Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21

Tema: Kng Prmetare

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Smile Kng Prmetare

  A kane uje ato burime?

  A kane uje ato burime
  ti moj buzekarafilja ime
  Ti moj buzekarafilja ime ooooo

  Refreni
  Aman,aman, aman e,
  o per belin e
  per koken tende
  aman, aman eeeee

  M'jep nj'her uje moj me doren tende
  ti moj vajza moj permetare
  ti moj vajza moj permetare oooooo

  Refreni
  Shihemi me goje s'flasim
  shume durojme moj si s'pelcasim
  shume durojme moj si s'pelcasim oooooooo

  Kujt ia beje moj ato naze?
  Ja bej djalit o me capraze
  Ja bej djalit o me capraze, ooooooo  Posht nga airet
  (nga aq kenge permetare sa kam degjuar
  kjo me pelqen me shume nga te tera)


  Poshte moj nga cairet eeee
  Poshte moj nga airet eeee
  po na rrane moj zinxhirat eee
  moj na rran moj zinxhirrat eee

  Keta zinxhirrt e lareeee
  keta zinxhirrt e lareee
  o c'mbajne moj ca djem beqar eee
  oh ci mbajne moj ca djem beqar eee

  o rana na tarana naje
  o rana na tarana naje
  moj tarna na e rana na e
  tarana na e tarna na eeee

  hidhe moj hidhe kemben eeee
  hidhe moj hidhe kemben eee
  oh se ma plase zemren eee
  se ma plase moj zemren eee

  gishtin djale gishtin eee
  gishtin djale gishtin eee
  oh cma kepute shpirtin eee
  oh cma kepute moj shpirtin eee

  o rana na tarana naje
  o rana na tarana naje
  moj tarna na e rana na eee
  e ranana e tarna na eee

  Pa shi shi lanetkat eee
  Moj pa shi shi lanetkat eee
  o ckercejne moj permetkat eee
  moj ckercejn permetkat eee

  oh me jeleke me ----
  me jeleke me ----
  tolloman(?!) me flutura eee
  oh ci mbajn' meskeputurat eee

  o rana na tarana naje
  o rana na tarana naje
  moj tarna na moj tarnana na eeeee  Me hair e me te mbare

  O me hair e me te mbare
  more djale
  me hair e me te mbare
  more djale

  qe na bere kete dasme
  more djale
  qe na bere kete dasme
  more djale

  po gezon dhe nen' dhe babane
  more djale
  gezon nenen dhe babane
  more djale

  edhe miqesine me rradhe
  more djale
  edhe miqesine me rradhe
  more djale

  oh kjo dhenderi e pare
  more djale
  oh kjo dhenderi e pare
  more djale eeeee

  o florinje e margaritare
  more djale
  florinj' e margaritare
  more djale

  vazhdon ....  Do marr iften do dal per gjah


  Do marr iften do dal per gjah
  jaman shoko o jaman aman
  do marr ciften more do dal per gjah
  jaman shoko o jaman aman

  po ciften more me gjithe zagar
  jaman shoko o jaman aman
  e iften me gjithe zagar
  jaman shoko o jaman aman

  po cu ngjita more siper ne mal
  jaman shoko jaman aman
  po cu ngjita more siper ne mal
  jaman shoko jaman aman

  po pashe tre more te bukura
  jaman shoko jaman aman
  e pashe tre more te bukuraaa
  jaman shoko jaman aman

  E cila more te pelqen me qafsh
  jaman shoko jaman aman
  e cila te pelqen more me qafsh
  jaman shoko jaman aman

  ah po ajo more me e bukura
  jaman shoko jaman amana
  ah po ajo me e bukuraaa
  jaman shoko jaman alllaa

  edhe kjo vazhdon me shume

 2. #2
  e panjohura Maska e *Ema*
  Antarsuar
  17-08-2003
  Vendndodhja
  rruga e pyllit
  Mosha
  40
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me dhjete te shkurtit

  (Strofa prsritse)

  M dhjet t shkurtit,
  pash nj karpuze.
  Si ta marr n dor,
  si ta v n buz.

  Se m the nj fjal,
  dy moj t ktheva un.
  Si ta marr n dor,
  aman si ta v n buz.

  Ke dal n bahe,
  se ma bn me dor.
  Sy e vetull shkruar,
  mesin() t holl
  Encompassed in a love so profound,
  incomparable to all he has known.
  Propelled into this wondrous whirlwind,
  his heart understands she is his alone.

 3. #3
  e panjohura Maska e *Ema*
  Antarsuar
  17-08-2003
  Vendndodhja
  rruga e pyllit
  Mosha
  40
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  "Kam dit q s't kam par"


  (strofa prsritse)

  O kam dy dit moj q s't kam par,
  moj syzeza gushbardh

  O me k ke moj hedhur sevdan,
  moj syzeza gushbardh

  O me nj djal o moj n mhall,
  moj syzeza gushbardh

  O hodha dorn moj mbi gjerdan,
  moj syzeza gushbardh

  O mora dy trndafila t'bardh,
  moj syzeza gushbardh

  O nj pr up e moj nj pr djal,
  moj syzeza gushbardh
  Encompassed in a love so profound,
  incomparable to all he has known.
  Propelled into this wondrous whirlwind,
  his heart understands she is his alone.

 4. #4
  e panjohura Maska e *Ema*
  Antarsuar
  17-08-2003
  Vendndodhja
  rruga e pyllit
  Mosha
  40
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dardha Rrumbullake

  Hajde moj me fut moj
  Hajde moj dil pas darke
  Ti o moj dardha moj
  Dardha moj rrumbullake

  Hajde moj ka ky djali
  Hajde moj nja dy llafe
  Ti o moj dardha moj
  dardha moj rrumbullake

  (2 her)
  Hajde moj kush ti puthi moj
  Hajde moj gush e faqe
  Ti o moj dardha moj
  Dardha moj rrumbullake

  (2 her)
  Hajde moj po ky djali moj
  Hajde moj pa mustaqe
  Ti o moj dardha
  Dardha moj rrumbullake
  Encompassed in a love so profound,
  incomparable to all he has known.
  Propelled into this wondrous whirlwind,
  his heart understands she is his alone.

 5. #5
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Po te flasesh per kenge permetare dhe te mos permendesh.Apo zura nje bilbil me vese
  Morra rrugen per janine.
  Per mua dy perlat e muzikes permetare.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 6. #6
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Antarsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ti je nazemadhe dhe moj
  si bora ne det e
  lum kush do te marr nuse dhe moj
  lum kush do te kete e

  A do vij behari dhe moj
  behari sivjet e
  lum kush do te marr nuse dhe moj
  lum kush do te kete e

  Ti je nazemadhe dhe moj

  Pa shikoni vallen dhe moj
  vallen kush e heq e
  lum kush do te marr nuse dhe moj
  lum kush do te kete e

  Ti je nazemadhe dhe moj

  Nje taksi e bardhe dhe moj
  te porta te pret e
  lum kush do te marr nuse dhe moj
  lum kush do te kete e

  Ti je nazemadhe dhe moj

  Nenen lot i bardhe dhe moj
  nuk e le te qete e
  lum kush do te marr nuse dhe moj
  lum kush do te kete e

  Ti je nazemadhe dhe moj...


  me duket se ajo Poshte nga Cairet eshte kolonjare , po still eshte e bukur
  LuM i RrEmByEr

 7. #7
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Antarsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  C'ja thoshte Bilbili

  C'ja thoshte bilbili
  te porte e kalase
  mjeri moj une i mjeri
  si tja bej sevdase

  C'ja thoshte bilbili
  hape moj penxherene
  o iken mendt e mia
  o me zotrote mbene

  C'ja thoshte bilbili
  ne dege te hurmase
  mjeri moj un i mjeri
  si tja bej sevdase

  C'ja thoshte bilbili
  o krua me krua
  o gjumi moj sec me zuri
  o mbi cicat e tua

  o malli moj me ka marre
  o per nazet e tua

  jari na ni na ni o te keqen
  e iku cupa sonte
  na la vetem eee

  o aman aman
  un e jotja isha mor e jotja jam
  LuM i RrEmByEr

 8. #8
  Dr. Maska e Zani
  Antarsuar
  02-10-2002
  Mosha
  42
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  vjosa ate kengen nazemadhe sikur e kendojne ata te TP apo jo?

  Kush ma kujton ate tekstin
  ...O dhender ku vete keshtu ?
  -Gjer tek nusja se kam pak pune!(dhe dhendrri qesh nen mustak)

  ...ju lutem?

 9. #9
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  43
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Moj Raki moj shkumbi... Sic ma kane kete kenge, ashtu ma kane dhe rakine permetaret

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  O dhndr ku vete kshtu?

  O dhndr ku vete kshtu?
  o dhndr ku vete kshtu?
  e gjer tek nusja kam ca pun...
  o gjer tek nusja kam ca pun

  o gjer tek nusja vajta vet
  o gjer tek nusja vajta vet
  e do ta marr ta kem pr jet
  e do ta marr ta kem pr jet

  Pjergull moj pjergull
  o pjergull moj pjergull
  e 'merak t ka mbetur
  o 'merak te ka mbetur eee

  o dalin djemt e zgjedhur
  o dalin djemt e zgjedhur
  e mustaqe prdredhur
  o mustaqe prdredhur
  t marrin moj gjak n vetull
  t marrin moj gjak n vetull!
  Per ta degjuar mund ta degjosh ktu . Me thane se s shpejti do vendosin versionin origjinal te kesaj kenge tek muzika e Albasoul!

  Henri per ate kengen tende me thane qe eshte me shume si kolonjare, megjithate per ta degjuar mund ta degjosh tek ajo lidhja me lart


  Zura nje bilbil me vese

  Apo zura nj bi..o bilbil me ves
  more
  o bilbil ku je
  apo zura njeee bi..o bilbil me vese
  more bilbil oreee

  apo ne parmake, parmake
  opo te penxheres oo o bilbil more
  apo ne parmake, parmake
  opo te penxheres oo o bilbil more


  *****vazhdon******


  Per ta degjuar mund ta degjoni ketu , te kenduar nga Laver Bariu.


  - Nje kenge qe ma kendonte nana kur isha e vogel :
  (qellimi i vendosjes se kenges ne vazhdim eshte personal, nuk ka lidhje me kenget permetare )

  Mora mandolinen

  Mora mandolinen
  dola ne sokak
  o moj vajze e vogel
  pse ma ben me dore

  mora mandolinen
  dola ne oborr
  o moj vajze e vogel
  mos ma bej me dore

  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak
  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak

  Mora mandolinen
  dola ne .... ? ...
  o moj vajze e vogel
  mos ma bej me sy
  mora madolinen
  dola ne ... ? ....
  o moj vajze e vogel
  mos ma bej me sy

  Vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak
  vaj vaj vaj
  gishtat me kajmak
  o moj vajze e vogel
  mos me bej merak  - Nje qe kam shume qejf :

  Dil pak moj n penxhere

  Dil pak moj n penxhereee
  o t t shoh moj se cila jeee
  o t t shoh moj se cila jeee
  e vogl moj a e madheeee
  t t shoh moj se cila jeee
  e vogl moj a e madheeee

  'u ngrit lulja moj n mngjes
  o i ra bas moj mes pr mes
  o i ra bas moj mes pr mes
  o t keput trndafil me ves
  'i ra baces mes per mes
  o t kput trndafil me ves


 11. #11
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Tamburaja

  Epo cke moj tambura qe bie
  Qenke prere o moj nene ije

  Jari nani, jari nani na
  Me tu befte nenoja

  Epo tamburaja o nje dru prej mani
  Si tia bej o moj ketij xhanani

  Jari nani, jari nani na
  Me tu befte nenoja

  Epo tamburaja o nje dru prej fiku
  Si tia bej o moj ketij ashiku

  Jari nani, jari nani na
  Me tu befte nenoja
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 12. #12
  ustai i permetit Maska e fantaKLAID_PR
  Antarsuar
  16-04-2003
  Vendndodhja
  kur s'e dini ju,une do ta di?
  Mosha
  36
  Postime
  110
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  vitori,vitori t'u befte nenja dhe moj
  aman vi-moj vishmi ro-
  vishmi robat alla-frenga dhe moj

  hajd te da-
  hajd te dalim nga bolenga dhe moj
  nje shami,
  nje shami me molle t'embla dhe moj

  t'i hash me
  t'i hash me ke t'i doj' zemra dhe moj

  me falni per gabimet e mundshme
  e lujma,lujma belin.......

 13. #13
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Hallall ju qofte qumeshti pluhur dhe biskotat e ndihmave
  se na nxorret mallin!
  Ezekiel 25-17.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Tashi une vete si bicim permetareje jam, po kete "Mora mandolinen dola n'sokak" s'e kisha ditur ta kisha nga ana ime

  Silleni pak tekstin e "xhan o xhan vetullaholla" ju lutem nese e kini. Ngordh fare kur ma kendojne (edhe pse vete jam vetulltrashe)

 15. #15
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Tekstin e kenges qe kerkon "Gushebardha si debora" e ke postimi#26 tek tema "Kenge nga trevat e gjithe Shqiperise" e hapur nga Orioni.
  Eshte kenge vertet e bukur. Nje here e degjon dhe nuk te iken nga mendja per nje ore
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  po sykaleshen e di njeri?..ajo e caireve, e dhendrrit dhe e penxherese papappa si shkojne me rakine e dolline
  ja dhe nje permetare tjeter:

  Kan dal' plakat n lm,
  Qaj nno, qaj moj nn.

  Kuvendojn rnd-rnd,
  Qaj nno, qaj moj nn.

  Nuset q kemi s'na bjn,
  Qaj nno, qaj moj nn.

  D'u themi djemve t'i ln,
  Qaj nno, qaj moj nn.

  Si ti ln' e ku ti ln,
  Qaj nno, qaj moj nn.

  Po t tjerat ku ti gjjn,
  Qaj nno, qaj moj nn
  Ndryshuar pr her t fundit nga Larsus : 11-10-2003 m 22:50
  TBD

 17. #17
  xha Barka Maska e Jonian
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  41
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Meqe me kujtove Sykaleshen. Kisha 9 vjet qe po e kerkoja dhe me ne fund e gjeta.

  Sykaleshe
  Duet:Adriana Daci-Robert Tralo

  E moj sykaleshe
  qe ke dale te vija
  sy moj sykaleshe

  Aman moj faqebardhe
  do t'ta ze pusine
  ty moj faqebardhe

  E moj kur me mbushje uje e moj uje
  e moj kur me merrje rrugen

  Aman moj faqebardhe
  do t'ta ze pusine
  ty moj faqebardhe

  Hajde shpirt o zemer
  thuaj mike ne me do
  sy moj sykaleshe

  Aman moj faqebardhe
  do t'ta ze pusine
  ty moj faqebardhe

  *) Te gjitha strofat perseriten nga dy here.
  Trimi i mir me shoqe shum

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Une, edhe pse permetare , s'i kam degjuar ndonjehere keto kenge. Njoh vetem ato qe kendojne vellezerit Curri dhe mendoja se reporteri i kengeve permetare fillonte e mbaronte aty. Ekziston ndonje album me kenge nga kengetare te ndryshem?

 19. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Kng prmetare, mund te degjoni tek lidhjet me poshte :


  - Kng t zgjedhura Prmetare

  - Dragoi i Prmetit

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Furor Aquila
  Antarsuar
  14-11-2003
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Postuar m par nga Kuqalashja

  Silleni pak tekstin e "xhan o xhan vetullaholla" ju lutem nese e kini. Ngordh fare kur ma kendojne (edhe pse vete jam vetulltrashe)
  Ate kenge e kendoja kur isha ne kopesht. U habit kujdesarja kur me degjoi duke kenduar. Kenga qe kendoja une kishte nje cike ndryshin nga kenga e Shpetim Levend-it.
  "Xhan e xhan vetullaholla, o po pse s'me the nje here u lodha"

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prmeti i Edit'h Durhamit: Ndr vendet m t bukura n bot
  Nga dardajan n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:49
 2. Ju lumshin kmbt! Mir se erdht n Prmet!
  Nga flory80 n forumin Shqipe nga Shqipria
  Prgjigje: 288
  Postimi i Fundit: 01-08-2009, 00:37
 3. Pije artizanale Permetare
  Nga dardajan n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2007, 14:15
 4. Një përmetare këtu s'bën keq
  Nga permetarjaa n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 08:24
 5. "I ashtu quajturi Lorenci"
  Nga Lorenci n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 00:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •