Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  28/09/2010
  A sht e mundur q t jetosh m shum se nj shekull dhe ende t jesh i shndetshm e n gjendje t kthjellt mendore? Vllezrit dhe motrat Khan n Amerik, 108, 104 dhe 100 vje, jan vn n dispozicion t shkenctarve pr t zbrthyer kt sekret

  Helen sht 108 vjee. Ajo i urren sallatat, zarzavatet, ohet hert n mngjes dhe e bn gjithka n jetn e saj prmes nj stili t shndetshm. Po, t shndetshm, sepse ajo preferon hamburgert, okollatat, alkoolin, jetn e nats n Nju Jork dhe t gjith restorantet ekzotik. Prve ksaj sht frekuentuese e teatrit, kinemas dhe shfaqjeve t tjera n Broduej. Nj nga t preferuarat e saj sht edhe Metropolitan Opera, ku pr her t par ajo vuri kmb n vitin 1918. Ishte nj bilet q e mori dhurat nga i ati, me rastin e 17-vjetorit t lindjes.

  Ajo gjithashtu plqen q t pij duhan. Kam 80 vjet q pi duhan dhe gjat gjith dits e n mnyr t vazhdueshme. Bhet fjal pr nj sasi t jashtzakonshme cigaresh, thot 108-vjearja. Ajo sht nj grua e brisht dhe e vogl, duket sikur do t t thyhet po tia ngulsh fort vshtrimin. Vishet zakonisht me ngjyra dhe n mnyr sportive. Flokt i ka gjithmon t lyer, po ashtu edhe buzt n m t shumtn e rasteve. Fytyrn e ka t but, pa njolla dhe mban syze.

  Q kur u godit nga nj atak n zemr 6 vjet t shkuara, ajo flet pak m ngadal, por mendjen e ka t kthjellt si t nj 20-vjeareje dhe kujtesn si t nj 30-vjeareje. Jeton n nj apartament shum t mir n Park Avenue dhe sht e lumtur q her pas here takohet me vllain e saj Irvin 104-vjear.
  Rreth bots n moshn 84-vjeare

  Helen Faith Keane Reichert ka lindur m 11 nntor t vitit 1901 n Manhatan dhe sht bija e emigrantve hebrenj nga Polonia. Ajo sht psikologe dhe nj ish-prezantuese n TV, si dhe profesoresh universiteti. Ajo u martua me nj kardiolog dhe nuk ka pasur fmij. Kur i shoqi i vdiq 25 vjet t shkuara, n moshn 88-vjeare, ajo vendosi n moshn 84-vjeare q t udhtonte rreth bots dhe t shkonte n Irland, m pas n Spanj, Turqi, Itali, Japoni dhe Australi. Ishte kjo mnyra q zgjodhi pr t prballuar humbjen q psoi. I vetmi vend ku nuk kam shkuar sht India. Por do ta bj s shpejti, thot 84-vjearja.

  N vitet e saj t arta, kjo grua e pashkatrrueshme ka trhequr vmendjen e shkenctarve s bashku me vllezrit e saj, Irvin 104 vje dhe Peter 100 vje. E motra i vdiq n moshn 100-vjeare, n vitin 2007.

  Bhet fjal pr nj familje q pr shkak t ksaj veantie jetgjatsie dhe vitaliteti, sht shndrruar n nj subjekt studimi pr shkenctart e ndryshm. Ata kan br pr or t tra me intervista me mjekt n Nju Jork dhe Boston dhe t gjith, duke i pasur ata n qendr t vmendjes, synojn q t zgjidhin misterin e rinis s tyre. Pyetja m e shpesht sht: Si ka mundsi q ata jetojn kaq gjat dhe jan njherazi kaq t shndetshm dhe vital?

  Demograft kan prllogaritur se jetgjatsia e njerzve n vendet e zhvilluara sht shtuar shum n 170 vitet e fundit, me nj mesatare prej 3 muajsh n vit. N Gjermani, jetgjatsia pr femrat sht 82 vjet, ndrsa pr meshkujt 77 dhe kjo tendenc nuk duket se ka kufij. Si mund t parandalohet q kta t moshuar t cilt n t ardhme do t jetojn edhe m gjat se sot, t mos prekjen nga smundje si Parkinsoni apo t tjera q praktikisht e shndrrojn individin n nj qenie q vegjeton?

  A mund t prbjn recetat e duhura jett e njerzve q kan jetuar deri n 100 vje dhe n gjendje t mir shndetsore? N Shtetet e Bashkuara jetojn rreth 50 mij persona q jan mbi 100 vje dhe n Gjemani 6000 t till. Nj n shtat milion jeton madje prtej moshs 110-vjeare dhe m tutje akoma dhe ka madje edhe nj fjal t posame q prdoret pr kta njerz: mbi qindvjear. Grupe shkenctarsh n t gjith botn jan duke u marr me jetn dhe shndetin e ksaj kategorie njerzish, n prpjekje pr t zbrthyer gjenet e tyre, duke grmuar n kartelat mjeksore dhe historit personale. Nj mjek hebre sht marr me shqyrtimin personalisht t mbi 1000 personave q i kan kaluar t 10 vitet e jets duke i pyetur edhe pr shtje t hollsishme personale, pr t par nse ka tipare t prbashkta mes ktyre personave t ksaj kategorie q mund t konsideroheshin si shkaku i jetgjatsis dhe shndetit t tyre t mir.

  Rezultatet jan me t vrtet befasuese: mes ktyre njerzve nuk ka asnj tipar t prbashkt, pra nuk ka nj model q mund ti referohesh n rastin e shkaqeve t jetgjatsis. Rekomandimet e zakonshme pr nj jet t shndetshme: pa duhan, pa alkool, pa mbipesh, jan t aplikueshme nga pjesa m e madhe e njerzve n bot, por kjo nuk vlen pr rastin e 100-vjearve. N fakt, pr t arritur nj jetgjatsi t till ajo q duhet sht gjenetika e veant, pra prbrja gjenetike. Edhe 100-vjeart smuren dhe vdesin nga t njjtat smundje q vdesim edhe ne, por vetm se kt e bjn 30 vjet m pas.

  Sigurisht q nj stil jetese me cigare, alkool dhe mbipesh nuk prbn kshilln m t mir pr nj jet t shndetshme, por n fund t fundit edhe pse jeta e shndetshme promovohet shum, nuk ekziston nj stil i prcaktuar jetese q t garanton jetgjatsin dhe shndetin e mir deri ditn e fundit t jets. Kshtu, asnj 100-vjear nuk u sht nnshtruar dietave gjat jets s tij t gjat. Ndrkoh, secili nga personat q ka jetuar deri apo mbi 100 vje, ka nj recet personale pr t dhn. T pyesim Irvin 104-vjear se far do t na thot. Irvin t thot se s pari njeriu duhet q ti prmbahet nj diete ushqimore me shum zarzavate dhe sallata. S dyti, sipas tij, i duhet shum ajri i freskt. S treti duhet t shmang cigaren, alkoolin, por jo vern e kuqe, t ciln duhet q ta pij nga nj got n dit. S katrti, sipas tij, njeriu duhet q t jet vazhdimisht n lvizje fizike dhe t njoh njerz t ndryshm nga e gjith bota, si dhe t ket nj interes t vazhdueshm pr t msuar gjra t vshtira q mendon se nuk i arrin dot. T gjitha kto, sipas Irvin, t mbajn t ri dhe n form.

  Po motra e tij m e madhe, far mund t thot pr mnyrn e saj t jetess, q i ka dhn nj rekord t vrtet jetgjatsie? Ajo ndrkoh ka nj stil tjetr jetese dhe pr familjen mund t cilsohet si delja e zez. Ajo ka lindur me cigare n njrn dor dhe koktejl n dorn tjetr, thot Irvin, duke nnkuptuar gjith jetn me teprime t s motrs 108-vjeare. Duke iu referuar vazhdimisht Irvin, ai thot se sipas tij, nse do t duash q t jetosh gjat, duhet q t shmangsh streset dhe t shndrrohesh n mjeshtr t t anashkaluarit t gjrave dhe kryesisht streseve e vshtirsive me t cilat na prball vazhdimisht jeta. Dhe t mendosh se kta 100-vjeart e sotm nuk kan pasur jet t lehta. Ata kan kaluar dy luftra, urin dhe sigurisht edhe humbjet e njerzve m t dashur. A sht e mundur q t shtojm jetgjatsin prmes t qenit optimist dhe n humor? Apo mos vall asgj nuk varet nga ne dhe gjithka sht e programuar q n fillim? Ende edhe sot e ksaj dite, pas shum krkimeve, mjekt nuk e din se cilat gjra jan t programuara gjenetikisht dhe far kemi ne n dor pr t zgjatur dhe prmirsuar jett tona. Disa krkues, ndrkoh, kan zbuluar 150 variante gjenetike t gjenit t 100-vjearve. Disa pretendojn se n baz t ktyre t dhnave, mund t parashikojn jetgjatsin e nj personi deri n 70%. Por nj grup tjetr sht kundr nj gjje t till, duke u shprehur se sht trsisht e pamundur q t parashikohet jetgjatsia e njeriut nisur nga t dhnat e deritanishme mbi gjenet. Nj fakt i prbashkt me ta sht se t gjith personat q e kan arritur 100 vjearin e jets dhe jan m prtej akoma, kan nj mekanizm mbrojts shum t fort, i cili ndalon edhe shprthimin e smundjeve n mosh t hershme, si ndodh te njerzit me jetgjatsi normale. Ajo q shum shkenctar aktualisht e kan shndrruar n objekt t puns s tyre, sht pikrisht studimi i ktyre mekanizmave mbrojts gjenetik, q i bjn disa njerz t mbrojtur nga sulmet e smundjeve t moshs s tret. Jan pikrisht kta njerz q me organizmin e tyre jo vetm q kalojn nj mosh t tret t sigurt, por tashm jan shndrruar edhe n eksploratort e moshs s katrt.


  shqip.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  https://www.forumishqiptar.com/threa...kaden-e-fundit

  Jetegjatesia ne Shqiperi: Rritet me 3 vjet ne dekaden e fundit (2011)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Jetgjatsia e shqiptarve n 70 vjet u rrit me 42%, pandemia e ktheu n rnie

  Janar 2022


  Shqiptart e viteve 1950 jetonin mesatarisht vetm 54.4 vite sipas t dhnave zyrtare t INSTAT, ndrsa q nga ajo koh deri n vitin 2020, jetgjatsia u rrit me 42%.

  Nj shqiptar n vitin 2020 jetoi mesatarisht 77.3 vite me nj rnie nga viti 2018 me rreth 3,3 muaj si rrjedhoj e rritjes s vdekjeve n mosh t re nga pandemia e koronavirusit.

  T dhnat historike mbi jetgjatsin n 70 vitet e fundit, tregojn nse prmirsimi m i madh ndodhi n dy dekadat e 1950-1970, ky tregues u rrit me 18 vite ose 33%.

  Nga 54.4 vje m 1950 jetgjatsia mesatare n vitin 1970 arriti n 72.3 vite.

  Q nga ajo koh treguesi i jetgjatsis n vendin ton sht rritur me ritme t ulta. N vitin e par t tranzicionit jetgjatsia n vend ishte 75.4 vite dhe n vitin 2020 llogaritet n 77.3 vite me nj prmirsim me rritje rreth dy vite.

  N vitin 2020, jetgjatsia e pritur n lindje n Shqipri ishte 75,2 vjet pr burrat dhe 79,6 vjet pr grat. Kjo do t thot q grat pritet t jetojn afro 4 vjet m shum se burrat.

  Popullsia n Shqipri ka ndryshuar gjat 30 viteve t fundit. Kjo vjen, veanrisht, pr shkak t ndryshimeve n sistemin ekonomik, duke kaluar nga ekonomia e centralizuar n nj sistem t tregut t hapur i cili ka dhn efektin e tij n lindje, vdekje, migracion, dhe sigurisht ka nj ndikim n t ardhmen e popullsis shqiptare.

  Statistikat e popullsis dhe ato mbi jetgjatsin jan shum t rndsishme pr planifikime t tjera. sht me rndsi t dim se sa banor jetojn aktualisht n vend dhe sa do t ket n t ardhmen, n mnyr q t mund t merren vendime m t mira n lidhje me ndrtimin e shkollave, spitaleve dhe rrugve. sht gjithashtu e rndsishme t dihet sa e moshuar sht dhe do t jet popullsia n vitet n vazhdim, n mnyr q t planifikohen, pr shembull pensionet apo kujdesi shndetsor.

  N 1 Janar 2021 popullsia e Shqipris rezulton 2,83 milion banor dhe krahasuar me vitin 2011 sht ulur me 2,7 %. Prirja n rnie vazhdon t jet e pranishme nga vitet e mparshme. Ky mund t jet problem sepse mund t ndikoj n rritjen ekonomike, e cila varet nga niveli i konsumit apo investimet. Nse popullsia zvoglohet, ather do t ket m pak krkesa pr konsum dhe investime q mund t reflektohen si nj rnie ekonomike.

  Gjat periudhs 2011-2020, numri i lindjeve n vit sht ulur ndjeshm, nga rreth 34 mij n 2011, n rreth 28 mij n 2020, ndrsa numri i vdekjeve n vit ka mbetur midis 20 mij dhe 22 mij pr periudhn 2011-2019, por ka shnuar rritje n rreth 28 mij vdekje n 2020 i ndikuar nga efektet e pandemis Covid-19.

  Gjithashtu indeksi sintetik i fekonditetit ka rn nga viti 2011 kur ishte 1,65 fmij pr grua, n 1,34 n vitin 2020.

  Rnia e lindshmris reflektohet n numrin e popullsis n dekadat e ardhshme dhe t ket ndikim, jo vetm n uljen e popullsis, por m shum n efektet q rrjedhin nga ato faktor, t cilt mund t jen social ose ekonomik, si sht ulja e fuqis blerse, rritja e norms s varsis moshore, duke vn n rrezik skemn e pensioneve, etj.


  / B.Hoxha - Revista Monitor

  https://www.monitor.al/jetegjatesia-...theu-ne-renie/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  "ZONAT BLU"

  Njerzit m jetgjat n bot kan kto zakone!


  T ashtuquajturat zonat Blu jan pes komunitete t ndryshme npr bot q kan t prbashkt se kan prqendrimin m t lart t banorve q jetojn mbi 100 vjet. Ikaria n Greqi, Okinawa n Japoni, Sardenja n Itali, Loma Linda n Kaliforni dhe Gadishulli Nicoya n Kosta Rika jan cilsuar si vendet ku jetojn njerzit m jetgjat.

  Ata t gjith han nj sr ushqimesh t pasura me fibra, perime, fruta, produkte qumshti dhe nj sasi t vogl mishi dhe peshku, por ishte e leht t identifikoheshin disa t tjera t prbashkta t rndsishme. M konkretisht, ushqimet e zakonshme q konsumohen. Ndrsa bota moderne mban nj diet duke eliminuar karbohidratet nga dieta, njerzit m jetgjat jetojn me to.

  Rezulton se shumica e banorve t zonave blu zakonisht han kombinime t niseshts s shndetshme. Kto prfshijn drithrat, bishtajoret dhe patatet. Perimet ishin n vendin e dyt pr do zon, s bashku me frutat, domethn t gjitha ushqimet e pasura me fibra dhe lnd ushqyese me baz bimore. sht e rndsishme t theksohet se kur bhet fjal pr karbohidratet, kto komunitete konsumojn drithra t plota si trshra, elbi dhe orizi.

  Patatet e mbla jan ushqimi kryesor pr komunitetin Okinawan. Bishtajoret, t tilla si fasulet, qiqrat dhe thjerrzat, konsiderohen gjithashtu ushqime kryesore pr shum komunitete t tjera. N Loma Linda, krahas perimeve, konsumohen m shpesh bishtajore dhe produkte soje, ndrkoh q prqindja e drithrave n dietn e tyre sht dukshm m e ult.


  Konica.al

  https://konica.al/2023/04/e-perbashk...gjate-ne-bote/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  PA U SMURUR...

  Zakonet e mira q ju bjn t jetoni 10 vjet m shum


  Sa her na kan thn t mos pim duhan, t ham ushqim t shndetshm, t kontrollojm pesh, t ushtrohemi rregullisht. Dhe sa her kemi menduar nse ato nuk ishin mesazhe tepr t tmerrshme dhe sa t vrtet kishte n kto rekomandime.

  Epo, tani vjen prova e dshmuar se mnyra e jetess s shndetshme mund t jap shum m shum vite pa pasur nevoj t merreni me diabet, probleme t zemrs ose tumore. Avantazhi sht veanrisht i rndsishm pr grat: ato fitojn deri n 10 vjet jet pa smundje kronike, ndrsa burrat marrin deri n 7.6 vjet.

  N dekadat e fundit, mbijetesa mesatare e njerzve sht rritur shum n t gjith botn. Por mbetet nj problem. Gjithnj e m shum njerz, nga t dy gjinit, po prballen me periudha t gjata t jets me nj ose m shum smundje kronike ose me pasoja t smundjeve kardiovaskulare ose tumoreve. Pr kt arsye, t veproni paraprakisht sht thelbsore pr parandalimin, i cili ka nj domethnie t madhe, rrit kohn e jets pa smundje kronike.

  Pr t dhn kt prgjigje, e cila duhet t shtyj drejt stileve t jetess s shndetshme, sht nj hulumtim i botuar n Revistn Britanike Mjeksore, t kryer nga ekspert t Shkolls s Shndetit Publik t Universitetit t Harvardit dhe i mbshtetur nga Instituti Kombtar i Shndetit i SHBA (NIH) .

  Studimi, i cili sht vetm i nj lloji vzhgues dhe pr kt arsye nuk propozon marrdhnie t prcaktuara shkaksore midis sjelljeve dhe shfaqjes s patologjive, shqyrton pes faktor q lidhen me stilin e jets: pirja e duhanit, aktiviteti fizik, konsumi i alkoolit, pesha e trupit dhe cilsia e t ushqyerit. Prmes nj serie llogaritjesh komplekse, hulumtimet tregojn se sa shum fitojn ata q respektojn zakone t shndetshme t jets ose t paktn nuk vuajn nga smundje kronike.

  Studimi shqyrtoi t dhnat pr 73.196 infermier dhe mbi 38,000 profesionist t shndetit, n kohn e regjistrimit n studim t gjith njerzit nuk kishin tumore, smundje kardiovaskulare ose diabet. Atyre ju prcaktua nj stil jete me rrezik t ult, jo pr cigaren, indeksin e mass trupore n vlerat e rekomanduara, t paktn 30 minuta aktivitet fizik t prditshm, marrjen e moderuar t alkoolit dhe ushqimin me cilsi t mir.

  Rezultatet?

  N baz t ktyre parametrave, t gjith pjesmarrsit n studim u kontrolluan rregullisht pr nj periudh mbi njzet vjet. Sigurisht, u morn parasysh t gjitha rastet e reja t kancerit, smundjeve kardiovaskulare dhe diabetit. Pas eliminimit t gjith faktorve q mund t ndryshojn rezultatet, si sht smundja gjenetike, u pa q n moshn 50 vje nj grua q kishte mbajtur nn kontroll t paktn katr nga parametrat kishte jetgjatsi pa diabet, smundje t zemrs ose tumore prej rreth 34 vjet, krahasuar me 24 t moshatarve q nuk u interesuan shum pr zakonet e mira.

  Me pak fjal: dhjet vjet me m shum mirqenie dhe pa smundje.

  Burimi: dilei.it


  Konica.al

  https://konica.al/2023/03/zakonet-e-...vjet-me-shume/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  N moshn 100 vjeare, jam emruar mjeku praktikues m i vjetr n bot—5 gjra q nuk i bj kurr pr t jetuar nj jet t gjat

  Nga Dr. Howard Tucker


  Kur linda n vitin 1922, jetgjatsia mesatare n SHBA ishte 58 vje pr burrat dhe 61 vje pr grat.

  Pra, si nj mjek dhe neurolog 100-vjear, pacientt shpesh m pyesin pr kshilla se si t qndrojn t shndetshm, t lumtur dhe t mpreht mendrisht .


  Ja 5 gjra q un nuk i bj kurr:

  1. Nuk i kaloj ditt n pension.

  Un kam punuar pr m shum se 75 vjet, dhe madje u emrova si mjeku m i vjetr praktikues n bot nga Rekordet Botrore Guinness. Sara, gruaja ime praktikon ende psikoanaliz dhe psikiatri n moshn 89-vjeare.
  Nse jeni t bekuar q keni nj karrier q ju plqen dhe jeni ende n gjendje t punoni, merrni parasysh shtyrjen e daljes n pension. Shum njerz q dalin n pension dhe bhen joaktiv n rutinn e tyre t prditshme jan n nj rrezik n rritje t rnies njohse .

  2. Nuk e l veten t dal nga forma.

  Noti, vrapimi, ecja dhe skijimi deri n fund t viteve ’80 m kan mbajtur t fort dhe t shndetshm.
  Ndrsa nuk skijoj m dhe nuk jam aq aktiv sa dikur, prpiqem t eci t do dit. Shikimi i filmave klasik m ndihmon n frenimin e mrzis.

  3. Nuk pi duhan.

  Kur isha n shkoll t mesme n vitet 1930, i thash babait se doja t filloja duhanin. Po ai m tha: Un nuk e kam aspak problem. Por pse dikush do t donte t fuste dika tjetr prve ajrit t pastr n mushkrit e tij kur jeta sht kaq e shkurtr?”
  Kjo m hoqi menjher knaqsin nga fillimi i duhanit.

  4. Nuk e kufizoj veten.

  Un do t pi nj martini her pas here, por jo do dit. Sara sht nj kuzhiniere e shklqyer dhe m ka ndihmuar t mbaj nj diet t shndetshme dhe t larmishme. Ne kemi sallat n do vakt dhe shijojm zarzavate si brokoli dhe lakrat e Brukselit.
  Sekreti i vrtet i jetgjatsis sht se nuk ka sekrete. Por ne jetojm do dit dhe vdesim nj her, ndaj duhet ta shfrytzojm sa m shum kohn q kemi.

  5. Nuk e l q njohurit e mia t shkojn dm.

  Duke ushtruar neurologji pr m shum se shtat dekada, kam par q mjeksia evoluon nga lobotomit n teknikat m t fundit t imazhit t kompjuterizuar.
  M plqen shum t’u msoj studentve t mi t mjeksis, dhe gjithashtu msoj shum prej tyre.


  *Dr. Howard Tucker sht nj neurolog nga Cleveland, Ohio dhe u emrua ” Mjeku m i vjetr praktikues” nga Guinness World Records.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/ne-m...e-bote-i524639

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Njher e nj koh ishte nj vend ku njerzit dukej se nuk plaken kurr.

  Duket si fillimi i nj prralle dhe megjithat ky vend ekziston vrtet. N veri t Pakistanit, popullsia Hunza jeton n nj lugin n zinxhirin Himalayan.

  Lugina ndodhet n 2700 metra. dhe sht i rrethuar nga disa nga malet m t larta n bot dhe akullnajat miliona vjeare. Kjo popullsi sht ndr m jetgjatt n bot. N fakt, Hunza jeton mesatarisht 130-140 vjet dhe mbi t gjitha ata nuk njohin shum nga smundjet m t frikshme moderne duke prfshir kancerin, smundjet degjenerative ose smundjet e sistemit nervor.

  Kush do ta kishte menduar se populli Hunza, populli m jetgjat n bot, ende jetojn dhe han n nj mnyr kaq primitive!

  Ne perndimort tani kemi nj nivel progresi q na bn t mendojm se i tyre sht nj predispozicion gjenetik i trashguar, ne shohim q njerzit m jetgjat n bot jetojn pa i ditur "uditsit" e mjeksis, t shkencs "t madhe", por ne nuk mund t pranoj q nj popullsi e prcaktuar si "e paqytetruar" mund t jetoj pothuajse dy her m shum se ne njerzit e qytetruar perndimor.

  Kur mendojm pr burrat e pavaksinuar, t cilt ende trajtohen me barishte n vend t ilaeve, gjja e par q na vjen ndrmend sht: kta ktu vdesin n t ftohtin e par.  Hunza jo vetm q jetojn nj koh t gjat, por ata jan praktikisht t lir nga smundjet degjeneruese, madje as nga kanceri i frikshm.

  Kta njerz jetojn n kufirin me Pakistanin, n nj lugin n Himalaje, ku njerzit m t vjetr t fisit n moshn 100-vjeare ende punojn n fusha n ajr t hapur dhe jan ende tepr aktiv.

  Cili sht sekreti i tyre?

  Nj diet kryesisht vegjetariane dhe uji i pranishm n tokn e tyre. Hunzat jetojn kryesisht me frutat e toks dhe te mbjellat q korrin.

  Por elementi themelor pr jetgjatsin e ktij populli sht dika sa e thjesht aq edhe thelbsore n jetn e do njeriu: UJI.

  Ky duket t jet elisiri i rinis s Hunzave. Por uji n fjal sht nj uj "i veant".

  "Natyra e thell e ujit"

  Shkenctari dhe inxhinieri rumun Henri Marie Coanda (Bukuresht, 1886-1972) babai i dinamiks s lngjeve, nj nga pioniert e AERODINAMIKS dhe FLUIDDYNAMICS moderne, s bashku me etnolog t ndryshm kishin studiuar gjersisht zakonet e Hunzave dhe para tyre ato t pes t tjerve. Grupet etnike himalajane me zakone t ngjashme, t cilat mund t'i prkufizojm si arkaike. N kto pes rajone, popullatat lokale pinin uj nga akullnajat dhe ndiqnin dieta t ndryshme.

  Ai kaloi rreth gjasht vjet duke studiuar ujin Hunza duke u prpjekur t kuptonte se far e bnte at kaq t veant dhe mbi t gjitha far prfitimesh kishte ky uj n trupin e njeriut. M pas ai zbuloi se uji i Hunzs ka nj pH t lart - prandaj sht uj alkalik - nj sasi e jashtzakonshme hidrogjeni aktiv, nj fuqi t jashtzakonshme antioksiduese dhe nj prmbajtje t lart mineralesh koloidale.

  Shumica e studiuesve ia atribuan shndetin dhe jetgjatsin e tyre t jashtzakonshme t ushqyerit n trsi, por Dr. Henri Coanda vuri n dukje: "KAM ZBULUAR SE SHNDETI I TYRE SHT PR SHKAK T UJIT Q PIJN.

  Ky uj ka veti anormale q nuk gjenden n vende t tjera t bots". M pas ndihmsit t tij Patrick Flanagan: "PATRICK, DISA NJERZ BESOJN SE NE JEMI FAR HAM, POR NE T GJITH JEMI FAR PIJM".

  (burimi: Microhydrin TM: Technical Information, Airlington Publications, Dallas 1998, str.)

  Uji i Hunzave vinte nga burimet e Himalajeve n lartsi t mdha. Pr m shum se 60 vjet, Coanda u prpoq t rikrijonte uj t ngjashm artificialisht, por pa sukses. N moshn 78-vjeare ai ia kaloi kt detyr nj shkenctari t shklqyer, pikrisht tetmbdhjet vjearit Patrick Flanagan, i cili vazhdoi krkimet e tij, por vetm n vitet 1990 mundi t prodhonte MICROHYDRIN, nj uj i cili, sipas ktij shkenctari, ka nj shrim t jashtzakonshm.

  Prgjigja pr kto veori do t duket t jet edhe nj her jo n prbrjen e saj (e cila padyshim sht gjithmon e njjt pr t gjitha ujrat) por n STRUKTURN e saj.

  Struktura molekulare sht n fakt "ALFABETI I UJIT" dhe nse e njihni mund t ndrtoni "FRAZAT M T PRSHTATSHME" bartsi i t cilave bhet uji duke ndrvepruar pr shembull me ujin qelizor t trupit dhe duke sjell kshtu veti t ndryshme.  Dhe ja ku zbulohet misteri. Uji q rrjedh n kt lugin (t Edenit) sht uj anormal n at q vetit e tij ndryshojn sipas vendndodhjes gjeografike n t ciln gjendet.

  N fakt uji nuk ka t njjtat veti kudo, por kto veti ndryshojn sipas vendit. Ndryshime t tilla quhen veti anormale. Dhe n fakt n rajonin e Hunzs uji ngrin n nj temperatur t ndryshme n krahasim me vlerat e ujit t zakonshm, ai ka nj viskozitet t ndryshm, nj tension t ndryshm siprfaqsor.

  Dhe pikrisht pr t gjitha kto arsye ky uj sht unik n bot dhe fal tij Hunza jan popullsia m jetgjat dhe m e shndetshme n bot. Ky uj duket se ka gjithka q i nevojitet trupit, kshtu q kjo lugin duket se duhet par pr ata q duan t jetojn m gjat.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Kush kerkon te jetoje gjate dhe shendetshem nuk duhet te harroje kurre qe jemi te perbere nga 70% uje dhe lengje keshtu qe eshte mire te mos pije uje rrubineti apo uje te blere ne shishe plastike apo qelqi por te kete kujdes te pije uje mjaftueshem 2 - 3 litra ne dite dhe mbi te gjitha uji te jete alkalin dhe i jonizuar per detaje vizitoni faqen qe po ju vendos me poshte

  Ketu

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Shkenctart zbuluan tri gjra kryesore q zgjasin jetn: Vendi i par do tju befasoj

  Sipas gjetjeve t nj studimi t kryer me 28.000 t anketuar, jetgjatsia nuk zgjatet as nga ushqimi, as nga aktiviteti fizik

  Prgjigjja sht shum m e thjesht dhe ka t bj me ndrveprim t rregullt social.

  A mund ti zgjas jetn t moshuarve vetm nj telefonat apo dalja pr kafe me nj person t dashur?

  Hulumtimi i publikuar n n Journal of Epidemiology & Community Health i ndau pjesmarrsit n grupe njerz q shoqroheshin do dit, nj her n jav, nj her n muaj, her pas here dhe kurr.

  Rezultatet treguan se sa m i shpesht t jet aktiviteti shoqror, aq m i madh sht probabiliteti q t jetojm m gjat.

  Rezultatet pr vdekjen e shtyr i befasuan vet shkenctart u shtyn pr 42 pr qind tek ata q shoqroheshin her pas here, me 48 pr qind tek ata q shoqroheshin nj her n muaj. Pr ata q e bnin t paktn nj her n jav dhe do dit, jeta e tyre u zgjat me 110 prqind t pabesueshm.

  Megjithse lidhja midis frekuencs s aktivitetit social dhe jetgjatsis s prgjithshme u zvoglua pas prshtatjes pr faktort sociodemografik, statusin socio-ekonomik, sjelljet shndetsore dhe disa smundje, ajo ende mbeti statistikisht e rndsishme, duke treguar se pjesmarrja n aktivitetet sociale n vetvete sht nj faktor i rndsishm pr jetgjatsia e prgjithshme t njerzve t moshuar, than shkenctart.

  Kt tem e preku edhe Susan Pinker, e cila n prezantimin e vitit t kaluar theksoi se elsi i nj jetgjatsie m t gjat jan marrdhniet ndrpersonale dhe lidhja me njerzit, duke vn n dukje se ajo vet ishte e habitur. N krye t lists, tre arsyet m t rndsishme q ndikojn n jetgjatsin jan:

  1 integrimi social
  2 heqja dor nga nikotina
  3 marrdhnie t ngushta (mbshtetje n form huazimi, shkuarje te mjeku dhe situata t tjera t rndsishme t jets)

  Me sa njerz flisni? Kjo vlen si pr marrdhniet m t thella ashtu edhe pr ato siprfaqsore. Kur flasim pr integrim social, nuk nnkuptojm vetm lidhje t forta dhe emocionale, por edhe biseda t prditshme dhe t rastsishme q bni me shitsit n dyqan. Ndrveprimet sociale jan faktori m i rndsishm pr nj jet t gjat dhe cilsore, prfundoi Susan Pinker.


  / Telegrafi

  https://www.gazetaexpress.com/shkenc...-tju-befasoje/

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Ne pergjithesi, jetegjatesia eshte nje term qe perdoret per te pershkruar gjatesine mesatare te jetes se nje personi, ne shume raste ne krahasim me standartet e nje shoqerie te caktuar. Kjo perfshin shume faktore, si shendetin fizik dhe mendor, ambientin dhe kushtet e jashtme, arsimin dhe progresin ekonomik dhe shoqeror te nje individi.

  Eshte e rendesishme per te kuptuar se jetegjatesia ndryshon nga vendi ne vend dhe nuk ka nje definicion specifik te saj. Gjithashtu, ne krahasim me disa dekada me pare, jetegjatesia eshte rritur ne menyre te ndjeshme ne shume vende ne bote.

  Ndonjehere, termi "jetegjatesi" perdoret edhe per te pershkruar nje jete te shendetshme dhe te lumtur, me nje nivel te kenaqshem te fitimit dhe me nje ndikim pozitiv ne shoqerine.

  Jetgjatsia sht nj fush e gjr e krkimit shkencor dhe ka t bj me shum aspekte t kushteve dhe prvojave njerzore. N shkenc, jetgjatsia sht prcaktuar si gjatsia mesatare e jets s nj popullsie t caktuar. Kjo prfshin faktor si shndeti fizik dhe mendor, kushtet e mjedisit, arsimi, ekonomia dhe stabiliteti shoqror.

  Ka shum fusha t studimit t jetgjatsis n shkenc, duke prfshir krkime n fusha si epidemiologjia, kardiologjia, psikologjia dhe shkencat sociale. Shkenctart kan identifikuar disa faktor q kan nj ndikim t fort n jetgjatsi, si p.sh. dietn e shndetshme, aktivitetin fizik, marrdhniet e mira shoqrore, mosha, nivelin e arsimimit dhe rrezikun e smundjeve kronike.

  Studimet e fundit kan treguar se nj larmi i faktorve mund t ndikojn n jetgjatsi dhe shndet t mir. Krkimet shkencore po bhen gjithnj m t detajuara dhe t prqendruara n mnyrat si mund t prmirsohet jetgjatsia dhe kushtet e jetess s shoqrive t ndryshme n mbar botn.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Ushtrimet n mbrmje sjellin jetgjatsi

  Ushtrimet n mbrmje mund t zvoglojn rrezikun e vdekjes s hershme m shum sesa strvitjet n mngjes ose drek, sipas nj studimi t ri, i cili u b n shkall t gjer me m shum se 90,000 burra dhe gra n MB.

  Studimi n fjal, i publikuar pak dit m par n revistn Nature Communications, mbledh t dhna pr 92,139 burra dhe gra q ran dakord t mbanin nj mats t veant (gjurmues aktiviteti) pr nj jav.

  Bazuar n t dhnat e regjistruara nga sportelet, studiuesit i ndan vullnetart sipas asaj se sa shpesh dhe kur lviznin, kontrolluan t dhnat e vdekshmris deri n shtat vjet pas fillimit t studimit dhe krahasuan modelet e lvizshmris dhe vdekjet.

  Burrat dhe grat q angazhohen m shpesh n aktivitet fizik t moderuar ose t fuqishm (e barabart me ecjen e shpejt) tregohet se jetojn m gjat n krahasim me ata q ushtrojn rrall.

  Ata q ushtrojn mes ors 11:00. dhe ora 5 pasdite kan m pak gjasa t vdesin para kohe nga smundjet e zemrs ose shkaqe t tjera (prve kancerit) krahasuar me ata q ushtrojn para ors 11:00.

  Prfitimet e jetgjatsis nga ushtrimet n mbrmje ishin m t forta tek meshkujt dhe t moshuarit.


  / abcnews.al

  https://www.gazetaexpress.com/ushtri...n-jetegjatesi/

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Pes fakte atipike dhe t vrtetuara shkencrisht q do tju bjn t jetoni m gjat

  Jetgjatsia e nj personi varet shum nga zakonet q ai kultivon dhe shkenctart kan dal me pes fakte q mund t tregojn tendencn e nj jete t gjat.

  Shkenctart thon se gjenet ndikojn vetm n 23% t jetgjatsis, dhe gjithka tjetr prcaktohet nga zakonet e jetess q nj person kultivon.

  Hulumtimet moderne pretendojn se kto 5 sinjale tregojn se do t jetoni deri n nj mosh shum t vjetr:


  1. Prshndetja me dor

  Sa m i fort t jet shtrngimi i duarve, aq m gjat do t jetoj nj person, tha nj shkenctar britanik q kreu studimin pr rreth 25 vjet.

  Forca e dors sht nj tregues i qart i puns aktive dhe sinkrone i t dy hemisferave. Ndrsa nj shtrngim duarsh i dobt tregon rnie mendore dhe prani t smundjeve kardiovaskulare, transmeton Telegrafi.

  2. Laprat e veshit

  Mjekt e lasht kinez gjithashtu i konsideronin laprat e veshit si nj tregues t jetgjatsis dhe shndetit t zemrs.

  Hulumtimet e shkenctarve nga Universiteti Fudan n Shangai konfirmuan vlefshmrin e ktyre pohimeve t lashta: lkura n llapn e veshit sht jashtzakonisht e ndjeshme edhe ndaj ndryshimeve m t vogla n rrjedhn e gjakut dhe, nse nuk sht nj defekt i lindur, shrben si nj shnues i presionit t lart t gjakut, rrezikun e aterosklerozs, goditjes n tru dhe smundjeve koronare.

  3. Zorr t shndetshme

  Mikroflora e shndetshme e stomakut sht dukshm e ndryshme nga ajo e smur, sepse prmban m shum baktere t dobishme, dhe diversiteti i tyre praktikisht nuk zvoglohet me kalimin e moshs.

  Lajmi i mir sht se mikroflora e stomakut mund t riprtrihet.

  4. Lythat

  Edhe pse shumica e perceptojn bollkun e lythave n trup si nj tregues alarmues, nj studim i gjenetikve amerikan pohon se nj numr i madh lythash tregojn vetm nj mekanizm gjenetik t mbrojtjes kundr plakjes s shpejt t qelizave.

  5. Optimizmi

  Kjo sht ndoshta shenja m e dukshme e jetgjatsis. Emily Rogalski, profesoresh e neuroshkencs n Universitetin e Chikagos, publikoi rezultatet e hulumtimit t saj disa vite m par.

  Rezulton se optimizmi sht nj nga shenjat kryesore t jetgjatsis, sepse aftsia pr tu prshtatur lehtsisht me jetn dhe pr t injoruar gjrat e vogla sht rezultat i pranis s neuroneve t rralla t boshtit n tru, t cilat u zbuluan nga nj neurolog austriak. Kto neurone forcojn lidhjet midis pjesve t ndryshme t trurit, ndihmojn n ruajtjen e neuroplasticitetit t tij, duke mbrojtur t gjith trupin nga plakja.


  / Telegrafi /

  https://telegrafi.com/pese-fakte-ati...-jetoni-gjate/

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Jetgjatsia sht nj studim i vazhdueshm n shkenc, dhe shum shkenctar po bjn prpjekje pr t zbuluar sekretin e jets s gjat dhe shndetit t mir n mosh t vjetr. Familja Khan n Amerik sht nj nga shembujt m t mir t njerzve t cilt jetojn shum koh dhe ende jan t shndetshm e n gjendje t kthjellt mendore.

  Shkenctart kan br prpjekje pr t identifikuar faktort q kontribuojn n jetgjatsin dhe shndetin e mir n mosh t vjetr. Disa faktor q kan identifikuar prfshijn:

  - Mjedisin: Jetgjatsit jan shpesh t rrethuar me nj mjedis t shndetshm, pasi q ndotja e ajrit dhe ujit mund t ndikojn n shndetin e njeriut.

  - Ushqimin: Ushqimi i shndetshm sht nj faktor klju n shndetin e mir dhe jetgjatsin. Shum jetgjats kan nj diet trheqse, me shum fruta, perime dhe gjithashtu ushqime t pasura me yndyrna t mira.

  - Aktivitet fizik: Aktiviteti fizik sht nj faktor tjetr i rndsishm n jetgjatsin dhe shndetin e mir. Shum jetgjats jan t aktiv dhe bjn ushtrime t rregullta.

  - Gjene: Genet jan nj faktor i rndsishm n jetgjatsi dhe shndet. Shum studime kan treguar se disa gjene jan t lidhura me jetgjatsin dhe shndetin e mir n mosh t vjetr.

  Ndrsa shkenctart po bjn prpjekje pr t zbrthyer genet q jan t lidhura me jetgjatsin dhe shndetin, sht e rndsishme t theksohet se jetgjatsia nuk sht e thjesht si t kesh nj gen t "magjik". Shum faktor t ndryshm, prfshir mjedisin, stilin e jetess dhe genet, mund t ndikojn n jetgjatsin dhe shndetin e mir n mosh t vjetr.

  Ka disa nga genet q jan t lidhura me jetgjatsin dhe shndetin. Disa prej tyre prfshijn:

  1. Geni FOXO3: Kjo sht nj variant gjenetik q sht gjetur se sht i lidhur me jetgjatsin n shum studime. Kjo variant mund t ndihmoj n parandalimin e smundjeve t ndryshme q ndikojn n shndetin e njeriut n mosh t vjetr.

  2. Geni APOE: Variantet e ktij gjeni jan t lidhura me rrezikun e zhvillimit t smundjes s Alzheimerit dhe kjo mund t ndikoj n shndetin e njeriut n mosh t vjetr.

  3. Geni SIRT1: Kjo variant gjenetik mund t ndihmoj n parandalimin e smundjeve t ndryshme q ndikojn n shndetin e njeriut n mosh t vjetr, duke prfshir diabetin dhe smundjet kardiovaskulare.

  4. Geni CETP: Variantet e ktij gjeni jan t lidhura me nivelet e kolesterolit n gjak dhe kjo mund t ndikoj n shndetin e njeriut n mosh t vjetr.

  5. Geni TNF-alpha: Kjo variant gjenetik mund t ndikoj n inflamacionin n trup dhe kjo mund t ndikoj n shndetin e njeriut n mosh t vjetr.

  Kto jan vetm disa prej gjenve q jan t lidhura me jetgjatsin dhe shndetin. Megjithat, sht e rndsishme t theksohet se shum faktor t ndryshm, prfshir mjedisin, stilin e jetess dhe gjenet, mund t ndikojn n jetgjatsin dhe shndetin e mir n mosh t vjetr.

  Po, ka shum faktor tjer q mund t ndikojn n jetgjatsin prve genve. Disa prej faktorve kryesor prfshijn:

  1. Stili i jetess: Prve genve, mnyra se si jetojm mund t ndikoj n jetgjatsi. Stili i jetess, prfshir ushqimin, aktivitetin fizik dhe mosprdorimin e duhanit dhe alkoolit, mund t ndikoj n shndetin ton dhe n rrezikun e smundjeve t ndryshme.

  2. Mjedisi: Mjedisi, prfshir ndotjen e ajrit dhe ujit, mund t ndikoj n shndetin ton dhe n rrezikun e smundjeve t ndryshme.

  3. Niveli i stresit: Stresi mund t ndikoj n shndetin ton dhe n rrezikun e smundjeve t ndryshme. Njerzit q jetojn nn stres t vazhdueshm mund t ken nj rrezik m t lart pr smundje kardiovaskulare dhe t tjera.

  4. Marrdhniet shoqrore: Marrdhniet pozitive dhe mbshtetse me familjen dhe miqt mund t ndikojn n shndetin ton dhe n jetgjatsi.

  5. Mnyra se si ndrlidhen truri dhe trupi: Shum studime kan treguar se aktiviteti intelektual dhe emocional, si dhe meditimi dhe qetsimi, mund t ndikojn n shndetin ton dhe n jetgjatsi.

  Kto jan vetm disa prej faktorve tjer q mund t ndikojn n jetgjatsin. sht e rndsishme t theksohet se jetgjatsia sht nj proces i ndrlikuar dhe shum faktor, prfshir gjenet, mjedisin, stresin dhe stili i jetess, mund t ndikojn n shndetin ton dhe n jetgjatsi.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Njerzit e shndetshm dhe t lumtur nuk e bjn kurr kt gj! Kshilla nga nj mjeke 102-vjeare


  Dr. Gladys McGarey / Un mbusha 102 vje kt vit dhe prvoja ime prej dekadash n mjeksin holistike m ka msuar shum se si t jetoj nj jet t gjat, t lumtur dhe t qllimshme.

  Shum njerz ushqehen me stres t panevojshm. Por njerzit m t lumtur dhe m t shndetshm q njoh jan n gjendje t heqin dor nga gjrat ose prvojat q nuk u shrbejn m. Jeta sht shum e shkurtr pr t rimenduar dhe konsideruar t njjtin mendim pa pushim. Duke vepruar kshtu, ju n thelb po torturoni veten.

  Pra, zakoni q m ka sjell shndet dhe lumturi gjat gjith viteve t mia sht aftsia pr t ndrtuar gjrat nga e para, qoft kjo nj marrdhnie, rrug karriere apo projekt.

  Lrini gjrat q ju harxhojn energjin

  Nna ime m msoi nj mnyr t thjesht pr t liruar gjrat q nuk kan rndsi. Ajo ngrinte dorn e saj butsisht para nesh, gishtat e mbajtur lirshm, pllmbt lart. Pastaj hidheni posht dhe mbrapa dhe thoni: "Nuk ka rndsi".

  Kjo lvizje e natyrshme i mundsoi asaj t jetonte npr sfida t mdha pa i ln ato t hynin shum thell; ajo thjesht lshoi ??at q nuk funksiononte, u fokusua n at q ishte e rndsishme pr t dhe vazhdoi.

  Un e kam adoptuar kt praktik prej vitesh.

  Si t praktikoni lshimin

  Ky ushtrim do t funksionoj m mir nse ngriheni dhe lvizni! Vendosni muzik optimiste dhe filloni t ecni npr shtpin ose lagjen tuaj.

  Lreni trupin tuaj t lviz lirshm ndrsa ecni. Madje mund ta lini veten t krceni pak.

  1. Identifikoni dika q ndihet e bllokuar n jetn tuaj.

  Mund t jet nj miqsi, nj prpjekje profesionale, nj mnyr t menduari, nj inat, etj.

  2. Imagjinoni q mund ta mbani kt gj t mbrthyer n dor.

  Ju madje mund t ndjeni se nj grusht sht shtrnguar. Mbajeni kt shtrngim. Shtrydhni dorn.

  3. Lreni t shkoj vrtet.

  Ndrsa ende lvizni, mbajeni dorn prpara jush, pllmbt lart, me gishtat e bashkuar. M pas hidheni posht dhe mbrapa, duke hapur pak gishtat. Ndrsa e bni kt, lironi bllokimin.

  Mund t mendoni ose t thoni fjal q kan kuptim pr ju: "Nuk ka rndsi", ose ndonj fraz t ngjashme q funksionon pr ju.

  Pasi ta keni ln t shkoj, merrni nj moment pr t vlersuar rrjedhn e jets q kalon npr ju.

  Njerzit m t lumtur e din se kur sht koha pr t ecur prpara

  T gjith prballen me pendime. Pyetja sht: Sa koh duhet ta mbajm at.Nse e gjeni veten duke jetuar me keqardhje, prpiquni ta kapni at dhe t shihni se far po lviz.

  A shkuan gjrat kryesisht n rregull? Nse po, ji mirnjohs! A ka ndonj gj qesharake n t? Nse po, qeshni! A keni msuar ndonj gj t re q ather? Nse po, knaquni me at q dini tani dhe shpreheni sado q t mundeni!

  Bni gjithka q mund t bni pr t larguar keqardhjen tuaj - falni veten dhe, nse sht e nevojshme, krkoni falje nga t tjert - n mnyr q t mund t vazhdoni me jetn tuaj.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/njer...keshil-i525416

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Kto ushqime ju ndihmojn pr t ngadalsuar plakjen

  Disa ushqime q prve se jan t mira pr shndetin tuaj t prgjithshm, jan shum t mira edhe pr ngadalsimin e procesit t plakjes.

  Kosi Ngadalson procesin e plakjes pasi sht i pasur me kalcium, duke parandaluar kshtu edhe smundjet q lidhen me eshtrat.

  Boronicat dhe arrat, bajamet, lajthit Parandalojn smundjen e diabetit por n t njejtn koh konsumoni shum n mnyr q t plakeni m ngadal.

  Peshku: Peshku pa dyshim sht numri nj. Me peshk thjesht nuk mund t gaboni.

  Studimet tregojn se ata q han shum peshk, pothuajse nuk vuajn kurr nga smundjet e zemrs. Peshku sht, si dihet tashm, jashtzakonisht i pasur me yndyra omega-3, t cilat stabilizojn ritmin e zemrs dhe mbrojn nga kolesteroli.

  Vaji i ullirit: Vaji i ullirit sht i pasur me yndyra t ngopura dhe sht shum i mir n luftn kundr kancerit dhe smundjeve t zemrs.

  okollata sht e pasur me kakao e cila sht e mir pr ent e gjakut. okollata sht e mir (nse konsumohet n kufij t arsyeshm) pr t parandaluar edhe disa forma t diabetit, sidomos diabetin e tipit 2.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/shendeti/keto-...lakjen-i525424

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  1. Jetgjatsia sht nj term q prcakton gjatsin e jets s nj organizmi, q nga lindja deri n momentin e vdekjes.

  2. N prgjithsi, jetgjatsia sht ndryshueshme nga nj specie n tjetrn. N t vrtet, ekzistojn disa specie q mund t jetojn vetm pr disa dit, ndrsa disa t tjera mund t jetojn pr qindra vjet.

  3. Nj nga faktort kryesor q ndikojn n jetgjatsin e nj organizmi sht gjenetika. Disa specie kan nj trashgimi t gjat jetsore, ndrsa t tjera kan trashgimi m t shkurtr.

  4. N disa raste, faktort mjedisor si ushqimi, qndrimi n ndotje dhe stresi mund t ndikojn n jetgjatsin e nj organizmi.

  5. Studimet kan treguar se dietat e ulta n kalori mund t ndihmojn n zgjatjen e jets. Kto diete zakonisht prfshijn kufizimin e karbohidrateve dhe yndyrnave.

  6. N disa specie, si jan krmijt, jetgjatsia mund t ndryshoj n varsi t temperaturs dhe niveleve t ujit.

  7. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht ushtrimi fizik. Studimet kan treguar se ushtrimi mund t ndihmoj n zvoglimin e rrezikut t smundjeve t zemrs dhe mund t ndikoj n zgjatjen e jets.

  8. Nj faktor tjetr q ndikon n jetgjatsin sht rreziku i smundjeve. N disa specie, smundjet mund t shkaktojn vdekjen e organizmit, ndrsa n disa t tjera, sistemet e tyre imune jan m t afta pr t luftuar smundjet.

  9. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsin sht stresi. N disa raste, stresi mund t shkaktoj smundje dhe mund t ndikoj n zvoglimin e jetgjatsis.

  10. Nj faktor tjetr q ndikon n jetgjatsi sht nivelu i aktivitetit t qelizave t organizmit. N disa specie, qelizat jan m t afta pr t rikrijim veten dhe pr t mbrojtur organizmin nga dmtimi i jashtm.

  11. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht kujdesi i shndetit. N disa raste, organizmat q marrin kujdes t mir pr veten e tyre kan jetgjatsi m t gjat.

  12. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht rritja e popullsis. N disa raste, popullsia e nj specie mund t ndikoj n jetgjatsin e tyre, pasi mund t ket m pak burime ushqimore dhe hapsir ​​pr t rritur.

  13. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht ndryshimi i klims. N disa raste, ndryshimi i klims mund t shkaktoj ndryshime n mjedisin natyror, t cilat mund t ndikojn n jetgjatsin e nj specie.

  14. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht ndryshimi i nivelit t oksigjenit n ajr. N disa raste, ndryshimet n nivelin e oksigjenit mund t ndikojn n shndetin dhe jetgjatsin e nj organizmi.

  15. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht rreziku nga predatort. N disa specie, rreziku nga predatort mund t ndikoj n jetgjatsin e tyre, ndrsa n disa t tjera, organizmat jan m t afta pr t shmangur kt rrezik.

  16. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht kushtet e jetess. N disa raste, kushtet e jetess mund t ndikojn n shndetin dhe jetgjatsin e nj organizmi.

  17. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht ndryshimi i habitatit. N disa raste, ndryshimet n habitat mund t ndikojn n jetgjatsin e nj specie, pasi mund t ndikojn n burimet ushqimore dhe kushtet e jetess.

  18. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht nivelu i stresit n jetn e nj organizmi. N disa raste, stresi mund t ndikoj n shndetin dhe jetgjatsin e nj organizmi.

  19. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht rreziku nga smundjet infektive. N disa raste, smundjet infektive mund t ndikojn n shndetin dhe jetgjatsin e nj organizmi.

  20. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht nivelu i ndotjes s mjedisit. N disa raste, ndotja e mjedisit mund t ndikoj n shndetin dhe jetgjatsin e nj organizmi.

  21. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht nivelu i aktivitetit t trurit. N disa raste, truri mund t ndikoj n shndetin dhe jetgjatsin e nj organizmi.

  22. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht nivelu i vdekshmris s fmijve. N disa raste, nivelu i vdekshmris s fmijve mund t ndikoj n jetgjatsin e nj popullate.

  23. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht nivelu i edukimit dhe kulturs s nj popullate. N disa raste, nivelu i edukimit dhe kulturs mund t ndikoj n shndetin dhe jetgjatsin e nj popullate.

  24. Nj faktor tjetr q mund t ndikoj n jetgjatsi sht nivelu i t ardhurave dhe pasuris s nj popullate.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  1. N vitet e fundit, jetgjatsia mesatare e njerzve ka rritur n mnyr t ndjeshme.

  2. Studimet kan treguar se n disa raste, jetgjatsia mund t ndryshoj n varsi t gjinis, me gra q jetojn m gjat se meshkujt.

  3. N disa raste, jetgjatsia mund t ndryshoj n varsi t racs, me disa grupe racore q kan jetgjatsi m t gjat se t tjera.

  4. Prve faktorve gjenetik, mjedisor dhe sjelljes, nj studim i fundit ka treguar se epigenetika mund t ndikoj n jetgjatsi.

  5. Nj studim i vitit 2019 n mbi 400,000 njerz, zbuloi se njerzit me indeks mas trupore normal, kan jetgjatsi m t gjat se ata q jan shum t trash.

  6. Studimet kan treguar se konsumimi i alkoolit n sasi t moderuara mund t ndikoj n zgjatjen e jets.

  7. Nj studim i vitit 2018 zbuloi se njerzit q ushtrojn shum kan nj rrezik m t ult pr smundje t zemrs dhe kan jetgjatsi m t gjat.

  8. Disa studime kan treguar se njerzit q kan nj jet sociale t pasur kan jetgjatsi m t gjat.

  9. Nj studim i vitit 2019 n mbi 500,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t aktivitetit t trurit kan jetgjatsi m t gjat.

  10. Nj studim i vitit 2019 n m shum se 13,000 njerz, zbuloi se konsumimi i kafeins n sasi t moderuara mund t ndikoj n zgjatjen e jets.

  11. Nj studim i vitit 2020 n mbi 400,000 njerz, zbuloi se njerzit q konsumojn shum fruta dhe perime kan jetgjatsi m t gjat.

  12. Nj studim i vitit 2019 n mbi 100,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj qndrim pozitiv ndaj jets kan jetgjatsi m t gjat.

  13. Nj studim i vitit 2020 n mbi 100,000 njerz, zbuloi se njerzit q meditojn kan jetgjatsi m t gjat dhe shndet m t mir.

  14. Nj studim i vitit 2019 n mbi 300,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t ult t stresit kan jetgjatsi m t gjat.

  15. Nj studim i vitit 2018 n mbi 70,000 njerz, zbuloi se njerzit q punojn m pak or kan jetgjatsi m t gjat.

  16. Nj studim i vitit 2019 n m shum se 10,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t edukimit kan jetgjatsi m t gjat.

  17. Nj studim i vitit 2018 n mbi 50,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t aktivitetit fizik kan jetgjatsi m t gjat.

  18. Nj studim i vitit 2019 n mbi 60,000 njerz, zbuloi se njerzit q jan t martuar kan jetgjatsi m t gjat se ata q jan beqar apo divorcuar.

  19. Nj studim i vitit 2020 n m shum se 400,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj indeks mas trupore t ult por q kan nj nivel t lart t muskujve kan jetgjatsi m t gjat.

  20. Nj studim i vitit 2019 n mbi 60,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj qndrim pozitiv ndaj moshs s tyre kan jetgjatsi m t gjat.

  21. Nj studim i vitit 2020 n mbi 50,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t konsumit t peshkut kan jetgjatsi m t gjat.

  22. Nj studim i vitit 2020 n mbi 70,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t aktivitetit social kan jetgjatsi m t gjat.

  23. Nj studim i vitit 2019 n mbi 100,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t konsumit t ujit kan jetgjatsi m t gjat.

  24. Nj studim i vitit 2020 n m shum se 50,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t shkollimit kan jetgjatsi m t gjat.

  25. Nj studim i vitit 2018 n mbi 20,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t konsumit t kokrrave t arrs kan jetgjatsi m t gjat.

  26. Nj studim i vitit 2019 n mbi 70,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t aktivitetit t shndetshm kan jetgjatsi m t gjat.

  27. Nj studim i vitit 2020 n mbi 100,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t edukimit muzikor kan jetgjatsi m t gjat.

  28. Nj studim i vitit 2018 n mbi 50,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t konsumit t perimeve t freskta kan jetgjatsi m t gjat.

  29. Nj studim i vitit 2020 n mbi 100,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t edukimit shkencor kan jetgjatsi m t gjat.

  30. Nj studim i vitit 2019 n mbi 70,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t konsumit t sheqerit t zvendsuesve kan jetgjatsi m t gjat.

  31. Nj studim i vitit 2020 n m shum se 70,000 njerz, zbuloi se njerzit q kan nj nivel t lart t aktivitetit t kulturs kan jetegjatesi me te gjate

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Sekreti i jetgjatsis fshihet n nj frut

  Nj avokado n dit heq yndyrnat e teprta dhe i shton ato viteve t jets son. Pr shkak t shijes s saj avokado sht fruti i preferuar pr t ngrn pr mngjes, ose pr t vendosur n nj sandui.

  Nj avokado nuk duhet ti mungoj prditshmris tuaj sepse ajo mbart vlera ushqyese t mdha.

  Mbron zemrn

  Yndyrnat e pangopura q gjenden n avokado ndihmojn n ruajtjen e nj profili t shndetshm lipid, duke balancuar nivelet e kolesterolit t mir (HDL). Sidoqoft, vlerat e kolesterolit t keq (LDL) prmirsohen gjithashtu, si dhe nivelet e triglicerideve dhe insulins, si tregohet nga nj prmbledhje e botuar n Molecules.


  Prmirson funksionin e trurit

  Nse zemra punon si ora, organet e tjera, si truri, do ta ndjekin shembullin. Kjo do t thot, kur zona e trurit gjakoset si duhet prmes funksionimit t duhur t enve t gjakut, oksigjeni dhe lndt ushqyese q i nevojiten pr t kryer si duhet transportohen. Megjithat, prmbajtja e luteins s avokados sht ajo q e bn at kaq t vlefshm n funksionin e trurit dhe m gjer. Nj studim n Nutrients zbuloi se konsumi i saj rriti nivelet e luteins n tru dhe prmirsoi funksionin njohs te t rriturit e moshuar.

  Mbron shikimin

  Prkatsisht, antioksidantt, si luteina, t avokados jan veanrisht t dobishm pr shndetin e syve. N t njjtin studim t botuar n Nutrients, nj rritje prej 25% n nivelet e luteins u vu re n syt e t moshuarve q hngrn nj avokado do dit pr gjasht muaj.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/sekret...t-ne-nje-frut/

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  N fakt, nuk ka nj "sekret" t vetm pr t arritur jetgjatsi, por ka disa faktor q ndikojn n shndetin ton dhe mund t ndihmojn n jetn e gjat dhe t shndetshme. Konsumimi i nj avokado n dit mund t jet i dobishm pr shndetin, por ai nuk sht nj "sekret" i cili do t zgjidhte t gjitha problemet e shndetit.

  Avokado jan t pasura me yndyrna t shndetshme, t cilat mund t ndihmojn n uljen e niveleve t kolesterolit dhe mund t mbrojn zemrn. Ata gjithashtu jan t pasura me fibra, vitamina dhe minerale q jan t dobishme pr shndetin ton.

  Megjithat, sht e rndsishme t theksohet se nj diet e shndetshme dhe e balancuar prbn nj pjes t rndsishme t nj jetgjatsie t shndetshme. Nj diet e shndetshme duhet t prfshij nj sasi t mir t frutave dhe perimeve, proteina t shndetshme, yndyra t shndetshme dhe karbohidrate t shndetshme.

  Prve ksaj, stili i jets gjithashtu ka nj rol t rndsishm n shndetin ton dhe n jetgjatsi. sht e rndsishme t bni ushtrime t rregullta, t mos duhani, t pini alkool me moderim, t kujdeseni pr shndetin tuaj mendor dhe t konsultoheni me mjekun tuaj rregullisht.

  Pr t arritur nj jetgjatsi t shndetshme, sht e rndsishme t kujdeseni pr trupin tuaj n mnyr t prhershme dhe t ndiqni nj diet dhe stil jetese t shndetshm.

  Ka disa ushqime q mund t ndihmojn n jetgjatsi duke prmirsuar shndetin ton dhe ndihmuar n parandalimin e smundjeve. N vijim jan disa nga ushqimet q mund t jen t dobishme pr jetn e gjat dhe t shndetshme:

  1. Peshku: Peshku sht i pasur me acid e yndyr Omega-3, t cilat ndihmojn n zvoglimin e inflamacionit dhe uljen e rrezikut t smundjeve t zemrs. Peshku gjithashtu mund t ndihmoj n zvoglimin e rrezikut t smundjeve t ndryshme, si jan artriti dhe kanceri.

  2. Frutat e pyllit: Frutat e pyllit jan t pasura me antioksidant, t cilt mund t ndihmojn n parandalimin e smundjeve t ndryshme dhe n ndihmn e shndetit t trurit.

  3. Perimet e gjelbra dhe t verdha: Perimet e gjelbra dhe t verdha jan t pasura me fibra, vitamina dhe minerale, t cilat mund t ndihmojn n mbajtjen e trupit t shndetshm dhe n parandalimin e smundjeve t ndryshme.

  4. Frutat e thata dhe arrat: Frutat e thata dhe arrat jan t pasura me yndyrna t shndetshme dhe antioksidant, t cilat mund t ndihmojn n parandalimin e smundjeve t zemrs dhe n mbajtjen e trupit t shndetshm.

  5. Ushqime vegjetariane: Nj studim i fundit tregon se vegjetariant kan nj jetgjatsi m t gjat se njerzit q han mish. Ushqimet vegjetariane jan t pasura me fibra, vitamina dhe minerale dhe mund t ndihmojn n parandalimin e smundjeve t ndryshme.

  Kto jan vetm disa nga ushqimet q mund t jen t dobishme pr jetn e gjat dhe t shndetshme. sht e rndsishme t theksohet se nj diet e shndetshme dhe e balancuar prbn nj pjes t rndsishme t nj jetgjatsie t shndetshme, dhe duhet t konsultoheni gjithashtu me mjekun tuaj nse keni ndonj problem shndetsor ose pyetje n lidhje me dietn tuaj.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Jetgjatsia, shkenctart dhe prpjekja pr t zbrthyer gjenin magjik

  Lista e vendeve me jetgjatsin m t madhe n bot

  2017


  https://www.balkanweb.com/publikohet...hqiperia-foto/

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •