Pritja nė parkun e qytetit

Nė parkun e qytetit , naten vonė
syt' e sajė shendrisin nė erėsirė
nata , ėshtė koha ma e mirė tė jesh me dikėnd qė e donė
ku me miliona kandila tė ndezur shėndrisin ...

shkėlqim i rrejshėm...

E qka bėhet me atė
qė shkon shumė larg , pret shumė gjatė
dhe vuan me gjith zemėr ?

Kur rrezet e para tė diellit e shkatrojnė terrin
ajo i shkund nga fustani pluhurin edhe gjethet
ngadalė e nė qetsi largohet
si ta shikosh nje shkėndije e cila shėndrohet nė hije
dhe tretet nė erėsirė...

Dikund ma larg , ndėgjohet muzika
e cila e pėrcjell kufomėn e ushtarit
nė drejtim tė varresave
grumbulli i njerzve me flamura nė gjysmė shtizė
shkojnė tek vendi ku
nga njeriu mbetet vetem pluhuri edhe hija e tij
e cila do tė bredhė
netėve tė errta
nė parkun e qytetit...