Ti ishe larg...


Ndryshe erdhi dita
E ftohtė,
e
mjegullt,
pa diell
Trishtimi mė pushtoi tė tėrin
dhe kollarja e vėnė me nxitim
mė ndrydhi vrapin e orėve
…ti ishe larg…


Me sy nga dera mbeta
Asnjė hap,
asnjė
zė,
asnjė zile
Zbrazėtia shqeu kaskadėn Vetmi
nėpėr dhomė zbrazi dufin
Heshtja m’u bė ditė funerali
…mė thinjėzoi …


Nata,muaj m’u shndėrrua
E ftohtė,
e huaj,
e gjatė
Njė yll ndoshta
do ta gjej nė tė aguar
bashkė me
mallin udhėn tė tė prij
e
di,pritja mė ka tjetėrsuar
…dhe pėrsėri
tė dua…