Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  55
  Postime
  391

  Perandoret Shqiptar ne Perandorine Romake

  Ne te gjithe kemi ndegjuar per shume Shqiptar qe arriten te mberrijne dhe te behen Perandore ne Perandorine Romake.

  Sa mberrijten te behen Perandore?

  Cilet ishin ata?

  Per qfare ishin te shquar?

  Une shume rralle hapi tema te reja. Zakonishte sipas rendesise kombetare te temes.

  Shumica e lexuesve te rendomte nuk mund te shkojne historikishte me large se koha e Skenderbeut. Pra me kete teme ne do te mundohemi ti lidhim ata per nje kohe pak me te lashte dhe ajo qe eshte me e rendesishme kjo teme eshte me lehte te kuptohet nga johistorianet dhe po aqe e besueshme.

  Duke pas parasysh ketu edhe jobesimtaret e madheshtise se kombit Shqiptar.

  Nderime,

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Deci (249-251)

  me origjine nga Bubalia, ne Panoni, ne Ilirikun e Veriut, i vene me force si perandor nga trupat e veta, kundrejt kercenimit per vdekje pranon te behet perandor. U perqendrua ne luften kundra goteve e te krishtereve.


  Mark Aurel Klaudi (268-270)

  me origjine nga nje familje jo shume e njohur e Dardanise, ne Ilirikun Lindor. Dhe ky u perqendrua shume ne luften kundra goteve, prandaj e me pas iu vu dhe emri "Gotikus".


  Mark Aurel Probi (276-282)

  me origjine nga Sirmiana, ne Panoni, ne kufirin verior me Ilirikun. Dallohet per luftrat e tij kundra barbareve. U vra nga vete trupat e tij, mqs i detyronte ato ne ndertime publike. Probi njihet si "nje nga perandoret me te medhenj te Romes".

  Valer Diokletiani (284-305)

  lindi ne nje familje te panjohur ne fshatin e Dokleas, ne pellgun e liqenit te Shkodres. U perqendrua ne fushatat kunder britoneve, barbareve, perseve e te krishtereve.


  Kostandin Klori "Verdhacuku" (305-306)

  lindi ne Ilirikun Lindor, biri i nje fisniku dardan te quajtur, Eutrop. Luftoi kundra britoneve e alemaneve. Vdes ne Jork te Britanise ne nje beteje, ne v. 306.


  Kostandini i Madh (306-337)

  i biri i pare i Kostandin Klorit, lindi ne Nish te Moesise, ne Ilirikun Lindor.
  Gjate marshimit per ne betejen vendimtare te ures se Milvanit ne Rome, ai pa vizionin e kryqit te shndritshemne qiell dhe fjalet: "Me kete do te sundosh!". Ai vit (312) shenoi perqafimin e Krishterimit nga ana e tij. Duke mposhtur ne lufte perandorin e mbetur, Licinin, ai vuri nen kontroll Ilirikun, Maqedonine dhe Akeian (v.314).
  Me 311 nxori urdheresen e famshme per ndalimin e perndjekjeve ndaj te krishtereve dhe me 313, Ediktin e Milanos.
  Me 325 therret te parin koncil ekumenik, Keshillin e Krishtere te Nikeas, ku moren pjese 318 peshkope.
  Largimi i tij nga Roma, me 326, konsiderohet si dhe "largimi" i tij nga e kaluara pagane e Romes. E shpernguli seline e Perandorise se tij ne Bizant, qe i dha dhe emrin e vet, Kostandinopoje (v. 330).
  Ilirikun gjate sundimit te tij, i jep nje tjeter organizim administrativ, e ndan ne 2 provinca te medha:

  1. Iliriku Perendimor (vete Iliriku, Panonia, Noriku)

  2. Iliriku Lindor (Dakia, Moesia, Maqedonia, Traka).

  Konstandini pagezohet ne vitin 337 nga historiani kishtar Eusebi pak kohe para se te nderronte jete.


  Julian "Renegati" (361-363)

  ose ndryshe Flavius Claudius Julianus, ishte nip i Kostandinit te Madh me origjine ilire. Behet perandor ne moshen 30 vjeē, dhe mbiquhet "filozof" per shkak te manise se tij mbi librat e lashte te Greqise dhe Romes.
  Riperterin perndjekjet ndaj te krishtereve per t'i kthyer ne paganizem dhe si i tille njihet dhe si Julian "Renegati".


 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  u.k
  Mosha
  41
  Postime
  37
  Mr Eni, me pelqejne njohurite e tua, por nuk e di nese i ke lene vete apo i ke harruar ethe disa perandore te tjere me origjine Ilire, si;
  Maximinus 1 (235-8)
  Gordian 2 (238-)
  Aurelian (270-5)
  Tacitus (275-6)
  Florian (276 )
  Maximian (286-305, 307-8) bashke me Diokletanin
  Galerius
  Severus
  Maxentius
  Licinius
  Maximinus Daia
  Costantine 2
  Constantius 2
  Constans
  Vendlindja e ketyre te gjitheve ishte Shqiperia, vendi i burrave

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  55
  Postime
  391

  Perandoret Shqiptar

  Me vjene mire qe e hapa kete teme. Aqe shume Perandore Shqiptar saqe as qe po mundemi ti permendim.

  Eni dhe Leonard pershendetje dhe faleminderit per angazhim.

  Jam kurioz rrethe familjes Justin

  JUSTIN I 518-527 I lindur ne nje fshate afer Nishit

  JUSTINIAN I 527-565 I lindur ne nje fshate afer Shkupit

  JUSTINIAN II 685-695 ............


  Per prejardhjen e Perandoreve qe ju permendet nuk mund te dyshojme, per shkake se emigrimiet sllave veqesa kishin filluar.

  Por per familjen Justin emigrimet slave kishin perfunduar, e cila na bie ne dyshim per kombesine e tyre. Dhe natyrishte as qe i keni permend ne shkrimet me larte.

  Per kete te fundit JUSTINIAN II besoj se me pamenyshje ishte me origjine sllave pasi qe kishte organiazuar nje kryengritje dhe lufetaret e tij ishin Bullgar dhe sllav.

  Per JUSTIN I dhe JUSTINIAN II mund te komentojme.

  Nderime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pelasgian : 15-02-2003 mė 08:49

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  u.k
  Mosha
  41
  Postime
  37
  Pellazgian ;
  When Leo was emperor in Constantinople (457-474) three young Illyrian peasants escaped rural poverty by walking to the capital from DARDANIA to join the army.
  One of them, Justin , rose to command the Palace Guard and became emperor on the death of the aged Anastasius in 518 .
  Justin (518-527 P V ) and his nephew Justian (527-565 P V) were the last Illyrian emperors
  Pra ata ishin Ilire,
  Dhe Sllavet erdhen ne Ballkan ne 600 P V ( Pas Vdekjes).
  O.k

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  55
  Postime
  391

  Perandoret Shqiptar

  Leonard,

  Shume faleminderit

  Edhe une kisha ate besim, vetem se ky titulli i ketij JUSTINIAN II me beri pak te hamendem.

  Deri me tani kemi pak suksese sepse te gjithe jobesimtaret e madhrshtise se kombit tone jane duke heshture.

  Kur te kam kohe do te shkruaj me gjere per disa nga Perandoret me te sukseseshem.

  Urime

Tema tė Ngjashme

 1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 4. Partia Islamike Shqiptare
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
 5. Kombi shqiptar ne prag te mijevjeēarit te trete - shkruar nga Ismail Kadare
  Nga Kallmeti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-12-2002, 09:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •