Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Sali Bashota

 1. #1

  Sali Bashota

  Sali Bashota u lind mė 31 gusht 1959 nė Caravik tė Klinės (Republika e Kosovės). Shkollėn fillore dhe gjimnazin i kreu nė Kijevė, ndėrsa studimet nė Degėn e Letėrsisė dhe tė Gjuhės Shqipe nė Universitetin e Prishtinės. Nė vitin 1988 magjistron nė shkencat filologjike me temėn Proza e Mitrush Kutelit, ndėrsa nė vitin 1998 doktoron me temėn Personazhi nė prozėn shqipe midis dy luftėrave botėrore (Konica, Koliqi, Kuteli, Migjeni).

  Pas mbarimit tė studimeve punon si mėsimdhėnės nė gjimnazin "Luigj Gurakuqi" nė Klinė. Nė vitin 1984 ka filluar punėn asistent nė Fakultetin e Filologjisė, Dega Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe, ndėrsa tani ėshtė profesor i rregullt i lėndės Letėrsi e Romantizmit nė degėt Letėrsi Shqipe dhe Letėrsi e Pėrgjithshme dhe Krahasimtare dhe i lėndės Idetė letrare nė programin e studimeve master nė Fakultetin e Filologjisė. Nė vitet 2000-2003 ka qenė kryeredaktor i revistės letrare Jeta e Re, ndėrsa nė vitet 2000-2004 ka qenė shef i Degės sė Letėrsisė Shqipe nė Fakultetin e Filologjisė.

  Nė maj tė vitit 2005 nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Letėrsisė nė Basel tė Zvicrės, iu promovua libri i tij nė gjermanisht "Schalte das magische Licht ein" (Ndiz dritėn magjike), ndėrsa nė qershor tė vitit 2005, Muzeu i Letėrsisė Rumune nė Bukuresht ia promovoi librin e tij nė rumunisht "Exilul Sufletului" (Ekzili i Shpirtit), pėr tė cilin janė dhėnė vlerėsime tė larta kritike. Nė korrik tė vitit 2006 e pėrfaqėsoi Kosovėn nė edicionin e nėntė tė Festivalit tė Poezisė "Voix de la Mediterranee"("Zėri i Mediteranit"), i cili u mbajt nė Lodeve tė Francės. Shkruan poezi, prozė, kritikė, ese dhe studime letrare. Poezia e tij ėshtė pėrkthyer nė gjuhėt: angleze, frėnge, gjermane, rumune, polake, turke, suedeze, arabe, bullgare, maqedone etj.

  Ėshtė anėtar i PEN Qendrės sė Kosovės dhe i Kėshillit Kombėtar tė Kosovės Memoria e Botės. Nė vitin 2009 nė Edirne tė Turqisė ėshtė zgjedhur Nėnkryetar i Unionit tė Bibliotekave tė Ballkanit. Qė nga viti 2003 ėshtė Drejtor i Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės

  Milosao
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  NĖSE BĖHEM ENGJĖLL

  Sa herė vajtojnė zogjtė
  Pikėllimin tim
  Unė bėhem engjėll i bardhė

  Nė dhomė
  Vdes vetėm njė lule

  Sa herė lotojnė vashat
  Mbi trupin tim
  Unė bėhem engjėll i sėmurė

  Nė dhomė
  Vdes vetėm njė lule

  Sa herė e djegin vetminė
  Nė zjarrin e mėkateve
  Unė bėhem engjėll i zi

  Nė dhomė
  Vdes vetėm njė lule

  DASHURI E ĒMENDUR

  Ti je qyqe
  Se asnjė mėkat
  Nuk e lau shiu

  Ti je qyqe
  Se asnjė magji
  Nuk e hėngri nata

  Ti je qyqe
  Se asnjė dashuri
  Nuk e thau fjala

  LETRA E BARDHĖ

  Asnjė fjalė
  Nuk do ta shkruaj
  Syri yt ėshtė hije pa dritė

  Asnjė dashuri
  Nuk shpėton nga vdekja
  Loti yt ėshtė zjarr pa dhembje

  Asnjė ikje
  Nuk mbytet nė lumin e mėkateve
  Floku yt ėshtė vetmi pa trajtė

  Si ta shkruaj
  Njė letėr pėr ty

  DUKE HARRUAR VETVETEN

  E kam harruar vetveten
  Nė rrugėn e ferrit
  Derisa hėna e zezė
  Lotonte mbi Prishtinė

  ( 31 mars 1999)

  POEZI E DJEGUR

  Kjo poezi nuk do tė shkruhej
  Me imazhin e lavdisė sė rreme
  Kur nė burgun e ftohtė tė ėndrrave
  Fantazmat parandjenin krimin

  Sikur mė 2 gusht 1998

  Kjo poezi nuk do tė shkruhej
  Me gjėmėn e stinės sė zezė
  Kur nė bibliotekėn e djegur
  Jetėshkrimin e hanin tė vdekurit

  Sikur mė 2 gusht 1998

  Kjo poezi nuk do tė shkruhej
  Kujtimi i vendlindjes hi dhe shpuzė
  Nė ditėn e dytė tė mallkimit
  Gjithmonė vallėzon nėpėr kujtesė

  Sikur mė 2 gusht 1998

  Kjo poezi nuk do tė shkruhej
  Nė seancėn e ritualit tė zverdhur
  Nėse frymėzimi vyshket e vashat vajtojnė
  Kur dashuria shndėrrohet nė shpendkeqe
  Sikur mė 2 gusht 1998

  HAPĖSIRĖ

  Nėse digjen fluturat nė hapėsirėn e zezė
  Ti nuk je mė lule e plaguar

  Kur zhvarroset vjeshta nė sheshin e mėkateve
  Ti nuk je mė gjeth i verdhė
  Nėse thahet loti nė fytyrėn e vrarė
  Ti nuk je mė imazh i dritės
  Kur e vrasin frymėzimin nė fushėlojė
  Ti nuk je mė askeza tjetėr
  Nėse i ringjallin dorėshkrimet e shpirtit
  Ti nuk je mė gjarpėr i shtėpisė

  Kur e mallkojnė ditėn e trishtimit
  Ti nuk je mė vdekja ime e bukur

  TRAJTAT E PIKĖLLIMIT

  Cila lule ėshtė e zezė
  Kur vdes nė kopsht
  Cila ėndėrr ėshtė e bardhė
  Kur vdes nė shtrat
  Cila dashuri ėshtė e zjarrtė
  Kur vdes nė pritje
  Cila vetmi ėshtė e harruar
  Kur vdes pa puthje

  Tjetėr ėshtė dhembja ime

  PERĖNDIM DIELLI NĖ VJESHTĖ

  Vetmia klith
  Nė trotuaret e shkreta
  Flokėt e vashės
  Thahen nė dritare

  E DIELA E VETMISĖ

  Mos i zgjoni zogjtė e pikėllimit
  Nė ditėn e shenjtė tė pagėzimit
  Se vetmia ėshtė parajsė e vėrtetė

  Tė gjitha gjethet vyshken
  Kur zjarr i ndėshkimit i ndez mėkatet
  Se vetmia ėshtė parajsė e vėrtetė

  Vetėm tė dielėn tjetėr
  Fėmijėt i grisin ėndrrat
  Se vetmia ėshtė parajsė e vėrtetė

  Mos i zgjoni zogjtė e pikėllimit
  Kur vdes bukuri e nėmur
  Se vetmia ėshtė parajsė e vėrtetė

  PĖRMASAT E KOHĖS

  Nė mėngjes

  Gjethet vajtojnė pikėllimin e dashurisė
  Kush tha se kujtimet vdesin
  Nė ditėn e nėntė tė mallkimit
  Nė mesditė

  Blirėt zbardhen me kartėmortale
  Vetėm ditė e zisė
  Mbyllen nė arkivol

  Nė mbrėmje

  Lakuriqėt shėtisin nėpėr dhomė
  Ende gjallė mbetet
  Fjalė e shenjtė e mikut

  Kur flenė shpirtrat

  Prapė ėndrrat vallėzojnė
  Nė katundin e djegur
  Dhe fytyra plaket nga mėrzia

  BALADĖ PĖR DORĖSHKRIMIN E DJEGUR

  Barbarėt nuk vijnė mė
  Duke tėrhequr zvarrė atdheun
  Kėlthet dorėshrkim i djegur
  Nė ditėn e shtatė tė ringjalljes

  Te Sheshi i Republikės sė Letrave
  Vetėm gjaku i gjuhės ende kullon

  Mbi testamentin e ndryshkur tė fjalės
  Si kėmishė e trėndafilit lagej shpirti i humbur

  Pastaj vjen stina e buzėqeshjes sė vrarė
  Nėpėr ėndėrrat e nėntokės

  Me zjarrin e trishtimit tė pėrktyer
  Dheu Uji Fryma ia shpėrlajnė mėkatin

  Duke mballēitur Pikėn e Zezė tė ndėshkimit
  Vdekja ulėrin bashk me dhembjen nė arkivol

  Derisa hiri i bardhė i vargjeve bėhet lili e nėmur
  Barbarėt mė nuk vijnė

  Atdheun zvarrė duke e tėrhequr
  Duke ėshtė ajo vetmi e plaku

  Qė i ndezė qirinjtė mbi vashat e pikėlluara
  Tek maten me hijen e parė tė mėngjezit

  Fjalėt i mbulon kobi diademė e pėrndritur
  Nė botėn e pėrtejvarrit para pėrbuzjes sė ėndrrave

  Jam i ferri tha poeti i mallkuar
  Njė qyqe e vetme kukatė pastaj

  Kur theren emrat nė Ditėn Gjykimit
  Mbuluar me pėlhurėn e bardhė tė guximit tė vjetėr

  Derisa Lebetitė nė gjak i lanin dorėshkrimet
  Njė ditė melankolike kur bėhet ndarja me shpirtin

  Pėr tė kėrkuar vdekjen mė tė bukur
  Barbarėt nuk vijnė mė
  Atdheun zvarrė duke e tėrhequr


  QIELLI, UJI, TOKA

  Stinėt e dashurisė vdesin
  Pa ma vrarė shpirtin

  Vetėm Drita qan nė dritare

  apo

  Nė dhomė fikni dritat
  Ndizni shpirtrat nė parajsė
  Vetmia fle

  apo

  Tash
  Dheu i pėrpinė lulet e bardha
  Kur vdes kujtimi pėr Ty

  (Nga dorėshkrimi im i djegur)


  IKJA NGA VENDLINDJA

  Edhe kjo shtėpi e djegur
  Po ma ha shpirtin

  Edhe kjo grua e huaj
  Po ma ha shpirtin

  Edhe kjo tokė e shkretė
  Po ma ha shpirtin

  Edhe kjo vjershė e mallkuar
  Po ma ha shpirtin

  Edhe kjo bukuri e nėmur
  Po ma ha shpirtin


  FORMA TJETĖR E VDEKJES

  Nė Prishtinė nuk vdiset
  Nė orėn shtatė tė mbrėmjes
  Tė gjitha gjallesat ēmenden
  Nga vaji i zogjve

  Prapė zjarri ndizet
  Prapė dhembja kėlthet
  Vetėm tė dehurit kėndojnė
  Duke dėgjuar pikėllimin

  Nė Prishtinė nuk vdiset
  Kur ulurijnė qentė
  Bishat nuk i zė gjumi
  Kur secili shpirt varet
  Nė gozhdėn e vet

  (30 mars 1999)

  TESTAMENT I BUKUR

  Kur i ndez kujtimet
  Zgjoje vetminė
  Fryma ime je Ti

  Kur e plagos jetėn
  Mbyte heshtjen
  Varri im je Ti

  Kur e vret ėndėrrėn
  Shėroje frikėn
  Ringjallja ime je Ti

  PASTAJ VJEN TRISHTIMI

  Derisa zjarri i shpirtit
  Bėhet ditėvdekje e dashurisė
  Fjala pren kobin e vet
  Nė njė ferr tjetėr

  Pastaj vjen trishtimi

  Derisa vajtimet mbraojnė
  Pėrbrenda kujtesės sė zezė
  Nė ėndėrr fle gjarpri
  Duke thithur vetminė

  Pastaj vjen trishtimi

  Derisa emrat harrohen
  Nė stinėn e vyshkur nga mėkatet

  Qyqja mallkon zėrin e vet
  Nė vendlindjen e vrarė nga rrufeja

  Pastaj vjen trishtimi

  Derisa fajlėt gjėmojnė
  Me frymėn e fshehur nė gji

  Plaga shėron pikėllimin e vet
  Kur urrejtja lirohet nga robėria

  Pastaj vjen trishtimi


  FYTYRA TJETĖR

  Tash e shoh fytyrėn e saj
  Nė qiejt e mbushur lot

  Dikur mė vonė
  Zgjohen e bien
  Kujtimet e vyshkura tė fėmijėrisė

  Tash e shoh fytyrėn e saj
  Si dritėn magjike

  Muza ime
  Pse gjithmonė po loton

  SOLEMNITETI I VAJTIMIT

  Qyqet vajtojnė
  Nė Drurin e Jetės
  Vetmia ha trupin e vet

  Lulet thahen
  Nė dritaren e mbyllur
  Pikėllimi ēmendet nga pabesia

  Dashuria loton
  Nė stinėn e vrarė
  Zogjtė zgjohen nga trishtimi


  LULJA E ZEZĖ

  1.
  Lulja e Zezė
  Gjithmonė vdes
  Nė kryqin e vet

  2.
  Zogu i ėndėrrės
  Tmerrėsisht klith
  Nė ferrin e shkretė

  3.
  Hija e bardhė
  Prapė ringjallet
  Nė pasqyrėn me lot

  4.
  Trishtimi i vėrtetė
  Tash ēmendet
  Kur kėlthasin kot

  5.
  Ku ėshtė vetmia
  Thotė ar(t)miku
  Lulet digjen nė zjarr

  6.
  Stina e ha mėkatin e vet
  Nė errėsirė
  Dhembja mplaket nė varr

  7.
  Vetėm dashuria
  Fle qetė
  Nė ditė e zisė

  8.
  Zgjohen kujtimet e lumtura
  Ēuditėrisht plagosen
  Nga rrufe e vetmisė

  9.
  Fytyra humb shkėlqimin
  Dhe zjarrin e shpirtit
  Mbushur me plot mėrzi

  10.
  Tė gjitha fjalėt ēmenden
  Duke vajtuar
  Nė atdheun e zi

  11.
  Na ndjek mallkimi
  Nga Stuhi e vrarė
  Nė tokėn e premtuar

  12.
  Sa lule tė zeza
  Vdesin bashkė me legjenda
  Si ky shpirt i vetmuar

  Milosao
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •