Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Elonaa Lexo Postimin
    ti mendon dhe ke shpres se ke force te ndryshosh nje hajdut dhe nje kriminel apo drogaxhi.????Jane institucione te tera ne sherbim te ketij qellimi dhe s'kan shume rezultate te mira ne punen e tyre.Ruhu nga ata mos te vrasin e shpirt!
    Nuk eshte puna se kush e merr persiper ta bej ndryshimin, por po them qe ca njerez e kane te domosdoshme ndryshimin. Nuk mund te pranohen sic jane qofte dhe nga ai/ajo qe i do apo jo?
    Po sikur nje i afermi i juaj te merte droge ti do i ktheje kurrizin, apo do e keshilloje te kerkonte ndihme?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 27-04-2010 më 14:01

  2. #22
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Ndryshimet vetem sa do ta mbajne ndarjen pezull ,per nje fare kohe , por nuk do ndryshoj gje.

    Engjej nuk behemi dhe nuk i bejm dot !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  3. #23
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk eshte puna se kush e merr persiper ta bej ndryshimin, por po them qe ca njerez e kane te domosdoshme ndryshimin. Nuk mund te pranohen sic jane qofte dhe nga ai/ajo qe i do apo jo?
    Po sikur nje i afermi i juaj te merte droge ti do i ktheje kurrizin, apo do e keshilloje te kerkonte ndihme?

    Mia@ respektoj mendimin tend .
    Kur komentova kisha parasysh gjera te vogla te karrakterit apo te paraqitjes se jashtme.
    Keto gjera qe ti ke parashtryar jane gjera sh serioze .Sigurisht qe do perpiqesha ti tregoja dikujt rrugen e drejte dhe do ta coja ne institucionet perkatese .Por eshte sh e veshtire qe dikush qe eshte vrases ( larg nga ta ) ose qe pin dhe merr droge te heqi dore nga zakoni.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    per gjera te vogla ja vlen te ndryshosh por ,karakterin, sjelljen,paraqitjen e jashtme si pershembull me vene perce sjam tu vu gjo

  5. #25
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anëtarësuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781
    Karakteri njeriut smundet te ndyshon, vetem qe nje person kerkon ate,por nese te terhjekin veretje me shume se nje person mire eshte te behesh vetkritik i vetvetes dhe te kuptosh se duhet te permisosh disa sjellje.
    - - Shumë shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askë!
    Agim Metbala"

  6. #26
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    njeriu smundet te ndryshoj i teri ashtu si nuk mundem edhe une te ndryshoj jam ky qe jam tjeter smund te behem mundem vetem te ndryshoj ndonje cilsi mirpo jo te gjitha cilsit
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  7. #27
    E larguar pergjithmone Maska e izabella
    Anëtarësuar
    12-07-2009
    Vendndodhja
    Ne nje cep te kesaj bote...
    Postime
    1,780
    Karakteri i njeriut nuk mund te ndryshoje dot...sepse sado qe te mundohesh te ndryshosh dhe te pershtatesh....do vije nje dite dhe ti do te duash te jesh vetvetja....nuk mundet ta kalosh jeten ne nje menyre te tille....te ndryshosh karakterin tend per ti bere qejfin partnerit nuk eshte zgjidhje sepse do vije dita dhe nuk do mundesh te vazhdosh me kete ndryshim....ne jemi keto qe jemi me te mirat dhe te keqiat qe kemi....--

    PS.ka dhe disa vese qe mund te themi qe ndryshohen disa qe i ka thene dhe mia pak me lart por si karakter nuk mund te ndryshojme dot....
    Non mollare mai !!!!

  8. #28
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Sja vlen te ndryshosh per asnje sa do e madhe qofte dashuria per personin ne fjale , plus qe karakteri nje njeriu lind e vdes i till , nuk ndryshon sikur toka me qiellin te puqet ...
    Te rrejm kot e te themi qe kjo gje ndodhe ...

  9. #29
    Varet cdo rrast nuk eshte njelloj...
    Nese njeri nga te dy ka disa vese ose gjera qe shqetesojne palen tjeter nese do ta mbaje gjalle lidhjen e tij ben percapje per njeriun qe ai do ...sigurisht nese shikon qe ja vlere te mare ate mundim per permiresimin e karakterit te tij....
    shume njerez kane karakter te veshtire nese kane deshire te ndryshojne per te miren e tyre besoj se ja vlen ........
    Cdo cift kalon periudha krize po sic cdo gje edhe ne lidhjet e dy personave gjithmone ka edhe furtuna zgjidhja me e mire per cdo situate edhe rezultati me te plota vine gjithmone nga biseda ........
    Biseda zgjidh cdo problem ...Ndryshimi varet perseri se cfare kuptimi ka
    ps burri eshte burre une nuk e shikoj dot me mesalle te laje rrobat ne dore
    nje person tjeter mendon se do e ndryshoje burrin edhe i pelqen te laje rrobat ...
    njeriu duhet te ndryshoje vetem per permiresine e tij jo te humbe karakterin...
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  10. #30
    Citim Postuar më parë nga izabella Lexo Postimin
    Karakteri i njeriut nuk mund te ndryshoje dot...sepse sado qe te mundohesh te ndryshosh dhe te pershtatesh....do vije nje dite dhe ti do te duash te jesh vetvetja....nuk mundet ta kalosh jeten ne nje menyre te tille....te ndryshosh karakterin tend per ti bere qejfin partnerit nuk eshte zgjidhje sepse do vije dita dhe nuk do mundesh te vazhdosh me kete ndryshim....ne jemi keto qe jemi me te mirat dhe te keqiat qe kemi....--

    PS.ka dhe disa vese qe mund te themi qe ndryshohen disa qe i ka thene dhe mia pak me lart por si karakter nuk mund te ndryshojme dot....
    Izabella e dashur jame dakort deri diku me ty...
    por nuk ka nuk mundem te ndryshoj ka vetem nuk dua
    si nuk ndryshon karakteri .....?Karakteri nuk ndyshon po rregullohet nese ai vet ka deshire te permiresohet...
    Nese nje person ka afer nje njeri qe me dashuri mundohet ta bej karakterin e tij me te mire si nuk ndryshoka karakteri
    po problemi qendor se ditet e sotme asnje ska kurajo te meret me tjetrin qofte lidhje qofte martese ose ne shoqeri
    na mungon nje gje kryesore biseda dhe komunikimi nje gje qe po thuaj se ne shume cifte nuk egziston...
    ps (nese nje njeri nuk di te sillet ose ofendon ose zdi te vishet ...
    kjo zdo te thote se ai njeri nuk ndryshon)
    mundohesh me miresjellje ti shpjegosh disa gjera per permiresimin e tij
    qe te dy mundohen te ndihmojne njeri tjetrin...
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  11. #31
    E larguar pergjithmone Maska e izabella
    Anëtarësuar
    12-07-2009
    Vendndodhja
    Ne nje cep te kesaj bote...
    Postime
    1,780
    Citim Postuar më parë nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
    Izabella e dashur jame dakort deri diku me ty...
    por nuk ka nuk mundem te ndryshoj ka vetem nuk dua
    si nuk ndryshon karakteri .....?Karakteri nuk ndyshon po rregullohet nese ai vet ka deshire te permiresohet...
    Nese nje person ka afer nje njeri qe me dashuri mundohet ta bej karakterin e tij me te mire si nuk ndryshoka karakteri
    po problemi qendor se ditet e sotme asnje ska kurajo te meret me tjetrin qofte lidhje qofte martese ose ne shoqeri
    na mungon nje gje kryesore biseda dhe komunikimi nje gje qe po thuaj se ne shume cifte nuk egziston...
    ps (nese nje njeri nuk di te sillet ose ofendon ose zdi te vishet ...
    kjo zdo te thote se ai njeri nuk ndryshon)
    mundohesh me miresjellje ti shpjegosh disa gjera per permiresimin e tij
    qe te dy mundohen te ndihmojne njeri tjetrin...
    Sic thashe ka disa vese qe ndryshojne por ama thelbi i karakterit mbetet po ai dhe se ndryshon dot....
    ps nje njeri ka qene per 30 vjet i gatuar ne ate menyre jetese ose me ate tip qe ka dhe sado qe te mundohesh nuk e ndryshon dot te terin...mund te beje sikur ndryshon per hatrin tend por ama mbas disa kohesh do te kthehet e te jete po i njejti sepse AI eshte AI me ate karakter.......
    Eshte e vertete qe ne shume raste mungon komunikimi i mjaftueshem.....
    Per mendimin tim njeriu duhet ta dashuroje tjetrin ashtu sic eshte per ate qe eshte dhe jo me shpresen he se don e ndryshoj une.....sepse po nejte me kete shprese do te zhgenjehesh.....nuk mund te ndryshojme askend.....mund te ndihmojme ne ndryshimin e disa veseve qe nuk jane te mira ama si karakter se ndryshojme dot....
    Non mollare mai !!!!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk eshte puna se kush e merr persiper ta bej ndryshimin, por po them qe ca njerez e kane te domosdoshme ndryshimin. Nuk mund te pranohen sic jane qofte dhe nga ai/ajo qe i do apo jo?
    Po sikur nje i afermi i juaj te merte droge ti do i ktheje kurrizin, apo do e keshilloje te kerkonte ndihme?

    Ahhh kshilla ime do ishte nje pike uje ne oqean.Nuk heq dore njeriu as nga veset e lindura as edhe nga to te fituara gjat jetes.Po kur hyn te dashurosh dike ose dashuroje ashtu sic eshte ose largohu.Nuk e ndryshon dot!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga Elonaa
    Ahhh kshilla ime do ishte nje pike uje ne oqean.Nuk heq dore njeriu as nga veset e lindura as edhe nga to te fituara gjat jetes.Po kur hyn te dashurosh dike ose dashuroje ashtu sic eshte ose largohu.Nuk e ndryshon dot!
    Ndryshon, ndryshon, por varet nga aftësia e atij që do të të ndryshojë. Duhet punë edukative dhe pak nga pak , pa u grindur. Gjërat duhen thënë një një mënyrë të tillë që ajo ta kuptojë vetë që e ka gabim dhe të ndryshojë. Kur e kupton se ti ke të drejtë, i rritet respekti për ty.
    Po të ishim bashkë, unë do të kisha ndryshuar ty Elona.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Elonaa Lexo Postimin
    Ahhh kshilla ime do ishte nje pike uje ne oqean.Nuk heq dore njeriu as nga veset e lindura as edhe nga to te fituara gjat jetes.Po kur hyn te dashurosh dike ose dashuroje ashtu sic eshte ose largohu.Nuk e ndryshon dot!
    Jam dakort me ty deri ne nje fare mase, por mos harro se ka dhe njerez qe jeta i ndryshon jo per mire. Kur e njeh ti ka cilesi te mira, por i ndodh dicka ne jete qe e shtyn te ndyshoje sjellje, dhe disi karakterin.
    Ka shume cifte qe kur martohen shprehen, qe burri im nuk ehte me ai qe ka qene . Eshte bere agresiv, i ftohte, ..etj. Ti cdo beje ? Nuk do perpiqeshe te gjeje shkakun se cfare e shtyu burrin te ndryshoje? Cfare e shqeteson? Direkt do i jepje duart?

  15. #35
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Ti cdo beje ? Nuk do perpiqeshe te gjeje shkakun se cfare e shtyu burrin te ndryshoje? Cfare e shqeteson? Direkt do i jepje duart?
    Intervalin e kohes nga ndryshimi deri ne dhenien e duarve,do e kalonte duke u ankuar per fatin e keq qe i kishte rene per pjese...nuk keni kohe te mereni me analiza pasi ajo kohe qe keni nuk ju mjafton as per t'u ankuar..

  16. #36
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Normalisht kur zgjedhim te kemi nje lidhje me dike e bejme sepse kemi ndjenje dhe sepse ky njeri na pelqen. te pelqesh dike do te thote qe te pelqen karakteri pamja, sjellja etj etj..tani askush nuk eshte perfekt, cdonjeri nga ne ka te metat e tija dhe nese keto te meta per ne jane aq te renda atehere ne nuk do te lidheshim fare me ate njeri apo jo??? mund te ndodhe dhe tjetra qe fillimisht terhiqemi shume nga nje person, bieme ne dashuri (dashuria eshte e verber fillimisht) por pastaj sa me shume rrime me ate njeri aq me shume e kuptojme qe jemi te papershtatshem dhe ketu ndodh ajo qe ne e quajme ''ndryshim''. shume njerez kerkojne tek ai njeri ate qe ne te vertete nuk eshte pra mundohen ta ndryshoje,dhe shume te tjere vendosin te ndahen,(gjeja me e drejte per mendimin tim).. fakti eshte qe ne te gjithe jemi bere ne nje menyre, me te mirat dhe te metat tona dhe nuk ndryshojme dot. eshte normale qe per hir te bashkjeteses mundohemi ti pershtatemi sa me shume partnerit, por e perserish eshte e pamundur te ndryshoje karakteri i nje njeriu.. ne fund te fundit nese une zgjedh dike e bej sepse me pelqen ashtu sic eshte..
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Nuk ndryshova edhe pse jom i vetdishem se shoqria e prishur nuk i prano te miret.Nji hogj esht i pa deshiruar ne nji shoqri rezilhane.As nji her nuk dua te ndryshoj vetveten time ,Edhe nji luhatje te vogel nuk ja vle kure ke pun me njerz labil qe mund te jet rac majmuni e jo nga njeriu.Sot esht ekonomi tregu sta mer kush mallin e mire po te lire hahaha.

  18. #38
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Edhe nese me ,,gjuajn''me rrebeshe fjalesh une do te theme,qe do ndryshoja ndoshta dicka per veten time,por jo se dikush do me merrte vetem nese ndryshoj,ai eshte ,,ndryshim i dhunshem''dhe mund ta thuash vetem me goje e ne realitet ai ndryshim eshte te genjesh veten dhe partnerin.
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  19. #39
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anëtarësuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    - Personalisht une mund te them se do ndryshoja per njeriun qe e dua pa asni dyshim, Sigurisht se njeriu nuk mund te ndryshoj 100% karakterin e tije por megjithat nese partnerit-es do ti pelqente qe une te ndryshoja disa pjes .. Pse jo!!!
    Ndryshimi eshte i njeriut, une mendoj se ne ndryshojm te gjithe por varet ku dhe kur sepse vet jeta na imponon disa her qe ne te ndryshojm per ta kuptuar boten e tjetri.
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  20. #40
    Te ndryshosh ne kuptimin pozitiv dhe per te mire,ja vlen per qdo ke dhe qdo here!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •