Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Wink Bakllava e shpejt

  Pėrbėrėsit:2 vezė tė plota e 3 tė verdha vezėsh,1 gotė vaj e 1 qumėsht,afro 600-700 gr miell i situr dhe tė pėrzier me 1 pluhur paste(brumi zinet i butė),700 gr niseshte,1/2 kg arra tė grimcuara ose tė bluara,1/2 kg gjalpė.
  Sherbeti:2 kg sheqer,1 lit ujė, lėngu i ½ limonit,1 sheqer vanileje.

  Tunden vezėt me pirun,shtohet vaji dhe qumėshti.Nė masėn e pėrzier mirė,shtohet mielli pak nga pak dhe zinet njė brumė i butė.Brumi ndahet nė 10 pjesė,e pastaj nga ēdo pjesė bėhen nga 5 toptha,gjithsej 50 toptha.Ēdo topth hapet sa njė pjatė e vogėl dhe duke e pėrmillur me niseshte vehen nga 5 petė njėra mbi tjetrėn.Pesė petėt e bashkuara hapen dhe hollohen duke i pėrmillur me niseshte, nė njė petė tė hollė dhe tė madhe.Njėlloj veprohet me tėrė masėn e brumit.Nėse dėshirohet bakllava me petė tė radhitura,atėherė petėt e holluara vehen nė tepsi njėra mbi tjetrėn,duke i spėrkatur me nga njė lugė yndyrė.Pasi tė hollohen dhe palosen nė tepsi gjysma e petėve,vehen arrat dhe shtrihen nga tė gjitha anėt njėlloj.Hollohen edhe gjysma e petėve tė tjera nė tė njėjtėn mėnyrė dhe vehen mbi arra.Pritet nė formė delimash.

  Nėse dėshirohet bakllava me petė tė mbėshtjella nė role,atėherė pasi tė hollohet peta me 5 kuleēė,paloset gjer nė gjysmė nga tė dyja anėt,poshtė dhe lartė.I hidhen arrat nė mes nė formė shiriti dhe mbėshtillet sikurse roladė,duke e palosur pjesėn e lartė pėrmbi.Bakllava pritet nė delima madhėsish tė dėshiruara dhe me lugė i hidhet gjalpi i shkrirė.Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 170* C dhe sat ė futet nė furrė,ulet temp.nė 140*C pėr t’u pjekur dalngadalė pėr 11/2 orė ose edhe mė tepėr.Nėse bakllava skuqet mbi qė nė fillim,ajo mbulohet me letėr dhe pjekja vazhdon gjersa tė skuqen petėt edhe nė brendi.

  Sherbeti:Vlohet 7 minuta nga ēasti I vlimit,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit si dhe 1 sheqer vanileje.Pasi tė largohet sherbeti nga zjarri,shtohet njė gotė ēaji ujė i ftohtė(nė mėnyrė qė baklava mos tė sheqeroset)dhe me sherbet tė valė,pėrvėlohet bakllava e ftohur.Mbulohet gjersa ta pijė sherbetin.

  Variant pėr mbushje:1 kg vishnje tė pastruara nga bėrthamat sheqerosen pak dhe nė shirit vendosen nė vend tė arrave.Mund t’i hidhen pak arra tė bluara, nė mėnyrė qė ato ta thithin lėngun e vishnjeve.Gatuhet dhe piqet nė tė njejtėn mėnyrė sikurse baklava me arra.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e toni-as.roma
  Anėtarėsuar
  09-09-2010
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po shum ma kenda bakllavan , a pona pregadit ndonje oj prishtinase
  Shqiptar me emer,Shqiptar me zemer!

 3. #3
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Po Be Do Pergadis Diten Kur Baet Thaqi President:d
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Sa mire moj Prishtinasa qe ditke te besh bakllavane,une i shkreti di vetem te ha.........
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-04-2009
  Postime
  367
  Faleminderit
  8
  12 falenderime nė 12 postime
  Ma kerko pak Bakllave prishtinase
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Anėtarėsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  Pėrbėrėsit:2 vezė tė plota e 3 tė verdha vezėsh,1 gotė vaj e 1 qumėsht,afro 600-700 gr miell i situr dhe tė pėrzier me 1 pluhur paste(brumi zinet i butė),700 gr niseshte,1/2 kg arra tė grimcuara ose tė bluara,1/2 kg gjalpė.
  Sherbeti:2 kg sheqer,1 lit ujė, lėngu i ½ limonit,1 sheqer vanileje.

  Tunden vezėt me pirun,shtohet vaji dhe qumėshti.Nė masėn e pėrzier mirė,shtohet mielli pak nga pak dhe zinet njė brumė i butė.Brumi ndahet nė 10 pjesė,e pastaj nga ēdo pjesė bėhen nga 5 toptha,gjithsej 50 toptha.Ēdo topth hapet sa njė pjatė e vogėl dhe duke e pėrmillur me niseshte vehen nga 5 petė njėra mbi tjetrėn.Pesė petėt e bashkuara hapen dhe hollohen duke i pėrmillur me niseshte, nė njė petė tė hollė dhe tė madhe.Njėlloj veprohet me tėrė masėn e brumit.Nėse dėshirohet bakllava me petė tė radhitura,atėherė petėt e holluara vehen nė tepsi njėra mbi tjetrėn,duke i spėrkatur me nga njė lugė yndyrė.Pasi tė hollohen dhe palosen nė tepsi gjysma e petėve,vehen arrat dhe shtrihen nga tė gjitha anėt njėlloj.Hollohen edhe gjysma e petėve tė tjera nė tė njėjtėn mėnyrė dhe vehen mbi arra.Pritet nė formė delimash.

  Nėse dėshirohet bakllava me petė tė mbėshtjella nė role,atėherė pasi tė hollohet peta me 5 kuleēė,paloset gjer nė gjysmė nga tė dyja anėt,poshtė dhe lartė.I hidhen arrat nė mes nė formė shiriti dhe mbėshtillet sikurse roladė,duke e palosur pjesėn e lartė pėrmbi.Bakllava pritet nė delima madhėsish tė dėshiruara dhe me lugė i hidhet gjalpi i shkrirė.Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 170* C dhe sat ė futet nė furrė,ulet temp.nė 140*C pėr t’u pjekur dalngadalė pėr 11/2 orė ose edhe mė tepėr.Nėse bakllava skuqet mbi qė nė fillim,ajo mbulohet me letėr dhe pjekja vazhdon gjersa tė skuqen petėt edhe nė brendi.

  Sherbeti:Vlohet 7 minuta nga ēasti I vlimit,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit si dhe 1 sheqer vanileje.Pasi tė largohet sherbeti nga zjarri,shtohet njė gotė ēaji ujė i ftohtė(nė mėnyrė qė baklava mos tė sheqeroset)dhe me sherbet tė valė,pėrvėlohet bakllava e ftohur.Mbulohet gjersa ta pijė sherbetin.

  Variant pėr mbushje:1 kg vishnje tė pastruara nga bėrthamat sheqerosen pak dhe nė shirit vendosen nė vend tė arrave.Mund t’i hidhen pak arra tė bluara, nė mėnyrė qė ato ta thithin lėngun e vishnjeve.Gatuhet dhe piqet nė tė njejtėn mėnyrė sikurse baklava me arra.
  Kur po na ftone ne Bakllave se shumei kam per qejfi.

 7. #7
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  as te shpejte as te avasht, as marr mundimin te bej gje. dyqane ka plot, thx god. Leqe sme shkon mendja ndonjehere,lol

 8. #8
  Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
  Anėtarėsuar
  11-07-2009
  Postime
  374
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me peta te gatshme... shpejt e shpejt... E shijshme!
  Trigonat jane me te mire ne fakt.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e toni-as.roma
  Anėtarėsuar
  09-09-2010
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  Po Be Do Pergadis Diten Kur Baet Thaqi President:d
  Po jetshum pa hanger pra aiiii
  Shqiptar me emer,Shqiptar me zemer!

 10. #10
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  S'ka embelsire me sherbet, qe te jete e shpejte. S'di si e hani ju, por une e dua kur te jete ftohur sherbeti. :P
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #11
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Wink

  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  S'ka embelsire me sherbet, qe te jete e shpejte. S'di si e hani ju, por une e dua kur te jete ftohur sherbeti. :P
  i thuhet e shpejt se tjerat bakllava lihen petat te thahen me spaku 5 or e kjo hollohen nga 5 peta mbeshtillen

  e ftohet hahet mi zemra
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  i thuhet e shpejt se tjerat bakllava lihen petat te thahen me spaku 5 or e kjo hollohen nga 5 peta mbeshtillen

  e ftohet hahet mi zemra
  ca bakllavaja hahet e nxehte Prishti

  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e kryenece
  Anėtarėsuar
  17-01-2005
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  turqit kam degjuar qe e hane bakllavane te shoqeruar me akullore :P

 14. #14
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  42
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Red face

  Citim Postuar mė parė nga KAT Lexo Postimin
  ca bakllavaja hahet e nxehte Prishti

  jo honey nuk haet e nxeht
  if love is the answer, could you rephrase the question?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •