Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  992

  Meta pret prfaqsuesit politik t Lugins s Preshevs  Pr Shqiprin respektimi i t drejtave t shqiptarve q jetojn n Luginn e Preshevs sht shum i rndsishm, u shpreh sot, zv/kryeministri dhe ministri i Jashtm, Ilir Meta gjat konferencs s prbashkt pr shtyp me prfaqsues t politiks s Lugins s Preshevs.

  E hne 22 Shkurt 2010 20:01

  N konferencn e prbashkt pr shtyp,q numri nj i diplomacis shqiptare zhvilloi mbas takimit me prfaqsuesit e politiks s Preshevs, Meta nnvizoi se "n marrdhniet Shqipri-Serbi ka qen dhe do t jet i rndsishm avancimi i t drejtave t komunitetit shqiptar q jeton n luginn e Preshevs, q sipas tij, prbn nj burim stabiliteti jo vetm pr shqiptart, por pr gjith rajonin".
  "Edhe n raportet bilaterale q ne dshirojm t'i prmirsojm me Serbin, nj vend t veant z prmirsimi dhe avancimi i t drejtave t shqiptarve q jetojn atje, pasi shkalla e demokratizimit t nj vendi prcaktohet n mnyr t veant edhe nga t drejtat e pakicave", tha ministri Meta. Ne do t jemi pran ktij komuniteti, tha ministri i Jashtm, ndrsa e cilsoi t rndsishm bashkpunimin me t gjith faktort shqiptar atje.
  Riza Halimi, Kryetar i Partis pr Veprim Demokratik, njhersh deputet i Kuvendit t Serbis, duke theksuar rndsin e takimit me ministrin e Jashtm shqiptar, vlersoi faktin se popullata shqiptare atje ballafaqohet sot me nj politike, e cila deri tani nuk ka qen n favor t saj. N kt kuadr ai shprehu shqetsim pr problemet n arsim, mosnjohjen e diplomave t universitetit t Prishtins, si dhe shtje pr t cilat tha ai "besoj se ne do t kemi prkrahjen e qeveris shqiptare".
  Ragmi Mustafa, kryetar i Komuns Boshte n Luginn e Preshevs, e cila ka m s shumti shqiptar, nga tri komunat q prbjn kt lugin, vlersoi takimin me kreun e diplomacis shqiptare, q sipas tij ka qen i interesuar pr t gjitha problematikat e shqiptarve atje. Ai vlersoi prkushtimin e Qeveris Shqiptare, duke bri me dije problematikat q ata kan n fushn e zhvillimit shoqror, ekonomik arsimor, etj. Qeveria shqiptare, tha Mustafa ka nj prkushtim t veant pr shqiptart q jetojn n Luginn e Preshevs.
  M tej ,ai bri me dije se e njohu kreun e diplomacis shqiptare me problemet e pazhvillueshmris ekonomike, sociale, problemet e shqiptarve n prdorimin e lir t simbolit kombtar, si dhe probleme t tjera q i takojn jets s prditshme n Luginn e Preshevs. Mustafa, vlersoi rndsin e ktij takimi me Metn, q sipas tij sht i interesuar t njihet me problemet dhe sfidat q i preokupojn shqiptart atje./start/  P.S - Me ne fund i ra ne mend qe paska Shqiptar ne Lugin te Presheves, sepse deri tash me shum perkujdesej ambasada Turke per ne atje se sa ajo Shqiptare qe kurr zonin sja kom ndi.
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Bravo Meta bravo Berisha e bravo shqiptaret e Presheves qe mbahen fort..

  Jemi me ju Vllazen..

  Po dal kadal behen punet e mira..
  Ju vec mos bani lojna pa i pyt Sejdi e Berish.. e mos vesni albina me ba marrina..

 3. #3
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  Bravo Meta bravo Berisha e bravo shqiptaret e Presheves qe mbahen fort..

  Jemi me ju Vllazen..

  Po dal kadal behen punet e mira..
  Ju vec mos bani lojna pa i pyt Sejdi e Berish.. e mos vesni albina me ba marrina..
  po mor vllazen, po ...

  "nacionalizmen" do ta perdorim per te retushuar pak ftyren e rrejshme ...

  problemet tueja ka me i diskutua salis me tadiqin ... e ka ftua n' Tirane ... tan problemet e ballkanit (PERENDIMOR, LINDOR, VERIOR, JUGOR, VERTIKAL, HORIZONTAL ...) kan me i zgidhe ...

  mos besoni se e kan me gjith mend ... mos u instrumentalizoni ...

 4. #4
  Muslim Maska e Argjendii
  Antarsuar
  18-03-2009
  Vendndodhja
  Lugin
  Mosha
  31
  Postime
  123
  nese nuk vjen ne Preshev apo ne Bujanoc ky ateher e viziton beogradin vetem per show me bo,
  qe sa vite egziston ambasada e Shqipris ne beograd vetem njeher ka qen ne Preshev zv.ambasadori ne Preshev dhe jo ambasodori.

 5. #5
  Muslim Maska e Argjendii
  Antarsuar
  18-03-2009
  Vendndodhja
  Lugin
  Mosha
  31
  Postime
  123
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  Bravo Meta bravo Berisha e bravo shqiptaret e Presheves qe mbahen fort..

  Jemi me ju Vllazen..

  Po dal kadal behen punet e mira..
  Ju vec mos bani lojna pa i pyt Sejdi e Berish.. e mos vesni albina me ba marrina..
  po po sa per sejdi vdesin nje nga nje kejt si qen nuk mbet as nje dhe nuk i behet von ati.ai e permend Presheven vetem kur e pyet ndonje gazetar sa probleme ka Presheva qe shpesh edhe publikohen edhe neper mediat Kosovare asnje se merr mundin qe se paku ti jep vullnet Shqiptarve te Lugines qe te behen te fort e le me te veprojn dicka konkretisht.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •