Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anėtarėsuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    A kjo po qe ia vlen. Edhe vellai i shenjte Serafim besoj se do ndaje dicka ne lidhje me kete.
    Te lutem munde te jesh pak me i qarte?!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Dhe une mendoj se klasifikohem nen grupin e agnostikeve. Por edhe brenda ketij grupi ndoshta perbej nje "grup ne vete". Kete nuk do e zgjeroj me shume ketu.

    Arsyet e mia jane ato qe ke numruar. Ne rezultat mendoj se agnosticizmi eshte pergjegja me e drejte ndaj konfliktit te deritanishem fetar-jofetar. Ne mungese te deshmive shkencore per mosekzistencen e Zotit, nuk mund te thuash se Zoti nuk ekziston. Ndaj nuk je ateist. Perderisa ne anen tjeter mund te perjashtosh me siguri te madhe se feja nuk ka lidhje me Zotin. Ndaj nuk je fetar. Nisur nga keto dy njohuri themelore, ke rezultatin se Zoti mund te ekzistoje, por assesi ne formen sic tregon feja. Kjo eshte agnostcizmi. Pra eshte nje lloj besimi shkencor ne Zotin.
    Chino, je nder te paktet qe i kupton drejt dhe pa anuar nder temat qe hapen ne forumet qe kan te bejn me fen dhe te kunderten. Mendoj qe edhe 90% e botes bejn pjese ne Agnosticizem, sepse nuk jan te bindur ne Fe dhe Ateizem..........E vetmja arsye qe 90% e botes bejn pjese ne Agnosticizem , mendoj qe eshte mos bindja e tyre nga asnjera pale me fakte konkrete.
    Te pershendes
    Revolution 1848

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anėtarėsuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Ne kete forum jane 2 raste kur nje musliman shnderrohet ne agnostik

    1-) Xfiles
    2-) EuroStar1

    Sipas sheriatit islam, ata qe e leshojne islamin, marrin denim me vdekje ne nje shtet qe funksion me sheriat ........
    Edhe une, qe vije nga familja muslimane...njoh edhe tjere qe vijne nga familja kristiane dhe muslimane,e qe jane agnostik.

    Edhe cfare muslimani ore qe kurr pa agjeruar remazan dhe pa falur namaz nuk besoj se Xfiles, Eurostar dhe Chino kane praktikuar kete fe me pare si shumica absolute e shqiptareve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fishtani1 : 01-09-2010 mė 17:08

  4. #24
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Mendoj qe edhe 90% e botes bejn pjese ne Agnosticizem, sepse nuk jan te bindur ne Fe dhe Ateizem..........E vetmja arsye qe 90% e botes bejn pjese ne Agnosticizem , mendoj qe eshte mos bindja e tyre nga asnjera pale me fakte konkrete.
    Te pershendes
    Ti nuk di se cfare eshte agnosticizmi! Agnosticizmi nuk eshte pamundesia per tu bindur nga argumentet e feve ekzistuese, POR eshte bindja se eshte e PAMUNDUR te njohesh Zotin, dmth Zoti nuk njihet (a-gnostik).

    Keshtu qe te duhet te gjesh akoma se cfare je...

  5. #25
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Ti nuk di se cfare eshte agnosticizmi! Agnosticizmi nuk eshte pamundesia per tu bindur nga argumentet e feve ekzistuese, POR eshte bindja se eshte e PAMUNDUR te njohesh Zotin, dmth Zoti nuk njihet (a-gnostik).

    Keshtu qe te duhet te gjesh akoma se cfare je...
    Ja ku ta kam shkruar qe ne fillim o zotri, lexo postimet njehere , pastaj shprehu...!

    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Dy fjale rreth binjeve te mija Agnostike

    Agnosticizmi si term buron prej trajtės greke "a = pa" dhe "gnosticizėm = dijshmėri" ose "gnosis = dije", pra nė zbėrthim tė drejtpėrdrejtė kuptimor: mos-dijshmėri, tė mospasurit dije.

    1. pėrqendrohet rreth disa pikėpamjeve teologjike dhe metafizike si "mbinatyra, zoti, etj."
    2. pėrbėn njė qėndrim mbi njohshmėrinė e subjektit me tė cilin merret dhe nuk merr fare pozicion rreth besimit ose jo nė kėtė subjekt.


    Agnosticizmi pohon se subjektet teologjiko-metafizike janė tė panjohura dhe diku dhe tė panjohshme pėr njeriun, ndaj dhe ai nuk e shqetėson veten me dijen rreth tyre, duke pezulluar pėrfundimisht gjykimin pėr kuptimin a vėrtetėsinė e kėtyre subjekteve.

    Si qėndrim rreth njohshmėrisė sė subjekteve teologjike, agnosticizmi shtrihet nė tė dy qėndrimet rreth besimit nė "zot", pra, dhe nė ateizėm (mosbesim) dhe nė teizėm (besim).


    Teizmi agnostik gjithashtu nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" etj. duke pohuar pėr mė tej se kėto subjekte janė tė panjohshme pėr mendjen e njeriut, por sakaq beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė tilla , ndaj dhe pėrfshihet nė teizėm.
    Revolution 1848

  6. #26
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    France
    Postime
    263
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin

    Keshtu qe te duhet te gjesh akoma se cfare je...

    Hahaha...
    Edhe pak ku me dit se cfare do del ky njeri.
    Ani thote se ka qen musliman, aii tybe

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Ateiste : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Krishtere : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Islamik : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Agnostik : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Argumentoni besimin ose te kunderten e saje ne baze te idese qe keni kriuar nga fakte te palekundshme

    Po e filloj me veten.

    Keto jan arsyet qe me detyruan te heq dore nga feja ime dhe te behem Agnostik

    1)- Kontraditat

    2)- Absurditetet

    3)- Asnjehere "pothuajse" nuk kam mar pergjigjet qe kam kerkuar ti di

    4)- Tradita qe duhet te ndiqja binte ne kundershtim me te qenit "Vetja ime"

    5)- Kultura qe duhet te ndiqja

    6)- Rregulla shoqeror dhe familjar qe binin ne kundershtim total me ate qe une jam

    7)- Etj

    Pse u bera Agnostik

    Sepse ketu ndjej veten me afer nje krijuesi qe nuk e di se kush eshte, afer nje krijuesi qe une mendoj qe nuk eshte Ai i feve, por qe ka nje kriues te gjithsise.

    Nuk u bera Ateist , sepse as Ateistet nuk kan fakte per ta mohuar Zotin ashtu sic nuk kan fakte edhe fete qe jane nga Zoti.

    Une Zgjodha kete rruge, po ti ?
    Skemi qa te argumentoj se cili ka zgjedh per vete ateqe ka dah duhet ta respejtojm njeri tjetrin.

  8. #28
    i larguar Maska e bindi
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Per mua feja ime eshte jashte skemave manipulalive te doktrinave fetare,qe nuk provojne asgje pervec se gnjeshtes te ngritur nga masonet te ashtuquajtur profet,duke ushqyer njerzit me iluzione per nje bote tjeter qe kurr askush nuk e ka provuar,ndersa rreziku me i madhe qendron ne ate, kur ky iluzion kalon ne iracionalilet patologjik deri ne ate mase sa qe njerzit me nuk jane vetevetja,por thjeshte vegla te manipuluara nga skemat qe kane ngritur padronet e tyre.....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bindi : 01-09-2010 mė 19:37

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,512
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    A kjo po qe ia vlen. Edhe vellai i shenjte Serafim besoj se do ndaje dicka ne lidhje me kete.
    Mos e egzaxhiro!Nuk jam bere akoma i shenjte...
    Megjithate,mund te me quash;vella profet.(Nuk ofendohem,shenjteria mund te presi).

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e NORDIC
    Anėtarėsuar
    26-08-2010
    Postime
    43
    Ha,haha,

    Agnostike do te thote :

    Tja futish si KAU PELES,

    e pastaj te thuash : besa nuk e disha se ishte PELE
    Isha ne kerkim,por ende s,e kam gjetur,hehe

    Une kuptoj plotesisht se mendjes i duket me e LEZETSHME vepra qe ti,a Rrasesh si te thot epshi,mirpo mu per keta arsye ekistojne ca norma dhe Rregulla qe,po ju permbahemi, na dallojne nga kafshet. )

    Une si Musliman kam bindjen e nje ekzistimi te ZOTIT si qe pershkruan KURANI
    Ne fakt ( si dashamir i shkences), nese ndjeki rrugen e kerkimit te fillimit te Botes deri ne humbjen e KAUZALITETIT,si qe supozon shkenca,edhe atehere ky Besim me mban ne shprese bazuar ne nje fundament te forte !

    mirpo si qe thashe,une i kuptoj shume mire Agnostiket :hehe


    Por dicka me ben te dyshimte ne kete FORUM,

    Brenda NATE, disa Muslimane po kthehen ne Agnostike !!

    Valle,mos ka dikush ketu, Mizen nen Kapuc : hehehe

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga NORDIC Lexo Postimin
    Ha,haha,

    Agnostike do te thote :

    Tja futish si KAU PELES

    e pastaj te thuash : besa nuk e disha se ishte PELE
    Isha ne kerkim,por ende s,e kam gjetur,hehe

    Une kuptoj plotesisht se mendjes i duket me e LEZETSHME vepra qe ti,a Rrasesh si te thot epshi,mirpo mu per keta arsye ekistojne ca norma dhe Rregulla qe,po ju permbahemi, na dallojne nga kafshet.

    Une si Musliman kam bindjen e nje ekzistimi te ZOTIT si qe pershkruan KURANI
    Ne fakt ( si dashamir i shkences), nese ndjeki rrugen e kerkimit te fillimit te Botes deri ne humbjen e KAUZALITETIT,si qe supozon shkenca,edhe atehere ky Besim me mban ne shprese bazuar ne nje fundament te forte !

    mirpo si qe thashe,une i kuptoj shume mire Agnostiket :hehe


    Por dicka me ben te dyshimte ne kete FORUM,

    Brenda NATE, disa Muslimane po kthehen ne Agnostike !!

    Valle,mos ka dikush ketu, Mizen nen Kapuc : hehehe
    Nese nuk e ke kuptuar temen, ti edhe ndonje tjeter, po ta shpjegoj perseri:

    Ne kete teme shpjegohet arsyeja se : Pse ke mbajtur qendrimin qe ke ndaj fese ose te kunderten e saje (ME ARGUMENTA) Jo tja fusesh si "Kau - Peles"
    Revolution 1848

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e NORDIC
    Anėtarėsuar
    26-08-2010
    Postime
    43
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Nese nuk e ke kuptuar temen, ti edhe ndonje tjeter, po ta shpjegoj perseri:

    Ne kete teme shpjegohet arsyeja se : Pse ke mbajtur qendrimin qe ke ndaj fese ose te kunderten e saje (ME ARGUMENTA) Jo tja fusesh si "Kau - Peles"

    Hajt se e kuptoj une temen,e cila shume e theshte eshte
    shume Filozofi nuk ka.,por desha te fus pak humor ne Tolerancen e Agnostizmit
    Anipse une bindjet e mia i kam.

    mendoj se humori im gjithesesi ka nje cikez hise ne Teme.

    Hajde pra, mire u diskutofshim

  13. #33
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Edhe une, qe vije nga familja muslimane...njoh edhe tjere qe vijne nga familja kristiane dhe muslimane,e qe jane agnostik.
    Edhe une njoh disa.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  14. #34
    Citim Postuar mė parė nga NORDIC Lexo Postimin
    Hajt se e kuptoj une temen,e cila shume e theshte eshte
    shume Filozofi nuk ka.,por desha te fus pak humor ne Tolerancen e Agnostizmit
    Anipse une bindjet e mia i kam.

    mendoj se humori im gjithesesi ka nje cikez hise ne Teme.

    Hajde pra, mire u diskutofshim
    Une nuk jam kundra humorit Por ti ke ber disa postime dhe akoma nuk je pergjigjur qoft edhe nje here per temen
    Revolution 1848

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e NORDIC
    Anėtarėsuar
    26-08-2010
    Postime
    43
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Une nuk jam kundra humorit Por ti ke ber disa postime dhe akoma nuk je pergjigjur qoft edhe nje here per temen
    Une besoj ne ZOT.,por une s,jam anetare as i ndonje Sekti , grupi fetar ose ndonje turme te ngjajshme njerezish.,

    Tash pergjigjen e temes :

    Thua se ke qene Musliman,
    une nuk te besoj !
    1) me pare i besoj nje pagese per te hapur ksi temash.

    2) po kush te con me zorr te besosh ne dicka !!
    Mua per shembull si Muslimanne ne boten tjeter, nuk dote mund te me ndihmoje askush (sipas Islamit), prandaj per mua cdo kush le te besoje ose jo ne dicka,ose ne asgje.

    3) Cfar pergjigjesh po kerkon ty,??
    pergjigje pa pyetje,apo dua te di dicka por s,di se cka dua te di ??

    Edhe Shkenca parasheh se ne cilat kufire te saja dote mberrije pas 1000 vitesh.,
    Por edhe feja ( flas per Islamin) ti ka dhene ato pergjigje sa qe mund truri i njeriut ti mbaje dhe me tej kot qe pyet.
    kjo eshte se paku bindja ime ,mbeshtetur ne Fakte.

    4) Ty kerkon nje ZOT qe nuk e sheh,qe nuk e njeh e te plotfuqishem, qe ka krijuar Gjithesine ????

    Cfleto Kuranin, dhe dota gjeshe !!!

  16. #36
    Citim Postuar mė parė nga NORDIC Lexo Postimin

    Cfleto Kuranin, dhe dota gjeshe !!!
    Shfletova You tube dhe gjeta kete profetin e ri dhe nje tufe me budallej

    Revolution 1848

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Me fal qe po nderyhu! por dua te bej nje pytje

    Ka shume te verteta cilen prej tyre ta pranoi ? te gjith thoin qe jan te verteta ndersa kundershtaret fallco por asnjera nuk ka fakte qe te bind 100% qe kjo eshte e verteta ! pse mos te dyshohet qe te gjith te vertetat jan bere nga dora njeriut?
    >>> Ne fillim i jepet pergjigje pyetjes qe ke ngritur ti.
    > Pra, ka nje te vertete apo jane disa?
    > Pasi te arrish ne perfundimin qe nuk ka mundesi qe realiteti te jete i shumfishte por vetem kendveshtrimet tona per te atehere i vjen radha kerkimit te Vertetes.

    > E verteta eshte e thjeshte sepse nuk ka per qellim ti tregohet vetem intelektualeve por gjithkujt. Dhe realisht ate e dine te gjithe ne nje fare menyre.
    > Sic e thashe dhe me pare problemi eshte pranimi i saj dhe jo dhe aq takimi me te.
    La verita' ti rendera' libero!

  18. #38
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    [I][B]

    Keto jan arsyet qe me detyruan te heq dore nga feja ime dhe te behem Agnostik
    Me ne fund e paske gjetur veten ne kete bote.

    Bravo "Urime" !

    Deri tani paske qene i humbur gje te cilen e shprehje me postimet e tua.

    Tani shko flej rrahat se me ne fund je i qete !

    hehehehehe....

  19. #39
    Citim Postuar mė parė nga Explorer Lexo Postimin
    Me ne fund e paske gjetur veten ne kete bote.

    Bravo "Urime" !

    Deri tani paske qene i humbur gje te cilen e shprehje me postimet e tua.

    Tani shko flej rrahat se me ne fund je i qete !

    hehehehehe....
    Hehe Explorer, nuk me ze gjumi , se kam par keto fotot ketu

    http://www.forumishqiptar.com/showth...38#post2853038
    Revolution 1848

  20. #40
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Hehe Explorer, nuk me ze gjumi , se kam par keto fotot ketu

    http://www.forumishqiptar.com/showth...38#post2853038
    Leri more fotot se u bete bajat me ato shkaravina, por une do te propozoj qe te hapim nje teme urimesh ku ne forumistet do te

    te urojme ty Eurostar qe me ne fund e ke gjete veten tende se deri tani paske qene i humbur.

    Eshte mire qe te organizosh edhe nje banket ku ti do te shpalosish mundimet e tua se si ke aritur deri te e verteta.

    Hehehehehehe ....

    Edhe njehere URIME EuroStar me kengen:

    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Explorer : 09-09-2010 mė 17:27

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •