Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 89

Tema: Daut Demaku

 1. #1
  <-Drenica-> Maska e Bl-Erta
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  In Land of All-llah
  Mosha
  28
  Postime
  31

  Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku

  Jeta :

  Daut Demaku lindi mė 13 tetor tė vitit 1944 nė Abri tė Epėrme (Drenicė), ėshtė shkrimtar Shqiptar Dhe Ligjerues i lėndės "Arti i Mendimit Pozitiv". U shkollua nė vendlindje dhe nė Prishtinė. Kater vite ishte kryeredaktor i gazetės sė studentėve tė Kosovės "Bota e Re", kurse njė mandat kryetar i Lidhjes sė Studentėve tė Kosovės.

  Njė kohė tė gjatė ishte redaktor nė Redaksinė e Revistave tė Rilindjes, redaktor i Kooperativės botuese tė Librit Bujqėsor nė Prishtinė dhe sė fundi edhe drejtor i Shtėpisė Botuese Rilindja.

  I perkthyer nė maqedonisht , serbisht , norvegjisht dhe anglisht


  Krijimet :

  • * Brigjet e Thata - 1967
  • * Plisat e Kuq - 1969
  • * Plisat e Kuq (ribotim ne Tirane) - 1971
  • * Kapituj jete - 1977
  • * Shi e Puhi - 1979
  • * Buka - 1981
  • * Bletaja - 1976
  • * Nė mjaltishtė - 1978
  • * Mote tė thata - 1983
  • * Trėndafila pa gjėmba - 1986
  • * Guralec nė kėpucė -1989
  • * Tregime Shqiptare -1996
  • * Mendimi dhe Suksesi - 1997
  • * Magjia e Urtisė - 2000
  • * Shenjat para kthesave - 2002
  • * Thuaji jetes miremengjes - 2003
  • * Rina Dhe Gjyshi - 2004
  • * Aforizma - 2005
  • * Tregime Shqiptare dhe Mendimi Pozitiv


  RadioDramat:

  • * Trenat e mesnatės - 1972
  • * Selgjishtja ėshtė dėshmitare - 1978
  • * Ndryshoe vehten o njeri - 2004


  Komedit e luajtura ne teatėr :

  • * Servisi i shpirtit - 1997
  • * Ulerima - 2004  Proze

  • * Tregime te sotme shqiptare - 1968
  • * Toka e pergjakur - 1972
  • * Djepi i lashte - 1984

  Mendime te zgjedhura pozitive nga Daut Demaku  Merre kėtė tufė mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetėm pėr vete. Unė kam marrė diku dhe t’i kam dhuruar Ty. Ti merre prej kėtu dhe dhuroja dikujt tjetėr. Sikur jeta qė i jep jetės. Kjo ėshtė forca e njerėzimit. Mėsimi ėshtė gėzim.

  Po tė mėsonim pėr ēdo ditė nga njė mendim tė mirė, nė fund tė vitit pėr 365 mėsime do tė ishim mė tė pasur. Dashuria dhe dituria kur tė ndahen me tė tjerėt-shumėzohen. Mos e ndal vetėm pėr vete diturinė, se askush nuk mund tė jetojė vetėm nė kėtė botė.

  Nė brezin e pastėr tė potencialit tė gjithė jemi njė dhe vlera e individit matet me fuqinė e tij pėr dhėnie e marrje. Dhėnia e marrja mund tė jenė edhe tė natyrės materiale, por dhėnia e marrja e natyrės shpirtėrore - dashuri dhe dituri - ėshtė mėnyra mė e mirė e jetėsimit tė forcės sė njerėzimit.”-Autori:-D. Demaku

  Njė buqetė me aforizma nga miku ynė, veprimtari Daut Demaku

  Mendimi pozitiv ėshtė ēelės, qė i hap tė gjitha dyert e thesarit tė jetės. Mendimi, thonė tė urtit, ėshtė vetėm njė vetėtimė, por ajo vetėtimė ėshtė gjithėēka

  Mendimet janė fuqi qė e vėnė nė lėvizje edhe qiellin, edhe tokėn. Nė qoftė se vetėdijėsohemi pėr fuqinė e menimeve, nuk do tė kemi nevojė tė akuzojmė askend pėr dėshtimet tona.

  Eshtė i njohur mendimi krijues: -Tė krijosh do tė thotė tė jetosh edhe shumė kohė pėrtej vdekjes. Nė qoftė se, vėrtetė, vetėdijėsohemi pėr fuqinė e mendimeve tona, do tė kemi vetėm njė nevojė: tė dashurit tanė t’i ftojmė nė kremtet e gėzimeve.

  Nėnvizoje me vijė tė trashė: -Asnjėherė mos i beso asnjė mendimi qė lind nė kokėn tėnde, nėqoftė se ai mendim nuk tė sjell gėzim nė zemėr.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 27-06-2010 mė 14:17
  Nuk ka asgjė tjetėr qė tė ēarmatosė mė lehtė sesa mirėsia. Ēdo lloj arme shkatėrrohet para saj.

 2. #2
  <-Drenica-> Maska e Bl-Erta
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  In Land of All-llah
  Mosha
  28
  Postime
  31
  Mėsuesi tha: Jam betuar se do ta dėgjoj vetėm njeriun, qė fjalėn e pėrdor pėr tė thėnė njė MENDIM dhe mendimin e pėrdor pėr tė thėnė TE VERTETEN. Pėr mendimin pozitiv duhet tė jesh vetėm NJERI.

  Mendimet rrinė tek secili njeri, si ajka nė ēdo pikė tė qumshtit.

  Mendimi i mirė ėshtė herė-herė sikur brumi: duhet ngjeshur mirė e mirė, qė tė shndėrrohet nė mendim jetėgjatė.

  Mendimet shpesh janė sikur era: -shuajnė zjarrin e vogėl, por nderzin edhe mė shumė zjarrin e madh.

  Mendimet e kėndshme sjellin kthesa.

  Mendimet e fuqishme, permes njeriut sundojnė botėn.

  Nuk ka asgjė nė botė qė tė ēarmatos mė shumė e mė fortė sesa mendimi qė pėrmban mirėsi.

  Mendimi pozitiv ėshtė mbret i gjithė botės, kurse mendimi negativ ėshtė mbret vetėm i budallenjve.

  Mendimet janė si diamanti, aq sa ėshtė zor tė gjenden, aq ėshtė zor tė pėrpunohen.

  Tė gjitha qeveritė nė botė mbledhin tatime e bėjnė investime, por, asnjė qeveri nė botė nuk mund tė mbjellė gėzime nė zemrat e njerėzve si mendimi pozitiv.

  Thuhet: Njerėzit vdesin, pėrmendoret rrėnohen, vetėm mendimet qė ndėrtojnė jetėn e brezave, jetojnė deri nė amshim.

  Plaku tha: Mendja e fuqishme qė ndjek qėllimet praktike ėshtė mendja mė e mirė nė botė.

  Pėrvoja tha: Kur tė arrish nė majė tė bjeshkės, do tė shohėsh dhe do tė bindesh se nuk paska qenė maja aq e lartė.
  Andaj, kur pi ujė, mendo pėr burimin. Mos kini kurrė qėllim pėr tė qenė dikushi, nėqoftė se nuk jeni mė parė NJERI.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 31-08-2009 mė 11:09
  Nuk ka asgjė tjetėr qė tė ēarmatosė mė lehtė sesa mirėsia. Ēdo lloj arme shkatėrrohet para saj.

 3. #3
  <-Drenica-> Maska e Bl-Erta
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  In Land of All-llah
  Mosha
  28
  Postime
  31
  Me lehtėsi mund tė arrien sukseset nė jashtėsi;lehtė dhe me para bėhesh Prof. Mr. Dr. Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por vėshtirė, njėmend shumė vėshtirė, ėshtė tė arrihet grada mė e lartė nė jetė - NJERiiii....

  Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli; gjithė natyrės i jep dritė e jetė dhe nuk krijon zhurmė; asgjė nuk rėndon, asgjė nuk lėndon dhe, asgjė nuk rrėnon.Dielli depėrton edhe nėpėr ujė e nėpėr xham; as nuk stėrpik, as nuk thyen gjė dhe, prapė jep dritė e ngrohtėsi.

  Burimi i begatisė hyjnore,qė nuk shteron kurrė,gjėndet nė shtratin e mendimit pozitiv. Mendimi pozitiv ėshtė begati e pafund; mund tė marrin tė gjithė sa tė duan dhe, prapė, kurrė fundi s’i shihet
  ...dhe, kjo dhėnie e marrje pėrsėritet ēdo ditė, prej fillimit tė botės e deri nė amshim. Mendimi pozitiv ėshtė si fara; nė njė farė gjėndet njė mal i tėrė me lisa. Mendimi pozitiv depėrton nėpėr tėrė qenien e njeriut, sjell dritė, ngrohtėsi, energji dhe kurrė nuk thyen as nuk lėndon asgjė. Ashtu si bleta qė prodhon mjaltė ēdo vit, ashtu si pjergulla qė jep rrush ēdo vit, dhe njeriu duhet tė pėrsėrisė vazhdimisht bamirėsitė e tij.-VAZHDON !

  Zgjodhi pėr botim: Ibrahim, alias Imi Egriu
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 31-08-2009 mė 11:05
  Nuk ka asgjė tjetėr qė tė ēarmatosė mė lehtė sesa mirėsia. Ēdo lloj arme shkatėrrohet para saj.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  65
  Postime
  7,912

  Daut Demaku

  03. "Sekreti i lumturisė" - Daut Demaku
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 08-04-2010 mė 17:36
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  DAUT DEMAKU


  Beteja mė e rėndė qė do ta luftosh ėshtė beteja pėr tė qenė vetja jote. Njeriu qė nuk rrezikon asgjė, nuk arrinė asgjė. Ai/ajo mund t’i shmanget vuajtjes por thjeshtė ai/ajo nuk do tė mėsojė kurrė, nuk do ndjej, nuk do tė ndryshojė, nuk do tė rritet, nuk do tė dashuroj, nuk do tė jetoj. Ai/ajo e imiton lirinė. Sepse vetėm njeriu qė rrezikon ėshtė I lirė. Nuk mjafton tė jetosh. Duhet tė jetosh pėr diēka.


  .........
  Dhuro shumė...e prit pak!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  Vdekja na mėson – nėse dijmė ta dėgjojmė – se koha ėshtė TANI. Ėshtė koha qė ta marrim nė telefon njeriun e zemrės. Vdekja na e mėson lumturinė e momentit. Na mėson se „pėrgjithmonė“ nuk ekziston. Na mėson se asgjė nuk ėshtė e pėrhershme. Na mėson tė heqim dorė nga pritja. Vdekja tė thot JETO TANI. Dhurata e Zotit pėr ty ėshtė JETA, dhurata jote pėr Zotin ėshtė se TI e JETON atė.


  ..........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ēaushi : 27-06-2010 mė 12:38
  Dhuro shumė...e prit pak!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  E vogėl ėshtė zemra. Profesorėt e anatomisė thonė: afėrsisht treqind gramė peshon zemra e njeriut. E vogėl ėshtė zemra. Nuk ka vend nė zemėr edhe pėr dashuri, edhe pėr urrejtje. Mund tė hyjė nė zemėr dashuria e gjithė botės. Ose: urrejtja e gjithė botės. Por, te dyja nuk kanė vend nė tė njėjtėn zemėr! E vogėl ėshtė zemra. Dashuria e urrejtja nuk bashkejetojne! Njera-tjetres i thone: dil jashte... - DAUT DEMAKU -
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  A keni menduar se sa herė nė ditė e pėrdorni fjalėn problem apo pengesė? Besoj qė as nuk keni menduar ndonjėherė objektivisht se ēfarė janė pengesat? Pengesat janė ato gjėrat e frikshme qė ne I shohim KUR I HEQIM SYTĖ NGA QĖLLIMI. Pengesat nuk mund tė ju ndalin. As problemet nuk mund tė ju ndalin. E madje as njerėzit e tjerė nuk mund tė ju ndalin. VETĖM JU MUND TA NDALNI VETEN TUAJ. MOS I HIQ SYTĖ NGA QĖLLIMI.


  .........
  Dhuro shumė...e prit pak!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  “Zemėrimi ėshtė mekanizėm mbrojtės. Mbrohemi pėr shkak se jemi tė frikėsuar”, L. Hej.

  Daut Demaku

  Vrasėsi mė tinzak, mė i rrezikshėm dhe mė i padukshėm, ėshtė zemėrimi. Kjo energji e natyrshme nė qenien tonė, pėr ilustrim qė tė qartėsohet mė mirė, mund tė krahasohet me rrymėn elektrike. Tė gjithė e dimė se rryma elektrike ėshtė e domsodoshme, madje nė botėn moderne gati se pa rrymė nuk mund tė ketė as jetė. Rryma, ėshtė e ditur, pėrdoret pėr gjithēka: pėr dritė, transport, ngrohje-ftohje, telekomunikim, pėr tė gjitha aparatet, pėr tė gjitha makinat prodhuese, pėr tė gjithė kompjuterėt e robotėt... thjesht si tė thuash pėr gjithēka. Por, nė qoftė se ndaj kėsaj mrekullie tė quajtur rrymė e bėjmė VETĖM njė gabim: prekim telat e xhveshur tė rrymės, ajo tė bėn shkrum e hi brenda njė ēasti.

  E njėjta gjė ndodhė edhe me zemėrimin. Nė qoftė se do tė dimė ta pėrdorim kėtė energji tė natyrshme, valėt e zemėrimit do tė kalojnė nėpėr ne pa asnjė shėnjė e asnjė pasojė. Por, nė qoftė se nuk e njohim kėtė energji, sidomos nė qoftė se nuk i njohim pasojat e saj, atėherė rrėnimet shkatėrrimtare qė mund t’i krijojė zemėrimi, pėr njė periudhė bukur tė gjatė kohore, nuk do tė mund tė riparohen.

  Do t’iu referohem autorėve tė literaturės inspirative qė qartėsojnė dy momente shumė tė rėndėsishme pėr jetėn. E para: ē’ėshtė zemėrimi dhe si duhet tė lirohemi prej tij. E dyta: qysh mund tė ndėrrohet kahja e mendimeve qė tė jemi vėrtet tė qetė dhe tė lumtur?

  SI TĖ SILLEMI NDAJ ZEMĖRIMIT?


  Zemėrimi – thotė literatura – ėshtė proces normal dhe i natyrshėm. Mė sė shpeshti zemėrohemi pėr shkak tė gjėrave tė NJĖJTA.Kur jemi tė zemėruem, ndjejmė se nuk kemi tė drejtė ta shprehim zemėrimin tonė dhe, prandaj,, e PĖRMBAJMĖ. Ky zemėrim i pėrmbajtur rėndom grumbullohet nė pjesė tė caktuara tė trupit dhe manifestohet si SĖMUNDJE. Zemėrimi me vite grumbullohet nė tė njėjtin vend. Pėr kėtė arsye, me qėllim tė shėrimit, ėshtė e domodoshme t’i SHPREHIM ndjenjat tona. Nė qoftė se nuk mund t’ia thoni drejt nė sy personit qė iu ka zemėruar, ndaluni para pasqyrės dhe filloni t’ia thoni sikur pasqyra tė ishte personi qė iu ka zemėruar. I thoni: jam (i,e) hidhėruar nė ty”. “Mė ke lėnduar” e tė tjera tė kėsaj natyre dhe vazhdoni kėshtu derisa tė liroheni plotėsisht nga zemėrimi. Pastaj merrni frymė thellė, shikojeni veten nė pasqyrė dhe pyetne veten: “Ēka ishte ajo qė shkaktoi zemėrimin e kėtillė nė mua?” Sikur tė arrinim ta ndryshonim sistemin tonė tė BINDJEVE, i cili e ka shkaktuar kėtė sjellje, atėherė ne kurrė nuk do tė kishim nevojė tė zemėrohemi.

  NDĖRRONI KAHJEN E MENDIMEVE


  Mund tė humbim kohė duke u marrė me gabimet tona,duke menduar pėr pavlefshmėrinė tonė, ose tė mendojmė pėr ngjarje tė gėzuara. Mendimet e hareshme dhe tė gėzuara dhe dashuria ndaj vetes – janė rruga mė e shkurtė pėr krijimin e jetės sė lumtur. Prandaj thuani kėshtu: “Nė pafundėsinė e jetės nė tė cilėn gjendem ēdo gjė ėshtė ė tėrė, e plotė dhe e pėrkryer. Gėzohem qė e di se jam NJĖ me fuqinė qė na ka krijuar. Ajo fuqi i do tė gjithė qė i ka krijuar, prandaj mė do dhe mua. Unė jam fėmijė i dashur i universit dhe mė ėshtė dhėnė ēdo gjė. Ne jemi forma mė e lartė e jetės nė kėtė planet dhe jemi tė paisur me tė gjitha qė na duhen. Mendjet tona janė nė lidhje tė pėrhershme me mendjen e pakufishme, kemi menēurinė dhe dijen e tėrėsishme. Me BESIM krijojė pėr vete vetėm atė qė ėshtė pėr tė mirėn dhe harenė time dhe atė qė ėshtė e pėrkryer pėr rritėn shpirtėrore dhe pėr evolucionin tim. E dua kėtė qė jam. Mė gėzon hapėsira e pakufishme dhe e di qė para meje shtrihen hapėsira dhe mundėsi tė pakufishme nė tė gjitha pikėpamjet. E di qė nė ēdo moment mund ta formėsoj dhe riformėsoj personalitetin tim, madje edhe trupin tim qė tė mund t’i shpreh potencialet e mia. Plotėsisht i besoj Fuqisė unike dhe e di qė nė botėn time ēdo gjė ėshtė ashtu siē duhet tė jetė...”

  Kėto dy mundėsi janė vetėm dy pikla uji nė oqeanin e mundėsive pėr ndryshimin dhe vetėdijėsimin tonė. Por e vlejnė t’i pėrdorim dhe tė analizojmė pastaj veten tonė: si po ndihemi?


  .........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ēaushi : 27-06-2010 mė 13:04
  Dhuro shumė...e prit pak!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  E vėrteta mbi magjinė e bardhė dhe magjinė e zezė

  Magjia e bardhė dhe magjia e zezė janė vetėm dy pole tė energjisė. Tė dyjat janė: ekzistojnė, por duhet ditur t’i pėrdorim. Liria e njeriut ėshtė e madhe, prandaj NJOHJA ia mundėson njeriut tė zgjedh polin pozitiv apo negative. Kėtu ėshtė ēelėsi pėr hyrje nė LUMTURI apo nė MJERIM.

  Qe qysh krijohen: me pėrsėritje, me pėrsėritje dhe vetėm me pėrsėritje. (Nė kėtė bazė ėshtė CD-ja jonė “Dėshirat…” qė krijon polin pozitiv ose magjinė e bardhė).

  Sikur zgjimi prej gjumit me orėn me zile: bie zilja e orės ose alarmit tė telefonit nė orėn 7 tė mėngjesit – ti zgjohesh. 21 ditė kur pėrsėritet kjo zile – nėpėr trupin e njeriut krijohet “shtrati” rruga e ecjes sė energjisė. Tė 22-tėn ditė, pa zile apo alarm, nė orėn 7 nis qarkullimi i lėngjeve nėpėr trup dhe ti do tė zgjohesh – patjetėr, pa kurrfarė mjeti ndihmės.

  Keni parasysh kėtė fakt: ēdo gjė lindė nėpėr vijen shpirtėrore: nė shpirt lind idea, idea formėsohet nė mendim, mendimi shprehet me fjalė, fjala KRIJON energji qė ndėrton apo rrėnon jetėn e njeriut.

  Pėrsėritja e fjalės krijon aq shumė energji qė – me tė vėrtetė – e fuqizon jetėn e njeriut deri nė majat e suksesit e tė lumturisė apo e rrėnon deri nė fundin e gėrminės apo tė mjerimit. (Kėtu ėshtė PIKA qėndrore ku e thėrras mendjen tuaj tė ndriēohet!)

  Sepse (po e pėrsėris): me pėrsėritje tė fjalėve (ose mendimeve) pozitive (afirmimeve pozitive) krijohet energjia qė ndėrton jetėn dhe tejkalon TĖ GJITHA pengesat.

  Keni dėgjuar ndonjėherė pėr SHTRIGAT? Ēka ėshtė shtriga? Asgjė. Njė grua normale, qė nė moshė tė thyer, e dėshpėruar, gjeloze ndaj jetės sė shoqeve, e lodhur nga vuajtja, nis tė mendojė keq pėr shkatėrrimin e jetės sė ndonjė shoqeje. Dhe, ajo grua, prodhon aq shumė mendime negative, aq shumė dėrgon sugjestione tė zeza sa – ia shkatėrron jetėn dikujt. Por e shkatėrron edhe jetėn e vet: mendimet e saj, mendimet apo fjalėt negative, ia ndryshojnė metabolizmin e trupit tė saj (secila fjalė krijon njė emocion, secili emocion krijon njė ndryshim metabolistik!) dhe, pėrditė ngapak, ajo grua shėmtohet: i deformohen mollėzat e faqeve, hunda, mjekėra – tėrė fytyra dhe – kur ėshtė tepėr negative – nuk mund tė jetojė mė mes njerėzve – sepse bėhet tepėr e shėmtuar…dhe populli e quan: shtrigė. Sepse njėmend e meriton kėtė epitet. (Populli nuk gabon kurrė, sepse mėsimet i merr nga pėrvoja!)

  E kundėrta e SHTRIGĖS, njerėzit e mirė, njerėzit shpirtbardhė, hajde t’iu themi: tė SHENJTĖ, pėrqėndrohen nė polin pozitiv - nė prodhimin e mendimeve dhe fjalėve pozitive, qė krijojnė BUKURINĖ e qenies fizike, bukurinė e qenies shpirtėrore, shijen e jetės, suksesin, shėndetin, fatlumėrinė e tėrėsishme.

  Kjo ėshtė liria e njeriut: zgjidh e merr! Do shmėti apo shenjtėri?

  Pėr qartėsim tė plotė pėr FUQINĖ E PĖRSĖRITJES po e pėrmendi shembullin mė tė tmerrshėm tė historisė sė njerėzimit. Lufta e dytė botėrore. 52 milionė viktima i ka shkaktuar PĖRSĖRITJA E NJĖ GĖNJESHTRE. Vetė Hitleri ka thėnė: kur kam thėnė se gjermanėt janė racė fisnike qė duhet tė komandojnė botėn, e kam ditur se ėshtė gėnjeshtėr e pastėr (tė gjitha racat nė start janė tė barabarta!), por e kam ditur se kur ta pėrsėris unė 100 herė kėtė gėnjeshtėr - unė do t’i besojė gėnjeshtrės sime, kur tė pėrsėritet 1000 herė – do t’i besojė gjeneralshtabi, kur ta merr Gebellsi e ta pėrsėritė me miliarda herė – nuk do tė ketė gjerman tė gjallė qė nuk do t’i besojė. Dhe, e dini tė gjithė:
  KĖSHTU NDODHI.
  Nuk ka pasė ushtar gjerman qė nuk ka shkuar drejt nė vdekje – nė bazė tė cilit fakt: nė bazė tė njė gėnjeshtre tė PĖRSĖRITUR. Dhe PĖRSĖRITJA e kėsaj gėnjeshtre shkaktoi Luftėn e Dytė Botėrore dhe shkaktoi 52 milionė viktima.

  E keni tė qartė tash ēfarė fuqie tmerruese ( por edhe MREKULLI mahnitėse) krijon PĖRSĖRITJA E FJALĖS.

  Populli nuk ėshtė fajtor qė bie viktimė e mashtrimeve tė ndryshme, SEPSE POLET E ENERGJISĖ ekzistojnė, JANĖ. Fajtor jemi NE qė nuk e ndihmojmė vetveten dhe popullin tonė - qė ta ketė NJOHJEN.

  Prandaj unė kėmbgul dhe JU FTOJ tė vini me mua. Dhe tė jeni qindpėrqind tė sigurtė: askush nuk do tė kėtė ASNJĖ humbje – TĖ GJITHĖ DO TĖ FITOJMĖ.

  P.S.
  (Ju lus tė gjithėve: shpėrndajeni kėtė shkrim, kėto tė dhėna, le t’i dinė tė gjithė, sepse vetėm kėshtu do tė jemi NJERĖZ tė vėrtetė!)

  Me shumė dashuri,
  Daut Demaku  ............
  Dhuro shumė...e prit pak!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku


  MENDIMI shprehet me FJALĖ, fjala krijon ENERGJI, energjia rrėnon ose ndėrton JETĖN. Nėnvetdija, mendja shėrbėtore, mendja kujdestare, nuk mendon, nuk analizon, nuk tallet, ajo i zbaton urdhėrat qė i mer nga vetėdija. Si toka. Ia hedh farėn e misrit tokės, nuk mund ta mashtrosh se i ke hedhur farė gruri, tallu sa tė dua...sh, ajo misėr ta bėn.
  DĖSHIRA QĖ THUHET ME FJALĖ, por me bindje e besim tė plotė - PLOTĖSOHET.

  ...........
  Dhuro shumė...e prit pak!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  Tė gjitha dėshirat normale njerėzore mund tė plotėsohen.Nė mendjen e njeriut, brenda nje dite, qarkullojnė 14.000 mendime e dėshira.Nėse dėshiron tė tė plotėsohet njė dėshirė, lirohu nga shumėsia, qartėsoje NJĖ dėshirė. Jeta pa dėshira ėshtė vetėm njė mugėtirė.Dhe ēdo dėshirė ėshtė e verbėr, nė qoftė se nuk ka dituri. Dhe ēdo dituri ėshtė e kotė, nėse nuk ka punė.Dhe ēdo punė ėshtė boshe, nėse nuk ka dashuri.


  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku


  Zemra ėshtė si lule – nėse nuk ėshtė e hapur nuk mund ta shijosh aromėn e sajė. Aroma e zemrės pėrbėhet nga vlerat e shpirtit tonė. Sot duket se nevojitet njė kurajo e madhe qė ta hapėsh zemrėn. Ky guxim vjen atėherė kur e kuptojmė se askush nuk mund tė na lėndoj nėse NE NUK IA LEJOJMĖ. Lėndimet qė tė kanė bėrė ta mbyl...lėsh zemrėn duhet t’I falesh. Kur ta hapėsh zemrėn me besim tė plotė, atėherė e ke filluar shėrimin.


  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  I ka hi mendja qe po din...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Citim Postuar mė parė nga Arb Lexo Postimin
  I ka hi mendja qe po din...
  Arsyeja qe ti e baltos temen eshte errsira jote psiqike brA!
  Ndersa moderatoret flejne perpara errsires se till !

  bra!
  ik te temat ku je mesuar te fyesh dhe te fyejne atyre u takon ti , jo letersise dhe artit shqiptar, kalo atje!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Citim Postuar mė parė nga Ēaushi Lexo Postimin
  Arsyeja qe ti e baltos temen eshte errsira jote psiqike brA!
  Ndersa moderatoret flejne perpara errsires se till !

  bra!
  ik te temat ku je mesuar te fyesh dhe te fyejne atyre u takon ti , jo letersise dhe artit shqiptar, kalo atje!
  Dashe nje mendim rreth Dautit.

  S'ka gje te keqe ketu.

  Tema nuk eshte e hapur, qe secili te them, s'ka si me Dautin, Dauti eshte gjeni, Dauti i zoti etj...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ylli_pr
  Anėtarėsuar
  29-11-2006
  Postime
  312
  Daut Demaku eshte tash pa dyshim njeri me emere ne Kosove dhe me gjere.
  Kontributi i tij eshte i shumeanshem.
  Por ndoshta mund ta veqoj ; mendimin pozitiv - qe e ve ne shenjester.
  Respekt shume te madh per te...
  Qdo fjal qe del nga zemra, shkon ne zemer.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  ........

  Mė ka thanė
  Njė plak i thinjur.
  Njė plak
  Mjekėrrbardhė,
  Mos u ngut shumė,
  O djalė,
  Se po dua ta them
  Njė fjalė:

  Nėse ke humbur
  Shėndetin
  Dije
  Shumėēka ke humbur
  Dhimbjet
  Ta bėjnė orėn vrer
  Shėndeti
  Ėshtė me vlerė,

  Nėse ke humbur
  Pasurinė
  Mos lejo
  Ngushtimi tė tė pushtojė
  Zanat e ka
  Kjo kurvė – pasurie
  Tė vijė, tė rrijė
  E tė shkojė.

  Por nėse ke humbur
  Guximin,
  Ke humbur
  Ēdo gjė nė kėtė botė
  Se trimėria ėshtė, o bir
  Mjalta e jetės
  Nė gotė.

  Prandaj aty
  Ku tė ka rėnė koka
  Aty trupin drejtoje
  Ti bimė e fitimtarit
  Kryet lart nė qiell
  E kėmbėt nė tokė
  Se vetėm kokėlartit,
  Vetėm guximtarit
  I ka hije
  Jeta nė kėtė botė.
  Edhe kur varfėria
  Tė copton,
  Edhe kur sėmundja
  Tė sulmon
  Edhe kur vetmia
  Tė robėron
  Edhe kur dhimbja
  Tė shpon
  Edhe kur mėrzia
  Tė lėndon
  Edhe kur bota
  Tė harron
  Edhe kur dėshpėrimi
  Tė rrėzon
  Kokėn lart,
  Trupin drejtoje
  E kokėn lart ēoje
  Kokėlartin
  Edhe toka e nderon
  Se kokėlartin
  Edhe Zoti e don.

  Kokėn lart
  Nė humbje
  Kokėn lart
  Nė fitim
  Se tė gjitha
  Vijnė e shkojnė
  Mbetet zemra
  Qė ka guxim.

  Edhe njėqind herė
  Nėse pėrtoke
  Rrėzohesh
  Kurrė e kurrė
  Kurrė mos u dorėzo,
  Gjej fuqi e nisu
  Nė beteja tė reja
  Dhe hidhu nė sulm
  E si lua e fito.

  Dėshtimet janė
  Ndalesa
  Dėshtimet janė
  Pushimore
  Qė si nėna fėmijėn
  Tė marrin pėrdore
  Dhe tė ēojnė
  Prej humbjes
  Drejt nė fitore.

  Prandaj Kokėn lart, bir
  Edhe kur bota
  Ta bėn me hile
  Edhe kur tė duken Engjuj
  E tė dalin gjarpėrinjė me zile
  Edhe kur tė gjithė
  Humbin mendjen
  E ty tė akuzojnė
  Edhe kur tė gjithė
  Fryhen prej hajnie
  E ty tė injorojnė
  Edhe kur prindi yt
  Tė hedhė pėrtoke
  Si letėr tė vjetėr
  Edhe kur fėmija yt
  Tė thotė hupė
  Unė dua dikend tjetėr
  Edhe kur miku
  Tė shikon dorėn
  Mos ke pėr tė
  Ndonjė dhuratė
  E nuk tė sheh nė sy
  E nuk tė pyet
  Ē’ėshtė kjo lodhje,
  Ē’ėshtė kjo lėngatė?

  Kokėn lart, bir
  Ti je shtizė flamuri – dije
  Pasha emrin e Zotit
  Kokėlartit edhe vdekja
  I ka hije.


  Ma dėgjo kėtė fjalė
  Ti vajzė e re,
  Ti djalė i ri
  Nėse mban kėtė fjalė
  Krejt bota ėshtė e jotja
  Dhe ti do tė jesh
  NJERI.  Ndonėse e kam postuar edhe mė herėt kėtė poezi, mu duk e udhės qė t’jua rikujtoj – qė ju ta ndani me miq e dashamirė pėr vitin 2010. Le tė ju mbushė me energji pozitive dhe le tė jetė kjo njė rikujtim pėr vlerat e vėrteta tė jetės. Sukses e dashuri, DD


  .................
  Dhuro shumė...e prit pak!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Sovrani
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Vendndodhja
  V
  Postime
  193
  Pllagiator me i madh i mundshem. Debill

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Daut Demaku

  Beso se ke shėndet tė mirė, beso se je i lirė, i pasur, i lumtur dhe besimi yt do tė shndėrrohet nė farė qė mbillet nė nėndėrdije.

  Pse tė dyshosh, kur moti ėshtė vėrtetuar se:
  TĖ GJITHA ligjet e natyrės punojnė pėr tė mirėn e njeriut.
  E do njė dėshmi:
  Kur njeriu e thyen dorėn, ligjet e natyrės bėjnė qė tė rriten qelizat e ashtit dhe dora tė shėrohet.

  Njeriu me mendime negative gjithė ditėn punon kundėr vetvetes.


  ................
  Dhuro shumė...e prit pak!

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •