Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791

    Cila është arsyeja që një person shkruan "shkrime" të tilla?

    Duke shikuar në internet hasa në një shkrim tepër të çuditshëm, në njërin aspekt tejet të paarsyeshëm, i cili instiktivisht më bëri të mendoj për jetën e personit që e ka shkruar këtë "shkrim", i cili shkrim haptazi bën thirrje për "efektet pozitive të një vrasjeje", ndërsa pyetja ime ishte: "Çfarë e bën një person të rëndomtë, të shkruaj gjëra të tilla?!"

    Shkrimi për të cilin po bëhet fjalë!

    Arti i Vrasjes

    Vrasje nuk bëjnë vetëm kriminelët, të gjithë e dijmë këtë fakt. Nuk janë vetëm kriminelët ata që vrasin njerëz, sepse së pari duhet të jesh njëri që pastaj të shëndrohesh në kriminel. Pra asnjëri nuk lind kriminel, por me kalimin e kohës bëhesh i tillë, por çfarë e shtyen një njëri që të bëhet i tillë, një kriminel, vrasës apo thjesht një kriminel i cili në njërën formë apo tjetrën dëshiron vetëm të shkatkoj dhimbje. Janë shumë arsye pse njerëzit e rëndomtë shëndrohen në kriminel, njëra ndër to dhe inati apo urrejtja e një përsoni, gjë e cila shumicën e rasteve shfaqet tek njerëz më shumë të diskriminuar nga shoqëria. Kështu, të gjithë njerëzit në botë kanë dikë afër të cilin e urrejnë, madje atë njëri gjatë gjithë kohës e mendojnë duke thënë: "Po sikur mos të ekzistonte", por të paktë janë ata të cilët marrin vendimin e madh që t'a vrasin përsonin të cilin e ka inat apo e urren. Por pyetjes të cilës dua t'i përgjigjem tani që më pas të kaloj në një frazë tjetër është: "Çfarë e bën atë person t'a marr këtë vendim?", kjo është ajo e cila na bën të qartë gjendjen e një të diskriminuari apo të nënvlerësuari. Arsyeja pse një person merr vendimin që të vrasë përsonin të cilin e urren është se: "Personi në fjalë që ka kryer krimin, ka vendosur të bëj atë çfarë i ka thënë zemra dhe jo ajo çfarë i ka thënë mendja", gjë e cila tek unë vlerësohet me notën 0, fatkeqësishtë, jo për faktin që (tanimë quhet) krimineli në fjalë ka bër një gabim sepse ka vrarë një person por për faktin që (tanimë quhet) krimineli në fjalë "ka bër gabim sepse nga ajo vrasje ai nuk ka fituar asgjë ... asgjë, veqse një stresi të madh në kokë, depresioni, mendimeve të errëta etj. (deri në momentin sa të vij policia)". Por më konkretishtë arsyeja pse një person ndërmerr vendim të tillë është se, ai person e ndjen veten të diskriminuar nga personi të cilin e ka vrarë, poashtu ndjen se nëse ai vdes gjithcka rregullohet dhe kjo gjithsesi do të ndodhte po sikur viktima e parë e kriminelit të mos ishte një përson të cilin e urren, sepse kur personin e parë të cilin e vret krimineli të qëllojë përson i urryer i ekzekutuesit (kriminelit), atëherë do jetë tejet e disfavorshme për kriminelin sepse menjëherë pas vrasjes ai nuk do të shijojë kënaqësinë që sjell vrasje, përkundrazi ai do ndjehet i stresuar, nën depresion etj., sepse është vrasja e parë dhe i ekzekutuari është një i urryer.

    Kush duhet të jetë viktima e parë?

    Viktima e parë jo domosdoshmërishtë duhet të jetë një person i panjohur, kjo për shumë arsye, por ajo e cila është më e rëndësishmja është që viktima e parë të shërbej si eksperiment. E dijmë që një vepër të jetë sa më e përsosur duhet të eksperimentohet shumë herë, por në këtë rast është i vlefshëm eksperimentimi por jo me shifra të mëdha, do eksperimentohet deri në atë moment kur vrasësi do e ndjejë vetën të fortë që të përballet me personin për të cilin deri në këtë moment ka pritur, duke punuar aq shumë në atë drejtim. Pra personin të cilin si fillestar (duke mos pasur njohuri aspak mbi vrasjen/vrasjet) e ke konsideruar se duhet t'a vrasësh të parin, duhet t'a ndryshosh dhe t'a vendosesh të fundit në listë. Por kush do të jetë viktima e parë me ngulm dhe shumë kuriozitet do pyesje! Viktima e parë duhet të jetë një person i panjohur, emrin e të cilit do t'a marrësh vesh nga persona të cilët paguajnë njerëz që të vrasin njerëz.

    Ecuria e punës dhe Viktima e Parë!

    Dhe ti do të jesh ai person i cili do negociosh për çmimin e personit të cilin do të vrasësh. Atje do marrësh emrin e personit, do kryesh punën për të cilën do paguhesh, do shkosh tek vendi ku të është caktuar të marrësh paratë dhe më pas do të jesh një person i thjeshtë, një qytetar i thjeshtë, i papunë por me para, një person më tepër i rrespektuar, një person vizionar, më i arsyeshem dhe komplet. Dhe më e mira e së mirës është se nuk do të jesh aspak i vrarë, aspak i stresuar, aspak i shqetësuar, aspak i frikësuar etj., dhe e di pse? Sepse ke vrarë një person për të cilin nuk dije asgjë, por për të cilin mësove shumëçka për pak minuta, njohuri të cilat t'i ofruan personat të cilët të paguajtën për vrasjen, likuidimin e viktimës, poashtu nga kjo vrasje ke fituar dhe një lloj eksperience të cilën 98% e personave në botë e ëndërrojnë t'a bëjnë, të paktën 7 herë në vit. Dhe kryearsyeja apo ai dekorimi i cili qëndron mbi të gjitha dekorimet të tjera pas vrasjes është se ti (vrasësi, krimineli) ke arritur t'a përjetosh ndjesinë e cila quhet "Arti i Vrasjes", në një viktimë të cilën nuk e ke njohuar asnjëherë, për të cilën viktim nuk do të ndjeshë keqardhje.

    Viktimat dhe viktima e fundit

    Ti do të vazhdosh punën tënde, në të njejtën mënyre, me të njejtin ritëm dhe strategji, nga e cila punë përveq përvojes, artit, ndjesisë, arsyeshmërisë, meditimit, kompletimit të personalitetit dhe arritjes qëllimit, ti do të kesh dhe përfitime materiale për të cilat një njëri i rëndomtë (si ti dikur) punon 2-4 vite për t'i fituar. Kështu do vazhdosh duke vrarë viktima të tjera (duke marrë parasyshv që viktimat nuk duhet të jenë të shumta) deri në atë moment kur do të ndjesh se ke fituar eksperiencën, ndjesinë dhe arsyet më të forta të mundshme për t'i dhënë fund personit të cilit kohë më parë kishe dëshirë t'i ipje fund, atë ditë (kur ti do ta ndjesh) do të kesh mundësinë t'a bësh këtë gjë. Asnjëherë nuk e ke kuptuar pse viktima e fundit (simbas këshillave të mia) duhet të jetë ai të cilin (simbas teje) duhet të ishte i pari ... !!! Tani do mundohem t'a spjegojë këtë pjesë në një formë më të lehtë, besoj shumë të kapshme .... Viktima e fundit duhet të jetë ai person të cilin me gjithë shpirt e urren për këto arsye:
    1. Sepse po të jetë viktima e parë, do të kesh shumë probleme
    2. Sepse po të jetë viktima e parë, nuk do të kesh mundësinë të ndjesh ndjesinë e paimagjinueshme të Artit të Vrasjes
    3. Sepse po të jetë viktima e parë, do t'a bësh krimin dhe përfundimishtë do të pendohesh
    4. Sepse po të jetë viktima e parë, nuk do të fitoja asgjë të vetme, madje as edhe një pikë të vogël kënaqësie.
    etj.
    Ndërsa arsyet pse kjo viktimë të jetë e fundit janë të vetkuptueshme pas kësaj, gjithsesi po i spjegoj edhe ato, vrasja e fundit dhe e rëndësishme duhet të jetë me botë, sepse është një vrasje e cila ka kohë që qëndron e strukur në një cep por me një vizion, fatmirësishtë pozitiv. Viktima e fundit, duhet të jetë personin të cilin e urren, për arsyen e fortë e cila është: "Të ndjesh artin e vrasjes", art të cilin të paktë janë njerëzit në botë të cilët e shijojnë. Viktima e fundit do të jetë mllefi i viktimave tjera, do të jetë pendimi i viktimave tjera, do të jetë arsyeja e viktimave të para, do të jetë ajo viktimë e cila të frigonte aq shumë saqë të bëri të marrësh vendimin ndoshta "të gabuar" që të vrasësh disa persona dhe të bëhesh vrasës. Është ajo viktimë e cila paarsye, të bëri jetën të pakuptimtë, por sjellja e të cilit të bëri superiorë. Është viktima e vetme të cilën e ke vrarë me kënaqësi dhe me bollëk arsye në kokë dhe me pak fjalë: "Ëmbëlsirën për Fund".

    Konkluzioni

    Konkluzioni është i qartë, si fillim një njëri me botë dhe tërësisht i arsyeshëm, një person i rrespektuar, një person i cili pas vrasjeve është një person i thjeshtë aspak kompleksiv, një familjar i këndshëm, një familje e mirë, një person aspak i veçuar nga të tjerët për gjëra negative, një person i kërkuar për zgjidhjen e problemeve të cilat i shqetësojnë të afërmit, lagjen etj., një personalitet i kompletuar, një qënie mirë e menduar, një person me eksperienca të mëdha, një person të cilin e ëndërrojnë një përqindje e madhe e botës kur shkojnë në shtratë, një prind i mirë, një person aspak problematik .... Të gjitha këto do të vërehen menjëherë pas vrasjes së viktimes së fundit.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  2. #2
    "Çfarë e bën një person të rëndomtë, të shkruaj gjëra të tilla?!"

    Kjo gje eshte shkruar nga dikush qe edhe ka perjetuar dicka te tille,ka vepruar ne kete menyre dhe tani di ti spjegoje kaq mire.
    Kurse sa i perket pyetjes se pse i ka shkruar..cdokush shkruan atehere kur ka dicka per te thene,njejte dhe me kete ka dashur te thote dicka,te tregoje dicka veqanerisht duke marre parasysh se shkrime te tilla ka pak.Emri me siguri nuk eshte i publikuar (perpos nese ky shkrimtari me pas edhe eshte cmendur),qe mos dihet kush na qenka ky vrases-shkrimtari
    Perënditë caktuan që, para suksesit, njeriu të djersitet.
    Hesiodi

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2008
    Vendndodhja
    Durres
    Postime
    195
    Un mendoj se e ka shkruar kete sepse ky njeri e di se c'eshte jeta shum shum mir.
    Dhe ka kaluar shume ose ka kuptuar shume pa kaluar. Nuk them se ka kaluar keto qe thote apo esht vrases.
    Arsyeja pse e ka shkruar mund te jete vendosmeria ose deshira per hakmarrje dhe drejtesi ashtu si e mendon ai drejtesine.
    Naten!

  4. #4
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Po mendoja ti veja ne praktik keto qe ka then ky ne shkrim

    O zot ka ardh fundi botes lloj lloj monstre jeton ne kete toke ...

  5. #5
    E larguar pergjithmone Maska e izabella
    Anëtarësuar
    12-07-2009
    Vendndodhja
    Ne nje cep te kesaj bote...
    Postime
    1,780
    Tamam lloj lloj monstre jeton ne toke....cfare spo na degjojne veshet
    Non mollare mai !!!!

  6. #6
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anëtarësuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    kto gjera mesohen ne sociologji (specializim) dhe ne akademin e kriminalistikes

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Realisht kam arritur në një konkluzion: "Personi në fjalë që e ka shkruar këtë është njëri i ndikuar komplet nga tekstet e muzikës "Death/Black Metal" ose është njëri i cili kategorikisht bie në kundërshtim me mendimin e parë, është edhe vetë personi në fjalë i diskriminuar nga shoqëria dhe dëshiron në njërën form apo tjetren ta shpreh mllefin e tij."
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    Nuk Esht Larg Menq Qe Nje Dit Te Ndodh Nje Vrasje Seriale Ne Kosove

  9. #9
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Nuk i lat vend fantazis fare!

    Ka njerëz me imagjinatë , dhe mund të provoj të shkruaj gjëra të tilla.

    Nëse kjo është një jetpërshkrim i dikujt, atëher , është fjala për rast psikiatrik.

    Herdokurdo , një njeri që do të vepronte në këtë mënyrë , pra të vras , e pastaj të kthehet në jeten normale , do të "gufoi!"


    Kili
    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    BAC, U KRYMB!
    PO TENTOJN TA NGULFATIN VETVENDOSJE! QË NË FILLIM KOMUNISTAT TITISTO-ENVERISTO-RUGOVIST!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •