Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5

Tema: Anisa Proda

 1. #1

  Anisa Proda

  Anisa Proda ka “rrėmbyer” mes 20 autorėve ēmimin e parė, dje nė ambientet e Teatrit Kombėtar tė Operas dhe Baletit, ku u organizua konkursi kombėtar letrar pėr krijuesit e verbėr “Me sytė e shpirtit”. Nė konkurs merrnin pjesė poetė e shkrimtarė shqiptarė tė verbėr, tė cilėt me pasionin e tyre kanė shkruar pavarėsisht rrethanave dhe fatkeqėsive ku i hodhi rrjedha e fatit nė kėtė jetė. Ky komunitet sipas organizatorėve ėshtė ende i panjohur dhe i papromovuar mirė pėr opinionin ndaj ka nevojė pėr mbėshtetje dhe inkurajim nė mėnyrė qė tė ecė para. Qėllimi i aktivitetit, sipas koordinatores Eriola Cullufe, ka qenė pikėrisht inkurajimi i kėtyre krijuesve tė verbėr, pėr tė vijuar mė tej punėn e tyre letrare. Bashkėorganizatore e kėsaj nisme tė Qendrės Kombėtare tė Rehabilitimit tė tė Verbėrve ka qenė Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės “Arbnori”. Ēmimet e ndara pėr autorėt mė tė mirė janė gjykuar nga njė juri profesionistėsh. Siē thamė dhe mė lart, fituesja e konkursit me ēmimin e parė u shpall poetja Anisa Proda, mė pas fitues tė tjerė kanė qenė Mehmet Gocia, Kristaq Xhaho e Blerina Shalari. Gjithashtu, Lazėr Preka dhe Krok Gjikaola janė vlerėsuar me ēmime tė treta, pėr tė kaluar te ēmimet inkurajuese qė u morėn nga Klementina Lapi e Bukurie Maloku dhe ēmim karriere pėr Preng Cublleshin. Pėrsa i pėrket poeteshės sė talentuar, fituese e ēmimit tė parė nė konkursin kombėtar letrar pėr tė verbrit, Anisa Proda, ajo vazhdon shkollimin e lartė nė Fakultetin e Shkencave Sociale. Nė tė kaluarėn Proda ka botuar librin “Absurdi nis nga unė”, me 60 poezi e skica tė shkruara nga autorja qysh nė moshėn 13-vjeēare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 15-06-2010 mė 13:30
  She's the morphine queen of my vaccine.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Postime
  55
  Dicka me teper nga krijimtaria e Anises mund te na paraqisni ketu? Te pakten krijimin per te cilin edhe u laurua.Do te ishte me shume interes...Megjithese tani po futem te kerkoj edhe vete .Shpresoj se dote gjej dicka,por edhe ketu pres te na jepni dicka per krijimet e Anises..
  Ju faleminderit...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Postime
  55
  Fatkeqsisht perpjekja e pare konsistoi e pa ftytshme...Nga sa arrij te kuptoj ,per Anisen nuk eshte kujdesur askush,(as ajo vete) qe te kete diku nje site per te paraqitur nepermjet internetit krijimtarine e saj...Me perjashtim te disa njoftimeve te "thata" nuk arrita te gjej tjeter.Kush ka mundesi dhe disponon ndonje link le te ndihmoje...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2010
  Vendndodhja
  sarande
  Mosha
  27
  Postime
  15
  anisa proda e meritonte cmimin ,se poezite e asaj jane shume prekese .Une kam lexuar librin e asaj. jua sugjeroj ta lexoni.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2010
  Vendndodhja
  sarande
  Mosha
  27
  Postime
  15
  kerkoni ne faqen e poeteve shqiptare ose shtepine botuese

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •