Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262

  keshilla dhe informacione :)

  Kjo teme eshte per prinderit e forumit. Cfare keshilla apo infrmacione i keshilloni prinderit e rinj apo "first time parents". Gjitheashtu tregoni nese keni mundesi pervojat tuaja personale si pshm ne cfare moshe femija hengri ushqim per here te pare, etje
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,645

  Pėr: keshilla dhe informacione :)

  Disa mėnyra si tė qetėsojmė kollėn tek fėmijėt e vegjėl

  Kolla ėshtė njė mekanizėm mbrojtės i organizmit tonė qė shėrben pėr tė nxjerrė jashtė materialet irrituese si pėr shembull mikrobet, pluhurat, tymin, mukusin. Kolla ėshtė njė shqetėsim qė shfaqet tek fėmijėt dhe qė nė tė shumtėn e rasteve shkakton panik tek prindėrit duke qėnė se fėmija nuk ėshtė i qetė si gjatė ditės ashtu edhe gjatė natės.

  Si tė qetėsojmė kollėn e fėmijės?


  – Jepini fėmijės shumė lėngje, sidomos nėse bėhet fjalė pėr kollė me sekrecione. Pirja e lėngjeve tė ngrohta i shkrin mė me lehtėsi sekrecionet dhe jep efekt zbutės pėr fytin e irrituar.

  – Ajrosni shpesh shtėpinė nė mėnyrė qė tė garantoni futjen e ajrit tė “ri” nė shtėpinė tuaj.

  – Mbani temperaturėn e dhomės jo mė tė lartė se 20 gradė.

  – Krijoni lagėshti nė ajrin e dhomės nėpėrmjet njė lagėshtuesi ajri apo thjesht duke vendosur copa tė lagura nė kaloriferin e shtėpisė tuaj.

  – E vendosni fėmijėn tė flejė me kokėn mė lart nė mėnyrė qė tė ndihmoni rrugėt e frymėmarrjes tė qėndrojnė tė lira. Pėr kėtė do tė mjaftonte tė vendosnit njė jastėk tjetėr poshtė kokės sė fėmijės.

  – Bėjini fėmijės sa mė shpesh lavazhe nazale me solucion fiziologjik.

  – Bėjini banjė tė ngrohtė ndėrkohė qė banja ėshtė pak me avull, kryesisht para gjumit, gjė e cila ka efekt zbutės ndaj kollės por edhe qetėsues ndaj fėmijės qė ka pasur njė ditė tė lodhshme nga kolla.

  – Bėjini aerosol vetėm me fiziologjik.

  – I jepni tė pijė fėmijės njė filxhan qumėsht me mjaltė. Kjo ėshtė njė zgjidhje e pėrdorur prej shumė kohėsh kundėr kollės. Duhet tė keni kudjes pėr tė mos e pėrdorur mjaltin nėse fėmija nuk ka mbushur moshėn e duhur si edhe nė rast se fėmija ka kollė me shumė sekrecione duhet tė evitoni qumėshtin pasi favorizon shtimin e mukusit.


  Gazeta Metro

  https://gazetametro.net/disa-menyra-...ijet-e-vegjel/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •