Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e MariglenD
  Anėtarėsuar
  27-06-2009
  Postime
  17

  Arkeologjija Sllave

  Ka shume debate neper rethet "intelektualo"-arkeologjike sllave, per ate se kur dhe si kan ardhur Sllavet ne Ilirik dhe pse nuk mund te gjindet asnje artefakt sllav nga ato shekuj 7-8-9, kurse artefaktet sllave na dalkan diku nga shekulli 10-11...

  Cka mendoni per kete "fenomen" dhe gjetje spekakulare te tyre...

  Me te vertete, nuk jane gjetur deri tani artefakte sllave te shekujve te hershem (periudha kur kan ardhur ketu ne keto troje)?

 2. #2
  Sepse sllavet nuk ishin etni kur erdhen ne Ballkan. Ngjizja etnike ndodhi vetem atehere kur grupe njerezish me te kaluar etnike te ndryshme u bashkuan rreth kishes te ritit sllavik, ku dalengadale u transmetua dhe gjuha ne popullsine lokale, si gjuhe kulture dhe liturgjie.
  Nuk kane per tu gjetur kurre artifakte te popullsise indigjene me identitet sllav, thjesht sepse kjo race nuk egzistonte.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 3. #3
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Sepse sllavet nuk ishin etni kur erdhen ne Ballkan. Ngjizja etnike ndodhi vetem atehere kur grupe njerezish me te kaluar etnike te ndryshme u bashkuan rreth kishes te ritit sllavik, ku dalengadale u transmetua dhe gjuha ne popullsine lokale, si gjuhe kulture dhe liturgjie.
  Nuk kane per tu gjetur kurre artifakte te popullsise indigjene me identitet sllav, thjesht sepse kjo race nuk egzistonte.
  ku je mer ajke ???ke hum fare

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Te ashtuquajturit sllav te jugut nuk kane me se te mburren sa i perket arkeologjise se tyre.
  Ata jane munduar qe ne menyre akademike te shtremberojne historine,faktet etj.Ata kane shtremberuar edhe prejardhjen e kishave ne Kosove,ku deri diku kane arritur edhe ti pervetesojne sepse dihet qe shumica nga ato te vjetrat kane qene te shqiptareve ortodoks.

  Arkeologjija e vetme e tyre jane keto :
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 5. #5
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Citim Postuar mė parė nga MariglenD Lexo Postimin
  Ka shume debate neper rethet "intelektualo"-arkeologjike sllave, per ate se kur dhe si kan ardhur Sllavet ne Ilirik dhe pse nuk mund te gjindet asnje artefakt sllav nga ato shekuj 7-8-9, kurse artefaktet sllave na dalkan diku nga shekulli 10-11...

  Cka mendoni per kete "fenomen" dhe gjetje spekakulare te tyre...

  Me te vertete, nuk jane gjetur deri tani artefakte sllave te shekujve te hershem (periudha kur kan ardhur ketu ne keto troje)?
  Gjithashtu artifaktet mungojne plotesisht qe nga vitet 600deri ne vitet 1000, nga gjiri i artes deri ne kosoven e sotme.
  Nese keni i sillni, i beni nder historise.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e RinorZ
  Anėtarėsuar
  08-06-2008
  Postime
  325
  Hmmm...

  Me kujtohet si sot kur vizitova Museun e qytetit te Vranjes (Serbia Jugore), dhe me thene te drejten pjesa dermuese, per te mos thene plotesishte ishte e pajisur me mbetje arkeologjike Ilire te gjetura ne ato treva, qe sot njihet si Lugina e Presheves...

  Te vetmet gje sende me vlere qe ishin per nacionalitetin Serb, ishin te kohes se mesjetes gje qe me shume ngjasonin ne ato Osmane, ndersa per anticitet nuk kishte...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,629
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Sepse sllavet nuk ishin etni kur erdhen ne Ballkan. Ngjizja etnike ndodhi vetem atehere kur grupe njerezish me te kaluar etnike te ndryshme u bashkuan rreth kishes te ritit sllavik, ku dalengadale u transmetua dhe gjuha ne popullsine lokale, si gjuhe kulture dhe liturgjie.
  Nuk kane per tu gjetur kurre artifakte te popullsise indigjene me identitet sllav, thjesht sepse kjo race nuk egzistonte.
  Perfundim te shkelqyshem, desha te shtoja se as qe egziston arkeologji sllave ne ballkane, ne viset e tyre te origjines po si ne rusin aktuale mund te diskutohet, aty dikun rrethe detit Azov, jane gjetur huj te ngulur ne lumej qe konsiderohen si vendbanime te para sllave.
  Vendbanime antike nuk kan patur atje ne vendin e tyre te origjines e lere me ne ballkn, kur dihet se sllavet ishin prore ne levizje, nga nje fushe ne tjetren prandaj njihet si popull endacak ose "skitet" =skitnica....populli qe shetisin, mos ti ngatrrojmi me skitete e hershem jo sllave qe jetonin rrethe detit Kaspikė e qe kane lene gjurme ne histori por edhe ne gjetjet arkeologjike me kasollat e tyre ne form bunkeri, definitivshte u instaluan ne Ukrainė dhe nje pjes kaloi danubin e mbeti ne thrakin veriore..;

  Me se miri si term per slalvet e ballkanit do ishte "arkeologjia para-sllave" sepse si e tha edhe dias10 del e pakuptimt te kerkohen gjetje sllave ne keto treva kur ata nuk jetonin aty fare, pra logjika e ndjek kesisoji se ato gjetje arkeologjike jane ose iliro thrake e pelasge ose romako bizantine e kurrsesi nuk mund te mbajn titullin shkencor "arkeologji sllave" diēka qe nuk ka ka egzistuar dhe nuk duhet te egzistoje as sot.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #8
  Ndoshta arkeologji nuk kane sllavet, por mbi 60% e toponimeve ne territoret e banuara nga shqiptaret..................sllave jane
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Qelekula ne Nish te cile thuhet esht mbaruar nga 957 koka njerzish gjate Luftes Serbo-turke 1809 (a din kush a ikan analizu me adn ajan serbe apo shqiptar.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 31-05-2010 mė 10:35

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1275316271
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,187
  Sa per etnicitetin "SERB" ta shofim se cfare thuan historian serb.


  -Stojan Novaković (1842-1915) Nuk ka asnje diskutim qe Orthodoxet jane quajtur "SERB" dhe nuk kishte etni "Serbe" as nuk ekzistonte .


  TJETER:
  vazhdon ..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Uriel : 13-07-2011 mė 18:34

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,187
  - Historiani Cek Josef Holeček (1853 Stožice – 1929 Praha) ..http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/fotogr ... o0732.html
  Emrin Serb e moren diku pas shekullit te mesem , qe ska lidhje ky emer me etnin Serbe qe pas shkeullit XX grupi religjioz te fes Orthodoxe te Ballkanit e formaun kete emer Serb per etni qe sot quhen Serb .
  Emri Serb ishte emer kyq vetem per Orthodoxet e jo per percaktim te nje etnie , kemi mijera te dhena historike per kete , shkruan Josef Holeček
  http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/fot.../foto0732.html


  edhe dhejtra shembuj te tjere , por nuk pranon forumi ne nje faqe me shume libra te postoj .

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,187
  Nga Libri i Dr RADOSLAV ROTKOVIĆ: CRNA GORA I DUŠANOVO CARSTVO
  Srbin Simo Matavulj u njegovoj knjizi "Bilješke jednog pisca" izdatoj u Beogradu 1939


  Serb jane quajtur vetem Orthodoxet dhe Serbi ishte vetem vendi i perkatesise fetare Orthodoxe .

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,137

  Pėr: Arkeologjija Sllave

  Ēele-Kulla e ndėrtuar nga turqit me 952 kafka shqiptarėsh nė Nish! Si e shiti bajraktari serb Millosh Obrenoviē kreun e kryengritjes, kelmendasin Gjergj Pjetri
  Albert Vataj
  Qė nga kohėt e lashta, mėnyra nga Evropa nė Lindjen e Mesme apo Azi dhe Evropė vrapoi nėpėr luginėn e Moravės sė Jugut. Nga vendi ku lumi Nishava derdhet nė Moravės Jugore, ndarjen e rrugėve nė dy drejtime – njė shkoi nė jug, tė Maqedonisė dhe Greqisė, dhe tjetra nė Lindje, nė Bullgari dhe nė Azinė e Vogėl.
  Kjo ėshtė ajo ku qyteti Nish u themelua nga Celts nė 3 pes shekullit. Nis ėshtė vendlindja e Konstandinit tė Madh dhe njė vend i disa ngjarjeve tė rėndėsishme, siē dėshmohet nga monumentet e shumta nė qytet.

  Mė keq e monumenteve tė Nishit ėshtė Cele Kula – Kulla Skull, e cila ėshtė e vendosur nė periferi perėndimore tė qytetit.

  Pinjolli i fisit tė Kelmendit, Gjergj Pjetri, udhėhoqi kryengritjen e tė krishterėve kundėr Perandorisė Osmane nė territorin e sotėm tė Serbisė.
  Pėr ta ndėshkuar kryeneēėsinė e tij, pushtuesit turq bėnė hakmarrje tė tmerrshme kundėr shqiptarėve ortodoks (vranė mijėra shqiptarė tė ritit bizantin, me 952 kafka tė tyre ndėrtuan Ēele-Kullėn, nė Nish), ndėrsa bajraktari serb, Millosh Obrenoviē, njė fshatar i pagdhendur, qė u pasurua nė kohėn e Turqisė, u lidh me turqit dhe ua ofroi kokėn e Gjergj Pjetrit, pėr ta qetėsuar zemėrimin e Perandorisė Osmane. Millosh Obrenoviē vrau nė pabesi pinjollin e fisit tė Kelmendit, kokėn e tė cilit ua dorėzoi turqve.

  Gjatė kryengritjes sė parė serbe, nė pranverė tė vitit 1809, rreth 12,000 kryengritėsit, tė armatosur me 11 kanonet, u zhvendos nga Deligradit nė Nish. Ata vėnė kampin 10 kilometra nga qyteti, afėr fshatit Kamenicė, duke u pėrgatitur pėr tė sulmuar. Beteja qe e ashpėr. Njė ditė mė vonė ushtria turke e 40.000 ardhur pėr tė luftuar kryengritjen. Greva kryesor i armiqve ishte nė mal Cegar, ku guvernatori Stevan Sinđelić kishte ushtrinė e tij tė 3000. Duke qenė tė paktė nė numėr dhe tė paaftė pėr t'i rezistuar, guvernatori shpėrtheu depo pluhur dhe vdiq sė bashku me shokėt e tij, duke shkaktuar humbje tė rėnda pėr armikun.

  Me urdhėr tė pashait NIS ', trupat e serbėve tė rėnė u pre koka, skinned, lėkura ishte i mbushur me pambuk dhe u dėrguan nė Stamboll.

  Kafkat janė pėrdorur pėr tė ndėrtuar Cele Kula, nė kalanė e Skulls. Kafkat ishin burgosur nė muret e jashtme tė kullės, nė boshllėqet midis tullave.
  Ka 56 rreshtat e tullave, secili pėrmban 17 kafka, duke e bėrė atė 952 kafka nė total. Cela Kula pėrfundimisht kalbur me kalimin e kohės, shumica kafka u shpėrbė, por ato qė mbeten tė shėrbejnė si jo vetėm dėshmitė e mizorisė sė Nishit Pashės, por edhe protestėn si tė frikshėm kundėr luftės.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...VKIWzVLUPfoBXB
  (Pėr shkrimin kam shfytėzuar materiale gjithandej nėpėr internet)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 14-01-2018 mė 13:12

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,137

  Pėr: Arkeologjija Sllave

  Populli serb mė i vjetri - njė pėrpjekje brutale pėr tė falsifikuar historinė
  Shkruan (Piše) Nikola Joksimović

  Teza se populli serb ėshtė populli mė i vjetėr nė botė deri vonė u konsiderua si njė mendim i drejtpėrdrejtė se Toka ishte njė pllakė e rrafshtė.
  Sidoqoftė, kjo tezė u bė aq e pėrhapur sa qė disa kohė mė parė mė shumė se 140 ekspertė nė fushėn e shkencave shoqėrore dhe shkencave humane nėnshkruan njė apel kundėr dėmit qė po i bėn shoqėrisė serbe.
  Qėllimi i apelit ėshtė tė paralajmėrojė publikun pėr dėmin e pėrpjekjeve brutale pėr tė falsifikuar historinė kombėtare serbe me qėllimin pėr tė krijuar njė pamje qė nuk ėshtė autentike dhe jo e bazuar nė fakte dhe pėr tė vendosur njė pamje mitike tė historisė serbe, thotė historiani Dejan Ristic.
  Serbėt, populli mė i vjetėr - luftuan kundėr Faraonit ...
  Ndėr "teoritė indigjene" pėr origjinėn e serbėve janė ata qė thonė se serbėt kanė origjinėn nė Sirius, nga India, se ata luftuan kundėr faraonėve egjiptianė dhe perandorėve kinezė, se ata jetuan nė territorin e Afrikės, Azisė dhe pjesė tė ndryshme tė Evropės.
  "Historia, si ēdo shkencė tjetėr, ėshtė para sė gjithash njė shkencė.
  Ajo bazohet nė fakte, nė kėrkimin e burimeve tė shkruara, nė analizėn e brendshme dhe tė jashtme tė burimeve historike.
  Te ne historianėt,ndryshe nga artisti,dhe arti mbėshtetet nė lirinė e shprehjes, nuk ka liri tė interpretimit historik tė ngjarjeve, personaliteteve, proceseve historike.
  Ne nuk mund tė interpretojmė sipas pikėpamjeve tona personale, politike, ideologjike, fetare, kulturore, gjuhėsore…
  Ne duhet t'i pėrmbahemi asaj qė pėrmbajnė burimet historike, nuk duhet tė shtojmė, nuk duhet tė ndėrtojmė, nuk duhet tė hedhim jashtė, "shpjegon Ristic.
  Apeli bashkoi jo vetėm studiues nė fusha tė ndryshme tė shkencave shoqėrore, historianė, arkeologė, etnologė, teologė, por edhe njerėz tė botėkuptimeve tė ndryshme ideologjike dhe politike.

  Cfare eshte pseudohistoria?
  Megjithėse nuk ka njė pėrcaktim tė pėrgjithshėm tė pseudohistorisė, tė gjitha interpretimet pajtohen qė pseudohistoria (historia e rremė) ėshtė trillim dhe falsifikim i sė kaluarės, qoftė pėr qėllime tė pėrditshme politike, qoftė pėr pėrfitime personale, shpjegon historiani Alexander Uzelac se ēfarė nėnkuptohet nga pseudohistoria.
  "Ajo qė ndan pseudo-historinė ose historinė e rreme nga historia ėshtė qė historia e rremė dhe interpretimi i saj nuk posedojnė ndonjė metodė shkencore.

  Pseudo-historianėt serbė zakonisht i referohen Kongresit tė Berlinit 1878, i cili thuhet se i ndalonte serbėt tė studionin historinė e tyre.

  Gjithashtu, disa prej tyre i referohen "Revolucionit Romak" gjatė sė cilės u shkatėrruan arritjet e civilizimit Etruskan ("Etrusce"), me origjinė serbe, ose pėr tė ndaluar veprėn e Milos S. Milojevic.
  Steva Todorovic, portret i Milos Milojevic. pershkrimet Milojevićeve u thirrėn nga konsulli rus nė Prizren, Ivan Jastrebov, "njė koleksion gėnjeshtrash dhe mashtrimesh tendencioze".
  Njė nga ndėrtimet e pseudo-historianėve serbė ėshtė "Shkolla e Historisė Vjenė-Berlin-Vatikan", njė term qė nuk ekziston nė shkencė, shpjegon Uzelac.
  Pseudo-histori nė Serbi - import nga NDH
  Kohėt e fundit, themeluesi i pseudohistorisė serbe ėshtė Olga Lukovic Pjanovic, i martuar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore me Adolf Bratoljub Klaic, krijuesi i neoplazmės kroate nė kohėn e NDH, i cili ėshtė nė
  "Drejtshkrimi rrėnjėsor" nė fuqi nė NDH ØØØ
  me gjersisht linku.https://rs-lat.sputniknews.com/anali...anje-istorije/

  -Steva Todorovic, portret i Milos Milojevic. pershkrimet Milojevićeve u thirrėn nga konsulli rus nė Prizren, Ivan Jastrebov, "njė koleksion gėnjeshtrash dhe mashtrimesh tendencioze".
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 23-01-2020 mė 10:22

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,137

  Pėr: Arkeologjija Sllave

  Gėnjeshtėr me e madhe historike: Bizanti nuk ka ekzistuar kurrė?!

  Termi bizanti ose perandoria Bizantine e shpiku "historiani" gjermane Heronim Wolf nė 1557, u pėrhap nga Montesquieu dhe agjentėt e Vatikanit tė cilėt dėshironin tė uzurpojnė lavdinė e Romės vetėm pėr veten e tyre.

  kjo imagjinat ( shpifur ) Bizantit pėr 1000 vite e me teper tė ekzistencės quajtur Perandorinė romake, Basileia Rhomaion, Rhomanķa, Imperium Romanum, Rumaninė, ose rum nė arabisht. Perandoria Romake kishte njė emėr dygjuhėsore nė gjuhėn latine dhe greke, dhe ase njera nuk ishte "Bizanti".

  Dy me te imagjinuar te vendit mė tė famshėm janė , Neverland nga pėrralla e Peter Panit dhe Bizantit, njė pėrrallė nė lidhje me historinė e manipuluar te Ballkanit. Shteti me emrin Bizant nuk ka ekzistuar kurrė! Kur fėmijėt tanė mėsojne nė lidhje me tė nė shkollė, ėshtė e njėjtė si kur ata mėsojne pėr Neverlandin.

  Dokumentet e Parlamentit Ekumenik (Vaseljenskih i Pomesnih) dhe tė gjithė Kishės lokale tė krishterė nuk ka asnjė fjalė Bizanti.
  Gjithashtu, nuk ka as Kostandinopoj e ase bizant.
  Nuk ka asnjė shenjtor bizantin nė kalendarin hėnor tė Kishės Ortodokse tė Krishterė.

  Nga 1054 deri mė 1557, Roma ishte duke u pėrpjekur pėr tė marrė mbi trashėgiminė kulturore tė pjesės lindore tė Perandorisė Romake, ose Roma e Re.

  Megjithatė, tė gjitha kėto pėrpjekje e Romės ishin tė pasuksesshme.

  Pastaj erdhi ide e madhe brilante.
  Unė do tė shpikė njė emėr tė ri pėr pjesėn lindore tė Perandorisė Romake dhe do tė thėrrasė atė Bizant.

  Termi bizantin ose Perandoria Bizantine e shpiku "historiani " gjermane Heron Wolf nė 1557, historia u pėrhap nga Montesquieu dhe agjentėt e Vatikanit qė dėshironin tė kapė lavdinė e Romės vetėm.

  Bizanti i tyre imagjinar u quajt Perandoria Romake, Basileia Rhomaion, Rhomanķa, Imperium Romanum, Rumani, ose Rum nė arabisht pėr 1.000 vjet e gjysmė ekzistencė.
  Tani pjesa lindore e Perandorisė Romake, e cila quhet Bizant, ka njė histori bizantine "tė vet" qė do tė shkruhet nė shekujt 16 dhe 17, dhe e cila nuk guxon tė barazohet me historinė e Perandorisė Romake.

  Emri Roma e re duhet tė fshihen nga tė gjitha historisė kombėtare dhe tė gjithė dokumentit kishtar dhe t'i jepte njė Bizantion re emrin apo Kostandinopojėn.

  Pyetja ėshtė se ēfarė ndodhi me trashėgiminė historike dhe kulturore serbe, e cila, me ndihmėn e historianėve servilė vendas tė perandorisė imagjinare, u ndryshua dhe u harmonizua me historinė bizantine tė sapo shkruar.


  Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė. Historia serbe ėshtė pastruar ose pajtuar me njė objektivat e para-pėrcaktuara tė shpikėsit tė madh.

  Pėr tė shkruar njė histori tė re bizantine tė popullit serb,
  historianėt servilė nė heshtje e kanė lėnė nė harresė tėrė trashėgiminė letrare dhe shkencore tė popullit serb.

  Pėr ta, nuk ka dorėshkrim tė shenjtė serb - Katėr Ungjijtė serbė, tė shkruar nė pergamenė nė 305 faqe, Ligji i Shėn SAVA -s, Karejski tipik, Dečanske chrisovulje, Studenički tipik, Ungjilli i Mirosllavit dhe mijėra dorėshkrime tė vjetra tė popullit serb tė shpėrndara nė tė gjithė Evropė.

  Edhe simboli serb me syze dhe shqiponja dykrenare serbe u pėrdorėn pėr simbolet e Bizantit tė trilluar, dhe sot ndjekėsit e mashtrimeve historike tė Vatikanit na bindin se ne i “vodhėm” ato simbole nga Bizanti!

  Kėshtu, trashėgimia kulturore serbe u bė dėm kolateral nė luftėn midis Romės sė Re dhe Romės, pra Lindjes dhe Perėndimit.

  Kalendari serb, monumenti mė i madh dhe mė i vjetėr shkencor i popullit serb, ishte i pari qė u godit.

  Nė vend tė kėsaj, historianėt servilė vendas shpikėn kalendarin bizantin.

  Kalendari imagjinar bizantin bėri qė kalendari serb, monumenti mė i madh shkencor i popullit serb, tė binte nė harresė dhe tė bėhej vetėm njė dėm tjetėr kolateral.

  Kisha Ortodokse Serbe e mbajti Kalendarin e Shėn Savės deri nė shekullin XIX, dhe sot Kalendari i Shėn Savės nuk pėrmend as Shtetin dhe as Kishėn Ortodokse Serbe.
  Marrja e dorėshkrimeve, statuteve, ligjeve dhe relikteve tė kishės ishte vjedhje e paturpshme, pėrvetėsim dhe pėrvetėsim i trashėgimisė sė madhe historike dhe kulturore tė popullit serb.

  Serbėt preferuan vlerat shpirtėrore ndaj vlerave materiale.

  Serbėt shkruanin dhe ata e merrnin, sepse nuk kishin tė tyren.

  Duke filluar nga shekulli i 17 -tė, njė numėr i madh historianėsh shkruajnė historinė bizantine tė popullit serb, tė gjitha nė pėrputhje me qėllimet e pėrcaktuara.

  Kur numėrohen tė gjitha historitė e popullit serb tė shkruara nga studiuesit bizantinė, dihet se asnjė komb nė botė nuk ka aq shumė histori imagjinare sa populli serb.


  https://www.telegraf.rs/zanimljivost...postojala-foto

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •