Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  E dua letėrsinė Maska e shpresa vranari
  Anėtarėsuar
  16-12-2007
  Vendndodhja
  boston
  Mosha
  70
  Postime
  94

  Proletar Zilja

  PARA ca ditesh me erdhi nga Shqiperia nje liberth i vogel me poezi se bashku me librin e Jose Saramagos,"Ungjilli sipas Jezu Krishtit, liber qe te trondit me vertetesine e jetes.
  Nejse nuk eshte ky qellimi shkrimit tim.Eshte libri i vogel me poezi i shkruar nga Proletar Zilja.Pervec te njohurve te tij,asnje nuk e njeh ne boten e letrave Letin,shkurtimisht emri i tij ,,sepse kane mbetur vetem nje grusht poezi prej tij.
  Ne 2007 ai vdiq,kete e mora vesh nga kopertina e librit.Per te njohur e njihja pak ,ashtu sic mund te njohesh dike qe kryqezohet dy apo tre here ne rrugen e jetes tende.Ishte burri i nje te njohures sime dhe nje dite me sjell ca tregime franceze,te mrekullueshme qe i kishte perkthyer nga italishtja.Vetem kaq
  Fjale pas fjale dhe libri u mbarua.Dhe pas asaj me mbeti ne mendje dhe ne shpirt zemra e nje njeriu qe nuk e kisha njohur ne ngjarjet ditore te jetes sone.
  Eshte shume e veshtire te shprehesh boten tend,hallet ,problemet e tua dhe te njerezise ku ti vozit.
  Eshte shume e veshtire te hapesh zemren,te shembesh te gjitha barrikadat qe ne i veme vetvetes per mos te treguar ate qe kemi ne te vertete brenda vetes.
  Eshte shume e veshtire te mbetesh i lidhur me qytetin tend,ta duash ate edhe kur ai shkaterrohet e vjell vrer si ne 1997.Eshte shume e veshtire te mbetesh perhere nje adoleshent i zjarrte qe dashuron aq paster peizashin e qytetit tend.
  Eshte akoma me e veshtire te mbash gjalle zjarrin e adhuruesit te bukurise njerezore,pika kulmore e te ciles eshte Gruaja.
  Eshte shume e veshtire te mbetesh deri ne fund te jetes tende me nje zemer te paster ku ti ke vend per te gjithe.
  Dhe akoma me e veshtire te jesh nje baba i mire e te rritesh femije te cilet te vazhdojne traditen e duhur.
  Ky ishte Leti,ose Proletari.
  Poezia e tij!Parimi im baze ne lidhje me poezine.Lexoje,ndiq ritmin e saj muzikor,futi brenda zemres fjalet e arta,pranoje me miresi zerin e saj,kuptoje dhe perveteso ate sinjal te paster.
  Ne i ke bere keto i ke dhene shperblimin me te madh vetes dhe atij ose asaj qe eshte rrefyer ne kete kenge.
  KENGE SHPIRTI
  Keshtu i quaj une poezite.
  Neqoftese proza i ngjan nje kori te madh ku ka shume zera dhe natyrisht nje pune parapergatitore per t'i vene ne nje sintoni te gjithe ata zera qiellore,Poezia i ngjan nje Zeri Solo,qe kendon per qejf te tij dhe e ngre tonin deri ne kupe te qiellit.
  Dhe poezite e Letit jane si Kenga e Mjellmes.Vetem nje grusht dhe i gjithe ai njeri brenda atyre kengeve.
  Libri i tij"Nga shpirti derdha dashuri" ka stilin e nje rrefimtari qe e hap shpirtin perpara qiellit,detit,bashkeqytetareve te tij,i sinqerte,pa e care koken per opinione, i perkushtuar me Muzen e tij,ndonjehere pa e perpunuar vargun sipas rregullave te gurta,ai ndjek muzikalitetin dhe ritmin e shpirtit te tij.
  Eshte aty feminia e tij,adoleshenca,rinia ,perpjekjet per te vozitur mire ne tallazet e jetes,eshte aty dashuria dhe krenaria prej vlonjati,skelari,po e dhe turpi qe ndien per turmat e hallakatura te instrumentuara keq ne 1997.
  Eshte aty frymemarrja e detit,jeta e peshkatareve,perendimet e kuqerremta mbi Sazan,eshte vete qyteti me tere lashtesine e tij,jemi ne,njerezit,shqiptaret,eshte dhe jeta e gjithesecilit.
  Po jap disa nga pezite e tij
  elsa vrana

 2. #2
  E dua letėrsinė Maska e shpresa vranari
  Anėtarėsuar
  16-12-2007
  Vendndodhja
  boston
  Mosha
  70
  Postime
  94
  Prolog
  I
  Kur dita e re vjen
  perserit te djeshmen qe shkon
  trishtimi shpirtin rremben
  e muzgu boten mbulon.
  II
  Te cudit kjo jeta jone,
  gjithcka permbyset nje cast
  e muzgu nis e zbardhellon
  mbret ndjenjash behet nje cast
  III
  Dhe mosha kufijte harron
  behet shpirti i ri,djaloshar
  plaku dimrin nga vetja largon
  e hy me jeten ne gr.


  Perendim ne Vlore
  Pas Sazanit dalengadale,
  me pertim dhe i menduar,
  iken dielli faqezjarr
  dhe fton hene e praruar.

  Rrezet kuqerrem si vjeshta
  puthin detin ngjyre ar,
  rete e bardha krahe lehta,
  kuqelojne,ndizen zjarr.

  Ky perndim i mahnitshem
  zbukuron qytetin tim
  vend prrallor e i magjishem
  edhe ngazellen njerine.

  Nje tjeter peizash
  Sa i cuditshem ky prilli sivjet,
  ne grahmat e fundit po shton egersine.
  Shtrengate,
  shiu litar rrjedh,
  dimer i vertete,
  deti furishem shfryn.
  Qielli erresohet,
  Nxin.

  Pa titull
  Me koke rrashe tek kazani
  Qe digjet i ziu mbi prush
  Pike-pike pikon llullane
  zjarr si vape ne gusht

  Dua piklen e bekuar
  te shkelqej si qelibar
  Te gris muzgun e trishtuar,
  Te ndris shpirtin tim kristal.  Hallet qe me kane zene

  Pse s'me qan hallet moj Nene,
  Hallet qe me kane zene.
  Arixhi ne vendin tene.
  Mbeta si qiell pa hene.

  Gjysme e jetes ne hava
  Mbeta me placka ne krah.
  Dhjete shtepi i kam nderruar,
  tek asnjera rehatuar.

  Ti i Zot qe rri ne qiell
  qe urdheron toke e diell
  ku kam bere ndonje "gjynah"
  shpejt ta laj me "ishallah"


  Zonje L....
  gruas sime
  Ne kete te ngrysur erresire,
  pllakosur ne te butin shpirtin tim,
  dy syte e tu qarte me ndrijne
  udhe me rrefejne te eci mire.

  Ah syte e tu,syte e tu
  ku kafja dhe e gjelbre rrezellin
  ke te quaj i mjeri per gezim?
  Ngjyren kafe a te gjelbrin blerim?

  Te falem o engjell i bukur.
  e pashplodhur asnjehere,
  E lehte,bukuria si flutur
  qe sjell tek ne vec pranvere.


  E ngarkuar gjer ne vesh

  Gjer ne vesh e ngarkuar
  SI MUSHKE E KUQE ME ZILE,
  ngjit shkallet e menduar
  e sterlodhur Leftoja ime.

  Dyzet vjet ne arsim
  Ne tre ,kater qeveri,
  Shperblimi-gjysme okare
  rritu dhe kater femije.

  Une-Edhe sa kohe na mbeti valle
  ne ngastrat e fundit jemi
  do te bejme ndonjehere palle ariu?
  Ajo-ne boten e pertejme kur te vemi.

  Keta djaj parlamentare
  Korba te zinj,sharlatane.
  hajduker e sharlatane
  qe perdhosin dhe altare
  keta djaj parlamentare.
  E perdhosin dhe kuvend
  e gjithnje keshtu ka qene
  ne kete dreq-o palo vend.
  elsa vrana

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •