Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  SHEHRIJE MUSTAFA - "EDHE DIELLIT I RRODHI LOTI"


  Shehrije Mustafa u lind mė 7 janar 1988 nė Prishtinė . Shkollėn fillore dhe tė mesme teknike i kreu nė Prishtinė , filloren tek "Zenel Hajdini" dhe atė teknike (drejtimi grafik ) nė "28 Nėntori" . Krijimtarinė e saj letrare e filloj prej klasės sė gjashtė fillore . Para pak ditėve doli i botuar me poezi libri i saj "EDHE DIELLIT I RRODHI LOTI" . ka lexuar disa herė nėpėr orė letrare . Artin e ka nė zemėr . Ka shumė poezi tė pa botuara . Mban edhe ditarė. Jeton nė Prishtinė . Ky ėshtė libri i parė i saj . Eshtė duke shkruar edhe njė roman . Ėshtė nėnkryetare e Klubit Letrar "Hilmi Rakovica" nė Prishtinė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Dhuro shumė...e prit pak!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Edhe Diellit I Rrodhi Loti

  EDHE DIELLIT I RRODHI LOTI


  Ilir Konushevci
  u vra nė pritė
  edhe diellit atė ditė
  i rrodhi loti

  Iliri nė zemėr e kishte
  Ilirinė
  nga pėrmendorja i thotė
  Kosovė tė dua
  e donte krejt Shqipėrinė
  buzėqeshjet i ka me diell
  Dhuro shumė...e prit pak!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Malli Pėr Vėllain Nė Mėrgim

  MALLI PĖR VĖLLAIN NĖ MĖRGIM

  Ēdo natė e shoh ėndėrr
  nganjėherė edhe loti rrjedh
  mėrzitshėm
  po bėhet njė kohė e gjatė
  nuk i ka hapur dritaret
  malli mė ka marrė shumė
  kam harruar si i duken
  gishtat e duarve
  dhe rrudhat

  nė vend tė huaj edhe dielli
  i duket me borė
  Dhuro shumė...e prit pak!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Rruga Mė Duket Me Borė

  RRUGA MĖ DUKET MĖ BORĖ

  Edhe unė jam shumė
  e lodhur
  edhe robėrinė edhe
  lirinė i pėrjetova
  marr frymė e mėrzitur
  jam pak edhe nervoze
  nganjėhere edhe koka
  mė duket e rėndė
  nganjėherė mė vlon gjaku
  nganjėherė rruga mė duket
  me borė
  pak bėj gjumė
  me ngarkesė nė gjak
  dhe nė shpinė
  edhe dielli mė duket me gjemba

  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Nėna Dhe Ilaēet

  NĖNA DHE ILAĒET

  Nėna ime i ka parė kulmet
  kah digjen
  e ka parė tymin dhe flakėn
  dhe bishat e zeza
  ende jeton me dhimbje dhe ilaēe

  ende ka ethe
  shtėpia me ilaēe i duket
  si spital
  me pak ajėr
  me pak oksigjen

  ėshtė tepėr e lodhur
  pėr rrudhje fajtore ėshtė robėria

  nė vargjet e mia nėna bėn dritė

  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Babai I Lodhur Nga Errėsira

  BABAI I LODHUR NGA ERRĖSIRA


  Babai im u rrit me male
  kurrė nuk i harron krojet
  dhe pemėt e Koliqit

  bukuri i dha drurit
  me njė daltė
  dhe duart e ndrydhura
  ende bėn dyer dhe dritare
  tė reja

  ėshtė skulptor qė jeton
  me gdhendje nė
  Kodrėn e Trimave
  diabetin ia solli koha e egėr
  dhe robėria
  ėshtė i lodhur nga errėsira
  e gjatė


  ......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Tė Dua Si I Burgosuri Lirinė

  TĖ DUA SI I BURGOSURI LIRINĖ


  Tė dua si lulet shiun
  tė dua si zogu pyllin
  tė dua si toka diellin
  tė dua si i burgosuri
  lirinė
  tė dua nė dhomėn time
  tė dua pranė mollėve
  tė mia
  tė dua edhe natėn
  edhe ditėn
  ti je frymėmarrja ime

  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,261
  I uroj poetes sė re shumė suksese nė krijimtari!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  65
  Postime
  7,912
  Pėrshėndetje Ēaush. Ke bėrė mirė qė solle krijimet e kėsaj poeteshe tė re. Nėse ėshtė pėr t'i besuar fjalės sė urtė: "Dita e mirė shihet me natje", unė them se priten ditė tė mira, qė zbėrthyer mė tej do tė thotė se do tė kemi njė poeteshė mjaft tė sukseshme.
  Shehries i dėshiroj punė tė mabrė dhe suksese nė krijimtari.
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Pershendetje te dashur Poet...!

  Besoja
  I uroj poetes sė re shumė suksese nė krijimtari!
  Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Pėrshėndetje Ēaush. Ke bėrė mirė qė solle krijimet e kėsaj poeteshe tė re. Nėse ėshtė pėr t'i besuar fjalės sė urtė: "Dita e mirė shihet me natje", unė them se priten ditė tė mira, qė zbėrthyer mė tej do tė thotė se do tė kemi njė poeteshė mjaft tė sukseshme.
  Shehries i dėshiroj punė tė mabrė dhe suksese nė krijimtari.
  Te respektuar Miq te mij Beso dhe Adem!
  Ne emer te Autores, shume perzemersisht u falenderoj per vlersimet - komentet e dhena...dhe per ndjekjen e vargjeve ....lexim te mbare te dashur Miq!


  Me shume respekt Ēaushi!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Une Jam Ajo

  UNĖ JAM AJO

  Edhe njė ditė iku
  duke pritur
  muzikėn tėnde tė frymėmarrjes
  edhe njė natė
  po e pikturon vetminė
  time
  nė shtratin pa ėndrra
  edhe yjet dhe hėna
  lexojnė shqetėsimin tim
  ēdo orė unė lutem pėr ty
  tė marrim frymė nė njė shtrat
  mė duhet njė puthje e gjatė
  prej teje
  mė premtove shumė
  kujtimet i mbuluan rrudhat
  dashuria jote u shua
  unė jam ajo qė isha


  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Njė Lule Loton Pėr Njė Zemėr

  NJĖ LULE LOTON PĖR NJĖ ZEMĖR


  Njė lule loton pėr njė
  zemėr
  njė shpirt ėndėrron
  pėr dikė me ndjenja
  bore

  njė ėndėrr mė zgjon
  nė fund tė detit tė trazuar
  etja e dashurise kėrkon ujė
  pėr njė pėrqafim
  qė nuk harrohet

  po jetoi e vetmuar nė heshtjen
  time tė lodhur
  kam frikė nėpėr shkallėt
  e jetės
  hapat e ardhmėrisė
  kanė etje pėr dashuri pa borė  ......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,277
  Citim Postuar mė parė nga Ēaushi Lexo Postimin
  TĖ DUA SI I BURGOSURI LIRINĖ


  Tė dua si lulet shiun
  tė dua si zogu pyllin
  tė dua si toka diellin
  tė dua si i burgosuri
  lirinė
  tė dua nė dhomėn time
  tė dua pranė mollėve
  tė mia
  tė dua edhe natėn
  edhe ditėn
  ti je frymėmarrja ime

  .......
  Pershendetje Caushi

  Urime per temen e re ,edhe pse nuk e njof Shehrije Mustafa me beri pershtypje mosha e saj e re dhe me kto poezi te bukura

  Nga kto poezi te Shehrije Mustafa qe ke postuar kjo me pelqeu me shume

  Urime te metejshme poetes se re
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Faleminderit ...

  Citim Postuar mė parė nga Linda5 Lexo Postimin
  Pershendetje Caushi
  Urime per temen e re ,edhe pse nuk e njof Shehrije Mustafa me beri pershtypje mosha e saj e re dhe me kto poezi te bukura
  Nga kto poezi te Shehrije Mustafa qe ke postuar kjo me pelqeu me shume
  Urime te metejshme poetes se re
  Faleminderit Linda5!
  Edhe une te pershendese Ty , lexim te mbare Mike!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  E VETMUAR NĖ DHOMĖN TIME

  Sot mė mungojnė tė gjitha
  metaforat e fjalės
  nė kėtė orė tė vonė
  dua tė shkruaj pėr ty
  lapsi i shpirtit ėshtė lodhur
  jam duke ėndėrruar pėr ty
  e vetmuar nė dhomėn time
  ti ishe dashuria ime me shumė
  ngjyra
  ishe sekret i shpirtit
  tim
  unė ende tė kėrkoj ty
  nė ēdo lule dhe gjeth
  por nuk tė gjej
  mė mungojnė buzėqeshjet tua
  prej diellit


  ......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  LAMTUMIRĖ

  Pėrtej oqeaneve me mjegulla
  tek njė ishull i vetmisė
  kanė shkuar ndjenjat e mia
  dhe nė ujin e kripur
  noton shpirti im i paprekur

  nė vetullėn e njė ishulli
  e lash njė letėr tė verdhė
  pėr humbjen time pa adresė

  nėse dikush mė kėrkon
  ėndėrrat e mia mund t'i gjejė
  pranė njė anije tė lagur
  dhe trupin tim ngjyrė vjeshte

  lamtumirė i thashė
  edhe vetmisė


  ............
  Dhuro shumė...e prit pak!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  MOS GABO ZEMĖR

  Tė luta tė jetosh
  pranė meje
  e ti nuk mė besove
  do tė vijė edhe ajo
  orė
  e ti do tė vish tek
  unė
  me pak ajėr
  dhe do tė mė kėrkosh
  i penduar pėrbrenda
  akullit dhe borės
  tė kam thėnė mos gabo
  zemėr


  ........
  Dhuro shumė...e prit pak!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  PLUHURI I BARDHĖ

  Na bashkuan do rreze
  dashurie
  na ndau njė pluhur
  i bardhė
  pėrbrenda gjakut tėnd
  ende tė mallkon vuajtja
  ime
  mė ėndėrrove pėr pluhur
  tė gjumit
  shpeshherė tė shoh
  nėpėr rrugė pa buzėqeshje
  tash je edhe pa bukuri
  syve tuaj u mungojnė edhe
  ngjyrat
  ti ende jeton me tymin
  dhe aromėn e gjetheve tė zeza
  mė nuk tė do askush
  dhe ti nuk e do askėnd


  .........
  Dhuro shumė...e prit pak!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  E KUJTOI NATĖN TONĖ

  Para fotografisė tėnde
  shkruaj dhe pikturoj
  ti ishe grafika e shpirtit
  tim
  gjithmonė e kujtoi natėn
  tonė tė parė
  hijen tėnde e ruaj nė zemėr
  si pikturė
  ėshtė fotografia e shpirtit
  qė nuk harrohet


  .......
  Dhuro shumė...e prit pak!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Shehrije Mustafa

  PĖR TY...!

  Pėr Ty ėndėrrova
  pėr ty jetoj
  pėr ty vulosa
  lumturinė
  pėr ty e largova
  edhe njė copė dielli
  pėr ty shumė ditė
  i laga me riga zemre

  pėr ty shumė net
  i ujita gabimisht
  dashuria ime tė vrau


  ****
  Dhuro shumė...e prit pak!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •