Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 84
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  729
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Mesazhe tolerance

  Rastesisht e gjeta kete ilahi e tri feve monoteiste (hebre, krishter dhe musliman) ne websitin e komunitetit musliman te shqiperis, dhe mendova qe i nevojitet kesaj rubrike te varfer.

  http://www.youtube.com/watch?v=cCpUEUq42ag

  Edhe ju, jeni te ftuar duke u nisur nga besimet e juaja respektuese pa debatuar fare, te e thuani nje mesazh paqėsor, nje fjal tolerante qe do t'ishte e aplikueshme per te gjitha besimėt.


  Dua tė filloj i pari duke e cituar Profetin ton te dashur, Muhamedin s.a.w.s. me keto fjal te arta pėr bashkombasit e tan te krishter :  “ Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata. "

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  33
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Mos urrej askend, sepse ndjenja e urrejtjes nuk i ben askujt me shume dem sesa vetes tuaj.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ximi_abedini pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #3
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Kete teme po e vendos tek kryetemat. Cdokush mund te sjelle mesazhe paqe ketu qe t'ua drejtoje besimtareve te feve te tjera
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Matrix pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 6. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  KUsh shan Jezusin ka shajt dhe muslimanet

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  28
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  24
  10 falenderime nė 8 postime
  Mos u brengos, Allahu (Zoti) ėshtė me ne.

  Et-Tewbe/40.
  Burri 1 X flet !

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar The_Capital pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  E Jezusi lutej:

  “Fali, o Atė, se nuk dinė ē’bėjnė!”

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Force-Intruder pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #7
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  E kam cituar edhe ne vende tjera, por ketu e ka vendin, posacerisht fjalite e nenvizuara:

  ... Tė dhėnat e dokumentacionit historik pėrbėjnė vėrtetimin mė tė sigurt pėr ekzistencėn e tolerancės dhe tė bashkėjetesės pa probleme tė shqiptarėve tė besimeve tė ndryshme. Misionari katolik Pjetėr Mazreku nė njė raport tė tijin dėrguar Selisė sė Shenjtė tė Romės mė 1633 jo pa habi theksonte: “Meqenėse rrijnė vazhdimisht bashkė, shumė sende nxėnė tė krishterėt nga tė pafetė (myslimanėt - shėnim i autorit) si p.sh. me kremtue ditėn e premte qė asht festa kryesore e turqve (myslimanėve - shėn. i aut.) dhe bestytni tė pafund. Turqit (myslimanėt - shėn. i aut.), si tė rrjedhun nga tė krishterėt, ruajnė shumė zakone tė tė krishterėve; pėrsa u pėrket festave, ftojnė njeni-tjetrin ndėr morte, ndėr kremtime dhe kur bajnė dasma. Shumė nga kėta tė krishterė tue marrė e dhanė me ta, besojnė se edhe ata shelbohen (shėndetėsohen - shėn. i aut.), nė qoftė se kryejnė disa tė kėqia ...”. Kėtė tė vėrtetė e vinte re edhe njė vėzhguese e huaj nė Stamboll, e cila mė 1717 nė lidhje me shqiptarėt shkruante: “Kėta njerėz, qė jetojnė midis tė krishterėve dhe muhamedanėve dhe qė nuk ua kanė marrė dorėn mosmarrėveshjeve fetare, deklarojnė se nuk janė aspak nė gjendje tė gjykojnė se cili besim ėshtė mė i miri. Por, pėr hir tė sė vėrtetės, ata i ndjekin me maturi tė dy besimet. Shkojnė nė xhami tė premteve dhe nė kishė tė dielave, duke nxjerrė si pretekst se nė ditėn e gjykimit do tė kenė mbrojtjen e profetit tė vėrtetė; mirėpo, se kush na qenka ky profet, nuk janė nė gjendje ta pėrcaktojnė nė kėtė botė”.

  *

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar chino pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mjekesia Lexo Postimin
  KUsh shan Jezusin ka shajt dhe muslimanet
  shum e vertet

  kush e sha ISEN a.s. (jezusin ) ika shajt muslimanet.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar injejti pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #9
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Uthulla e forte, prish enen e vet!!!
  Jarigas

 16. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  E Jezusi lutej:

  “Fali, o Atė, se nuk dinė ē’bėjnė!”

  Ndersa Muhamedi a,s kur paganet e goditen me gure ne Taif tha:

  "o Zot nxirr prej femijve te tyre njerez te mire besimtare"
  (ne kuptim te hadithit)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _Mersin_ : 21-05-2010 mė 03:07

 17. #11
  [ MUSLIM SUNNIT' ]
  Anėtarėsuar
  14-12-2007
  Vendndodhja
  Mitrovicė/Tavnik City
  Mosha
  28
  Postime
  198
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Jezusi (Isai a.s) ėshtė sikurse edhe gjithė profetėt tjerė rob i zgjedhur dhe i dėrguar i Allahut.

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar f.Tahiri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #12
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Sillu me tjetrin ashtu sic do deshiroje qe tjetri te sillej me ty!

  Jezus Krishti
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 20. #13
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,390
  Faleminderit
  6
  42 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga f.Tahiri Lexo Postimin
  e ke ndonje gje ti, legjenden tone Tahiri007?

 21. #14
  [ MUSLIM SUNNIT' ]
  Anėtarėsuar
  14-12-2007
  Vendndodhja
  Mitrovicė/Tavnik City
  Mosha
  28
  Postime
  198
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
  e ke ndonje gje ti, legjenden tone Tahiri007?
  Une jam tahiri07
  T'pershendes.
  Jezusi (Isai a.s) ėshtė sikurse edhe gjithė profetėt tjerė rob i zgjedhur dhe i dėrguar i Allahut.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar f.Tahiri pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  729
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje me mirėsi, se atėherė ai, mes teje dhe tė cilit ka armiqėsi, do tė bėhet (si) mik i afėrt.
  Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė.


  Zoti nė Kuran : 41. Fussilet, 34-35

 24. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  729
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime


  Pak para sulmit izraelit, ne floten turke gjat namazit te sabahut prifti i krishter i bashkangjitėt besimtarėve nė lutje me ritėt e tia respektuese. A s'ėshtė kjo provė e tolerancės dhe mirkuptimit fetar ? Sigurisht qe po, kėto jan shenja per ata qe jan ne kerkim te urtėsis !

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Gj.Fishta pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2010
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Edhe kisha edhe xhamija te dyja shtepijat e Zotit jane

  Ne dyjat Zotit i lutet. Vete si katolik po te mos kishem mundesi me shkue ne kish dote hyja ne xhami me besim se ashtu do te ishem afer Zotit

 27. #18
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Sillu mirė me njerėzit, respekto familjen dhe tė afėrmit, ndihmo njerėzit nė nevojė, ji gjithmonė i drejtė dhe i sinqertė!

  Kėto janė gjėrat e nevojshme pėr tė marrė shpėrblimin e Zotit, e jo falja, agjėrimi apo ritualet tjera!
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke dėshirė tė ta bėjnė ty!

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar prizrenasi_30 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #19
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Vete Muhamedi ka thene:

  "Nuk ka asgje me te rende ne peshojen e besimtarit ne Diten e Gjykimit sesa morali i mire, dhe ai qe ka moral te mire, e arrine graden e agjeruesit (qe agjeron) vazhdimisht, dhe ai eshte i dobet ne ibadet.
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke dėshirė tė ta bėjnė ty!

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar prizrenasi_30 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #20
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  28
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  24
  10 falenderime nė 8 postime
  Zoti ėshtė aty ku ka bashkėpunim/
  Zoti ėshtė aty ku ka dashuri/

  Njerėzit shpirt pastėr ishin pakėsuar, botėn luftė e skamje e kish pushtuar/
  Pėr tė ligėt katėr libra ēfarė kanė shkruar ?
  Ata qė vrasin njerėz, ata qė lartėsojnė rracėn e tyre, ata qė bėjnė padrejtėsi.
  "Nga ne s'mund tė jenė"

  Tė ligėt nuk njohin as ligje e as libra, sikur tashmė bota luftėra tė mos kish/
  Ēfarė i the Faraonit t'i o Musa ??
  Ata qė vrasin njerėz, ata qė lartėsojnė rracėn e tyre, ata qė bėjnė padrejtėsi.
  "Nga ne s'mund tė jenė"

  Kush njeriun nuk e do, kush nuk mėshiron, robin kush dhunon,
  "Nga ne s'mund tė jenė"

  Sikur dashuria zemrat tė mbushte, fėmijėt e uritur tė mos lotonin mė, t'i pėr dashurinė ēfarė the o Isa (Jesus) ?
  Kush njeriun nuk e do, kush nuk mėshiron, robin kush dhunon,
  "Nga ne s'mund tė jenė"

  Liria kish humbur, kish mbaruar drejtėsia, njerėzit e pa fajshėm po dhunoheshin.
  Ēfarė i the t'i popullit o Muhamed ?
  Tė varfėrit kush nuk i ndihmon, nė ndihmė kush nuk vrapon, Zotit kush frikė nuk i ka.
  "Nga ne s'mund tė jenė"
  Burri 1 X flet !

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •