Close
Faqja 1 prej 29 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 561
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime

  Historia e Kostumeve nė Foto

  1.Egjypti shteti i vjeter 3000 p.krish.
  2.Shteti i meseme 2100 p.krish.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 21-05-2010 mė 10:53

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Egjypti Shteti i ri(Dinastia XIX 1350-1200 f.k)Prifter,oficer
  2Mbreteria dhe Oborri mbretror.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 21-05-2010 mė 10:52

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Ushtaraket
  2.Shteti i ri 1600-1100f.k (Egjypti)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 21-05-2010 mė 11:10

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Mbretria .Prifterit
  2.Sllavete
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 21-05-2010 mė 11:23

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Priftereshat,priftat m.fl.(Egjypt)
  2.Asiret dhe Populli fshqinje (1100-500f.kr.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 21-05-2010 mė 12:16

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Luftataret asire
  2.Pagese tatimesh per prifteri
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 21-05-2010 mė 12:14

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Asiret dhe Babilonete (11oo-500 f.kr)Babiloni
  2.Assiret,mbreti dhe oborri mbretror
  [
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 22-05-2010 mė 06:26

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Luftataret Asire
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 22-05-2010 mė 06:24

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Armenier,Parter,Filisteer,Sumerer,Hetiter,Araber
  Shkurtimisht
  1.Figur ulur me tabelshkrimi me mantel ne guje (prej Tello)
  2.Koka me Kapel e gjajshme si statue
  3.Kreu i komandat ushtrise me nje helmetelkure pas Echnatos(Amenophis IV) 1300f.Kr.Louvre Paris
  4.Grua me gjaket leshi Albastatue ne Ur Kaleeden(kulti i vjeter Sumer)
  5.Luftare me sopat bronzi Echnatons koh
  6.Prodhim i pare i karoces me mushka nga Sumeret
  7.Zoti i kohes Hetit me kepuce lekur nga orinti 100f.Kr.
  8.Luftatari Hetit me kepuc lekure 100f.kr.
  9.Princi Hetit kepuce me maje dhe me vathe
  10.Cilkian totem me kapel
  11.Princ Kilkian ose nji prift Nga veriiu Sirise
  12.Luftatar Arabe
  13.Luftatar Hetite
  14.Princ Hetit Me nje mantel te bardh kufitar dekorativ
  15.Zoteri i veshjeve arabi
  16.Grate Hetite
  17.Grua hitit me pasqyr metali
  18.Njeri Hitit me manetl te gjate Nga boghasköi Nga Kryeqyteti Hitit Ghatti 1800 f Kr.
  19.Mbreti Armenier Tigrans I
  20.Mbreti Parter
  21.Luftatar I Popujve te Detit ne Palestine
  22.Nji luftar Filistin (pelasge)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 23-05-2010 mė 08:11

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Kreta,Palestina,Siria
  1.Njeriu nga Kefti me Sandalelkure
  2.Hitit.me kemish te natese(njeriu mundet mi shiku sote ne Oriente)
  3.Njeriu prej lindjes fise shkretire Palestin dhe me tatuzhe ne kembe
  4.Njeriu nga Fisi Pursati i popujve te detit (pelasget) kunder Ramses III qe ne Bibel permenden si Filstin(Ata nuk ishin Semite por zbriten nga zone egje)
  5.Njeriu fisnik prej mesit Siris
  Rendi (fotot6,7,8,9,10,11Arabia Siria,Palestina
  6,Mbret apo prift ne nje cermoni
  7.Grua Beduine me fustan me lara
  8.Sirian dhe Kanane (mbase nje Pergaditje pej perfundimit te dinastise se Egjyptit te XVIII)
  9.Njeriu nga fisi i Palestinese se jugute
  10.Njeriu qe i perket te nji fisi primitiv te juge te Palestines
  11.Njeriu nga Retina (Palestina apo siria)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 24-05-2010 mė 04:42

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Israel
  1.Hebre.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Greqia,Kreta,Qypra(Mikenes,Minian dhe kultures Fenike)
  1.Vazoja te thyera me paqitje luftatar dhe gra ne Muzeun nacional ne Athin
  2.Luftatare nga Mikena
  3/7.Xhevahir prej ari
  (8/11.Figur gruje Mikene
  12-18.Kreta
  12.Statugruje
  13-16.
  Zotresha me gjarper
  17.Figure gruje
  18 Gra duke lujatur harp etj.
  19-25 Qipro
  19-20 luftatar qipriot tarote statu
  21.Qipriot Prince
  22.Njeriu vizatim qymyr druri
  23.Koka gruje me vothe(tarkot me stil greke).
  24.Njeri Qipriot
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 24-05-2010 mė 06:00

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Perset Parahistori dhe mesjeten e hershem 500-300 f.Kr
  1.Mbreti Darius
  1-12.Shumica Petecioneve renojove nga Pasargade dhe Persepolis ndertim i kryeqytetit
  nga Kyros(d.529 f.Kr.)Darius (d485 f.Kr) och Xerxes(d.465f.kr.) metej prej Aleksandermosaiken Neapel
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 24-05-2010 mė 08:27

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,117
  Faleminderit
  433
  518 falenderime nė 436 postime
  Shum e bukur.Si teme e si piktura..........

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  13-14koka ne kohen e Xerxes
  15.koka femer po te njejtes kohe fetyr sikur grate e sodite armene
  16-25 Perset prej Khosru II;s koha(581-628e.Kr)
  16.Sherbyese fistan te gjate
  17-19.Sundues me sherbetore
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Skythet(Gjerat iraniane) shpesh permendet nga Herodoti,ose "njerzit e Kuajve"Ne veri dhe ne juge te Danubite dhe ne rusin e sotem.Ata ne vitin 600 te erese sone pushtojn Azin e vogel
  1-6.Skythet pase varet i gjetur ne Leningrade
  1.Shigjetar dhe pallto lekure dhe qendisje te gjate
  2.Luftataret
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Fryget popull indoevropin ne Azi te vogel.
  7-11. Populli Frigjian merreje me bujqesine dhe kultur te larte dhe pjesarisht banuar ne qytete ,zejtari te madhe(qendisje qilimash)me specilaitet
  1.Bariu frygjian me paraqitje mitike Attis apo atys, Adonis frigjian parqet si nji bari (Nje zot i natyres apo perendesh e Pjellorise)i ngjajshum shume me Perendeshen Kybeles ne mitologjin greke"ajo ne forme te saj ne azi te vogel nga periudha neolite)
  Apo nena e madhe Kybeles ne frygy dhe luvian perendeshe si Gea apo ekuivalet me Minoan Rea
  2.Nje njeri i ngjajshem ne nje reliev ne Azi te vogel prej kohese Helene
  3.Vajza Frygiane me model veshje.njeriu mundet me pa ne vazote greke
  4.Parisi Trojane dhe veshja frygian patollat e gjate dhe Kapuschong(kapel) te ngjajshme (me kapelat Frigiane)
  5.Amason,paraqitje ne vazot greke dhe kapelat frigjian
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 25-05-2010 mė 05:10

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  12-21.E dyta Veshje dhe Armet ne Azi te vogel
  12.Modea Me veshje Frygeane megjithat rrjedhe prej cholchis vende i lasht Kaukaze (vazo e kohes helene) esht nje Grua ne Mitologjin Greke ajo ishte e bija e mbretit Aeetes Te Colchis
  13.Roje e Mbretit Perse me veshje Frygeane(vazodarius.Neapels museum.
  14-21.Armet e Azise se vogel
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Greqia (500-300 p.Kr.)
  500 p.kr.

  1.2.4.6.Gra Dhe Vajza te Ashpra Arkaike Dorike Me membrame dekorimi me shirit model,me jakne te shkurta dhe shalla etj.
  3.Njeri me Turanike me lule dhe Me (himation veshje greke)Patollona,me mjeker dhe floke te gjate
  5.I riu vetum me nje mantel te shkurtur i thirur Chlaina(pa Kostum)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  7-9-Gra dhe vajza me veshje kostume me materijal te holle,(krepi kemishe)mandafshe ose pambuke te rudha te dendura etj.
  10 dhe 11.I riu me pantollona te shkurte Tuniks
  11.Me pelerine te shkurte Chlammys dhe me Petasos(kapele dielli nga te lashtit greke Thesali)
  12.Njeri me Kostume etj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Faqja 1 prej 29 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •