Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
  1. #1

    Bajram Asllani (Ebu Hatab) akuzohet për planifikim të terrorizmit islamik

    Bajram Asllani akuzohet për planifikim të terrorizmit

    Nga Jeton Musliu më 17.06.2010 në ora 11:44
    (E plotësuar) I arrestuari nga Një Speciale e Policisë së Kosovës, nën dyshimin për përfshirje në plane që kanë të bëjnë me vepren penale të terrorizimit, është Bajram Asllani nga Mitrovica.

    Ky person është arerstuar në mengjesin e ditës së sotme dhe ka vazhduar të merret në pyetje për katër orë në oborrin e shtëpisë së tij në Mitrovicë.

    Familjarët e tij kanë shpjeguar për Express se gjatë arrestimit, Policia nuk ka përdorur dhunë dhe forcë dhe se ka pasur sjellje shumë korrekte.

    Asllani, 30-vjeçar, është marrë me vete nga policia, ndërkohë që pas bastisjes, familjarët tregojnë se me vete kanë marrë edhe disa gjëra të tjera.

    Edhe pse ata thanë se Bajramit nuk i janë lidhur duart, familjarët dëshmojnë se atyre u janë konfiskuar një fotoaparat, dy shtëpiza të kompjuterit, si dhe shumë aparate të telefonisë celulare, gjysma e të cilëve të prishur.

    Arrestimi i tij është bërë me urdhër të Prokurorit Publik të Prokurorisë së Karolinës së Veriut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

    Express ka siguruar edhe aktakuzën e tij dhe qëndrimin zyrtar në lidhje me këtë person të Prokurorisë së Karolinës së Veriut.

    Në numrin e nesërm të gazetës, do të mund të lexoni më detajisht se si është bërë arrestimi i tij, kush e ka përcjellë vazhdimisht atë, mbi çfarë procedurash është arrestuar Asllanin, si dhe dëshminë e familjarëve të tij.

    Arrestim në Mitrovicë në lidhje me terrorizëm

    Njësia Anti-Terrorizëm e Policisë së Kosovës, nën mbikëqyrjen e prokurorit të EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK), e ka arrestuar një mashkull shqiptar të Kosovës në rajonin e Mitrovicës, pas kërkesës së bërë për ekstradim nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës autoriteteve kompetente në Kosovë.

    Gjithashtu, në lidhje me këtë kërkesë, Policia e Kosovës e ka bërë bastisjen e një shtëpie.

    Prokurori publik i Shteteve të Bashkuara për Qarkun Lindor të Karolinës së Veriut e ka akuzuar të pandehurin për dy vepra: sigurimi i përkrahjes ose resurseve materiale për terroristë, përkrahje për terrorizëm dhe planifikim të vrasjes, rrëmbimit, gjymtimit, ose lëndimit të personave apo dëmtimit të pronës në ndonjë shtet të huaj.

    Urdhër-arresti dhe bastisja e shtëpisë janë autorizuar nga gjykatësi i procedurës paraprake i EULEX-it në Gjykatën e Qarkut në Mitrovicë, ka njoftuar nëpërmes një komunikate për shtyp, Kristiina Herodes, zëdhënëse e komponentës së Drejtësisë në EULEX.
    http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../32757/C4/C16/
    Se si e ka emrin ne Forumin Shqiptar se di.

    Ka dale lajmi ne gjitha faqet si terrorizem musulman
    http://www.cnn.com/2010/CRIME/06/17/...rror.suspects/
    http://www.google.com/hostednews/ap/...h-uHgD9GD47L00

  2. #2
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    nuk quditem nga ky arrestim dhe nuk do quditem nese nje dit edhe une arrestohem sepse edhe une perkrahi viktimat dhe urrej dhe jam kunder terrorizmit amerikano-jehud

    pasi eshte akuzu per terrorizem islamik mendoj qe 100% ky person eshte i pafajshum
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    nuk quditem nga ky arrestim dhe nuk do quditem nese nje dit edhe une arrestohem sepse edhe une perkrahi viktimat dhe urrej dhe jam kunder terrorizmit amerikano-jehud

    pasi eshte akuzu per terrorizem islamik mendoj qe 100% ky person eshte i pafajshum
    po mire ju robet e dreqit kur i perkrahni viktimat perse bile spaku nuk e perkrahni vehten,si viktim qe jeni ba argat i dreqit.
    Shkau,ose vellezerit tuaj qe per nga feja nuk ju dan as sa "maza e qepes"qe thote populli,desha te them ne vitet e 95-ta ne bosnje jav preu mbi 150000 musliman,deri sa ne kosov gjate luftes se fundit i masakroi,torturoi shume shqiptar qe pjesa dermuese ishin te besimit islam,perdhunoi edhe shume vajza dhe gra shqiptare,qe nje pjese e madhe ishin te po keti besimi islam.Ku keto tortura dhunime shkatrrime te me shume se 200000 njerezve,i ndaloi dhe i shpetoi po ai vend qe ju therrorristat,nga kosova doni te organizoni akte te turpeshme,qe kunder amerikes jane vetem sllavet ju dhe magjupet musli..ut,kurse i mbroni me kembe ngulje therrorristet.
    Derisa ju si therrorrista qe doni me luftu ameriken(e qe kete nuk mundeni as ne anderr me e pa),qe po jav nguc vllaznit e juaj araboaziatikopakistanezohindomagjup,vetem per disa para te felliqura qe ju paguajn sllavet permes magjupeve.A keni mendu ndoj her qe ta sulmoni rusin apo edhe serbin qe i ka ba gjith keto masakra ne ballkan?jo vetem qe ka bagjenocid mbi musliman po per juve ju takon dy fish se ishin dhe shqipetare.
    Kete pyetje ta bera vetem sa per sy e faqe,pasi qe ju nuk e keni as te paren as te dyten por e keni te turpin,dhe turpi do ju percjell edhe trashegimtaret e juaj.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Arb
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Little Albania, NY
    Postime
    1,723
    Duhet me e lidh si je qen zagar midis sheshit Nene Tereza, e me ia pshty fytyren e magjupit, cdo Shqiptar qe kalon...
    Talent wins games, but teamwork wins championships.
    Micheal Jordan

  5. #5
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    E kur te hyn ne popull injoranca eshte keshtu .

    Po vet Zoti te denon me sulmu Ameriken , por tjeter kund eshte faji e jo te keta te shkret qe si kan 2 fije men nkoke

  6. #6
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anëtarësuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    Te nderuar,
    une nuk jam kunder fejes por edhe nuk jam kunder fes Islame. Une nuk e di ndoshte keni hasur ndonjeher ne shkrimet(Postimet) e mia qe edhe shpesh her mi kan fshi. Ku edhe kam cekur se shum me mungoj ata muslimanet qe i kishim para luftes qe besonin ne Zot (Allahun) dhe ne muhamedin por rendesi shum te madhe kishte qeshtja kombetare.
    Ju lutem mos um keqkuptoni por keta NEO-ISLAMISTET nuk kan tbejn asgje me religjion, por jane dore e zgjatur e Serbis (Rusis).
    PIKAKRYESORE: Gjat luftes se kosoves si argument kryesor per sulme kunder Kosoves, Serbia merrke Terrorist Islamik(mund ta vertetoni ne shum media te asaj kohe) dhe me punen e tyre(Serbeve) te pa lodhur bashk me keta NEO-Islamist mirepo edhe me BESEN qe e kemi ne shqiptaret do te arrin te bejn attentate vetvrasese. Me ne fund do te tregon serbia me gisht drejt Kosoves dhe me fytyr drejt Perendimit dhe do ti thot ju kam than.



    Ndoshta islami eshte feje apo e vetmja fe qe na e dergoj Zoti permes Exemplarit te librit te librave qe ka Zoti Kur-anin. Edhe ashtu eshte!.
    Por faktet na e paraqesin nje problem per arsye se Kur- ani qe eshte perpilluar ne kohen e MUHAMEDIT nuk egziston me.



    ku eshte Kur-ani i Muhamedi a.s.
    Para vdekjës se Pejgamberit përmbledhja e shkrimeve u perfundua, dhe pas konsultimit me të gjithë ata që ruajtën gojarisht (Hafiz) por edhe me shkrime Kur-anin, u krijua pas vdekjës se profetit ne vitin 632 e.sone ne koherat e kalifeve te par Abu Bakr vellimi i par i Kur-anit (‏مصحف‎ mushaf) u krijua qe mos te humbet apo te ndrrohet me thanjet e profeteve te tjere. Kalifi i tret, Uthman ibn Affan (644-656), i zhduki vellimet e para te Kur-anit qe ishin shum here ne dialekte te tjera e jo ne kuraishte(Dialekti i profetit)dhe e perpiloj nje Kur-an qe mbijetoj deri sot . Kuraishtja do te behet edhe dialekti standard i gjuhes arabe. Dhe gjat rishkrimit te Kur-anit Së paku dy burra kishin ne çdo ajet të dëshmojë se ata kishin dëgjuar këtë direkt nga goja e profetit. Kurse 6 ajetet e Kur-anit jane deshmuar nga nji deshmitar (nga Zayd) qe ishte ish sherbetor i Pejgamberit edhe pse ishin te detyruar te jen me se pakti dy deshmitar (Burra te mirfillt).
    Në atë kohë shkrimi Arab nuk ka pasur shenja zanore dhe pikat diakritike. Jo të dallohen nga arabishtja aktuale ku ne shkrim dallohen disa bashktingllore qe shpeshher duken te ngjajshme, Keshtu qe zoterimi verbal eshte me rendesi shum te madhe, kurse shkrimi eshte perdorur kryesisht per te mbajtur mend.
    Së paku pesë kopje janë dërguar, në Medinë në Mekë në Kufa, Basra dhe Damask. Në të njëjtën kohë që është lëshuar, jan kujdesur per zhdukjen e vellimeve te meparshme per ti parandaluar traditat e rreme.
    Me herete kane menduar se ajo kopje qe u dergua ne Medine sot eshte ne Tashkent, dhe kopja e dyte ne Muzeun Topkapi ne Stamboll. Te dy Exemplaret jane ne dialektin Kufik te shkruara. Qe kto datojn vetem nga shek. 9te te eres sone. Për këtë arsye mund të shkruhet qe ishin ndoshta jo më herët se 200 vjet pas Mohammed.



    Cili mund ta pergenjeshtroj me fakte kete teori.


    Zoti ju nimoft
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hillirian-zo : 17-06-2010 më 17:25

  7. #7
    Policia e Kosovës arrestoi një të dyshuar për terrorizëm në Mitrovicë. Zëdhënësja e EULEX-it, Kristina Herodez e bëri të ditur këtë informacion dhe sqaroi se i arrestuari ishte kapur me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët kërkojnë ekstradimin e tij.

    Ndërkohë janë mediat amerikane ato që zbardhin të plotë identitetin e të arrestuarit. Sipas “Associated Press”, i arrestuari quhet Bajram Asllani, i moshës 29 vjeç.

    Prokurori publik i Shteteve të Bashkuara për Qarkun Lindor të Karolinës së Veriut e ka akuzuar të pandehurin për dy vepra penale: sigurimi i përkrahjes ose burimeve materiale për terroristë, përkrahje për terrorizëm dhe planifikim të vrasjes.

    Sipas AP, Asllani dyshohet se ishte pjesë e një grupi në Karolinën e Veriut, i cili planifikonte sulme kundër objektivave ushtarake amerikane brenda dhe jashtë SHBA-së. Dhe sipas prokuroit amerikan dyshohet se roli i Asllanit ishte pikërisht të angazhohej në veprime terroriste në Kosovë.

    Asllani duket se u ka kërkuar para bashkëpuntorëve amerikanë, në mënyrë që të blinte toka në Kosovë, të ndërtonte aty një depo për armatimet e tij. Ai madje akuzohet se ka dërguar video propagandistike që t’i përdorte më pas për të rekrutuar persona të tjerë.

    Përveç këtyre të dhënave, as autoritetet federale, bën të ditur “AP”, nuk japin më shumë detaje për arrestimin.

    Autoritetet amerikane vunë në dukje, se Asllani ishte arrestuar më parë, në 2007-ën nga policia kosovare dhe ishte vënë në arrest shtëpie në lidhje me aktivitetin terrorist, e po ashtu është dënuar në mungesë në lidhje me këtë veprimtari nga një gjykatë serbe më 2009-ën.

    Me të njëjtat akuza si Asllani më 2009-ën u dënuan edhe disa persona të tjerë në SHBA, mes të cilëve shqiptari i Kosovës, Hysen Sherifi.

    Hetimet zbuluan se të dy ata ishin takuar në verën e vitit 2008, kur Asllani i kishte dhënë Sherifit video propagande që t’i dërgonte në Kosovë. Nëse gjendet fajtor, Asllani rrezikon 40 vjet burg në SHBA.

  8. #8

    Lightbulb Kosovë, arrestohet terroristi i kërkuar nga SHBA

    Policia e Kosovës arrestoi një të dyshuar për terrorizëm në Mitrovicë. Zëdhënësja e EULEX-it, Kristina Herodez e bëri të ditur këtë informacion dhe sqaroi se i arrestuari ishte kapur me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët kërkojnë ekstradimin e tij.

    Ndërkohë janë mediat amerikane ato që zbardhin të plotë identitetin e të arrestuarit. Sipas “Associated Press”, i arrestuari quhet Bajram Asllani, i moshës 29 vjeç.

    Prokurori publik i Shteteve të Bashkuara për Qarkun Lindor të Karolinës së Veriut e ka akuzuar të pandehurin për dy vepra penale: sigurimi i përkrahjes ose burimeve materiale për terroristë, përkrahje për terrorizëm dhe planifikim të vrasjes.

    Sipas AP, Asllani dyshohet se ishte pjesë e një grupi në Karolinën e Veriut, i cili planifikonte sulme kundër objektivave ushtarake amerikane brenda dhe jashtë SHBA-së. Dhe sipas prokuroit amerikan dyshohet se roli i Asllanit ishte pikërisht të angazhohej në veprime terroriste në Kosovë.

    Asllani duket se u ka kërkuar para bashkëpuntorëve amerikanë, në mënyrë që të blinte toka në Kosovë, të ndërtonte aty një depo për armatimet e tij. Ai madje akuzohet se ka dërguar video propagandistike që t’i përdorte më pas për të rekrutuar persona të tjerë.

    Përveç këtyre të dhënave, as autoritetet federale, bën të ditur “AP”, nuk japin më shumë detaje për arrestimin.

    Autoritetet amerikane vunë në dukje, se Asllani ishte arrestuar më parë, në 2007-ën nga policia kosovare dhe ishte vënë në arrest shtëpie në lidhje me aktivitetin terrorist, e po ashtu është dënuar në mungesë në lidhje me këtë veprimtari nga një gjykatë serbe më 2009-ën.

    Me të njëjtat akuza si Asllani më 2009-ën u dënuan edhe disa persona të tjerë në SHBA, mes të cilëve shqiptari i Kosovës, Hysen Sherifi.

    Hetimet zbuluan se të dy ata ishin takuar në verën e vitit 2008, kur Asllani i kishte dhënë Sherifit video propagande që t’i dërgonte në Kosovë. Nëse gjendet fajtor, Asllani rrezikon 40 vjet burg në SHBA.

    TCH
    Ndryshuar për herë të fundit nga EdiR : 18-06-2010 më 09:43
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Amarika gjithemone gjate historis, ka qene ne krahe te Shqiptareve.
    Sot te qohet nje shqiptar e te beje apo planifikoj diqka keq kunder mikut qe i dha shtetin, ja hoqi serbin qafe eshte qe e pa kuptim.
    Kush ka gjak shqiptari nuk bene keshtu. Por fundi per vete e ka gjithekush.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Citim Postuar më parë nga ZbatoRregullat Lexo Postimin
    Policia e Kosovës arrestoi një të dyshuar për terrorizëm në Mitrovicë. Zëdhënësja e EULEX-it, Kristina Herodez e bëri të ditur këtë informacion dhe sqaroi se i arrestuari ishte kapur me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët kërkojnë ekstradimin e tij.

    Ndërkohë janë mediat amerikane ato që zbardhin të plotë identitetin e të arrestuarit. Sipas “Associated Press”, i arrestuari quhet Bajram Asllani, i moshës 29 vjeç.

    Prokurori publik i Shteteve të Bashkuara për Qarkun Lindor të Karolinës së Veriut e ka akuzuar të pandehurin për dy vepra penale: sigurimi i përkrahjes ose burimeve materiale për terroristë, përkrahje për terrorizëm dhe planifikim të vrasjes.

    Sipas AP, Asllani dyshohet se ishte pjesë e një grupi në Karolinën e Veriut, i cili planifikonte sulme kundër objektivave ushtarake amerikane brenda dhe jashtë SHBA-së. Dhe sipas prokuroit amerikan dyshohet se roli i Asllanit ishte pikërisht të angazhohej në veprime terroriste në Kosovë.

    Asllani duket se u ka kërkuar para bashkëpuntorëve amerikanë, në mënyrë që të blinte toka në Kosovë, të ndërtonte aty një depo për armatimet e tij. Ai madje akuzohet se ka dërguar video propagandistike që t’i përdorte më pas për të rekrutuar persona të tjerë.

    Përveç këtyre të dhënave, as autoritetet federale, bën të ditur “AP”, nuk japin më shumë detaje për arrestimin.

    Autoritetet amerikane vunë në dukje, se Asllani ishte arrestuar më parë, në 2007-ën nga policia kosovare dhe ishte vënë në arrest shtëpie në lidhje me aktivitetin terrorist, e po ashtu është dënuar në mungesë në lidhje me këtë veprimtari nga një gjykatë serbe më 2009-ën.

    Me të njëjtat akuza si Asllani më 2009-ën u dënuan edhe disa persona të tjerë në SHBA, mes të cilëve shqiptari i Kosovës, Hysen Sherifi.

    Hetimet zbuluan se të dy ata ishin takuar në verën e vitit 2008, kur Asllani i kishte dhënë Sherifit video propagande që t’i dërgonte në Kosovë. Nëse gjendet fajtor, Asllani rrezikon 40 vjet burg në SHBA.
    Shume te poshter keta fare magjupet e kosoves.

    ps.Shume pak po e denojkan nese del fajtor,keta duhet me i denu me vdekje,kurse familjen e ti me e izolu per tane jeten,se keta jane ma armiq se shkijet.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Prishtinë, Mitrovicë, 18 qershor – Bajram Asllani, 29-vjeçar, nga Mitrovica, dyshohet se në bashkëpunim me Hysen Sherifin, po planifikonin të ndërtonin një bazë operacionesh në Kosovë, ku do të rekrutonin persona për xhihad të dhunshëm, ka bërë të ditur Departamenti Amerikan i Drejtësisë.
    Asllani, i cili është arrestuar të enjten në Mitrovicë nga Policia e Kosovës, nën mbikëqyrjen e Prokurorit Special të EULEX-it dhe 5 agjentëve të FBI-së, siç shkruan sot “Koha Ditore”, kishte vënë kontakte të vazhdueshme me një grup xhihadistësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilët ishin arrestuar në korrik të vitit të kaluar.
    Asllani, që sipas padisë së ngritur nga autoritetet amerikane, njihet edhe me nofkën “Ebu Hatab”, është i akuzuar për furnizim me material përkrahës për terroristët dhe për komplot për vrasje, kidnapim, gjymtim dhe lëndim të personave në vende të huaja.
    Ai është arrestuar në bazë të një fletarrestimi, të lëshuar nga Qarku Lindor i Karolinës Veriore dhe në rast të vërtetimit të të gjitha akuzave, ai mund të dënohet deri në 40 vjet burgim, ka bërë të ditur Departamenti i Shtetit.
    Urdhër-kontrolli dhe arresti, si dhe bastisja e shtëpisë së të dyshuarit janë autorizuar nga gjykatësi i procedurës paraprake të EULEX-it në Gjykatën e Qarkut në Mitrovicë, Klaus Jung. Në fletarrestimin e lëshuar nga Gjykata e Karolinës së Veriut thuhet se i dyshuari ka kryer vepër penale sigurimi i përkrahjes materiale terroristëve, që është në kundërshtim me kapitullin e 18-të të Kodit penal të SHBA-së, seksioni 2339 A, me çka është paraparë si vepër penale me nenin 112 të Kodit Penal të Kosovës, lehtësim i kryerjes së terrorizmit dhe marrëveshjeve për të vrarë, rrëmbyer, gjymtuar apo lënduar personat apo për të dëmtuar pasurinë në shtetet e huaja në kundërshtim me kapitullin e 18-të të Kodit Penal të SHBA-së, seksioni 596.

    Në korrik të vitit të kaluar, tetë persona të dyshuar ishin akuzuar nga Qarku Lindor i Karolinës Veriore, në mesin e tyre edhe kosovari Hysen Sherifi, për komplot për ofrim të materialit në përkrahje të terroristëve, konspiracion për vrasje, kidnapim dhe lëndim të personave të huaj dhe shkelje të tjera. Këta të akuzuar janë: Daniel Patrick Boyd, qytetar amerikan, banor i Karolinës Veriore, Hysen Sherifi, kosovar me leje qëndrimi të përhershme në Karolinën Veriore, Zakariya Boyd, Dylan Boyd, Jude Kenan Mohammad, Mohammad Omar Aly Hassan dhe Ziyad Yaghi, që të gjithë qytetarë amerikanë nga Karolina Veriore.
    Një aktakuzë zëvendësuese, e ngritur më 24 shtator 2009, ka shtuar akuzat ndaj Daniel Patrick Boydit, Hysen Sherifit dhe Zakariya Boydit. Sipas aktakuzës dyshohet në mes tjerash që Daniel Boyd dhe Sherifi kanë bërë komplot për vrasje të personelit ushtarak amerikan si pjesë e një komploti për të sulmuar trupat në Bazën e Marinës Corps në Quantico Va. Këta tre të dyshuar, po ashtu, ishin të akuzuar për posedim të armëve, mbështetje në një rast kriminal dhe Daniel Boydi ka qenë i akuzuar edhe për ofrim të armës një krimineli të dënuar.
    Më 19 prill 2010, janë shfaqur dyshimet se Asllani ka qenë i përfshirë si anëtar në komplot bashkë me të akuzuarit e tjerë. Më saktësisht, sipas padisë, i arrestuari nga Mitrovica, Asllani, ka komunikuar vazhdimisht me të dyshuarit, ka kërkuar para nga komplotistët për të ndërtuar një bazë të operacioneve në Kosovë me qëllim që të përhapte xhihad të dhunshëm, i ka ngarkuar me punë komplotistët në kompletimin e punës për t’i arritur këta objektiva dhe ka pranuar fonde nga komplotistët për t’i ndihmuar atij të udhëtonte.
    Për më tepër, sipas aktakuzës, kosovari tjetër, Hysen Sherifi, thuhet se ka udhëtuar nga Raleigh i Karolinës Veriore për në Prishtinë, më 30 korrik 2008 që të ushtronte xhihad dhe derisa ka qëndruar në Kosovë, Sherifi supozohet se ka krijuar lidhje me Asllanin. Sherifi, shpesh i është referuar Asllanit si “vëlla” në Kosovë. Sipas padisë, Asllani është arrestuar nga autoritet kosovare në vitin 2007 dhe është mbajtur në arrest shtëpiak për një kohë të caktuar. Më vonë ai është dënuar në mungesë nga një gjykatë në Serbi në shtator të vitit 2009 për planifikim të sulmeve terroriste dhe është dënuar me 8 vite burgim.
    Sipas padisë, Asllani i ka ofruar Sherifit video që kanë të bëjnë me xhihad të dhunshëm me qëllim që t’i përkthente dhe t’i përdorte për rekrutim të personave të tjerë për xhihad të dhunshëm apo për t’i motivuar ata që tashmë ishin xhihadistë dhe Sherifi thuhet t’i ketë përkthyer këto video. Më tutje, sipas padisë, Asllani e ka udhëzuar Sherifin që të mblidhte para me qëllim që të blente tokë, e më vonë të krijonte një komunitet në Kosovë, ku do të mund të mbanin armatim dhe municion, e të cilën tokë do të mund ta përdornin edhe si një bazë operacionale për të udhëhequr një xhihad të dhunshëm në Kosovë dhe në vende të tjera.

    Sherifi më pas ishte kthyer në SHBA, më 5 prill 2009, dhe kishte mbledhur para për këtë qëllim, duke pranuar një çek prej 15 mijë dollarëve në korrik 2009, por ishte arrestuar më 27 korrik 2009, para se këto para t’ia dërgonte Asllanit në Kosovë.
    Për më tepër, padia ngarkon Asllanin për pranim të parave nga Sherifi, të dërguara me qëllim që Asllani t’i përdorte për të siguruar dokumente udhëtimi.
    I dyshuari Daniel Boyd thuhet se kishte shprehur dëshirën për t’i ndihmuar Sherifit në planin e tij për të fituar para për “muxhahedinët në Kosovë dhe Boyd kishte deklaruar se ka dashur t’i dërgonte bijtë e tij Zakariya Boyd dhe Dylan Boyd, por edhe vetë ka dashur të udhëtonte për në Kosovë, pasi të kthehej Sherifi”.
    Prokurori i Përgjithshëm për Sigurinë Kombëtare, David Cris, citohet nga Departamenti i Drejtësisë të ketë thënë se kjo është natyra e përgjithshme e funksionimit të grupeve terroriste në mbarë botën.
    “Faktet siç dyshohet në këtë padi nënvizojnë lidhjet në mes të ekstremistëve në shtëpi dhe jashtë dhe natyrën globale të kërcënimeve terroriste me të cilat ballafaqohemi. Në të njëjtën kohë, arrestimi i Asllanit demonstron se si bashkëpunimi efektiv në mes të partnerëve ndërkombëtarë shërben për të luftuar kërcënime të tilla. Unë u duartrokas shumë agjentëve, analistëve dhe prokurorëve që ndihmuan në kompletimin e këtij rasti”, citohet të ketë thënë David Cris, pas marrjes së lajmit se Asllani është arrestuar në Mitrovicë.
    Ky hetim është duke u udhëhequr nga Task Forca e përbashkët kundër terrorizmit në Raleight të divizionit Charlotte të FBI-së dhe Qendrës së Karolinës Veriore për Analiza dhe Shpërndarje të Informacioneve, ndërsa Qeveria e Kosovës është përmendur nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë për kontributin substancial që ka dhënë në këtë rast.
    Në anën tjetër, Besa Asllani, bashkëshortja e të dyshuarit, për ‘Kohën Ditore’ ka thënë se shumë policë ndërkombëtarë dhe vendës kanë ardhur të enjten në mëngjes rreth orës 07:00 dhe kanë arrestuar Bajramin.
    “Nuk kam asnjë ide se pse e kanë arrestuar ndërsa që sjellja e policisë ka qenë shumë korrekte”, ka thënë bashkëshortja e të dyshuarit.
    Sipas saj, policia me këtë rast ka konfiskuar disa dokumente, 2 shtëpiza të kompjuterit si dhe 5 telefona celularë, ndërsa nëna e të dyshuarit Habibja, ka hedhur poshtë çdo mundësi që djali i saj të jetë i përfshirë në ndonjë vepër kriminale e aq më pak që ai të ekstradohet në ndonjë vend tjetër për gjykim. Bajram Asllani, është baba i 3 fëmijëve, ndërsa që në vitin 2007 është dënuar në mungesë nga një Gjykatë e Serbisë me 8 vjet heqje lirie për planifikim të sulmeve terroriste.

    koha.net

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Bajram si se ke dite more djal. Ne burgjet Amerikane, ka shume te burgosur zezak me halet te madh.
    Athue qysh ka me te shkue dita e nata, more i shkrete me ta.
    E qka eshte edhe me keq, askujt ne bote nuk i dhimesh. Nuk i vjen keq qka te ka gjete.
    Madje as me allahun nuk je mik. Aj nuk thote me mbyte njerez.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga ZbatoRregullat Lexo Postimin
    Ai ka thane per ata terroristat Duka e per ata jihadista qe shkojne ne xhami Arabe ne Detroit qe jane gati per sulmuar Ameriken. Po vazhduan keta mjekrroshat keshtu si ja kane nise, shpejt do pendohet Amerika dhe Evropa.
    Po vazhduan ata vet , edhe po ben ndonje sulm ndaj trupave te huaja ne Kosove , te paret qe do te pendohen jan vet ata , me nje sulm te mundeshem nga ana e tyre ndaj trupave te huaja ne kosove brenda 24 orve prej tparit deri te mramtin mjekrosh masovikisht kem mi largu prej kosoves kem me ja fal Arabis Saudite !
    We are all Aliens

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Arrestimi i kosovarit, komentohet nga mediat amerikane
    Në një nga lajmet më kë këqija që mund të vijë, të dalë nga Kosova dhe të marrë dhenë është njoftimi për arrestimin e një individi me kërkesë të organeve federale amerikane, i cili akuzohet për mbështetje dhe planifikim sulmi terrorist...
    Postuar: 12:15:27 / 18.06.2010
    Në një nga lajmet më kë këqija që mund të vijë, të dalë nga Kosova dhe të marrë dhenë është njoftimi për arrestimin e një individi me kërkesë të organeve federale amerikane, i cili akuzohet për mbështetje dhe planifikim sulmi terrorist dhe “luftë xhihadi” mbi një bazë ushtarake në shtetin amerikan Virgjinia, por edhe sulme në Kosovë.

    Këtë akuzë e japin sot gazetat dhe mediat kryesore amerikane, ndër të cilat edhe The New York Times, Rrjeti CNN, agjencitë kryesore të lajmeve dhe gazetat e kanalet e tjera me ndikim në Amerikë.

    “Njerëzit që po planifikojnë sulme ndaj Amerikës dhe amerikanëve nuk janë më në anën tjetër të botës. Hetimi i rastit i filluar në Karolinën e Veriut tani shtrihet përgjatë globit, një gjë që pak kush do ta besonte dhjetë vjet më parë”, deklaroi agjenti special Oëen Harris, përgjegjës për FBI-në në Carolinën e Veriut.

    Sigurisht se deklarata e tij ‘pak kush do ta besonte dhjetë vjet më parë,’ mund të interpretohet si dykuptimëshe: në njërën anë sa jemi ‘afruar’ në atë që e quajmë fshat global, ndërsa në anën tjetër mund të jetë edhe aluzion për shqiptarët e Kosovës dhe ndihmën që dhanë Amerika dhe amerikanët për çlirimin e tyre dhjetë, njëmbdhjetë vjet më parë.

    Njoftimet thonë se urdhërarrestin sipas kërkesës së Departmentit
    Amerikan të Drejtësisë e ka dhënë një gjyqtar i EULEX-it ndërsa edhe arrestimin thuhet se e kryen autoritetet evropiane

    “Me këtë arrestim, dora e drejtësisë po tregohet se është e fortë
    t’i mbërrijë të gjithë ata që duan të na lëndojnë,” deklaroi prokurori
    federal, George Holding.

    “Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona pa pushim kundër të gjithë atyre që planifikojnë sulme terroriste ndaj shtetasve amerikanë, brenda apo jashtë Amerikës,” tha Holding.

    (Sylejman Gashi)
    PS.(koment i imi)Turpi po e mbulon kosoven prej ketyre gabeleve,nuk kam koment poshtersi turp.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    E pa justifikuar kjo qe po mundohen keta magjypsit ta bajne ne kosove,per pak pare po mundohen ta sjellin praktiken rusoarabe sikur ne pakistano arabo magjypse edhe ne kosove.Jo qe ta sulmojn ameriken apo bazat ushtarake amerikane,por qe te fusin lufte vllavrasese ne mes sekteve muslimane sikur qe po ndodhe ne vendet e larte permendura,per keto krime te prgaditura nga keta psikopat duhet gjithsesi te merret shteti dhe bashkesia islame e kosoves,pasi keto jane vepra te poshtra.
    Serboruset bashke me magjupet jane shume aktiv qe ta arrijn qellimin e tyre final qe te fusin vllavrasjen me s shqipetareve musliman,pasi ne mes muslimaneve dhe te krishtereve nuk mujten me arrit,tani po ia arrin mes muslimaneve (sekteve)shqipetar,te ju thuash shqipetare,se keta nuk munden me qene shqipetare,pasi shqipetari nuk i pranon keto oferta qe jav ofrojne serborusomagjupet.
    Ju kujtoj muslimaneve te vertete se keta psikopate nuk i bejne keto per ti ruajtur vlerat e islamit,por i bajne vetem per te ja humb imigjin e shqipetreve.
    Mirepo duhet ta din mire keta psikopatet e kosoves dhe te maqedonise se nuk mujne kete ta arrisin ne shqiptari,se nese paraqitet rreziku serioz shqipetaret dine dhe ti izolojn keta psikopat dhe ti mbajne te izoluar tan jeten.Dhashte zoti qe te lirohet kosova nga ky sindrom,mirepo pa ndihmen e vete popullit kjo eshte ma e veshtire,pasi qe rusia me te madhe po investon ne kete drejtim,keti far m..tit ja ka dhane vetem per kafe me pi 15000 $ e kushe e di sa i ka marr per aksionet tjera.Mendoj dhe besoj qe vete mitrovica me gjthe ato probleme qe i ka do te gjej force qe ne forma demokratike ta luftoj bashkvendasin e vete,pasi qe secili duhet se paku oborrin e vete ta pastroj,dhe berllogun ta asgjesoj,se kur te behet vone do tju krymet dhe familjet e tyre vete.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e cubel
    Anëtarësuar
    30-05-2005
    Postime
    34
    Jo me burgim, as me varje në litar, por me grirje mishi dalengadalë në mes të ditës para kamerave e para popullit e kisha dënu këtë kafshë që na e mori ftyrën.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    Po vazhduan ata , edhe po ben ndonje sulm ndaj trupave huaja ne Kosove , te paret qe do te pendohen jan vet ata , me nje sulm te mundeshem nga ana e tyre ndaj trupave te huaja ne kosove brenda 24 orve prej tparit deri te mramtin mjekrosh masovikisht kem mi largu prej kosoves kem me ja fal Arabis Saudite !
    Pervec asaj qe permende, po ashtu Shqiptaret prej revostes mund ti djegin te gjitha Xhamite me rradhe.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Bajram si se ke dite more djal. Ne burgjet Amerikane, ka shume te burgosur zezak me halet te madh.
    Athue qysh ka me te shkue dita e nata, more i shkrete me ta.
    E qka eshte edhe me keq, askujt ne bote nuk i dhimesh. Nuk i vjen keq qka te ka gjete.
    Madje as me allahun nuk je mik. Aj nuk thote me mbyte njerez. Qka ka qene qellimi yt ne jete. Tre femije qe i ke, kush tij rrite. Ku i le. Gruan qe e more ne qafe e le rrugav. Nanen Baben familjen te turperuar, para tane botes. Kane me thane euu qka paskem rrite. Sa kemi vujte me te. Femijet kan me kan te shtypur gjithemone . Ju thone ju keni pase babane terrorist. Kalojne keq . Pse jau bere kaq shume zije jeten gjithekujt, dhe vetit. Per ndoj pare , qe ta dhane qe te nxune budall e te mashturan. Puna jote e pat, shkove me turp. Ne sy te krejt botes. Shpresojme qe te jesh rasti i fundit. Po kush do jete kaq i mallkuar qe do te beje si ju.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Terorizmi nuk duhet te hetohet , duhet te parandalohet .
    Ndryshuar për herë të fundit nga EdiR : 18-06-2010 më 09:45
    We are all Aliens

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Hajde ju qe po e shani kastriot miftarajn,na thuani sa te drejt ka kastrioti.
    Une jam i bindur qe ky eshte vetem fillimi,shqiptaret historikisht kan punua per djallin,edhe keta terrorista me serbin i kan rrenjet

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •