Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Origjina e fiseve: Gashi, Berisha, Krasniqi..??

  Nder fiset me te njohura ne Kosove: Gashi, Berisha dhe Krasniqi dhe qe realisht jan edhe mbiemrat e shumices se popullit te kosoves, do me interesonte te njihesha dhe informohesha me origjinen e ketyre Fiseve dhe te dijm se nga i kan fillet dhe nga burojn keto fise!

  Me siguri qe edhe ketu ne forum kemi anetar qe i perkasin ketyre fiseve, duke me perfshire edhe mua si Gash i gurit.

  Keshtu qe ftoj qe nga tash, ata qe dijn dhe kan informacion/njohuri rreth kesaj teme te futen dhe na ndihmojn rreth kesaj qeshtje.

  Faleminderit
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #2
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Nje pyetje shtes kisha: A ka ne shqipri apo maqedoni keso fise, apo familje qe mbajn keta mbiemra??
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-06-2009
  Mosha
  29
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sali Berisha

 4. #4
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rachel_ Lexo Postimin
  Sali Berisha
  Shembull me vend

  Sala me sa di eshte nga tropoja, qe do tė thotė se ne tropoj paska fis beriish, do me interesonte se sa jan ne numer te madh berisht ne tropoj?!?
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=4230
  ketu i ki shenimet Fisi Gash, ndahet nė Gashin e Gurit (ndryshe njihet edhe me kėto emra: Gashi i Gurit tė Bardhė i Bardhanė ose Gashi i Bardhė) dhe Gashi i Xėrxės dhe me mbiemrat Teverlani etj

  Krasniqi, i cili ndahet nė degėn kryesore Krasniq, Nikaj, Mripa, dhe Curaj. Nikajt e kanė bajrakun e vet dhe numėrohen si fis nė veti, megjithėqė janė Krasniq. Pra Nikaj, Mripa dhe Curaj janė vėllazėri tė Krasniqit."Rreth formimit te fisit Nikaj dhe lidhjeve te tij me Krasniqen ka nje tjeter tradite gojore qe nj ihet e besohet me shume se e para. Sipas saj, i pari i Nikajt ka qene Nike Mekshi. Ky ishte vella me Kole Mekshin, nga i cili u formuan Kolmekshajt e Krasniqes, qe etnografikishtperfshijne fshatrat: Shoshan, Kocanaj, Dragobi, Bradoshnice, Dege, Murataj me gjysmen e fshatit Margegaj.2l)Per kete arsye, Nikajt me Krasniqe, ve?anerisht me Kolmekshaj, si dy velJezer, nuk iidhin martesa midis tyre. Ne te vertete, vellazerite e Kolmekshajt nuk numerojne me shume se 15-16 breza nga brezi me i ri i sotem, deri tek ati i pare i tyre, Kole Mekshi, vellai i Nike Mekshit. Madje, vllaznite Qokaj e Vukaj te fshatit Shoshan, qe i perkasin Krasniqes, i lidhin brezat e tyre me Qokajt e Vukajt e Currajt Eperm - fis Nikaj, ne brezin 1 l-12-te.22) Metaliajt e Dragobise-fis Krasniqe, nuk shkojne me shume se 10-11 breza, pa u bashkuar me vllaznite e Currajt te Eperm. Duke njohur mire keto lidhje fisnore, At Shtjefen Gje90vi, ne vitin 1917, i ka quajtur dragobijesit "Currajt e Dragobise"P] Mbi lidhjet farefisnore te' Nikajt me Krasniqen hedhin drite edhe studimet antropologjike. F.Nop9e dhe E. Durham thone se, nS pikepamje antropologjike " Nikajt shkojne ne ndryshim me shume fise te Shqiperise se' Veriut" si Mertur, Shale, Shosh, Toplane, Mirdite, Puke etj.24) Po keshtu antropologu yne i njohur Aleksander Dhima i grupon Nikajt ne tipin antropologjik te Malesise se Vogel, se' b

  Berisha ndahet nė kėta vėllazėri: "Merturi, Alshiqi, Kuqi, Buzė-Madhja,Kastrati dhe vetė Berisha si vėllai mė i madhi.  Fisi Kelmend ndahet nė kėto vėllazėri: "Lajēi, Muriqi, Nikqi, Dreshajt, Xhevukajt, Bogajt, Hoxhajt, Vukli, Vuthaj dhe Selēaj."

  Fisi Hot ndahet nė gjashtė vėllazėri. Kėta nė fillim bashkėrisht kanė zanė vend nė fshatin Plluzhinė, ndėrsa mė vonė aty mbetet vetėm njė vėlla, kurse tė tjerėt shpėrngulen nė Likovc, Ticė Tushillė, Morinė tė Drenicės, dhe nė Bradash tė Llapit.
  Ketu i ki shenimet ne kete Likune poshte.kjo teme kaqen e hapur.]
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=4230
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 23-02-2010 mė 09:58

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  SaliH Berisha vje nga veriu dhe aty ka fise.
  Nė Shqiperin e Jugut s'ka fise siē ėshtė rasti me Veriun.
  Fise tė mėdha si Krasniqi, Berisha dhe Gashi ka nė tė gjitha anėt por nuk duhet harruar edhe fiset e tjera pak mė tė vogėla se ato tė mėdhat siē janė: Thaqi, Sopi, Shala,kastrati, Kelmendi,Muriqi, LajQi,Bytyqi,etj.
  Profesor Skender Riza kishte dhėnė njė herė njė mendim pėr prejardhjen e fisit krasniqi qė mendoj se e kishte gabim ngaqė profesori mundohet prejardhjen ta lidhte me emrin " krasnoje" qė ka prejardhje serbe qė domethan " shartim".

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Siē del tėrthorazi nga burimet e botuara relevante tė proveninacės serbe @2 dhe sikur pohohet edhe nga goja e Janiqie Popoviqit ( agjent i Serbisė nga Kosova), plani pėr zhdukjen e Haxhi Zekės u kurdis nė Beograd dhe u realizua nėpėrmjet konsullit tė Prishtinės ( Sima Avranoviq, duke pėrdorur si vegėl agjentin Adem Zajmi tė Pejės@3, duke pasur pėlqimin paraprak, mbase edhe pėrkrahjen e autoriteteve osmane @4. Ngjarjet qė pasuan pas shkurtit tė vitit 1902 treguan se kjo mollė sherri e hedhur me aq mjeshtri, dinakėri dhe fshehėtsi bizantine, duke humbur ēdo gjurmė@5 , e bėri tė vetėn. Fėrkimet dhe zėnkat e pėrparshme ndėrmjet fisit Krasniqė ( tė Haxhi Zekės dhe tė Bajram Currit ) dhe Shalė ( tė Mehmet Zajmit dhe tė Isa Boletinit ), erdhėn duke u trashur pėr t'u kthyer nė armiqėsi tė madhe, e cila kasneconte larje tė pėrgjakshme hesapesh @6. Njė grup malėsorėsh Krasniqas qė ia mėsyri Pejės pėr t'iu hakmarrė Zajmėve, nuk ia doli tė depertonte pėrtej fshatit strellc, po megjithatė nuk hiqte dorė nga qėllimi paraprak, kėshtu qė paria e Pejės nuk ua kthente dot mendjen.@7 Edhe populli i Gjakovės u nda mė dysh: njėra palė mori anėn e Bajram Currit, kurse tjetra atė tė Myrteza Pashės ( i Fisit Berishė ) dhe tė Riza bej Kryeziut ( i gashnjan ). Ngatėrresat midis kėsaj parie patén si rrjedhim djegjen e kullave tė Mehmet dhe Myrteza Currit nga njerėzite Riza Begut.@8 Ktu po shkrun qe kryezite jane gashe


  http://www.google.com/url?sa=t&sourc...eo28kEQz96cVIQ
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 24-02-2010 mė 06:29

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  MOs bini pre e shkrimeve tė ndryshme nė internet faqe sepse nė internet sot ka mundėsi gjithėsecili kali tė shkruaj gjėra tė paverteta dhe tė vėrteta. Shkrimet qė gjenden nė internet s'janė tė vlefshme.
  Pėr tė folur rreth njė ndodhie s'pari duhet tė kemi studimet Historike dhe Filologjike dhe tė mbikqyrura para se tė gjejnė dritėn e botimit nga njė konzolium shkencetarėsh adekuat pėr temėn!
  Nė vrasjen e Haxhi Zekės- tribunit tonė popullor dyshohet se kishte dorė Aēif pashė Gucia po ashtu njė tribun tjetėr i trajtuar nė kėtė mėnyrė. PRa, ishte e njohur gjatė kohės qė kėta dy nuk shkonin mirė dhe pėr kohė tė gjatė dyshimet mbinin mbi Aēif pashėn.
  Pra mendohej qė Aēif Pasha kishte paguar vrasesin pėr ta vrarė nė pritė Haxhi Zekėn!
  Pėr kėtė gjė ekzistojn disa shėnime( vetėm shėnime por jo edhe tė vėrtetuara) qė kanė tė bėjnė me Trevėn e Plavės dhe Gucisė nė veēanti pėr ngjarjet pas Lidhjes sė Prizerenit!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Haxhi Zeken e ka vra adem zajmi kta e din te gjith

 10. #10
  Falko Maska e Falco115
  Anėtarėsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Haxhi Zeken e ka vra adem zajmi kta e din te gjith
  Kete e dime te gjithe se e vrau Adem Zajmi, por kush qendron prapa kesaj, Adem Zajmi ishte vetem doras, kreu aktin e vrasjes se te madhit Haxhi Zeka.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Citim Postuar mė parė nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
  Kete e dime te gjithe se e vrau Adem Zajmi, por kush qendron prapa kesaj, Adem Zajmi ishte vetem doras, kreu aktin e vrasjes se te madhit Haxhi Zeka.
  Ktu nje shkrim.SHIK-ut serb,bente q mos per te nxitur turqit kunder shqiptarve,per perqarje ne levizjen shqiptare dhe per ruajtjen me qdo kusht te pakices serbe ne Kosove nga shumica absolute shqiptare.Per keto qellime ajo beri gjithqka per te siguruar besen e feudalve shqiptar dhe disa krerve naive qe pa vedije dhe njohuri per zi.Vetum per Luzin Serbia kishte shpenzuar 100.000 dinare.Ajo permes Adem Zajmit(familja Zajmi si bashkpuntore e serbis u permend dhe me heret) arriti ta vrase dhe patriotin shqiptar Haxhi Zeken.veq kesaj,Serbia duke u mbeshtetur ne minoritetin serb,kishen ortodokse dhe bashkpuntoret shqiptar deri me 1904,kishte futur ne Kosove nente grupe terroriste,2.000 pushke,500 revolvere dhe sasi te theksuar bombash dhe municioni.Ne aktivitetin informativ ne fillim te shek.XX edhe Mali i Zi ishte tejet aktiv dhe per pune i duheshin bashkpuntore shqiptar.Nje diplomat i Vjenes kisht raportuar Vjenes zyrtare se shume njerze ishin derguar ne Grude, Hot dhe Kastrat per te perfituar kreret shqiptar, te cilet ftoheshin per te vizituar princ Nikollen.Sipase tij,konsulli Petar Pllamenace ndodhej ne Male te Zi dhe komunikonte telegrafisht me Isuf beun, i cili qe tash e ndiente veten mekembes te Malit te zi ne Shkoder.Nje njeri i fort per Malin e Zi padyshim mbetej Sokol Baci, i angazhuar per te rekrutuar bashkpuntor te tjere ne radhete e shqiptare.Per punen e tij ai merrte dymbdhjete napolone florinje ne muaj dhe ndihma te tjera per qka ishte pasuruar dukshume..Princ Nikolla me ndermjetesimin e Ilija Pllamenacit(ish.minister i luftes)kishte kontaktuar ne Cetine dhe Isuf Ibrahim beun i premtonte atij se ne Shkoder kishte 1500 veta te pushkes dhe do te ishin ne sherbim te interesave malaziase.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=121549

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
  Kete e dime te gjithe se e vrau Adem Zajmi, por kush qendron prapa kesaj, Adem Zajmi ishte vetem doras, kreu aktin e vrasjes se te madhit Haxhi Zeka.
  Po pra dhe pėr kėtė gjė ka disa variante! Adem Zajmi ishte i paguar qė ta vriste Haxhi Zekėn por pėr Historin ( vetėm pėr Historin) ėshtė erėndesishme dhe detyrė pėr t'na ofruar variantin mė tė besueshėm.
  Unė po u jap njė mendim timin nė bazė tė disa t'dhėnave qė kam lexuar kam ardhė nė pėrfundim qė ndoshta-ndoshta Aqif Pashė Gucia ka qėndruar prapa Adem Zajmit!
  Kjo qė po them unė ėshtė vetėm supozim dhe shprehje e lirė e imja ndersa tė vėrtetėn pėr kėtė gjė mund ta japė Instituti i Historis me njė simpozium pėr Haxhi Zekėn!

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Ktu nje shkrim.SHIK-ut serb,bente q mos per te nxitur turqit kunder shqiptarve,per perqarje ne levizjen shqiptare dhe per ruajtjen me qdo kusht te pakices serbe ne Kosove nga shumica absolute shqiptare.Per keto qellime ajo beri gjithqka per te siguruar besen e feudalve shqiptar dhe disa krerve naive qe pa vedije dhe njohuri per zi.Vetum per Luzin Serbia kishte shpenzuar 100.000 dinare.Ajo permes Adem Zajmit(familja Zajmi si bashkpuntore e serbis u permend dhe me heret) arriti ta vrase dhe patriotin shqiptar Haxhi Zeken.veq kesaj,Serbia duke u mbeshtetur ne minoritetin serb,kishen ortodokse dhe bashkpuntoret shqiptar deri me 1904,kishte futur ne Kosove nente grupe terroriste,2.000 pushke,500 revolvere dhe sasi te theksuar bombash dhe municioni.Ne aktivitetin informativ ne fillim te shek.XX edhe Mali i Zi ishte tejet aktiv dhe per pune i duheshin bashkpuntore shqiptar.Nje diplomat i Vjenes kisht raportuar Vjenes zyrtare se shume njerze ishin derguar ne Grude, Hot dhe Kastrat per te perfituar kreret shqiptar, te cilet ftoheshin per te vizituar princ Nikollen.Sipase tij,konsulli Petar Pllamenace ndodhej ne Male te Zi dhe komunikonte telegrafisht me Isuf beun, i cili qe tash e ndiente veten mekembes te Malit te zi ne Shkoder.Nje njeri i fort per Malin e Zi padyshim mbetej Sokol Baci, i angazhuar per te rekrutuar bashkpuntor te tjere ne radhete e shqiptare.Per punen e tij ai merrte dymbdhjete napolone florinje ne muaj dhe ndihma te tjera per qka ishte pasuruar dukshume..Princ Nikolla me ndermjetesimin e Ilija Pllamenacit(ish.minister i luftes)kishte kontaktuar ne Cetine dhe Isuf Ibrahim beun i premtonte atij se ne Shkoder kishte 1500 veta te pushkes dhe do te ishin ne sherbim te interesave malaziase.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=121549
  Nė shkrimin qė ke sjellė mė lartė nga njė autor e lexova edhe kėtė gjė qė ti se ke transmetuar:
  "Per keto qellime ajo beri gjithqka per te siguruar besen e feudalve shqiptar dhe disa krerve naive qe pa vedije dhe njohuri per qellimet serbe ishin vene ne sherbime te interesave serbe. Te tille permenden: Riza beg Kryeziu,Sokol Baci dhe Mirash Luzi.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Nė shkrimin qė ke sjellė mė lartė nga njė autor e lexova edhe kėtė gjė qė ti se ke transmetuar:
  "Per keto qellime ajo beri gjithqka per te siguruar besen e feudalve shqiptar dhe disa krerve naive qe pa vedije dhe njohuri per qellimet serbe ishin vene ne sherbime te interesave serbe. Te tille permenden: Riza beg Kryeziu,Sokol Baci dhe Mirash Luzi.
  Ktu po flitet per vrasje e jo per fjal,Edhe xhavit Halit kaqen udbash 81 ka lajmru shume njerz ne polici plus me shikun kan vra shume addhetar kta e dine te gjithe edhe rugoven veq skan mujte me mbyte.

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Vendndodhja
  ........
  Postime
  314
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Nje pyetje shtes kisha: A ka ne shqipri apo maqedoni keso fise, apo familje qe mbajn keta mbiemra??
  Ka , une jam nga Maqedonia dhe jam me fis Berisha .

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-11-2009
  Vendndodhja
  shkup
  Mosha
  48
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Nje pyetje shtes kisha: A ka ne shqipri apo maqedoni keso fise, apo familje qe mbajn keta mbiemra??
  un jam nga fisi krasniq jam nga shkupi

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Citim Postuar mė parė nga skup Lexo Postimin
  un jam nga fisi krasniq jam nga shkupi

  Per fisin Kuman qe edhe Kumanova eka mar. Historia e Kumanovės

  Etimologjia e toponimit Kumanovė ka pėr bazė njė emėr mesjetar kalendarik Kuman, ku sipas disa tė dhėnave, ky emėr qyteti rrjedh nga fisi Kuman, qė nga fundi i shek. XI (1094), prej viseve tė Azisė tė kenė ardhur dhe njė kohė tė kenė qėndruar nė territorin e sotėm tė Kumanovės. Tė dhėnat e para pėr vendbanimin Kumanovė pėrmenden nė vitin 1519 nga shėnimet e udhėpėrshkruesve qė gjenden nė arkivat e Turqisė, edhe atė me 52 familje me rreth 300 banorė.Nė shėnimet dhe dokumentet historike, Kumanova pėrmendet nė shek. XVII nga udhėpėrshkruesi (kronisti) i famshėm turk Evlia Ēelebija. Sipas tij Kumanova nė vitin 1660 shtrihej nė territorin e Sanxhakut tė Shkupit qė ka patur mė se 600 shtėpi, nė mesin e tė cilėve kishte xhami, teqe, medrese, hane, hamame dhe disa dyqane.

  Ballkanologu dhe kronisti freng Ami Bośe, i cili e vizitoi Kumanovėn nė gjysmėn e parė tė shek. XIX, gjegjėsisht me 1836, thekson se Kumanova ka patur 3000 banorė, kurse nė tė dhėnat e konsullit austriak J. G. Han tė vitit 1835, pohon se ky vend ka pasur 650 shtėpi. Prej fiseve mė tė vjetra turke nė Kumanovė supozohet tė ketė qenė fisi Oxhak , i cili ka pasur mė tepėr shtėpi dhe anėtarė se fiset tjera, por mė vonė mbeti me njė shtėpi dhe ajo u shpėrngul nė Turqi.

  Janė paraqitur edhe fise tjera familjare si Kotlelerėt, Tatarėt, qė kanė patur njė lagjeje tė veēantė nė kėtė qytet, por gjatė luftėrave austro - turke kanė migruar nė Turqi. Prej fiseve shqiptare ishin tė pranishėm Gono, Malokėt dhe si ėmėr familjar pėrmendeshin Spahilerė, kurse sot janė tė pranishėm fiset: Berishė, Gash, Krasniq, Thaē, Sopė, Shalė etj., ku pėrkatėsia fisnore ėshtė harruar dhe nuk pėrmendet fare te tė gjitha shtresat e popullsisė sė kėsaj treve. Nė tė kaluarėn e largėt historike Kumanova ishte njė zonė qė i takonte krahinės sė Dardanisė dhe e banuar nga fisi ilir-Dardanėt, tezė qė e vėrteton edhe Vasileviqi.

  Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim se edhe Ēerkezėt, tė cilėt vendlindjen e tyre e kanė patur nė rajonin e Kaukazit, kishin qenė vendosur pranė stacionit hekurudhor tė Kumanovės, ku sot gjendet fshati me tė njėjtin emėr Ēerkez.

  Deri nė vitin 1877-78 nė kėtė qytet, ka patur mė tėpėr mysliman, d.m.th. shqiptarė qė kishin pranuar fenė myslimane, kurse nė mbarim tė shek. XIX me ardhjen e kolonistėve serbė, rritet numri i popullsisė sllave.emrin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-04-2010 mė 12:39

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-03-2011
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PYTJE : osht e lejume te martohen dy te ni fisi nder veti? psh. ket rast masi jom kastrat le te themi ni "kastrat nga kosova me ni kastrate nga shqipria" kan te drejt te martohen? apo edhe qofse jan dyt nga kosova edhe pse jan prej katuneve te ndryshme prej shum brezave po te njojtit fis kan te drejt martese?? te pakten thuani menimin e juaj.

 19. #19
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Nder fiset me te njohura ne Kosove: Gashi, Berisha dhe Krasniqi dhe qe realisht jan edhe mbiemrat e shumices se popullit te kosoves, do me interesonte te njihesha dhe informohesha me origjinen e ketyre Fiseve dhe te dijm se nga i kan fillet dhe nga burojn keto fise!

  Me siguri qe edhe ketu ne forum kemi anetar qe i perkasin ketyre fiseve, duke me perfshire edhe mua si Gash i gurit.

  Keshtu qe ftoj qe nga tash, ata qe dijn dhe kan informacion/njohuri rreth kesaj teme te futen dhe na ndihmojn rreth kesaj qeshtje.

  Faleminderit

  Kjo teme me pelqeu shume per fiset shqipetare .

  Une personalishte jame nga Ilirida ne Maqedoni , dhe me ka interesuare shume per fiset e ndryshme shqipetare sidomos ne maqedoni , pore kame hasur ne veshtiresi , sepse edhe me te moshuarit kete problem e shohin si nje sekret qe mund te shkojne deri ne 5 apo 6 breza. Me shume te moshuare qe kame biseduare me ne funde te marre nje pergjigje , mos hyne me thelle se............. pa pergjigje

  Behet pyetja pse mos hyne me thelle ???

  Stergjyshit e mije deklarojne se kemi preardhje nga Shqiperia, nga Dibra e Madhe dhe jemi fis maxhar .

  Kjo fjale qe te moshuarit e perdorin ,mos hyne me thelle ,me mbetet si nje sekrete i pa zbuluare . Valle mos eshte fjala se ata stergjyshit tane ishin te besimit katolik , apo ortodoks ,dhe me kohen ishin konvertuare ne islam kuptohet ne Perandorine Osmane , apo ketu ka dicka tjeter ???

  Personalishte jame munduare te lexoje shume histori shqipetare dhe te huaja , pore ne kete raste kame veshtiresi te gjeje te verteten.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e pukjani
  Anėtarėsuar
  21-03-2010
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  origjinen e krejt ktyne fiseve e gjen n shqipnin e veriut

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •