Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,635
  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Dhe ty qe te te sqarojm (dhe mos fol kur se ndjek ate kampionat) Inter Juventus eshte quajtur derbi i italise per shkak se keto dy ekipe me pare asnjeher skishin qen ndonjeher ne serin B. Do thuash ti qe ne 2006 rrezuan juventusin? Epo pergj eshte se historia sndroshohet dot
  Ekonomist
  Kjo e serise b asht nji shpikje e gazetarve-tifoza interista, qi nuk gjenin asnji arsye tjeter per me e qujt derbi te Italise ket ndeshje ne nji kohe qi ekipi i tyne nuk fitonte prej dekadash, e as nuk i afrohej Milanit me trofe. Sot qi edhe Juve ka ra ne B nuk i ka mbet ma as kjo.
  Derbi d'Italia ket ndeshje e pat qujt Gianni Brera ne vitet 60, e ne ate kohe nuk kishte ra as Bologna ne Serie B. E pat qujt ashtu se Juve dhe Inter ishin ekipet me ma shume trofe, gja qi nuk mund te thuhet sot

 2. #22
  Alessandro Del Piero Maska e Juventus
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Aty ku Shqiptaret po vuajne.
  Mosha
  34
  Postime
  1,500
  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Po flasin kshu keta se do ta shofin vitin tjeter kur te hapet New Delle Alpi. Mrekullia e 8 e botes dhe do e shofin si do stadiumi
  A dihet data sakte kur duhet te jete gati, se te jesh shendosh e mire pa shkuar se kisha lene .
  Team: That team in Italy with 29 titles. Or was it 30?

 3. #23
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Anėtarėsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  36
  Postime
  2,408
  Citim Postuar mė parė nga Juventus Lexo Postimin
  A dihet data sakte kur duhet jete gati, se te jesh shendosh e mire pa shkuar se kisha lene .
  Thuhet qe do jet gati per sezonin tjeter. Ishalla sjan dhe keta italianet si shqiptaret qe thon qe do maroj ne kete vit dhe e shtyjn dhe nja 2 vjet tjera
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 4. #24
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,823
  Urime juves nje here.Meqe jom Milanst jo per gje :P
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 5. #25
  Alessandro Del Piero Maska e Juventus
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Aty ku Shqiptaret po vuajne.
  Mosha
  34
  Postime
  1,500
  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Thuhet qe do gati per sezonin tjeter. Ishalla sjan dhe keta italianet si shqiptaret qe thon qe do maroj ne kete vit dhe e shtyjn dhe nja 2 vjet tjera
  PO Inshalla nuk shkone edhe me shume, ndoshta ne hapjen e stadiumit njekohesisht do do luaj edhe ndeshjen e fudit Alex-i!
  Team: That team in Italy with 29 titles. Or was it 30?

 6. #26
  Special Guest Maska e Genius™
  Anėtarėsuar
  04-10-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  46
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Ore , e di sa kupa kampionesh ka italia e sa ka anglia e spanja?
  mos flasim per kupat e tjera , sepse italia atje sundon tmerresisht.

  mos fol kot mor , apo harrove se interi e fitoi vjet kupen e kampioneve.
  ju flisni kot per spanje e angli , e harroni qe kete 10 vjecar , italia ka fituar 3 CL e ka humbur 2 finale . anglia ka fituar vetem 2 here e spanja 3 here . pra , si paska rene futbolli , kur statistikat flasin ndryshe?
  Milan - 7, Inter - 3, Juve - 2 = 12 nė total (Italia).
  Reali - 9, Barcelona - 3 = 12 nė total (Spanja).
  Liverpool - 5, Manchester - 3, Nottingham Forest - 2, Aston Villa - 1 = 11 nė total (Anglia).

  Shikon ndonjė diferenc tė madhe? Unė personalisht e shikoj gjithmon tė hapur ligėn e kampioneve, pasi aty mund tė ndodhin dhe tė papritura njėherė nė 10 vjet. Kėshtu e ka treguar historia, duke i bėrė njė kronologji. Dikur e bėnte Benfica, e bėnte Nottinghami, e bėnte Steaua, e bėnte Marseja, e bėnte Borusia, e bėnte Porto. Ēdo periudh ka pasur njė ekip dominues nė europ, ishte epoka e Realit, epoka e Ajaxit, epoka e Liverpool, erdhėm tek epoka e Milan dhe si pėrfundim ėshtė epoka Katalanase.

  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  O homza me behet qefi qe u binde
  Po po, ke shumė tė drejtė, qė kur ka filluar kombėtarja Angleze tė luaj Tenis?

  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Po flasin kshu keta se do ta shofin vitin tjeter kur te hapet New Delle Alpi. Mrekullia e 8 e botes dhe do e shofin si do stadiumi
  Po flet pėr njė stadium me 40,000 vende? Tė duket madhėshtor? Sigurisht qė duket shumė nė krahasim me aktualin qė ka 27,000 vende.

  Citim Postuar mė parė nga Homza Lexo Postimin
  hahahahahahhahahaha

  pyte something poetic,,,,kush luan ne Wimbledon vetem ANglia apo eshte shtetet tjera.
  Po po, ka tė drejtė Ekonomisti qė Anglia ka filluar tė luaj tenis dhe jo futboll. Ndryshon shumė Wimbledon nga Wembley. Nėse i merr tė gjitha fushat Wimbledon bėjn aq sa ka aktualisht Olimpiku i Torinos.
  If you are first you are first. If you are second, you are nothing.

 7. #27
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Anėtarėsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  36
  Postime
  2,408
  Citim Postuar mė parė nga Genius™ Lexo Postimin
  Milan - 7, Inter - 3, Juve - 2 = 12 nė total (Italia).
  Reali - 9, Barcelona - 3 = 12 nė total (Spanja).
  Liverpool - 5, Manchester - 3, Nottingham Forest - 2, Aston Villa - 1 = 11 nė total (Anglia).

  Shikon ndonjė diferenc tė madhe? Unė personalisht e shikoj gjithmon tė hapur ligėn e kampioneve, pasi aty mund tė ndodhin dhe tė papritura njėherė nė 10 vjet. Kėshtu e ka treguar historia, i bėrė njė kronologji. Dikur e bėnte Benfica, e bėnte Nottinghami, e bėnte Steaua, e bėnte Marseja, e bėnte Borusia, e bėnte Porto. Ēdo periudh ka pasur njė ekip dominues nė europ, ishte epoka e Realit, epoka e Ajaxit, epoka e Liverpool, erdhėm tek epoka e Milan dhe si pėrfundim ėshtė epoka Katalanase.  Po po, ke shumė tė drejtė, qė kur ka filluar kombėtarja Angleze tė luaj Tenis?  Po flet pėr njė stadium me 40,000 vende? Tė duket madhėshtor? Sigurisht qė duket shumė nė krahasim me aktualin qė ka 27,000 vende.  Po po, ka tė drejtė Ekonomisti qė Anglia ka filluar tė luaj tenis dhe jo futboll. Ndryshon shumė Wimbledon nga Wembley. Nėse i merr tė gjitha fushat Wimbledon bėjn aq sa ka aktualisht Olimpiku i Torinos.
  Rrofsh per korigjimin dhe seshte nevoja ta beje ne menyre ironike se e dim qe je cun i zgjuar dukesh qe nga emri qe perdor ne forum. Une e kam marr per wemblin se kam lexuar me vemendje ate fjal thjesht pashe W dhe me vajti mendja tek wembli.

  Pastaj mos na krahaso ato kupat e realit ti qe i ka marr kur se dinte njeri ca ishte champiosi. Dhe mos e krahasoni asnjeher italine me asnje vend tjeter per futbollin dhe per kampionatin. Imagjino gjith ato probleme qe ka italia ne futboll dhe krahasohet me keto vende. Kur italia ishte si keto para ca vjetesh keto as qe i afroheshin
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 8. #28
  Special Guest Maska e Genius™
  Anėtarėsuar
  04-10-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  46
  Citim Postuar mė parė nga EkOnOmIsTi Lexo Postimin
  Rrofsh per korigjimin dhe seshte nevoja ta beje ne menyre ironike se e dim qe je cun i zgjuar dukesh qe nga emri qe perdor ne forum. Une e kam marr per wemblin se kam lexuar me vemendje ate fjal thjesht pashe W dhe me vajti mendja tek wembli.

  Pastaj mos na krahaso ato kupat e realit ti qe i ka marr kur se dinte njeri ca ishte champiosi. Dhe mos e krahasoni asnjeher italine me asnje vend tjeter per futbollin dhe per kampionatin. Imagjino gjith ato probleme qe ka italia ne futboll dhe krahasohet me keto vende. Kur italia ishte si keto para ca vjetesh keto as qe i afroheshin
  Merri replikat me mė shumė sportivitet, nuk ishte aspak ironike. Thjesht pėr tė tė kujtuar se anėtari nė fjalė e ka vendosur mbi disa herė theksin e Wemblit me atė tė Wimbledonit. Nuk ke pse sqarohesh, po tė ishte ndonjė qė nuk e njihte futbollin mund tė sqarohej dhe tė ndjehej i ofenduar, mesa shikoj je tifozė i vjetėr me Juven, pra do tė thot se ke njohuri mbi sportin. Ti kthehem debatit mė poshtė.

  Italia vėrtet fillojė tė dukej si superfuqi futbolli nga 85 e nė vazhdim, u investuan shuma tė konsiderueshme ku lulėzoj dhe futbolli modern. Por nuk mund tė themi se vendet e tjera janė pas Italis, lufta bėhet gjithmon midis tre shteteve, kėshtu ka pėr tė vazhduar gjithmon, nuk besojė se do tė ketė superfuqi tė katėrt futbolli. Unė s'mund tė rendis Gjermanin, pavarėsisht qė nė 2012 Italia do marri pjesė me tre ekipe dhe Gjermania me katėr ekipe (ėshtė 5 pikė sipėr Italis, qė do tė thot se Italia duhet tė fitojė me patjetėr njė Champions qė tė kalojė nė avantazh kampionanit Gjerman). Unė s'mund tė vendos njė kampionat si Hollanda, qė njėherė nė 30 vjet ngre kokė nė europ, me Ajaxin ose Psv-ėn. Pra nuk keni pse tė thoni qė Italia ėshtė pėrpara tė tjerave e mė the tė thash, niveli i kampionatit Italian ėshtė nėn mesatare, pavarėsisht qė Interi fitojė championsin (i kishte ardhur dita mbas 43 vjetėsh).

  Ti kthehem asaj pjesės pėr Realin, si ēdo ekip e kanė njė periudhė dominuese, ajo ishte periudha e Realit dhe arriti tė sundonte. Tani mos duhet tė flasim dhe pėr kampionatet e Juventusit qė janė marrė nė periudha tė errėta tė historis? Mua nuk me intereson kur i ka marrė Juve apo Real, po mė intereson historia qė kanė bėrė kėto klube nė futboll. Nuk mė intereson aspak Calciopoli apo ndonjė emėr tjetėr, sado qė unė jam Milanist si tifozė, po mė pėlqen tė tregohem realist. Historia bėhet nė fushė dhe me trofe, jo me fjalė dhe me fantizma tė formave tė ndryshme. Nuk duhet tė hedhim meritat e askujt pėr asnjė arsye, nuk kemi pse tė flasim me verbėrizma antisportive, po duhet tė flasim realitetin, qė nuk mund tė fshihet.

  Do rishkruhemi sėrish, nuk dua ta ngushtojė rrezen e bisedimeve vetėm me njė individ, para mė pėlqejn bisedimet e zgjeruara me njerėz tė ndryshėm.
  If you are first you are first. If you are second, you are nothing.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •