Close

Rezultati i Sondazhit: A LEXOHENI LETERSI DHE A I NJIHNI POETET E VITEVE '90 e KETEJ ?!

Votues
8. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • PO , TE GJITHE I NJOH dhe KE NJIHNI

    1 12.50%
  • JO , S'KAM NJOHURI PER POETET

    5 62.50%
  • MUNGON INTERESI PER KETE

    2 25.00%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga trysil Lexo Postimin
    Kjo ėshtė temė tepėr serioze.

    Pa vėreni njėherė postimet qė janė bėrė shkel e shko brenda ditės dhe do tė shihni se ēfarė joserioziteti ka kėtu.
    ku e shikoni jo-seriozitetin ju zoti tyrsil?

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anėtarėsuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    Tek ne ndodh nje paradoks i cuditshem vleresimesh te krijimtarise poetike dhe prozaike. Ajo qe eshte e stilit klasik dhe me teper afer realizmit, shpesh bastardohet ne vleresim si arkaike, renie ne bejte, etj. Kurse ajo qe anon stilit modern te sforcuar(tek ne gati e kthyer ne mode),shpesh nga pakuptueshmeria dhe mania e kundert shfaqese e te ashtuquajtureve kritike, mbivleresohet me etiketime, qe as veprat me te shquara nuk i kane patur ne fillimet e tyre. Gjithcka ne komente kthehet ne qesharakesi, pasi shpallen perla, persosmerira, kryevepra, mjeshterira, prurje e re, ze i ri, etj, etj.
    Paradoksi vazhdon perseri, por i kthyer ne te kundert. Ato krijime vertet arkaike ne stil, me varferi mendimi, mesazhi, figurash, vertet bejte te rendomta, ndodh qe nga lexues pretendente per vleresime kritiku, te etiketohen perla, kryevepra, etj. Dhe duke vazhduar paradoksin, ato krijime vertet moderne, qe kane ne harmoni fjalen me mendimin dhe keto ne harmoni me arkitekturen e vargut, percmohen, ofendohen, anashkalohen.
    Theksoj si nje shkrues i zakonshem vargjesh dhe ne proze, qe si klasikja dhe modernia, nese vertet permbajne mushtin e shpirtit krijues, bashkuar me anet e tjera te domosdoshme te krijimit, jane terheqese per lexuesin, shqiptar apo i huaj qofte. Edhe pse sic theksohet nga miqte komentues me lart, qe tek ne njerezit kane me shume halle e strese, them qe perseri keta njerez kane shpirtin e tyre te deshiruar per te lexuar ate qe ju kap e ndjen ky shpirt. Per te gjetur aty rrugen paralele te realitetit, qe sadopak ju sheron shpirtin, ju zbukuron enderrat, ju jep force e kurajo per jeten.
    Me keqardhje them qe sot jane monopolizuar si bizneset e medha, edhe artet, duke e vertitur publikun pikerisht rreth artit te monopolizuar. Sot nje veper, qe ben pjese ne kete monopol, behet kryeveper pa ju tharre akoma boja e shtypshkronjes, nga paratheniet dhe pastheniet e vete botuesve dhe firmave, o miqesore me autorin, o servile, o kunjukturale. Dhe si bizneset e vogla, qe jane me afer falimentimit se suksesit nga konkurenca e pabarabarte, ndodh qe autoret e tjere(jashte monopolit-art) te veniten, te anashkalohen, te mos njihen nga lexuesi. Nuk perjashtoj kursesi te verteten tjeter te hidhur, qe ne kete mishmash biznesi te artit, te mbushet tregu i librit me antilibrin. Dhe kjo do vazhdoje te ndodhe per aq kohe, sa kjo lloj lirie botimesh te keqperdoret nga gjithe hallkat per interesa fitimesh te castit. Koha, e vetmja qe ka mbetur he per he e pandalur ne rrjedhen e saj, vertet do vonoje, por do seleksionoje vlerat nga antivlerat. Mendoni sikur bashke me kohen, te ishte po aq objektiv ne zgjedhje e vleresim edhe njeriu, duke filluar qe nga ai qe ulet e shkruan, ai qe redakton e korekton, ai qe boton e ai qe tregton, sa ndryshe do ishte ne lulezimin e tij, arti magjik i fjales.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mondishall : 25-02-2010 mė 14:46
    -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    ku e shikoni jo-seriozitetin ju zoti tyrsil?

    Joseriozitetin, (po e them teper but se duhet thėnė diēka tjetėr) e shoh aty ku pėr njė temė kaq interesante ca shprehen me njė ose dy fjali.

    Kjo temė, pėrkatėsisht vlerat-antivlerat, nuk mund tė mohohen e as tė pohohen me njė ose dy fjali.

    Unė s' pėrmenda asnjė emėr, por ashtu m' u duk.
    Hidhi njė sy deri aty ku mė ke cituar, besoj do tė bindesh, edhe pse natyrisht, unė s' po kėrkoj tė bindesh ashtu si po mė duket mua.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga trysil : 25-02-2010 mė 15:33
    Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e nestorp
    Anėtarėsuar
    07-07-2009
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    514
    Bruna ka hapur nje teme qe proekupon gjithe lexesit shqipetar.Ne tregun e librit shqiptar eshte nje mish- mash i madh.Kete e kam vrejtur sa here qe vij ne vendlindje.Nqse shumica e emigrantve marrin ne kthim ushqime organike a dicka tjeter, une e mbush valixhin time me libra.Si i till une jam vizitore i librarive te qytetit tim.Kam vrejtur se njerzit qe kalojne ne trotuaret e qytetit nuk e kthejne koken fare nga librarit.Ne gusht behet edhe panairi i veres i librit,prane parkut te lojrave per femije.Aty mund te gjesh pak vizitore e shume pak bleres.Librarit jane dinga me libra,por nuk di kush ja vlen,ne menyre qe ta blesh ate apo kete liber.Kryesisht bleje tituj nga autore te njohur shqiptar,sepse te drejten nuk kam qef te bleje nga autore te panjohur (per te rinjte e kam fjalen),sepse edhe jam zhgenjyer nga titujt bombastik te disa librave.Dy prej autorve te rinj ne panairin e sivjetem m'i dhuruan librat e tyre.Nuk pranova,por ata imsistuan.
    Une jam dakord me Brunen ne ato qe mendon per botimet e sotme letrare,edhe me ndonje tjeter forumist,por asesi kurre me ata nje shkruajne dy fjali e qe e deformojne cdo gje ,duke dale jashte teme.Jame dakord me vrejtjet me shume vend te miqve forumist,por une do te shtoja se ne leterine tone mungon kritika e mirfillte dhe e specializuar.Ajo me kritiken e saj ne faqet e medias se shkruar dhe asj vizive do te bente kritiken e duhur per notime te ndryshme,do te bente vleresimin e tyre.Ne si lexues do te dinim te orientoheshim ne mish- mashin e krijuar nga botimet pa vlere.Per aq kohe sa do te mungoje kritika e mirfillte mish -mashi dhe antivlerat do te jene prezente.Keshtu edhe lexuesit do te jene konfuze e te paorjentuar
    Gjate kohes sime te lire e cila eshte e paket,une lexoje libra te ndryshem,por lexoje edhe poezite e publikuara ne FSH,kryesisht kam qef zera te padegjuar.Kam kuriozitet per ta,sepse te afirmuarit dihen.Disa prej jush i lexoje me kenaqesi,sepse vertet poezite e tyre sjellin individualitetin e sejciliy.Para disa kohesh lexova poezite e nje ''poeteje'' qe publikon ne kete forum.Si dashamires i poezise i bera asaj nja dy vrejtje te vogla dashamirese,por ajo u rrebelua aq keq me kritiken time sa qe ne mbrojtje solli nje kritike medioker te kohes se diktatures, me pune ne USA dhe dike tjeter.I shkrova edhe ne privat per ta qetesuar ,por ajo jo vetm qe u be si spiunja e Big Brother Albania 3 Enxhi,por pa pike turpi me ane te ndonje idjot moderatori apo administratori,(nga ata qe ka paisur me celsa Albua) modifikoi PM tim duke i shtuar dicka, qe une nuk e kisha shkruar.Pra ajo e publikoi PM te modifikuar duke me perplasur me nje forumist nga Kosova,qe me kish mbeshtetur ne sygjerimin tim.U ndjeva i befasuar dhe i indinjuar,por per fat te mire e kisha ruajtur PM origjinal qe kisha postuar ''Enxhi'',gjithashtu edhe pergjigjen e saj idjote..PM nuk publikohen,por i detyruar e publikova origjinalin.Une nuk kisha mundesi nderhyrje ,sepse isha i ri ne forum dhe nuk kisha e nuk kam ndonje mik te korruptuar ne forum,por as te pakorruptuar,keshtu qe djali kosovar u bind per ''poeten'' intrigante,sepse une i dhashe akses ne panelin tim.Jua tregova kete ndodhi per te kuptuar se sa prioritet kane antivlerat ne boten e sotme shqiptare te letrave.Duke lexuar poezite e ''poetes'' me dukej sikur lexoja bejtet e krijuara nga rapsodi Feti Brahimi ,i cili krren vjerrsha per grupin lab te fshatit Lapardha,''Grupit te Janines c'i pane syte''.Nje reagim teper armiqesor e teper agresiv i antivlerave,po e mbyt tregun tone me plehra e jo me vlera.Kjo ishte edhe arsyeja perse jua tregova ngjarjen.I kam shkruar me vone ''poetes'' nje PM,sepse vura se qe kritika ime i kishte vlejtur.Ajo ka filluar te ndryshoje.Poezite e saj kane nje ndryshim te vogel nga bejtet.

    Ju forumistat qe e njihni me mire kete fushe te me falni qe u zgjata pak ne mesazhin tim,por si dashamires i librit dhe ne vecanti i poezise,si zoterues i nje biblioteke me rreth 2000 mije libra mendova te them edhe une fjalen time ashtu si di.
    Poezite ose tercinat e poetes myzeqare Bruna me kane pelqyer dhe vazhdoje t'i lexoje ato me deshire,sepse ja vlejne.I uroje myzeqarkes poete SUKSESE!
    If friends were flowers,I'd pick you!E]

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    15
    Une mendoj se ceshtja e letersise shqiptare eshte nje teper shqetesuese.Por ne kushtet e soteme te mos presim edhe mrekullira.Eshte nje detyrim personal per seicilin poet,prozator,e gjithfare zhanresh te tjera, te jete nje krijues-manaxher i vepres se tij.Ne rast se vepra eshte e mire ,ajo dote eci e do te futet ne biblotekat e lexuesve.Ne te kundert eshte e destinuar te mbetet stock diku ne ndonje qoshe te mbuluar nga pluhuri i mospesfilljes.
    Por sic edhe vete e perjetoni si ne te gjitha fushat e jetes edhe arti e letersia po kalojne nje krize te thelle e cila eshte e lidhur me teper me krizen shpirterore te shoqerise konsumatore ne te cilen nuk ka se si te mos perfshihen edhe lezuesit e artdashesit shqiptare.

  6. #26
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Nuk e di sa e mundshme nga ana financiare do ishte reklamimi i librave per autoret, apo sa efikas do te ishte per shitje por tani duke lexuar temen mendova ju mund t'i reklamoni librat tuaj ne forum.

    Midis reklamave qe dalin tek shkrimet te dilte nje reklamim per librin tuaj si dhe cmimi ne lek dhe $. Te interesuarit mund t'ju kontaktonin drejtperdrejt per blerjen ose te drejtoheshin tek amazon e faqe te tjerat ku shitet libri tuaj.

    Kjo eshte vetem nje ide! Forumi ne pergjithsi dhe ne si moderatore te nenforumit te letersise jemi munduar per vite tani, tu vijme ne ndihme autoreve pa asnje lloj fitimi jo vetem ne forum por dhe jashte tij kur kemi mundesine.

    Pershendetje,
    Fiori

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anėtarėsuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Jam dakort me folėsit mė sipėr.
    Ka njė krizė totale.Lexuesit i janė larguar shumė librit.Nuk mund tė them gjė nė i shohin si tė shtrenjta nė vlerė leku... apo diēka tjetėr!Pėrsa ju pėrket poetėve,ata duhet tė gjejnė sponsorėt vetė,ta ēojnė pėr botim dhe tė gjejnė treg po vetė pėr ta shitur.Por kryesorja ėshtė se nuk gjėndet sponsori...kush e ka provuar, e di fare mirė.Sepse vetė nuk i ka mundėsitė financiare.Gjithsesi,ėshtė koha e antivlerave.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e brunilda_it
    Anėtarėsuar
    05-07-2009
    Vendndodhja
    Larg e Prane _ Vetmise
    Postime
    468
    E shihni te nderuar miqte e mi sa shume MENDIME ka per tu rrahur kjo teme , dhe qe ja vlen te diskutohet me SERIOZITET !
    Vec ata qe shkruajne dhe e heqin mbi kurriz e dine sa i veshtire po dhe po aq i rendesishem eshte LIBRI !

    E them kete se para disa kohesh 1-pjesetar i ketij Forumi e mbylli kete teme dhe une e rihapa serish !
    Sepse jam vete poete dhe ndiej dhembjen qe kalojme te gjithe gjate 1-procesi botimi , deri sa e nxjerrim ne drite 1-liber !!
    ..., nuk e di per miqte e mi , por s'jam dakort me disa siper shkruajtes qe thonin se libri eshte pa vlera ndaj nuk shitet.......

    Ne rast se vepra eshte e mire ,ajo dote eci e do te futet ne biblotekat e lexuesve.Ne te kundert eshte e destinuar te mbetet stock diku ne ndonje qoshe te mbuluar nga pluhuri i mospesfilljes.

    Te rralle jane ata libra qe jane jo cilesore, po te tjeret, te tjeret jane pa vlera !??
    JO ! Jo miqte e mi , cdo liber i cdo fushe qofte mbart perbrenda vlerat e veta artistike .Po ku ka treg qe te shitet libri sot ????
    Po ku i kemi librarite qe s'jane aspak te interesuara per poetet e rinj !?!
    Kur them te rinj kam nder mend poetet qe kane dale me librin e pare te tyre qe nga vitet '90 e ketej !
    Ndaj duhet qe kjo teme te merret me me seriozitet kur komunikojme me njeri-tjetrin dhe jo si disa qe shkruajne mendime qe nuk kane fare lidhje me LIBRIN ! Per kete eshte per te ardhur keq !

    Mendimi i Fiorit eshte i vlefshen, pse jo dhe te hapet nje faqe me vete me librat e cdo autori , ashtu sic kemi te hedhura dhe krijimet seicili ne emrin e vet !


    RESPEKTET E MIA

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    Nė situaten qė gjendet populli ynė leximi ėsht luksuz , koha dikton kushte mbijetesash,vrapi pas kafshates dhe zhvillimet tjera kohore dhe mediat interneti gazeta
    informimet teleteksti dhe emisione tjera televizive pastaj edhe obligimet njerzore
    e vrapi pas kafshates s e bukes :

    ,Nuk ka faj populli as lexuesi qė duhet te vrapoj pas buke dhe te mendoj per buken ,

    kohra gjunglash banditeske vrastare te vlerave e te civilizimit tonė ku per kulturen nuk jepen as pes para as per vlerat ,
    Nuk e fjasoj popullin aspak qė nuk i bie ndermend se ku e ka koken
    nga vrapimet per mbijetesa dhe vrapimet tjera as per librin as qe mendon kush ose pak kush ,
    Ne jemi edhe ashtu popull i vogel dhe jeta esht me shum halle e strese e mundime
    nje krize poashtu shpirtrore dhe ka shum zhgbenjime nga situata e imponuar qka ka shkaktuar edhe ndryshime shpirtrore dhe ne te menduar
    nji lloj nese mund ta quaj krize depresive ,zhgbenjim
    , Te gjermanėt dhe franqezet anglezet suedezėt ka shum lexues e te finlandezet norvegjezėt edhe rusėt polaket por kryeisht suedezet lexojne
    edhe popujt tjere lexojne kan etje e vullnet per kulturen

    ,ndersa ne shqiptarėt jemi ne kriza sociale materiale shpirtrore
    ne kriza te nji kohe absurde te pa kuptimt qe imponon indiferencen egoizmin
    per ne edhe sistemi imponon sjellje te zhgenjimeve

    Shoqria shqiptare esht vitime dhe ne kthetrat e nji ndryshimi ku shumqka u rrokullis
    ne kahje per shum kend te pa deshirueshme ,
    sot nuk te lexon as vllau se le ma dikush tjeter ndersa ne vitet e shtatdhjeta e tetdhjeta ishte diqka krejt tjeter kerkohej me etje pasuria kulturore e libri ,
    Libri ne kto kohra nuk i duket diqka qe e i sjell dobi sepse koha e pamshirshme e materializoj njeriun

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    15
    Askush nuk eshte i detyruar te lexoje cdo liber apo fantazi te sicilit qe rremben nje pene dhe vendos te shkruaje cdo marrezi qe i zbret ne koke vetem e vetem se tregu i lire ja jep kete te drejte .
    Lexuesi eshte njekohesisht edhe kritiku me rrepte i nje libri .Ne situaten e soteme ku konkureca eshte e ashper,madje e dhuneshme ,ai qe dote kete sukses e dote mbijetoje duhet te jete me i miri me diference te madhe .Kjo per arsyen e thjeshte se kerkesat estetike e shpirterore te lexuesve jane rritur e jan bere me te kujdeseshme ne perzgjedhjen e librave qe duhet te lexojne.Eshte pikerisht ky parameter i rendesishem qe duhet ti neneshtrohen te gjithe ata
    qe merren me krijimtarine letrare.Heret a vone libri i mire dote shquhet e dote dale ne siperfaqe duke u perzgjedhur nga lexuesi i kualifikuar qe ka instikt,gusto dhe pervoje.
    Pra jo te gjithe ata qe merren me marifetin e te shkruarit dote kene fat te shohin driten e suksesit. Nje pjese,per te mos thene shumica eshte e destinuar te sfumohet si te pa fuqishem per ti rrezistuar kohes e konkurences,Ne fund te fundit edhe arti nuk mund te perjashtohet nga ligjet qe dominojne ne ekonomine e tregut te lire.Kush kerkon perivilegje dhe lehtesira eshte jashte realitetit e enderron utopira te pa realizueshme. Ju faleminderit!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e nestorp
    Anėtarėsuar
    07-07-2009
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    514
    Vite me pare,para '90 botoheshin libra,por me tirazhe te kufizuara.Tirazhet e librave nuk i kenaqnin kerkesat e lexuesve ne vendin tone,te cilet mendoj se ishin te shumte.Me kujtohet qe zinim radhe e shtyheshim per te blere librat e rinj qe publikoheshin.Ndonjehere shitsja i mbante nen banak,per te zgjedhurit e regjimit dhe ne na shkonte mundimi kot.Ndoshta ajo kohe kish shume pak ambjente shlodhjeje dhe aktivitetet ishin te kufizuara,prandaj njerzit ngushellimin e gjenin tek leximi i librit.Sot mund te mendohet pak me
    ndryshe per nje 5% te shqiptarve!Ne boten e sotme nepermjet mjeteve te shumta te informimit, ku njerzit kane akses, mund te gjejne gjithcka qe ju duhet.Por ne vendin tone vetem nje pjese e vogel e popullsise e ka kete privilegj ne fakt.Kur shumica e popullsise ka si synim sigurimin e te ardhurave te mjaftueshme per tu ushqyer,sigurisht qe nuk ka kohe te mendoje per te lexuar libra.Une mendoj se shte niveli i ulet ekonomiko-shoqeror i popullit tone ai qe kondicionon edhe interesimin per librin ne pergjithesi.Nuki mund te imagjinohet qe dikush, qe eshte i papune te mendoje te bleje libra per femijen apo per vete,le me te mendoje per cilesine e librit!Ne pergjithesi arti dhe kultura jone per momentin eshte pasqyre e realitetit qe jeton shoqeria shqiptare sot.
    Mendimi i fiorit eshte deridiku ngushelluesose si i htone anglezet:''beter then nothing!''.Kjo nuk mund te jete zgjidhja,sepse nje pjese e vogel e shqiptarve kane akses ne internet.Megjithate le te provohet.
    Po mendoja dy librat e shkruara nga z Blushi.Ju be kritika e duhur dhe reklama e duhur ne medjen vizive dhe ate te shkruar,prandaj edhe librat e tij u bene bestseller.Po dikush qe nuk e ka potencen e gazetarit dhe publicistit ne fjale?
    If friends were flowers,I'd pick you!E]

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    15
    Jam plotesisht dakord me juve NESTROP, nuk esht nevoja te shtoj asgje tjeter per kete teme....

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e brunilda_it
    Anėtarėsuar
    05-07-2009
    Vendndodhja
    Larg e Prane _ Vetmise
    Postime
    468
    Sa ngushelluese te duken per momentin fjalet e Nestorp :
    Vite me pare,para '90 botoheshin libra,por me tirazhe te kufizuara.Tirazhet e librave nuk i kenaqnin kerkesat e lexuesve ne vendin tone,te cilet mendoj se ishin te shumte.Me kujtohet qe zinim radhe e shtyheshim per te blere librat e rinj qe publikoheshin.Ndonjehere shitsja i mbante nen banak,per te zgjedhurit e regjimit dhe ne na shkonte mundimi kot.Ndoshta ajo kohe kish shume pak ambjente shlodhjeje dhe aktivitetet ishin te kufizuara,prandaj njerzit ngushellimin e gjenin tek leximi i librit.Sot mund te mendohet pak me!
    Jo me kot i e kufizova kete ide dhe kete realitet te kaluar, te koheve te shkuara ...., por jo te ikura ne raportin KRIJUES___LEXUES !!!
    Sot librat jane "sheshit" _te flasim me nje lloj gjuhe tjeter, dhe kjo jo per faj te KRIJUESIT _ qofte i mirefillte apo jo ne KRIJIMIN E TIJ !
    Dhe qe eshte e drejte qe lexuesi e zgjedh vet librin apo ndoshta dhe me sygjerimin e miqeve, por nuk duhet harruar koha ne te cilen jemi !
    Koha qe ve ne levizje cdo liri te shtypit-mendimit-cilesise ! Ndaj perseritem perseri me nje
    ? te madhe per te konkretizuar me sakte te drejten e penes !

    TE NDERUAR MIQ POET dhe LEXUES , edhe NJEHERE JU KERKOJ NDIHME SERIOZE NE TRAJTIMIN E KESAJ TEME TEPER REALISTE PER NJOHJEN E POETEVE TE SOTEM DHE MENYRAT E MENAXHIMIT TE LIBRIT SHPQIP PER POETET E VITEVE '80 e KETEJ !!

    Ju faleminderit per interesimin e deritanishem me dhenien e mendimit tuaj ne kete teme !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brunilda_it : 08-03-2010 mė 16:50

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e brunilda_it
    Anėtarėsuar
    05-07-2009
    Vendndodhja
    Larg e Prane _ Vetmise
    Postime
    468
    Nje teme teper interesante dhe qe vertet ka mbetur ne heshtje e nderuar POETE nga MIQTE e tu ne forum !!
    A jane vete POETE keta qe dhe hedhin krijimet e tyre keu??
    A thua se ata i shesin librat e nuk ju intereson tema ?!?
    Shume per te deshiruar kjo teme te nderuar KRIJUES qe nuk kerkoni dhe rrihni mendimet me njeri-tjetrin, por disa jane talluar ne kete teme teper serioze per mendimin tim , por edhe delikate !
    Eshte SHTETI i pari qe duhet te ndihmoje , por kur gjithekush prej jush eshte pasive dhe ne rrahje te mendimeve , a thoni vall se shteti do te vrase mendjen me shume !!

    brunilda_it , me vjen keq __tema juaj eshte teper interesante dhe me vend por KRIJUESIT e vertete MUNGOJNE , qe te krijohet KOMUNIKIMI SERIOZ !
    Teme interesante brunilda_it !

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e brunilda_it
    Anėtarėsuar
    05-07-2009
    Vendndodhja
    Larg e Prane _ Vetmise
    Postime
    468
    Heshtja ka mberthyer temen tuaj interesante brunilda_it dhe idete mjaft te rendesishme qe jane hedhur pre disa miqeve ketu ne forum !

    Citoj emrat e disa prej tyre te cilet duhet te jene lexues te mirefillte te librit , dashamires te se bukures , por dhe botues (krijues ), pra permend ketu mondishall, nestorp, angert, besoja , fiori...., ...., por ku jane krijuesit e tjere ????
    Vall kaq shume pa rendesi u duket 1-liber qe ata botojne dhe hedhin mes nesh ??

    Me vjen shume keq per mos dhenien e mendimeve dhe sygjerimeve te tyre ne temen qe ju keni hapur brunilda_it, sepse ndjek e shoh qe ju hidhni pjese nga krijimtaria juaj gati cdo dite, si dhe emrat qe permenda me lart .......................por eshte vertet per te qene deshmimtare te kesaj HESHTJEJE qe ka mberthyer KRIJUESIN , por dhe LEXUESIN ne kete aspekt !

    Pershendetje poete te ketij Forumi !

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    une i dhashe ca sugjerime, po me sa duket e verteta eshte e hidhur.
    Nuk eshte nevoja te shkruash ne temen tende me 3 pseudonime te ndryshme.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e brunilda_it
    Anėtarėsuar
    05-07-2009
    Vendndodhja
    Larg e Prane _ Vetmise
    Postime
    468
    Pershendetjet e mia Kinney !
    Me duket keni ngaterruar adresen e dhenies se pergjigjes!
    M.gj.s. kjo tregon qe jeni teper aktive ne Forum, por sa per pseudonime ,emri juaj eshte
    i pari qe i afrohet linjes se PSEUDONIMEVE !!!
    Une kam emrin tim qe me pefaqeson dhe me botimet e mia tek "Shkrimtaret Shqiptare"!! Mund ta vizitoni kete teme dhe te shihni ! Personin ne fjale ka te drejten te jap dhe ai pergjigje, si ju !
    Uroj te jesh kuptuar i nderuar !

  18. #38
    i/regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-03-2008
    Vendndodhja
    Pistoia
    Postime
    580
    Citim Postuar mė parė nga brunilda_it Lexo Postimin
    [B]LEXUES, edhe NJEHERE JU KERKOJ NDIHME SERIOZE NE TRAJTIMIN E KESAJ TEME TEPER REALISTE PER NJOHJEN E POETEVE TE SOTEM DHE MENYRAT E MENAXHIMIT TE LIBRIT SHPQIP PER POETET E VITEVE '80 e KETEJ !!
    zakonisht Njerezit (sidomos femrat) lexojne per te shtyre kohen e lire, kjo i Pasionon
    ndersa ka qe lexojne per te prekur, qofte edhe sadopak, ''te verteten'' qe autori tregon ne shkrimet e tij, ky lloj leximi behet i veshtire, sepse behet me mund, ngaqe edhe shkrimi behet me mund, keto lloje shkrimesh kane kohe qe kane vdekur, sot njerezia (te shumtit) shkruajne per Bisnies dhe jo per Pasion.

    Ninēja ka thene, qe lexoj vetem ata qe shkruajne me gjak.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    Citim Postuar mė parė nga briliana.sh Lexo Postimin
    Nje teme teper interesante dhe qe vertet ka mbetur ne heshtje e nderuar POETE nga MIQTE e tu ne forum !!
    A jane vete POETE keta qe dhe hedhin krijimet e tyre keu??
    A thua se ata i shesin librat e nuk ju intereson tema ?!?
    Shume per te deshiruar kjo teme te nderuar KRIJUES qe nuk kerkoni dhe rrihni mendimet me njeri-tjetrin, por disa jane talluar ne kete teme teper serioze per mendimin tim , por edhe delikate !
    Eshte SHTETI i pari qe duhet te ndihmoje , por kur gjithekush prej jush eshte pasive dhe ne rrahje te mendimeve , a thoni vall se shteti do te vrase mendjen me shume !!

    brunilda_it , me vjen keq __tema juaj eshte teper interesante dhe me vend por KRIJUESIT e vertete MUNGOJNE , qe te krijohet KOMUNIKIMI SERIOZ !
    Teme interesante brunilda_it !
    -------------

    per qfar shteti ju lutem e keni fjalen ju ,ne shqiptarėt nuk kemi shtet as qe kemi pasur shtet ndonjeher ,
    shtet mund te quhet vetem ai shtet q e kujdeset per qytetarin e vet
    ku do qe esht ai , e jo shtet qe nuk e din se as ku i ka qytetart e vet
    as q e i intereson dhe as qe i ka intresuar as ne te kaluare
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 06-04-2010 mė 04:19

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    ne nuk kemi shtet as qe kemi pasur as nuk kemi rrespekt per njeri tjetrin, as nuk kemi gazeta as media as forume te mirfillta , jemi disa varfanjak te rreckosur ne mes te europes nen mshirene botes dhe te ndihmave botrore
    te ushqimeve te skaduara dhe europa na quajn barijt e europes tani nuk kemi as bujqsi as blegtori
    dhe tani europa duhet te gjej nje emer tjeter per ne

    gjithqka esht diktature pronesi hile dhe imponim familjarizem klane primitivizem interesa


    grupore fetare inate klanore e krahinore fetare dinakeri pa besi dogma amashtrime demagogji
    per qfar shteti e keni fjalene per qfar shoqerie kush po krijon iluzione ktu
    kur dihet s e
    kush jemi e ku jemi ne qe flasim shqip ,ne jemei vetem njerz qe flasim shqip

    asgje mateper ,

    ne fakt ka urrejtje ndaj njeri tjetrit gjelozi smundje mohime inate meskine primitive
    krahinore fetare grupore dhe kurr nuk ka vlersime reale vetem mbi bazat e servilise ose hiles e klanit m mbi
    ato interesa percaktohet vlersimi per tjetrin
    deri sa ne europe nuk i intreson kjo por vlersimi esht vlersim puna pune ,
    p marr para sysh nga kush vjen e kush e ka krijuar puna vlersohet deri sa te ne shqiptart esht me rendesi kush e ka krijuar i cilit klan apo grup ose servili esht ky krijim nga cila krahine elagje vjen nga cila fe
    pra te ne nuk ka as vetedije kombtare as shtetrore as kolektive
    ka vetem padrejtesi anarki klanesh me vetedije shpellore
    te kombet tjera te civilizuara nuk ka vlersime sipas hatrit te dikuj
    nuk

    vlersohet per hater te tjetrit

    per hir te tjetrit qe esht nga feja e tij ose nga krahina e tij , si te ne qe vlersohet per hater te atij apo ketij

    ose per para e korrupcion haramesh te pa morlashme por siq duket jemi ngopur haram dhe zoti po na i qon vuajtje mizore
    dhe gjithqka ndertohet mbi bazat te ktij hatri e familjarimzi hilje dhe servilije
    ka ktu njerz qe do ti vrisnin te gjith kosovaret per nji grek edhe pse ai vet flet shqip dihet kjo
    esht deshmuar


    ne nuk jemi shoqeri e formuar emancipuese kombtare ne vetem flasim shqip dhe kjo qe them un esht ne veper reale
    dhe faktike
    vetem kush nuk ka sy me pa ka hile edhe mardhnje klanore , e pa besesushme qfar korrupcioni hiledhe vetem hile e mohime
    vetem servilija paraja klani dhe dukuri tjera negative po ato depertojne dhe vetem ato
    realiteti esht ky epranon apo nuk e pranon dikush nuk esht intresant kjo intresant esht realja faktikja
    varfria ne mendje ene shprite mbeturina barbare te veseve na ka sjell deri ne ket gjendje si te pa aft per tu formuar
    prandaj jemi kush jemi per qfar vlersimesh mund te flitet te ne soe per ndonje vetedije
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 06-04-2010 mė 04:28

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •