Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 92
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Jusuf Buxhovi shkruan historin e Kosovs  N gushtin e vitit 2012-t krijuesi dhe historiani yn i dalluar, Jusuf Buxhovi, pritet t nxjerr nga shtypi librin e tij historiografik, "Historia e Kosovs", konkretisht n prag t 100- vjetorit t Shpalljes s Pavarsis s Shtetit Shqiptar. Kt ai e ka thn n nj prononcim pr "Kosova Sot". Buxhovi ka thn se ka marr kt iniciativ duke par se institucionet tona prgjegjse pak po bjn n kt drejtim. Ai ka thn se ka koh q sht duke punuar n nj projekt shkencor, q ka t bj me historin e Kosovs. Ndrsa, edhe veprat e fundit nga kjo fush t botuara nga ai, jan pjes e ktij projekti n tri libra.

  "Si shihet, n kt projekt do t prfshihet historia pesmij vjeare e shqiptarve. Vendi i Kosovs n t jo vetm q nuk e prjashton kt trsi, por e forcon at edhe m shum, meq dihet se nga antika e tutje roli i Dardanis ishte tejet i madh, ndrkoh q edhe gjat Perandoris Romake, Bizantit dhe mesjets, Kosova paraqet brthamn e lvizjeve shoqrore dhe politike t shqiptarve n kto zhvillime historike si pjes e rndsishme e tyre", ka thn Buxhovi. Ndrsa, ka theksuar se ka zgjedhur gushtin pr ta nxjerr librin nga shtypi pr shkak sepse pavarsia e shtetit shqiptar dhe t gjitha ngjarjet dinamike q do t'i paraprijn atij, nga shkurti i vitit 1912-t e deri m 28 nntor 1912, lidhen me Kosovn dhe kryengritjen gjithshqiptare q do t organizohet nga prilli i atij viti e deri m 23 gusht kur do t aprovohen 14 pikat e Memorandumit t Hasan Prishtins. Ai ka falnderuar Komunn e Prishtins dhe kreun e saj, Isa Mustafa pr ndihmn e ofruar pr botimin e librit "Nga Shqipria Osmane te Shqipria Evropiane" dhe premtimin e tij pr t ndihmuar projektin pr historin e Kosovs. Buxhovi ka thn se deri tash nuk ka hasur n prkrahje t institucioneve t Kosovs. Nisma e tij pr t hartuar historin e Kosovs sht pritur n mnyra t ndryshme, duke marr edhe fjal miradije.

  Historiani Syl Ukshini, n nj prononcim pr "Kosova Sot", sht shprehur se nisma e Buxhovit duhet mbshtetur nga institucionet vendore, pasi historiografia shqiptare tani m shum se kurr, ka nevoj pr prurje t reja t nivelit evropian e ndrkombtar. "Un jam i impresionuar me energjit dhe vullnetin q po shprfaq z. Buxhovi, jo vetm n fushn e historiografis", ka thn ai.

  Kurse Dr. Frashr Demaj, Sekretar shkencore n Institutin e Historis s Kosovs, duke mos dashur t komentoj pohimet e Buxhovit rreth mosmbshtetjes institucionale pr projektin e tij, ka shutuar se IH-ja sht e hapur pr bashkpunime, duke prmendur edhe projektin "Historia e Kosovs", i cili sht projekt i hartuar nga Instituti i Historis tash e 4 vjet. "IH-ja gjithmon ka mirpritur dhe mirpret bashkpunimin me individ dhe institucione. Buxhovi nj her ka konkurruar me nj kumtes (130- vjetori i Lidhjes Shqiptare t Prizrenit) dhe ather sht pranuar", ka thn Dr. Demaj.

  I. Vatovci (Kosova sot)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Historia e Kosovs

  Punn q do t duhej ta bnte nj institucion shkencor apo nj ekip studiuesish, shkrimtari dhe historiani Jusuf Buxhovi e ka br vet. Ai sapo ka botuar librin Kosova n tri vllime, q prfshin rreth 2500 faqe. Libri tashm sht duke u prkthyer edhe n gjuhn angleze dhe brenda vitit do t jet i gatshm edhe pr lexuesit e huaj.
  Jan katr mij vjet histori, 2500 faqe, tre libra dhe nj autor. Ky sht Jusuf Buxhovi, ndrsa libri i tij m i ri titullohet Kosova dhe prfshin historin e ktij vendi, duke filluar nga pellazgt dhe dardant pr t prfunduar me protektoratin ndrkombtar.

  Libri i par flet pr Antikn dhe Mesjetn, i dyti pr Kosovn nn Perandorin Osmane, ndrsa i treti prfshin periudhn prej Konferencs s Londrs deri te Protektorati Ndrkombtar. Kur shkruan pr periudhn antike, Buxhovi tezn e deritanishme ilire e bart deri te teza pellazge. sht nj kundrim ideologjik i padrejt q ka dominuar, por meq gjithka i nnshtrohet ndryshimit, nuk kemi arsye q edhe ne t mos i nnshtrohemi ktij ndryshimi t historiografis son, thot ai, duke shtuar se historiografia jon lidhet me pellazgt.

  Sipas Buxhovit, pellazgt jan fondament i antikitetit. Prpos tij, kt e thon edhe shum autor botror nga shekulli XIX e tutje.

  Pionier i ksaj teze sht Hahni, por mbas tij kan vazhduar edhe shum e shum shkenctar tjer dhe sot lirisht mund t thuhet se shkenca gati e ka pranuar tezn se barts t antikitetit jan pellazgt e jo grekt, thot Buxhovi.

  Sipas tij, pranin e pellazgve e pranojn edhe vet autort e antikitetit nga Homeri me Iliadn q i quan pellazgt popull hyjnor, popull t mendimit, popull t filozofis, t mitologjis, ndrkoh q edhe autort antik prej Herodotit e Platonit e deri te Pini dhe Taciti e vrtetojn q pellazgt jan barts t antikitetit, q prej pellazgve sht marr kultura dhe gjuha.

  Shkenctar dhe filolog t rndsishm botror si Mulleri dhe Budimiri n vitet e pesdhjeta e kan ngre tezn se edhe shkrimi i antikitetit sht shkrim pellazg dhe kjo mund t vrtetohet prej Homerit, prej Iliads, mandej ka dshmi materiale q edhe vet Pisistrati n shekullin e pest ka urdhruar q t rishkruhet dhe t riformulohet ajo, pasi q ka qen n nj version johelen.

  Ka edhe shum dshmi t tjera dhe ne mund t themi lirisht se kjo tez nuk e dmton tezn ilire, prkundrazi djalit ia gjen gjyshin, ia gjen strgjyshin, shprehet ai. Ilirt, thot Buxhovi, kan qen pasardhs t pellazgve, por jo drejtprsdrejti. Pasardhsit kryesor, sipas burimeve q ai i trajton n pjesn e par, jan dardant. Ata njihen edhe nga autort antik por edhe nga autor tjer, t cilt Budimiri i quan klasik t indoeuropianizmit. Dardant jo vetm Budimiri por edhe Muller e shum autor t tjer botror i quajn themelues t Trojs. Kt e vrteton edhe mitologjia greke, mandej edhe Virgjili me themelimin e Roms, thot Buxhovi.

  Edhe Mesjetn ai e sheh si produkt t vazhdimsis dardano-iliro-shqiptare. Sipas tij, Bizanti drejtprdrejt sht themeluar prej perandorve dardano-ilir. E kemi Dioklecianin q ka br reformn e Perandoris Romake n shekullin e katrt dhe e ka themeluar Ilirikun me katr pjes, ku t gjith kan qen dardano-ilir dhe kjo e tregon fuqin politike dhe ushtarake t dardano-ilirve. Pas tij vjen Konstantini, i cili e ka pranuar krishterimin si fe zyrtare. Ai madje krenohet q sht dardan.

  Por ai q konsiderohet si themelues i Bizantit dhe barts i asaj q mund ta quajm lirisht fillet e shtetit arbror apo shqiptar sht Justiniani, i cili n vitin 523 e ka themeluar kishn e Dardanis n kuadr t Ilirikumit dhe e ka lidhur drejtprdrejt me Perandorin e Roms.

  Ai ka dashur q Lindjen tia nnshtroj Perndimit, pra pjesn m vitale, ku kishin filluar deprtimet dhe rrnimet sllave, tia nnshtroj dardanve dhe Ilirikumit. Dhe kjo ka vazhduar deri n vitin 870 kur pjesa e Dardanis dhe Ilirikut do t pushtohet nga bullgart, t cilt pasi do ta pranojn krishterimin, pr arsye shtetrore, do ta rrnojn identitetin kishtar dardan, t cilin e kishte vu, tre shekuj prpara, Justiniani, thot Buxhovi. Ai shton se ktu historiografia jon i ka referencat kryesore shkencore, por fatkeqsisht nuk sht trajtuar si duhet. Buxhovi thot se ideologjikisht edhe Bizanti edhe krishterimi jan trajtuar si armiq t shqiptarve e jo si pjes e kulturs s tyre.

  Ndrsa kur flet pr Perandorin Osmane, e cila trajtohet n librin e dyt, ai thot se ajo sht pushtuese. Sipas tij, beteja e Kosovs, e cila thot se duhej t quhej betej e Dardanis, sht betej kryesisht mes arbrve, ku kan qen t pranishm edhe sllavt dhe hungarezt, kundr otomanve.

  Me interes sht edhe pjesa e tret, ajo e shtetformimit shqiptar, me rast autori sjell nj pamje tjetr nga ajo q sht par nga historiografia ideologjike shqiptare.

  E kur pyetet se pse e ka shkruar historin e Kosovs, Buxhovi prgjigjet se kan qen dy arsye q e kan shtyr ta shkruaj kt histori. E para q shteti i Kosovs duhet ta ket historin e vet. Jo nj histori e cila do t shikohej e ndar nga kompleksiteti shpirtror dhe politik i shqiptarve. Prkundrazi, Kosova shikohet si bartse dhe promotor i ksaj historie q nga antikiteti, shprehet ai.

  Buxhovi thekson se historia e Kosovs sht histori e Shqipris s natyrshme. Pa Kosov, sipas tij, nuk do t kishte Shqipri, nuk do t kishte identitet shqiptar.

  Un prpiqem kt dimension ta tregoj dhe ky libr kshtu duhet shikuar.

  Preokupimi i dyt i tij ka qen ajo sepse ka par se historia e viteve pesdhjet, t ciln e ka krijuar Shqipria, ka qen ideologjike dhe e njanshme. Skandaloze e konsideron edhe

  Rishkrimin e saj n vitin 2002-2009 nga Akademia e Shkencave t Shqipris, pasi q ajo e injoron Dardanin, e injoron Kosovn dhe, sipas Buxhovit, ajo krijon mitin e nj t pavrtete tjetr se gjoja historia e Shqipris ka lind m 28 nntor me ngritjen e flamurit n Vlor.

  Kjo sht nj dat historike, pa mdyshje, shum e rndsishme por nse shikohet e shkputur ather kjo sht shum e dmshme sepse e prjashton historin e natyrshme katr mij vjeare t popullit shqiptar, ku Kosova sht bartse e saj dhe pikrisht kjo m ka shtyr m shum q ti kthehem ksaj teze dhe e di q sdo ta kem leht sepse jan krijuar skema, jan krijuar stereotipe, jan krijuar piramida, pr fat t keq, jan krijuar klandestinitete politike q funksionojn n drejtimin Tiran-Prishtin mbi kto baza, thot Buxhovi.

  Arsyet pr mungesn e nj historie t Kosovs deri m tash thot se jan edhe politike edhe shkencore. Sipas tij, shteti shqiptar nuk ka pasur vullnet dhe nuk ka sot e ksaj dite t heq dor prej tezs ilire.

  Shum shkenctar t Shqipris mendojn se duhet t jen piemont i shtjes shqiptare dhe me kt pikrisht sht heq dor prej tezs pellazge dhe asaj bizantine sepse Dardania sht epiqendr e antikitetit shqiptar. Lvizja Kombtare Shqiptare q u zhvillua n Kosov n shekullin XIX e prodhoi Shqiprin, shton ai.

  Ai konsideron se n Kosov me vullnet sht br nj krim q i sht dorzuar Mesjeta Serbis dhe Serbia ktu prap vazhdon t krijoj realitete t reja antishkencore mbi teorit hegjemoniste serbomdha dhe prandaj, sipas Buxhovit, ata q e kan aprovuar kt sigurisht nuk jan t interesuar pr nj histori, e cila do t shkonte deri n antikitet sepse automatikisht krijon fajet dhe krimet e nj politike, e cila ka lejuar dika t till.

  Punn pr shkrimin e historis s Kosovs Buxhovi e ka filluar para gjasht viteve, por n mnyr intensive me kt pun sht marr q katr vite.

  N munges t vullnetit t institucioneve kulturore dhe shkencore t Kosovs, atij i ka dal n ndihm shtpia botuese Jalifat Publishing nga Houstoni i SHBA-ve, e cila bashk me shtpin botuese Faik Konica nga Prishtina e ka botuar librin n 1500 kopje.

  Buxhovi tregon se botuesi nga Houston, i cili sht shqiptaro-amerikan, menjher i ka hyr puns pr prkthimin e librit n gjuhn angleze. Buxhovi beson q m 28 nntor libri do t jet i gatshm edhe n gjuhn angleze.

  mimi i librit sht 40 euro, por botuesit qysh tash jan prkujdesur q pr krijuesi dhe pr shkenctart t ket nj zbritje shum t madhe.

  Do t jet diku prgjysm, thot Buxhovi, ndrsa tregon se promovimi i librit do t bhet m 16 shkurt dhe do ti kushtohet pavarsis s Kosovs.

  Express
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime
  Do ta gjej kete liber,e sa per Jusuf Buxhovin kam fjale te mira,sepse ka bere shume per kete popull...E me kete rast e uroi per mundin disa vjeqar qe ka bere,dhe jam i bindur qe ka sjelle nje liber me vlera(llogarise ne punen e deritanishme te tij).

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Edhe un mbeshtes kt nisme nga autori yni Jusuf Buxhovi q mori guximin te shkruaj historin e Kosovs dhe te popullit shqiptar n pergjithsi besoj, meqense librin nuk e kam lexuar ende, nuk me ka ra ne dor, por kur mbrojmi tezen e qytetrimit te Vines, qytetrim vendas 8000 para krishti, duhej te ndahej nga dyndjet pellazgjike qe vijne me vone, 4500 para krishti, te ardhur nga Lindja, me nj fjal, nuk mund ti marrim pellazget si stergjysherit ton ne te njejten kohe si vedasit e Vines....qe jane me et vjeter...! Dhe kurrsesi ne shqiptaret nuk e kemi periardhjen nga pellazget, nga Vina ka mundesi por jo orgjine pellazgjike sepse shkenca europiane modere me afre nuk mirret me pelalzget qe jane ne rangun e mitit... prandaj nuk duhet qe nje autor dhe historian i yni te mirret me pellazget derisa asnje shkenctar europian nuk i njeh me si qytetrim sepse origjina e nje populli nuk shkruhet ne baza te nj miti por ne baza shkencore prandaj duhet patur kujdes kur shkruajmi libra per pellazget, dhe ne shqiptaret mudn te themi se kemi vetem nje origjine te perbashket dhe rrjedhim me origjine Ilire keshtu q e nuk ka ndarje te popullit, pra duhet te mbrohet teza ilire gjithsesi !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #5
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Perve se fjale miradie per punen e pa lodhshme te profesor Buxhovit ,nuk kam fjale tjera. I lumt...
  Ndryshuar pr her t fundit nga bindi : 06-02-2012 m 06:18

 6. #6
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E pershendes dhe e pergezoj zotin Buxhovi per kete iniciative individuale,eshte nje pune kolosale dhe nuk kam dyshim se do jete edhe teper cilesore.Kam patur fatin te lexoj dicka nga krijimtaria e tij dhe eshte vertet nje pasuri per kombin tone.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ikthus
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  kur mbrojmi tezen e qytetrimit te Vines, qytetrim vendas 8000 para krishti, duhej te ndahej nga dyndjet pellazgjike qe vijne me vone, 4500 para krishti, te ardhur nga Lindja, me nj fjal, nuk mund ti marrim pellazget si stergjysherit ton ne te njejten kohe si vedasit e Vines....qe jane me et vjeter...! Dhe kurrsesi ne shqiptaret nuk e kemi periardhjen nga pellazget!

  Kjo duhet te jete teori e jote personale sepse te gjithe thone gjuha shqipe eshte gjuhe Ariane dhe i perket atij grupi njerezish qe u vendosen ne Europe dhe qe quhet Invazioni Arian rreth 4500 vjet pes.

  Ky variant qe jep ti vlen vetem po ta pranojme se sot ne flasim gjuhen e pushtuesit sic ndodhi ne kontinentin amerikan.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ikthus : 06-02-2012 m 10:57

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga ikthus Lexo Postimin
  Kjo duhet te jete teori e jote personale sepse te gjithe thone gjuha shqipe eshte gjuhe Ariane dhe i perket atij grupi njerezish qe u vendosen ne Europe dhe qe quhet Invazioni Arian rreth 4500 vjet pes.

  Ky variant qe jep ti vlen vetem po ta pranojme se sot ne flasim gjuhen e pushtuesit sic ndodhi ne kontinentin amerikan.
  Ne nuk jemi TE VENDOSUR ne europ por jemi autokton, te gjtha ato teza qe na i kane mveshur nuk perputhen, jemi me te vjeter se 4500 para krishti, dhe nuk eshet e vertet se ne kemi gjuha ariane apo pelalzge, tjeter gje eshet se tjeret e mesuan gjuhen tone, dhe nese vreni, ka shum pak fjale indo europiane tek gjuha shqipe..deh me e keqja qenka kur ti vet e pranon te quhesh "i ardhun ne kete vend 4500 para krishti, pa e ditur as nga cili vend, se sa te tregohesh autokton, populli me i vjeter ne gadishull, dhe se eshet e vertete deshmit flasin, si me gjuhe poashtu nga antropologjia eshet deshmua se jemi ne keto troje edh para 8 vite para krishti, por ndoshat juve ju duket shume i lashte 4500 para krishti ?
  Atehere, me kt qe revandkoni ju mik i dashtun ikthus, thjesht ju e largoni edhe kulturen e Vines si dhe figurinen e Hyjneshes ne Fron pra.. se siaps llogaris tuaj, kjo figurina nuk qenka e te parve tuaj por e te parve te mi vendas e ti qenke ardhur pastaj e ma more kete figurin dhe tani e mban sikur ishte e jotja hahhhaaaa !
  Shifet se jeni i pa informuar dhe se keni nevoj ta njihni boshtin e Historis... mirepo ju falet se pesimet vijne vetem nga injoranca e jo ngase e dini se per ka e per cilen epok eshet fjala ketu, shpresoj se nje dit do te msoni. shendet !


  PS. sa per dijeni; e moj Jusuf Buxhovin, kete liber ende nuk e kam lexuar dhe besoj se eshte i arrit dhe do kete shume suksese, sidomos jam shum i knaqur se njehere pergjithemon me kete liber historik ua ktheu mir gryken e topit serbve, dhe dueht te jemi krenar per kete autor tonin, e tjeter gje eshte nese nuk pajtohem une a dy a tre veta per nje epoke krejjte te larget, me ka lidhje nuk kane serbet fare ... QQeshja pellazge e indoeuropiane sht thjeshte problematike ende tek ne, mirepo ne duhet t'ia lemi besimin Akademis shqiptare, ne jemi pasardhes te Ilirve dhe autokton, tjerat teori si e thoni edhe vete "Kjo duhet te jete teori e jote personale sepse te gjithe thone; gjuha shqipe eshe ariane"...Ne sot jemi te rritur, mjafte me teori te huaja, kemi sot universitetet tona dhe ne vet duhet ta vendosim se fare grupi te gjuhes i takojmi, nuk mund te jemi e as te quhemi popull me origjine Indo Europiane vetem per arsye s ekemi ndoshta disa fjale te huaja ... kjo nuk deshmon asgje, se ne nuk jemi te ardhur ketu si indo kushet si mendoni ju por jemi vendas e autokton, e njejta gje vlen edh per teorine pellazge..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 06-02-2012 m 14:35
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shum Historian i zgjuar nuk besoje se ka Histirian me te Zotin per momentin ne trojet Shqiptare, Esht edhe Xhufi ne Shqiperi por Buxhovi me duket me bindes me i sakte me gjitheperfshires dhe me njohuri me te gjera i kame ndegjuar disa Intervista te tijat te fundit dhe me ka len shum pershtypje me njohurit e thella deri ne detaje qe kishte mbi Historin Ballkanike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kosovar.Pr : 06-02-2012 m 16:26

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Historia e Kosovs e J. Buxhovit mend Beogradin


  Publikuar: 05.02.2012 - 18:13

  Beograd, 5 shkurt I ashtuquajturi historian shqiptar, Jusuf Buxhovi para ca kohsh botoi n Prishtin librin Historia e Kosovs, e cila jo vetm q nuk ka kurrfar baze shkencore, por n trsi i anashkalon serbt, kurse Kosovn e prshkruan si qendr shpirtrore, kulturore dhe shtetrore t Shqipris. Ai madje shkon aq larg sa pohon q shqiptar e jo grekt jan themelues t Trojs dhe shkrues t Iliads, shkruajn mediet serbe duke reaguar ndaj librit m t ri t Buxhovit.

  Mbi baz t faktografis shkencore, Buxhovi konludon se nuk ka pasur Serbi shtet mesjetar serb e as Kish Ortodokse Serbe, por vetm krahina, q n histori jan t njohura si okupuese dhe kundr etnikumit shqiptar, ka shkruar gazetari prishtinas Esad Dujaka pr kt libr.

  Sllavenko Terziq, kshilltar shkencor i Institutit t historis s Akademis s Shkencave dhe Arteve t Serbis, pohon se fjala sht pr dhunim t papar e t pashembullt ndaj fakteve historike dhe arsyes s shndosh.

  Bhet fjal pr nj fantazi shum t rrezikshme n shrbim t Shqipris s madhe etnike. Libri nuk meriton kurrfar vmendje shkencore, sepse fjala sht pr pamflet. Ai libr ashiqare duhet tiu shrbejn politikanve si pseudoargument r krijimin e Shqipris natyrale. sht krejtsisht e pakuptimt teza pr Kosovn si qendr shpirtrore, kulturore e shtetrore t Shqipris, tha Terziq n reagimin e tij pr mediet serbe. 0

  Ndrkaq, sipas Milla Bjelajac, kshilltare shkencore pr historin e re serbe, nuk ia vlen t shpenzosh fjal pr nj vepr t pavler n kuptimin shkencor.

  Sipas saj, ky libr i dedikohet thellimit t mosmarrveshjeve n Ballkan dhe helmimit t gjeneratave t reja.

  http://www.koha.net/?page=1,5,86848

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kosova e Buxhovit prmbys shabllonet historike pr shqiptart


  Publikuar: 06.02.2012 - 12:31


  Prishtin, 6 shkurt - Me vet faktin s historiant serb veprs s Jusuf Buxhovit, Kosova..., i qasen me po at fjalor dhe koncepte, me t cilat i jan qasur historis shqiptare gjat gjith shekullit XX, dshmon se ata, ose nuk duan ose nuk din t shohin prtej asaj shkolle refuzuese, me t cilat jan vlersuar botimet e gjertanishme pr historin shqiptare.

  N kt rrjedh, Jusuf Buxhovi ka sjell nj prmbysje konceptuale e metodologjike jo vetm n botimet serbe pr Kosovn, por edhe n vet botimet e gjertanishme shqiptare n pergjithsi, prandaj sigurisht reagimet nuk do t mungojn as nga kjo an, shkruan studiuesi Begzad Baliu, duke reaguar ndaj shkrimeve pr librin Kosova t Jusuf Buxhovit, n shtypin e Beogradit.

  N historiografin shqiptare pr her t par qytetrimi shqiptar shihet jo vetm si pasardhse po edhe si bartse e qytetrimit indoeuropian, duke sjell kudo q ka qen e mundur rezultatet e dijes shqiptare, ballkanike dhe shkolls gjermane, si themeluese e albanologjis shkencore etj., duke i rimarr madje edhe shum koncepte e arritje, t cilat sidomos n gjysmn e dyt t shekullit XX, historiografia shqiptare i ka konsideruar t tejkaluara.

  Pr shkak se Historia e Shqipris dhe Historia e popullit shqiptar jan par kryesisht si paraqitje deskriptive e lvizjeve popullore dhe jo si sistem i organizuar shtetror, historia jon ka prjashtuar gjersisht zhvillimet institucionale n hapsirn ballkanike dhe me gjer dhe jua ka br t mundur historianve serb q t prvetsojn institucionet e ksaj hapsire si vlera t tyre mesjetare, e t'i paraqesin shqiptart vetm si popullat nomade, t cilt n zonn kontinentale t Ballkanit u bn banor sedentar vetm diku nga shekulli XVII.

  Duke ruajtur mundsin q pr kt vepr t shkruaj nj her tjeter, dua t theksoj ktu qndrimin kritik t autorit, prkatsisht mungesn e nj vepre t till n dijen shqiptare nga Konica e kndej.

  http://www.koha.net/?page=1,5,86913

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Intervist. Prof.Dr Jusuf Buxhovi Hisorian 13. #13
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Intervist. Prof.Dr Jusuf Buxhovi Hisorian

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Intervist. Prof.Dr Jusuf Buxhovi Hisorian 15. #15
  Perjashtuar Maska e Kosovar.Pr
  Antarsuar
  11-01-2012
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jusuf Buxhovi me botimet e tija te fundit Historia e Kosoves hedhe ne Plehra ter Historin e manipuluar Serbe mbi Kosoven dhe vet Serbin.

  Jusuf Buxhovi argumentone me fakte Konkrete se nuk ka pase shtet mesjetar Serbe dhe ase kishe Serbe siq thote Historia Sebe dhe si e pranon fatkeqsisht edhe Historia e Shqiperis e shkruar nga Vllehet.

  Jusuf Buxhovi sjelle fakte konkrete se Dardanet ishin themelues te Trojes e jo Greket

  Jusuf Buxhovi sjelle fakte konkrete duke hedhe ne plehra ter historin e shkruar te deri tanishm te Shqiptareve nga Vllehet dhe anti-Shqiptaret.

  Jusuf Buxhovi me fakte konkrete e Qorton shum edhe Rishkrimin e Historis Shqiptare qe u be me 2002 nga Historianet Vllehe te Shqiperis te cilet me rishkrimin e ri te Historis se Shqiperi perjashtuan pothuajse krejtesisht Shqiptaret jasht Shqiperis dhe Kontributin e Kosoves dhe Shqiptarve per Pamvarsimin e Shqiperis , ( ndersa une mendoj se ket gje e beri Fatos Nanos me Vllehet e tije.)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kosovar.Pr : 06-02-2012 m 17:00

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Ne nuk jemi TE VENDOSUR ne europ por jemi autokton, te gjtha ato teza qe na i kane mveshur nuk perputhen, jemi me te vjeter se 4500 para krishti, dhe nuk eshet e vertet se ne kemi gjuha ariane apo pelalzge, tjeter gje eshet se tjeret e mesuan gjuhen tone, dhe nese vreni, ka shum pak fjale indo europiane tek gjuha shqipe..deh me e keqja qenka kur ti vet e pranon te quhesh "i ardhun ne kete vend 4500 para krishti, pa e ditur as nga cili vend, se sa te tregohesh autokton, populli me i vjeter ne gadishull, dhe se eshet e vertete deshmit flasin, si me gjuhe poashtu nga antropologjia eshet deshmua se jemi ne keto troje edh para 8 vite para krishti, por ndoshat juve ju duket shume i lashte 4500 para krishti ?
  Atehere, me kt qe revandkoni ju mik i dashtun ikthus, thjesht ju e largoni edhe kulturen e Vines si dhe figurinen e Hyjneshes ne Fron pra.. se siaps llogaris tuaj, kjo figurina nuk qenka e te parve tuaj por e te parve te mi vendas e ti qenke ardhur pastaj e ma more kete figurin dhe tani e mban sikur ishte e jotja hahhhaaaa !
  Shifet se jeni i pa informuar dhe se keni nevoj ta njihni boshtin e Historis... mirepo ju falet se pesimet vijne vetem nga injoranca e jo ngase e dini se per ka e per cilen epok eshet fjala ketu, shpresoj se nje dit do te msoni. shendet !


  PS. sa per dijeni; e moj Jusuf Buxhovin, kete liber ende nuk e kam lexuar dhe besoj se eshte i arrit dhe do kete shume suksese, sidomos jam shum i knaqur se njehere pergjithemon me kete liber historik ua ktheu mir gryken e topit serbve, dhe dueht te jemi krenar per kete autor tonin, e tjeter gje eshte nese nuk pajtohem une a dy a tre veta per nje epoke krejjte te larget, me ka lidhje nuk kane serbet fare ... QQeshja pellazge e indoeuropiane sht thjeshte problematike ende tek ne, mirepo ne duhet t'ia lemi besimin Akademis shqiptare, ne jemi pasardhes te Ilirve dhe autokton, tjerat teori si e thoni edhe vete "Kjo duhet te jete teori e jote personale sepse te gjithe thone; gjuha shqipe eshe ariane"...Ne sot jemi te rritur, mjafte me teori te huaja, kemi sot universitetet tona dhe ne vet duhet ta vendosim se fare grupi te gjuhes i takojmi, nuk mund te jemi e as te quhemi popull me origjine Indo Europiane vetem per arsye s ekemi ndoshta disa fjale te huaja ... kjo nuk deshmon asgje, se ne nuk jemi te ardhur ketu si indo kushet si mendoni ju por jemi vendas e autokton, e njejta gje vlen edh per teorine pellazge..

  Edhe ketu shkelqen Jusuf Buxhovi ne debat me nej serbofil...

  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 06-02-2012 m 17:15
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Jusuf Bxhovi per historine e kosoves 2010 Paris
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e ikthus
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Shifet se jeni i pa informuar dhe se keni nevoj ta njihni boshtin e Historis... mirepo ju falet se pesimet vijne vetem nga injoranca e jo ngase e dini .
  E di cfare eshte kultura Vinces,mos ofendo here tjeter.Lexo ketu www.indoeuropean .nl si dhe postimet e tjera.

  Librin se kam lexuar po mesa pashe postimet e mesiperme duket interesant dhe me vlera.
  Uroj prof.Buxhovin suksese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ikthus : 06-02-2012 m 19:23

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga ikthus Lexo Postimin
  Kjo duhet te jete teori e jote personale sepse te gjithe thone gjuha shqipe eshte gjuhe Ariane dhe i perket atij grupi njerezish qe u vendosen ne Europe dhe qe quhet Invazioni Arian rreth 4500 vjet pes.

  Ky variant qe jep ti vlen vetem po ta pranojme se sot ne flasim gjuhen e pushtuesit sic ndodhi ne kontinentin amerikan.
  Nuk kam nevoj fare qe ju te m jepni mesime nga historia, kjo shihet se si e shihni ju origjinen shqiptare; " te gjithe thone gjuha shqipe eshte gjuhe Ariane dhe i perket atij grupi njerezish qe u vendosen ne Europe dhe qe quhet Invazioni Arian rreth 4500 vjet pes."
  ..dhe ketu i quan "nje grup njerzish" "gjuha shqipe gjuh ariane" "invazione ariane" etj.. shihet sa i luhatshem jeni....me vjen keq ! Nuk pajtohem me percaktimet tuaja ta konsiderojsh nje popull = me nje grup njerzish"....
  Kam besim se libi i Buxhovit duhet te jete i shkelqyer, kjo ka rendesi dhe do e lexoj me vemendje posa te me bie ne dor, mbi te gjitha, i urojmi Jusuf Buxhovit suksese. Me Arianet e pellazget merruni ju si te doni, per mua dosja e tyre sht mbyllur !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ikthus
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Me Arianet e pellazget merruni ju si te doni, per mua dosja e tyre sht mbyllur !
  Kur shkruan pr periudhn antike, Buxhovi tezn e deritanishme ilire e bart deri te teza pellazge. “sht nj kundrim ideologjik i padrejt q ka dominuar, por meq gjithka i nnshtrohet ndryshimit, nuk kemi arsye q edhe ne t mos i nnshtrohemi ktij ndryshimi t historiografis son”, thot ai, duke shtuar se historiografia jon lidhet me pellazgt.

  Sipas Buxhovit, pellazgt jan fondament i antikitetit. Prpos tij, kt e thon edhe shum autor botror nga shekulli XIX e tutje.

  “Pionier i ksaj teze sht Hahni, por mbas tij kan vazhduar edhe shum e shum shkenctar tjer dhe sot lirisht mund t thuhet se shkenca gati e ka pranuar tezn se barts t antikitetit jan pellazgt e jo grekt”, thot Buxhovi.

  Sipas tij, pranin e pellazgve e pranojn edhe vet autort e antikitetit nga Homeri me ‘Iliadn’ q i quan pellazgt popull hyjnor, popull t mendimit, popull t filozofis, t mitologjis, ndrkoh q edhe autort antik prej Herodotit e Platonit e deri te Pini dhe Taciti e vrtetojn q pellazgt jan barts t antikitetit, q prej pellazgve sht marr kultura dhe gjuha.
  marre nga post#2 Dar_di

  Ato qe thua jane kontradiktore , qe te pelqen libri prof.Buxhovit,por s`je dakort me tezen pellazge te mbeshtetur nga ai, gje qe eshte fondamentale.

  Pellazgt - Shqiptart(Naim Frasheri)

  Ishte nj dit,
  q pellasgjit.
  Posi nj drit,
  mbuluan dhen.
  Duall ng' Asia,
  si mizria,
  dhe me ania,
  e hodh den.

  Pas pak her,
  duke przjer,
  ca me t tjer,
  bn elint.
  Dhe duke ndar,
  syresh nj far,
  si ka t ngjar,
  bri llatint.

  Edhe t tjert,
  e m t ndjert,
  T paprzjert,
  Pellasgjinj mben
  Maqedhoninjt,
  e ilirinjt,
  e mollosinjt,
  gjith' ata qen.

  Dhe ata jan,
  prindrt tan,
  pastaj na than.
  Na shqiptar.
  Mundim t themi
  ne ata jemi,
  at gjak kemi,
  si dhe shtypar.

  Thot' Herodoti,
  N Tomor zoti ,
  shtpi qmoti ,
  kishte Dhodhon ,
  esht m'e vjetr ,
  ngaha do tjetr,
  shum m tepr,
  Kjo gjuha jon.

  Ne kurdoher ,
  burra t ndjer ,
  edhe t vler ,
  jemi treguar;
  me Grekrin ,
  dhe me Persin,
  me gjith' Asin ,
  kemi lftuar.

  Me Lekn vam,
  muntm Daran,
  datn i dham
  gjith Asis.
  Burr' u dftyem,
  t gjith' i thyem,
  prmbys e kthyem ,
  fron' e Persis.

  T tr dhen,
  den' e steren,
  sa kombe qen,
  n kmb i vum ,
  dhe mbretruam,
  kudo q shkuam,
  tekdo lftuam,
  vndin e zum.

  Me Pirron vam,
  Roms i ram,
  llatint' i vram
  e i tmeruam;
  me Sknderben,
  Tyrqve sa qen,
  u dham dhen ,
  dhe i dbuam.

  Kush i goditi ,
  posi petriti ,
  e i cfiliti ,
  Tyrqit, barbart?
  bota s'kuxonte ,
  q t'u qndronte,
  po kush lftonte?
  ne shqiptart.

  Pastaj u ndruam,
  se s'kuptuam ,
  dhe nuk e quam ,
  t mirn tn ,
  gjakn pr bot ,
  e derthm kot,
  njeri 't thot?
  Nuk ishte thn!

  Mbajtm Tyrqin,
  ngjallm Greqin,
  ndihm' Italin.
  Po Shqiprin?
  Pse s'u munduam?
  Pr k lftuam?
  Neve 'fituam?
  'kemi tanin?
  Ndryshuar pr her t fundit nga ikthus : 07-02-2012 m 11:37

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •