Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 196
 1. #1
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774

  Ata q mohojn Kur'anin dhe Muhammedin!

  Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

  Me t vrtet falnderimi i takon Allahut s.v.t., At e falnderojm, te Ai mbshtetemi dhe prej Tij falje krkojm, te Allahu krkojm mbrojtje prej t keqes s shpirtrave tan dhe prej veprave tona t kqija. K e udhzon Allahu n rrugn e drejt, askush nuk mund ta drgoj n humbje, ndrsa k e len Allahu n humbje, pr t nuk ka udhzues.

  Nuk dua q t shpreh mendimet personale, por shkurt dua me pru argumente nga Kur'ani Famlart:

  Sure el Bekare

  6. E ata q mohuan (Kur'anin dhe Muhammedin) pr ta sht njsoj ua trhoqe vrejtjen apo nuk ua trhoqe, ata nuk besojn.
  7. All-llahu ua mbylli atyre zemrat, vesht e tyre dhe n t pamurit e tyre ka nj perde, e ata kan nj dnim t madh.
  8. Ka disa njerz q thon: "Ne i kemi besuar All-llahut dhe jets tjetr (Ahiretit), po n realitet ata nuk jan besimtar.
  9. Ata prpiqen ta mashtrojn All-llahun dhe ata q besuan, po n t vrtt ata nuk mashtrojn tjetr, pos vetvetes, por ata nuk e hetojn.
  10. N zemrat e tyre kan smurje, e All-llahu u shton smundje edhe m shum, e pr shkak se ata prgnjeshtruan, psojn dnim t dhembshm.
  11. E kur atyre u thuhet: "Mos prishni rendin n tok"! Ata thon: "Ne jemi vetm prmirsues (paqtues)!"
  12. Veni re, ata n t vrtet jan shkatrruesit, por nuk e kuptojn.
  13. Dhe kur atyre u thuhet: besoni, sikurse besuan njerzit ata thon: "A t besojm ashtu sikurse besuan mendjelehtit?" N t vrtet ata, dhe mu ata jan mendjelehtit, por nuk e din.
  14. E kur i takojn ata q besuan thon: "Ne kemi besuar!" por kur veohen me djajt (parin) e vet u thon: "Ne jemi me ju, ne vetm jemi tallur (me besimtart)".
  15. All-llahu ndshkon talljet e tyre, duke ln t bredhin edhe m shum n mosbesimin e tyre.
  16. T tillt jan q e ndrruan t vrtetn (besimin) me t pavrtetn (mosbesimin), pra tregtia e tyre nuk pati fitim dhe ata nuk qen t vetdijshm (n punn e tyre).
  17. Shembulli i tyre (n hipokrizi) sht si shembulli i atij q ndez nj zjarr dhe, posa t ndrit ai vendin dhe rreth tij, All-llahu ua shuan dritn e tyre dhe i l n errsira q nuk shohin.
  18. (Mbesin n errsir) T shurdhr, memec dhe t verbr, andaj ata nuk kthehen (nga ajo rrug e tyre e keqe).
  19. Ose (Shembulli i tyre sht) si ndonj shi i rrept prej s larti me errsir, me bubullim e me vettim, e prej friks s vdekjes, nga rrufeja, ata vejn gishtat n vesht e tyre. Po All-llahu sht rrethues i mosbesimtarve (atij nuk mund t'i shptoj askush).
  20. Vettima gati ua merr t pamurit dhe, saher q ajo u bn drit atyre, ata ecin n te, e kur u errsohet mbesin aty. E sikur t donte All-llahu, do t'ua merrte t dgjuarit (me krismn e bubullims) dhe t pamurit (me shkndijn e vettims). Vrtet, All-llahu sht i plotfuqishm pr do gj.
  21. O njerz, adhurojeni Zotin tuaj, i cili ju krijoi juve edhe ata q ishin para jush ashtu q t jeni t devotshm (t shptuar).
  22. Ai, i cili pr ju bri tokn shtrat, (vendbanim) e qiellin kulm, e prej qiellit ju lshoi shi me t cilin ju siguroi lloje t frutave si ushqim pr ju, pra mos i prshkruani All-llahut shok, duke qen se ju e dini (q Ai nuk ka shok).
  23. E n qoft se jeni n dyshim n at q Ne ia shpallm gradualisht robit ton, ather sillnie ju nj kaptin t ngjashme si ai (Kur'ani) dhe thirrni (pr ndihm) dshmitart tuaj (zotrat) pos All-llahut, nse jeni t sinqert (n thniet tuaja se Kur'ani nuk sht prej Zotit).
  24. E mos e pait br (deri m tash), e as q do ta bni kurr (edhe n t ardhmn), ather ruajuni zjarrit, lnd e t cilit jan njerzit dhe gurt, q sht i prgatitur pr mosbesimtart.

  Vazhdon inshAllah....

 2. #2
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  28. Si e mohoni All-llahun, e dihet se ju ishit t vdekur, e Ai ju ngjalli, mandej ju bn t vdisni e pastaj ju ringjall, e mandej tek Ai do t ktheheni?
  29. Ai (All-llahu) sht q pr juve krijoi gjithka ka n tok, pastaj vullnetin e vet ai drejtoi qiellit dhe i prsosi ata shtat qiej. Ai sht i gjithdijshmi pr do gj.

  39. E ata q mohuan dhe prgnjeshtruan argumentet tona, t tillt jan banues t zjarrit, ata do t jen aty prgjithmon.

  48. Dhe ruajuni nj dit kur askush askujt nuk do t mund t'i kryej asgj, kur nuk pranohet pr te (jobesimtarin) ndonj ndrmjetsim dhe nuk pranohet pr te kompensim, e as q do t ndihmohen ata (fajtort).

  78. E ka disa prej tyre q jan analfabet, nuk e kuptojn librin, por jetojn vetm n shpresa, duke mos qen t sigurt.
  79. sht shkatrrim pr ata q me duart e veta e shkruajn librin, e pastaj thon: "Ky sht prej All-llahut!, e pr t arritur me te nj fitim t pakt, pra sht shkatrrim i madh pr ta ka shkruan duart e tyre dhe sht shkatrrim i madh pr ta ajo ka fitojn.
  80. Ata edhe than: "Neve nuk do t na kap zjarri vetm pr disa dit t numruara!" Thuaj: "A mos keni marr prej All-llahut ndonj premtim, e All-llahu nuk e thyen premtimin e vet, ose jeni duke thn pr All-llahun at q nuk e dini?
  81. Po, (do t ju kap zjarri) ai q bn keq dhe q e vrshojn gabimet e tij, ata jan banues t zjarrit, aty jan prgjithmon.

  86. T till jan ata, q e vlersuan jetn e ksaj bote mbi botn tjetr, andaj atyre as nuk do t'u lehtsohet dnimi, e as q do t ndihmohen ata.

  89. E kur u erdhi atyre prej All-llahut libri (Kur'ani) q sht vrtetus i atij, q e kishin pran, e q para se t'u vinte e krkonin ndihmn e tij kundr mosbesimtarve, e mohuan at (Muhammedin) q e njihnin, kur u erdhi. Pra mallkimi i All-llahut qoft kundr mosbesimtarve!
  90. E shmtuar sht ajo pr ka ata e shitn vetvetn. At q e shpalli All-llahu t mos e besojn nga zilia, pr shkak se All-llahu nga mirsia e Tij t'i shpall atij q dshiron nga robt e vet. Andaj merituan zemrim mbi zemrim (gazep mbi gazep). Mosbesmtart kan dnim q i poshtrson.

  98. Kush sht armik i All-llahut, i engjjve t Tij, i t drguarve t Tij, i Xhibrilit dhe i Mikailit (ai sht mosbesimtar), All-llahu pa dyshim sht armik i mosbesimtarve.
  99. Ne t kemi shpallur ty (Muhammed) argumente t qarta dhe ato nuk i mohon askush, prve atyre q kan dal respektit.
  100. (nuk besojn argumentet tona se) Saher q ata kan dhn ndonj premtim, nj grup prej tyre e hodhi at, por shumica e tyre nuk beson.

  103. E sikur t kishin besuar ata dhe sikur t ishin ruajtur (prej mkateve), po t dinin, shprblimi prej All-llahut do t ishte shum m i dobishm.

  107. A nuk e ke ditur se vetm All-llahut i takon sundimi i qiejve e i toks, dhe se pos All-llahut nuk keni as mbrojts as ndihmtar.
  108. A doni t pyetni t drguarin tuaj sikurse u pyet m par Musai. Ai q e ndrron besimin me mosbesimin, ai tanim e ka humbur rrugn e drejt.
  109. Shum ithtar t librit (jehudi, krishter), edhe pasiq iu sht br e qart e vrteta, nga vet zilia e tyre personale dshiruan q pas besimit tuaj t'iu kthejn n mosbesimtar, pra ju lini dhe largohuni prej tyre derisa All-llahu ta sjell urdhrin e vet. All-llahu ka mundsi pr do send.

  119. Ne t drguam ty me t vrtetn (Kur'anin), prgzues dhe qortues, e ti nuk je prgjegjs pr banuesit e Xhehenemit.

  121. Atyre, t cilve u dham librin dhe t cilt e lexojn drejt ashtu si sht, ata e besojn at (Kur'anin). E ata q e mohojn at, t tillt jan ata q dshtuan (n dynja e n ahiret).

  123. Dhe ruajuni nj dit kur askush nuk do t mund ta ndihmoj tjetrin pr asnj send, nuk pranohet prej askujt kompensim, nuk do t'i bj dobi askujt ndonj ndrmjetsim dhe as q do t ndihmohen (mkatart).

  135. Ata (ithtart e librit) than: "Bhuni jehudi ose t krishter, e gjeni rrugn e drejt"! Thuaj: "jo, (asnjrn) por fen e drejt t Ibrahimit q ai nuk ishte nga idhujtart.
  136. Ju (besimtar) thuani: "Ne i besuam All-llahut, at q na u shpall neve, at q iu shpall Ibrahimit, Ismailit, Is'hakut, Jakubit dhe pasardhsve (t jakubit q ishin t ndar n dymbedhjet kabile), at q i sht dhn Musait, Isait dhe at q iu sht dhn nga Zoti i tyre pejgamberve, ne nuk bjm dallim n asnjrin prej tyre dhe ne vetm atij i jemi bindur.
  137. N qoft se ata besuan ashtu si besuat ju ata vrtet kan gjetur rrugn e drejt, e nse refuzojn, ather ata jan kundrshtar (opozit), po ty (Muhammed) kundr tyre do t mjaftoj All-llahu. Ai sht dgjuesi, i dijshmi.
  138. (kjo fe jona sht) Njgyrosje e All-llahut, e kush ngjyros (me fe) m mir se All-llahu. Ne vetm at e adhurojm.
  139. Thuaj: "A doni t grindeni me ne pr All-llahun, e Ai sht Zoti yn dhe Zoti juaj dhe ne kemi vepra (shprblimin e veprave) tona, e ju keni veprat tuaja. Por ne jemi (besimtar) t sinqert ndaj Tij.

  Vazhdon inshAllah...

 3. #3
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  145. Po edhe sikur t'u sillshe ti do lloj argumenti atyre q u sht dhn libri, ata nuk pasojn kiblen tnde, e as ti nuk do t pasosh kiblen e tyre, po asnjra pal nuk do ta pasoj kiblen e tjetrs. E pas dijes, e cila t ka ardhur, po e zm se ishe vn pas dshirave t tyre, ather ti do t ishe mizor.
  146. Atyre q u kemi dhn librin, ata e njohin ate (Muhammedin) si i njohin bijt e vet, e nj grup pre tyre edhe pse e din kt, jan duke e fshehur t vrtetn.
  147. E vrteta sht nga Zoti yt, pra kurrsesi mos u bn nga ata q dyshojn.

  151. (sikurse plotsova mirsin Time ndaj jush) Ashtu si drguam nga gjiu i juaj t drguar t'u lexoj ajetet Tona, t'ju pastroj, e t'ju msoj librin dhe traditn, e edhe t'ju msoj at q nuk e dinit.
  152. Pra ju m kujtoni Mua (me adhurime), Un ju kujtoj juvem (me shprblim). M falnderoni e mos M mohoni.


  159. Ata, t cilt fshehin argmentet dhe faktet q Ne i shpallm, e pasi q ato ua sqaruam njerzve n librin, t tillt i mallkon All-llahu, i mallkojn edhe ata q mallkojn.
  160. Prve atyre q pendohen, q prmirsohen dhe q u shpjegojn njerzve (t vrtetn), t tillve ua pranoj pendimin, se Un pranoj shum pendimin, jam mshirues.
  161. Ata, t cilt mohuan dhe vdiqn si pabesimtar, kundr tyre sht mallkimi i All-llahut, i engjjve dhe i t gjith njerzve.
  162. Ata prgjithmon jan aty (n zjarr), as nuk u letsohet dnimi, as nuk u jepet afat.

  166. Dhe (sikur t shihnin) kur do t largohen ata q u prinin prej atyre q i ndiqnin (paria largohet prej atyre q u shkuan pas), e t gjith e shohin dnimin dhe kputen lidhjet e tyre.
  167. E Ata, t cilt u patn shkuar pas do t thon: "Ah, sikur t na lejohej nj kthim (n dynja) e t largohemi prej tyre (prijsve) si u larguan ata tash prej nesh!" Kshtu All-llahu do t'ju paraqes veprat q jan dshprim pr ta, e ata nuk kan t dal prej zjarrit.
  168. O ju njerz, hani nga ajo q sht n tok e q sht e lejuar dhe e mir, e mos shkoni hapave t djallit se ai sht armik i hapt i juaji.
  169. Ai ju urdhron vetm me t kqia e turpsi, dhe ju shtyen t thoni pr All-llahun at q nuk e dini.
  170. E kur u thuhet atyre (idhujtarve): "Pranoni at q All-llahu e shpalli!" Ata thon: "Jo, ne ndjekim at rrug n t ciln i gjetm prindrit tan!" Edhe sikur prindrit e tyre t mos ken kuptuar dhe t mos jen udhzuar n rrugn e drejt (ata do t'i pasonin)?

  174. Ata q fshehin nga libri at q shpalli All-llahu dhe pr te fitojn shum t pakt, ata n barqet e tyre fusin vetm zjarr. Atyre All-llahu nuk do t'u flas n ditn e gjykimit dhe as nuk i shfajson ata, por pr ta pason dnimi i rnd e i padurueshm.
  175. Ata jan q n vend t udhzimit e morn humbjen dhe dnimin n vend t shptimit. Sa t durueshm qenkan ata ndaj zjarrit?

  206. Dhe kur i thuet atij: "Kij frik All-llahun!", at e kap eufori pr pun mkati. Shtrat i shmtuar sht ai q i takon atij (Xhehennemi).

  208. O ju q besuat, hyni n islamizmin e trsishm (Prqafoni fen islame n trsi), e mos ndiqni rrugn e djallit, sepse ai sht armik i juaji i hapt.
  209. E nse devijoni pasi u kan ardhur argumentet e qarta, ta dini pra se All-llahu sht i plotfuqishm, i vetdijshm.
  210. Ata nuk jan duke pritur tjetr, por vetm t'u vij All-llahu (urdhri i All-llahut n ditn e gjykimit) nn hije t reve, (t'u vijn) engjjt dhe shtja t jet e kryer (kush pr Xhennet e kush pr Xhehennem). Vetm te All-llahu sht fundi i t gjitha shtjeve.

  Vazhdon inshAllah...

 4. #4
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  211. Pyeti bijt e Israilit, se sa argumente t qarta u kemi dhn atyre (dhe nuk besuan). E kush e ndrron t mirn e All-llahut pasi q t'i ka ardhur ajo, s'ka dyshim se ndshkimi i All-llahut sht i ashpr.
  212. Atyre q nuk besuan, u sht br e hijshme jeta e ksaj bote dhe bjn tallje me ata q besuan. Po ata q u ruajtn (besimtart) n ditn e kijametit. All-llahu i jep (shprblim) pa mas atij q e do.
  213. Njerzit ishin nj popull (t fes s natyrshme islame) e (kur u pran) All-llahu drgoi pejgambert prgzues dhe qortues, dhe atyre Ai u zbriti edhe librin me fakte t sakta pr t gjykuar n at q u kundrshtuan ndrmjet veti.N at (libr)kundshtuan vetm ata q kishin libr (ithtart e librit). E prpos atyre q iu kishte dhn ai (libri) dhe u kishin ardhur argumente t qarta, nuk kundrshtoi kush n te (n librin), po edhe at (kundrshtim e bn), nga zilia ndrmjet tyre, mirpo All-llahu me mshirn e Tij i udhzoi ata q besuan tek e vrteta e asaj pr ka ishin kundrshtuar. All-llahu e vn n rrug t drejt at q dshiron.
  214. Po ju menduat se do t hyni n Xhennet, pa u provuar edhe ju me shembullin e atyre q ishin para jush, t cilt i patn goditur skamjet e vuajtjet dhe qen tronditur, sa q i drguari thoshte, e me te edhe ata q kishin besuar: "Kur do t jet ndihma e All-llahut?!" Ja
  (u erdhi ndihma) vrtet ndihma e All-llahut sht afr!"

  252. Kta jan argumente t All-llahut, po t'i lexojm ty me saktsi, e s'ka dyshim se ti (Muhammed) je prej t drguarve.

  254. O ju q keni besuar, para se t vij nj dit kur nuk do t ket as shitblerje, as miqsi, e as ndrmjetsi, jepni nga ajo me ka Ne u furnizuam juve. Pabesimtart jan mizor.
  255. All-llahu - s'ka zot pos Tij. I Gjalli, Vigjiluesi. Nuk e ze t koturit, e as gjumi. E Tija sht 'ka n qiej dhe 'ka n tok. Kush mund t ndrmjetsoj te Ai, pos me lejn e Tij? Ai e di se 'po u ndodh dhe 'do t'u ndodh. Dhe asgj nga dija e Tij nuk mund t prvetsojn, pos sa t doj Ai. Ndrsa pushteti i Tij prfshin qiejt dhe tokn. E nuk lodhet duke i ruajtur (mirmbajtur), ngase Ai sht i Larti, Madhshtori. (Ky ajet quhet edhe "Ajetul-Kursij")

  257. All-llahu sht mbikqyrs i atyre q besuan, i nxjerr ata prej errsirave n drit. E kujdestar t atyre q nuk besuan jan djajt q i nxjerrin ata prej drite e i hudhin n errsira. Ata jan banues t zjarrit, ku do t qndrojn prgjithmon.

  281. Dhe ruajuni dits kur do t ktheheni te All-llahu, dhe secilit njeri i plotsohet ajo q ka fituar, dhe atyre nuk u bhet e padrejt.

  284. T All-llahut jan 'ka n qiell dhe 'ka n tok, e pr at q e keni n shpirtin tuaj, e shfaqt haptazi ose e mbajtt fsheht, All-llahu do t'ju marr n prgjegjsi, e Ai ia fal atij q do dhe dnon at q do. All-llahu ka mundsi pr do send.
  285. I drguari i besoi asaj q iu shpall prej Zotit t Tij, si dhe besimtart. Secili i besoi All-llahut, engjjve t Tij, shpalljeve t Tij, t drguarve t Tij. Ne nuk bjm dallim n asnjrin nga t drguarit e Tij, dhe than: "Dgjuam dhe respektuam. Krkojm faljen tnde o Zoti yn! Vetm te Ti sht ardhmria jon."
  286. All-llahu nuk ngarkon ask prtej mundsive t veta, atij (njeriut) i takon ajo q e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) q e meritoi. "Zoti yn, mos na dno nse harrojm ose gabojm! Zoti yn, mos na ngarko neve barr t rnd si i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti yn, mos na ngarko me at pr t ciln nuk kemi fuqi! Na i shlyej mkatet, na i mbulo t kqiat, na mshiro. Ti je Mbrojtsi yn, na ndihmo kundr popullit pabesimtar!

  Vazhod inshAllah...

 5. #5
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Sure Ali Imran

  2.All-llahu sht Nj, e nuk ka t adhuruar (Zot) pos tij, sht i prjetshm mbikqyrs.
  3.Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument q sht vrtetues i librave t mparshme. Ai e zbriti m par Tevratin dhe Inxhilin.
  4.Udhrrfim pr njerz, e zbriti edhe Furkanin (dalluesin e s vrtets nga gnjeshtra). S'ka dyshim se ata q mohojn argumentet e All-llahut i pret ndshkimi i rrept. All-llahu sht ngadhnjyes, shpagimtar.
  5.S'ka dyshim se All-llahu nuk mund t'i fshihet asgj n tok e as n qiell.
  6.Ai sht q ju krijon (formon) juve n mitra ashtu si t doj. S'ka Zot pos Tij, e q sht fuqiplot i urti.
  7.Ai sht q ta zbriti ty e q n t ka ajete t qarta dhe ato jan baz e librit, e ka t tjer q nuk jan krejtsisht t qart (muteshabih). E ata, q n zemrat e tyre kan anim kah e shtrembta, ata gjurmojn at q nuk sht krejt e qart pr t shkaktuar huti, e kinse krkojn komentin e tyre. Po, pos All-llahut askush nuk e di domethnien e tyre t sakt. Dijetart e pajisur me dituri thon: "Ne u kemi besuar atij (atyre q jan t paqarta), t gjitha jan nga Zoti yn! Por kt e kuptojn vetm ata q jan t zott e mendjes.llah

  Vazhdon inshAllah...

 6. #6
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-10. sht e vertet se atyre q nuk besuan nuk do t'u vlej asgj para All-llahut, as pasuria e as fmijt e tyre. Ata vet jan lnd e zjarrit.

  3-12. Thaju atyre q nuk besuan: "Do t jeni t mposhtur (n kt jet) dhe do t hidheni n xhehenem. Sa i shmtuar sht ai djep (shtrat).

  Vazhdon inshAllah...

 7. #7
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-18. All-llahu vrtetoi se nuk ka zot tjetr prve Tij, edhe engjjt e dijetart, dhe se Ai sht Zbatues i drejtsis. Nuk ka zot prve Tij, Fuqiplotit, e t Urtit.
  3-19. Feja e pranueshme tek All-llahu sht islami, e atyre q sht dhn libri, pasi msuam pr t vrtetn, vetm nga zilia mes vete kundrshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dij se All-llahu shpejt do t'I jape llogarin.
  3-20. E, nse ata t polemizojn me ty, ti thuaj: "Un me tr qenien time i jam dorzuar All-llahut, e edhe ithtart e mij!" E thuaju edhe atyre q u sht dhn libri dhe injorantve: "A pranuat fen islame?" Nse pranuan islamin, ather e kan gjetur t vrtetn, e nse refuzojn, ti ke pr obligim vetm t'u kumunikosh; All-llahu I di shum mir punt e robrve.

  Vazhdon inshAllah...

 8. #8
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-24. E at (e bnin) ngase ata thonin: "Neve nuk do t na djeg zjarri vetm pr pak dit t numruara, e ajo q shpifn pr fen e tyre, i mashtroi keq.
  3-25. E, si do t jet gjendja e tyre kur Ne do t'i tubojm ata nj dit, pr t ciln nuk ka dyshim dhe do njeriu do t'i ofrohet ajo q e ka e fituar, duke mos iu br atyre kurrnj e padrejt.
  3-26. Thuaj: "O All-llah, Sundues i do sendi, Ti ia jep pushtetin atij q do, Ti ia heq prej dore pushtetin atij q do dhe e prul at q do, e lartson at q do. do e mir sht n dorn Tnde, vrtet, Ti ke mundsi pr do gj!"

  3-56. Pr sa u prket atyre q nuk besuan, Un do t'i ndshkoj me nj ndshkim t ashpr n kt bot dhe n botn tjetr, dhe ata nuk do t ken ndihmtar.

  3-58. Kto q po t'i lexojm ty (o i drguar) jan nga ajetet, jan nga Kur'ani i pa t meta (i rrezistueshm).

  3-62. S'ka dyshim, ky sht lajm i vrtet. Nuk ka asnj t adhuruar tjetr pos All-llahut. All-llahu sht Ai, i plotfuqishmi, i vetdijshmi.
  3-63. E nse ata refuzojn (besimin e drejt), ata jan ngatrrestar, pr t cilt All-llahu e di shum mir.
  3-64. Thuaju (o i drguar): "O ithtar t librit (Tevrat e Inxhil), ejani (t bashkohemi) te nj fjal q sht e njejt (e drejt) mes nesh dhe mes jush: t mos adhurojm, pos All-llahut, t mos ia bjm Atij asnj send shok, t mos konsiderojm njri - tjetrin zotr pos All-llahut!" E n qoft se ata refuzojn, ju thoni: "Dshmoni pra, se ne jemi musliman (besuam nj Zot)!"

  3-70. O ithtar t librit, prse nuk i besoni ajetet (Kur'anin) e All-llahut, e duke e ditur t vertetn?
  3-71. O ithtart e librit, prse, duke qen se ju e dini t vertetne ngatrroni me gnjeshtrn dhe fshihni realitetin?

  3-77. Ata q pr nj vler t pakt e shesin besn e dhn All-llahut, ndryshojn edhe zotimet e tyre, t tillt nuk kan pjes (mshir) n botn tjetr, dhe n ditn e kijametit All-llahu nuk u flet atyre, nuk i shikon ata dhe i pastron (prej barrs s gabimeve), ata kan nj dnim t dhembshm.
  3-78. N t vertet, nj grup prej tyre jan ata q pshtjellojn gjuht e tyre kur lexojn librin (pr t deformuar kuptimin) ashtu q ju t mendoni se ajo (shprehje) sht nga libri, po ajo nuk sht nga (i vertet), madje thon: Kjo sht nga All-llahu!" Po ajo nuk sht nga All-llahu. Ata duke ditur thon gnjeshtra pr All-llahun.
  3-79. S'sht e drejt as nuk i takoi asnj njeriu q t'i ket dhn All-llahu librin, urtsin dhe pejgamberllkun,e pastaj ai t'u thot njerzve: "Bhuni rob t mij (adhuromni mua) e jo t All-llahut!" por (ju thot): "Bhumi dijetar t msimeve t Zotit, ngase e keni msuar njerzve librin dhe e keni studiuar at.
  3-80. Dhe as q ju urdhron ai (pejgamberi) q t adhuroni engjjt, as pejgambert pr zota. Vall, a ju urdhoi ai juve mosbesimin pasiq ju jeni musliman?
  3-81. Prkujtoni (o ithtar t librit) kur All-llahu mori zotimin e pejgamberve: nga ajo se juve ju dhash libr e urtsi, e q verteton at q ju keni pran veti. Tha (All-llahu): "A pranuat, a e mort sipr obligimin Tim? "Ata than: "Ne e pranuam!" Tha (All-llahu): "Dshmoni pra, edhe Un dshmoj bashk me ju!"
  3-82. E kush shkel kt (zotim) pas ksaj, ata jan jasht respektit ndaj All-llahut.
  3-83. A mos krkojn ata (ithtart e librit) fe, pos fes s shpallur nga All-llahu? E Atij i sht dorzuar gjith 'ka n qiej e n tok, me dashje dhe te Ai kthehen.
  3-84. Thuaj: "Ne i kemi besuar All-llahut, edhe asaj q na u zbrit neve, edhe asaj q i sht zbritur Ibrahimit, Ismailit, Is-hakut, Jakubit dhe pasardhsve. Edhe asaj q i sht dhn Musait dhe Isait, edhe asaj q i sht zbritur t gjith pejgamberve nga Zoti i tyre. Ne nuk bjm kurrfar dallimi n mes tyre dhe ne vetm Atij i jemi dorzuar.
  3-85. E, kush krkon fe tjetr prve fes islame, atij kurrsesi nuk do ti pranohet dhe ai n botn tjetr sht nga t dshpruarit.
  3-86. E, si ta udhzoj All-llahu nj popull q pas besimit t tyre u bn pabesimtar dhe pasi dshmoi se i drguari sht i vrtet, dhe pasi t'ju ken ardhur atyre argumente t qarta? All-llahu nuk i mundson udhzimin e Vet popullit zullumqar.
  3-87. Ndshkimi i t tillve sht: mallkimi nga All-llahu, nga engjjt dhe nga gjith njerzimi tok.
  3-88. Ata prgjithmon jan n te (n zjarr), atyre as nuk ju lehtsohet dnimi dhe as nuk u jepet afat.

  Vazhdon inshAllah...

 9. #9
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-89. Prveq atyre q pas asaj u penduan dhe u prmirsuan. Vrtet, All-llahu fal shum dhe mshiron.
  3-90. Ata, t cilt pas besimit t tyre u bn pabesimtar, e pastaj e shtuan mosbesimin, atyre kurrsesi nuk du pranohet pendimi. T tillt jan mu ata t humburit.
  3-91. Ata q nuk besuan dhe vdiqn si mosbesimtar, anjrit prej tyre nuk do t'u pranohet pr kompensim, qoft edhe plot faqen e dheut ari. Ata i pret dnim dhmshm dhe pr ta nuk ka ndihmtar.

  3-94. Ai q edhe pas ksaj shpif gnjeshtra kundr All-llahut, ata vrtet jan mizor.

  Vaszhdon inshAllah...

 10. #10
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-98. Thuaj: "O ithtar t librit, prse i mohoni ajetet (argumentet) e All-llahut? E All-llahu mbikqyr at q veproni.
  3-99. Thuaj: "O ithtar t librit, prse e pengoni at q besoni nga rruga e All-llahut, duke u angazhuar q ta paraqitni at t shtrembr, ndrsa vet ju, jeni dshmues se sht e vrtet! Veprimi juaj nuk mund t'i shmanget mbikqyrjes s All-llahut.
  3-100. O ju q besuat, n qoft se ju i bindeni nj grupi t atyre q iu sht dhn libri, ata, pas besimit tuaj, do t'ju kthejn n mosbesimtar.
  3-101. Si bn t mos besoni, kur juve jan duke iu lexuar (duke iu shpallur) ajetet e All-llahut dhe kur n mesin tuaj gjendet i derguari i Tij? E kush i prmbahet fes s All-llahut, ai padyshim sht i udhzuar n rrugn e drejt.
  3-102. O ju q besuat, kinie frik All-llahun me sinqeritet t vrtet dhe mos vdisni, pos vetm duke qen musliman (besimtar)!
  3-103. Dhe kapuni q t gjith ju pr litarin (fen dhe Kur'anin) e All-llahut, e mos u prani! Prkujtonie nimetin e All-llahut ndaj jush, kur ju (para se ta pranonit fen islame) ishit t armiqsuar, e Ai bashkoi zemrat tuaja dhe ashtu me dhuntin e Tij aguat t jeni vllezr. Madje ishit n buz t gremins s xhehennemit, e Ai ju shptoi prej tij. Po kshtu All-llahu ua sqaron juve argumentet e veta q ju t gjeni t vrtetn e lumtur.

  Vazhdon inshAllah...

 11. #11
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Citim Postuar m par nga Hillirian-zo Lexo Postimin
  pra prit per qka i fut keto shkrime ketu ne forum. ndoshte ke frig ha.
  Po kam frik vetm Allahun s.v.t., dhe jo injorantt si ti! Dhe t lutem mos ndrhy n tem, por t kshilloj q t lexosh se kjo sht fjala e Krijuesit t Gjithsis dhe jo si thue ti arabomaxhupave, thirna si t don se nuk na bhet von ,por mos ndrhy aty ku nuk t takon.

  Lexim t kndshm........

 12. #12
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-106. N ditn kur ka fytyra q zbardhen dhe ka fytyra q nxihen. E pr sa u prket atyre fytyrave q jan nxir (u thuhet): "A edhe pasbesimit tuaj u bt pabesimtar? Vuanie pra, dnimin pr shkak se ishit q nuk besojshit!"

  3-108. Ja, kto q po t'i lexojm ty jan argumentet e sakta t All-llahut. E All-llahu nuk sht ai q e do padrejtsin pr njerz.
  3-109. T All-llahu jan 'ka n qiej dhe 'ka n tok dhe vetm te All-llahu kthehen shtjet.

  Vazhdon inshAllah...

 13. #13
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-116. S'ka dyshim se atyre q nuk besuan, nuk do t'u bjn dobi ndaj (dnimit t) All-llahut as pasuria e as fmijt e tyre.Ata jan banues t zjarrit dhe aty jan prgjithmon.

  3-118. O ju q besuat, mos i zini pr miq t ngusht t tjert jasht mesit tuaj, ata nuk pushojn s vepruari n dm tuajin, u dshirojn ka u mundon juve. Urrejta kundr jush duket nga gojt e tyre, por ajo q fshehin n gjoksat tyre, sht edhe m e madhe. Ne pra, u kemi sqaruar faktet nse ju i kuptoni.
  3-119. Ja, ju (musliman) jeni q i doni ata, e ata nuk u duan juve. Madje ju i besoni librat n trsi (t gjitha shpalljet), e kur u takojn thon:"Ne kemi besuar!" e kur veohen,ata mllefi kundr grisin majet e gishtrinjve. Thuaju: "Vdisni me at mllef tuajin!" All-llahu i di shum mir se ka mbajn (t fshehtat) zemrat e tyre.

  Vazhdon inshAllah...

 14. #14
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-131. Dhe ruajuni zjarrit q sht prgaditur pr pabesimtart.
  3-132. E bindjuni All-llahut dhe t drguarit, ashtu qt mshiroheni.
  3-133. Dhe ngutuni (me pun q meritoni) n falje mkatesh nga Zoti juaj dhe pr n nj Xhennet, gjersia e t cilit sht si gjersia e qiejve dhe e toks, i prgatitur pr t devotshmit.

  Vazhdon inshAllah...

 15. #15
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-138. Ky (Kur'ani) sht sqarim pr njerzit, sht udhzim dhe kshill pr t devotshmit.

  3-144. Muhammedi nuk sht tjetr vetm se i drguar. Edhe prpara tij pati t drguar (q vdiqn ose u vran). E nse ai vdes ose mbytet, a do t ktheheshit ju prapa (nga feja ose lufta)? E kushdo q kthehet prapa, ai nuk i bn dm All-llahut aspak, kurse All-llahu do t'i shprblej mirnjohsit.
  3-145. Askush nuk vdes pa vullnetin dhe lejen e All-llahut. Ai sht shnim i afatit t caktuar. E kush e dshiron shprblimin e ksaj bote, Ne atij ia japim, e kush e dshiron shprblimin e botes tjetr, edhe atij do t'ia japim at, kurse mirnjohsit Ne do t'i shprblejm.

  Vazhdon inshAllah...

 16. #16
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-151. Ne do t mbjellim frikn n zemrat e atyre q nuk besuan sepse ata All-llahut i trillojn e i mveshin zota t tjer, duke mos pasur pr t kurrfar fakti, ndaj vendbanimi i tyre do t jet xhehnemi. Sa i shmtuar sht vendi i mizorve.

  3-160. Nse All-llahu dshiron t'ju ndihmoj, s'ka kush q mund t'ju mposht, e nse Ai iu l pa ndihm, ather kush sht ai pas Tij, q dot'ju ndihmoj? Pra vetm All-llahut le t'i mbshteten besimtart.
  3-161. Asnj pejgamberi nuk i takoi t bj hile dhe kush bn hile (n ndarjen e plaks s lufts), ai n ditn e kijametit vjen i ngarkuar me at q ka br, pastaj secilit njeri i jepet ajo q e ka fituar, duke mos iu br e padrejt.
  3-162. A sht i njjt ai q iu bind All-llahut dhe krkoi knaqsin e Tij, si ai q trhoqi kundr vetes hidhrim t madh nga All-llahu dhe e ardhmja e tij sht xhehennemi, q sht prfundim shum i keq?
  3-163. Ata kan dallim te All-llahu, e All-llahu sheh shum mir at q veprojn.
  3-164. sht e vrtet se All-llahu u dha dhurat t madhe besimtarve, kur ndr ta nga mesi i tyre drgoi t drguar q atyre t'u lexoj shpalljen e Tij, t'i pastroj ata, t'ua msoj Kur'anin dhe sheriatin, edhe pse, m par ata ishin krejtsisht t humbur.

  3-175. Po at (propagand) e bri vetm shejtani q dshironte me miqt e vet (idhujtart), t'ju friksoj, po ju mos u friksoni prej tyre, friksomnu Mua, nse jeni besimtar.
  3-176. E ty t mos t brengosin ata q prpiqen pr mosbesim, ata kurrsesi nuk mund t dmtojn asgj All-llahun. All-llahu me urtsin e vet dshiron q atyre t mos u takoj kurrfar e mire n botn tjetr dhe ata kan nj dnim t madh.
  3-177. Ata q n vend t besimit pranuan kufrin, nuk i bjn asgj dm All-llahut, ata i pret nj dnim i idht.
  3-178. T mosmendojn ata q nuk besuan se afatin q u dham Ne atyre t jetojn, sht n dobi t tyre. Ne i lam t jetojn vetm q shtojn edhe m shum mkate, se ata i pret dnim nnmues.

  Vazhdon inshAllah...

 17. #17
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-180. Ata, t cilt bjn koprraci me at q nga t mirat e veta u dha All-llahu, t mos mendojn kurrsesi se ajo sht n dobi t tyre. Jo, ajo sht n dm t tyre. Ajo e mir me ka bn koprraci, n ditn e kijametit do t'u mbshtillet n qafn e tyre. All-llahut i mbesin trashgim qiejt dhe toka, All-llahu sht i njohur mir m at q veproni.
  3-181. All-llahu ka dgjuar fjaln e tyre q than: " All-llahu sht i varfr e ne jemi t pasur!" Ne do t shnojm at q than ata dhe q i mbytn pejgambert pa kurrfar faji, e do t'ju themi: "Vuane mundimin e djegies s zjarrit.
  3-182. Kjo sht merit e duarve tuaja, se All-llahu nuk sht zullumqar ndaj robve.
  3-83. Ata jan q than: "All-llahu na ka porositur q t besojm asgj t drguar derisa ai t na sjell nj kurban q do ta ngrn zjarri. Thuaju: "Para meje juve u erdhn t drguar me argumente dhe me at q e that, e prse i mbytt ata, nse thoni t vrtetn?"
  3-184. Po nse ata ty t prgnjeshtrojn, jan prgnjeshtruar edhe para teje t drguar q u erdhn me argumente t prera, me shkrime qiellore dhe me libr t ndritshm.
  3-185. Secili njeri do t shijoj vdekjen, e shprblimet tuaja u plotsohen ditn e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet n xhennet, ai ka arritur shptim, e jeta e ksaj bote nuk sht tjetr pos nj prjetim mashtrues.
  3-186. Ju patjetr do t sprovoheni si n pasurin tuaj, si n vetn tuaj, madje do t dgjoni ofendime t shumta prej atyre q u sht libri para jush, e edhe prej idhujtarve, po n qoft se duroni dhe ruheni, ajo sht gjja m vendimtare.
  3-187. Dhe kur All-llahu mori zotimin nga ata q i pat dhn libri: q gjithqysh t'ua publikoni at njerzve, e t mos e fshehni, por ata e lan pas dore at pr pak send t ksaj jete; pra, bn pun t keqe.
  3-188. Mos mendo se jan t shptuar ata q gzohen pr at q bn (e fshehen shtjen tnde) dhe dshirojn t jen t lavdruar pr at q nuk e punuan mos llogarit shptim pr ta (nuk e than t vrtetn), ata kan nj dnim t dhmbshm.

  Vazhdon inshAllah...

 18. #18
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  3-191. Pr ata q All-llahun e prmendin me prkujtim kur jan n kmb, kur jan ulur, kur jan t shtrir dhe thellohen n mendime rreth krijimit t qiejve e t toks (duke thn): Zoti yn, kt nuk e krijove kot, i lartsuar qofsh, ruana prej dnimit t zjarrit!
  3-192. Zoti yn, at Ti e fute n zjarr, at e ke poshtruar; pr mizort nuk ka ndihmtar!
  3-193. Zoti yn, ne dgjuam nj thirrs q ftonte pr besim (e q thoshte): T besoni Zotin tuaj! E ne besuam! Zoti yn, na i fal mkatet tona, na i mbulo t metat dhe pas vdekjes na bashko me t mirt!
  3-194. Zoti yn, jepna at q nprmjet t drguarve Tu, na e premtove dhe n ditn e kijametit mos na turpro; vrtet Ti je Ai q nuk e shkel premtimin!"
  3-195. Zoti i tyre iu prgjegj lutjes s tyre (e tha): Un nuk ia humb mundin asnjrit prej jush, mashkull qoft apo femr. Ju jeni njri nga tjetri por ata q u dbuan prej shtpive t tyre dhe emigruan, u munduan vetm pse ishin n rrugn Time, luftuan dhe u vran, atyre patjetr do t'ua shlyej mkatet e tyre dhe do t'i vej n xhennete n t cilt burojn lumenj. Ai sht shprblim nga ana e All-llahut, se m i miri i shprblimeve sht tek All-llahu.
  3-196. T mos mashtroj bredhja npr qytete e atyre q nuk besuan.
  3-197. Ajo sht nj knaqsi e pakt, e pastaj vendi i tyre sht xhehennemi q sht vend mjerimi.
  3-198. Por ata q ia patn frikn Zotit t tyre, ata i kan xhennetet npr t cilat rrjedhin lumenj dhe aty jan prgjithmon. Ajo sht pritje nga ana e All-llahut, e pr t mirt m e dobishmja sht ajo q sht tek All-llahu.
  3-199. Po edhe nga ithtart e librit ka q besojn All-llahun, e besojn at q u sht shpallur juve, e besojn at q sht shpallur atyre, jan t bindur ndaj All-llahut, dhe argumentet e All-llahut n shpallje nuk i shesin pr pak send t ksaj jete, t tillt kan shprblimin e vet te Zoti i tyre, e All-llahu sht q llogarin e bn shpejt.
  3-200. O ju besimtar, bni durim, bhuni t qndrueshm kundr armikut, rrini t prgaditur dhe, q t shptoni, ruajuni dnimit t All-llahut.

  Vazhdon inshAllah...

 19. #19
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  4-14. Kush e kundrshton All-llahu dhe t drguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, at e shtie n zjarr t prjetshm. E pr t sht nj dnim i rnd.

  4-18. Nuk sht pendim (i pranueshm) i atyre q vazhdimisht bjn pun t kqia dhe vetm ather kur t'i vjen vdekja ndonjrit prej tyre, t thot: "Un tash u pendova!" e as i atyre q vdesin duke qen jobesimtar. Ndaj tyre kemi prgatitur dnim t ashpr.

  4-30. Kush bn kt (q ndaloi Zoti) qllimisht dhe tejkalon kufijt, Ne do ta hudhim at n nj zjarr t fort. Dhe kjo sht leht pr All-llahun.
  4-31. Nse lagoheni prej mkateve t mdha, t cilat u jan t ndalueshme, Ne ju shlyejm mkatet e vogla dhe ju fusim n nj vend t ndershm.

  4-37. Ata q vet jan koprrac dhe urdhrojn njerzit pr koprraci, dhe e fshehin at q ju ka dhn All-llahu nga mirsit e veta. Ne kemi prgatitur dnim t turpshm pr jobesimtart;
  4-38. Edhe ata q e japin pasurin e tyre pr sy e faqe t bots, e nuk e besojn All-llahun as ditn e mbram. E ai q e ka shok djallin, ai pra sht shok i shmtuar.
  4-39. Dhe ka do t'i gjente ata, po ta besonin All-llahun, ditn e gjykimit dhe t jepnin nga ajo q i dhuroi All-llahu? Po All-llahu di m s miri pr ta.
  4-40. S'ka dyshim se All-llahu nuk bn pa drejt as sa grimca, e nse ajo vepr sht e mir, Ai e shumfishon at dhe Vet Ai i jep shprblim t madh.
  4-41. Dhe si do t jet gjendja e atyre (q nuk besuan), kur Ne do t sjelli dshmitar pr do popull, e ty do t sjellim dshmitar mbi ata (q nuk besuan)?
  4-42. At dit ata q nuk besuan dhe kundrshtuan t drguarin, do t dshironin (t varroseshin) t rrafshohej mbi ta toka ngase nuk mund t'i fshehin All-llahut asgj.
  4-48. S'ka dyshim se All-llahu nuk fal (mkatin) t'i prshkruhet Atij shok (idhujtarin), e prpos ktij (mkati) i fal kujt do. Kush prshkruan All-llahut shok, ai ka trilluar nj mkat t madh.
  4-49. A nuk ke kuptuar pr ata q vlersojn vetveten? Jo, All-llahu vlerson at q do dhe nuk bn padrejt asnj fije.
  4-50. Shiko se si shpifin kundr All-llahut! Mjafton kjo (shpifje) si mkat i hapt.

  4-52. Ata jan q All-llahu i mallkoi, e at q e mallkon All-llahu, pr t nuk ka ndihmtar.

  Vazhdon inshAllah...

 20. #20
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  4-55. Po disa prej tyre i besuan atij (Muhammedit), e disa e refuzuan. Pr ta mjafton zjarri i xhehennemit.
  4-56. sht e vrtet se ata q mohuan argumentet Tona, do t'i hudhim n zjarr. Sa her q u digjen lkurat e tyre, Ne ndrrojm lkura t tjera q t shijojn dnimin. All-llahu sht i plotfuqishm, i drejt.

  Vazhdon inshAllah...

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •