Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Siborė
    Anėtarėsuar
    04-06-2010
    Postime
    8

    Pyetje per psikologe profesional

    Kam nevoje per pergjigje ndaj problemit tim nga psikologe profesional ose njerez qe kane kaluar nje pervoje te tille.

    Nje e aferme e imja (familjare e ngushte) po kalon nje faze jo te zakonshme, kryesisht ditet e fundit. E mundon pagjumesia, pothuajse pjesen me te madhe te nates e kalon ne stres pa mundur te fus gjume ne sy, edhe pse fizikisht eshte shume e lodhur. I ka humbur edhe oreksi, poashtu edhe disponimi (si pasoje e mungeses se gjumit). I eshte krijuar si lloj frike se posa te shtrihet e kaplon stresi dhe i eshte krijuar ide qe nuk mund te fle.
    Eshte gjithmnaziste, nxenese e shkelqyer, me sjellje te shkelqyera, shume e zgjuar, komunikative, por ky problem e ka derrmuar emocionalisht dhe fizikisht. Nuk ka kaluar asnje traume apo ngjarje kohet e fundit qe ka mundur t'i shkaktoje pagjumesi.

    A eshte faze kalimtare? Si duhet sjellur me te? Ka vemendjen e plote te te gjithe anetareve te familjes, me nje fjale nuk ka kurrfare arsye te kete probleme te tilla. Nese ka kaluar dikush pervoje te tille do ta vleresoja shume nese e ndan ketu. Ju lutem pergjigje te sincerta dhe serioze...

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    tani une psikologe nuk jam ,por kjo gjendje e te afermes tuaj duket si tip fobije.
    Ko situat patjeter se diku ka bazen,ne mos te vetedijen e saj,athere rri e fshehur diku ne nderdije.
    Gjithesesi se duhet konsultuar psikologu dhe me metodat e tyre, nder seanca do te detektohet se ku eshte arsyeja e kesaj situate.
    Ju preferoi te mos ja lini kohes,sepse sa me shum qe "piqet"problemi ,aq me veshtir largohet.

    Nganjehere edhe vemendja e teprar ka kontra efekt,deri ne viziten te psikologu personi ne fjale duhet trajtuar si gjdo antar tjeter te familjes,sepse kjo e komplexon edhe me shum dhe e vetdijeson se eshte person me probleme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 14-09-2010 mė 10:03

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Do ket rren ne dashuri

  4. #4
    Larguar Maska e Noellag
    Anėtarėsuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Citim Postuar mė parė nga Siborė Lexo Postimin
    Kam nevoje per pergjigje ndaj problemit tim nga psikologe profesional ose njerez qe kane kaluar nje pervoje te tille.

    Nje e aferme e imja (familjare e ngushte) po kalon nje faze jo te zakonshme, kryesisht ditet e fundit. E mundon pagjumesia, pothuajse pjesen me te madhe te nates e kalon ne stres pa mundur te fus gjume ne sy, edhe pse fizikisht eshte shume e lodhur. I ka humbur edhe oreksi, poashtu edhe disponimi (si pasoje e mungeses se gjumit). I eshte krijuar si lloj frike se posa te shtrihet e kaplon stresi dhe i eshte krijuar ide qe nuk mund te fle.
    Eshte gjithmnaziste, nxenese e shkelqyer, me sjellje te shkelqyera, shume e zgjuar, komunikative, por ky problem e ka derrmuar emocionalisht dhe fizikisht. Nuk ka kaluar asnje traume apo ngjarje kohet e fundit qe ka mundur t'i shkaktoje pagjumesi.

    A eshte faze kalimtare? Si duhet sjellur me te? Ka vemendjen e plote te te gjithe anetareve te familjes, me nje fjale nuk ka kurrfare arsye te kete probleme te tilla. Nese ka kaluar dikush pervoje te tille do ta vleresoja shume nese e ndan ketu. Ju lutem pergjigje te sincerta dhe serioze...
    Pershendetje Sibore

    Nuk jam psikolog por do them disa fjale nga pervoja ime dhe nga njohurite qe kam per kete problem ..

    Faktori kryesor qe ndikon ne pagjumesi eshte stresi . Pikerisht pagjumesia shkakton lodhje fizike dhe emocionale , humbje e oreksi. E gjithe ky problem ka lidhje direkt me gjendjen psikologjike te njeriut . gjendjen emocionale , trysnia e mendimeve qe shkaktojne stres, ankth ..

    Ne psikologjine e saj eshte ideja qe nuk fle dot , kjo i jep akoma me shume pagjumesi pasi njeriu para qe te fleje duhet te jete i qete nga ana mendore .

    E para qe duhet te beje ajo eshte te eliminoje idene qe nuk fle dot , pasi kjo eshte nje faktor qe e thellon akoma me shume pagjumesi.. . Duhet te jete sa me e qete para se te fleje , te mos mendoje gjera negative qe i shkaktojne stres .. Mendoj qe eshte nje faze kalimtare por gjithmone duke u perpjekur ta kaloje vete ..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Noellag : 14-09-2010 mė 12:04
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  5. #5
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga Siborė Lexo Postimin
    Kam nevoje per pergjigje ndaj problemit tim nga psikologe profesional ose njerez qe kane kaluar nje pervoje te tille.

    Nje e aferme e imja (familjare e ngushte) po kalon nje faze jo te zakonshme, kryesisht ditet e fundit. E mundon pagjumesia, pothuajse pjesen me te madhe te nates e kalon ne stres pa mundur te fus gjume ne sy, edhe pse fizikisht eshte shume e lodhur. I ka humbur edhe oreksi, poashtu edhe disponimi (si pasoje e mungeses se gjumit). I eshte krijuar si lloj frike se posa te shtrihet e kaplon stresi dhe i eshte krijuar ide qe nuk mund te fle.
    Eshte gjithmnaziste, nxenese e shkelqyer, me sjellje te shkelqyera, shume e zgjuar, komunikative, por ky problem e ka derrmuar emocionalisht dhe fizikisht. Nuk ka kaluar asnje traume apo ngjarje kohet e fundit qe ka mundur t'i shkaktoje pagjumesi.

    A eshte faze kalimtare? Si duhet sjellur me te? Ka vemendjen e plote te te gjithe anetareve te familjes, me nje fjale nuk ka kurrfare arsye te kete probleme te tilla. Nese ka kaluar dikush pervoje te tille do ta vleresoja shume nese e ndan ketu. Ju lutem pergjigje te sincerta dhe serioze...
    Mos e zgjat shume te mesosh ketu ne forum ...........sepse cdo rast i tille do edhe nje terapi te vecante
    Cfardo qe te themi ne eshte e kote
    Duhet urgjent te merrni kontakt me nje psikolog...mos e nenvleresoni

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Siborė
    Anėtarėsuar
    04-06-2010
    Postime
    8
    Shume faleminderit per mendimet tuaja. Me thene te drejten shume nga propozimet tuaja i kam parasysh por hezitoj, sidomos rastin e psikologut. Kam frike se psikologu do ti shkaktoje me shume shqetesim...nuk dua qe t'i krijohet ideja qe ka ndonje problem te jashtezakonshem...pasi qe eshte edhe ne periudhe puberteti....

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    psikologu nuk eshte person qe mban mantil te bardhe,psikologu eshte nje person qe punon ne nje ambient qe duhet te jete i afert per kushdo qe hyne aty,dhe seanca do te te duket si bised mes miqesh.
    Une kam perciell njehere nje person ne nje vizite te psikologu,dhe mbase do ishte komplexuar se po "vizitohet"te psikologu nuk i kam treguar fare se ku shkojm por thjesht te nje mik i imi...dhe me nje bised spontane dhe shum profesionale ka arrit ti detektohet problemi dhe te kontrollohet nga vet individi.kuptohet ne shum seanca me pas kur personi ne fjale e kuptoi se psikologu eshte nje person si gjithe ne.

  8. #8
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Eshte e quditshme se si shume nga ne akoma e ngaterrojme psikologun me psikiatrin.

    Nese e ke shoqe te mire, shume lehte do ta gjesh nje menyre per ta bindur per nje vizite te tille.
    Te ne mungon kultura e vizites te psikologu dhe ka shume paragjykime pe kete pune, por shumica qe hezitojne ta bejne nje vizite te tille me vone detyrohen te kryejne vizita te psikiatri e qe eshte goxha nje dallim i madh.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Eshte tek shqiptaret mentaliteiti i till,po ti thuash qe duhet ta vizitosh psikologun ndihet i ofenduar...ndersa tek te huajt po ti thuash e marrin shume me lehte si keshille dashamiresie.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Dora e zez
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Vendndodhja
    Prishtin
    Postime
    5
    Ndoshta do te tinglloj si absurditet por un kam kaluar ket lloj fobie nga gjumi me ndihmen e marihuanes (canabisit) . Shpresoj te kem ndihmuar sadopak

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    Citim Postuar mė parė nga Dora e zez Lexo Postimin
    Ndoshta do te tinglloj si absurditet por un kam kaluar ket lloj fobie nga gjumi me ndihmen e marihuanes (canabisit) . Shpresoj te kem ndihmuar sadopak
    na ke ndihmuuuuuuu e na ki q.. at nane!, i tha nje plake nje funkcionerit tane kur shkoi kinse e vizitoi per pervjetorin e vdekjes se djalit ne lufte.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    na ke ndihmuuuuuuu e na ki q.. at nane!, i tha nje plake nje funkcionerit tane kur shkoi kinse e vizitoi per pervjetorin e vdekjes se djalit ne lufte.
    e de...................

  13. #13
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    na ke ndihmuuuuuuu e na ki q.. at nane!, i tha nje plake nje funkcionerit tane kur shkoi kinse e vizitoi per pervjetorin e vdekjes se djalit ne lufte.
    hahahahahaha


  14. #14
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Kerkoj falje Siborė per Postimin (une nuk jam Psikologe dhe per ate nuk marre pjese me te dhene une mendimin tim )
    Nese ka ketu Psikologe ju lutem Pergjigjuni(dhe isha pajtuar shume me postimin e Illyrian Rex)
    Pershendetje te gjitheve dhe Rrespekt

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Faliminderit edhe ty USA RESPEKT.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •