Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 148
 1. #1

  A egziston zoti ?

  Pe hapi kete Teme ketu pasi qe po verej se ka shum njerez te cilet besojn ne zot .

  Por kjo Tregon se gjithgjka eshte krijuar nga Asgjeja sepse lind pyetja ?

  Kush e krijoi zotin ?

  Kete pergjigje kam deshir ta ndegjoj nga ju te kumunitetit musliman.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 08-06-2010 mė 12:43

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-05-2009
  Postime
  1,130
  Citim Postuar mė parė nga ardi ht Lexo Postimin

  Kush e krijoi zotin ?

  Kete pergjigje kam deshir ta ndegjoj nga ju te kumunitetit musliman.
  Pse pikerisht komuniteti musliman??
  Zoti nuk eshte i krijuar, Ai eshte i Pafillim dhe i Pambarim.

  Aristoteli: "Zoti eshte Shkaktari i pa shkaktuar"

 3. #3
  BABA KURR SDESHTON Maska e Arddi RecoordS
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  50
  Sepse kam deshir te degjoj pergjigjje nga feja muslimane.

 4. #4
  Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,576
  o ardi.. sa llogari paske ktu mer daj?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mau_kiko : 08-06-2010 mė 07:46
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-06-2009
  Postime
  782
  Citim Postuar mė parė nga ardi ht Lexo Postimin
  Pe hapi kete Teme ketu pasi qe po verej se ka shum njerez te cilet besojn ne zot .

  Por kjo Tregon se gjithgjka eshte krijuar nga Asgjeja sepse lind pyetja ?

  Kush e krijoi zotin ?

  Kete pergjigje kam deshir ta ndegjoj nga ju te kumunitetit musliman.
  Pershendetje.

  Zoti eshte origjina e gjithkaje, Ai eshte Krijues e jo "krijes" siē thon te krishteret dhe paganėt.


  112.Suretu El Ihlas

  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

  1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!

  2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).

  3. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.

  4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

 6. #6
  [ MUSLIM SUNNIT' ]
  Anėtarėsuar
  14-12-2007
  Vendndodhja
  Mitrovicė/Tavnik City
  Mosha
  29
  Postime
  184
  TRE PYETJE PĖR ATEISTĖT (PABESIMTARĖT)

  1. Kush krijoi asgjėnė (apo ajo ekzistonte gjithėherė?)
  Sigurisht qė njė hapėsirė aq e madhe siē ėshtė Universi duhet tė ketė patur ndonjė paraardhės? Ose nuk pati aspak paraardhės? Sido qė tė jetė, hapėsira e Universit nuk u gjet aty vetė, rastėsisht.
  Ne besimtarėt besojmė qė All-llahu e krijoi atė.
  2. Kush krijoi materien (prej asgjėsė?)
  Po e supozojmė qė hapėsira qė folėm nė pikėn e parė ka ekzistuar. Po prej saj si u krijua e gjithė ajo masė e materieve tė ngurta qė formojnė planetet, yjet dhe trupat tjerė qiellorė? Keni pėrgjigje pėr kėtė?

  3. Kush krijoi jetėn e parė (a thua ajo u krijua nga materia e pajetė?)
  A thua prej materies sė pajetė do tė mund tė ngjallej jeta e parė? Cilat ishin qelizat e para qė funksionuan? U bė veza ose pula e para?
  Pėr ne besimtarėt ėshtė shumė qartė. Kjo s’mund tė ndodhte pa komandėn e tė Lartmadhėruarit Zot. Edhe diēka, pėrgjigja e "vezės ose pulės" gjendet nė Kur'an:

  35:11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift.
  42:11. Ai (Zoti) ėshtė Krijues i qiejve e i tokės. Ai nga lloji juaj krijoi pėr ju bashkėshorte, edhe nga kafshėt krijoi ēifte, ashtu qė t'ju shumojė.

  Pra, a nuk po mendoni???
  Jezusi (Isai a.s) ėshtė sikurse edhe gjithė profetėt tjerė rob i zgjedhur dhe i dėrguar i Allahut.

 7. #7
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,787
  Citim Postuar mė parė nga f.Tahiri Lexo Postimin
  TRE PYETJE PĖR ATEISTĖT (PABESIMTARĖT)

  1. Kush krijoi asgjėnė (apo ajo ekzistonte gjithėherė?)
  Sigurisht qė njė hapėsirė aq e madhe siē ėshtė Universi duhet tė ketė patur ndonjė paraardhės? Ose nuk pati aspak paraardhės? Sido qė tė jetė, hapėsira e Universit nuk u gjet aty vetė, rastėsisht.
  Ne besimtarėt besojmė qė All-llahu e krijoi atė.
  2. Kush krijoi materien (prej asgjėsė?)
  Po e supozojmė qė hapėsira qė folėm nė pikėn e parė ka ekzistuar. Po prej saj si u krijua e gjithė ajo masė e materieve tė ngurta qė formojnė planetet, yjet dhe trupat tjerė qiellorė? Keni pėrgjigje pėr kėtė?

  3. Kush krijoi jetėn e parė (a thua ajo u krijua nga materia e pajetė?)
  A thua prej materies sė pajetė do tė mund tė ngjallej jeta e parė? Cilat ishin qelizat e para qė funksionuan? U bė veza ose pula e para?
  Pėr ne besimtarėt ėshtė shumė qartė. Kjo s’mund tė ndodhte pa komandėn e tė Lartmadhėruarit Zot. Edhe diēka, pėrgjigja e "vezės ose pulės" gjendet nė Kur'an:

  35:11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift.
  42:11. Ai (Zoti) ėshtė Krijues i qiejve e i tokės. Ai nga lloji juaj krijoi pėr ju bashkėshorte, edhe nga kafshėt krijoi ēifte, ashtu qė t'ju shumojė.

  Pra, a nuk po mendoni???
  Nga kush u krijua All-llahu
  Ku rri ai
  Perse i krijoj njerzt
  Perse e krijoj te Keqen ( Semundjet,Urrejtjet,Vujtjet)
  Perse jan kaq shum fe dhe nuk vjen aj te na thot vet O JU Jeni krijuar per ket ket dhe ket.. ?
  Si e pershkuran ti boten tejter? dmth mbas vdekjes

 8. #8
  [ MUSLIM SUNNIT' ]
  Anėtarėsuar
  14-12-2007
  Vendndodhja
  Mitrovicė/Tavnik City
  Mosha
  29
  Postime
  184
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  Nga kush u krijua All-llahu
  Ku rri ai
  Perse i krijoj njerzt
  Perse e krijoj te Keqen ( Semundjet,Urrejtjet,Vujtjet)
  Perse jan kaq shum fe dhe nuk vjen aj te na thot vet O JU Jeni krijuar per ket ket dhe ket.. ?
  Si e pershkuran ti boten tejter? dmth mbas vdekjes

  I nderuar nese don pergjigjie adekuate, dhe nese tamon don ta dish te verteten mund te flasim vetem une e ti sepse do te devijoj tema siq ja ka nisur te pershendes.
  Jezusi (Isai a.s) ėshtė sikurse edhe gjithė profetėt tjerė rob i zgjedhur dhe i dėrguar i Allahut.

 9. #9
  [ MUSLIM SUNNIT' ]
  Anėtarėsuar
  14-12-2007
  Vendndodhja
  Mitrovicė/Tavnik City
  Mosha
  29
  Postime
  184
  Citim Postuar mė parė nga Hillirian-zo Lexo Postimin
  Pse ti qa don me i bo kti me ja fut thonjt ne fyt deh tje mbushesh mendjen apo don tja pastrosh trurin cnncncncncncncncncncncncnc

  Subhanall-llah... bajn pyetje dhe nuk te lajn me u pergjigj pos ket po e shoh tek ju..
  Jezusi (Isai a.s) ėshtė sikurse edhe gjithė profetėt tjerė rob i zgjedhur dhe i dėrguar i Allahut.

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-06-2009
  Postime
  782
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  Nga kush u krijua All-llahu
  Ku rri ai
  Perse i krijoj njerzt
  Perse e krijoj te Keqen ( Semundjet,Urrejtjet,Vujtjet)
  Perse jan kaq shum fe dhe nuk vjen aj te na thot vet O JU Jeni krijuar per ket ket dhe ket.. ?
  Si e pershkuran ti boten tejter? dmth mbas vdekjes
  Katolik Mafia War

  Zotin se krijoi askushi. Ai eshte i pari.

  E krijoi te keqen dhe te miren qe njerzimi te zgjedhe mes te mires dhe te keqes, kjo jet eshte nje sfid me kurthat e saja e nese s'ke qen abil qe ta kuptosh deri sot, ti i gjor, s'do ta kuptosh kurre.

  I krijoi njerezit qe ta adhurojn vetem Ate, Zotin e Gjithėsis. Te mat mirėsin e tyre, ti shperblej dhe ti dėnoj per keqberje qoft ne adhurim apo ne veprim !

  Nuk jan kaq shume fe, eshte nje fe, dhe kjo fe eshte Islami. Te tjeret jan lesh, s'ka gje ne to ! Gėnjeshtra e blasfem !

  Bota tjeter eshte bota e perhershme ku besimtaret e drejt qe adhuruan vetem Zotin, do te jen te shpetuar, kurse ata qe adhuruan Muhamedin e Jezusin, do te jen te denuar perjetesisht ne zjarrin e xhehnemit !

  DIREKT ISHA !

 11. #11
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,787
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Katolik Mafia War

  Zotin se krijoi askushi. Ai eshte i pari.

  E krijoi te keqen dhe te miren qe njerzimi te zgjedhe mes te mires dhe te keqes, kjo jet eshte nje sfid me kurthat e saja e nese s'ke qen abil qe ta kuptosh deri sot, ti i gjor, s'do ta kuptosh kurre.

  I krijoi njerezit qe ta adhurojn vetem Ate, Zotin e Gjithėsis. Te mat mirėsin e tyre, ti shperblej dhe ti dėnoj per keqberje qoft ne adhurim apo ne veprim !

  Nuk jan kaq shume fe, eshte nje fe, dhe kjo fe eshte Islami. Te tjeret jan lesh, s'ka gje ne to ! Gėnjeshtra e blasfem !

  Bota tjeter eshte bota e perhershme ku besimtaret e drejt qe adhuruan vetem Zotin, do te jen te shpetuar, kurse ata qe adhuruan Muhamedin e Jezusin, do te jen te denuar perjetesisht ne zjarrin e xhehnemit !

  DIREKT ISHA !
  r'posa Sunit

  Me pergjigjen e dyte pe kuptoj qe Allahu paska nevoj per adhurim dmth qenka mendjemadh dhe kerkon vetem te adhurohet... at'her pse nuk i ka bere vetem kuklla qe te perkulen e te qohen 5 her ne dite?


  Nese e krijoj te keqen semundjet vujtjet at'her qenka Dashkeqes ( Shoku jeten te siguroj qe e kuptoj shum me mire se ti dhe nuk binda ne disa rregulla qe me duken shum te kota sikur ti, ti e kupton jeten LUFT XHIHAD URREJTJE ndaj krishterve jaudive e kesi gjera.. ndresa un jo kam shum shok musliman , jahudi qe kemi raporte shoqerore shum te mira me ta )

  Te gjithe thon qe eshte vetem kjo fe e tjerat jan fallco por ju keni edhe problem nermjet veti as ju nuk dini cila eshte e vertet Sunit Shuhit Shih apo si jan tjerat per ate edhe beni luftra ndermjetveti , mandej ne Krishterizem feja islame ngjihet si Fe e bishes bashk me profetin e saj pasi qe ne shum raste paralajmrohet sidomos te zbulesa dhe shiqo Numrin 666 qe ne bibel njihet si numri bishesh dhe shqio ne kuran ate numer


  Pra ne Islam bota tejter pershkruhet prap bot matrialiste si 70 gra virgjine a sa i keni qe sa her te beni dashuri me to apet i kthehet virgjiniteti qe po tja them nje femije 2 vjet do te qeshte pastaj thuhet se ka vere me cilsi shum te lart
  cfar vere ka o shoku ? Muscati gjysem e embel apo e tharpt ? edhe ni pytje a ka Johnny walker apo Martini Bianco dhe a gjelozojn ata banort tjer qe ti i ke grat me te bukura apo je me i bukur se aj tejteri?

  Dhe nje pytje dua ta bej ketu po per Grat Muslimane si eshte bota tjeter?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MafiaWarz : 08-06-2010 mė 09:00

 12. #12
  BABA KURR SDESHTON Maska e Arddi RecoordS
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  50
  sille ka ta sillsh mendoj se ''Zoti'' u krijua nga diqka

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  29
  Postime
  1,366
  Citim Postuar mė parė nga ardi ht Lexo Postimin
  ..gjithgjka eshte krijuar nga Asgjeja.. ?

  Asgjen kush e krijoji??
  Burri 1 X flet !

 14. #14
  BABA KURR SDESHTON Maska e Arddi RecoordS
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  50
  suhejbi te lutem mos dil prej temes pyetja eshte kush e krijoi zotin kshtu qe ke ndonje mendim lidhur me temen fol ok

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  29
  Postime
  1,366
  Citim Postuar mė parė nga Arddi RecoordS Lexo Postimin
  suhejbi te lutem mos dil prej temes pyetja eshte kush e krijoi zotin kshtu qe ke ndonje mendim lidhur me temen fol ok

  Hahaha...
  Sa legend qe kuke ti.
  Ai tha gjithcka eshte e krijuar nga asgjeja por shtrohet pyetja asgjen kush e krijoji??
  Pergjigjja eshte Allahu .
  Burri 1 X flet !

 16. #16
  BABA KURR SDESHTON Maska e Arddi RecoordS
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  50
  suhejbi qysh e krijoi allahu asgjen qfar budallakie eshte kjo allahu nuk mund ta krijoj asgjen kur asgjeja ka ekzistu ma perpara se zoti

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Postime
  992
  Citim Postuar mė parė nga Arddi RecoordS Lexo Postimin
  suhejbi qysh e krijoi allahu asgjen qfar budallakie eshte kjo allahu nuk mund ta krijoj asgjen kur asgjeja ka ekzistu ma perpara se zoti
  Po mir de, ti vet po thu qe asgjeja ka ekzistu, ateher na trego kush e krijoi.

  Po e zeme qe zotin e krijoi dikush, nje zot tjeter dhe shtrohet pytje kush e krijoi kete zotin tjeter qe e krijoi zotine par, hajde prap po e zeme qe e krijoi nje tjeter zot, dhe kshtu prap shtrohet pyetja e njejt, dhe pytjet skan te ndalur, prandaj duhet qe dikush ne fund te jet i pa fillim dhe i pa mbarim qe i ka krijuar te gjith kta tjert.

  Pra i nderuar, ZOTI eshte NJĖ, i pa fillim dhe i pambarim qe ka krijuar ēdo gje qe ekziston.
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

 18. #18
  BABA KURR SDESHTON Maska e Arddi RecoordS
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  50
  cely pyetja pse nuk ka mbarim

 19. #19
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,787
  Citim Postuar mė parė nga Suhejbi Lexo Postimin
  Asgjen kush e krijoji??
  hahaha asgjeja eshte asgje nuk eshte e krijuar

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Postime
  992
  Citim Postuar mė parė nga Arddi RecoordS Lexo Postimin
  cely pyetja pse nuk ka mbarim
  Dhe pergjigja eshte se ZOTI ska mbarim, ēdo gje tjeter ka fillim dhe mbarim mirpo jo ZOTI, per at edhe e quajm ZOT
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •