Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1

Tema: Agron Shele

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Agron Shele

  Agron Shele, ka lindur mė 7 Tetor, 1972 nė fshatin Leskaj, krahina e Malėshovės tė rrethit tė Pėrmėtit.

  Pas mbarimit tė shkollės sė mesme, vazhdoi studimet e larta dhe u diplomua nė Tiranė. Mė pas ka kryer studimet pasuniversitare pėr gjuhėn angleze, informatikė, mbrojtje mjedisi dhe strategji tė pėrgjithshme.

  Iu dedikua poezisė qė nė moshė tė hershme. Ėshtė autor i romaneve “Hapat e Klarės”, “Pėrtej perdes gri” dhe “Imazhi i rremė”, botime tė shtėpisė botuese “Marin Barleti” Tiranė.

  Ėshtė nėn-Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve “Pegasi” Albania, me qėndėr nė Gjirokastėr dhe Kryetar i Degės sė kėsaj Lidhjeje nė Pėrmet. Po kėshtu Kryetar i Shoqatės: “Rinia dhe fėmijėt” dhe i shoqatės “Mjedisi nė komunitet”. Agroni ėshtė Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė (W.P.S), pjesėmarrės i nderuar nė Kongresin Ndėrkombėtar tė zhvilluar Athinė nė vitin 2007, ku pėrfaqėsoi Lidhjen e Krijuesve “Pegasi” Albania. Veprimtaria e tij krijuese ėshtė prezantuar nė tė gjithė simotrat e "Lidhjes Pegasi".

  Ai gjithashtu ėshtė bashkėautor nė Antologjinė poetike “Korsi e hapur” me autorė tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” dhe tė tjerė, botuar nė Mars tė vitit 2008, ku janė pėrfshirė rreth 270 autorė shqiptarė dhe nga Bota.

  Agron Shele vazhdon tė japė njė kontribut tė madh nė fushėn e letėrsisė, jo vetėm nė Pėrmet, ku ėshtė aktualisht edhe Drejtor i Qendrės Kulturore.


  Poezitė nė vazhdim janė marrė nga vėllimi poetik 'Pasazh i pafaj':

  Muza Ime

  Muza ime!
  Ē“bukuri fsheh brenda muzgjeve?
  Ē“ėndrra rilinde pėrtej lirishtave?
  Ē“kėngė kėndon honeve tė gremisura?
  Ē“rreze kėrkon mbrėmjeve tė ngrysura?
  Ē?...(A mund tė mbarojnė pyetjet retorike?)

  Muza ime!
  Qėndroj majė shkrepit tė heshtur,
  heshtjen godas mes tė pėrjetshmes tretur.
  Ngado shoh perėndim tė plakur,
  mė shfaqet kudo agimi i ringjallur.

  Muza ime!
  Vitet dhe thinjat si vetė kreshtat,
  zbardhin nėn mjegullat e fshehta.
  Shpirti i gdhendur nga pena thatime,
  dridhet, griset, tutje humbėtirave.

  Muza ime!
  Mos erdhe si mallkim ndėr deje
  a si lojė luajtėse marramendshe?
  Kundroj sy vashe fshehur brenda teje
  dhe lotkthyerin nė smerald.

  Muza ime!
  Si frymė e shenjtė shtyn nė harrim,
  pse poetė u gdhimė nė ag.
  Vegimeve tė paqta jeta nė vlim
  Dita shpejton me harrakatin ēap…  Dritėhije

  Perėndimi tretet tutje nė pafundėsi
  Dal nga dalė dhe nata zbret pa kufi,
  po dhe vashat, nė tė linjta shtratin zėnė,
  kush nė ėndėrr, kush e epur, kush dhe qan.

  Qetėsia pėrēuditėse mbisundon,
  nėn ēapin harrakat ditė e vonė ,
  mbi lumenj fėrgėlluar dot s“gėzon
  dhimbje lotėsh mbart lugina poshtė.

  Kush njė thikė zemrės i shtrėngon…
  Ē“duhej mė pėr tė dhe kjo jetė e zezė
  Ajo iku. Po tani i shkreti!
  Si ”Romeo” pėrgjėron gjunjėzuar.

  Mė fatkeqi, s“guxon ende tė ngrihet,
  I mbetur nė gjumė, nxirrosur si mė s“ka
  Natė e errėt, humbėtirė e pamatė
  tė bardhin shpirt, e ēon shumė larg.

  Prit tė finishohet ky mallkim ndėr deje:
  Heshtje varri, nėnqeshje mizore.
  Nata arratiset, nė pritsh ditėn e re
  ēohu i lumtur, zhytu nė hare.  Vajzat

  Kapėrcim diellor,rrėzėllim drite.
  Vėshtrim i vjedhur ngutshėm,
  robėrim shpirti.

  Botė e tėrė ndjenjash ,
  ēast lumturi.
  Brengė e pėrhershme,jetė marrėzi.

  Botėn rrotullojnė,si tė ishte lodėr.
  Ulen e pėrulen,
  boshllėkut tė kotė.

  Nimfa qė tronditin zotat edhe qiellin,
  Ēojnė nė altar,
  Ditėt e pendimit.

  Tė bukura ,tė brishta
  dhe ėndėrrimtare.
  Krijesa mrekulli,fluturim pulėbardhash.

  Fllad pranveror,petal trėndafili
  Shenjė ēiltėrsie
  Kurorė dashurie.  Manastiri

  Kambanat ranė sėrishmi…
  “Prapė ka vdekur tjetėr njeri?!”
  Fjalėt e fundit, tė vetmet…
  I “fshehu” tė gjitha manastiri,
  u kthye, nė ēast, nė memec.  Oshėtimė e largėt nga gjumi na zgjon
  Vendlindjes time, Malėshovės


  Fshehur mes malesh, ku mjegulla zė fill,
  tutje horizontesh mendja fluturon,
  malli i nxituar pėrherė nė kėrkim
  pėr lisat, zallishtet dhe ujėrat e ftohtė…

  Si zogjtė shtegėtarė humbėm, s“di ku,
  tė lamė tė vetme, ikėm tė gjithė,
  Rrėnimi si korbat, turret egėrsisht
  tė kthejė ē`tė mundė, nė pluhur dhe hi.

  Fjala mė e parė tė mat me “dikur“,
  ē`vlen, kur tė heshtur shikojmė sot,
  Askush s“mbart mallin tėnd tė gjerė,
  t“i flasim, ta prekim, tė shkrihemi nė lot.

  Madhėshtia jote shkrepėtin rrufe,
  oshėtimė e largėt nga gjumi na zgjon,
  Malli i mbledhur na fton tė gjithė
  Tė tė ngremė nga heshtja, nėna jonė, Malėshovė!  Ėndrrat e mia mbetėn aty

  Copėza fjalėsh drithėrojnė shpirtin...
  Ėndrrat e mia mbetėn aty,
  si mijėra ajzbergė nė oqeanin e pafund.
  Mendja depėrton tutje fluturimth,
  nė tė tjera qiej, rrugėtimesh “plot mund“.

  Ėndrrat e mia mbetėn aty,
  netėve pranverore, yjeshumė.
  Copėza ndjenje drithmojnė shpirtin
  dhe endėn magjinė pėlhurė.

  Ėndrrat e mia mbetėn aty,
  si zbardhja e dritės, nė agim.
  Me mallin e vjeshtės nė gji
  dhe ... e pikat e shiut -trishtim.

  Ėndrrat e mia mbetėn aty
  mbi harqe ylberėsh, koloritė kuptimėsie;
  Tė bardhėn ditė, shpresė dhe ngazėllim,
  pėrthyen shtigje “rrebelim“ poezie.

  Ėndrrat e mia mbetėn aty
  Tė formatuara ndjenjėsisht...
  Njė shikim i hedhur qiellit tė tymtė
  Konturim frymor –figurė statujisht...  Me shpirtin, pėrherė nė fluturim
  Mikut tim, Frederik Reshpes


  Ti ike ashtu, krejt papritur
  me mallin vjeshtėror nė gji.
  Me zemrėn mbetur peng atje
  tek i shenjti,
  liqen turfullim.

  Ti ike, pa thėnė asnjė fjalė,
  i lodhur,
  i mundur nga dhimbja.
  Me brengėn e nėnės sė thinjur
  nga vitet e vuajtjes sė poetit.

  Ti humbe rrugėtimės pa kthim,
  me tė vetmin ėndėrrim nė shpirt,
  me tė vetmen pasuri qė kishe.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 11-03-2010 mė 11:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •