Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Postime
  2,169

  Vilson Blloshmi

  Vilson Blloshmi , lindi mė 18 mars tė vitit 1948,nė Bėrzeshtė te Librazhdit.Ai ishte vetem nje poet gje qe i kushtoi edhe jeten. Vilson Blloshmi bashke me Genc Leken u pushkatuan mesnatėn e 17 korrikut tė vitit 1977, pėr tė vetmin “faj”, se kishin lindur poetė. Jeta e tyre u fik nga plumbat e xhelatėve, ndėrsa trupat e njomė u flakėn nė tė njėjtėn gropė. Tė dy poetėt e kallur nėn dhe` u lanė nė harresė deri nė shembjen e diktaturės, ndėrsa poezitė e tyre u shpallėn heretike. Diktatura i groposi, por tė dy poetėt kishin skalitur pavdekėsinė me krijimtarinė e tyre, poezinė. Ata ishin poetė tė lindur dhe i kėndonin bukurisė, njeriut tė thjeshtė.

  Vilson Blloshmi, ishte mėsues dhe poet i talentuar qė aspiroi pėr liri dhe demokraci, pėr njė jetė mė tė mirė. Ndaj tyre u organizua njė gjyq politik i inskenuar. Komiteti i Partisė sė Librazhdit kishte bėrė njė plan masash pėr gjykimin dhe dėnimin e Vilson Blloshmit dhe Genc Lekės. Pra, nė Komitetin e Partisė merreshin vendime pėr pushkatimin e poetėve. Edhe diskutimet qė do tė bėheshin nė gjyqin politik, ishin pėrgatitur nė Komitetin e Partisė dhe aty ishin caktuar gjashtė vetė, pėr tė diskutuar ato qė ishin pėrgatitur nė Komitetin e Partisė. Nė planin e masave tė Komitetit tė Partisė, thuhej se: “Gjykatat Popullore punojnė pėr tė realizuar vendimet e Kongresit tė 7-tė tė PPSH”. Akuzat ishin tė rėnda pėr “krim, sabotim ekonomik, agjitacion dhe propagandė”.

  Vilson Blloshmi rridhte nga njė familje patriotike. Ai fliste frėngjisht dhe anglisht nė mėnyrė tė shkėlqyer. Shkruante poezi, por edhe pėrkthente poetėt mė nė zė perėndimorė, sidomos ata francezė. Akuza kryesore ndaj tij, ishte poezia “Saharaja”, ku ai e simbolizon Shqipėrinė tė shkretė dhe pa miq e pa shokė, por Vilsoni u akuza edhe pse kishte thėnė se, “qė tė bėhesh njeri i afirmuar, duhet tė dish edhe gjuhė tė huaja”. Regjimi nuk i donte njerėzit qė dinin gjuhė tė huaja. Megjithėse dinte gjuhė tė huaja, ai shikohej me sy tė keq nga Partia e Punės dhe qeveria komuniste. Nė aktakuzė thuhej se: “Vilson Blloshmi e ka filluar qė nė bankat e shkollės, nė Normalen e Elbasanit, veprimtarinė armiqėsore”. Ai i kishte thėnė njė shoku nė shkollė se, “vendi nuk ka literaturė tė bollshme dhe njerėzit nuk marrin dije”...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Injoranca nuk zhduket me top

 2. #2
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Postime
  2,169

  Saharaja

  Saharaja, larg ėshtė Saharaja,

  Saharaja shkėmb e rėrė e gurė,

  Qė ka shok veē emrin e saja

  Dhe ngaqė s’sheh ėndrra, s’sheh as drurė.

  Saharaja s’di tė ėndėrrojė.

  Ajo bluan gurė me mend’ e saj…

  Saharaja s’ka kėngė tė kėndojė,

  Saharaja s’ka as lot tė qajė.

  Saharaja nuk ka miq e shokė,

  Saharaja nuk ka bijė, as bir.

  Saharaja ėshtė njė copė tokė,

  Thonė se dhe me natėn s’shkon mirė.

  Natės s’i pėlqen nė Sahara,

  S’i pėlqen tė ketė veē gurė pėr shtrojė;

  Fjalė e dashuri e njerėz s’ka;

  Perē’ e saj e zezė s’ka ē’tė mbulojė.

  As dhe njė s’e di si ėshtė kandisur

  Me kėt’ plagė mbi shpinė rruzullimi,

  Por se thonė nė botė ėshtė stisur

  Kur i duhej njerėzisė mallkimi.

  Kur ai pėr keq e mban nė gojė,

  Saharaja e mban vesh e qesh.

  Saharaja fillon tė gėzojė,

  Kur ne mallkohemi mes nesh.

  E kur bie ndrojtur rrez’ e diellit

  Dhe mbi gurėt e pamyshkėt ndrit,

  I ngjan vello savani i qiellit,

  Shkretėtirės shket e shkrepėtit.

  Prandaj, kur urrejtjen e fortė e nxehur

  Mbi dikė mallon e shfryn e shan,

  Qė nga skuta del kujtimi i dehur

  Dhe thėrret menjėherė Saharanė.

  Kur mallkimi shfryn e kur kujtimi

  Nė pusin e harresės tret…

  Kur hyn dielli e kur hesht thėllimi,

  Shkretėtirė e shkretė mbetet shkretė.
  Injoranca nuk zhduket me top

 3. #3
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Postime
  2,169

  Vilson Blloshmi...

  Nėse nuk munda brengės t’i bėj ballė
  Zjarr pėrsėri unė kam nė shpirt tė djegur
  Nėse mė i vdekur jam nga ēdo i gjallė,
  Mirė pra, m’i gjallė jam se ēdo i vdekur
  Injoranca nuk zhduket me top

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,520
  I tremburi ikėn si i ndjekur prej egėrsisė

  N’jerm bėn tunele n’ajėr t’hapėsirės

  Si mbas formės sė tij, lėvizjes sė tij.

  Ah sikur mbas ēdo hapi

  Ajri tė ngrinte-beton,

  Duke ruajtur gjithmonė lėvizjen

  Kallėp-shabllon

  E tė tregojė ta gdhendė Sa kohė iku zvarrė

  E sa nė kėmbė.

  Sikur tė mbeteshin e shiheshin

  Rrugėt nga vjen kujtimi, mendimi

  Brenga, shpresa, vegimet

  Tė dukej krejt i jetės zigzagu i gjatė

  Qė nga ardhja nė kėtė botė e gjer

  Tek varri, pikės e llahtartė.


  A s'e patėt ditėn plot me diell

  Qe bėn natė koha dhe e nxin...!

  I jep hėnė e yje, lart nė qiell

  E, sė fundmi, fare e pėrpin...!?  A se shkuat shpejt ju fėmininė?

  Kjo s'u fsheh pėr ju e s'humbi fare?

  A s'po mbani mbi sup pleqėrinė,

  E nė mendje thellė vitet mitare?  A s'e mbani mend atherė te plepi

  Loznit nė oborr me hijen tuaj?

  Po tani mė larg nga ju ėshtė djepi

  Apo arkivoli, pa mė thuaj?  Gjithēka e marrin vitet duke shkuar,

  Sėrish kthen gjithēka qė shkon, humbet

  Troket lehtė kujtimi i trishtuar

  Mysafiri nė shtėpi tė vet.  ***

  Sėrish dukesh nė udhė

  Qė ngjan si vijė gjaku

  Mes gėlbazės sė murrme

  Tė pėshtyrė

  Nga turbekulė.

  I lodhur,

  Vetveten mbi kurriz

  Shket

  Dhe mendja lodhur

  Klith: po shkoj,

  Mbeē me shėndet...!

  Dhe rend barkbosh

  Nė zorrėn bosh tė rrugės

  Si njė shtrėngatė

  E qetė.

  Dhe gurėt kthejnė nga ti

  Anėn e mprehtė

  Dhe njerėzit, ata

  Stėrnjerėzit,

  Ajkė mbi jetėt-hirrė

  E kanė vėshtirė

  Mėngjesit.  Edhe mbrėmjes

  Vėshtirė,

  Kur mbi ju ngecin vėshtrimin

  Mbi ju rreckė-njerėzore,

  Masė zhelesh mishi e shpirti

  E qepur me fije damarėsh

  Mendimesh

  E hedhur, pa mėshirė

  E pa tė drejtė

  Nė anė tė rrugės sė ndotur

  Ku tė qetė

  Ata rrjedhin gjithė nder e dinjitet

  Kėllirė.

  Dėshirat

  Qė i ndez thėngjilli i zemrės,

  Mbuluar thellė

  Me hirin e trupit...

  Dhe brodhe prapė rrugėve

  Me bujė e pohe

  Kėrkoje ti vetveten

  Qė mė nė fund e gjete

  E s'e njohe

  Ngaqė pandehje

  Ėshtė shumė vėshtirė ta gjesh.

  Kur tė doli rastėsisht

  The: s'ėshtė kjo

  Dhe kalove

  Dhe u zhy te mes territ

  Tė zi pa fund.  Kėrkon - njė dorė e kurm

  Dhe njė kėmbė

  Dhe mbete cung.

  Po prap sulesh pėrpara

  Me tallas

  Me me gjysmėn e thatė

  Dhe gjysmėn e njomė

  E at' qė kėrkon e arrin

  E lė pas

  Dhe zvarrė hiqesh pėrpara

  Kėrkon...

  Vazhdė lėnė mbi pluhur

  Egjak

  Gjymtyrėt gjysmė tė thara

  Gėrvishtin trak - trak

  Dhe gjer thellė tė ngushen

  Ato kėr - kėr - kėr - krak.

  ... kėrkon

  Mbi kėtė tokė shkėmb

  Mbi kėtė tokė gur

  Mbi kėtė tokė kockė

  E lėkurė.

  E as e di ē'tė dhemb

  Veē sulesh para, shkon

  Me zemrėn e rėndė plumb

  Dhe sa mė shumė kėrkon,

  Ē'kėrkon,

  Mė tepėr

  E humb.

  VILSON BLLOSHMI

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •