Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966

    Test për vlerësimin e varësisë nga celulari

    Pas studimit të paraqitur në këtë temë: Studim: Varësia nga celulari mbi varësine ndaj celularit, do t'ju jap një test ku gjithsecili mund të vlerësoj varësinë apo tendencën drejt varësisë ndaj celularit.

    Qëllimi i këtij testimi është të vlerësuarit e nivelit të varësisë së individëve nga celulari ( celularo-mania ).

    Të gjithë kanë mundësinë t'i përgjigjen pyetjeve të këtij testi dhe në fund të nxjerrin rezultatin e përgjigjeve të dhëna nëpërmjet kategorive (a); (b); (c).

    Shënim: Në mënyrë që përgjigjet tuaja të mos ndikohen nga rezultati i paraqitur në fund të testit, rezultatet (a); (b); (c), do të mbulohen me ngjyrë të bardhë në mënyrë që të jenë të padukshme ndërkohë që ju lexoni dhe impenjoheni të jepni përgjigjet e testit. Mbasi keni përfunduar me testin, duke mbajtur të shtypur butonin e majtë të mousit, filloni të selektoni pjesën ku shkruan: "Rezultatet" e deri në fund dhe do të lexoni rezultatet e testit.


    Test


    1. Raporti juaj me celularin

    (a) I dobet, e perdor vetem ne rast nevoje
    (b) Nuk kam ndonje raport te forte me te edhe pse ne ditet e sotme eshte bere nje mjet i domosdoshem
    (c) Eshte i domosdoshem, nuk e imagjinoj dot veten pa te


    2. Raporti juaj me sms (mesazhet)

    (a) I dobet, maksimumi lexoj mesazhet qe marre
    (b) Dergoj vetem ne rast se eshte e nevojshme ose per t’iu pergjigjur sms-ve te te njohurve
    (c) Nuk mund te bej pa to, tashme jane pjese e jetes se perditshme


    3. Si reagoni ndaj zileve qe ju nisin te tjeret?

    (a) Jane shume te besdisshme, me detyrojne shpesh te mbyll celularin
    (b) Mundohen te kufizohem dhe te kufizoj ata qe me dergojne
    (c) Jam mesuar te dergoj shume brenda dites dhe gjithashtu te marre (po aq shume)


    4. Kur je ne shkolle apo ne aktivitete te ngjashme, celularin:

    (a) E mbyll dhe e rindez kur dal
    (b) Ç’aktivizoj zilen ose e fik dhe e rindez ne momente te pershtatshme
    (c) Ul vulomin ziles ne menyre qe ta degjoj vetem une per tu pergjigjur me nje sms apo zile pa rene ne sy te te tjereve


    5. Kur del te shtunave ne mbremje me miqte, celulari yt:

    (a) Nuk bie pothuajse asnjehere, shpesh e mbyll fare
    (b) Nuk marr shume telefonata apo sms, vetem ato te domosdoshme
    (c) Marre telefonata, zile, sms vazhdimisht


    6. Numrin tend te celularit

    (a) E kane vetem te afermit
    (b) E kane te aferm dhe miq te ngushte
    (c) E kane kaq shume njerez sa nuk arrij t’i mbaj mend


    7. Celulari yt

    (a) Eshte i njejti prej shume vitesh
    (b) E nderroj çdo vit e siper
    (c) E nderroj te pakten dy ose tre here ne vit


    8. Kur blen nje celular, paresor eshte:

    (a) Çmimi, duhet te jete sa me ekonomik te jete e mundur
    (b) Raporti cilesi çmim, duhet te jete i kohes por me çmim te arsyeshem
    (c) Te jete I modes, duhet te jete I tipit te fundit


    9. Ofertat per dergimin e sms falas

    (a) Nuk i kushtoj vemendje
    (b) Vetem kur eshte nje periudhe ne te cilen dergoj shume sms, psh, gjate veres apo per festa
    (c) Rast i mrekullueshem, duke patur parasysh gjithe ato sms qe dergoj une!


    10. Karikon baterine e celularit

    (a) Kur eshte plotesisht i shkarkuar
    (b) Kur duhet te dal per ore te tera
    (c) Nuk eshte nje problem, kam gjithmone nje celular reserve


    11. Celularin e mban ndezur

    (a) Vetem kur dal
    (b) Ne momentet kur dua te jem i disponueshem, asnjehere gjate nates apo kur jam duke pushuar
    (c) Gjithmone


    Rezultatet:


    Per ato qe kane dhene me shume pergjigje te alternatives (a):

    Nga 32 persona te pyetur, 6 prej tyre kane rrethuar me teper pergjigjet e alternatives (a). Per keto 6 persona mund te themi se celulari eshte mjet i rendesishem thjesht per ta pasur ne dispozicion per raste nevojash, por per pjesen tjeter, nuk jane shume te interesuar per zilet, mesazhet apo mundesite e tjera teknologjike qe ofron celulari.



    Per ato qe kane dhene me shume pergjigje te alternatives (b):

    Nga 32 persona te pyetur, 11 prej tyre kane rrethuar me teper pergjigjet e alternatives (b). Per to celulari eshte nje mjet I rendesishem por jo I domosdoshem.
    Keta persona e perdorin celularin si mjet pune, per te mbajtur kontakte me personat qe njohin dhe per te qene gjithmone ne kontakt me to ne rast nevoje, por pa u stresuar dhe pa stresuar te tjeret.



    Per ato qe kane dhene me shume pergjigjigje te alternatives (c):

    Nga 32 persona te pyetur, 15 prej tyre kane rrethuar me teper pergjigjet e alternatives (c). Per keto persona celulari eshte nje mjet mese i domosdoshem dhe pa te do ndjeheshin si “te humbur”. Keta individe mund te quhen maniake te celularit dhe e ndjejne te nevojshme mbajtjen e me shume se nje celulari. Preferojne te kene gjithmone modelet e fundit te celulareve dhe kur kane mundesi financiare, shpenzojne pikerisht per te blere mjete te tilla si celulari.
    Keta persona nuk arrin ta mbajne mbyllur celularin, edhe ne situatat ku ekziston nje rregull i tille ( per te mbyllur celularet; psh, gjate ores se mesimit ).
    Per to, celulari eshte nje mjet qe sjell siguri, jep mundesi per krijuar raporte me te tjeret, sherben per te kaluar nje pjese te madhe te kohes dhe konsiderohet si pjese e pandashme e tyre.



    P.S. Dua te permend qe me kete test jane testuar gjithashtu 32 individe te moshes 17-18 vjeçare, gjimnaziste.


    Nga E. S. (J@mes) për ForuminShqiptar
    Ndryshuar për herë të fundit nga J@mes : 29-08-2010 më 05:53
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  2. #2
    1. Raporti juaj me celularin


    (b) Nuk kam ndonje raport te forte me te edhe pse ne ditet e sotme eshte bere nje mjet i domosdoshem



    2. Raporti juaj me sms (mesazhet)


    (b) Dergoj vetem ne rast se eshte e nevojshme ose per t’iu pergjigjur sms-ve te te njohurve



    3. Si reagoni ndaj zileve qe ju nisin te tjeret?


    (b) Mundohen te kufizohem dhe te kufizoj ata qe me dergojne



    4. Kur je ne shkolle apo ne aktivitete te ngjashme, celularin:

    (a) E mbyll dhe e rindez kur dal



    5. Kur del te shtunave ne mbremje me miqte, celulari yt:

    (a) Nuk bie pothuajse asnjehere, shpesh e mbyll fare



    6. Numrin tend te celularit


    (b) E kane te aferm dhe miq te ngushte


    7. Celulari yt


    (b) E nderroj çdo vit e siper



    8. Kur blen nje celular, paresor eshte:


    (b) Raporti cilesi çmim, duhet te jete i kohes por me çmim te arsyeshem


    9. Ofertat per dergimin e sms falas

    (a) Nuk i kushtoj vemendje



    10. Karikon baterine e celularit

    (a) Kur eshte plotesisht i shkarkuar


    11. Celularin e mban ndezur


    (b) Ne momentet kur dua te jem i disponueshem, asnjehere gjate nates apo kur jam duke pushuar


    numri i femijeve eshte ritur shume duke perdorur celular ne kete moshe edhe kjo me frikeson shume
    Ndryshuar për herë të fundit nga HELEN OF TROY : 29-08-2010 më 16:07
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  3. #3
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    1. B
    2. B
    3. B
    4. B
    5. B
    6. B

    Te gjitha me B , nuk e kam shume ves celularin une, eshte vetem mjet i domosdoshem,
    vetem se kohet e fundit, celularet perdoren edhe per internet, qe shumices se rinjve u eshte bere fare ves.
    Celulari eshte mjet i domosdoshem, por kur perdoret shumicen e kohes ja ashtu kot, sa per sms, dhe gjera te tjera qe nuk kane hic vlere, kjo quhet humbje kohe.
    Me e mira eshte per te rinjte te mos e teprojne, se duke e tepruar, keta te fundit behen me vese, madje bien dhe ne depresione.

    Se sa vjec duhet te jete femija te kete nje celular, kete e di vete doktori.
    Por dhe celulari eshte i perhapur shume keto kohe, pa te shumica e njerezimit nuk ben dot.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Une e marr cel me vete kur dale, vetem per ti bere qejfin burrit. Vetem ne cante rri.
    Nuk bej mesazhe. Le ndonje voice mail, kur e kam te domosdoshme. .
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    celli vjen i pajisur me shume gjera aty brenda, e duam sduam, na terheq si magnet.

  6. #6
    Mia burri ta ka blere dhurate qe e mer per ti bere qefin?
    ba se kisha degjuar ndonjere
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anëtarësuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    1. Raporti juaj me celularin

    (b) Nuk kam ndonje raport te forte me te edhe pse ne ditet e sotme eshte bere nje mjet i domosdoshem



    2. Raporti juaj me sms (mesazhet)

    (b) Dergoj vetem ne rast se eshte e nevojshme ose per t’iu pergjigjur sms-ve te te njohurve



    3. Si reagoni ndaj zileve qe ju nisin te tjeret?

    (a) Jane shume te besdisshme, me detyrojne shpesh te mbyll celularin



    4. Kur je ne shkolle apo ne aktivitete te ngjashme, celularin:


    (c) Ul vulomin ziles ne menyre qe ta degjoj vetem une per tu pergjigjur me nje sms apo zile pa rene ne sy te te tjereve


    5. Kur del te shtunave ne mbremje me miqte, celulari yt:


    (b) Nuk marr shume telefonata apo sms, vetem ato te domosdoshme



    6. Numrin tend te celularit

    (b) E kane te aferm dhe miq te ngushte



    7. Celulari yt

    (a) Eshte i njejti prej shume vitesh( kte qe kam ka gati 2 vjet,dhe funksionon shum mire)

    8. Kur blen nje celular, paresor eshte:


    (b) Raporti cilesi çmim, duhet te jete i kohes por me çmim te arsyeshem



    9. Ofertat per dergimin e sms falas

    (a) Nuk i kushtoj vemendje



    10. Karikon baterine e celularit


    (c) Nuk eshte nje problem, kam gjithmone nje celular reserve(ne fakt kam 2 rezerve)


    11. Celularin e mban ndezur


    (c) Gjithmone
    Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Mia burri ta ka blere dhurate qe e mer per ti bere qefin?
    ba se kisha degjuar ndonjere
    Varet se si e interpreton ti ate qe shkruajta une, LOL.
    Do te thote qe nuk e kam shume qejf vet. E marr vetem se ma kerkon burri ta kem me vete kur dal. Behet merak per mua e femijet. Te ishte per mua e lija ne shtepi. Internetin e kam shkeput nga cel. Kur dal jashte nuk dua te me shqetesoje njeri me zile. Le te me marrin ne tel. e shtepise po te duan. Ja keshtu. Ku e lexove dhuraten ti?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 29-08-2010 më 16:21
    Feelings change - memories don't.

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Varet se si e interpreton ti ate qe shkruajta une, LOL.
    Do te thote qe nuk e kam shume qejf vet. E marr vetem se ma kerkon burri ta kem me vete kur dal. Behet merak per mua e femijet. Te ishte per mua e lija ne shtepi. Internetin e kam shkeput nga cel. Kur dal jashte nuk dua te me shqetesoje njeri me zile. Le te me marrin ne tel. e shtepise po te duan. Ja keshtu. Ku e lexove dhuraten ti?
    ah e kutova ndryshe thashe se te theshte mere me vete kur dilni bashke
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Mua me pengon ne xhep , dua te rri pa celular fare , por ja qe esht i nevojshem.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,512
    1)c
    2)c
    3)c
    4)c
    5)c
    6)c
    7)c
    8)c
    9)c
    10)c
    11)a.

  12. #12
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    1. Raporti juaj me celularin
    (c)

    2. Raporti juaj me sms (mesazhet)
    (b)

    3. Si reagoni ndaj zileve qe ju nisin te tjeret?
    (b)

    4. Kur je ne shkolle apo ne aktivitete te ngjashme, celularin:
    (c)

    5. Kur del te shtunave ne mbremje me miqte, celulari yt:
    (b)

    6. Numrin tend te celularit
    (b)

    7. Celulari yt
    (b)

    8. Kur blen nje celular, paresor eshte:
    (b)

    9. Ofertat per dergimin e sms falas
    (a)

    10. Karikon baterine e celularit
    (a)
    (b)

    11. Celularin e mban ndezur
    (c)


    Rezultati:

    (a) 2
    (b) 7
    (c) 3


  13. #13
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Citim Postuar më parë nga HELEN OF TROY Lexo Postimin

    1. (b)

    2. (b)

    3. (b)

    4. (a)

    5. (a)

    6. (b)

    7. (b)

    8. (b)

    9. (a)

    10. (a)

    11. (b)

    numri i femijeve eshte ritur shume duke perdorur celular ne kete moshe edhe kjo me frikeson shume
    Helen ka dhene 7 pergjigje per alternativen (b) dhe 4 pergjigje per alternativen (a).

    Per te celulari eshte nje mjet i rendesishem por jo i domosdoshem.
    Keta persona e perdorin celularin si mjet pune, per te mbajtur kontakte me personat qe njohin dhe per te qene gjithmone ne kontakt me to ne rast nevoje, por pa u stresuar dhe pa stresuar te tjeret.


    Citim Postuar më parë nga gloreta Lexo Postimin
    1. B
    2. B
    3. B
    4. B
    5. B
    6. B

    Te gjitha me B , nuk e kam shume ves celularin une, eshte vetem mjet i domosdoshem,
    vetem se kohet e fundit, celularet perdoren edhe per internet, qe shumices se rinjve u eshte bere fare ves.
    Celulari eshte mjet i domosdoshem, por kur perdoret shumicen e kohes ja ashtu kot, sa per sms, dhe gjera te tjera qe nuk kane hic vlere, kjo quhet humbje kohe.
    Me e mira eshte per te rinjte te mos e teprojne, se duke e tepruar, keta te fundit behen me vese, madje bien dhe ne depresione.

    Se sa vjec duhet te jete femija te kete nje celular, kete e di vete doktori.
    Por dhe celulari eshte i perhapur shume keto kohe, pa te shumica e njerezimit nuk ben dot.
    Gloreta gjithashtu ka dhene me shume pergjigje te alternatives (b).

    Edhe per Gloreten del qe, celulari eshte nje mjet i rendesishem por jo i domosdoshem.
    Keta persona e perdorin celularin si mjet pune, per te mbajtur kontakte me personat qe njohin dhe per te qene gjithmone ne kontakt me to ne rast nevoje, por pa u stresuar dhe pa stresuar te tjeret.


    Citim Postuar më parë nga Linda5 Lexo Postimin
    [B]

    1. (b)

    2. (b)

    3. (a)

    4. (c)

    5. (b)

    6. (b)

    7. (a)

    8. (b)

    9. (a)

    10. (c)

    11. (c)
    Rezultati per Linden: 3 (a), 5 (b), 3 (c).
    Linda ka dhene me shume pergjigje te alternatives (b) por gjithashtu ka dhene edhe 3 pergjigje te alternatives (c). Kjo do te thote qe:

    Linda e perdor celularin si mjet pune, per te mbajtur kontakte me personat qe njeh dhe per te qene gjithmone ne kontakt me to ne rast nevoje, por pa u stresuar dhe pa stresuar te tjeret. Nga ana tjeter, per keto persona celulari eshte nje mjet mese i domosdoshem dhe pa te do ndjeheshin si “te humbur”. Keta persona nuk arrin ta mbajne mbyllur celularin, edhe ne situatat ku ekziston nje rregull i tille ( per te mbyllur celularet; psh, gjate ores se mesimit, punes, etj. ).



    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    1)c
    2)c
    3)c
    4)c
    5)c
    6)c
    7)c
    8)c
    9)c
    10)c
    11)a.
    Serafim Dilo, ka dhene 10 pergjigje per alternativen (c) dhe 1 (a).

    Ne rastin e Serafimit mund te thuhet se:

    Per keto persona celulari eshte nje mjet mese i domosdoshem dhe pa te do ndjeheshin si “te humbur”. Keta individe mund te quhen maniake te celularit dhe e ndjejne te nevojshme mbajtjen e me shume se nje celulari. Preferojne te kene gjithmone modelet e fundit te celulareve dhe kur kane mundesi financiare, shpenzojne pikerisht per te blere mjete te tilla si celulari.
    Keta persona nuk arrin ta mbajne mbyllur celularin, edhe ne situatat ku ekziston nje rregull i tille ( per te mbyllur celularet; psh, gjate ores se mesimit ).
    Per to, celulari eshte nje mjet qe sjell siguri, jep mundesi per krijuar raporte me te tjeret, sherben per te kaluar nje pjese te madhe te kohes dhe konsiderohet si pjese e pandashme e tyre.


    Per Serafimin mund te themi se shfaq varesi te konsiderueshme ndaj celularit apo mjeteve te tjera te teknologjise se fundit, avancuar, moderne.


    Citim Postuar më parë nga strange Lexo Postimin
    1. Raporti juaj me celularin
    (c)

    2. (b)

    3. (b)

    4. (c)

    5. (b)

    6. (b)

    7. (b)

    8. (b)

    9. (a)

    10. (a) dhe (b)

    11. (c)

    Rezultati:

    (a) 2
    (b) 7
    (c) 3

    Per strange gjithashtu del se, celulari eshte nje mjet i rendesishem por jo i domosdoshem.
    Keta persona e perdorin celularin si mjet pune, per te mbajtur kontakte me personat qe njohin dhe per te qene gjithmone ne kontakt me to ne rast nevoje, por pa u stresuar dhe pa stresuar te tjeret.



    Keto ishin rezultatet per te gjithe ata qe ju pergjigjen testit.

    P.S. Sikunder e kam shpjeguar ne pjesen Shenim ne hapjen e temes pasi ti keni dhene pergjigje pyetjeve te testit mund te lexoni rezultatin duke selektuar pjesen nga ku shkruan Rezultatet e ne vazhdim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga J@mes : 30-08-2010 më 05:17
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  14. #14
    J@mes te falenderoj per pergjigjen e testit edhe ne se mundesh na ver ndonje test te forte per trurin...
    te shikojme e kemi ne vend a po na iken per ....
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •