****


Tė gjithė islamėt falen te “Meka”...
...n’Teheran... “falet” Baleta!...
O Baletė a tė vjen “zani”
Mos na i shit “thanat” pėr “dardha”.
S’prodhon hitha Vatikani
Atje gjen veē “lule t’bardha”
Ato hitha qė aq shumė t’kanė djegė
Ca tė mėdhaja, ca tė vogla
Jo, (nga jashtė si kemi sjellė)
Ato janė Made in “Shkodra”.
Na vjen keq qė nuk e dini
Atė e dijnė tė gjithė “dynjaja”
Kėshtu e pėsoi dhe Nastradini
Kur pat?ardhė nga Buharaja...
Ty, n’Europė s’tė “shiten” prrallat
N’Amerikė njė lek s’e ban.
Tuj mendue se i “hanė” kopallat
More rrugėn pėr Iran.
Nuk e dijmė ēfarė bisedove
Pėr Shqipni e pėr Ballkan
Pėr Greqinė shum u ankove
Do “t’konvertojnė” ēdo musliman.
Ti, pasardhės i Ballabanit
I kampionit tė tradhtisė
A kujton, Marko Boēarin
Qė luftoi pėr krah Greqisė?
Nė qoftė se e njeh pak historinė
(Dhe besoj se e njeh pa tjetėr)
E din mirė se me Greqinė
Jem’ n’Ballkan popujt ma tė vjetėr.
Kur Bullgari, Serbi e Greku
Mbi Turqinė ran “fulikarė” (me vrullė)
Pashallarėt agai dhe begu
Nuk e “prishėn” gjakun fare!...
Mos harro “shoku” Baleta.
Sa bejlerė e agallarė
Tuj shkue pas turkut si “bleta”
S’qenė gja tjetėr veē tradhtarė.
S’e kuptoj lum “miku” im
Kaq shum, shterrė, t’ka arsyetimi
Kur e thue me kaq nxitim
Se n’Shqipni u ba “konvertimi”!
Mos u merr me rrena t’trasha
Tuj kalue prej kodrės n’kodėr
Ti e din mirė si Harjden Pasha
E “konvertoi” Dibrėn e Vogėl.
Mbasi la dymbėdhjetėmij asqerė
N’fushė t’betejės me dibranė
Egėrsue si asnjė herė
I kthej t’gjithė nė muslimanė (qershor 1845).
Ēfarė do tė bante Dibra e shkretė
N’atė kohė tmerrit plot trishtim
Kur n’Shqipni s’kish lindė Baletė
Me i “kshillue” pėr “konvertim”!...
Do t’jetė turp i kėsaj bote
Me i thurė lavde turkut skėterrė
Kur trimneshat, gratė suliote
Nga shkambijtė janė hedhė nė humnerė
Me t’ardhė turp prej Mic Sokolit
Dedė Gjon Lulit e Boletinit
Gurakuqit e Dom Kaēorrit
Qė kurrė s’ju tund qerpiku isynit.
O Baletė, mblidh mendėt e kokės
Se ky s’quhet “konvertim”
Ky asht “ligji” i Enver Hoxhės
Qė pat ba t’famshmin “tufzim”.
Hidhja sytė pak historisė
Se tė “lodhi” politika!
Janė vandalėt e Azisė
Qė shnderuan sa gra e ēika
E dijnė popujt e Ballkanit
Sa kanė vuejt nga kjo “kolerė”
Ndėr haremet e Sulltanit
Tuj lanė erė e tuj humbė nderė.
N’qoftė se ke pak gjak shqiptarit
Qė t’lėvrinė nėpėr damarė
Shiko krimet e barbarit
Qė ti don me i ba “kumbarė”.
Pra, besoj se t’dola hakur
Me u zgjatė shumė, nuk ka kuptim
Kėta janė “vllaznit e njė gjakut”
Ky asht i “famėshmi” - “Konvertim”!...
****


Poshtė... "patate" - lart... "domate"!
Poshtė patate, nalt domate
Ky asht "ligji" i Miēurinit
Por me "seksin" e nji nate
Nuk ndryshon "geni" i njerzimit.

Nga dy sekse lind fėmija
Pavarsisht ēfarė feje janė
E para fjalė nga buzėt e tia
Ėshtė ajo qė quhet Nanė.

Evoluimi i Miēurinit
I pėrket botės bimore
Do t'jetė kulmi i zhgėnjimit
Ta pranojmė n'botėn njerzore!

Kur "shartohen" gabimisht
Gene t'kundėrta nė njė krijesė
Do tė lindė fėmija me "bisht"
Ose debil me te me u qeshė...

Nji kristian, me gjak nga nana
Sa do lart mund ta ēojė zanin
Aq sa kapet me dorė Hana
Mund t'ju mėsojė njerzve - Kuranin...
Sa do nalt tė rritet lisi
Sa do nalt t'i ngrihet maja
E k'putė era pėr midisi
Kur fillon t'i "thahet" rraja.****

Tė bėsh moral nė pleqėri,
duhet tė keshė pasė edhe nė rini...
S'mund t'i ngrejė "kordat" e zanit
S'mund "t'kėndoj" as nėpėr lagje
Pa i marrė leje Prelė Milanit
I cili asht mjeshtėr nė vargje.
Vėrtetė, Prela asht artist
Oficer, burrė simpatik
Por, ē't'baj unė si pensionist
N'rast se vargu m'del "shik".
Kush n'rini qe aventurier
E s'pat lanė "parcelė" pa shkelė
S'ka arsye t'na shesin "nderė"
Tash qė "veglat" i kanė ngelė...
Kush n'rini qe "rracional"
"Energjitė" i ka t'pa shterrshme
T'tjerėve kurrė s'ju "shet" moral
Se, n'shpirt ka rini t'pėrhershme.
Dikush, i lodhur (nga rinia aventurė)
Krrusur nga vitet dhe nga "ligėsitė"
Jo nga zgjuarsia (por, se janė tė sėmurė)
"Moral" tė tjerėve u bėjnė ēdo ditė!...
Larg botės dhe kohės, disa kanė mbetur
Kur njerėzit qė duhen (i tregojnė me gisht)!...
Nė vend tė dashurisė (preferojnė urrejtjen)!...
Kėta, vetė Krijuesi, i ndėrtoi (gabimisht)...
Njerėzit e zgjuar, (me kulturė e vlerė)
Njerėzit me zemėr e shpirt Kristian
Kurrė fjalė tė kėqija s'flasin pėr tė tjerė
Se n'mendjen e ndritur qėndron shpirti i Madh.*Krijimet me lart kane disi fryme "politike" por kjo nuk arsyeja perse i solla ne forum. Dua tu jap mundesine vizitoreve te Forumit Shqiptar te njihen me frymat e ndryshme dhe krijuesit e ndryshem shqiptare, gjithmone duke ju permbajtur letersise. Pra dua tu kujtoj qe cdo pergjigje e cila hap nje debat politik do te fshihet ose do hidhet ne forumet perkatese. Ndersa pergjigje te cilat kane lidhje me vete autorin, apo menyren si ai shkruan jane te mirepritura.