresht, n vitin 1886. Veanrisht e rndsishme ishte edhe veprimtaria e Fan Nolit (Theofan Stiljan Nolit ose Mavromatit), i cili prktheu shum tekste kishtare n shqip, duke ngulmuar q kto t prdoreshin n adhurim; m pas ai zuri vende drejtuese, fillimisht n Kish, si mitropolit i Durrsit, dhe m pas n Shtetin Shqiptar, si ministr i jashtm dhe kryeministr, n vitin 1924.

  http://www.orthodoxalbania.org/Shqip...BH%20Book4.htm
  Vetem ne kto pak rrjeshta permendet Fan Noli dhe duke i shtuar dhe nje mbiemer grek nga mbrapa.

  As nuk permendet fare qe ishte kryepeshkopi i pare dhe themeluesi i kishes Shqiptare. E hapa dhe si teme ku hodha te gjith shkrimin e varfer me historine e Kishes shqiptare te censuruar nga KOASH-i. Por cuditerisht Albo e fshiu temen si patriot shqiptar qe eshte sepse "tema ishte ne kundershtim me rregullat e forumit". Ne teme kisha hedhur thjesh versionin e KOASH-it (grek) per historine e kishes shqiptare dhe njekohsisht dhe versionin shqiptar pa bere ndonje analiz timen, thjesht per te lene forumistat qe te vendosin vete se cila ishte e verteta e kishes shqiptare, ajo qe shkruan Janulla apo ajo qe thot populli dhe historia zyrtare e Shqiperise.

  Por, si duket kjo i vrau syte pronarit te forumit. Dhe si gjithmon kur nuk ka argumenta per temen dhe ndihet ngusht, fillon e fshin tema pa arsye dhe kercenon dhe me perjashtim nga forumi. Kjo tregon se ju mbeshtetesit e Janulles jeni te dobet dhe keni frik nga e verteta, se ndryshe nuk do perdornit kto censurat alla komuniste, por do i benit ball argumentave me drejtesi dhe guxim nese do ishit te sinqert. Por ju jeni tinzare dhe te paskrupullt ngaqe e dini mire se kush eshte e verteta.

  Ps: Albo, je i lire ta fshish dhe kte postim timin pasi nuk eshte ne kundershtim me rregullat e forumit, por topi eshte i joti dhe penalltin e gjuan ti...


  Epirotas Gjak Shqiptari
  Ndryshuar pr her t fundit nga morrison : 23-10-2010 m 08:47

 18. #18
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga morrison Lexo Postimin
  As nuk permendet fare qe ishte kryepeshkopi i pare dhe themeluesi i kishes Shqiptare.
  Sa injorant!

  K/peshkopi i pare!!!! Ne cfare sensi? K/peshkopi i pare, ne sensin kanonik, eshte K. Kisi.

  Po, eshte e vertete qe, kur Shqiperia te vazhdoje te bjere PRE gjithnje e me shumje e INJORANTEVE EKSTREM, dhe sikur ta beje te favorshme situata nderkombetare, si me komunistet, JU IJNORANTET do beni kerdine e papame ne Europe. Kjo eshte e padiskutueshme. Keni dhene prova per kete, gjate 50 viteve te eksperimentit human ne kete cope parcele sa prane po aq larg qyteterimit.

 19. #19
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Kurse ty, Chino, po shpresoj qe te me kuptosh te pakten sa kupton nje austriak punet e gjermaneve, sidomos kur me thua se nuk kam asnje lloj argumenti...!

  Or TOC...i ke lexu postimet e mija, qe me akuzo per argumenta?!

 20. #20
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Sa injorant!

  K/peshkopi i pare!!!! Ne cfare sensi? K/peshkopi i pare, ne sensin kanonik, eshte K. Kisi.

  Po, eshte e vertete qe, kur Shqiperia vazhdoje te bjere PRE gjithnje e me shumje e INJORANTEVE EKSTREM, dhe sikur ta beje te favorshme situata nderkombetare, si me komunistet, JU IJNORANTET do beni kerdine e papame ne Europe. Kjo eshte e padiskutueshme. Keni dhene prova per kete, gjate 50 viteve te eksperimentit human ne kete cope parcele sa prane po aq larg qyteterimit.
  Injorant une...? Atehere i bie te jene injorante gjith rilindasit tane qe e pranuan Nolin si kryepeshkop dhe atin e tyre.

  Ca eshte ky sensi kanonik....!!? Ky eshte ligj i shpikur nga greket dhe jo urdher i zbritur nga zoti qe ta marrim si obligim zbatimin e tij. Zoti i perket te gjith njerzve dhe jo vetem kishes greke. Pse u desh te pyeste greket Noli per te formuar KOASH-in dhe per tu zgjedhur kryepeshkop nga vete populli shqiptar? Pse sot dhe atehere nuk e pyeste asnji komb ortodoks kishen greke dhe u dashka ne te qenkemi vasal te ketij sensi kanonik tendit...? Pppfff.... Nuk e prisja te kishe kaq nivel te ulet mendimi... Je ti qe po tregohesh ekstremist duke sfiduar cdo lloj llogjike dhe duke folur brockulla... Pra je ti ijnoranti ktu nese e ke marr vesh..!!?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •