Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023

  Woodstock - 3 dit paqje dhe dashuri  Woodstock ishte nje festival i muzikes i cili ishte edhe kulminacioni i levizjes sė Hipikave si edhe nje protestė kunder luftes ne Vietnam ...oficiel asht mbajtun me
  15 - 17 Gusht 1969 , por ka vazhdue deri me mengjesin e dates 18 ...
  ne festival moren pjes 32 grupe dhe solistė te stileve muzikore Country , Rock , Soul edhe Blues :


  - Joan Baez - Country Joe McDonald - Blood, Sweat & Tears
  Canned Heat - Mountain
  Country Joe and the Fish - Creedence Clearwater Revival - Crosby, Stills, Nash and Young
  Grateful Dead - Arlo Guthrie - Iron Butterfly
  Keef Hartley Band - Richie Havens - Jeff Beck Group
  Incredible String Band - Janis Joplin - Jefferson Airplane
  Melanie Safka - Joe Cocker - Quill
  Santana Blues Band - John Sebastian - Sha Na Na
  Ravi Shankar - Sly & the Family Stone - Bert Sommer
  Sweetwater - Ten Years After - The Who
  Johnny Winter - The Band - Tim Hardin
  Jimi Hendrix - Butterfield Blues Band
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 04-06-2010 mė 20:43

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,129
  E hape me ne fund.
  Po woodstock,ishte me shume se paqe e dashuri.Ishte nje ender,qe eshte pjesa me konkete e jetes.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  ne festival asht pritun qe publiku te vijn ma se tepermi 200 000 vetė por numri ishte shumė ma i madh dikund mbi 500 000...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  ne festival asht pritun qe publiku te vijn ma se tepermi 200 000 vetė por numri ishte shumė ma i madh dikund mbi 500 000...
  ishin bėr pregaditje te mdhaja per festival u pritnin grupe dhe solist te mdhenj..
  po ashtu pritnin edhe publikė te madh , duhej gjithqka te organizohet mirė edhe sakt qe te kaloj siē duhet pa asnje akcident...

  ne fillim deshten ta quanin festivalin Vera e Dashurisė


 5. #5
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  e premte

  festivalin e hap folk-Rock muzikanti Richie Havens dikund kah ora 17...nder te tjerat me kanget Freedom edhe Motherless Child  pastaj vazhdon Country Joe McDonald , i cili ishte ardhun vetemse shikues se me grupin e tij Country Joe and the Fish i kishin disa plane per nje turne...por organizatoret edhe ai vet kur e pa masen e njerzve i u shtua vullneti dhe i tha organizatorit une nuk e kam gitaren me vete , te cilen shum shpejt ia gjeten ...dhe kur hypi ne byhn iu drejtue publikut me „Gimme an F“...  pastaj vazhdojn John Sebastian , Tim Hardin , Ravi Shankar nga India beri muziken me Sitren e tij ..Melanie Safka , Arlo Guthrie edhe Joan Baez e cila erdhi pa Bob Dylan te cilin shumica e publikut e kishte pritun....

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 05-06-2010 mė 19:52

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Anėtarėsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  425
  3 dite hashash pa fund

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  e shtune

  te shtunen kah ora 12 me muzik ne byhne paraqitet nje grup krejtsisht i pa njohur , Quill e kishte emrin grupi...pastaj vazhdon me Jazz-Rock , Keef Hartley i cili publikun e kishte befasue , per qudi njejt sikurse grupin Quill nuk i kan ber ingjizime filmike e as audio...
  me pas lajmmrohet me latino Jazz -Blues & Rock Santana , ne ate koh ende i pa njohur per publikė , por befasi per publikun e nje festivali te madh ...


 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,129
  Citim Postuar mė parė nga kleos Lexo Postimin
  3 dite hashash pa fund
  Hahaaaaaaaaa.Edhe hashashi ishte.Por prap mbetet diēka me teper,sesa seksi e hashashi.
  Eshte i vetmi revolucion,pa nje lider e pa nje mase o moviment.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  kleos , asht e vertetė se ka pas Hashash edhe Kamasutra por kan qenė sekundare , normale ...
  qellimi ishte ( ate e di edhe Ti ) njė protestė kunder i luftes ne Vietnam me muzik...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 05-06-2010 mė 21:08

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  pas Santana, vazhduan edhe grupe tjera te cilat ishin ne dominimin e Psychedelic Folk po qe vlen te permendet ishte Canned Heat te cilet benin Blues, shumė te mirė..  ( e vazhdoj neser .. )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 05-06-2010 mė 21:39

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-10-2008
  Vendndodhja
  Republic oF Kosovo
  Postime
  1,163
  ...Urime per temen Busavata....
  - per ket Festival u kan dasht qysh me heret te jet hapur kjo tem...por ja qe neve Shqiptarve na mungojn Rockera....me njohuri t'rock muzikes....mos te them se nuk ka rockera , ka por jan te rrall....ne shyqyr qe te kem Ty ketu ne Forum qe te na njoftojsh me ngjarjet rreth festivaleve qe kan bere buj ne at koh ...
  shum mir ke ber qe ke ket tem , thjesht me pelqen te informohem per ket festival qe u mbajt ne at koh....vertet ka qen nji madheshti....

  - une e di qe u mbajt nji festival edhe ne vitin 1999 por me nuk e di se a eshte mbajt edhe ndonji festival tjeter po keshtu i ngjashum ma frik ...

  - kurse une e kam nji pytje ?

  - n'sa vite mbahet keso lloj festivale ....

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Hard Style , faliminderit

  sa i perket pytjes , Woodstock festivali asht mbajtun edhe dy here tjera me
  1994 Woodstock II dhe me 1999 Woodstock III ku moren pjes shum grupe te mira por
  numri i publikut nuk e kishte kalue 250 000 ...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Pershendetje Busavata dhe Serafim.
  Thjeshte festival legjende.Festival i kohes pa brenga,dashuri,paqe dhe jete pa brenga.Kjo ishte motoja kryesore.
  Kjo moto edhe sot po i nevojitet botes.

 14. #14
  Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
  Anėtarėsuar
  13-04-2004
  Postime
  560
  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  me than te drejten , kam prit qe antari i Forumit Woodstock ta hap kete temė..
  ...ishte ma teper , ke te drejt Serafim , une vetemse e hapa temen e ne vazhdim do ti themi te gjitha dal nga dale...
  Ketu jam Busavat..erdha te te ndihmoje Teme e qelluar ah woodstock...

  Atehere! ndodheshin gjera te mdhaja,te rinjet kunder konventave,aspiratave per drejtesi,paqe e liri seksuale,krijohej roku....krijohej historia.
  Woodstock,ai spektakli i "shenjte" qe nuk ka roker te ketij shekulli edhe me i riu-roker qe nuk njef ndonje Yll te saj Hendrix,Joplin,Cocker,JohanBaez,CennedHeat,Santana ....qe kishin ardhur ne Woodstock per ti defru misionart e paqes,dashurise dhe drejtesise..Festivalin percillte slogani "te bejme dashuri e JO lufte" me te cilen eshte dashur te protestohej per luften ne vjetnam.
  Ne kohen e festivalit vdiqen 3,por linden 2 me sa e di.cfare fati i mire per ta,Te lindesh ne Woodstock apo? Koncertin e hap RichieHavens,nje kengetare i folkut i panjohur deri me atehere.Ne plan ishte qe e para grup t'jete Sweetwater, por nuk ishte e mundur kolona ishte e gjate. Naten e pare paraqiten, Ravi Shankara dhe kantautoret e Tim Hardin, Melanie, John Sebastian, Country Joa dhe Joan Baez...ndoshta edhe ndonje qe nuk e di.
  Per shkak te motit te keq,dy here nderpritet koncerti ne kohen kurr RaviShankar ishte ne skene.RaviShankar,babai i autores tashme te njohur NorahJones.Jo,nuk bie molla large trungut jo.

  Nata e dyte ishte nate e Blues&rockut.Ne scene ishin Santana me kengen "SoulSacrifice" e cila grupit i bie nje popularitet shumee te madh,po ate vit vjen Albumi i pare i Santanes "Santana" dhe mini plaka "SoulSacrifice".Per te paren here ne Rok vjen nje risi toni,ai latinoamerikan qe publiku e pranoje me knaqesi te madhe...
  Ishte bukur qe ndodhi Woodstock,mbet legjend edhe per rokerat e djeshmit edhe te sotit dhe per ato gjenerata qe do te vine pas.Vetem kisha per t'ju thene te rinjeve,mos flisni per gjeneraten e juaj si te humbur.Cdo kohe e mbart t'veten,rregullone t'juajen si eshte me se miri.Per ju do te shkrruan Busavata por edhe une do ti ndihmoje, kohe pas kohe per Woodstock.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga woodstock : 06-06-2010 mė 18:29
  I vetmi hero i kombit Adem Jashari

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  pas Santana, vazhduan edhe grupe tjera te cilat ishin ne dominimin e Psychedelic Folk po qe vlen te permendet ishte Canned Heat te cilet benin Blues, shumė te mirė..

  http://www.youtube.com/watch?v=x4g-RexNu0o

  ( e vazhdoj neser .. )
  me pas vazhduan Grateful Dead , Creedence Clearwater Revival , Janis Joplin edhe ne fund kenduan The Who te cilet ne fund i thyen instrumentet...


 16. #16
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Fatlum edhe Woodstok
  ju pershendes edhe ju faliminderoj per ndihmen qe po ma beni per ta kompletue sa ma mirė temen...
  P.S. nuk po me kujtohet mirė puna e shiut , ku te pranishmit vetvetiu e gjeten menyren e zbavitjes...ne cilen ditė ishte ?... ishte edhe kanga protestuse „No Rain“

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin

  http://www.youtube.com/watch?v=pyTUF5gP2KE


  "Woodstock" - Matthews Southern Comfort

  Words and Music by Joni Mitchell

  Well, I came upon a child of God
  He was walking along the road
  And I asked him, Tell me, where are you going?
  This he told me

  Said, I'm going down to Yasgur's Farm,
  Gonna join in a rock and roll band.
  Got to get back to the land and set my soul free.

  We are stardust, we are golden,
  We are billion year old carbon,
  And we got to get ourselves back to the garden.

  Well, then can I roam beside you?
  I have come to lose the smog,
  And I feel myself a cog in somethin' turning.
  And maybe it's the time of year,
  Yes and maybe it's the time of man.
  And I don't know who I am,
  But life is for learning.

  We are stardust, we are golden,
  We are billion year old carbon,
  And we got to get ourselves back to the garden.

  We are stardust, we are golden,
  We are billion year old carbon,
  And we got to get ourselves back to the garden.

  By the time we got to Woodstock,
  We were half a million strong
  And everywhere was a song and a celebration.
  And I dreamed I saw the bomber death planes
  Riding shotgun in the sky,
  Turning into butterflies
  Above our nation.

  We are stardust, we are golden,
  We are caught in the devils bargain,
  And we got to get ourselves back to the garden.
  Joni Mitchell nuk mudi te merte pjes ne Festival por e shkroi kete kangė shumė te bukur
  qe ia kushtoj Woodstock-ut

 18. #18
  Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
  Anėtarėsuar
  13-04-2004
  Postime
  560
  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  Fatlum edhe Woodstok
  ju pershendes edhe ju faliminderoj per ndihmen qe po ma beni per ta kompletue sa ma mirė temen...
  P.S. nuk po me kujtohet mirė puna e shiut , ku te pranishmit vetvetiu e gjeten menyren e zbavitjes...ne cilen ditė ishte ?... ishte edhe kanga protestuse „No Rain“

  Dita e pare....
  I vetmi hero i kombit Adem Jashari

 19. #19
  Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
  Anėtarėsuar
  13-04-2004
  Postime
  560
  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mirmroma....Po i shikoj per qef.
  Mirmbrema Serafim..e ku je more, shume vona tashi..smena nates

  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  ... ishte edhe kanga protestuse „No Rain“
  Kjo kenge me sa e di nuk ka qene ne woodsstock
  I vetmi hero i kombit Adem Jashari

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga woodstock Lexo Postimin
  Dita e pare....
  e di se , kur shiu kishte ndalur, hyp nė byhn fermeri Max Yasgur . Ai i falėnderoi tė pranishmit , nuk kam besuar qė do tė vijnė sė bashku gjysmė milioni njerėz ...tė cilet e gjeten argėtimin dhe muzikė...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •