Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246

  Tema tė ndryshme

  Dashuria dhe fejesa
  Studiuesit e demografisė, sa herė qė pėrmndin botėn arabe dhe atė islame, e etiketojnė atė me termin “Bota e rinisė”. Ndėrkohė qė me termin “Bota e tė moshuarve” etiketohet perėndimi nė pėrgjithėsi. Nė perėndim, pėrqindja qė zėnė tė rinjtė ėshtė vetėm 40 %. Ndėrkohė qė rinia nė botėn arabe dhe atė islame zė mbi 60 % tė popullsisė. 11.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Amėr Halid Falenderimet mė tė sinqerta i pėrkasin Zotit tė madhėruar, paqja dhe mėshira e Tij qofshin mbi profetit Muhamed a.s, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij. Duke trajtuar njė temė tė tillė, ne besojmė se do i shėrbejmė njė shtrese tė gjerė tė shoqėrisė sonė islame. Studiuesit e demografisė, sa herė qė pėrmndin botėn arabe dhe atė islame, e etiketojnė atė me termin “Bota e rinisė”. Ndėrkohė qė me termin “Bota e tė moshuarve” etiketohet perėndimi nė pėrgjithėsi. Nė perėndim, pėrqindja qė zėnė tė rinjtė ėshtė vetėm 40 %. Ndėrkohė qė rinia nė botėn arabe dhe atė islame zė mbi 60 % tė popullsisė. Kur flasim mbi moshėn e re, kemi si synim moshat nėn tridhjetė vjeē. Dhe tema mbi tė cilėn do tė diskutojmė, prek pikėrisht kėtė grupmoshė, nė veēanti ata qė janė nė prag tė martesės. Shumė tė rinj dhe tė reja, kanė nevojė tė njihen dhe informohen mbi ēėshtje tė tilla si vendimi pėr martesė, fejesa, martesa etj... Sa herė qė mė jepet rasti tė kontaktoj me tė rinj dhe tė reja, pyetjet mbi njė jetė bashkėshortore dhe familjare tė lumtur janė tė shumta. Para se njė ēift tė bashkohen nė njė strehė tė vetme, duke u martuar, islami ka caktuar disa faza dhe etapa, me qėllim qė kėtij ēifti t’i garantohet njė jetė sa mė normale dhe e lumtur. Gjatė fejesės, si djali dhe vajza informohen mbi njėri-tjetrin, u jepet rasti tė njihen mė mirė, shihen, bisedojnė dhe nė fund, merret vendimi pėr t’u martuar ose jo. Teoritė mbi tė cilat realizohet njė lidhje martesore. Nėse njė djalė, njihet me njė vajzė, takohet me tė dhe tė dy vendosin tė martohen, cilat janė ato kritere dhe standarte qė e bėjnė kėtė djalė t’a pranojė vajzėn pėr bashkėshorten e ardhshme dhe anasjelltas? Teoria e parė, ėshtė teoria e standarteve. Secili prej nesh, ėshtė rritur nė njė familje, ambjent dhe atmosferė tė caktuar, ku ai ka pėrftuar disa vlera, tradita, sjellje dhe edukatė tė caktuar. P.sh, nė kėtė ambjent ku ėshtė rritur, ai ka mėsuar se feja ėshtė diēka themeltare. Nė kėtė ambjent, ai ka mėsuar se morali dhe ndershmėria, ia shtojnė dinjitetin dhe personalitetin njeriut. Gjatė fazės sė njohjes mes djalit dhe vajzės, secili prej tyre pėrpiqet tė zbulojė vlerat, edukatėn dhe zakonet e palės tjetėr, dhe sa janė ato tė ngjashme dhe tė pėrshtatshme me tė tijat. Nėse ata ndajnė vlera, tradita dhe morale tė pėrbashkėta, tė dy e pranojnė njėri-tjetrin. Teoria e dytė, ėshtė teoria e ngjashmėrive. Kjo teori, ėshtė pėr ata tė rinj, qė janė tė moralshėm, tė ndershėm, tė suksesshėm, bujarė etj... por nga ana tjetėr janė nevrikė. Nėse kėta gjejnė njė vajzė tė moralshme, tė ndershme, tė suksesshme, bujare por dhe nevrike, njė vajzė e tillė bėhet tėrheqėse. Ndonjėherė, njė i ri qė ėshtė bujar, me tė gjetur njė vajzė me kėtė veti, e pranon atė. Herė tė tjera, njė djalė me natyrė tė qetė, me tė zbuluar njė vajzė me tė njėjtėn natyrė, e kėrkon dhe e pranon pėr bashkėshorte. Njė zemėrgjerė, kėrkon njė vajzė tė tillė. Njė koprac, kėrkon njė vajzė koprace. Njė fjalė e urtė arabe thotė:”Ēdo shpend, jeton mes llojit tė tij.” Thotė Zoti nė Kuran rreth kėtij fakti:”Gratė e ndershme janė pėr burra tė ndershėm dhe burrat e ndershėm janė pėr gra tė ndershme.” (Nur: 26) Nė kėtė teori, nuk bėjnė pėrjashtim dhe njerėzit e ligj. Thotė Zoti rreth kėtyre:”Gratė e pandershme janė pėr burrat e pandershėm dhe burrat e pandershėm janė pėr gratė e pandershme. “(Nur: 26) Teoria e tretė, ėshtė ajo e vetive plotėsuese. Kėtu bėjnė pjesė ata tė rinj, tė cilėt kėrkojnė tek pala tjetėr atė qė i mungon atij vetė. Kėta plotėsojnė veten, me anė tė palės tjetėr. Kėshtu, ka tė rinj qė janė tė shkurtėr, por qė bashkėshorten e duan tė gjatė. Mund tė jetė djalė i shėndoshė, por qė bashkėshorten e kėrkon tė jetė e dobėt. Mund tė jetė njė vajzė serioze dhe pa shumė fjalė, por qė kėrkon pėr bashkėshort njė djalė gazmor dhe shakaxhi. Teoria e katėrt, ėshtė ajo e analizės. Kjo teori, ėshtė kur njė vajzė ėshtė shumė e lidhur me babanė e saj dhe personalitetin e tij. Kur njė i ri, kėrkon dorėn e dhe tė dy ulen sė bashku qė tė prezanohen, vajza zbulon se personaliteti i kėtij djali, ėshtė i pėrafėrt me atė tė babait tė saj. Kėshtu, ajo jepet dhe lidhet me kėtė djalė, pėr shkak tė dashurisė dhe lidhjeve tė forta qė ajo ka me babanė e saj. Kjo mund tė ndodhė dhe me djalin, i cili zbulon se vajza tė cilės i ka kėrkuar dorėn, ka shumė tipare dhe veti tė pėrafėrta me nėnėn e tij, me tė cilėn ėshtė shumė i lidhur. Kėshtu, ai e don vajzėn, pėr shkak tė lidhjes dhe dashurisė qė ka pėr nėnėn. Teoria e pestė, ėshtė ajo e tė qėnit pranė njėri-tjetrit. Shpesh herė, njė djalė njihet me njė vajzė dhe mė vonė martohen, pėr shkak se ata banojnė pranė njėri-tjetrit, nė njė lagje, rrugė apo pallat. Ata mund tė jenė edhe kolegė nė punė, ose nė shkollė. Sot, me zhvillimet teknologjike, ka ndryshuar plotėsisht koncepti i tė qėnit afėr me dikė. Sot, e ke pranė dikė, e shikon dhe bisedon me tė, edhe pse distanca mes jush ėshtė me mijėra kilometra. Me anė tė internetit ėshtė bėrė e mundur qė personat qė jetojnė nė anėn tjetėr tė globit, t’i shohėsh dhe tė bisedosh me ta sikur i ke para vetes. Teoria e gjashtė, ėshtė ajo e joshjes dhe tėrheqjes fizike. Sipas statistikave, shumica e djemve dhe e vajzave nė mbarė botėn, lidhen, dashurohen, fejohen dhe martohen, nė bazė tė kėsaj teorie. Sot ėshtė bėrė zakon qė njė djalė tė fejohet ose martohet me njė vajzė, pėr shkak tė fizikut tė saj plot hire. Kjo ndodh edhe me vajzat, tė cilat fejohen dhe lidhen me djem, thjesht duke gjykuar hijeshinė e fizikut tė tyre. Njė teori dhe kriter i tillė, ka pėrfshirė tė gjithė botėn. Ashtu siē bota ėshtė e pėrfshirė nga globalizmi politik, kulturor, ekonomik etj... ėshtė e pėrfshirė dhe nga globalizmi fizik. Tė shumtė janė kanalet televizive, gazetat, librat dhe revistat tė cilėt i bėjnė reklamė trupit dhe fizikut tė pėrsosur. Tė rinjtė dhe tė rejat, kanė filluar t’i kushtojnė mė shumė rėndėsi trupit dhe fizikut tė tyre, seē i kushtojnė anės shpirtėrore, besimit, kulturės, arsimimit etj... Kjo ka ndodhur pėr shkak tė ndikimit tė fuqishėm tė kulturės perėndimore, e cila po importohet nga brezat e rinj. Grekėt e lashtė kishin njė perėndi qė e adhuronin, e cila ishte perėndia e bukurisė, Venusi. Ne si muslimanė, nu k ėshtė se e refuzojmė njė lidhje dhe martesė me bazė tėrheqjen dhe joshjen fizike. Madje ne e pėrkrahim, por ajo nuk duhet tė bėhet nė kurriz tė fesė, moraleve dhe vlerave njerėzore. Pasi pėrmendėm teoritė kryesore mbi tė cilat bazohen lidhjet, fejesat dhe martesat, pyetja qė lind ėshtė: Cila nga teoritė e mėsipėrme ėshtė mė e sakta dhe e duhura? Cilėn prej tyre duhet tė zgjedhė njė i ri dhe e re pėr tė zgjedhur shokun e jetės? Pėr asnjėrėn nga kėto teori, nuk mund tė themi se kjo ėshtė mė e mira apo mė e pavolitshmja. Pėr tė thėnė se cila ėshtė mė e mirė dhe e volitshme, duhet qė tė shtojmė disa kritere tė tjera, kritere tė cilat i pėrmend vetė i dėrguari i Zotit a.s. Nė dy hadithe, ai pėrmend dy teori, njėrėn pėr tė rinjtė dhe njėrėn pėr tė rejat. Pėrsa i pėrket kritereve qė duhet tė ekzistojnė tek njė vajzė, thotė Profeti a.s:”Njė grua merret pėr katėr gjėra: Bukurinė e saj, pasurinė, farefisin dhe pėrkushtimin e saj fetar. Kėrko atė tė pėrkushtuarėn fetarisht, t’u mbushshin duart me dhe!” Kurse pėrsa i pėrket kritereve qė duhet tė plotėsojė njė djalė, pėr tė qenė bashkėshort i njė vajze, thotė Profeti a.s:”Nėse dorėn e vajzės tuaj e kėrkon njė fetar dhe njeri i moralshėm, atėherė pranojeni kėtė lidhje. Nė tė kundėrt do tė ndodhė fitne nė tokė dhe degjenerim i madh.” Kėshtu, njė i ri mund t’a zgjedhė shoqen e jetės sipas cilitdo nga teoritė e mėsipėrme, nėse ka parasysh dhe respekton kriterin qė pėrmend i dėrguari i Zotit nė hadithin e mėsipėrm pėr djemtė: Njė grua merret pėr katėr gjėra: Bukurinė e saj, pasurinė, farefisin dhe pėrkushtimin e saj fetar. Kėrko atė tė pėrkushtuarėn fetarisht, t’u mbushshin duart me dhe!” Nė kėtė hadith, Profeti a.s nuk e ka neglizhuar dhe shpėrfillur joshjen dhe tėrheqjen fizike. Ai nuk e ka shpėrfillur as teorinė e analizės, tė qėnit pranė, vlerave dhe vetive plotėsuese dhe ngjashmėrive. Kėshtu, kurdo qė i pėrmbahemi kriterit tė caktuar nga Profeti Muhamed a.s, mund t’a zgjedhim shokun e jetės sipas shijeve dhe teorive tė mėsipėrme. Njė herė, ndodhesha nė Kairo pėr njė ligjėratė. Pasi pėrfundova ligjėratėn, mė erdhi njė vajzė dhe mė tha:”Jam nė njė hall tė madh. Unė jam tridhjetė e dy vjeēe dhe sa herė qė prindėrit e mi mė propozojnė njė djalė pėr t’u fejuar, madje ndėrmarrin dhe hapa konkretė, unė refuzoj. Unė jam shumė e lėkundur pėrsa i pėrket vendimit tė fejesės dhe martesės, pasi kam frikė se do tė dėshtoj. Ēfarė mė kėshillon tė bėj?” Unė i thashė:”Kur prindėrit e tu tė kanė propozuar njė djalė, pėrse nuk pranon tė paktėn qė tė njihesh dhe prezantohesh me tė?” Ajo u pėrgjigj:”Unė nuk kam asnjė problem mbi kėtė ēėshtje, por i frikėsohem dėshtimit qė mund tė pasojė mė vonė.” Unė i thashė:”Me qėllim qė si fejesa ashtu dhe martesa mė vonė tė mos dėshtojė, duhen respektuar disa rregulla dhe parime. Dhe fillova t’i flas mbi disa parime dhe pyetje, me tė cilat mund tė zbulohet personaliteti i personit qė ka kėrkuar dorėn e vajzės dhe anasjelltas. Me anė tė kėtyre pyetjeve, garantohet suksesi i fejesės dhe mė pas i martesės. Vajza mė tha:”Por unė kam njė problem tjetėr!” “Ēfarė problemi?” e pyeta unė. Ajo mė tha:”Nė fakt, unė nuk jam muslimane, por jam e krishterė. Dhe problemi mė i madh nė fenė tonė, ėshtė se po u martova, nuk mund tė divorcohem sido tė jenė kushtet dhe rrethanat. Unė duhet tė jetoj me atė burrė, sido qoftė dhe pėr gjithė jetėn.” Nga ana ime, unė fillova t’i ofroj disa zgjidhje, por ajo e refuzonte secilėn prej tyre. Nė fund i thashė:”Tani do tė propozoj zgjidhjen e vetme qė ka mbetur.” Ajo pyeti:”E ēfarė do mė propozosh?” Unė i thashė:”Tė propozoj tė konvertohesh nė muslimane.” Ajo pyeti:”Ēfarė?! E pėrse duhet t’a bėj kėtė?! Ēfarė do tė ndryshojė nėse bėhem muslimane?!” Unė i thashė:”Nė islam, nėse njihesh me njė djalė, fejohesh, martohesh, jeton me tė pėr disa vite dhe e shikon se e ke tė vėshtirė tė vazhdosh, ti si femėr ke tė drejtė tė kėrkosh divorcin.” Ajo pyeti e habitur:”Ēfarė duhet tė bėj qė tė jem muslimane?” Unė i thashė:”Ėshtė shumė e thjeshtė. Duhet tė dėshmosh qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė i dėrguari i Tij.” dhe ajo e pranoi kėtė zgjidhje. Kriteret e njė bashkėshorteje tė denjė, tė pėrcaktuara nė hadithin e mėsipėrm tė Profetit a.s, janė me qėllim qė tė garantohet njė martesė e suksesshme dhe jetė famljare e lumtur. Nga programet e shumta televizive, konsulencat qė mė vijnė, trajnimet etj... kam zbuluar se martesat mė tė suksesshme janė ato qė janė realizuar duke zbatuar kritetret dhe porositė e profetit Muhamed a.s. Nėse njė i ri martohet me njė vajzė, vetėm se ajo ėshtė fetare, edhe pse ajo nuk ėshtė e bukur, e fisshme dhe nga njė familje e pasur, a mund tė jetė njė martesė e tillė suksesshme? Pėrgjigja ėshtė “Po” mund tė jetė martesė e suksesshme, nėse ky i ri ka aftėsitė dhe gatishmėrinė e duhur qė tė pėrshtatet me kėtė vajzė me tė cilėn ėshtė martuar vetėm pėr faktin qė ajo ėshtė fetare. Padyshim qė kjo ka tė bėjė me psikologjinė e kėtij tė riu, edukimin dhe durimin e tij. Edhe pse Profeti a.s i ka kushtuar mė shumė rėndėsi pėrkushtimit fetar tė pretendentes pėr martesė, ai nuk i ka shpėrfilluar dhe neglizhuar kriteret e tjera, si pasuria, bukuria dhe niveli shoqėror. “Njė grua merret pėr katėr gjėra: Bukurinė e saj, pasurinė, farefisin dhe pėrkushtimin e saj fetar. Kėrko atė tė pėrkushtuarėn fetarisht, t’u mbushshin duart me dhe!” Kėshtu, Profeti a.s ka pėrmendur katėr kritere tė rėndėsishėm, ku pėrkushtimi fetar duhet tė zėrė vendim mė tė madh. Nė vend qė secilin nga kėto katėr kritere t’a vlerėsojmė me 25 pikė, le t’a vlerėsojmė pėrkushtimin fetar me dyzet pikė, kurse tė tjerėt me pesėmbėdhjetė. Nėse ka tė rinj tė cilėt janė shumė tė dhėnė pas bukurisė, elegancės dhe hijeshisė fizike, le t’i shtojė pikėt e pamjes dhe bukurisė sė vajzės. Kėshtu, nėse i jep fesė dyzet pikė, le t’i japė kriterit tė hijeshisė tridhjetė pikė. Nėse njė i ri ėshtė i dhėnė pas pasurisė, le t’i shtojė pikėt e kėtij kriteri tek vajza me tė cilėn kėrkon tė martohet. Nėse dikush tjetėr ėshtė i dhėnė pas kriterit tė nivelit shoqėror dhe e kėrkon bashkėshorten e tij tė jetė nga njė familje e fisshme, le t’i shtojė pikėt e kėtij kriteri dhe tė zbresė pikėt e bukurisė dhe pasurisė. Ēdo i ri, le t’i vlerėsojė kriteret e pėrcaktuara nga Profeti a.s, sipas karakterit, prirjeve dhe pikės sė tij tė dobėt. Ēdo i ri ėshtė i lirė qė marrėdhėniet e tij shoqėrore dhe familjare, t’i ndėrtojė sipas prirjeve dhe parimeve tė tij, por duke respektuar fillimisht kriterin e pėrkushtimit fetar. Njė herė ndodhesha nė Aman, kryeqytetin e Jordanisė pėr njė ligjėratė. Pas ligjėratės, njė i ri mu afrua dhe mė tha:”Unė dhe gruaja ime kur u martuam nuk ishim tė pėrkushtuar nė fe, megjithatė ndiheshim tė lumtur dhe tė gėzuar. Pas pesė vitesh martesė, unė fillova tė pėrkushtohem nė fe dhe i kėrkova bashkėshortes qė tė falej dhe tė vishte hixhabin. Ajo filloi tė falej, por gjithėsesi nuk pranon tė veshė hixhabin. Unė nuk e di ēfarė tė veproj, mos duhet t’a divorcoj?!” Unė i thashė:”Nėse secili qė ndryshon fenė apo ideologjitė e tij, divorcohet nga bashkėshortja dhe braktis fėmijėt, do tė ndodhte katastrofė nė shoqėri.” Ashtu siē lėkundet pasuria dhe bukuria, ashtu lėkundet edhe besimi, i cili herė forcohet dhe herė tė tjera dobėsohet. Secilit prej nesh i ndodh qė tė ndjejė se besimin e ka shumė tė fortė disa kohė, ndėrkohė qė pas disa kohėsh ai e ndjen qė besimi i ėshtė dobėsuar. Pėr kėtė, Profeti a.s thotė:”Njė besimtar, nuk quhet i tillė nė ēastin kur kryen imoralitet...” Pra, nė momentin kur njė besimtar vepron njė gjynah tė rėndė, besimi i tij ėshtė nė nivelet mė tė ulėta, gjė e cila ia mundėsoi kėtė vepėr tė ligė. Me t’a pėrfunduar kėtė vepėr, ai pendohet, kėrkon falje dhe i lutet Zotit. Kur ti u martove me bashkėshorten tėnde, e zgjodhe sipas modelit tėnd dhe sipas teorisė sė ngjashmėrive. Tė dy ju nuk faleshit dhe besimin e kishit tė dobėt. Ty, Zoti tė nderoi me pėrkushtimin nė fe, gjė e cila i mungon bashkėshortes tėnde. Me qėllim qė edhe ajo tė pėrkushtohet dhe tė pėrfitojė nga udhėzimi i Zotit, kjo kėrkon kohė dhe pėrpjekje. Zemra nuk ėshtė njė kyē qė hapet dhe mbyllet me ēelės dhe sipas dėshirės. Zemrat e njerėzve janė mes dy gishtave tė Zotit dhe Ai i ndryshon sipas dėshirės.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Muslimanėt e rinj
  Ēdokush qė pėrqafon islamin, ka njė histori tė tijėn, e cila ia vlen tė tregohet. Kjo histori, pėrbėn ēelėsin e udhėzimit tė tij dhe ėshtė ajo qė e bėri kėtė person tė kalojė nga njė jetė nė njė tjetėr, nga njė vizion nė njė tjetėr. Ēdo njeri ka njė moment ndryshimi dhe shndėrrimi nė jetėn e tij. Njeriu ndryshon dhe kalon nga njė situatė nė njė tjetėr, nga njė fe nė njė tjetėr, nga njė sekt nė njė tjetėr dhe nga njė grupim nė njė tjetėr. Gjatė qėndrimit tonė nė Australi, jemi njohur dhe takuar me njė grup muslimanėsh tė rinj, tė cilėt na rrėfyen historitė e tyre. Australia ėshtė shtatėmbėdhjetė orė udhėtim me aeroplan nga Meka. Kur anglezėt arritėn nė Australi, kėrkuan ndihmėn e muslimanėve pėr t'a pėrshkuar. Pikėrisht ishin treqind e nėntėdhjetė e dy afganė. Duke qenė se rruga qė do tė pėrshkruanin anglezėt ishte plot shkretėtira dhe pyje tė pafund, ata kėrkuan ndihmėn e afganėve tė cilėt e njhnin mirė shkretėtirėn. Treqind vite mė parė, kur u zbulua kontinenti i Australisė filluan afganėt e parė tė emigrojnė dhe me ardhjen e tyre depėrtoi dhe feja islame. Kur u vendosėn nė Australi, afganėt filluan t'a pėrhapin islamin pa e kuptuar. Kur kapiteni anglez Kok, kėrkoi ndihmėn e afganėve, ata pranuan dhe erdhėn kėtu nė Australi. Me tė arritur, filluan tė thėrrasin ezanin dhe tė falen nė publik. Njerėzit qė i shihnin, i pyesnin se ēfarė bėjnė, ēfarė feje i pėrkasin etj... dhe natyrshėm punėtorėt afganė u pėrgjigjeshin me aq njohuri sa kishin. Shumė prej atyre qė pyesnin pranonin islamin. Sot, numri i muslimanėve nė Australi i kalon gjysėm milioni dhe ėshtė feja e dytė e kontinetit pėr nga numri. Muslimanėt e parė erdhėn nė Australi pėr tė depėrtuar nė ēdo skaj tė saj dhe pėr tė hapur rrugėt. Por bashkė me rrugėt, ata hapėn edhe rrugėn e depėrtimit tė islamit nė kėtė kontinent. Ishin afganėt ata qė hapėn rrugėn pėr formimin e njė brezi tė ri, i cili sot njihet me emrin brezi i muslimanėve tė rinj nė Australi. Gjatė qėndrimit tonė nė Australi, vizituam njė qytet ku numri i muslimanėve ishte shumė i madh. Ata kishin tregjet e tyre, shkollat dhe kopėshtet, ku edukonin fėmijėt dhe gjithēka tjetėr qė njė musliman ka nevojė. Nė kėtė qytet vizituam edhe njė shoqate muslimane, e cila atė ditė kishte organizuar njė ceremoni dhe gosti pėr muslimanėt e rinj. Kur vajtėm nė xhami, u prezantuam me disa muslimanė dhe ndėr ta edhe njė djalė i ri qė quhej Fuad. Kur e pyeta nga ishte, ai mė tha:"Jam nga vendi i parė mbi tė cilin lind dielli." I habitur e pyeta se kush ishte ky vend dhe mė tha se ėshtė nga Fixhi dhe se Fixhi ėshtė ishulli i parė nė botė, mbi tė cilin lind dielli fillimisht. Distanca mes Australisė dhe Fixhit ėshtė tre orė udhėtim me avion dhe nga disa qytete tė tjera ėshtė tetė orė. Numri i muslimanėve nė Fixhi arrin nė gjashtėqind mijė muslimanė, ose 8 % tė popullsisė. Gjatė qėndrimit tonė nė shoqatėn muslimane e cila organizonte njė ceremoni pėr muslimanėt e rinj, unė u njoha me disa nga kėta muslimanė tė rinj. Fillimisht fjalėn e mori njė nga muslimanėt e rinj, Hamzai. Ai mbante njė vath nė vesh, kishte flokė tė gjatė dhe filloi tė tregojė historinė e konvertimit nė islam. Gjatė fjalės qė mbajti, ai tha:"Mua mė pėlqen namazi, pasi mė bėn tė ndihem mė pranė Zotit tė madhėruar." Ai foli gjatė mbi islamin dhe pėrvojėn e tij dhe tha qė kishte tre vite qė e kishte pranuar islamin. Sipas tij, ishin pikėrisht kėto vite, vitet e vėrteta qė ai kishte jetuar nga jeta. Mė pas, fjalėn e mori njė i ri tjetėr qė quhej Lion. Ai ishte shumė i zgjuar dhe kėtė e kuptoje nga fjalėt dhe mendimet e thella. Nga fjalėt qė mė bėnė mė shumė pėrshtypje ishin:"Ka vetėm pak kohė qė e kam pranuar islamin dhe kėtė e kam bėrė nėpėrmjet leximit tė librave dhe internetit. Edhe pse kam qenė i rrethuar nga muslimanė, nuk kam pasur mundėsinė tė njihem me ta nga afėr. Kjo pėr shkak tė traditave tė ndryshme. Prandaj dua t'ju them:"O muslimanė! Ju duhet tė tregoheni mė tė hapur me ne, tė bashkėjetoni dhe tė lejoni t'ju njohim nga afėr." Historitė e atyre qė pranojnė islamin nė Australi janė tė shumta, saqė shpesh herė bėhen objekt edhe i mediave tė shkruara dhe atyre vizive. Sipas statistikave, islami ėshtė rritur nė kėtė kontinent me 243 %. Mė vonė, ne biseduam edhe me Muhamed Isa, i cili ka dy vite qė ka pranuar islamin. Ai zgjodhi kėtė emėr pasi pranoi islamin, nga dashuria dhe simpatia qė ndjen pėr profetin Muhamed a.s dhe pėr profetin Isa a.s. Si shumė australianė tė tjerė, edhe Muhamedi e pėlqen shumė sportin. Populli australian ėshtė shumė i dhėnė pas sportit dhe ēdo ditė nė mėngjes, sheh grupmosha tė ndryshme duke vrapuar nė bregdet. Kur vėllai Muhamed Isa na e rrėfeu historinė e islamit tė tij nė xhami, filloi tė qajė. Mė pas, ai na pyeti:"A e dini pėrse qaj? Qaj ngaqė ka dy vite qė jam konvertuar nė musliman dhe dua t'i ftoj tė tjerėt nė kėtė fe. Por, gjer tani nuk kam mundur pasi njohuritė e mia rreth fesė janė modeste." Dhe sėrish shpėrtheu nė tė qara, gjė e cila na bėri edhe neve tė qajmė. Pasi e pėrfundoi fjalėn e tij, ne iu afruam dhe i thamė qė pėr tė ftuar nė islam nuk ėshtė kusht tė mbrosh magjistraturė dhe doktoraturė nė studimet islame. Mjafton tė dish qoftė dhe njė hadith apo ajet tė vetėtm dhe kėto t'ua tregosh tė tjerėve. Kjo e qetėsoi vėllanė tonė Muhamed Isa. Mė pas, u takuam me vėlla Arifin, i cili rridhte nga njė familje e krishterė dhe shumė e pasur. Ai na tregoi:"Gjatė rinisė time, kisha shumė pyetje qė mė mundonin rreth krishterimit dhe kontradiktat ishin tė shumta. Pas ndodhive tė njėmbėdhjetė shtatorit 2001, iu ktheva studimit tė librave mbi islamin dhe njėkohėsisht kėrkoja edhe nė internet mbi kėtė fe. Gjatė studimeve tė shumta, zbulova se kjo fe u jep pėrgjigje shumė pyetjeve tė mia qė mė shqetėsonin. Atėherė ndjeva njė qetėsi shpirtėrore qė nuk e kisha ndjerė mė parė dhe kėshtu pranova tė bėhem musliman." Ai kishte njė vit e gjysėm qė ishte bėrė musliman dhe kishte shumė shokė dhe miq. Tė gjithė miqtė e tij na folėn mbi mėnyrėn si e kishin pranuar islami dhe si ndiheshin tani qė ishin muslimanė. Historitė e muslimanėve tė rinj janė tė shumta. Ndėrkohė tani do tė bisedojmė me njė motėr tė nderuar, e cila pasi pranoi islamin filloi tė ftojė tė tjerėt. Ajo ka katėr vite qė ka pranuar islamin. Xhasim El-mutava:"Motėr Faize! Duam tė dėgjojmė prej teje rreth atyre momenteve kur ti vendose tė pėrqafosh islamin. Ne duam t'a dėgjojmė prej teje si ndodhi dhe pėrse zgjodhe islamin." Faize:"Familja ime vuante nga probleme tė pėrdorimit tė drogės, kėshtu unė jam rritur nga gjyshja ime. Nė moshėn njėzet e tre vjeēe udhėtova pėr nė Kore, por u ktheva sėrish pasi mamaja ime u sėmur me kancer dhe ishte nė ditėt e fundit tė jetės. Ishin momente tė vėshtira pėr mua tė shoh nėnėn duke dhėnė shpirt. Ditėt e fundit ajo vuajti shumė dhe kur ndėrroi jetė fytyra e saj ishte shumė e shėmtuar. Nė ato ēaste fillova tė ndėrgjegjėsohem pėr ekzistencėn e parajsės dhe ferrit, shpėrblimit dhe ndėshkimit. Atėherė fillova tė kėrkoj Zotin." Xhasim El-mutava:"Po konvertimi nė islam, si ndodhi?' Faize:"Pasi vdiq nėna, u nisa sėrish pėr nė Korenė e jugut, ndėrkohė qė gjyshja ime kujdesej pėr vėllezėrit dhe motrat e mi. Nė Kore, unė punoja dhe u dėrgoja tė holla. Gjatė kėsaj kohe fillova tė kėrkoj informacion mbi fetė, atė kristiane, hebreje apo budiste. Isha shumė e dhėnė pas studimit tė feve, saqė njė herė mė pyeti njė i ri musliman se ēfarė besoja. Gjer atėherė askush nuk mė kishte pyetur mbi besimin tim. Unė iu pėrgjigja se besoj nė njė Zot tė vetėm, nė virgjėreshėn Mari dhe nė Jezusin. I thashė gjithashtu se nuk besoja se Jezusi ėshtė biri i Zotit. Ai mė tha:"Ti po flet sikur tė ishe njė muslimane." Gjer atėherė unė nuk mė kishte vajtur nė mendje tė studioj islamin dhe menjėherė vajta nė bibliotekė, bleva njė bibėl dhe njė kopje tė Kuranit. Me dy librat e shenjtė nė dorė, u ula mbi krevat dhe fillova t'a lus Zotin tė mė udhėzojė drejt librit qė pėrmban tė vėrtetėn absolute. Kėshtu fillava tė lexoj Kurani dhe biblėn njėkohėsisht. Menjėherė filloi tė mė bėjė pėrshtypje racionalizmi dhe arsyetimi i Kuranit. Atėherė fillova tė kontaktoj me disa gra muslimane, tė cilat mė folėn mbi islamin, mė treguan qė ndihen mirė dhe tė lumtura, edhe pse si ēdo njeri kanė probleme. Bisedat me kėto gra mė falnin njė qetėsi qė mė kishte munguar gjer atėherė. Kėshtu vendosa tė shkoj nė xhami dhe tė pranoj islamin." Xhasim El-mutava:"Kėshtu konvertimi nė islam erdhi si rrjedhojė e studimeve dhe kėrkimeve tė tua individuale. Tani duam tė na flasėsh diēka mbi ditėn qė vajte nė xhami dhe pėrqafove islamin dhe veshjen e hixhabit." Faize:"Nuk dija shumė gjėra mbi xhaminė, ēfarė duhet tė bėj, si tė hyj, si tė vishem etj... Kėshtu vendosa tė vishem si muslimanet qė kisha njohur gjer atėherė. Pėr kėtė vajta tek njė rrobaqepės dhe pasi i dorėzova njė basėm me ngjyrė tė zezė i kėrkova tė mė qepė njė pardesy dhe njė shami. Rrobaqepėsi u ēudit nga kėrkesa ime, pasi tė gjitha ishin tė zeza dhe qeshi me vete. Asokohe unė mendoja se njė muslimane duhet tė vishet patjetėr me tė zeza. Pasi mora pardesynė dhe shaminė, i vesha dhe u drejtova pėr nė xhami. Imami i xhamisė ishte njė korean i cili fliste vetėm gjuhėn e tij. Kėshtu erdhėn disa frekuentues tė xhamisė dhe mė ndihmuan tė komunikoj me tė. Mė pas dėshmova dėshminė se nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut dhe se Muhamedi a.s ėshtė robi dhe i dėrguari i Tij. Veē kėsaj, zgjodha njė emėr tjetėr, Faize, i cili ka tė njėjtin kuptim me emrin tim Viktori. Qė prej asaj dite, unė vishem me veshjen islame, gjė e cila mė dallon me tė tjerėt nga paraqitja dhe mė pas nga sjellje dhe mėnyra e komunikimit. Xhasim El-mutava:"Nė fund tė kėtij takimi, e lus Zotin qė t'ju japė sukses dhe t'ju bėjė tė qėndrueshėm nė fenė e Tij. Historia juaj na preku shumė, prandaj e lusim Zotin qė t'ju ndihmojė nė rrugėn e thirrjes islame." Faize:"Unė kam jetuar dy jetė gjer tani, atė tė gruas perėndimore dhe tė gruas muslimane. Pasi i kam provuar tė dyja, mund tė them qė pozita dhe statusi qė gėzon gruaja muslimane ėshtė shumė herė mė i admirueshėm dhe mė pozitiv se ai i gruas perėndimore. Unė dua t'ju drejtoj tė gjithė muslimanėve njė mesazh: Kapuni fort pas mėsimeve tė islamit, pasi ai ėshtė njė dhuratė e Zotit. Kurrė mos u frikėsoni dhe stresoni nga qėndrimi i perėndimit ndaj islamit. Mbrojeni islamin dhe mbrojeni hixhabin. Unė jam shumė e lumtur qė jam muslimane." Xhasim El-mutava:"Faleminderit pėr kėtė takim motėr Faize." Siē e patė dhe vetė, motėr Faize duke lexuar libra, nėpėrmjet internetit dhe duke bėrė krahasime mes Kuranit dhe biblės pranoi islamin. Pas intervistės, ajo mė tregoi dhe njė detaj tjetėr ditėn qė vajti nė xhami pėr tė pranuar islamin. Kur ajo i kishte treguar imamit tė xhamisė se kėrkonte tė pranojė islamin, imami e kishte pėrzėnė nga xhamia. Kjo, pasi kishte kujtuar se ajo tallej, ngaqė ishte veshur me pardesy dhe hixhab me ngjyrė tė zezė. Megjithė kėto vėshtirsėi, ajo e pranoi islamin. E veēanta nė historinė e islamit tė saj ėshtė se qė ditėn e parė qė donte tė bėhej muslimane, ajo veshi hixhabin. Ndėrkohė qė femrat muslimane nė shumė shtete islame refuzojnė dhe duhet shumė punė pėr t'i bindur tė pranojnė islamin. Kurse kjo motėr, edhe pse nuk ishte bėrė muslimane akoma veshi hixhabin dhe qė nga ajo ditė nuk e ka hequr kurrė. Ajo ka mbrojtur magjistraturėn dhe doktoraturėn pėr gazetari dhe tani po mbron magjistraturė tė dytė. Siē e patė edhe vetė, shumė nga tė rinjtė qė pranojnė islamin nė Australi por edhe nė vende tė tjera, e bėjnė kėtė me pėrpjekjet e tyre individuale. Ata lexojnė rreth islamit, e studiojnė atė, kėrkojnė nė internet informacione tė reja etj... derisa tė gjejnė tė vėrtetėn. Diēka e tillė ėshtė pozitive, por edhe negative. Ėshtė pozitive pasi tregon madhėshtinė e islamit. Ndėrkohė qė ėshtė negative pasi ėshtė tregues i neglizhencės tonė si muslimanė, pėr t'u ofruar atė qė kėrkojnė perėndimorėt, tė vėrtetėn. Thotė Profeti a.s:"Nėse Zoti tė bėn shkak qė dikush tė udhėzohet nė islam, kjo ėshtė mė e vlefshme se kjo botė me tė mirat e saj." Ēfarė mund t'u ofrojmė gjithė atyre qė kėrkojnė tė vėrtetėn? Ēfarė mund tė bėjmė qė t'i ndihmojmė derisa t'a gjejnė? Secili prej tyre pret qė ne t'i kushtojmė pak nga koha jonė qė tė njihet me islamin. Disa tė tjerė duan tė mėsojnė arabishten, por nuk kanė kush ua ofron kėtė shėrbim. Ne duhet tė bashkohemi, tė shtrėngojmė radhėt dhe tė bashkėpunojmė, me qėllim qė tė pėrhapim islamin dhe tė mirėn nė mbarė botėn. Secili prej nesh ndihet krenar pėr fenė islame, sidomos kur dėgjon dhe lexon se numri i atyre qė pranojnė islamin rritet ēdo ditė nė Perėndim dhe nė mbarė botėn. Nuk kalon orė e ēast nė globin tonė, qė nga dikush tė mos dėgjohet shehadeti pėr herė tė parė. Ėshtė pėr tė ardhur keq kur shkon nė perėndim dhe shikon xhami tė cila i pėrkasin xhemateve dhe grupacioneve tė ndryshme. Njė problem me tė cilin hasen muslimanėt e rinj, ėshtė se e kanė tė vėshtirė t'a pranojnė kėtė ndarje dhe nuk dinė si tė komunikojnė me kėta grupacione. Ndėrkohė qė kėto grupacione nga ana e tyre kėrkojnė tė tėrheqin sa mė shumė muslimanė tė rinj nė idetė dhe xhematin e tyre. Kėtė shqetėsim, ma transmetuan shumė muslimanė tė rinj nė Australi. Feja dhe xhamitė janė tė Zotit. Ato nuk i pėrkasin asnjė grupacioni dhe xhemati. Ne si muslimanė duhet tė reflektojmė pėr kėto akte, dhe fenė e Zotit t'a pėrhapim si tė tillė jo pėr interesa grupacionesh dhe xhematesh. Ne duhet tė bėhemi shkak qė tė tjerėt tė pranojnė islamin dhe jo tė dezertojnė. Njė nga motrat muslimane nė Australi, mė kėrkoi tė ulem tė bisedoj me njė grua e cila hezitonte tė pėrqafojė islamin. Ajo kishte njė sėrė pyetjesh rreth islamit dhe kėrkonte dikė qė t'i pėrgjigjej. Unė i thashė:"Nėse kėrkon qė ajo tė preket dhe tė bindet tė pranojė islamin, merr njė muslimane tė re nė islam dhe uluni tė treja bashkė tė diskutoni rreth islamit. Tė jesh e sigurtė se kjo do tė jetė mė e dobishme se tė ulem unė me tė. Nė fund, e lus Zotin qė t'a ndihmojė kėtė fe dhe tė na japė sukses qė t'a pėrcjellim nė mbarė botėn. Paqja e Zotit qoftė mbi ju!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Dialog me njė prift nė xhami
  Thotė Zoti i madhėruar nė Kuran:"Diskutoni me ithtarėt e Librit vetėm me mėnyrėn mė tė mirė”. (Ankebut, 46) 11.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Prof: Xhasim el-Mutava Ėshtė tė biseduarit dhe dialogu konstruktiv ato qė e zbulojnė mentalitetin e dikujt, kulturėn e tij dhe besimin. Pėr kėtė, dialogu konsiderohet si karta e identitetit tė njeriut. Nė emisionin e kaluar, ne kishim tė ftuar njė prift dhe dialogu dhe biseda jonė u zhvillua brenda ambjenteve tė kishės. Kurse nė kėtė emision, do tė zhvillojmė pėrsėri njė bisedė me njė prift, por kėtė herė nė ambjentet e xhamisė. Me kėtė, ne sjellim nė kujtesė ditėt kur vetė i dėrguari i Zotit a.s, ftonte tė krishterėt brenda xhamisė dhe diskutonte dhe dialogonte me ta. Thotė i dėrguari i Zotit a.s:"Kushdo qė sillet padrejtėsisht me njė (ithtar tė librit) qė i ėshtė premtuar siguri, e nėnēmon, e obligon me gjėra qė nuk i pėrballon dot, ose i merr diēka pa pėlqimin e tij, unė do jem kundėrshtari i tij Ditėn e Kijametit." Pra, njė musliman do tė jetė kundėrshtar i Profetit a.s, pėr shkak se i ka hyrė nė hak njė tė krishteri. Thotė Profeti a.s nė njė hadith tjetėr:"Kush lėndon njė dhimij (banorė nga ithtarėt e librit qė jetojnė nė njė shtet musliman) mė ka lėnduar mua dhe kush mė ka lėnduar mua ka lėnduar vetė Zotin." Tė gjithė kėto tekste, ekzistojnė nė Sheriatin islam. Ato orientojnė dhe udhėzojnė muslimanėt mbi mėnyrėn si tė sillen me ithtarėt e librit. Kush lėndon njė banor tė krishter qė ėshtė nėnshtetas i shtetit musliman, sikur e ka lėnduar vetė Profetin a.s. Lėndimi kėtu mund tė jetė me fjalė fyese, sharje, diskriminim, tallje etj... Kushdo qė e lėndon njė person tė tillė, t'a dijė se ka lėnduar Profetin a.s dhe kush lėndon Profetin a.s sikur ka lėnduar Zotin. I ftuari i emisionit tė sotėm, do tė jetė sėrish ati Abraham Seruxh, tė cilit i urojmė mirėseardhjen nė mesin tonė. At Abraham Seruxh:"Para se tė flas mbi tolerancėn e muslimanėve me tė krishterėt, duke tė citoj njė libėr qė flet mbi kėtė fakt. Titulli i kėtij libri ėshtė "Toleranca mes lindjes dhe perėndimit". Hyrjen e librit e ka bėrė ati Selim Halil, ku ndėr tė tjera thotė:"Fjala tolerancė nuk ekziston fare ne fjalorin e arabishtes. Aty gjen vetėm vrasje, ekzekutime, kamzhikė etj..." Unė e ndjej tė rėndėsishme tė pohoj se fjalė tė tilla, edhe pse janė shkruar nė anglisht, janė tė padrejta dhe tė pavėrteta. Kushdo qė hap Fjalorin Arab tė Ibnu Menndhurit, do e gjejė menjėherė fjalėn tolerancė, si folje dhe emėr. Por le t'i kthehemi profetit Muhamed, i cili edhe pse ishte keqtrajtuar nga kurejshėt, me t'i shtėnė nė dorė ditėn qė mori Meken, u tha:"Ēfarė mendoni se do bėj me ju?" Ata iu pėrgjigjėn:"Ti je fisnik dhe bir i njė fisniku." Profeti Muhamed u tha:"Shkoni se jeni tė lirė." Edhe gjatė lėvizjeve tė tij, shpesh herė e gjejmė tė rrethuar nga tė krishterėt si Veraka ibnu Neufel, murgu Behira dhe njė tjetėr qė e kuroi kur ishte sėmurė nė vegjėli. Toleranca vėrehet edhe gjatė invazioneve islame. Tė krishterėt u uronin mirėseardhjen arabėve ēlirimtarė, si tė ishin vėllezėr. Historianėt pohojnė se muslimanėt ishin mė tolerantė me tė krishterėt se vetė bizantėt. Vetė termi dhimmij dhe dispozitat qė praktikoheshin pėr tė krishterėt nėn shtetin islam, ishin tregues i tolerancės sė muslimanėve." Prof. Xhasim El-mutava:"At i nderuar! Unė tė uroj mirėseardhjen nė kėtė xhami, e cila ėshtė njė nga shtėpitė e Zotit nė tokė." At Abraham Seruxh:"Unė ndihem i lumtur dhe i gėzuar qė gjendem mes jush, gjė e cila mė kujton thėnien e profetit Daud:"Jam gėzuar me ata qė mė ftuan nė shtėpinė e perėndisė, tė Zotit tonė. Ne po shkojmė drejt tokave tė tuaj o Orshelim." Prof. Xhasim El-mutava:"Unė dua tė dėgjoj mendimin tuaj mbi njė ndodhi nė kohėn e profetit Muhamed a.s, ku njė delegacion tė krishterėsh nga Nexhrani, erdhėn nė Medine. Ata donin tė dinin mė shumė rreth islamit, kėshtu kishin marrė rrugėn pėr t'u takuar dhe pėr t'u interesuar tek vetė Profeti a.s. Pasi e pyetėn Profetin a.s dhe ai u pėrgjigj, hyri koha e lutjeve tė tyre. Ata shprehėn dėshirėn tė falen nė xhami, gjė e cila shkaktoi pakėnaqėsi tek disa muslimanė. Por Profeti a.s u tha:"I lini tė falen, i lini tė falen kėtu nė xhami!" Atėherė, tė krishterėt u drejtuan nga lindja dhe filluan lutjet e tyre. Unė dua t'ju pyes: Si ėshtė e mundur qė ky delegacion nga tė krishterėt e Nexhranit, u falėn nė xhami?!" At Abraham Seruxh:"Nė emsionin e kaluar, ju pėrmendėt faktin se ne tė krishterėt duhet tė lutemi shtatė herė nė ditė. Lutja qė bėnė tė krishterėt e Nexhranit nė xhami, ishte ajo e perėndimit tė diellit pėr tė cilėn flet edhe psalmi i 140-tė. Ky psalm fillon me fjalėt:"I bekuar je ti o Zoti im. Ti je madhėshtor ...." Ne e pėrshkruajmė Zotin si sunduesin e gjithėsisė dhe ky psalm u bėn thirrje krijesave qė tė marrin pjesė nė madhėrimin e Zotit tė lartė. Ashtu siē kėndohet dhe lutja mė e vjetėr e cila i dedikohet Jezusit dhe qė fillon me fjalėt:"O dritė lavdiplotė..." Prof. Xhasim El-mutava:"Njė lutje e juaja, sa kohė u merr?" At Abraham Seruxh:"Murgjėrit, mund t'a kalojnė tė gjithė natėn duke u lutur sipas psalmeve. Kurse nė qytete, lutja e perėndimit mund tė zgjasė nga gjysmė ore deri nė treēerek ore. Psalmet qė lexohen janė ato tė Davidit tė cilat pėrbėjnė shtyllėn e lutjes. Veē tyre, ne lexojmė dhe kėndojmė kėngė tė ndryshme tė shenjtėve dhe tė perėndisė sė botrave." Prof. Xhasim El-mutava:"Nė njė transmetim, thuhet se tė krishterėt e Nexhranit kur filluan tė luteshin nė xhaminė e Profetit, u drejtuan nga lindja. Pėrse drejtoheni nga lindja?" At Abraham Seruxh:"Tė gjithė krijesat janė fėmijėt e Zotit dhe se mė i miri tek Zoti ėshtė mė i devotshmi. Pėrsa i pėrket drejtimit, ne vazhdojmė tė drejtohemi nga lindja. Kjo, pasi vetė Jezusi erdhi nga ana e lindjes, andej nga lind dielli. Ai ishte drita qė erdhi nga lindja. Ēdo lutje ne ia drejtojmė Jezusit, kurse ai ia drejton lutjet tona atit tė tij." Prof. Xhasim El-mutava:"Ne ju falenderojmė nga zemra at i nderuar pėr kėtė bisedė qė zhvilluam nė xhami dhe pėr informacionet e dhėna nė lidhje mbi tė krishterėt e Nexhranit." At Abraham Seruxh:"Edhe unė e falenderoj Zotin i cili na bashkoi me dritėn e Tij, pėr tė cilėn thotė:"Allahu ėshtė drita e qiejve dhe e tokės". Ne do vazhdojmė tė ndjekim rrugėn tonė tė pėrbashkėt pėr lartėsimin dhe madhėrimn e emrit tė Zotit tė botrave." Prof. Xhasim El-mutava:"Tė krishterėt qė erdhėn nė Medine nga Nexhrani, i kėrkuan Profetit a.s tė dėrgojė njė nga muslimanėt tek populli i tyre me qėllim qė t'ju mėsojė islamin. Profeti a.s zgjodhi Ebu Ubejde ibnu Xherrahun, Zoti qoftė i kėnaqur me tė. Ai u tha tė krishterėve:"Do u jap me vete tė besueshmin e kėtij umeti." Dhe e nisi bashkė me ta pėr nė Nexhra. Thotė Zoti i madhėruar nė Kuran: "(Megjithatė) ata nuk janė tė gjithė njėlloj. Disa nga ithtarėt e Librit janė nė tė drejtėn: nė orėt e natės lexojnė vargjet e Librit tė Allahut dhe falin namaz. Ata besojnė Allahun dhe Ditėn e Kiametit, e urdhėrojnė tė mirėn, e ndalojnė tė keqen dhe nxitojnė pėr tė bėrė punė tė mira. Kėta janė ndėr tė drejtėt." (Al Imran, 113-114) Thotė Profeti a.s:"Kush vret njė dhimmij, nuk do e ndjejė aromėn e xhenetit, edhe pse aroma e tij ndihet dyzet vite larg." Profeti Muhamed a.s na porosit neve dhe tė gjithė muslimanėt, qė tė mos cėnojmė tė drejtat e ithtarėve tė librit qė jetojnė nėn pushtetin musliman. Nuk i lejohet njė muslimani tė vrasė njė ithtar tė librit, pėrderisa ai ka hyrė nė tokat islame nė bazė tė njė marrėveshjeje. Pėrderisa ai ka hyrė me pėlqimin e autoriteteve dhe nėn mbrojtjen e tyre, ne duhet t'a respektojmė kėtė marrėveshje. Nė njė hadith tjetėr, Profeti a.s thotė:"Kush shan ose ofendon njė tė krishter, ose hebre, hyn nė zjarr." Muslimanit i ndalohet tė shajė njė tė krishter ose hebre, tė tallet me tė, t'a ofendojė ose t'i thotė diēka qė e lėndon. Nė kėtė hadith, garantohen tė drejtat e tė krishterėve dhe hebrenjve. Gjithėsesi, kėto hadithe dhe tekste vlejnė pėr ata qė respektojnė marrėveshjet dhe paqen. Prandaj, duhen dalluar personat qė sulmojnė tokat tona dhe personat qė kanė hyrė nė vendin tonė sipas marrėveshjeve me autoritetet pėrkatėse. Nė fund, paqja e Zotit qoftė mbi ju!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Tė ftosh nė islam, ėshtė art.
  Tė ftosh nė islam, tė ftosh nė rrugėn e Zotit dhe nė rrugėn e drejtė ėshtė nder i madh. Ėshtė nder dhe krenari njėkohėsisht tė jesh ftues nė udhėn e Zotit. 11.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Prof. Xhasim El-mutava Thotė Hasan El-basri:"Ftuesit janė krypa qe lezeton shijen e jetės mbi tokė." Ēdo musliman ėshtė njė ftues, gjė tė cilėn e konfirmon vetė Zoti nė Kuran ku thotė:" E kush flet mė bukur se ai qė i fton njerėzit drejt Allahut, bėn vepra tė mira dhe thotė: “Unė, me tė vėrtetė jam mysliman.” (Fussilet 33) Kur Profeti a.s e nisi Aliun nė njė betejė, i tha:"Nėse Zoti tė bėn shkak qė tė udhėzosh dikė nė islam, ėshtė mė mirė se devetė e kuqe." Devetė e kuqe nė kohėn e Profetit a.s dhe tė shokėve tė tij ishin diēka e rėndėsishme. Ato ishin tė mėdha, tė shtrenjta, tė fuqishme, tė hijshme. Devetė e kuqe pėr kohėt moderne janė pasuritė e paluejtshme, puset e naftės, pronat, pallatet, vilat, makinat etj... Kėshtu, nėse duam qė hadithin e mėsipėrm t'ia pėrshtasim kohės, themi: Nėse Zoti tė bėn shkak qė tė udhėzosh dikė nė islam, ėshtė mė mirė se njė pus nafte, apo gradaēelė. Qė tė jesh ftues nė rrugėn e Zotit, duhet t'i posedosh disa cilėsi dhe aftėsi. Fillimisht duhet tė kesh disa njohuri bazė dhe mėnyrėn si t'ua servirėsh ato tė tjerėve. Gjatė regjistrimit tė disa emisioneve, pranė nesh kaloi njė burrė qė shiste akullore. Kur unė e pyeta se ēfarė lloj akullorresh posedon, ai mė nxorri njė menu ku ishin shėnuar tė gjithė llojet e akulloreve bashkė me fotot e secilės. Ashtu siē e bėri tė lehtė shitjen e akulloreve ky person, po aq e lehtė ėshtė edhe servirja e fesė islame tek njerėzit. Ne kemi njė trashėgimi dhe thesar tė cilin duam t'jua servirim njerėzve tė tjerė tė cilėt nuk ia dinė vlerėn. Ashtu siē shitėsit janė kategori tė ndryshme, ku disa tė bindin menjėherė pėr t'a blerė mallin e tij, edhe ftuesit janė kategori tė ndryshme. Disa prej tyre tė bindin menjėherė, ndėrkohė qė tė tjerė kanė nevojė pėr kohė mė tė gjatė, sipas mundėsisė pėr tė krijuar lidhje dhe pėr tė dialoguar. Kur Profeti a.s me muslimanėt u penguan nga kurejshėt pėr tė kryer Umren, kurejshėt dėrguan disa negociatorė qė t'a bindin Profetin a.s tė kthehet. Njė ndėr negociatorėt qė dėrguan ishte dhe Halis ibnu Alkame. Kur e pa Profeti a.s duke u afruar, u tha muslimanėve:"I nxirrni kafshėt qė kemi caktuar pėr kurban!" Kėtė e bėnte pasi Halis ibnu Alkame e kishte shumė tė shenjtė Qaben dhe kurbanėt qė flijoheshin nė Qabe. Me kėtė formė komunikimi, Profeti a.s i dėrgonte njė mesazh shumė tė rėndėsishėm, qė muslimanėt e shenjtėrojnė Qabenė dhe kurbanet. Kur Halis u kthye tek kurejshėt, u tha:"Tė mjerėt ju! Si kėrkoni tė vrisni njė burrė qė ka sjellė kurbanė pėr t'i therrur nė Qabe?!" Kur Roxher Garodi pranoi islamin tha:"Kam lexuar tė gjithė fetė, filozofitė dhe ideologjitė e tjera dhe kam parė qė kanė mall shumė tė dobėt, por kishin misionarė tė aftė. Lexova dhe islamin dhe pashė qė ėshtė feja mė madhėshtore, por muslimanėt nuk kanė ftues tė aftė. Unė personalisht mendoj se umeti musliman vazhdon tė ketė shumė tė mira dhe bereqet. Thotė Profeti a.s:"Shembulli i umetit tim, ėshė si shembulli i shiut, bereqeti i tė cilit nuk dihet nėse ėshtė nė fillim apo fund." Dijetarėt, ftuesit dhe mėsuesit muslimanė sot janė tė shumtė dhe secili jep kontribut nė pėrhapjen e islamit. Nė njė hadith tjetėr Profeti a.s thotė:"Vetė Zoti, melekėt e Tij, banorėt e qiellit dhe tė tokės, edhe milingona nė folenė e saj, balena nė mes tė detit, luten pėr dikė qė u mėson njerėzve tė mirėn." Njė privilegj tė tillė e gėzojnė ata qė ftojnė nė rrugėn e Zotit dhe qė u mėsojnė njerėzve tė mirėn dhe virtytin. Njė njeri i tillė mund tė jetė dikush qė ka mbrojtur doktoraturėn, por mund tė jetė dhe njė fermer i thjeshtė. Njė privilegj tė tillė mund t'a gėzojė edhe njė njeri qė i tregon dikujt tjetėr vetėm njė hadith tė Profetit a.s apo njė ajet tė Kuranit. Ne sot shpenzojmė miliona pėr tė ndėrtuar dhe dekoruar shtėpitė tona. Pėrse tė mos shpenzojmė edhe pėr t'a ēuar pėrpara ftesėn islame. Pėrse tė mos shpikim metoda dhe mekanizma tė reja nė pėrhapjen e fesė? Unė njoh disa tė rinj tė cilėt pėrdorėn njė metodė shumė efikase pėr t'u mėsuar njerėzve islamin. Ata u shpėrndanė nė grupe dhe shkonin nė kafene ku u flisnin njerėzve rreth fesė. Abdurrahman Sumejt ndėrmori njė fushatė sensibilizimi pėr mbledhjen e donacioneve pėr Afrikėn. Donacionet nuk do tė ishin tė holla, por syze tė vjetra qė nuk pėrdoreshin, tė cilat do u dėrgoheshin njerėzve me probleme shikimi nė Afrikė. Si rezultat i metodave dhe mėnyrave tė reja nė ftesėn islame, vetėm nė Amerike kanė pranuar islamin njėqind e tridhjetė e pesė mijė vetė dhe kjo gjatė vitit 2005. Kurse nė Kuvajt, kanė pranuar islamin katėrmijė e treqind jomuslimanė tė cilėt ushtronin aktivitetin tek ne. Disa prej tyre tregojnė se shkak i konvertimit ishte martesa me muslimanė. Disa tė tjerė kanė kėrkuar informacion pranė shoqatave dhe komiteteve qė merren me tė huajt nė Kuvajt. Njė grua thotė:"Unė e ndjeva qė islami ėshtė rruga dhe feja e vėrtetė, prandaj vendosa tė konvertohem nė muslimane. Momentet kur dėshmova se nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut, janė momente qė unė kurrė nuk mund t'i harroj. " Njė tjetėr thotė:"Islami ėshtė fe e dijes dhe shkencės. Ai i urdhėron njerėzit tė bėjnė punė tė mira dhe i ndalon nga veprat e liga. Pas njė bindjeje tė plotė qė islami ėshtė feja e vėrtetė, vajta nė xhami dhe shqiptova shehadetin. Kjo ndodhi nė vitin 1999." Unė habitem me disa ftues tė cilėt kėrkojnė t'a pėrhapin fenė vetėm sipas mėnyrės qė ata dinė dhe zakonisht kjo mėnyrė ėshtė e dhunshme. Njė ftues, i ngjan mė sė shumti njė doktori. Pėrveē mjeteve tė kirurgjisė, doktori pėrdor edhe analizat e gjakut, kokntrollon tensionin e gjakut, rrahjet e zemrės etj... Kushdo qė kėrkon tė jetė ftues nė islam, kėtė mund t'a bėjė nėpėrmjet profesionit dhe fushės sė specializimit. Thirrja islame nuk ėshtė kompetencė vetėm e hoxhallarėve. Fėmija mund tė jetė ftues, gruaja, burri, i riu, politikani, pastruesi i rrugėve etj... Gjatė thirrjes nė islam, ne duhet tė kemi parasysh nivelin shoqėror tė personave tė synuar. Ne duhet t'i respektojmė dhe nderojmė sipas statusit qė kanė. Njė herė, vajti njė lypės tek Aisheja, gruaja e Profetit a.s dhe i kėrkoi diēka pėr tė ngrėnė. Aisheja i ofroi diēka dhe i kėrkoi tė largohej. Por kur erdhi dikush tjetėr, qė gėzonte njė status tė caktuar, ajo e uli dhe i ofroi ushqim. Ata qė e panė, i thanė:"O nėna e besimtarėve! Si ėshtė e mundur qė personit tė parė i dhe bukė dhe i kėrkove tė largohet, kurse tė dytin e ule dhe e ushqeve?!" Ajo ua ktheu:"I respektoni njerėzit sipas statusit qė kanė." Njė miku im, kishte komshi njė grua nga Amerika. Sa herė qė takohej me tė, ai i dhuronte njė libėr rreth islamit me dėshirėn e mirė qė njė ditė tė pėrqafonte islamin. Pas njė viti e gjysėm, miku im dėgjon nga e shoqja qė komshia e tyre amerikane ka pranuar islamin, gjė e cila e gėzoi shumė. Menjėherė, ai shkoi dhe e uroi pėr zgjedhjen qė kishte bėrė. Gjatė bisedės, amerikanja e pyeti:"A e din kush ėshtė shkak qė unė pranova islamin?" Miku im mendoi se do i thotė qė ishte pikėrisht ai, me gjithė ato libra qė i kishte dhuruar. Por ajo i tha:"Ėshtė jot shoqe." Kjo e la pa fjalė mikun tim. Si ishte e mundur qė bashkėshortja e tij, e paarsimuar dhe qė nuk din asnjė fjalė anglisht t'a kishte bindur tė pranojė islamin?! Nė fakt, e shoqja i kishte dhuruar njė ditė njė gjellė tė gatuar prej saj, komshies nga Amerika. Gjella i kishte pėlqyer dhe i kishte kėrkuar t'ia mėsojė edhe asajt. Kėshtu, mes tyre kishte lindur njė miqėsi e cila ishte kurorėzuar me konvertimin e saj nė islam. Kur njė i ri i kėrkoi Profetit a.s t'a lejojė tė ketė marrėdhėnie seksuale jashtėmartesore, Profeti a.s e bindi tė distancohet nga kjo vepėr, me disa fjali tė shkurtra. Tregon njė i ditur:"Njė ditė pashė njė burrė i cili pėrpiqej t'a fusė kalin nė stallė duke e shtyrė nga pas. Duke qenė se kali nuk hynte, vajtėn edhe katėr burra tė tjere t'a ndihmojnė por tė gjithė dėshtuan. Atėherė unė u kėrkova tė largohen nga kali, iu afrua dhe me gisht i prekte buzėt sikur dėshiron t'i japė diēka. Kali filloi tė joshej dhe e ndoqi personin derisa hynė bashkė nė stallė pa asnjė problem" Qė t'a detyrosh kalin tė shkelė aty ku dėshiron, duhet tė dish gjuhėn e tij. I tillė duhet tė jetė dhe ftuesi, ai duhet t'a njohė mirė mentalitetin e njerėzve tė cilėt i fton dhe tė pėrdorė me ta metodat mė bindėse. Sot thirrja islame ka depėrtuar pothuaj nė ēdo cep tė globit dhe numri i muslimanėve ėshtė gjithmonė nė rritje. Me pėrhapjen e mjeteve tė telekomunikacionit, interneti, satelitėt, celularėt etj... pėrgjigjesia jonė pėr pėrhapjen e fėsė shtohet edhe mė shumė. Nė fund, paqja e Zotit qoftė mbi ju!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Kėrkoj tė mė konsideroni pasues tė Muhammedit”
  "E pranoj se e kam rėndė … Prandaj, ju lutem, shikoni nė mua si pasues tė Muhamedit (muhamedan), dhe ēdo gjė do tė jetė nė rregull.” 09.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Leon Nikollajeviē Tolstoj (1828-1910), autori dhe mendimtari gjenial rus, i dha kontribut tė madh letėrsisė dhe historisė ruse. Mirėpo, pikėpamjet e tij filozofike, shqyrtimet nė tė cilat ai ka prezantuar idetė mbi Zotin, shpirtin, dijen, dashurinė dhe shumė pikėpamje tė tjera tė tij, mbetėn tė pakuptueshme pėr kohėn kur jetoi. Pėr kėtė arsye, qe mallkuar dhe anatemuar prej kishės, kurse miqtė dhe tė afėrmit e braktisėn. Nė vitin 1910, nė vitin e 81 tė jetės, Leon Tolstoj e lėshoi shtėpinė dhe vdiq nė rrugė, nė stacionin Astapovo. Pėrse fundi i jetės sė kėtij autori tė madh qe kaq i dėshpėrueshėm dhe i dhembshem dhe ku qe nisur Tolstoji, kur e braktisi shtėpinė. Disa letra tė tij i ndriēojnė kėto gjera. Kėshtu ai shkruan pėr kishėn: “Bota bėri ēka dėshiroi, i lejoi kishės ta shpjegojė rėndėsinė dhe synimin e jetės. Bota vendosi jetėn krejtėsisht tė kundėrt me mėsimet e Krishtit, kurse kisha studioi veprat e shkruara me tė cilat e la popullin tė jetojė nė kundėrshti me ligjin e Krishtit, tė jetojė sipas vullnetit tė tij. Rezultati ishte se bota filloi tė jetojė jetėn mė tė keqe se nė jetėn pagane, kurse kisha jo vetėm qė kėtė e arsyetonte, por edhe e miratonte duke folur se kjo ėshtė nė pajtim me mėsimin e Krishtit …”. Clear Glade, Mars, 1909. Rusja e cila ishte e martuar pėr njė musliman, E. Velikova, i shkroi Tolstojit, qė bijtė e saj dėshirojnė ta pranojnė islamin, dhe pyeti pėr kėshillė dhe a ėshtė kjo e mundur. Autori iu pėrgjigj: “Sa i pėrket preferimit tė muhamedanizmit ndaj ortodoksisė … mundem vetėm tė pajtohem nė mendimin me shpirtrat tė cilėt janė nė kėtė kalim. … duke i kuptuar idealet kristiane dhe doktrinėn kristiane nė mėnyrė tė drejtė, pėr mua nuk ka dyshim qė muhamedanizmi, sipas formave tė jashtme, pakrahasueshėm ėshtė mbi ortodoksinė. Dhe, nėse personi gjendet tė zgjedhė ndėrmjet kėtyre dy obcioneve: ta mbajė ortodoksinė apo ta pranojė muhamedanizmin, pėr ēdo person tė arsyeshėm nuk ka dyshim se do ta pranojė muhamedanizmin me pranimin e doktrines: Njė Zot dhe i Dėrguari i Tij, nė vend tė adhurimit tė ndėrlikuar dhe tė paqartė - trinitetit, shpagimit, sakramenteve, shenjtorėve dhe ikonave tė tyre dhe ritualet komplekse.” Clear Glade, mars, 15, 1909. Ta shqyrtojmė edhe njė letėr tė autorit tė madh, e cila edhe mė tepėr e sqaron pikėpamjen, kurse ėshtė rezultat i hulumtimit tė dhembshėm. “Do ta kisha kėnaqėsinė sikur ju tė ishit tė fesė dhe bindjes sė njėjtė sikur unė. Keni zbuluar diēka nė zemrėn time. Ēfarėdo suksesi nė jetė, pasuria, respektet dhe falėnderimet nuk mė janė siguruar. Miqtė e mi, madje edhe familja kanė kthyer kokėn nga unė. Disa – liberalėt dhe estetėt mė konsiderojnė pėr budalla ose me mendje tė dobėt sikur Gogolin; revolucionarėt dhe radikalėt konsiderojnė se jam mistik, orator, llafazan; njerėzit qeveritarė mė konsiderojnė tė rrezikshėm, ortodoksėt (pravosllavėt) me konsiderojnė djall. E pranoj se e kam rėndė … Prandaj, ju lutem, shikoni nė mua si pasues tė Muhamedit (muhamedan), dhe ēdo gjė do tė jetė nė rregull

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Ebu Bekri i dhembshur
  Ai ishte miku mė i ngushtė i Profetit a.s, i besuari i tij dhe njė nga tė pėrgėzuarit me xhenet. 04.11.2009 Temėn e sotme e kemi titulluar “Ebu Bekri i dhembshur”. Ai ishte miku mė i ngushtė i Profetit a.s, i besuari i tij dhe njė nga tė pėrgėzuarit me xhenet. Ditėlindja e Ebu Bekrit. Ebu Bekri lindi tre vite pas ndodhisė sė elefantit tė Ebrehas. Kėshtu, kuptojmė qė ai ėshtė tre vite mė i vogėl se Profeti a.s. Marrėdhėniet e tij me Profetin a.s, qė nė vegjėli ishin tepėr tė ngushta. Qė nė vegjėli, ata tė dy luanin dhe shoqėroheshin bashkė. Ai ishte miku mė i mirė dhe mė i ngushtė i Profetit a.s. Kur Profetit a.s iu shpall zbulesa hyjnore pėr herė tė parė, ishte gruaja e tij Hadixheja ajo qė pranoi islamin e para nga gratė. Kurse nga burrat, ishte Ebu Bekri i pari qė pranoi islamin. Rreth kėtij fakti, Profeti a.s thotė:”Ēdo njeriu qė i kam folur mbi islamin, ka pasur mėdyshje, pėrveē Ebu Bekrit.” Ai ishte i vetmi qė nuk u lėkund aspak, por me tė dėgjuar ftesėn e Profetit a.s pėr tė pranuar islamin, tha:”Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr, pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė robi dhe i dėrguari i Tij.” Thirrja islame filloi tė ndjekė rrugėn e saj, fillimisht fshehurazi dhe natėn. Profeti a.s e vizitonte Ebu Bekrin natėn nė shtėpi, duke e ruajtur tė fshehtė fillimisht besimin dhe thirrjen e tyre. Ebu Bekri dhe projekti i ftesės hapurazi Ishte Ebu Bekri, ai qė propozoi pėr herė tė parė projektin e publikimit tė thirrjes islame. Por Profeti a.s e kundėrshtoi dhe vazhdoi me ftesėn fshehurazi dhe natėn. Ebu Bekri, njihet ndryshe dhe si “Ligjėruesi i parė nė islam”. Kjo, pasi Ebu Bekri ishte i pari qė doli para kurejshėve nė Qabe dhe filloi t’i ftojė nė islam, namaz dhe lexim tė Kuranit. Kur mekasit e dėgjuan pėrmbajtjen e ftesės sė tij, filluan t’a godasin ku tė mundin. Ai qė e godiste mė shumė ishte Utbe. Ai e shtriu pėrtokė dhe tė tjerėt vėrshuan duke e goditur dhe rrahur me sa fuqi kishin. Kur e lanė, Ebu Bekri i kishte humbur ndjenjat dhe e mbajtėn nė krahė pėr t’a dėrguar nė shtėpi. Fisi i Ebu Bekrit u alarmua dhe u betuan se nėse vdes, do tė hakmerreshin dhe do e vrisnin Utben. Kur Ebu Bekri u pėrmend nė shtėpi, e pyeti nėnėn:”Ku ėshtė i dėrguari i Zotit? Ēfarė i ka ndodhur atij?” Nėna iu pėrgjigj:”Nuk kam asnjė informacion rreth tij.” Ebu Bekri i tha:”Shko tek Ummu Xhemil dhe interesohu tek ajo se ēfarė i ka ndodhur tė dėrguarit tė Zotit.” Nėna e Ebu Bekrit doli dhe vajti tek shtėpia e Ummu Xhemil. Me tė hyrė brenda, ajo i kėrkoi informacion mbi Profetin a.s. Por Ummu Xhemil iu pėrgjigj:”Nuk di gjė as pėr Muhamedin dhe as pėr Ebu Bekrin, por nėse mė lejon, vij me ty tė shoh Ebu Bekrin.” “Mirė” i tha nėna e Ebu Bekrit dhe u nisėn tė dyja pėr nė shtėpi. Kur arritėn nė shtėpinė e Ebu Bekrit dhe hynė brenda, ajo e gjeti Ebu Bekrin tė shtrirė dhe gjithė plagė. Kur e pa nė atė gjendje, lėshoi njė ofshamė tė madhe dhe e prekur i tha:”Ata qė kanė bėrė diēka tė tillė janė njerė tė degjeneruar.” Ebu Bekri i tha:”Po me tė dėrguarin e Zotit a.s, ēfarė ka ndodhur?” Ummu Xhemil i tha:”Ėshtė nėna jote kėtu!” Ebu Bekri i tha:”Mos u shqetėso, nuk tė vjen e keqja nga nėna ime.” Thirrja islame asokohe organizohej nė mėnyrė tė fshehtė dhe askush nuk duhej tė dinte gjė mbi numrin dhe muslimanėt e rinj. Ummu Xhemil, si muslimane e re, u frikėsua nga prezenca e nėnės sė Ebu Bekrit, por ai e qetėsoi, duke i thėnė se nėna e tij ishte e besueshme. Edhe pse me besim tė kundėrt, Ebu Bekri kishte ndėrtuar marrėdhėnie tė mira me nėnėn e tij dhe i besonte pėr gjithēka pa frikė. Atėherė Ummu Xhemil i tha:”Ai ėshtė mirė dhe ndodhet nė shtėpinė e Erkam ibnul Erkam.” Ebu Bekri u tha:”Pėr Zotin, nuk do tė ha dhe nuk do tė pij gjė, derisa tė mė ēoni t’a shoh me sytė e mi.” Tregon nėna e tij:”Ne pritėm derisa u rralluan kalimtarėt dhe filloi tė errėsohej dhe e ēuam tek Muhamedi a.s. Me t’a parė Profetin a.s ai tha:”Faleminderit o Zot.” Profeti a.s shkoi dhe e pėrqafoi fort. Ebu Bekri pėr t’a qetėsuar Profetin a.s i tha:”Mos u hidhėro o i dėrguar i Zotit! Unė ndihem mirė, pėrveē fytyrės e cila mė dhemb pak. Kjo ėshtė nėna ime e cila mė ka shėrbyer siē i shėrben njė nėnė djalit tė saj dhe e lus Zotin qė t’a shpėtojė atė nga zjarri.” Asokohe, nėna e Ebu Bekrit nuk ishte muslimane. Profeti a.s e luti Zotin qė t’ia hapė zemrėn dhe tė pranojė islamin dhe Zoti ia pranoi lutjen. Miqėsia tek sendet Tė kesh miq dhe shokė me tė cilėt ndihesh mirė, i don dhe tė duan, mendon pėr ta ditėn dhe natėn, nė tė mirė dhe tė keqe, ėshtė njė mirėsi nga ana e Zotit. Por miqėsia nuk ėshtė diēka e kufizuar vetėm tek njerėzit, por pėrfshin dhe sendet. Kėtė e shohim tė mishėruar mė mirė me rastin kur Profeti a.s e ndėrroi trungun e palmės mbi tė cilin predikonte ditėn e xhuma. Ndėrkohė qė po e transportonin dhe e largonin nga xhamia, trungu i palmės filloi tė qajė mė ngashėrim. Kur e dėgjuan kėtė, tė gjithė tė pranishmit shpėrthyen nė tė qara. Trungu i palmės nuk pushoi nga e qara, derisa Profeti a.s zbriti nga minberi i ri dhe e pėrqafoi. Nėse dhe trungu i palmės kishte ndjenja dhe prekej me prezencėn e Profetit a.s, ē’mund tė themi pėr Ebu Bekrin qė e shoqėronte nė ēdo vend dhe ēast?! Ai ishte miku dhe shoku mė i dashur i Profetit a.s. Vetė Profeti a.s kishte thėnė pėr Ebu Bekrin:”Ebu Bekri ėshtė njeriu mė i besueshėm nė pasuri dhe miqėsi.” “Nėse do tė zgjidhja ndonjė nga umeti im si “mik tė ngushtė” pėrveē Zotit, do tė zgjidhja Ebu Bekrin. Atė unė e kam vėlla nė islam dhe mik.” “Tė gjitha dyert qė tė ēojnė nė xhami tė mbyllen, pėrveē derės sė Ebu Bekrit.” “Ebu Bekri ėshtė njeriu mė i dhembshur dhe i mėshirshėm pėr umetin tim.” Ebu Bekri do tė jetė personi i parė qė do tė hyjė nė xhenet. Me kėtė ogur tė mirė, e pėrgėzoi vetė Profeti a.s, i cili i tha:”Ti o Ebu Bekr, do tė jesh personi i parė qė do tė hyjė nė xhenet nga umeti im.” Dhe njė nder dhe favor tė tillė Ebu Bekri e meriton. Ishte vetė ai qė thoshte:”Miqėsia dhe dashuria qė kam pėr Profetin a.s, ėshtė shumė herė mė e madhe se ajo qė kam me tė afėrmit dhe farefisin.” Miqėsia dhe dashuria qė ndjente pėr Profetin a.s ishte e pasėr dhe larg ēdo interesi. Jo siē janė miqėsitė e sotme, tė cilat ndėrtohen nė bazė tė interesit reciprok. Miqėsia, shoqėria dhe vėllazėria e vėrtetė ėshtė vetėm ajo qė ndėrtohet nė bazė tė besimit dhe islamit. Besnikėria e Ebu Bekrit ndaj Profetit a.s. Pėr kėtė, le tė sjellim ndėrmend ditėn qė Profeti a.s nė shoqėrinė e Ebu Bekrit u nisėn pėr nė Medine, sidomos ditėt qė kaluan nė shpellėn Theur. Ata tė dy ndodheshin brenda nė shpellėn e errėt tė vetmuar dhe tė braktisur. Mekasit i kėrkonin kudo, madje ndodheshin pėrreth shpellės. Duke ndjerė prezencėn e tyre, Ebu Bekri i tha Profetit a.s:”O i dėrguar i Zotit! Nėse ndonjėri prej tyre do tė shihte poshtė kėmbėve tė tij, do tė na dallonte.” Kurse Profeti a.s e qetėsonte me fjalėt:”O Ebu Bekr! Ēfarė mendon pėr dy persona qė tė tretė kanė vetė Zotin?” Biografėt e jetėshkrimit tė Profetit a.s, tregojnė se Ebu Bekri hyri i pari nė shpellė dhe filloi tė kontrollojė vendin dhe tė sigurohet se brenda saj nuk ka gjarpėrinj dhe insekte tė rrezikshme. Pasi tij hyri dhe Profeti a.s i cili u shtri pėr tė marrė njė sy gjumė, me kokėn tė mbėshtetur mbi prehėrin e Ebu Bekrit. Ndėrkohė qė Profeti a.s po flinte, Ebu Bekri dallon njė akrep qė po afrohej drejt tij. Duke mos dashur t’a zgjojė Profetin a.s, ai nuk lėvizi fare, por vendosi gishtin sipėr akrepit dhe e kapi me dorė. A ka njerėz qė e bėjnė diēka tė tillė pėr hir tė miqėsisė? Ky ishte miku dhe njeriu mė i dashur i tė dėrguarit tė Zotit. E habitshme ėshtė, se sa herė tė lexojmė nė faqet e biografisė sė Profetit a.s, emrin e Ebu Bekrit e hasim sa herė qė tė pėrmendet emri i Profetit a.s. Aty gjejmė shprehje tė tilla:”Doli Profeti a.s dhe Ebu Bekri, hyri Profeti a.s dhe Ebu Bekri, udhėtoi Profeti a.s dhe Ebu Bekri...” Ata tė dy ndodheshin gjithmonė bashkė, tė pandarė. Nga kriteret e miqėsisė, ėshtė dhe ruajtja e sekreteve tė mikut. Nė rastin e Ebu Bekrit, ai ishte kasaforta mė e sigurtė e sekreteve tė Profetit a.s. Kur Profeti a.s u sėmur para se tė vdesė, ai urdhėroi qė Ebu Bekri t’i printe njerėzit nė namaz. Aisheja, e kundėrshtoi duke e justifikuar qėndrimin e saj me atė qė Ebu Bekri prekej shpejt dhe qante shumė gjatė namazit. Megjithatė, Profeti a.s insistoi qė Ebu Bekri tė jetė imami i muslimanėve nė xhami. Morali i kėsaj ndodhie ėshtė se ēdo miqėsi e ka njė ēmim, i cili si nė rastin e mėsipėrm, duhet tė pėrdoret pėr mirė. Miqėsia ėshtė njė thesar qė duhet mbrojtur me ēdo kusht. Fazat e miqėsisė Faza e parė ėshtė ajo e njohjes. Faza e dytė ėshtė ajo e pėlqimit Faza e tretė ėshtė ajo e simpatisė dhe e pranimit. Nė fillimet e njė miqėsie, secili prej nesh i kalon kėto tre faza. Nė fazėn e parė, me t’u njohur me dikė, sjelljet dhe veprat e tij tė duken tė reja dhe tė huaja. Gjatė kėsaj faze, ti mund t’i ndėrpresėsh lidhjet me tė, mund tė bashkėveprosh dhe mund t’a pranosh. Faza e dytė vjen pas tė parės dhe ėshtė mė e rėndėsishme se ajo. Ėshtė ajo fazė kur ti fillon t’a pranosh si shok dhe mikun tėnd. Edhe nėse ai ka disa vese dhe sjellje negative, ti fillon tė mėsohesh me to dhe e pranon ashtu siē ėshtė. Kjo shkallė miqėsie qėndron njė shkallė mė lart se e para dhe zakonisht vjen pas njė kohe jo tė shkurtėr njohjeje. Faza e tretė vjen kur marrėdhėniet dhe lidhjet fillojnė tė konsolidohen dhe forcohen. Nė kėtė fazė, pranohet nga miku dhe shoku ēdo e mirė apo e keqe. Edhe nėse ai gabon, unė e justifikoj, madje ndjej simpati pėr mikun. Ėshtė shumė e kollajtė qė tė lidhesh dhe tė krijosh marrėdhėnie tė forta dhe miqėsore me dikė, qoftė dhe brenda disa minutash, sidomos nėse je tip i shoqėrueshėm dhe i hapur me njerėzit. Ajo qė ėshtė e vėshtirė, ėshtė t’i ruash kėto marrėdhėnie dhe lidhje. Unė i pėrshkruaj marrėdhėniet dhe lidhjet e sotme si marrėdhėnie gėrshėre. Qė do tė thotė: Nėse nuk mė pėlqen njė sjellje e mikut tim, i ndėrpres menjėherė lidhjet me tė. Kjo ndodh nė marrėdhėniet tona me vėllezėrit, tė afėrmit, eprorėt etj... derisa tė fillojmė tė ndihemi tė vetmuar dhe tė braktisur. Shokėt dhe miqtė klasifikohen nė disa grupe: Nė grupin e parė hyjnė ata qė janė shumė tė afėrt me njėri-tjetrin, saqė e kanė tė vėshtirė tė ndahen dhe nuk e imagjinojnė jetėn pa shokun. Tė tillė janė tė paktė. Nė grupin e parė hyjnė ata qė herė pas here komunikojnė dhe i ruajnė lidhjet. Nė grupin e tretė hyjnė miqtė dhe shokėt e interesit. Ata nuk i bashkon gjė tjetėr pėrveē interesit. Nėse unė kam njė hall, njė shok i tillė nuk mė qėndron pranė dhe nuk mė ofron ndihmėn e duhur. Duke njohur tre llojet e mėsipėrme tė miqve, ėshtė e nevojshme qė shokėt tė njihen dhe t’i dallosh se cilit grup i pėrkasin. Kėtu, e shoh me vlerė dhe dobi qė tė bėjmė njė pyetje: Nė cilin grup, bėnte pjesė miqėsia e Ebu Bekrit me Profetin a.s? Sigurisht dhe padyshim qė nė grupin e parė. Prandaj, natėn qė Profeti a.s trokiti nė derėn e Ebu Bekrit dhe e njoftoi qė Zoti e kishte urdhėruar tė emigronte, Ebu Bekri u gėzua shumė. Kjo, pasi Profeti a.s e kishte zgjedhur atė si bashkėshoqėrues nė kėtė udhėtim. Me t’a dėgjuar Profetin a.s, Ebu Bekri nuk e mbajti dot veten dhe i shpėrthyen lotėt nga gėzimi. Frutet e miqėsisė sė vėrtetė Le tė rrėfejmė njė ndodhi tė vėrtetė, pėr tė treguar frutet e njė miqėsie pa interesa nė mes. Fėmijėt e arabėve, pėr tė mėsuar njė gjuhė tė huaj u duhet qė ose t’a studiojnė atė nė ndonjė institut gjuhe nė vendet e tyre, ose tė udhėtojnė jashtė dhe tė merren nėn kujdes nga familjet e atij shteti. Njė i ri nga vendet arabe, u morr nga njė familje e huaj, pėr t’u pėrkujdesur pėr tė, gjatė kohės qė do tė qėndronte pėr tė mėsuar gjuhėn e tyre. Mes tij dhe babait tė familjes, filloi tė lindė njė miqėsi e pastėr. Ai e merrte tė riun dhe sė bashku dilnin pėr shėtitje, gjatė tė cilave bisedonin mbi tema tė shumta. Babai e shihte shpesh herė tė riun duke u falur, agjėruar dhe lexuar Kuran. I habitur, ai e pyeti mbi librin qė lexonte shpesh dhe i riu iu pėrgjigj se ai ėshtė Kurani famėlartė. Ai e pyeti pėrse e lexonte, pėrse falej, pėrse agjėronte, pėrse pėrkulej teksa falej etj... dhe i riu i pėrgjigjej pa pėrtesė. Marrėdhėniet e tyre vazhduan tė forcohen, derisa njė ditė babai pranoi islamin. Ai u pasua nga nėna dhe mė vonė dhe nga e gjithė familja. Njė ditė, familja e re muslimane, vendosi tė organizojė njė drekė, me rastin e konvertimit tė tyre nė islam. Pasi u mblodhėn dhe u ulėn tė gjithė, u ngrit babai dhe duke iu drejtuar djalit tė ri arab, i tha: “Unė tė dua dhe tė vlerėsoj shumė, pasi je ti ai qė na ēoi drejt besimit nė Zot, na mėsoi namazin, leximin e Kuranit etj... Unė dua tė tė pėrqafoj dhe tė tė puth, pėr kėtė shėrbim tė paēmuar.” Pasi e puthi dhe e pėrqafoi i tha:”Por duhet t’a dish se aq sa tė dua aq dhe tė urrej.” Tė gjithė mbetėn tė shtangur nga kėto fjalė. Ēfarė ishin ato fjalė kontradiktore? Si ishte e mundur qė tani e urrente, ndėrkohė qė pak mė parė i tha se e don, madje e pėrqafoi dhe e puthi?! Djali e pyeti:”Po pėrse?” Babai iu pėrgjigj:”Kjo, sepse ti erdhe njė javė pasi mė vdiq babai. Nėse do tė kishe ardhur mė parė, shpresat qė edhe ai tė pranonte islamin dhe tė vdiste si musliman ishin mė tė mėdha.” Nga kjo ndodhi, duket qartė ndikimi qė ka miqėsia dhe mirėsjellja tek tė tjerėt, gjė e cila duhet shfrytėzuar pėr t’i ftuar tė tjerėt nė islam. Tė mirėsjellshėm dhe plot moral ishin dhe shokėt e Profetit a.s. Ata ishin paqedashės, tė moralshėm, ndihmonin tė varfėrit dhe i gjendeshin hallexhinjve. Nėse nuk do tė ishin tė tillė, islami nuk do tė pėrhapej dot nė vende si Malajzia, Indonezia, Filipinet etj... Kryeqyteti i Filipineve ėshtė Manila dhe origjina e kėsaj fjale ėshtė “fi emanil-lah”, qė do tė thotė “Nė besėn e Zotit”. Por me kalimin e kohės, ajo ka evoluar dhe sot njihet si Manila. Po ashtu ėshtė dhe kryeqyteti i Indisė Nju Delhi. Mė parė ai njihej vetėm si “Delhi”, fjalė e huazuar nga dijatari i njohur musliman Dehlevij, nga India. Me pushtimin e Indisė nga anglezėt, e quajtėn “Nju Delhi”. Loja e termave dhe emėrtimeve, ėshtė pjellė e perėndimit, i cili me kėtė synon transformimin e identitetit dhe kulturės.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Uthman ibnu Affani [radijall-llahu anhu]
  Uthmani nuk ishte as i gjatė dhe as i shkurtėr. Nėse e shihje mes njerėzve tė gjatė, nuk dukej i shkurtėr dhe nėse e shihje mes njerėzve tė shkurtėr, nuk dukej i gjatė. Ai kishte flokė dhe mjekėr tė dendur. 04.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Amėr Halid Emri i tij ishte Uthman ibnu Affani, ibnu Ebi As, ibnu Umejje, ibnu Abdushems, ibnu Abdul Menaf, ibnu Kusej. Me profetin Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], ai takohet nė gjyshin e gjashtė. Babai i tij quhej Affan ibnul Asi dhe kishte vdekuar para se Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] t’i shpallej Kur’ani. Nėna e tij quhej Erva bintu Kurejz ibnu Rebia. Ajo jetoi gjatė, pranoi Islamin, emigroi nė Medine me muslimanėt dhe vdiq vetėm pas vdekjes sė Umerit [radijall-llahu anhu], gjatė udhėheqjes sė djalit tė saj, Uthmanit. Gjyshja nga nėna e Uthmanit, ishte Ummu Hakim el Bejda, e cila ishte vajza e Abdul Mutalibit dhe njėkohėsisht ishte halla e profetit Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Uthmani nuk ishte as i gjatė dhe as i shkurtėr. Nėse e shihje mes njerėzve tė gjatė, nuk dukej i shkurtėr dhe nėse e shihje mes njerėzve tė shkurtėr, nuk dukej i gjatė. Ai kishte flokė dhe mjekėr tė dendur. Gojėn dhe fytyrėn e kishte shumė tė bukur. Ngaqė rridhte nga njė familje e pasur, ai kishte njė lėkurė tė butė me ngjyrė ezmere. Kėrcinjtė e kėmbėve i kishte tė mbushur me mish. Krahėt i kishte tė gjatė dhe tė mbushur me qime. Babai i tij ishte nga mė tė pasurit dhe gjithė kėtė pasuri, e trashėgoi Uthmani. Nė njė kohė, pasuritė e tij llogariteshin nė tridhjetė milionė derhemė. Ajo qė vlen tė komentohet kėtu ėshtė se shumė njerėz mendojnė se tė jesh fetar, ėshtė e kundėrt me tė qenurit i pasur dhe i kamur. Ne mė parė folėm mbi Ebu Bekrin dhe thamė se ai ishte nga shtresa e pasur. Po kėshtu edhe Uthman ibnu Affani. Abdurrahman ibnu Aufi kur vdiq la njė trashėgimi prej tetė milionė derhemėsh. Duke qenė se ishte i pasur, Uthman ibnu Affani i shėrbeu Islamit si askush tjetėr. Pasurinė e trashėguar nga babai, Uthmani e shfrytėzoi pėr tregėti. Njė karakteristikė e tij ishte se nuk ka gėnjyer dhe nuk ka mashtruar kurrė nė tregėti, as pasi u bė musliman, por as edhe mė parė. Para Islamit, Uthmani ishte njeriu mė i dashur mes Kurejshėve. Saqė kur nėnat uronin fėmijėt e tyre, u thoshin duke u lutur: ”Tė dashtė Zoti, ashtu siē duan Kurejshėt Uthmanin!” Tė rinjtė muslimanė duhet tė karakterizohen nga morale dhe edukatė e lartė, me qėllim qė tė jenė shembull dhe model i mirė pėr tė tjerėt. Ideja se njė i ri apo njė e re muslimane, duhet tė jenė seriozė, tė mos pėrzihen me njerėzit etj.… duhet harruar. Edhe pse akoma nuk e kishte pranuar Islamin, Uthmani kishte moralet e njė muslimani. Tė gjithė bashkėkohėsit e Uthmanit thonė se ai dallohej pėr dy cilėsi themelore: E para ka tė bėjė me moralin e tij, ndėrsa e dyta me fizikun. Pėrsa i pėrket moralit, cilėsia me tė cilėn dallohej, ėshtė turpi. Ai ishte shumė i turpshėm. Kurse cilėsia fizike, ėshtė se ishte shumė i hijshėm. Kėtė hijeshi, ai e ruante edhe pasi kishte kaluar tė shtatėdhjetat. Njė nga fėmijėt e muslimanėve tregon: ”Hyra nė Xhaminė e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe gjeta njė tė moshuar qė kishte vendosur kėpucėt poshtė kokės dhe po flinte. Unė fillova ta shikoj me habi, ngaqė mė dukej shumė i hijshėm dhe thoja: ”Si ka mundėsi qė tė ketė tė moshuar kaq tė hijshėm?!” Nė atė ēast, i moshuar u zgjua dhe mė tha: ”Kush je ti?” Unė i thash se jam filani. Ai mė tha: ”Mė prit pak!” Fėmija rridhte nga njė familje e varfėr, kurse Uthmani, veē qė ishte Halifeja i muslimanėve, ishte edhe nga mė tė pasurit e Medines. Tregon fėmija: ”Mė pas ai hyri nė shtėpinė e tij dhe kur doli, nė dorė kishte njė xhybe pėr fėmijė. Ai ma veshi dhe mė futi nė xhep njė mijė derhemė. Me vrap shkova nė shtėpi dhe i tregova babait. Babai mė tha: ”Ma pėrshkruaj si ishte!” - “Ishte shumė i hijshėm.” - i thashė unė. - “Ai ėshtė Halifeja i muslimanėve, Uthman ibnu Affani.”- mė tha. Gratė e Uthmanit [radijall-llahu anhu] Ai u martua disa herė dhe shumė prej grave i vdiqėn. Gruaja e parė e Uthmanit ishte Rukaja, vajza e profetit Muhammed [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Me t’i vdekur Rukaja, Uthmani u martua me vajzėn tjetėr tė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], Ummu Kulthumin. Rukaja dhe Ummu Kulthumi ishin tė fejuara mė parė me dy djemtė e Ebu Lehebit. Kjo, para se Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] t’i shpallej Kur’ani. Kur Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] filloi t’i shpallej Kur’ani, Ebu Lehebi u bė njė nga kundėrshtarėt e tij. Duke dashur ta lėndojnė sa mė shumė, Ebu Lehebi urdhėroi dy djemtė e tij qė t’i divorconin vajzat e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Para se muslimanėt tė emigronin pėr nė Medine, Uthmani martohet me Rukajen dhe nga kjo martesė u lindi Abdull-llahu. Ai lindi dy vite para emigrimit pėr nė Medine. Rukaje vdiq ditėn qė muslimanėt fituan nė Bedr. Dy vite mė vonė i vdiq edhe djali Abdull-llahu, pėr shkak tė ēukitjes sė njė gjeli. Nga kjo ēukitje, shėndeti filloi t’i pėrkeqėsohej, derisa vdiq. Menjėherė pas vdekjes sė Rukajes, Uthmani u martua me vajzėn tjetėr tė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], Ummu Kulthumin. Ajo vdiq nė vitin e nėntė tė hixhretit, njė vit para vdekjes sė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Pas vdekjes sė Ummu Kulthumit, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i tha Uthmanit: ”Pėr Zotin, nėse do tė kisha njė vajzė tjetėr, do ta martoja me ty, o Uthman.” Nė tė gjithė historinė, nuk do tė gjendet njeri qė ėshtė martuar me dy vajzat e njė profeti, pėrveē Uthmanit [radijall-llahu anhu]. Bashkėkohasit e tij tregojnė: ”Arabėt nuk kanė dėgjuar martesė mė tė lumtur sesa martesat e Uthmanit me dy vajzat e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].” Uthmani nuk pati asnjė fėmijė me Ummu Kulthumin. Me vdekjen e Ummu Kulthumit, ai u martua me Sakita bintu Ridvan, Fatime bintu Velid, Ummul Benin bintu Ujejne ibnu Hisn dhe nė fund u martua me Naile bintu Ferafisa. Naileja ishte e krishtere dhe pranoi Islamin pak para se tė martohej me Uthmanin. Ajo ka fragmente madhėshtore gjatė jetės dhe ditėn qė vdiq Uthmani. Fėmijėt e Uthman ibnu Affanit [radijall-llahu anhu] Ai pati nėntė djem, prej tyre ishin edhe Abdull-llahu i Madh dhe Abdull-llahu i Vogėl. Ashtu si Umeri, edhe Uthmani quajti dy fėmijė me emrin Abdull-llah. Emrat e fėmijėve tė tjerė janė: Amr, Halid, Umer, Velid, Seid dhe Abdul Melik. Kėta ishin emrat e djemve, ndėrsa emrat e vajzave janė: Merjem, Ummu Seid, Aishe, Ummu Amr dhe Ummu Benin. Njė pėrshkrim i shkurtėr i Uthmanit [radijall-llahu anhu] Ai lindi gjashtė vite pas ndodhisė sė elefantit. Kėshtu, ishte gjashtė vite mė i vogėl se Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Kur Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] iu shpall Kur’ani pėr herė tė parė, Uthmani ishte tridhjetė e katėr vjeē. Kur vdiq Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], Uthmani ishte 57 vjeē dhe udhėheqjen e muslimanėve e mori nė moshėn shtatėdhjetė vjeēare. Ai qėndroi nė postin e Halifes sė muslimanėve pėr dymbėdhjetė vite, pa dymbėdhjetė ditė. Kur vdiq ishte tetėdhjetė e dy vjeē. Ai u vra me 18 Dhil Hixhe tė vitit 35 hixhri. Islami i Uthman ibnu Affanit [radijall-llahu anhu] Siē thamė edhe mė sipėr, ai merrej me tregėti dhe po tė flasim me standardet e sotme, ai do tė konsiderohej si njė nga biznesmenėt mė tė suksesshėm tė kohėve tona. Gjatė njė udhėtimi tregėtie, Uthmani shikon njė ėndėrr tė ēuditshme. Ai dėgjon njė zė qė i thoshte: ”O ju qė flini, zgjohuni! Zgjohuni se Muhammedi ėshtė shfaqur nė Meke.” Tregon vetė Uthmani: ”Nė atė ēast u zgjova duke pėrsėritur fjalėt: ”O ju qė flini, zgjohuni! Zgjohuni se Muhammedi ėshtė shfaqur nė Meke.” Unė jam nga Meka. Ēfarė ėshtė kjo ėndėrr? Ēfarė do tė thotė qė ėshtė shfaqur nė Meke?” Pastaj vazhdon dhe tregon: ”Unė kisha njė teze, tė cilėn vajta ta pyes.” Tezja e Uthmanit, nė kėtė kohė e kishte pranuar Islamin, por e mbante tė fshehur. Pasi Uthmani ia tregoi ėndrrėn, tezja e tij i tha: ”A e ke parė me tė vėrtetė kėtė ėndėrr?” - “Po, - iu pėrgjigj Uthmani, - ngaqė tė dua dhe e di zgjuarsinė tėnde, erdha tė tė pyes.” Atėherė tezja e tij i tha: ”Muhammedi djali i Abdull-llahut, ėshtė dėrguar nga ana e Zotit, me mėsime prej Zotit, pėr t’i orientuar njerėzit drejt Zotit.” Shohim se gruaja ka ndikim dhe rol tė madh, nė bindjen e shumė burrave pėr tė pranuar Islamin. Veē Uthmanit, ne pamė se pas Islamit tė Umer ibnul Hattabit [radijall-llahu anhu] qėndronte njė grua, motra e tij. Njė grua tjetėr qė ndikoi nė Islamin e burrit tė saj ishte edhe Ummu Sulejme. Atė e kėrkoi pėr grua njė nga banorėt e Medines, Ebu Talha. Duke qenė se Ebu Talha ishte idhujtar, Ummu Sulejme e pyeti njė ditė: ”O Ebu Talha, a e di se kėtė idhullin, qė adhuron ti, e ka prodhuar filan marangoz? Nėse e di, si ka mundėsi tė adhurosh diēka qė e ka prodhuar njė marangoz? O Ebu Talha, unė nuk mund tė martohem me ty, duke qenė idhujtar. Por nėse dėshiron, mund tė martohemi vetėm po pranove Islamin. Paja ime do tė jetė Islami yt.” Tregojnė bashkėkohėsit e tyre: ”Ne nuk dimė qė dikush tjetėr ka marrė pajė mė tė madhe se ajo qė mori Ummu Sulejme.” Ne e pėrmendim ndikimin dhe rolin e grave nė pėrhapjen e Islamit, me qėllim qė tė ndėrgjegjėsohemi mbi aftėsitė e tyre. Ato jo vetėm qė kishin rol, por shpeshherė ua kalonin edhe burrave tė tyre. Me tė dėgjuar fjalėt e tezes sė tij, Uthmani u nis dhe vajti tek miku i tij mė i ngushtė, Ebu Bekri. Me t’i treguar Ebu Bekrit pėr ato qė i kishin ndodhur, Ebu Bekri i tha: ”Tezja tė ka thėnė tė vėrtetėn! O Uthman! Pėr Zotin, shoh se je njeri i turpshėm dhe ky moral, nuk tė ēon veēse drejt Islamit. Unė tė kėshilloj tė shkosh dhe ta dėgjosh vetė tė Dėrguarin e Zotit dhe jam i sigurtė se do tė ndjekėsh tė vėrtetėn.” Ēėshtja e turpit ėshtė e tillė qė nėse gjendet tek njė burrė, grua, tė ri apo tė re, patjetėr qė do e udhėzojė drejt Islamit. Thotė Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: ”Turpi dhe besimi shkojnė gjithmonė bashkė, nėse hiqet njėri, do tė hiqet edhe tjetri.” Nėse dikujt i heq besimin, i ke hequr edhe turpin dhe anasjelltas. Njė njeri i turpshėm, nuk pėlqen dhe i vjen zor ta shohė veten aty ku cėnohet dinjiteti dhe morali i tij. Nė fakt, thelbi i besimit ėshtė ta ruajė njeriun nga gjithēka qė e nxjerr jashtė njerėzores dhe qė i cėnon dinjitetin e tij. Nė njė hadith tjetėr, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Besimi ėshtė gjashtėdhjetė e ca pjesė, edhe turpi ėshtė njė nga kėto pjesė.” Po tė shohim nė mbi 60 pjesėt e besimit, Profeti ka pėrmendur vetėm turpin. Pjesėt e tjera nuk i ka pėrmendur. Kjo, pasi ndjenja e turpit ėshtė ajo qė tė drejton drejt pjesėve tė tjera tė besimit. Me t’u takuar me Profetin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], ai i tha: ”O Uthman, pėrgjigjju ftesės sė Zotit, pėr tė fituar xhennetin e Tij! Unė shoh se qenke njeri i mėnēur dhe unė jam i Dėrguari i Zotit pėr ty dhe pėr tė gjithė njerėzit e tjerė.” E veēantė ėshtė se Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] sillej me ēdo njeri, nė atė formė qė i pėrshtatej karakterit tė tij. Pėr shembull, kur i foli Umer ibnul Hattabit pėr Islamin, ai e kapi pėr rrobash, e shkundi dhe i tha: ”A nuk ka ardhur koha qė tė bėhesh musliman, o biri i Hattabit?” Kjo, pasi me Umerin nuk pinte ujė mėnyrė tjetėr. Kurse Uthmani ishte njeri i butė dhe i dashur. Pėr kėtė, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] zgjodhi fjalė tė buta. Tregon Uthmani: ”Pėr Zotin, nuk e mbajta dot veten dhe nuk prita tė mendohem. Nė prani tė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thashė: ”Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr pėrveē All-llahut, dhe se Muhamemdi ėshtė robi dhe i dėrguari i Tij.” Me kėtė, Uthmani ishte personi i katėrt qė pranonte Islamin nė Meke. Vetė Uthmani tregon pėr kėtė dhe thotė: ”Ka qenė njė kohė kur unė isha 1/4 e muslimanėve. I Dėrguari i Zotit mė martoi me vajzėn e tij, Rukajen. Kur ajo ndėrroi jetė, ai mė martoi me vajzėn tjetėr, Ummu Kulthumin. Kur edhe ajo vdiq, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] mė tha: ‘’Pėr Zotin, nėse do tė kisha njė vajzė tjetėr, do ta martoja me ty, o Uthman.” Nga kjo, njerėzit mė thėrrisnin “Dhu nurejni’’ (Me dy drita). Pėr Zotin, kurrė nuk kam rėnė nė imoralitet, nuk kam pirė alkool dhe nuk i kam adhuruar idhujt, as para dhe as pas Islamit. Kurrė nuk i kam prekur organet gjenitale, qė kur i kam dhėnė besėn tė Dėrguarit tė Zotit. Kurrė nuk kam dalė tė fal namazin e xhumasė, veēse i kam dhėnė lirinė njė skllavi para se tė dal nga shtėpia, veēse nėse nuk gjeja robėr qė t’u dhuroj lirinė. Megjithatė, kėtė e kompensoja tė xhumanė tjetėr dhe u falja lirinė dy skllevėrve njėherėsh. Kėshtu kam jetuar.” Kur dėgjuan Kurejshėt se Uthmani kishte pranuar Islamin, u ēmendėn nga inati. Ai kishte shumė ndikim tek Kurejshėt dhe tė gjithė e donin fort, saqė edhe gratė kur uronin fėmijėt u thoshin: ”Tė dashtė Zoti, ashtu siē duan Kurejshėt Uthmanin!” Edhe pse Uthmani gėzonte respekt mes banorėve tė Mekės, Kurejshėt nuk mund ta linin tė qetė tani qė kishte pranuar Islamin. Duke mos guxuar ta lėndojnė direkt, pėr t’ia arritur qėllimit, ata pėrdorėn xhaxhanė e tij. Xhaxhai i Uthmanit ishte Hasan ibn Asi. Me t’i thėnė qė Uthmani ka pranuar Islamin, xhaxhai i tij vajti nė shtėpi, e lidhi me zinxhirė dhe i tha: ”Pėr Zotin, do tė lė kėshtu dhe nuk do tė zgjidh, derisa tė kthehesh nė fenė e parė. Si ke braktisur fenė e tė parėve tanė pėr njė fe tė re?!” Uthmani ia ktheu: ”Pėr Zotin, nuk e braktis kėtė fe, edhe sikur tė mė lėsh gjithė jetėn tė lidhur me zinxhirė.” Duke parė vendosmėrinė e tij, xhaxhai e zgjidhi dhe e la tė lirė. Njeriu nė ēdo kohė pėrballet me probleme dhe sprova tė ndryshme. Nėse je fetar, do tė sprovohesh nė vendin e punės, nė familje, nė shoqėri etj... Kjo nuk do tė thotė qė njerėzit me tė cilėt ke probleme, e urrejnė fenė dhe janė kundėr saj. Nėse je vajzė dhe ke vendosur tė veshėsh hixhabin, mund tė pėrballesh me kundėrshtimet e prindėrve. Atyre mund t’ju duket se je akoma e vogėl dhe duan qė tė pėrfundosh shkollėn, tė gjesh njė punė dhe tė martohesh, pastaj mund ta veshėsh shaminė. Kudo qė tė ndodhesh dhe me kėdo qė tė kesh probleme pėr fenė dhe mendimet e tua, nėse vazhdon tė jesh kėmbėngulės nė atė qė beson, tė jesh i sigurtė se do e arrish atė qė kėrkon. Duke tė nxitur tė tregohesh kėmbėngulės dhe i vendosur nė ēėshtjen tėnde, mos e kupto sikur tė shtyjmė tė grindesh me njerėzit. Ti tregohu i vendosur, por, nė tė njėjtėn kohė, sillu me njerėzit me tė butė dhe me edukatė. “Elif, Lam, Mim. A menduan njerėzit tė thonė: “Ne kemi besuar’’, e tė mos vihen nė sprovė? Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė All-llahu gjithqysh do t’i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn e do t’i dallojė edhe gėnjeshtarėt...” (El-Ankebut: 1-3) Secili prej nesh do tė hasė nė sprova dhe vėshtirėsi gjatė jetės, por ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė qė tė jemi tė vendosur nė ēėshtjen tonė. Kurejshėt duke parė qė plani me xhaxhanė e tij nuk pati sukses, menduan t’i bėjnė presion nė tregtinė e tij. Ata as nuk blinin nga Uthmani dhe as nuk i shisnin mallra atij. Sot ka shumė njerėz qė vazhdojnė tė lidhur dhe tė pėrkushtuar nė fe. Nė ēastin qė pėrkushtimi nė fe, u rrezikon tregtinė dhe pasurinė, ata lėkunden dhe hezitojnė. Kurse Uthmani e shtoi vendosmėrinė dhe pėrkushtimin nė fe, pas kėtyre presioneve. Duke parė qė torturat ndaj muslimanėve shtoheshin ēdo ditė, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i urdhėroi tė emigronin pėr nė Abisini. Bashkė me muslimanėt qė emigruan, ishte edhe Uthmani dhe vajza e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], Rukaja. Nė kėtė emigrim, Uthmani pėrveē gruas sė tij, mori edhe pasuritė me vete. Pas njė kohe, lajmet mbi muslimanėt qė emigruan nė Abisini u ndėrprenė. Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ishte i shqetėuar pėr muslimanėt dhe pėr vajzėn e tij. Pėr kėtė, ai dilte nė rrugėn qė lėviznin karvanet pėr nė Abisini, pėr tė pritur ndonjė lajm. Pas njė kohe, vjen njė grua, takohet me Profetin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe i thotė: ”O i Dėrguari i Zotit! Kam ardhur tė tė qetėsoj. E kam parė Uthmanin me vajzėn tuaj duke udhėtuar. Ajo kishte hipur nė njė gomar, ndėrsa Uthmani e tėrhiqte pėr litari.” Dhe vazhdoi t’i tregojė gjithēka qė kishte parė. Pasi u qetėsua, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tha: ”Zoti qoftė me ta.” Mė pas ai tha: ”Uthman ibnu Affani ėshtė muhaxhiri (emigranti) i parė qė emigron me familjen e tij nė rrugė tė Zotit, pas profetit Lut [alejhis-selam].” Mė vonė Uthmani dhe Rukaja kthehen pėrsėri nė Meke, ku dy vite para emigrimit pėr nė Medine, u lind djali i tyre, Abdull-llahu. Kur Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i urdhėroi muslimanėt tė emigronin pėr nė Medine, Uthmani bashkė me familjen emigruan pėrsėri pėr nė Medine. Thėnie tė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pėr Uthmanin [radijall-llahu anhu] Tregon Ebu Musa el Esharij, njė nga shokėt e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: ”E kėrkova Profetin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], por nuk e gjeta. Pasi pyeta ku mund ta gjeja, mė thanė se e kishin parė tė largohej nė filan drejtim. Atėherė u nisa nė atė drejtim, derisa arrita tek njė pus qė quhet “Pusi Eris”. Aty pashė se Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kishte marrė abdes me ujin e pusit, ishte ulur nė buzėt e tij, kishte ngritur pak rrobat dhe kishte shtrirė kėmbėt poshtė. Unė thashė me vete: ”Meqė Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] qenka vetėm, nuk po e shqetėsoj dhe do t’i bėj roje qė tė mos e shqetėsojė tjetėr kush.” Teksa qėndroja larg, vjen Ebu Bekri, tė cilit i thashė: ”O Ebu Bekr, prit sa t’i kėrkoj leje Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]!” Kėshtu, unė vajta tek Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e pėrshėndeta dhe i thashė: ”O i Dėrguari i Zotit! Ebu Bekri kėrkon tė tė takojė.” Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] buzėqeshi dhe mė tha: ”Lejoje tė vijė dhe pėrgėzoje me xhennet!” Unė shkova tek Ebu Bekri dhe i thashė: ”I Dėrguari i Zotit tė pret dhe tė pėrgėzon me xhennet.” Ebu Bekri vajti, u ul nė tė djathtėn e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], shtriu kėmbėt poshtė pusit dhe ngriti pak rrobat. Pas pak vjen Umer ibnul Hattabi, tė cilit i thashė: ”O Umer, prit sa t’i kėrkoj leje Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]!” Kėshtu, unė vajta tek Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e pėrshėndeta dhe i thashė: ”O i Dėrguari i Zotit! Umeri kėrkon tė tė takojė.” Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] buzėqeshi dhe mė tha: ”Lejoje tė vijė dhe pėrgėzoje me xhennet!” Unė shkova tek Umeri dhe i thashė: ”I Dėrguari i Zotit tė pret dhe tė pėrgėzon me xhennet.” Dhe Umeri vajti tek Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], u ul nė tė majtėn e tij, ngriti pak rrobat dhe shtriu kėmbėt. Mė vonė erdhi Uthman ibnu Affani, tė cilit i thashė: ”O Uthman, prit sa t’i kėrkoj leje Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]!” Kėshtu, unė vajta tek Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e pėrshėndeta dhe i thashė: ”O i Dėrguari i Zotit! Uthman ibnu Affani kėrkon tė tė takojė.” Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] buzėqeshi dhe mė tha: ”Lejoje tė vijė dhe pėrgėzoje me xhennet, por do tė sprovohet!” Unė shkova tek Uthmani dhe i thashė: ”I Dėrguari i Zotit tė pret dhe tė pėrgėzon me xhennet, por do tė sprovohesh.” Uthmani mė pa nė fytyrė dhe mė tha: ”Do tė duroj, nė dashtė Zoti.” Pastaj hyri tek Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], por nuk gjeti vend pranė Profetit. Kėshtu, u ul nė krahun tjetėr tė pusit dhe shtriu kėmbėt.” Ne do tė pėrpiqemi tė rrėfejmė sa mė shumė fragmente dhe thėnie tė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] mbi Uthmanin [radijall-llahu anhu]. Kėtė e bėjmė me qėllim qė kur tė flasim mbi problemet qė do shoqėrojnė qeverisjen e tij, tė mos e nėnvleftėsojmė dhe t’ia lėmė atij fajet. Njė ditė, teksa Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] qėndronte nė xhami u tha tė pranishmėve: ”Ebu Bekri do tė jetė nė xhennet. Umeri do tė jetė nė xhennet. Uthmani do tė jetė nė xhennet. Ali ibnu Ebi Talibi do tė jetė nė xhennet. Talha ibnu Ubejdull-llahu do tė jetė nė xhennet. Zubejr ibnu Avami do tė jetė nė xhennet. Abdurrahman ibn Aufi do tė jetė nė xhennet. Seid ibnu Zejdi do tė jetė nė xhennet. Sad ibnu Ebi Vekasi do tė jetė nė xhennet. Ebu Ubejde ibnu ibn Xherrahu do tė jetė nė xhennet.” Tregon gruaja e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], Aisheja: ”Njė ditė, teksa Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ishte ulur, kishte vendosur kėmbėn e tij mbi kėmbėt e Uthmanit. Nė atė ēast, Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] fillon t’i shpallet Kur’an, ndėrsa Uthmani shkruante gjithēka qė i thoshte Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Unė fshija djersėt e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i tha Uthmanit: ”Shkruaj, o Uthejm (pėrkėdheli).” Thotė Aisheja: ”Pėr Zotin! Njė pozitė tė tillė, nuk mund ta ketė tjetėr kush, veēse njė qė ėshtė i dashur dhe i shtrenjtė tek Zoti.” Njė ditė tjetėr, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ishte shtrirė nė shtėpi dhe kishte ngritur rrobat dhe i ishin zbuluar gjunjėt. Nė atė ēast, vjen Ebu Bekri dhe kėrkon leje pėr tė hyrė. Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e lejon tė hyjė, por nuk lėvizi fare nga prania e Ebu Bekrit. Pas pak vjen Umeri dhe kėrkon leje pėr tė hyrė. Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e lejon tė hyjė, bisedon me tė, por nuk lėviz fare nga pozicioni qė kishte marrė. Pas pak vjen Uthman ibnu Affani dhe kėrkoi leje pėr tė hyrė. Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] u drejtua, mbuloi gjunjėt dhe e lejoi Uthmanin tė hyjė. Pasi biseduan, Uthmani doli dhe u largua. Tregon Aisheja: ”Pasi doli Uthmani i thashė Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: ”O i Dėrguari i Zotit! Hyri Ebu Bekri dhe ti nuk lėvize fare. Hyri Umeri, ti pėrsėri nuk lėvize. Kur hyri Uthmani, ti u drejtove dhe mbulove gjunjėt. Pėrse e bėre kėtė, o i Dėrguari i Zotit?” Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i tha: ”Uthmani ėshtė njeri i turpshėm. Nėse do mė gjente nė atė gjendje, atij do t’i vinte zor dhe nuk do arrinte tė fliste mbi problemin pėr tė cilin kishte ardhur.” Mė pas Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tha: ”Si tė mos kem turp nga njė person nga i cili kanė turp vetė melekėt?” Tregojnė shokėt e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: ”Kur i Dėrguari i Zotit ishte i preokupuar pėr diēka, nė krahun e tij tė djathtė ulej Ebu Bekri. Nė krahun e majtė ulej Umeri dhe pėrballė ulej Uthman ibnu Affani.” Tregon Aisheja: ”Njė herė, Uthmani hyri tek Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], i cili mė tha mua: ”Largohu pak!” Pasi unė u largova, iu drejtua Uthmanit dhe i tha: ”Afrohu, o Uthman.” Uthmani u afrua, por Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i tha pėrsėri: ”Afrohu mė shumė!” Uthmani u afrua, u pėrkul dhe Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] filloi t’i flasė pėr njė kohė tė gjatė nė vesh. Mė pas, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e ngriti kokėn dhe i tha: ”A e kuptove ēfarė tė thashė?” - “Po”, - i tha Uthmani.” - “Atėherė pėrkulu pėrsėri!” - dhe filloi pėrsėri t’i flasė nė vesh. Pas njė kohe, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ngriti kokėn dhe i tha: ”A e kuptove ēfarė tė thashė?” - “Po”, - iu pėrgjigj pėrsėri Uthmani. - “Atėherė, pėrkulu pėrsėri!” - i tha Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] - dhe vazhdoi t’i flasė. Uthmani dėgjonte dhe dukej qė i ndryshonte fytyra. Pėr tė tretėn herė, Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ngriti kokėn dhe i tha Uthmanit: ”A e kuptove atė qė tė thashė?” - “Po, o i Dėrguari i Zoti, – u pėrgjigj Uthmani, – e dėgjuan veshėt e mi dhe e kuptoi zemra ime.” - “Atėherė, largohu!” - i tha Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].” Se ēfarė i tha Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] Uthmanit, askush nuk e mori vesh. Nė ditėt e fundit tė jetės sė tij, kur u rrethua nga kundėrshtarėt, Ali ibnu Ebi Talibi i tha: ”Na lejo tė tė mbrojmė dhe tė luftojmė!” Por ai i tha: ”Jo! Mė ka porositur i Dėrguari i Zotit dhe mė ka thėnė fjalė qė askush tjetėr nuk i di. Pėr kėtė, unė do tė duroj, derisa tė takohem me tė.” Ajo se ēfarė i kishte thėnė Profeti [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nuk dihet, por e veēanta qėndron nė atė qė ai i kujtonte ato fjalė dhe zbatoi porosinė e Profetit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  SHAMIA ESHTE NDER , POR EDHE BUKURI
  Soditėsi hudhet nė mendime dhe realizon qėllimin e tij , deshifrimin e thėnies se All-llahu ėshtė i bukur dhe e donė bukurinė.Stilisti pėrshkruan ndjenjėn nė dizajnin e ri tė jetės qė hudhet nė njė qoshe tė fletės sė historisė.Poeti vrapon pas tė bukurės , pėr t`i ngjyrosur vargjet e tij me hir....E femra , ku mbeti femra? Dikur femra ishte njė mbretėresh nė mesin e mbretėrive dhe si e tillė luante rrolin e saj nė histori , edukimin e gjeneratave frymėmarrje pas frymėmarrje.Dikur jetoja i lirė se syri me lotonte pėr All-llahun tim , mė digjej zemra pėr Pejgamberin a.s. dhe Qaben e Bekuar. Endesha varrė cdo sfide tė homogjeneve qė pikturoheshin nė iterenarin tim.Krijoja njė imazh tė papėrshkruar me fjalė , cdo botė e tretur mė troket nė thellėsitė e qenies time.Deri nė atė moment kur fillova tė mendoj pėr Logjikėn Vetjake , atė harmoni mendimesh qė ia pash sherrin e 1000 moteve.Tani, tani jam i lirė dhe i robėruar, flas dhe heshtė, ndėgjoj dhe bėrtas, hudhem nė zjarrin e dynjas.E sa i mėshirshėm Krijuesi qė nuk mė lenė ta pėrjetoj zjarrin e xhehenemit, kėshtuqė problemet me vijnė njėra pas tjetrės nė botėn plot gėnjeshtėr.Gruaja e cila del nė rrugė dhe ndėgjohen taket e kėmbėve , nuk do ta ndėgjoj aromėn e xhenetit asnjėherė edhe pse aroma e xhenetit ndėgjohet nga njė largėsi shumė e madhe. Njė ditė nėna ime mė tha:"Ah, mor biri im, cka kanė kėto femrat e sodit kėshtu qė ende veshin percet dhe shamitė, ah sa gėzim ka qenė ai moment kur TITA na hjeki percet, sa gėzim i madh nė mesin e grave...."Por mirė moj nėnė kush ėshtė ai i cili urdhėroi tė vendohet shamija a Tita a Zoti?Nėna uli kokėn posht heshti dhe kuptoi gabimin... Nė njė fletore tė vjetėr tė profesorit tė biologjisė tė nderuarit Zijadin Rexhepit pash kėto fjalė:"Dikur femra ka qenė si margaritarė nė guacė, e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit.Njeriu e ka paramenduar , pėr tė ka ėndėrruar , ka medituar.... Sot , jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė detė dhe tė kėrkojmė guacėn , ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė , por as qė ka nevojė ta hapim pasiqė ajo ka hedhur cdo gjė nga vetja , gjoja se nė emėr tė lirisė dhe emancipimit ,duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregėti.".... All-llahu i dhashtė jetė ende kėtij profesori i cili kaq bukur ka pėrshkruar kėtė fenomen. Shamia motėr e dashur ėshtė nder , sepse tė mbron nga cdo gjė e keqe rrugės sė jetės por edhe Pėrjetėsisė.Islami u kujdes qė kėtė qenie ta ngris lartė mbi qeniet e tjera duke kėrkuar prej saj mbajtjen e shamisė dhe ruajtjen e pjesėve tė turpshme dhe nderit.Nderi ėshtė i lidhur ngusht me dinin , ndėrmjet tyre nuk ka urė kaluese e as lidhėse, ato janė nė njė pėrbėrje.Pa nder nuk ka jetė, shoqėri, harmonizim, gjenerata, shtet, organizim.E nė fakt ditėve qė po frymojmė gjithēka shkon nė kundėrshtim me nderin , me jetėn me nostalgjinė me jetėn.Tė mbushet mendja se je nė njė mes i quajtur bordel prostitutash, tėrė rruzulli ka marrė fizionomi tė kėtillė. Mos harro motėr e dashur se pėrmes shamisė t`i ruan vetveten direkt, por indirekt mė ruan edhe mua , ti je gjeneratori kryesor pėr zhvillimin e njerėzimit, por nė anėn tjetėr ti je shkaktari kryesor pėr shkatėrrimin e saj.Nė ty janė celėsat e gjitha thesareve tė botės, ti vendos.... Muhammedi a.s. ka thėnė nė njė hadith tė tij:"Nė turp qėndron bukuria..."Kjo ėshtė esenca e gjithė jetės sonė.Nuk na vlenė asgjė nis. kėtė parametėr nuk e rrespektojmė dhe cohemi kundėr saj. Shamia ėshtė bukuri pasiqė femrėn e zbukuron dhe i mundėson beqarit tė dashurohet nė ty, normal nėse edhe ti ke njė status tė kėtillė se pėrndryshe kalon nė gjėra jotėhishme. Institucionet e ndryshme nė ditėt tona ta cojnė mallin si shtėpi publike , bile ekzistojnė disa afera se disa goca kanė marrė fakultetin nė saje tė shėrbimeve seksuale dhėnė profesorėve tė ndryshėm. Sot profesorėt djemtė as qė i shikojnė ndėrsa femrat prej te thembra e deri nė krye duke medituar dhe duke soditur mendjen e tij si njė majmun pas bananes sė celur. Kur tentojnė qė gjėrat tė ndryshojnė dhe tė shkojnė ka e mira dhe prosportiteti, aty gjithēka ndalet , se ėshtė kundėr civilizimit dhe emancipimit. Jo o zotėrinjė jo., femra muslimane nuk ėshtė kundėr emancipimit dhe cilivizimit , nė fakt ajo ėshtė e civilizuar dhe si e tillė ndikon nė atė mes pėr tu pėrhapė ky civilizim.Neve na vjen turp ta shprehim identitetin tonė fetar dhe kur i shohim se po sulmohen motrat tona nga idiotėt e modernizuar ne heshtim dhe ulim kokėn.Kėndej shesim trimėri , dinė , dituri , bile edhe fetfa dijmė tė japim.Femra ka tė drejtė ta bėjė atė , nuk ka tė drejtė kėtė , ka tė drejtė aty tė shkoj , s`ka tė drejtė kėtu , po mirė , ku mbeti zėri i femrės?Athua gabim ka patur Aisha r.d. e cila ka transmetuar numrin mė tė madh tė haditheve?Apo ndoshta Omeri r.d. gaboi kur ndėgjoi fjalėn e asaj gruaje e cila mbronte tė drejtat e saja? Islami i dhuroi liri mendjes dhe si fe e tillė depėrtoi shumė shpejt nė rruzullin tokėsor. Islami nga nėncmimi nė privilegj e ngriti gjininė femėrore dhe si e tillė ajo arriti ta njoh veten.E ne qė pretendojmė se njohim Islamin sa ndėgjojmė fjalėn e femrės e cila ėshtė e privilegjuar nė shumė rastė pikėrisht nga Islami? Pėr nė fund njė mendimtar turk patė thėnė:"Rrespektoni femrat , pasiqė femrat janė nėna e njerėzimit... "

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Krejt varet se ēfarė ėshtė e rėndėsishme pėr ty!
  Kishte qenė, njė herė, njė njeri me njė mik tė vetin dhe po shėtitnin rrugėve. Ishte kohė dreke, ndėrsa rrugėt ishin tė stėrmbushura me njerėz. Vozitės veturash po u binin sirenave, taksitė po vėrtiteshin pėrreth, dhe, nė pėrgjithėsi, zėrat e qytetit pothuaj tė shurdhonin. 15.10.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale

  Papritmas, njeriu i tha mikut tė vet: "Dėgjoj njė bulkth." [Nė bazė tė Fjalorit Elektronik Shpjegues, bulkthi paraqet kandėrr si karkalec i vogėl, me krahė tė errėt, qė rron zakonisht nė vrimat e dheut a tė mureve tė vjetra dhe qė natėn nxjerr njė zė si tė gjinkallės. (shėn. i pėrkthyesit)]

  Miku ia ktheu: "Ēfarė? Me siguri qenke ēmendur. S'ke mundėsi tė dėgjosh bulkth nė tėrė kėtė zhurmė!" "Jo, i sigurt jam!" – ia ktheu ky, – "dėgjova njė bulkth." "Marrėzi ėshtė kjo!" – tha tjetri.

  Njeriu dėgjoi edhe njė herė pėr njė moment me vėmendje, dhe pastaj eci pėrtej rrugės nė drejtim tė njė saksie prej ēimentoje nė tė cilėn rriteshin disa kaēuba. Ai shikoi nė ato kaēuba poshtė degėve tė saj, dhe me tė vėrtetė pa njė bulkth. Ndėrkaq, miku i tij ishte tėrėsisht i mahnitur. "Kjo ėshtė e pabesueshme, – i tha ai, – ti me siguri se ke veshė mbinjerėzorė!" "Jo!" – ia ktheu ky tjetri. "Veshėt e mi nuk janė ndryshe nga tutė. Krejt varet se ēfarė je kah dėgjon!” “Megjithatė nuk mundet, ore!”, – ia ktheu ai prapė. “Unė asnjėherė nuk do tė kisha mundur tė dėgjoj njė bulkth nė gjithė kėtė zhurmė!” “Po, e vėrtetė ėshtė!”, – iu kthye si pėrgjigje. “Varet se ēfarė ėshtė e rėndėsishme pėr ty. Ja, mė lėr tė tė tregoj (tė ta dėshmoj)!”.

  E futi dorėn nė xhep, nxori disa monedha dhe vjedhurazi i lėshoi nė trotuar. Mė pas, prapė, pėrkundėr gjithė asaj zhurme qė bėhej nė rrugė, e cila u gjėmonte nė veshė, vėrejtėn se ēdo njeri qė ishte nė largėsi sa njė rreze 5-6 metrash e lakoi kokėn pėr tė parė se a ishin tė tyre paratė qė tingėlluan nė atė trotuar apo jo.

  “A po e sheh se pėr ēfarė e kisha fjalėn?” – pyeti njeriu.

  “Krejt varet se ēfarė ėshtė e rėndėsishme pėr ty!”

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Ide tė mėnēura rreth ftesės islame
  Pyetja mbi metodat mė efikase tė thirrjes islame nė perėndim, ėshtė njė ndėr pyetjet qė shqetėsojnė tė gjithė personat e angazhuar nė kėtė fushė. Vallė si t\'ua pėrcjell perėndimorėve islamin e pastėr dhe larg ideve fanatike, ekstremiste apo larg asaj tabloje tė ideuar nga mediat? Gjithėkush qė pėrqafon islamin dhe lexon literaturėn islame, befasohet me ato qė lexon dhe mrekullohet me parimet dhe moralet islame. 15.08.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Thirrja nė vendet perėndimore. Pyetja mbi metodat mė efikase tė thirrjes islame nė perėndim, ėshtė njė ndėr pyetjet qė shqetėsojnė tė gjithė personat e angazhuar nė kėtė fushė. Vallė si t\'ua pėrcjell perėndimorėve islamin e pastėr dhe larg ideve fanatike, ekstremiste apo larg asaj tabloje tė ideuar nga mediat? Gjithėkush qė pėrqafon islamin dhe lexon literaturėn islame, befasohet me ato qė lexon dhe mrekullohet me parimet dhe moralet islame. Atėherė pyetja qė shtrohet ėshtė: Si t\'ua pėrcjellim tė tjerėve kėto parime dhe kėtė tė vėrtetė? Njė musliman i ri nga njė vend perėndimor tregon:"Ka njėmbėdhjetė vite qė komshiu im mė i afėrt ėshtė njė musliman. Megjithatė, unė me islamim jam prezantuar nėpėrmjet internetit dhe jo nėpėrmjet komshiut tim musliman." Vallė sa tė shumtė janė ata njerėz tė cilėt e kėrkojnė tė vėrtetėn dhe nuk gjejnė burimin e duhur pėr tė? Vallė sa tė shumtė janė ata muslimanė, tė cilėt e ndjejnė veten tė tillė, por qė nuk dinė asgjė rreth fesė sė tyre? Vizitėn e fundit qė bėra nė Australi, u njoha me njė sėrė familjesh musimane, tė cilėt kishin njė aktivitet tė admirueshėm nė fushėn e thirrjes islame. Ata pėrdornin metoda shumė efektive dhe tė tėrthorta nė pėrēimin e mesazhit islam, tek popullata vendase. Australianėt kishin njė pemė, tė cilėn e quanin "Pema e ēimēakizit". Nė fakt, ajo nuk kishte ndonjė gjė tė pėrbashkėt me ēimēakizin, pėrveē njė lėnde ngjitėse si ajo e ēimēakizit. Ajo ishte njė pemė e rallė nė llojin e vet dhe nuk gjendej asgjėkundi tjetėr pėrveēse nė Australi. Australianėt e donin shumė dhe krenoheshin me kėtė pemė. Siē ishte e rrallė kjo pemė nė Australi, ashtu ėshtė edhe islami pėr ne muslimanėt. Prandaj, Profeti a.s thotė:"Shembulli i juaj mes morisė sė popujve tė tjerė, ėshtė si shembulli i njė qimeje tė bardhė nė lėkurėn e njė demi tė zi." Kjo na bėn umet tė veēantė dhe ajo qė na dallon ėshtė pikėrisht islami dhe parimet e tij tė mreullueshėm. Rruga e thirrjes islame, kėrkon metoda efektive, tė pranueshme dhe tė reja. Kjo, me qėllim qė tė fitojmė zemrat dhe simpatinė e njerėzve. Nėse australianėt krenohen dhe mburrren me pemėn e tyre qė ėshtė e vetme nė llojin e saj, ne krenohemi dhe mburremi me islamin tonė qė edhe ai ėshtė i vetėm nė llojin e tij. Thirrja dhe ftesa islame nė perėndim, kėrkon metoda specifike tė cilat i pėrshtaten realitetit perėndimor. Qė tė kesh sukses nė thirrjen islame nė perėndim, patjetėr qė duhet tė njohėsh mirė ligjet dhe sistemin nė fuqi. Qė tė depėrtosh nė tė gjithė institucionet e njė shteti, patjetėr qė duhet tė posedosh ēelėsin dhe ēelėsi nė kėtė rast ėshtė njohja e ligjeve dhe sistemit qeverisės. Nė Australi, fėmijėt gėzonin shumė tė drejta dhe kushdo qė i nėpėrkėmb tė drejtat e fėmijėve do tė pėrballet me forcėn e ligjit dhe masa ndėshkimore tė rrepta. Nėse ndonjė organizatė qė merret me pėrkujdesjen e fėmijėve, i trajton keq ose qoftė dhe nuk i ushqen nė kohė, ajo do tė pėrballet me masa ndėshkimore nga shteti dhe institucionet pėrkatėse. Kėshtu, njohja e mirė e ligjeve dhe kodit civil, ėshtė pjesė e suksesit tė fushėn e thirrjes islame. Gjatė qėndrimit tonė nė Australi, u njohėm me njė familje muslimane, ku burri ishte me origjinė egjyptiane, ndėrkohė qė e shoqja ishte me origjinė nga Nju Zelanda. Ajo kishte pranuar islamin dhe tashmė quhej Faize. Ndėrkohė qė emri i saj para islamit ishte Viktori. Ky ēift, kishte tre vite qė ishin martuar dhe Zoti u kishte falur njė vajzė tė cilės i kishin vėnė emrin Rahma. Duke qenė se shteti i ndėshkonte familjet qė i trajtojnė keq fėmijėt, ky ēift kishin vendosur t\'a shfrytėzojnė pėr mirė njė fakt tė tillė. Nėse njė familje i keqtrajtonte fėmijėt e saj, shteti ua hiqte tė drejtėn e kujdestarisė dhe fėmijėt ua dorėzonte njė familjeje tjetėr tė cilėt kujdeseshin siē duhet pėr fėmijėt. Kėshtu, ky ēift kishin vendosur tė merrnin nė kujdestarinė e tyre fėmijė tė keqtrajtuar nga prindėrit. Tregon kryefamiljari:"Kjo ide na lindi nga njė ngjarje e dhimbshme nė Nju Zelandė. Njė nga vėllezėrit muslimanė, kishte katėr fėmijė dhe kushtet e tyre tė jetesės ishin tė rėnda. Duke qenė se shteti i kushton njė rėndėsi tė veēantė pėrkujdesit tė fėmijėve, ndėrhyri nė kėtė rast dhe vendosi qė kujdestarinė e kėtyre fėmijėve t\'ia dorėzojė njė familjeje tjetėr. Kjo do tė zgjaste pėr disa vite dhe mė e keqja ishte se fėmijėt do i dorėzoheshin njė familjeje jomuslimane. Padyshim qė kjo e preku jashtmase babain dhe nėnėn e fėmijėve. Atėherė, ne na lindi ideja e krijimit tė familjeve muslimane, tė cilat pėrkujdesen pėr fėmijė qė i pėrkasin kėsaj kategorie." Unė e pyeta vėlla Hamdiun:"Ēdo projekt e ka njė qėllim. Atėherė ēfarė fshihet pas pėrkujdesjes tuaj pėr fėmijė qė nuk janė tuajit?" Hamdi:"Nėse na jepet rasti tė marrim fėmijė muslimanė, tė cilėt padyshim do tė edukohen me edukatė islame, kjo ėshtė mė e mira. Por nėse kjo nuk ėshtė e mundur, ne pranojmė dhe fėmijė jomuslimanė. Nė njė rast tė tillė, ne nuk u flasim mbi islamin, por u mėsojmė normat dhe moralet islame tė pasqyruara nė jetėn tonė. Kėshtu, duke na parė si ushqehemi, si komunikojmė me komshinjtė dhe me njerėzit qė na rrethojnė, ata mėsojnė shumė nga islami. Kur tė rriten, padyshim qė do tė mendojnė rreth kėtyre sjelljeve dhe moraleve dhe do zbulojnė se ato janė tė fesė islame." Xhasim El-mutava:"Padyshim qė kjo ėshtė njė ide shumė e zgjuar, por ne jemi mėsuar tė shohim diēka konktrete pėrsa i pėrket thirrjes nė ftesėn islame." Hamdiu:"Ne si muslimanė, pėrballemi me njė fushatė mediatike shumė tė egėr kundėr islamit dhe vetė neve si muslimanė. Islami ėshtė fe madhėshtore dhe njėkohėsisht e fortifikuar. Ėshtė vetė Zoti i madhėruar ai qė ka dhėnė garanci se do e mbrojė. Thotė Zoti nė Kuran:"Ne e kemi shpallur Kuranin dhe ne do e mbrojmė atė." Ėshtė obligimi ynė qė t\'i ftojmė tė tjerėt nė islam kudo qė tė ndodhemi. Duke qenė se ndodhemi nė Australi, ne e kemi detyrė qė t\'i ftojmė njerėzit nė islam, edhe pse rezultatet mund tė jenė modeste. Ėshtė mirėsi dhe begati e Zotit qė shumė jomuslimanė, madje familje tė tėra kanė pėrqafuar islamin. Thotė Zoti i madhėruar nė Kuran:"Ajo ėshtė feja e shtrenjtė, por qė shumica e njerėzve nuk e dinė." Xhasim El-mutava:"Cilat janė konditat qė qeveria australiane ka pėrcaktuar, me qėllim qė tė fitoni statusin e njė familjeje tė pėrshtatshme pėr t\'u kujdesur pėr fėmijėt?" Faize:"Me qėllim qė tė fitojmė statusin e njė familjeje kujdestare, duhet tė plotėsojmė njė sėrė kriteresh dhe shpesh herė duhet tė presėsh njė vit pas aplikimit. Fillimisht duhet t\'i drejtohesh komisionit pėr mbrojtjen e fėmijėve. Pastaj duhet tė marrėsh pjesė nė ligjėratat qė mbahen pėr edukimin e fėmijėve, ku pjesėmarrja ėshtė shumė e madhe. Pas kėsaj, ti ke tė drejtė tė vazhdosh ose t\'a ndėrpesėsh kėrkesėn pėr kujdestari. Nėse vazhdon, vjen njė anėtar i komisionit pėr tė vėzhguar ecurinė e proēesit nė shtėpi. Gjatė kėsaj kohe tė duhet tė ndjekėsh njė sėrė proēedurash. Gjithashtu, duhet tė marrėsh pjesė dhe nė njė trajnim prej katėr ditėsh ku trajnohesh mbi format dhe metodat mė efektive pėrsa i pėrket kujdestarisė sė fėmijėve. Nė fund, vjen njė anėtar i komisionit nė shtėpi, ku kontrollon kushtet dhe mėnyrėn e jetesės dhe na pyet mbi arsyet qė na shtynė pėr tė marrė fėmijė nė kujdestari." Xhasim El-mutava:"Duke qenė se trajnime tė tilla qenkan tė detyrueshme pėr familjarėt qė do tė marrin fėmijė nė kujdestari, ēfarė keni pėrfituar ju personalisht nga kėto trajnime? Sa zgjasnin kėto trajnime dhe ēfarė metodash ndiqnin trajnuesit?" Hamdi:"Ata na mėsojnė gjithēka qė lidhet dhe ka tė bėjė me edukimin e fėmijėve. Shteti ku jetojmė i kushton shumė vėmendje edukimit tė fėmijėve. Ata tė mbikqyrin si e trajton fėmijėn, si komunikon me tė, a e respekton mendimin e tij, si i zgjidh hallet dhe problemet qė e shqetėsojnė, si ndėrhyn nė problemet qė ka me shokėt, nėse interesohesh ose jo pėr shėndetin e tij, pėr mbarėvajtjen e tij nė shkollė etj... Shkurtimisht, njė trajnim i tillė katėr ditor, ishte shumė dobiprurės pėr ne qė do tė merremi me fėmijėt." Kjo familje, ėshtė njė ndėr familjet muslimane mė tė suksesshme. Vėlla Hamdiu ka mbi katėrmbėdhjetė vite qė jeton nė Australi, larg vatanit dhe vendlindjes. Ai bashkė me bashkėshorten e tij, tashmė muslimane, vendosėn qė t\'i shėrbenin islamit duke u pėrkujdesur pėr fėmijėt e muslimanėve dhe jomuslimanėve. Kjo ishte njė ndėr idetė e menēura nė rrugėn e thirrjes islame. Kur isha pėr njė vizitė nė Hollandė, u njoha me njė person musliman. Nė Hollandė, nėse njė ēift i martuar kanė probleme, ndėrhyn gjykata duke caktuar njė trajnues dhe specialist i marrėdhėnieve dhe jetės bashkėshortore. Ky specialist i kėsaj fushe, i vėzhgon dhe i viziton ēiftin qė ka nėn kujdestari, dy herė nė jave, gjatė njė viti. Ai lidh shoqėri si me burrin ashtu dhe me grua, merr pjesė nė konfliktet e tyre, zėnkat dhe ēfarėdo lloj problemi tjetėr. Herė ai kėshillon bashkėshorten dhe herė tė tjera ndėrhyn dhe kėshillon burrin, sipas rastit. Kjo vazhdon pėr njė vit, derisa marrėdhėniet e tyre tė jenė konsoliduar. Nė fund tė vitit, ai shkruan njė raport tė cilin e dorėnzon nė gjykatė, ku jep dhe mendimin e tij nėse kjo lidhje duhet tė vazhdojė ose tė ndėrpritet. Personi me tė cilin u njoha nė Hollandė, kishte marrė liēensė nga institucionet kompetente nė Hollandė, qė tė jetė trajnues i ēifteve me probleme. Kėshtu, gjatė njė viti, ai qėnronte me ta, i kėshillonte dhe u fliste dhe mbi islamin. Shohim qė idetė dhe mėnyrat e pėrhapjes sė mesazhit islam tek perėndimorėt dhe tė tjerėt janė tė shumta. Mjafton qė njeriu tė ketė dėshirėn dhe pasionin e nevojshėm pėr kėtė. Ne nė vendet arabe dhe muslimane, pėrdorim rrugėt dhe metodat e drejtpėrdrejta pėr tė ftuar njerėzit nė islam. Ne pėrdorim hytbet, ligjėratat, kasetat dhe librat. Kurse nė vendet perėndimore thirrja nė islam ka nevojė pėr metoda mė efikase, art, aftėsi, maturi dhe urtėsi. Ne duhe tė kemi parasysh edhe ligjet dhe normat e vendit ku ndodhemi. Pėr Zotin, perėndimorėt kanė nevojė tė njohin islamin dhe t’a mbushin bolshllėkun qė ndjejnė me dashurinė pėr Zotin dhe fenė. Njoh njė tė ri nė Amerikė, i cili pranoi islamin qė nė moshė tė vogėl, qė katėrmbėdhjetė vjeē. Pėr tė ftuar njerėzit nė islam, ai shpiku njė metodė tė ēuditshme. Ai bleu njė bluzė, mbi tė cilėn shkroi:”Ask me about islam!” (Mė pyet mua rreth islamit!) dhe pasi e veshi, doli nė treg tė takohej me njerėzit. Njerėzit e ndalonin dhe i drejtonin pyetje tė ndryshme rreth islamit. Nėse e dinte pėrgjigjen, u pėrgjigjej nė ēast, nė tė kundėrt u merrte email-in dhe pasi tė kishte kėrkuar nė internet pėr pėrgjigjen, ia dėrgonte me email. Nė disa krahina tė Kinės, ėshtė e ndaluar hapja e medreseve. Njė i ri musliman, me qėllim qė tė hapė njė shkollė ku do tė ftonte kinezėt nė islam, kėrkoi leje pėr hapjen e njė instituti pėr mėsimin e gjuhės arabe, gjė e cila lejohej. Njė njeri qė do tė shkojė tė mėsojė gjuhėn arabe, patjetėr qė do tė dėgjojė mbi Kuranin dhe do tė lexojė ajetet e tij nė arabisht. Kėshtu, atij i krijohet mundėsia tė mėsojė edhe islamin. Kėshtu, nė udhėn e ftesės islame, ne duhet tė kemi parasysh thėnien e urtė:”Sipas vendit, bėhet kuvendi.” Thotė Zoti nė Kuran mbi vlerėn e ftesės nė islam:”E kush ėshtė mė fjalė ėmbėl, se ai qė fton nė rrugė tė Zotit, vepron punė tė mira dhe thotė unė jam nga muslimanėt!” ēdo shoqėri dhe ēdo komb, kėrkon njė ligjėrim tė caktuar, gjė tė cilėn duhet t’a ketė parasysh ftuesi nė islam. Ai duhet t’ju flasė me gjuhėn qė e kuptojnė dhe t’i pėrshtatet mentalitetit dhe traditave tė vendit. Zoti i madhėruar, i dėrgonte profetėt nga gjiri i popullit tė tyre dhe qė fliste tė njėjtėn gjuhė me ta. Njė motėr muslimane nė Australi, shpiku njė mėnyrė shumė tė zgjuar pėr tė ftuar gratė nė islam. Ajo caktoi njė ditė, tė cilėn e quajti “One day for call” (Njė ditė pėr tė ftuar). Ajo publikoi nė disa media tė shkruara dhe vizive mbi takimin qė do tė zhvillohej vetėm pėr gratė nė njė sallė tė njohur nė qytet. Gjatė takimit me gra, u shpėrndanė shumė libra dhe broshura, ashtu siē shpėrndaheshin ėmbėlsira dhe ushqime tė gatshme. Atė ditė u mbajtėn katėr ligjėrata, ku njėra nga gratė foli rreth Zotit, njė tjetėr rreth dijes nė islam, njė tjetėr mbi profetėt dhe e katėrta mbi shtyllat e islamit. Nga kjo pėrvojė, motra jonė nga Australia u njoh me njė murgeshė dhe tė dy ranė dakort qė tė zhvillojnė njė takim tė pėrbashkėt me gra, ku secila do u fliste mbi mėnyrėn se si janė njohur me Zotin dhe fenė. Ne duhet tė gjejmė metodat mė efikase tė thirrjes islame nė vendet perėndimore, duke respektuar ligjet. Ne duhet t’i shfrytėzojmė hapėsirat qė na krijohen nė perėndim, pėr t’u treguar rreth madhėshtisė sė islamit dhe drejtėsisė sė tij. E veēantė ėshtė se jam takuar me shumė perėndimorė qė kanė pranuar islamin dhe tė gjithė janė krenarė pėr fenė qė kanė zgjedhur.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246

  Izraeli

  Prej nga buron fuqia e Izraelit?
  Fuqia e Izraelit pjesėrisht rrjedh nga pėrpjekjet e tij por, nė njė pėrqindje tė madhe prej kushteve negative tė vendeve islamike dhe Lindjes sė Mesme. 13.01.2010
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Ditėt e fundit nė rendin e ditės sė Lindjes sė Mesme gjendet tensioni pėr shkak tė njėvjetorit tė sulmeve tė Izraelit nė Gaza. Populli i Gazės pėsoi humbje tė mėdha nė sulmet e vitit tė kaluar; dhe ka njė vit qė mundohet tė mbijetojė nėn bllokadėn intensive tė Izraelit. Asnjė aktor zyrtar ose civil nuk mund ta ndalojė Izraelin nė kryerjen e kėtyre operacioneve, edhe pse ato janė nė kundėrshtim me tė drejtat e njeriut dhe tė drejtėn ndėrkombėtare. Duket sikurse Izraeli ėshtė i pėrjashtuar nga ligjet ndėrkombėtare. Izraeli jo vetėm nė ngjarjet e Gazės por, qė prej themelimit e kėtej ėshtė nė njė pozitė tė privilegjuar dhe tė paprekshme. Asnjė vendim (rezolutė) i OKB-sė qė kėrkon dhėnien fund pushtimeve dhe veprimeve tė jashtėligjshme tė Izraelit nuk aplikohet. Si shembull mund tė japim vendimet (rezolutat) nr. 242 tė vitit 1967 dhe nr. 338 tė vitit 1973 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Kėto vendime (rezoluta) kėrkojnė prej Izraelit ti japė fund pushtimit tė Gazės, Bregut Perėndimor dhe Lartėsive tė Golanit. Por, as Izraeli nuk u pėrmbahet kėtyre vendimeve, e as Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė nuk e bind dot Izraelin pėr kėtė. Cili ėshtė sekreti i kėsaj paprekshmėrie apo privilegji tė Izraelit? Ku e gjen Izraeli kėtė forcė? ***** Nėse Izraeli krahasohet me shoqėritė myslimane qė formojnė shumicėn nė rajon pra me arabėt, turqit dhe iranianėt, relativisht ka njė popullsi tė vogėl nė numėr, territor mė tė vogėl, njė ushtri dhe ekonomi mė tė vogėl. Por, kjo gjendje nuk nėnkupton qė Izraeli ėshtė i pafuqishėm. Sepse fuqia nuk ėshtė njė faktor qė ka tė bėjė me cilėsinė dhe jo sasinė. Fuqia e vendeve mė tepėr varet prej cilėsisė kėsaj, se sa prej shumicės sė popullatės, territorit, ekonomisė dhe mundėsive ushtarake. Parė nga ky kėndvėshtrim mund tė themi se Izraeli nuk ėshtė i fortė pėr shkak tė shumicės, por pėr shkak tė cilėsisė. Dihet se Izraeli nė krahasim me vendet e rajonit ėshtė nė njė nivel mė tė lartė nė fushat e teknologjisė ushtarake, informacionit (know-how) dhe strategjisė sė politikės sė jashtme. Ėshtė shumė i zhvilluar nė fushat e industrisė, bujqėsisė, akademisė, shkencės dhe nė fusha tė tjera. Njėra prej burimeve kryesore tė fuqisė sė Izraelit ėshtė edhe diaspora ēifute e shpėrndarė nė tėrė botėn. E dimė qė ēifutėt nė tė gjitha vendet e zhvilluara tė botės, me nė krye SHBA dhe Anglinė, janė njė burim serioz qė transferojnė nė Izrael njohuri, teknologji dhe para. Aq mė tepėr ēdo ēifut nė diasporė ėshtė duke dhėnė ndihmė financiare Izraelit, sikur paguan taksat e detyrueshme. Kjo fuqi e diasporės nė tė vėrtetė ėshtė njė fuqi lobimi. Pra, segmentet pro-izraelite nė vendet Perėndimore rregullisht janė duke lobuar pėr tė ndikuar nė politikat e jashtme, nė parlamente dhe qeveritė e vendeve ku jetojnė pėr tė marrė vendime nė favor tė Izraelit. Dhe nė shumicėn e rasteve kėto aktivitete lotimi pėrfundojnė nė formė tė pėrkrahjes sė Izraelit. Mbėshtetja qė qeveritė Perėndimore i japin Izraelit nuk vjen vetėm si rezultat i ndikimit tė lotimit, por nė tė njėjtėn kohė kjo mbėshtetje ėshtė nė pėrputhje me interesat e tyre. Qeveritė perėndimore kanė dy interesa nė mbėshtetjen qė i japin Izraelit: Sė pari, sigurimi i pėrkrahjes sė lobit izraelit nė vendin e tyre, dhe mė pas rritja e interesave ekonomike, strategjike, kulturore dhe ushtarake nė Lindjen e Mesme nėpėrmjet Izraelit. Pėr kėtė arsye Izraeli ėshtė "pjella e ndritur" e vendeve perėndimore nė rajon. Por nuk ėshtė e drejtė nėse thuhet qė forca e Izraelit rrjedh tėrėsisht nga pėrpjekjet e veta dhe nga pėrkrahja e vendeve Perėndimore. Sepse fuqia nė politikėn ndėrkombėtare ėshtė njė faktor relativ. Pra fuqia ose pafuqia e njė aktori mund tė kuptohet duke e krahasuar atė me aktorėt tjerė. Si rrjedhim kėtu mund tė themi se "fuqia e njė aktori ėshtė pafuqia e aktorit tjetėr". Sipas kėtij pėrkufizimi mund tė themi qė fuqia e Izraelit vjen si rrjedhojė e dobėsive tė tė gjitha vendeve tė rajonit, sidomos tė palestinezėve. Nė krye tė kėtyre dobėsive vjen pėrēarja e palestinezėve mes tyre. Pėr arsye pjesėrisht ideologjike dhe pjesėrisht personale palestinezėt kanė bėrė gabime serioze gjatė periudhave kritike. Njė shembull i rėndėsishėm kėtu ėshtė pėrkrahja qė ish-lideri palestinez, Jaser Arafat i dha Saddam Hysejnit gjatė krizės sė Gjirit nė vitin 1990. Mė vonė njė pėrēarje e pabesueshme mes Al Fetahut dhe Hamasit solli humbje tė fuqisė palestineze. Me kėto shembuj, duke mos hyrė nė debate se kush kishte tė drejtė e kush jo, mund tė shohim se kauza e Palestinės ka pėsuar humbje. Dobėsia e dytė ishte pamundėsia e ndjekjes sė njė politike tė qėndrueshme dhe tė vazhdueshme nė thelb tė vendeve myslimane qė "zyrtarisht" pėrkrahėn palestinezėt. Pjesėrisht pėr shkak tė pengimit tė problemeve tė tyre dhe pjesėrisht pėr shkak tė ngurrimit tė gjitha vendet e Lindjes sė Mesme me nė krye arabėt nuk ndikuan shumė nė ēėshtjen e Palestinės. Vendet e rajonit burimet e fuqisė edhe pse tė kufizuara nuk i kanė pėrdorur nė mėnyrė tė drejtė, racionale dhe kolektive. Aq mė tepėr pretendohet se disa vende tė rajonit kishin deklaruar qė janė tė kėnaqura me vazhdimin e problemit palestinez. Sipas kėtij pretendimi, moszgjidhja e problemit palestinez ėshtė nė interes tė qeverisjeve tė disa vendeve autoritare. Udhėheqėsit ose politikanėt e vendeve duke e pėrdorur problemin e Palestinės si retorikė marrin legjitimitet nga populli. Sipas neve shkaku mė i rėndėsishėm i ndikimit tė dobėt qė vendet e rajonit kanė nė ēėshtjen palestineze janė interesat ndėrkombėtare tė kėtyre vendeve. Sepse ēdo vend i rajonit mundohet tė pėrfitojė ose pėr rrisė interesat e veta kombėtare duke zhvilluar marrėdhėniet me vendet perėndimore dhe lobin izraelit nė kėto vende. Me qėllim tė marrjes sė pėrkrahjes ushtarake, teknologjike, financiare, ekonomike, diplomatike ose politike tė vendeve perėndimore vendet e rajonit ngurrojnė nė bėrjen e asaj qė ėshtė e nevojshme nė ēėshtjen e Palestinės. Janė tė shqetėsuar se njė qėndrim i ashpėr ndaj Izraelit ose pėrkrahja e avancuar e palestinezėve do tė dėmtojė interesat e tyre politike, ekonomike, tė sigurisė dhe stabilitetit. Si pėrfundim fuqia e Izraelit pjesėrisht rrjedh nga pėrpjekjet e tij, por nė njė pėrqindje tė madhe nga kushtet negative tė vendeve islamike dhe atyre tė Lindjes sė Mesme. Kėto janė arsyet pėrse Izraeli nuk ndjen shqetėsim se do tė ndėshkohet apo pėrballet me presione pėr ēėshtjen e Gazės e as pėr ēėshtje tjera.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  A duhet te jesh i keq qė tė ēmendesh apo duhet tė ēmendesh qė tė jesh i keq?
  Erdhėm pa dėshirėn tonė nė botė, por nuk mund tė jetojmė pa dėshira. Erdhėm nga mosqenia por nuk mund ta pranojmė mosqenien tonė dhe tė botės. 28.12.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Erdhėm pa dėshirėn tonė nė botė, por nuk mund tė jetojmė pa dėshira. Erdhėm nga mosqenia por nuk mund ta pranojmė mosqenien tonė dhe tė botės. Dėshiruam ta sundojmė botėn, por bota na sundoi neve. Nė ēdo kohė ekzistuan dėshirat e njėjta, por ēdo kohė kishte mjetet e ndryshme pėr t’i pėrmbushur ato. Ndėrkaq, mungesa e mundėsisė apo pafuqia pėr t’i realizuar dėshirat, solli ēmendurinė si njė lloj filozofie e tė jetuarit e tė gjithė mbretėrve tė robėruar nga mbretėritė e tyre, qofshin ata tė lashtė apo postmodernė. Tė gjithė mbretėrit qė luftuan pėr tė marrė token, i mori toka, por ēmenduritė e tyre nuk u varrosėn pėr t’u kalbur por pėr tė mbirė tek pasardhėsit, prandaj ne u bėmė lloji i vetėm nė tokė qė luftuam pamėshirshėm llojin tonė, diēka qė nuk e bėri asnjė lloj shtaze me llojin e vet. Megjithkėtė, ēmenduria ėshtė pasojė e njė shkaku ashtu siē janė veprimet pasojė e njė besimi. Ajo nuk vjen thjesht nga mospėrmbushja e njė dėshire, por nga qėndrimi i dėshiruesit qė nuk pajtohet me pafuqinė e tij, ose mė mirė, me fuqinė e tij tė kufizuar. Kush qėndron pas kėsaj mospėrmbajtje dhe qėndrimi shfrenues? A duhet tė jesh i keq qė tė ēmendesh apo duhet tė ēmendesh qė tė jesh i keq? Nėse jam i keq, mund tė jap pėrgjigje tė ēmendur, nėse jam i ēmendur, mund tė jap pėrgjigje tė keqe. Sido qė tė jem, pa juve jam vetėm njė dorė, kėshtu qė s’mund tė duartrokas vetėm edhe po tė jem mbret

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Studentėt myslimanė tė tronditur nga artikulli i profesorit
  Tani e kuptoj mosndėrhyrjen. Ėshtė stimuluese, pėr ta thėnė nė njė mėnyrė mė tė arsyeshme, qė kaq persona nė tė djathtėn, qofshin fetarė apo fiskalė, e pėrdorin kėtė metodė jologjike kundrejt ēėshtjeve tė njerėzve. 12.12.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale HAROON MOGHUL Po, unė po e demonizoj njė popullatė, por ne kemi tė drejtėn e fjalės sė lirė. Ajo qė do tė ndodhė pas botimit tė esesė nuk ėshtė faji im. Po, unė tregtoj nė borxhe, por ajo qė i ndodh ekonomisė sė gjerė nuk ėshtė puna ime. Dikush mund tė thotė apo tė bėjė gjėra moralisht tė dyshimta, por largohet nga pasojat me ndėrgjegje tė pastėr. Islamofobėt nuk janė tė ndryshėm, megjithėse mėnyra nė tė cilėn ata urrejnė ka ndryshuar. Sot islamofobia e akuzon fenė pėr keqdashje, por pretendon se i pranon ndjekėsit e fesė. Ky ėshtė kėrcėnim: nuk ke pse tė thuash se tė gjithė myslimanėt janė kėrcėnim – thjesht thuaj se “disa” janė, duke kėmbėngulur fort se Islami ėshtė problemi. Ēdokush mund t’i plotėsojė pjesėt bosh. Si i gjejmė kėta disa? Si i vlerėsojmė ata? Ku i vendosim? Fanatizmi i qytetėruar i “tė jesh mysliman” Kėtė tė martė profesor Tunku Varadarajan i Stern School of Business tė Universitetit tė Nju Jorkut postoi njė artikull nė Forbes.com, “Going Muslim. Kjo pjesė sarkastike e publikuar nė tė pėrditshmen “going postal”—dhe kėshtu profesori vendosi tė hidhte finesėn pas sė cilės fanatizmi i qytetėruar fsheh fytyrėn e tij. Argumenti i tij: Myslimanėt nuk mund tė disiplinohen. Myslimani qė duket se ėshtė integruar, ndonjė ditė mund tė shkaktojė njė masakėr. Shfaqja e integrimit ėshtė farsė, ėshtė vetėm strategjia e fundit, pas sė cilės fshihen terroristėt. Dhe pėrderisa nuk mund ta pėrgėnjeshtrosh, ēdo mysliman ėshtė kėrcėnim pėr perėndimin. Ne amerikanėt duhet tė bėjmė pyetjen nėse zbatimi i barazisė na ka verbuar ndaj rrezikut qė mund tė pėrbėjė ēdo mysliman: “njė mysliman amerikan nė dukje – njė shitės miqėsor petullash apo njė oficer nė ushtrinė amerikane nė Fort Hood – heq dorė nga integrimi i tij nė dukje nė shoqėrinė amerikane dhe vendos tė hakmerret pėr fenė e tij me njė akt dhune”. Myslimanė miqėsorė! Nė dukje tė integruar! Kujdes Amerikė. Liria e fesė mund tė tė dėmtojė:A duhet tė vazhdojmė tė tregohemi asnjanės nė trajtimin e njerėzve nga grupe tė ndryshme megjithėse ne e dimė se ka rreziqe tė ndryshme nga pjesėtarė tė njė grupi? Problemi kėtu ėshtė njė version i zmadhuar i njė problemi sigurie nė aeroport, ku kontrollojmė tė gjithė njerėzit, duke pėrfshirė gjyshet kineze – pavarėsisht nga profilet e rrezikut. Por a mund ta pėrballojmė kėtė nė shkallė kombėtare? (Dhe e bėj kėtė pyetje jo vetėm me kuptimin financiar, por edhe nė lidhje me ēmimin qė do tė paguanim nėse nuk do tė arrinim ta zbulonim njė kėrcėnim nė kohė.) Nuk ka artikull qė mund ta llogarisė koston morale. Nėse kjo nuk ėshtė nxitėse e urrejtjes e pranoj se termi nuk ėshtė i dobishėm. Ēdo organizatė kryesore myslimane amerikane ka dhėnė gjykimin e vet pas vrasjeve tė javės sė fundit, dhe ka dėnuar krimet e urryera kundėr njerėzimit, njė shkelje ndaj standardeve tė qytetėruara qė aspirojnė myslimanėt. Ėshtė njė gjė tė thuash se njerėzit mėkatojnė dhe me papėrsosurinė e tyre tė tjerėt lėndohen ose dėmtohen. Ėshtė njė gjė tjetėr tė thuash se njė ditė njė mysliman mund t’i kthehet mikut tė tij tė ngushtė, kolegut apo fqinjit tė tij, pėr tė pėrmbushur atė qė Varadarajani beson se ėshtė natyra e Islamit. Unė pyes sėrish, si mund tė ketė Islami njė natyrė tė pavarur nga myslimanėt? Ēėshtja ėshtė, pėr myslimanėt shfaqet dallimi racial, nė mėnyrė qė karakteristikat e tyre tė fundit janė dhuna dhe mashtrimi. Ėshtė e vėshtirė tė mendosh se ēfarė e bėn njė person tė kryejė veprime si vrasja, por edhe mė e vėshtirė tė kuptosh kur ai person nė dukje ndan tė njėjtin besim dhe mund tė jetė frymėzuar nga njė perversion i shtrembėruar i atij besimi. Kjo ėshtė dilema e myslimanėve nė perėndim, arsyeja pėrse islamofobia konsiderohet me tė drejtė njė rrezik: ne jemi shumė tė vetėdijshėm pėr pasojat e pozicionimit anėsor. Zhgėnjimi qė nuk gjen asnjė rrugėdalje, derisa ēlirohet nga moraliteti dhe kėrkon vetėm njė nivelim tė padrejtė. Dekani thotė: “Unė nuk do ta censuroja apo ta qortoja atė”Po imagjinoni se si unė, njė nxėnės (dhe unė mendoj miqėsor) nė dukje i integruar i Universitetit tė Nju Jorkut, u ndjeva kur lexova shkrimin e Varadarajanit? Vitet e shkollimit tim nė universitetin e Nju Jorkut u shėnuan nga njė atmosferė e ngrohtė dhe mikpritėse, ku pėrziheshin komunitete tė ndryshme dhe kishte njė administrim me vizion largpamės, dhe sėrish shumė i pėrfshirė dhe i interesuar pėr jetėn e studentėve. Unė shpesh mburrem kur takoj miqtė qė studiojnė nė universitete tė tjera dhe u tregoj sesa i veēantė ėshtė shkollimi im. Tani qė universiteti mikpret njė fanatik, gjuha e tė cilit pėrfshin si mė poshtė: “Myslimanėt mund tė jenė mė ekstremistė sepse feja e tyre bazohet nė pushtimin luftėdashės, nė pėrbuzjen pėr tė pafetė dhe detyrimin e pėrkushtimit, qė ėshtė mė i gjerė sesa nė skemat e tjera". Disa studentė dhe pjesėtarė tė stafit tė interesuar, disa prej tė cilėve myslimanė dhe disa prej traditave tė tjera, kėrkuan dekanin e universitetit Thomas Cooley, duke shpresuar t’ia komunikonin shqetėsimin e tyre pėr atė artikull qė ishte botuar dhe kishte nė rreshtin e parė universitetin e Nju Jorkut. Pėrgjigja ishte e habitshme. Thomas Cooley nuk ishte fare i interesuar pėr dhimbjen qė ndjenin nxėnėsit e universitetit nė tė cilin ai punon dhe ai pati guximin t’u postonte tė gjithėve tė njėjtin mesazh. Po e sjell tė plotė:Ankesės tuaj i ėshtė kushtuar vėmendja e duhur. Unė e lexova artikullin e z. Varadarajanit ndryshe nga ju. Mendoj se ėshtė e gabuar ta quash atė fjalė urrejtjeje. Nė asnjė rast nuk do ta censuroja apo ta qortoja atė pasi e lexova. Ne jemi ashtu siē thoni ju, njė institucion qė ruan si thesar fjalėn e lirė dhe dialogun e hapur. Ju duhet tė mendoni mė shumė pėr kuptimin e kėsaj pėrderisa duket se nuk e kuptoni. Sugjeroj qė nėse kundėrshtoni atė qė thotė z.Varadarajan, ankohuni tek ai. Nė faqen e Forbes ka hapėsirė pėr tė kthyer pėrgjigje. Bėni atė qė bėni, pastaj largohuni nga pasojat. Pėrveē ironisė sė madhe nga dekani i universitetit, i cili i akuzon nxėnėsit i kėtij universiteti se nuk janė tė aftė tė kuptojnė idenė e shprehjes sė lirė, ajo qė ai thotė u sugjeron myslimanėve amerikanė se shqetėsimet e tyre nuk vlejnė as pėr njė pėrgjigje tė sjellshme. Vitin e fundit, nė Shkollėn e Biznesit Stern erdhi njė profesoreshė e jashtme, Thio Li-Anna, gjithashtu anėtare e parlamentit tė Singaporit, e cila kishte argumentuar gjatė debatit parlamentar tė vitit 2007 kundėr ligjėrimit tė martesave ndėrmjet burrave dhe kishte shprehur homofobi tė fortė nė shkrimet e saj online. Me tė drejtė ajo u largua verėn qė shkoi, jo sepse universiteti nuk e lejonte shprehjen e lirė, por sepse ne kemi obligim moral tė marrim parasysh pasojat e gjuhės tonė pėrtej angazhimeve tė thjeshta ideologjike: Njė universitet ėshtė njė komunitet i qenieve njerėzore gjithashtu. Qė njė dekan t’u thotė nxėnėsve tė tij se ndjenjat e tyre tė pozicionimit anėsor janė thjesht rezultat i mosarritjes pėr tė kuptuar njė artikull qė dukej qartė se ishte nxitės dhe i pajustifikueshėm. Unė nuk dua qė tė censurohet liria e fjalės. Unė nuk dua qė Varadarajani tė mos shkruajė mė. Sigurisht dėshiroj qė ia tė ndėrrojė mendje. Unė jam shkrimtar dhe mė janė bėrė shumė kritika pėr disa prej artikujve tė mi nė tė kaluarėn. Disa prej kritikėve tė mi mė tė mėdhenj kanė qenė myslimanė. Por pėr tė mbrojtur shprehjen e lirė, kjo nuk do tė thotė se je dakord me atė qė thuhet – qė Cooley nuk dėshironte tė distancohej nga fjalėt e Varadarajanit, kjo ėshtė e qartė. Akoma mė keq, kjo lloj urrejtjeje mbrohet nga njė zyrtar i lartė nė njė universitet tė rėndėsishėm global, interesat e tė cilit janė tė zgjerohet nė botėn myslimane. A do t’i ishte pėrgjigjur njėlloj Cooley mesazhit elektronik tė dėrguar nga njė nxėnės afro-amerikan apo hebraik? Unė dua tė shoh konsistencė. Shpresoj qė administrata e Universitetit tė Nju Jorkut tė jetė aq e interesuar pėr studentėt, stafin dhe nxėnėsit e saj myslimanė qė tė na respektojė ashtu si e meriton ēdo komunitet.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Planet e krahut tė djathte tė Izraelit kundėr xhamisė Al-Aqsa
  Pėrkundėr akuzimit ndėrkombėtare ndaj pėrpjekjes sė Izraelit tė shkatėrrojė Xhaminė Al-Aksa, Izraeli me kokėfortėsi vazhdon politikėn e vet tė shtytjes sė grupeve religjioze ēifute, edhe pse nė fshehtėsi, drejt xhamisė Al-Aksa, Xhamia e tretė e shenjtė nė Islam. 04.12.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Pėrkundėr akuzimit ndėrkombėtare ndaj pėrpjekjes sė Izraelit tė shkatėrrojė Xhaminė Al-Aksa, Izraeli me kokėfortėsi vazhdon politikėn e vet tė shtytjes sė grupeve religjioze ēifute, edhe pse nė fshehtėsi, drejt xhamisė Al-Aksa, Xhamia e tretė e shenjtė nė Islam. Mė 24 tetor, policia izraelite sulmoi Xhaminė Al-Aksa dhe hapi zjarr kundėr besimtarėve muslimanė, tė cilėt u mblodhėn brenda xhamisė pėr tė mbrojtur njė nga pėrpjekjet e shpeshta tė krahut tė djathtė izraelit pėr tė sulmuar xhaminė dhe tė kryhen rituale ēifute me forcė brenda. “Forcat okupuese kanė pėrdorur gaz lotsjellės dhe plumba tė gomės brenda Xhamisė Al-Aksa qė t’i largojnė besimtarėt muslimanė jashtė”, ka thėnė Hashim Yakoub, koordinator pėr media i Institutit Ndėrkombėtar tė Kudsit. “Kjo ėshtė e paprecedentė. Ėshtė hera e parė qė Izraeli ka shkėputur lidhjet elektrike pėr tė parandaluar ezanin dhe besimtarėt qė tė thirrin Allahu Ekber”, ka shtuar Yakoub. E drejta ndėrkombėtare garanton qė muslimanėt tė kenė qasje tė plotė nė ēdo kohė nė xhaminė Al-Aksa. Nė kėtė mėnyrė, Izraeli me qėllim po shkel tė drejtėn ndėrkombėtare nė Kuds (Jerusalem). “Argumenti i veprimeve tė sigurisė izraelite ndaj qyteteve palestineze dhe Al-Aksasė ka demonstruar se Izraeli ka shkelur tė drejtėn ndėrkombėtare nė njė numėr tė rasteve duke pėrdorur forcė jo-proporcionale kundėr besimtarėve, pengim tė qasjes nė lokacione tė caktuara dhe ndėrtimin e vendbanimeve ēifute pėrreth Al-Aksas,” ka thėnė Dr. Michael Lynk, profesor i tė drejtės ndėrkombėtare nė Universitetin e Ontarios perėndimore nė Kanada. “Sipas tė drejtės ndėrkombėtare, palestinezėt dhe muslimanėt janė tė lejuar tė kenė qasje tė plotė nė vendet e tyre tė faljes, e cila mund tė suspendohet pėrkohėsisht nė rastet e ēėshtjeve tė sigurisė,” ka shtuar Dr. Lynk. Plani i ndarjes sė Al-AksėsPalestinezėt kanė dyshime tė besueshme se Izraeli do tė ndajė Al-Aksan sipas modelit tė Al-Haram Al-Ibrahimi. Me njė qeveri djathtiste izraelite, Izraeli jo vetėm pėrshpejton projektin e judaizimit tė Kudsit, por poashtu mundohet tė imponon kontrollin ndaj Al-Aksas nė mėnyrė qė ta ndaj ndėrmjet muslimanėve dhe ēifutėve. Qeveria aktuale izraelite ėshtė djathtiste, nacionaliste, e pėrbėrė nga partia Likud, partia shoviniste Yisrael Beitenu, partia ultra-ortodokse United Torah Judaism, partia ekstremiste Shas, partia nacional-ortodokse Jeėish Home, dhe pėr befasi edhe partia majtiste e punės, duke qenė kėshtu partia mė djathtiste qė ka pasur ndonjė qeveri izraelite nė histori. Nė gusht dhe tetor tė vitit 2008 dhe 2009, tė mbrojtur nga policia izraelite, grupet ultra-ortodokse dhe religjiozo-nacionaliste janė munduar shpesh t’ia mėsyjnė Al-Aksas gjatė festave religjioze ēifute. Qeveria izraelite ėshtė sa mė shumė kokėforte pa fije turpi nė zbatimin e projektit ēifut pėr ndarjen e Xhamisė Al-Aksa si hap i parė nė themelimin e tė ashtuquajturės “Tempulli i Tretė” mbi gėrmadhat e Al-Aksas nė Judea dhe Samara (emri biblik i Bregut Perėndimor). “Mund edhe tė jetė projekt pėr ndarjen e Al-Aksas. Ēifutėt besojnė se “Tempulli” ėshtė nėn Xhaminė Al-Aksa,” ka thėnė Iyad Barghouthi, drejtori gjeneral i Qendrės pėr studime tė tė drejtave njerėzore nė Ramallah. “Kjo ėshėt e paprecedentė,” thotė Kamal Al-Khateeb, zėvendės-shef i Lėvizjes islamike tė Palestinės, duke komentuar sulmin dhe tė shtėnat e policisė izraelite drejt Al-Aksas. DyshimetPalestinezėt nė veēanti dhe muslimanėt nė pėrgjithėsi, kanė dyshime tė besueshme se Izraeli do tė ndajė Al-Aksan sipas modelit tė Al-Haram Al-Ibrahimi (Shpella e patriarkėve) sidomos me njė qeveri djathtiste qė gjithmonė ėndėrron tė krijojė njė shtet vetėm tė ēifutėve. Pas marrėveshjes nė Wye River (Australi), Izraeli nė mėnyrė tė njėanshme dhe gradualisht filloi tė copėtojė pjesė nga Al-Haram Al-Ibrahimi duke ua dhėnė ato ēifutėve. Me pėrsėritjen e pėrpjekjeve tė tilla tė ēifutėve qė tė kryejnė lutjet brenda Al-Aksas, e ardhmja e errėt qėndron nė mundėsinė se muslimanėt nė gjithė botėn nė fund do tė mund tė adaptohen me situatėn e re tė imponuar. Al-Khateeb frikohet se Izraeli mund tė ndajė Al-Aksėn pa ndonjė reagim tė fortė nga bota muslimane. “Pėrsėritja e pėrpjekjeve tė tilla synon tė zbutė arabėt dhe opinion muslimanė duke i mėsuar nė mėnyrė graduale qė tė shohin pėrpjekje tė shpeshta ēifute pėr tė hyrė dhe u lutur Brenda Al-Aksas,” ka thėnė Al-Khateeb. “Izraeli mundohet tė krijojė situatė de-fakto Brenda Al-Aksas duke u bazuar nė taktikėn qė t’i bėjė arabėt dhe muslimanėt tė pranojnė nė heshtje lutjet e ēifutėve Brenda Al-Aksas,” ka shtuar ai. Al-Khateeb parlajmėron botėn muslimane se Izraeli po ec nga okupimi politik dhe ushtarak I Al-Aksas drejt imponimit tė “sovranitetit ekskluziv tė adhurimit.” Skema gjithėpėrfshirėse ēifute“Konventa e katėrt e Gjenevės definon Jerusalemin (Kudsin) si territor tė okupuar tė vendosur nėn tė drejtėn ndėrkombėtare,” ka thėnė Dr. Lynk. Projekti izraelit pėr tė judaizuar Kudsin shkon paralelisht me pėrpjekjen pėr tė marr Al-Aksan. “Tė dy ēėshtjet janė plotėsuese pėr Izraelin,” ka thėnė Yakoub. Ai ka shtuar: “Ndarja e Al-Aksas ėshtė plan real.” Sidoqoftė, Dr. Iyad Barghouthi mendon se edhe pse Izraeli mundohet tė vė kontroll ndaj Al-Aksas, mbase veprimet e Izraelit mund tė interpretohen si orvatje pėr tė shmangur vėmendjen e opinionit ndėrkombėtar nga rreziku aktual i judaizimit tė Kudsit. “Ajo ēfarė ėshtė mė e rrezikshme ėshtė se mediat po shmangin vėmendjen nga ekspansioni i paprecedentė i vendbanimeve izraelite nė Brengun perėndimor,” ka thėnė Dr. Barghouthi, duke theksuar se nė kėtė drejtim, “sulmi ndaj Al-Aksas ėshtė pjesė e planit pėr judaizimin e Kudsit.” Lėvizja Peace Noė (Paqe tani) ka deklaruar se mė shumė se 280,000 njerėz jetojnė nė 121 vendbanime pėrgjatė Bregut perėndimor (duke mos pėrfshi pjesėn lindore tė Kudsit). Nė Kuds, Izraeli planifikon tė zgjerojė vendbanimet/kolonitė nė kurriz tė pjesės lindore tė Kudsit, duke synuar qė tė rrisin pėrqindjen demografike tė ēifutėve. “Konventa e katėrt e Gjenevės dhe shumė rezoluta tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, si rezoluta 446 dhe 465 e definojnė Jerusalemin (Kudsin) si territor tė okupuar i vendosur nėn tė drejtėn ndėrkombėtare,” ka theksuar Dr.Lynk. “Kjo ndalon ēfarėdo ndryshimesh tė njėanshme demografike ndaj territoreve tė okupuara. Interesimi i vetėm i sigurisė i forcave okupuese ėshtė tė mbrojė popullatėn e okupuar, dhe jot ė rrit interesin e forcave okupuese duke bėrė ndryshime demografike,” ka shtuar Dr. Lynk. Sipas Institutit ndėrkombėtar tė Kudsit, ezksitojnė plane pėr ndėrtimin e 33,500 shtėpive nė Kudsin lindor pėr strehimin e 117,000 tė ardhurve dhe tė 140,000 nė vitet e ardhshme ne Kudin lindor. Sipas Lėvizjes izraelit Peace Now, pėrfundimi i planit izraelit pėr ndėrtimin e vendbanimeve nė lagjet arabe, si Seik Jarrah, Silėan dhe Mali i Ullinjėve, do tė ndryshojė nė mėnyrė drastike hartėn e Kudit lindor dhe do tė parandalonte marrėveshjen e pėrhershme dhe kompromisin pėr Kudsin. Paralelisht me judaizimin e Kudsit, Izraeli tani po ndėrton tunel 200-metėrsh qė kalon nėn “Kupėn e gurit” dhe Al-Aksas. “Pėrkundėr tėrė punės sė gėrmimit dhe tunelit, Izraeli ka dėshtuar qė tė argumentojė se e ashtuquajtura “Tempull I Malit” ėshtė nėn Xhaminė Al-Aksa,” ka theksuar Al-Khateeb. “Disa shkencėtarė izraelitė kanė theksuar se nuk kanė arritur tė gjejnė asnjė dėshmi lidhur me ekzistimin e Tempullit. Disa grupe religjioze ēifute besojnė sė tempulli i Dytė ėshtė ndėrtuar nėn malin Gerizim, nė afėrsi tė Nablusit, nė tė cilėn disa grupe ēifute akoma po vendosen pėr tė jetuar,” ka shtuar Al-Khateeb. Ngritja e krahut djathtist ekstremistOpinioni publik izraelit po lėviz drejt tė djathtės. Sidoqoftė, fuqia ligjore e pohimeve izraelite/ēifute pėr Al-Aksan nuk ėshtė aq shumė e kontestuar nga Izraeli pėrderisa ata janė tė punėsuar nga qeveria izraelite pėr tė ndaluar procesin paqėsor dhe tė pėrforcojnė ndikimin e tė djathtėve, jo vetėm nė aparatin politik, por poashtu nė nivele tė ndryshme tė shoqėirsė. “Pėrderisa ka qeveri djathtiste nė Izrael, ajo ēfarė i ofrohet palestinezėve ėshtė vetėm sovraniteti i njerėzve, dhe jo i vendit,” ka thėnė Dr. Emad Gad, kryeredaktori I revistės Al-Ahram. “Mė e mirė pėr krahun djathtist tė Izraelit ėshtė tė ngrijė ēfarėdo negociata apo propozime pėr zgjidhje pėrfundimtare, tė pėrshpejtojė judaizimin e Kudsit dhe tė imponojė fakte nė terren,” ka vazhduar Dr. Gad, duke theksuar se “cilado qeveri djathtiste e Izraelit bėn hapa tė mėdha dhe serioze kundėr Al-Aksas.” Mė e keqja, opinioni publik sekular i Izraelit mbėshtet veprime tė tilla tė kryera nga grupet dhe partitė djathtiste. Ashtu siē shumė analistė bashkėkohor, Dr. Iyad Barghouthi konfirmon se e gjithė shoqėria izraelite po lėviz drejt tė djathtės. “Netanyahu dhe Lieberman janė vetėm nė qendėr tė sė djathtės tė spektrit politik. Tė gjitha shtresat e shoqėrisė izraelite tanimė po shkojnė drejtė tė djathtės ekstreme dhe fashiste,” ka thėnė ai. Ekziston njė lidhje e vėrtetė ndėrmjet qeverisė izraelite dhe grupeve ekstremiste ēifute. “Izraeli jep mbrojtje politike dhe tė sigurisė, madje edhe koordinohet me kėto grupe ēifute tė djathta qė kanė simpati politike ndaj shumė partive nė Knesset,” ka thėnė Al-Khateeb. Nė vitin 1996, Netanyahu ishte kryeministri i parė izraelit qė inauguroi zyrtarisht tunelin nėn Xhaminė Al-Aksa. Netanyahu ka histori tė gjatė nė shfrytėzimin e Kudsit dhe Al-Aksas pėr prishjen e pėrpjekjeve tė paqes duke pėrforcuar projektin e djathtistėve pėr ndėrtimin e “shtetit ēifut” nė kurriz tė territoreve palestineze. Peace Noė thekson se menjėherė pas kthimit tė Netanyahut nga negociatat pėr paqe nė plantacionin Wye nė vitin 1998, ai vendosi tė ndėrtojė vendbanimin Har Homa dhe nė vitin 1996, ai hapi tunelin Hasmonean nėn lagjen muslimane tė qytetit tė vjetėr. “Netanyahu tani mundohet tė vendos themelet e tė ashtuquajturės “Tempulli i Tretė”,” ka thėnė Al-Khateeb. “Jemi dėshmitarė tė “adoptimit zyrtar izraelit” tė judaizimit tė Al-Aksas. Netanyahu ėshtė i vetmi kryeministėr izraelit qė ka thirrur pėr tė drejtėn e ēifutėve tė falen brenda Al-Aksas,” ka theksuar Yakhoub. Veprimet izraelite kundėr Al-Aksas dhe Kudist janė larg nga interesimi pėrfitues politik sa I pėrket skenės politike vendore. Ato bazohen nė besimet ideologjike tė djathtistėve. Dr. Emad Gad nuk mendon se veprimet e Netanyahut tė pėrkujtojnė sulmet ofensive ndaj Al-Aksas tė Sharonit nė vitin 2000 kur Sharon shfrytėzoi kartėn e religjionit qė tė mobilizojė opinionin publik izraelit kundėr Barakut-i cili negocionte paqe me Arafatin- pėr nevoja politike. Netanyahu motivohet nga besime ekstremiste religjioze. Sot, “faktori ideologjik ėshtė aq i qartė, madje edhe partia e punės qė ėshtė parti e majtė ėshtė e pėrfshirė. Opinioni publik izraelit po lėviz drejt tė djathtės ndėrsa e majta po rrėnohet,” ka thėnė Dr. Gad. Shkeljet e Izraelit nė kuadėr tė sė drejtės ndėrkombėtareMe shkelje tė tilla aq tė shpeshta, vendet muslimane dhe palestinezėt mund tė parashtrojnė process gjyqėsor kundėr Izraelit. Dr. Lynk thekson se ekziston njė numėr i madh shteteve qė njohin tė drejtėn universale, e cila lejon proces gjyqėsor pėr dėmtimet e shkaktuara nga shkelja e tė drejtės ndėrkombėtare. Hapi i parė ėshtė tė fillohet me gjykatat vendore tė atyre vendeve. “Ėshtė evidente se gjykatat izraelite nuk janė tė interesuara tė lejojnė dispozita tė sė drejtės ndėrkombėtare pėr dėmtimet e shkaktuara nga okupimi,” ka thėnė Dr. Lynk. “Ėshtė parėsore tė binden shtetet si Kanada, Franca, Australia, Anglia dhe shtete tjera qė kanė pranuar Statusin e Romės pėr tė gjykuar Izraelin,’ ka vazhduar ai.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Llojet e problemeve bashkėshortore
  Lidhur me problemet e dukshme, njė shembull mė konkret pėr kėtė ėshtė kur burri e rreh tė shoqen. Tė rrahėsh dhe tė qėllosh gruan padyshim qė ėshtė njė problem i madh, tė cilin nuk mund ta fshehėsh. 11.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Amėr Halid Problemet bashkėshortore, ndahen nė katėr lloje: 1 – Problemet e dukshme. 2 – Problemet e fshehta. 3 – Problemet kalimtare. 4 – Problemet e pėrhershme. Secili nga katėr llojet e problemeve, kėrkon njė mėnyrė tė ndryshme reagimi dhe trajtimi. Diēka tė tillė do tė mundohemi ta sqarojmė dhe mėsojmė nė rreshtat nė vazhdim. Lidhur me problemet e dukshme, njė shembull mė konkret pėr kėtė ėshtė kur burri e rreh tė shoqen. Tė rrahėsh dhe tė qėllosh gruan padyshim qė ėshtė njė problem i madh, tė cilin nuk mund ta fshehėsh. Njė shembull tjetėr, ėshtė kur gruaja i bėrtet, i kthen fjalėn, e shan dhe ofendon tė shoqin. Kėtė ajo e bėn para fėmijėve, familjes dhe njerėzve tė tjerė. Padyshim qė problemet e dukshme, janė tė rėnda dhe shkaktojnė plagė. Njeriu e ka tė vėshtirė t'i pėrballojė dhe t'i durojė gjithmonė. Nėse pala agresive vazhdon tė njėjtin avaz, pala mbi tė cilėn abuzohet do tė shpėrthejė njė ditė dhe nuk do tė durojė. Kjo, edhe pse pala abuzuese ka shumė tė mira dhe aspekte pozitive. Burri mund tė jetė bujar, i pashėm etj... por ėshtė i dhunshėm dhe i ashpėr. Problemet e fshehta, ndodhin nė raste kur dy bashkėshortėt ose njėri prej tyre ėshtė i inatosur dhe zemėruar, por qė nuk e shfaq. Shpesh herė, marrėdhėniet mes bashkėshortėve tensionohen, ashtu siē tensionohen mes dy shokėsh, mes fėmijėve dhe prindėrve etj..... Marrėdhėniet mes tyre i ngjajmė mė shumė njė lufte psikologjike. Nė raste tė tillė, secili nga bashkėshortėt e trajton nė aparencė palėn tjetėr si gjithmonė dhe normalisht, por nga brenda ata ziejnė dhe janė shumė tė tensionuar. Problemet kalimtare, ndodhin kur p.sh njėri nga dy bashkėshortėt i thotė njė fjalė tė papranueshme, e shan ose e ofendon palėn tjetėr, gjė tė cilėn nuk e kishte bėrė mė parė. Nėse gjėra tė tilla ndodhin vetėm njė herė ose shumė rrallė nė gjithė jetėn bashkėshortore, njė problem i tillė quhet kalimtar. Problemet e pėrhershme janė ato qė ndodhin ēdo ditė. Nėse bashkėshorti/ja nevrikosen ēdo ditė, shajnė ēdo ditė, godasin ēdo ditė... ky problem klasifikohet si i pėrhershėm. Prandaj, nėse duam t'i trajtojmė dhe t'i zgjidhim problemet, duhet qė pikė sė pari t'i klasifikojmė nėse janė tė dukshme, tė fshehta, kalimtare apo tė pėrhershme. Nėse do tė marrim problemet e dukshme – njė burrė qė rreh tė shoqen, gruaja qė e shan dhe i bėrtet tė shoqit etj... – ato janė probleme qė shkaktojnė dhimbje dhe njeriu e ka tė vėshtirė t'i durojė gjithė jetėn. Do tė vijė njė ditė, kur ai shpėrthen dhe i thotė "jo" njė trajtimi tė tillė. Kjo, edhe pse pala tjetėr ka shumė tipare dhe virtyte pozitive. Nė shumė raste, ka gra qė kanė kėrkuar divorcin pas dhjetė vitesh martesė. Kjo, pėr shkak se nuk e duronin dot dhunėn qė ushtronte ndaj tyre burri. Si trajtohen problemet e dukshme? Nė njė rast tė tillė, burri i dhunshėm ose gruaja, duhet tė vendosin qė tė ndryshojnė. Nėse ata janė tė dhunshėm, duhet tė vendosin qė ta ulin masėn e ushtrimit tė dhunės. Nėse ai ose ajo janė mėsuar tė rrahin, duhet tė tentojnė tė mos e bėjnė diēka tė tillė nė tė ardhmen. Nėse gruaja ka gjuhė tė gjatė, shan dhe flet fjalė banale, ajo duhet tė vendosė qė ta reduktojė gradualisht kėtė ves. Pra, hapi i parė nė trajtimin e kėtij problemi, ėshtė marrja e njė vendimi. Hapi i dytė ėshtė qė ky njeri qė dėshiron tė ndryshojė, tė ndihmohet nga familjarėt dhe tė afėrmit e tjerė. Nėse njė person nevrikoset shpejt, familjarėt e tij, fillimisht, studiojnė faktorėt qė e nervozojnė. Mė pas, pėrpiqen qė kėto faktori t'i mbajnė larg tij. Nėse njė burrė pėrdor dajakun me tė shoqen ose fėmijėt, fillimisht duhet tė ndėrgjegjėsohemi mbi faktorėt qė e ēojnė tė pėrdorė kėtė metodė. Mė pas, pėrpiqemi sipas mundėsive qė ta mbajmė sa mė larg kėtyre faktorėve. Nėse njė grua shan, ofendon dhe flet bajat, pėrpiqemi tė zbulojmė shkakun dhe mė pas ta mbajmė larg faktorėve stimulues. Nėse njė burrė i dhunshėm ose njė grua qė shan dhe ofendon, arrijnė qė pėr njė muaj, dy ose mė shumė, ta pėrmbajnė dhe kontrollojnė veten, do tė fillojnė tė ndryshojnė pėr mirė. Kėshtu, njė qė zemėrohej dhe nevrikosej shumė shpejt, fillon tė mėsojė si ta pėrmbajė veten. Njė i dhunshėm, mėson butėsinė dhe vetėpėrmbajtjen. Praktika dhe trajnime tė tillė, secili prej nesh ėshtė mirė t'i pėrvetėsojė. Unė e di qė njeriu e ka tė vėshtirė tė ndryshojė karakter dhe tė marrė formė tjetėr. Vėshtirėsia dyfishohet nėse ky njeri ėshtė rritur dhe edukuar nė njė familje ku prindėrit kanė qenė tė dhunshėm me tė. Imagjinojeni njė person qė ėshtė bėrė njėzet vjeē dhe gjatė kėtyre viteve ka qėndruar nė njė ambient me njė baba dhe nėnė tė dhunshėm me tė. A ėshtė e mundur qė ky njeri tė ndryshojė, ta flakė tutje dhunėn e cila e ka shoqėruar gjatė kėtyre viteve? Pėrgjigja ėshtė "Po", por kjo kėrkon kohė. Pėr mua, problemet mė tė rrezikshme janė ato tė fshehtat. Kjo, pasi une nuk e di qė pala tjetėr ėshtė e zemėruar, nevrikosur, vlon nga urrejtja apo zilia, pėrderisa e mban atė tė fshehtė. Shumė raste divorci ndodhin pėr shkak tė problemeve tė fshehta. Problemet e kėtij lloji, kanė mė shumė se njė zgjidhje: E para dhe mė e mirė ėshtė diskutimi i hapur. Nėse je burrė apo grua, nuk duhet tė mbash gjė tė fshehtė. Nėse ndihesh e ofenduar apo e shpėrfillur nga njė rast dhe nga kjo fillon tė ndjesh zemėratė, ėshtė mė e udhės qė t'i hapesh bashkėshortit/es. Kėtė mund ta bėsh duke zgjedhur njė kohė tė pėrshtatshme, ku do bisedosh me atė qė tė zemėroi dhe nevrikosi. Kushdo qoftė ai njeri, babai, burri, gruaja, motra, nėna, vėllai, shoku etj... Me t'u ulur tė diskutosh, ti duhet tė fillosh me disa fjali tė caktuara dhe tė rėndėsishme pėr njė rezultat tė mirė. Biseda nuk mund tė fillojė me fjalė tė tilla si:"Ti je shkaktari, ti nuk mė kupton, ti je kokėfortė..." Pėremri vetor "ti" tregon pėr akuzat qė tė adresohen. Edhe nėse personi i ka kėto veti, fillon tė kundėrshtojė, madje tė akuzon ty. Nėse dikujt i ka mbetur hatri, ėshtė hidhėruar, ėshtė zemėruar etj... fjalėt e para duhet tė jenė:"Unė ndjej se ti, filan ditė...." Nė njė rast tė tillė, ti nuk e akuzon palėn tjetėr, por i kėrkon tė dialogėsh dhe tė bisedosh. Duke i kėrkuar tė nxjerrė atė qė ka realisht nė zemėr, ti do tė qetėsohesh dhe sigurohesh. Nėse njėri nga bashkėshortėt i thotė njė fjalė jo tė mirė tjetrit, nuk ėshtė mirė qė mėria dhe hatri tė mbetet nė mendje dhe zemėr. Ėshtė mė mirė qė shprehet pakėnaqėsia. Nėse qėndron e fshehtė, ajo veē shtohet derisa tė shpėrthejė njė ditė, duke i pėrkeqėsuar marrėdhėniet bashkėshortore. E dyta, ėshtė kur njeriu e ka tė vėshtirė ta shprehė atė qė ndjen dhe tė diskutojė hapur me palėn tjetėr. Kjo mund tė ndodhė, edhe ngaqė pala tjetėr mund tė reagojė ashpėr. Nė kėtė rast, pėrdoren instrumente tė tjerė, pėrveē bisedės direkte. Nėse personi ka talent pėr tė shkruar, le ta bėjė duke i shkruar njė letėr. Njė burrė qė kishte shumė pakėnaqėsi ndaj tė shoqes, por qė nuk ia shprehte dot, kėtė e bėri duke regjistruar njė kasetė magnetofoni. Tė gjithė pakėnaqėsitė e tij dhe hatėr mbetjet qė kishte, i regjistroi nė kėtė kasetė dhe ia dorėzoi tė shoqes. Edhe kjo mėnyrė, hyn tek e para, pasi kėshtu ti arrin ta shprehėsh atė qė ndjen dhe ta publikosh problemin dhe shqetėsimin. Nė rast se e kemi tė pamundur si metodėn e parė ashtu edhe tė dytėn, prej nesh kėrkohet qė hallin dhe problemin qė na ka zėnė, t'ia qajmė Zotit tė madhėruar. Kėtė e bėjmė duke u falur, duke e pėrkujtuar sa mė shumė Zotin etj... Duke ia shprehur Zotit hallet dhe problemet tona, ne i shkarkojmė ato nga vetja jonė. Pėrsa i pėrket problemeve kalimtare, ėshtė normale qė ato do tė ndodhin, sidomos nė jetėn bashkėshortore. Nėse burri tregohet dorėshtrėnguar njė herė me tė shoqen e tij, pas pesėmbėdhjetė vitesh martesė, nėse e qėllon vetėm njė herė ose e shan pas njėzet vite martesė, kjo nuk ka nevojė qė tė trajtohet fare. Nė kėsi rastesh, pala tjetėr fal dhe i tejkalon kėto probleme, sepse janė probleme kalimtare, qė nuk ndodhin shpesh. Problemet qė kanė nevojė tė trajtohen dhe tė zgjidhen janė ato tė pėrhershmet, ku burri ėshtė i ashpėr dhe i dhunshėm ēdo ditė, kur ėshtė gjatė gjithė kohės koprac dhe dorėshtrėnguar, kur gruaja e ka nė natyrė nervozizmin dhe inatin, kur ajo ēdo orė e ēast ėshtė llafazane etj... Unė i kėshilloj tė gjithė qė sa herė tė pėrballen me njė problem nė familja dhe kudo, ta klasifikojnė sipas ndarjes qė i kemi bėrė mė lart, problem i dukshėm, i fshehtė, kalimtar apo i pėrhershėm. Pasi t'i klasifikoni, do e keni mė tė lehtė qė t'i trajtoni dhe t'i zgjidhni. A duhet qė tė pėrpiqemi tė zgjidhim ēdo problem? Nuk ėshtė e thėnė qė ne tė jepemi tėrėsisht pas ēdo problemi dhe tė pėrpiqemi qė ta zgjidhim atė. Ėshtė e vėrtetė qė Profeti a.s thotė:"Pėr ēdo sėmundje ka ilaē", por nėse vetė njeriu refuzon ta marrė ilaēin e ofruar nga doktori, atėherė nuk kemi pėrse tė lodhemi me njė ēėshtje tė tillė. Profeti a.s gjatė gjithė viteve tė qėndrimit nė Meke, e ftonte dhe e luste xhaxhain e tij tė dashur qė tė pranojė islamin, por ai refuzonte. Edhe nė shtratin e vdekjes, Profeti a.s nuk la rrugė dhe metodė pa pėrdorur qė xhaxhai i tij tė pranonte islamin, por ai sėrish refuzoi. Ai vdiq si jobesimtar dhe idhujtar. Prandaj, ne duhet tė pėrpiqemi sipas mundėsive tona qė problemeve t'ju japim zgjidhje. Por duhet tė dimė qė jo tė gjithė problemet mund tė zgjidhen. Disa probleme kėrkojnė vetėm njė orė pėrkushtim qė tė zgjidhen. Disa probleme familjare kėrkojnė vetėm njė ditė qė tė zgjidhen. Disa probleme familjare kėrkojnė njė javė, tė tjera njė muaj, tė tjera njė vit dhe tė tjera kėrkojnė gjithė jetėn. Ne nuk posedojmė shkopin e Musait a.s qė me njė tė goditur t'u japim fund problemeve. Ne nuk posedojmė as unazėn e Sulejmanit a.s. Ne jemi njerėz tė thjeshtė dhe problemet tona pėrpiqemi t'i zgjidhim duke u bazuar nė realitetin dhe aktualitetin ku jetojmė. Kushdo qė lexon jetėshkrimin e Profetit a.s, gjen se ai pėrdorte mė shumė se njė mėnyrė nė zgjidhjen e problemeve familjare. Para disa problemeve tė caktuara, ai pėrdorte diskutimin dhe dialogun. Nė disa probleme tė tjera, ai braktiste shtėpinė, nė disa tė tjera zgjidhte rrugėn e heshtjes. Trajtimi dhe zgjidhja e njė problemi, varet nga shumė faktorė, nga personi, nga ambienti ku ėshtė rritur dhe edukuar, nga kultura prej tė cilės vjen etj... Ne duhet tė jemi tė ndėrgjegjshėm qė jo tė gjithė personave qė vuajnė nga njė problem u jepen tė njėjtat kėshilla pėr ta zgjidhur atė. Nėse njė grua ankohet se i shoqi i saj ėshtė koprrac dhe ne i japim disa kėshilla si ta zgjidhė kėtė ēėshtje, tė njėjtat kėshilla nuk mund t'ia japim njė gruaje tjetėr qė ka tė njėjtin problem Zgjidhja e problemeve familjare, nuk ėshtė si ēėshtja e fetave fetare. Nė ēėshtjet fetare dhe rituale, pėrgjigja ėshtė e njėjtė pėr tė gjithė. Nėse dikush ka harruar njė rekat pa falur nga namazi i drekės, pėrgjigja se ēfarė duhet tė bėjė ėshtė njėlloj pėr tė gjithė myslimanėt nga tė katėr anėt e globit. Kurse nė ēėshtjet shoqėrore, trajtimi i problemeve varet nga shumė faktorė. Njė burrė lindor dhe nevrik, ndryshon nga njė perėndimor nevrik. Njė i ri dhe inatēi, ndryshon nga njė i moshuar inatēi. Njė bashkėshort inatēi qė e shfaq inatin, ndryshon nga njė tjetėr qė e mban tė fshehtė. Njė bashkėshort qė e mban inatin pėrkohėsisht, ndryshon nga njė tjetėr qė e ruan atė. Burri i njė gruaje ishte tregtar floriri. Sa herė qė kthehej nga aktiviteti, ai merrte me vete disa kallėpe floriri dhe i ēonte nė shtėpi. ēdo ditė, e shoqja merrte njė kallėp dhe e fshihte nė njė kasafortė nė dhomėn e tyre tė gjumit. Pas disa kohėsh, burri i saj vjen njė ditė i zemėruar dhe tejet i dėshpėruar. Kur ajo e pyeti mbi shkakun, i tha:"Dyqani qė kishim ėshtė djegur tėrėsisht dhe floriri qė ishte brenda ėshtė dėmtuar. Sapo kam falimentuar." Gruaja i buzėqeshi dhe i tha:"Mė ndiq pas! Nuk do tė falimentosh pėrderisa unė tė jem gruaja jote." Bashkė me tė shoqin, vajti nė dhomėn e gjumit dhe hapi kasafortėn, e cila ishte mbushur me kallėpe floriri. Kur i pa i shoqi, u gėzua dhe iu hoq i keqi qė e kishte pushtuar gjer atėherė. Tė nesėrmen ai hapi njė dyqan tė ri dhe filloi tregtinė pėrsėri. Kėtė histori, e dėgjon komshija e tyre e cila mendon qė tė njėjtėn gjė tė veprojė me burrin e saj. Fakti qė edhe burri i saj ishte tregtar, do e ndihmonte nė realizimin e kėtij plani. ēdo ditė, kur burri i saj kthehej nė shtėpi, sillte me vete disa mallra nga ato qė shiste gjatė ditės. E shoqja, merrte njė pjesė tė tyre dhe i fshihte. Pas disa vitesh, burri i saj hyn nė shtėpi kokulur dhe shumė i dėshpėruar. Kur e pyeti e shoqja mbi shkakun, ai i tha:"Kam falimentuar nė tregti" dhe filloi t'i rrėfejė si qėndronte puna. Ajo i buzėqeshi dhe i tha:"Mos u mėrzit fare, pėrderisa ka njė grua si unė" mė pas u nis drejt dhomės sė gjumit, ku hapi njė kuti tė madhe. Aty ajo kishte fshehur kalendarė dhe blloqe axhende, tė cilat i tregtonte i shoqi. Duke qenė se ishin kalendarė tė depozituar qė para pesė vitesh, tashmė ato nuk kishin asnjė vlerė. Kur pa sasinė e mallit tė fshehur, burrit iu shtua edhe mė shumė dėshpėrimi dhe hidhėrimi. Prandaj, zgjidhja e problemeve familjare dhe shoqėrore nuk mund tė jetė sipas mėnyrės copy paste njėlloj pėr tė gjithė. Siē e pamė dhe nė historinė e mėsipėrme, zgjidhja e tė dy grave ishte e njėjtė, por rezultatet krejtėsisht tė kundėrta. Nėse mė vijnė dy gra dhe ankohen se bashkėshortėt e tyre janė martuar me njė tė dytė, unė si konsulent shoqėror nuk u jap tė njėjtat kėshilla tė dyjave. Prandaj, kur pėrmendėm ushtrimin e rrėzimit tė avionit civil, thamė qė para se tė ndėrmarrim njė hap, duhet tė vendosim tė gjithė gjasat dhe mė pas fillojmė tė mendohemi rreth zgjidhjes mė tė pėrshtatshme. Ndonjėherė, zgjidhja ėshtė shumė e ēuditshme, por ajo ėshtė gjasa e vetme. Kur Zoti e dėrgoi Musain a.s tek faraoni, i cili njihej si diktator dhe i dhunshėm, e urdhėroi qė t'i flasė me fjalė tė buta. "dhe i thoni fjalė tė butė". Ėshtė e vėrtetė qė faraoni vdiq si jobesimtar dhe se mėnyra me tė cilėn i foli Musai a.s ishte e pafrytshme, por kjo metodė qė pėrdori Musai, pati ndikim dhe influencė tek tė pranishmit qė ndodheshin me faraonin. Me menēuri dhe urtėsi reagoi edhe Ibrahimi a.s para Nemrudit i cili i tha:"Meqė ti pretendon se Zoti yt jep dhe merr jetė, unė tė them qė edhe unė jap dhe marr jetė." Mė pas urdhėroi qė njė tė burgosuri t'i falej jeta kurse njė tjetėr tė ekzekutohej nė vend. Ibrahimi a.s nuk hapi debat nėse krahasimi ishte i drejtė apo i padrejtė. Jo. Ai hapi njė front tjetėr debati, tė pėrshtatshėm pėr mentalitetin e kėtij mbreti kokėbosh. Ai i tha:"Meqė edhe ti pretendon se jep dhe merr jetė, Zoti im e sjell diellin nga lindja, atėherė ti sille nga perėndimi." Mbreti mbeti pa fjalė nga kjo pėrgjigje. Sot, nga psikologėt dhe sociologėt, kjo mėnyrė njihet me emrin "ilaēi me shokim". Prandaj, e theksoj edhe njė herė qė para njė problemi familjar, konsulenti duhet tė njohė personin qė ka para, kulturėn e tij, edukimin etj... Ndėr problemet qė mė paraqiten, ėshtė se disa gra ankohen se burrat e tyre pothuaj nuk flasin fare. Nė kėtė rast, unė e pyes:"Ėshtė vetėm me ty i heshtur, apo ėshtė edhe me prindėrit, vėllezėrit, shoqėrinė etj...?" Pėrgjigja e kėsaj pyetjeje ėshtė shumė e rėndėsishme. Nėse burri ėshtė i heshtur vetėm me gruan, problemi mund tė qėndrojė tek burri por mund tė qėndrojė edhe tek gruaja. Prandaj, kur na paraqitet ndonjė probleme, fillimisht ne vendosim tė gjithė gjasat. Mė pas ofrojmė zgjidhjet e mundshme dhe i provojmė tė gjitha njė e nga njė. Si t'i zgjidhim problemet familjare nė mėnyrėn mė tė zgjuar? Natyra njerėzore ėshtė e tillė se me tu pėrballur me njė problem, menjėherė kėrkon ta zgjidhė. Por ne nuk duhet tė harrojmė se koncepti i zgjidhjes dhe trajtimit tė problemeve ndryshon sipas rastit. Nėse unė kam dhimbje dhėmbi, shkoj tek doktori i cili mė tregon se dhėmbėt i kam tė prishur. Para se tė ndėrhyjė, fillimisht ai mė bėn njė grafi tė nofullės me qėllim qė tė diagnostifikojė dhėmbin. Pasi sigurohet mbi gjendjen e dhėmbit dhe tė nofullės, doktori mė paraqet njė raport duke mė vėnė para disa zgjedhjeve. Zgjidhja e parė, ėshtė ndėrhyrja rrėnjėsore, ku pastrohet pjesa e prishur, hiqet nervi, pastrohen kanalet e infektuara dhe mė pas fillon mbushja. Mundėsia e dytė ėshtė pėrpunimi, ku dentisti e mjekon dhėmbin rreth e rrotull. Kėtė ai e bėn me qėllim qė tė evitojė dhimbjet e mundshme. Kjo ėshtė njė zgjidhje e pėrkohshme sado qė tė zgjasė. Njė mundėsi tjetėr ėshtė ajo e ambientimit, ku dentisti i kėrkon pacientit tė mėsohet dhe ambientohet me dhimbjen qė ka. Kjo, sepse edhe dy dhėmbėt anash janė tė dėmtuar, gjė qė tregon se vetė nofulla ka probleme. Nė kėtė rast, dentisti i jep pacientit ilaēe qetėsues deri nė gjetjen e njė zgjidhjeje tjetėr. E njėjta gjė vlen edhe pėr problemet sociale dhe familjare. Si veprohet nėse gruaja zbulon se i shoqi e tradhton? Pas disa vitesh martesė, gruaja zbulon se burri i saj e tradhton. Nė njė rast tė tillė, ajo gjendet para tre zgjidhjeve qė i pėrmendėm mė lart nė rastin e dhimbjeve tė dhėmbit. Ajo ose do tė kėrkojė njė trajtim rrėnjėsor tė problemit, ose do e pėrfshijė atė dhe ose do tė ambientohet dhe mėsohet duke e trajtuar herė pas here. Trajtimi rrėnjėsor bėhet duke u ulur me burrin tė cilit i thotė:"Unė kam zbuluar se mė tradhton. Unė e kam tė pamundur ta duroj njė fakt tė tillė, prandaj ose tė largohesh nga njė vepėr e tillė ose tė divorcohemi." Nė njė rast tė tillė, burri mund tė frenohet dhe mund tė distancohet nga tradhtia bashkėshortore. Ky ėshtė trajtimi rrėnjėsor i problemit. Nėse burri sheh qė e shoqja e gėnjen herė pas here, i thotė:"Ka pesė-gjashtė raste qė ti mė ke gėnjyer. Unė e kam tė pamundur tė jetoj me njė person qė mė gėnjen. Prandaj, dua qė tė biem dakord qė njė problem tė tillė ta shkulim nga rrėnjėt. Prej ditės sė sotme, unė nuk dua tė mė gėnjesh." Por ne jemi tė ndėrgjegjshėm qė jo gjithmonė mund t'i zgjidhim dhe t'i trajtojmė rrėnjėsisht problemet tona. Pala tjetėr shpesh herė nuk reagon fare nga kjo mėnyrė. Unė njoh njė grua tė cilėn e tradhtonte i shoqi. Ajo u ul me tė shoqin dhe i tha:"Unė dua qė kėtė problem ta shkulim nga rrėnjėt. Unė nuk mund tė hiqem sikur nuk di gjė ndėrkohė qė burri im fle me dikė tjetėr." Burri i tha:"Edhe pse kemi pesėmbėdhjetė vite tė martuar, ti nuk mi ke plotėsuar nevojat e mia seksuale. Prandaj unė kam zgjedhur kėtė rrugė." Gruaja i tha:"Mirė, unė tė propozoj diēka tjetėr mė tė mirė. Nė vend qė tė mė tradhtosh, mė mirė martohu pėr herė tė dytė. Ėshtė e vėrtetė qė nuk ėshtė e kollajtė pėr mua, por ėshtė mė mirė se tė mė tradhtosh." Nė kėtė rast, trajtimi i problemit nuk bėhet duke e shkulur atė nga rrėnjėt, por duke e pėrpunuar. Njė akt negativ tė shoqit, gruaja e shndėrroi nė akt pozitiv. Njė teknikė tė tillė nė trajtimin e problemeve, mund ta pėrdorim nė tė gjithė aspektet e jetės dhe jo vetėm nė jetėn familjare. Nėse njė ves tė gruas, p.sh koprracinė, e kemi tė pamundur ta trajtojmė duke e shkulur nga rrėnjėt. Vetė gruaja mund tė jetė e kėnaqur me kėtė ves. Kėshtu, kalojmė nė planin b, duke e orientuar kėtė ves nė diēka pozitive. Atėherė i themi gruas:"Meqė ti e sheh si diēka tė mirė koprracinė, ajo duhet tė shfrytėzohet pėr mirė. Sa herė qė djali ynė katėrmbėdhjetė vjeēar tė kėrkojė para pėr tė blerė cigare, mos ia jep. Njė koprraci e tillė ėshtė pozitive." Gjatė njė misioni, Halid ibnul Velidi ishte komandant i njėsisė ushtarake. Kur u fal me ushtarėt si imam, ai lexoi si nė rekatin e parė dhe nė tė dytin, Fatihanė dhe suren Ihlas. Pas tij faleshin sahabėt mė tė mėdhenj tė Profetit a.s. Ata u habitėn dhe e pyetėn:"Si ėshtė e mundur qė tė falesh vetėm me kėto dy sure?" Halidi iu pėrgjigj:"Pėr Zotin nuk di asnjė sure tjetėr pėrveē kėtyre tė dyjave." Aftėsitė ushtarake tė Halid ibnul Velid, Profeti a.s i kishte vėnė nė shėrbim tė islamit dhe tė myslimanėve. Por kjo ishte bėrė nė llogari tė leximit tė Kuranit dhe mėsimit tė tij pėrmendėsh. Ndonjėherė, gruaja ose burri mund tė kenė njė ves i cili nuk hiqet me asnjėrėn nga teknikat e lartpėrmendura. P.sh kur gruaja ėshtė llafazane. Burri pėrpiqet qė ta trajtojė rrėnjėsisht kėtė problem, por dėshton. Pėrpiqet qė ta shfrytėzojė pėr diēka pozitive pėrsėri dėshton. Nė kėtė rast, atij i duhet tė ambientohet dhe tė mėsohet. Ai duhet ta pranojė tė shoqen ashtu siē ėshtė, por duke vazhduar me pėrpjekjet pėr ta reduktuar. Kjo i ngjan ilaēit qė na jep dentisti pėr tė eliminuar dhimbjen e dhėmbit. Njė rast tjetėr mund tė jetė njė burrė koprrac. E shoqja e duroi pėr vite tė tėra duke u pėrpjekur ta trajtojė rrėnjėsisht, por dėshtoi. Tentoi ta shfrytėzojė pėr mirė pėr sėrish dėshtoi. Nė kėtė rast, gruas i takon tė filloj tė ambientohet dhe tė mėsohet me kėtė problem shoqėror. Nė raste kur veset janė tė vėshtirė pėr t'u trajtuar, - inatēi, fjalėshumė, shan, ofendon, sheh filma pornografikė, pi duhan etj...- ėshtė mė e udhės qė njeriu tė fillojė trajtimin gradualisht. Ėshtė e vėshtirė qė njė fėmije tė tillė t'i kėrkosh tė ndryshojė rrėnjėsisht. Unė nuk kam nė dorė bastunin e Musait a.s qė me njė tė prekur ta kthej djalin nė njė engjėll. Fillimisht, mund tė pėrdor taktikėn e ambientimit, si njė periudhė pėr tė kaluar mė pas nė trajtimin rrėnjėsor.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Muhamed el Fatihu
  Sulltani Muhamed el Fatihu i Dytė osmanlliu konsiderohet i shtati ne vargun e osmanllive, ėshtė mbiquajtur si el Fatih (Ēlirimtari) dhe Babai i Mirėsive. 03.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Muhamed el Fatihu (i Dyti) 855-886 lunear ose 1451-1481 diellor Sulltani Muhamed el Fatihu i Dytė osmanlliu konsiderohet i shtati ne vargun e osmanllive, ėshtė mbiquajtur si el Fatih (Ēlirimtari) dhe Babai i Mirėsive. Ka gjykuar rreth 30 vjet qė qenė mirėsi dhe lavdi pėr muslimanėt. Lindja e tij: “Muhamedi i Dytė” u lind nė vitin (833 lunear/1421 diellor), dhe u vu nė krye tė qeverisjes nė vitin (855 lunear/1451 diellor), pra mosha e tij asokohe qe 22 vjeē, e deshi tė plotėsojė atė qė patė filluar i jati. Personaliteti i tij: Sulltani Muhamed el Fatihu dallohej me personalitetin e tij unik duke tubuar mes forcės dhe drejtėsisė, ndėrkohė qė ai qe superior kundrejt moshatarėve tė tij nga vegjėlia e tij nė shumė prej diturive qė mirrte nė shkollėn e prijėsve nė veēanti nė njohuritė e tij mbi shumė prej gjuhėve tė kohės sė tij si dhe tendencėn e tij tė fuqishme nė mėsimin e librave tė historisė, gjė qė nė vijim e ndihmoi atė nė daljen nė pah tė personalitetit tė tij nė komandim dhe fushėbetejė saqė ai sė fundmi u shqua nė histori me titullin Muhamed el Fatihu-Ēlirimtari, pėr ēlirimin qė i bėri Kostandinopojės (sot Stambolli). Politika e tij Muhamed el Fatihu pati pėr program programin mbi tė cilin pati ecur i jati dhe tė parėt e tij nė ekspeditat ēlirimtare, u shqua pasi mori pushtetin nė shtetin osman duke bėrė riorganizimin e instancave drejtuese tė mbarė shtetit, shumė rėndėsi i dha ēėshtjeve tė ekonomisė duke punuar lidhur me pėrcaktimin e burimeve shtetėrore dhe rrugėt e nxjerrjes sė tyre nė njė formė tė tillė qė tė privonte shpėrdorimin, teprimin dhe salltanetin. Gjithashtu u pėrqėndrua nė zhvillimin e regjistrave tė ushtrisė duke vendosur regjistra special pėr ushtarin, ua shtoi atyre rrogėn si dhe i paisi me armatimet mė moderne tė asaj kohe. Punoi edhe pėr zhvillimin e instancės vendore, la nė fuqi disa prej drejtuesve vendorė nėpėr vilajete dhe shfuqizoi kė shfaqi mangėsi dhe neglizhencė, zhvilloi pallatin sulltanor duke e pajisur me pėrvoja drejtuese dhe ushtarake tė mira gjė qė kontribuoi nė stabilitetin dhe pėrparimin e shtetit. Pasi bėri shumė hapa frytdhėnės nė rregullimin e brendshėm depėrtoi edhe nė zonat krishtere nė Evropė pėr ēlirimin e tyre dhe pėrhapjen e Islamit nė to, ndėrkohė qė faktorėt qė e ndihmuan atė nė konkretizimin e objektivave tė tij qenė disa, prej tė cilave dobėsia nė tė cilėn arriti Perandoria Bizantine pėr shkak tė konfikteve me shtetet e tjera evropiane, si edhe pėr shkak tė pėrplasjeve tė brendėshme qė pėrfshinė mbarė zonat dhe qytetet e saj. Sulltan Muhamedi nuk u mjaftua vetėm me kėtė por ai punoi seriozisht qė tė kurorėzojė fitoren e tij me ēlirimin e Kostandinopojės kryeqytetit tė perandorisė bizantine, dhe nyjes strategjike kyēe pėr lėvizjet kryqėtare kundėr botės islame pėr njė periudhė tė gjatė kohore, periudhė me tė cilėn qe mburrur nė veēanti Perandoria Bizantine dhe nė pėrgjithėsi ajo e krishtere, dhe el Fatihu e bėri Kostandinopojėn kryeqytetin e shtetit osman, konkretizim ky qė s’arritėn t’a realizojnė krerėt e parė tė ushtrive islame. Jeta e tij Pėrgjatė viteve tė sundimit tė tij qė qenė mbi tridhjetė, udhėhoqi njėzetėepesė luftėra, nė tė cilat e zgjeroi kufirin e shtetit osman tre fishin e sipėrfaqes sė saj nė kohėn e tė jatit, ashtu qė arriti afėrsisht nė 2.24 milion km². Puna e parė qė bėri ishte kthimi i bashkėshortes sė tė jatit princeshės serbe Mara tek babai i saj. Vrau tė vėllanė njė tė ri tė quajtur Ahmed, qė Ahmedi tė mos lakmonte tė mirrte pushtetin dhe prishte atė qė patė ndėrtuar Muhamedi. Pastaj ndėrtoi njė kala nė nė bregun evropian tė ngushticės sė Bosforit pėrkundrejt kalasė qė ndėrtoi Sulltan Bejaziti nė bregun aziatik qė tė sundonte ngushticėn dhe tė ndalonte furnizimet pėr Kostandinopojėn nga ana e mbretėrisė Tarapzon Er Ruhije e gjendur nė brigjet e Detit tė Zi nė veri-lindje tė Anadollit, gjė qė bėri qė Kostandini tė shikonte se Muhamedi i Dytė po angazhohej tė hynte nė qytetin e tij ndaj i sugjeroi qė t’i pagonte Muhamedit tė Dytė xhizjen, gjė qė s‘e kish dashur mė parė, por Sulltani refuzoi, gjithashtu pa tė arsyeshme tė martohej me tė venė e Sulltan Muradit tė Dytė ose tė Sulltan Muhamedit qė ishte ende e krishterė e cila refuzoi dhe u ngujua nė ca kisha. Pas kėsaj Sulltan el Fatihu synoi t’i drejtohej pėr t’i ēliruar vendeve tė Meuras, mbretit tė sė cilave u dėrgoi njė delegacion i cili i prezantoi atij pagesėn e xhizjes vjetore vlera e tė cilės ishte dymbėdhjetėmijė deuk flori. Paskėtaj Perandori filloi t’u kėrkonte ndihmė vendeve tė krishtera, ndėrsa rrethimi dhe ēlirimi i Kostandinopojės e realizua nė vetėm dy vjet tė sundimit tė tij, (shpejt do bėjmė fjalė rreth kėtij ēlirimi madhėshtor). Me princin serb nė vitin 857 bėri njė pakt pėrkundrejt njė xhizje me vlerė tetėdhjetėmijė deuk flori, dhe nė vitin e dytė Sulltani hyri nė serbi duke rrethuar Beogradin, porse Hungaria i erdhi ne ndihmė Serbisė ndaj osmanllitė nuk arritėn t’a ēlirojnė atė, pėr tė qenė ēlirues i saj mė vonė midis (861-863) Es Sadrul Eadham Mahmud Pasha. Arriti tė ēlirojė vendet e Meuras (nė vitin 863/1453), mbreti i tė cilės u arratis nė Itali, sikurse qė ēliroi edhe ishujt e Detit Egje pranė Ngushticės sė Dardaneleve, dhe bėri pakt me Skėnderbeun Princin e shqiptarėve. Fshehurazi iu drejtua Anadollit duke ēliruar portin e saj (Amastrisin) nė mbikqyrje tė Xhanohut dhe qė shumica e banorėve tė saj ishin tregtarė. Gjithashtu hyri edhe nė portin e Sejnubit dhe pushtoi pa rezistencė mbretėrinė e Tarabzunit, ndėrkohė qė ndiqte Kostandinopojėn. Marshoi nė Evropė pėr tė luftuar Princin e Eflekut nisur nga padrejtėsia dhe armiqėsia e tij kundėr osmanllive, gjė qė e bėri princin tė kėrkoj njė pakt pėrkundrejt pagesės sė njė xhizje vjetore me vlerė dhjetėmijė deuk flori, gjė tė cilėn Sulltani e pranoi, porse ky princ s’e kishte kėrkuar paktin pėrveēse qė tė bėnte marrėveshje me Hungarinė pėr luftimin e osmanllive. Pasiqė ranė dakord dhe e mori vesh kėtė Sulltani i dėrgoi dy burra qė tė sqaronte lajmin tė cilėt princi i Eflekut i vrau dhe marshoi nė invazionin e tij kundėr posedimeve osmane nė Bullgari duke bėrė dėme tė mėdha nė to dhe tėrhequr shumė robėr. Sulltani i dėrgoi atij njė delegacion qė i kėrkonte tė kthente robėrit dhe mbetej mbi paktin e dhėnė porse ai i masakroi keqazi ata. Sakaq Sulltani marshoi nė drejtim tė tij e ai u arratis tek mbreti i Hungarisė, pėr t’a tubuar kėshtu Sulltani Eflekun nė anėn e osmanllive dhe e caktoi vėllanė e princit tė Eflekėve sundimtar mbi tė. Princi i Bosnjės nuk denjoi tė paguajė haraxhin, prandaj Sulltani marshoi drejt tij mbi tė cilin dhe fitoi duke ja bashkangjitur edhe Bosnjėn osmanllive, teksa mbreti i Hungarisė tentoi tė ndihmonte boshnjakėt gjė nė tė cilėn dėshtoi. Pak pas kėsaj u islamizuan shumė prej boshnjakėve. Papa filloi tė thėrriste nė njė luftė kryqėtare duke e nxitur Skėndėrbeun Princin e shqiptarėve tė prishte paktin me Sulltanin, si dhe thirri mbretėrit dhe princėrit e Evropės t’a pėrkrahnin, porse Papa vdiq dhe lufta kryqėtare nuk u realizua. Teksa Skėnderbeu e theu paktin dhe i luftoi osmanllitė duke ndodhur midis tyre luftėra rivale. Skėnderbeu vdiq nė vitin 870. Sulltani iu drejtua Anadollit duke i bashkangjitur pėrfundimisht vetes principatėn e Karmanit pasiqė djemtė e Princit tė saj Ibrahimit i cili nė vdekje i pati lėnė udhėheqėsinė njėrit prej tyre Isakut, patėn pėrplasje me tė. Sulltani i ndihmoi vėllezėrit e Isakut dhe e mundi atė duke emėruar nė vend tė tij njė prej vėllezėrve tė tij. Kur u kthye Sulltani nė Evropė Isaku pushtoi Kunijen dhe vendosi pushtetin e tij, por Sulltani iu kthye dhe e mundi duke ia bashkangjitur principatėn osmanllive. Uzon Haseni njė prej udhėheqėsve tė Tejmorlankut sulmoi lindjen e Anadollit duke pushtuar qytetin e Tukatit, por Sulltani ia nisi atij ushtrinė duke e mundur nė vitin 1469/874, pastaj vetė Sulltani marshoi drejt tij nė krye tė ushtrisė duke sfiduar ē’i kishin mbetur prej ushtarėve. Sulltani i paraqiti Princit tė Bagdanit, Stefanit tė Katėrt, xhizjen qė tė mos t’a luftonte, por princi nuk pranoi, ndaj i dėrgoi njė ushtri duke triumfuar mbi tė pas disa luftrave tė ashpėra, porse nuk mundi t’a ēlironte kėtė zonė, ndaj Sulltani u angazhua tė hynte nė Karam qė tė shfrytėzonte kalorėsit e tij nė luftimin e Bagdanit, pėr t’u mundėsuar mė tej tė pushtojė posedimet e jugorėve tė shtrira nė brigjet e gadishullit tė Karamit, ndėrsa tatarėt banorė tė Karamit tė osmanllive nuk i luftoi por ata i paguan njė sasi parashė vjetore. I zhvendosi anijet luftarake osmane nga Karami pėr t’i futur nė ngushticėn e lumit Danub dhe Sulltani hyri nė Bagdan nėpėrmjet tokės pėr t’u mundur kėshtu Stefani i Katėrt, ndėrkohė qė Sulltani vazhdoi t’a ndiqte atė nė njė rrugė tė panjohur ku Stefani i Katėrt e sulmoi duke e mundur Sulltanin, gjė qė bėri t’i ngrihej fama Stefanit tė Katėrt kjo nė vitin 881. Sulltani mė tej bėri pakt me venecianėt (Benedikėt) teksa u mund nga ana e Hungarisė kur marshoi drejt ēlirimit tė Transilvanisė, ndėrkaq nė det ai ēliroi ishujt midis Greqisė dhe Italisė, sikurse ēliroi edhe qytetin e Otrantos nė jugun e gadishullit Italian nė vitin 885, vit nė tė cilin gjithashtu rrethoi edhe ishullin e Rodos porse qė nuk arritit t’a ēlironte. Gjatė rrethimit tė Kostandinopojės mėsoi varrin e Ebu Ejubit Khalid ibn Zejdit Ensariut -Allahu qoftė i kėnaqur me tė-, dhe aty ndėrtoi xhami, duke u bėrė caktimi i sulltanėve mė pas nė kėtė xhami. Punėt e tij mė tė rėndėsishme 1- Vėmendja qė u dha shkollave dhe kolegjeve: Ishte dashamir i diturisė dhe dijetarėve, ndaj dhe u intersua lidhur me ndėrtimin e shkollave dhe kolegjeve nė mbarė anėt e shtetit tė tij, duke qėndruar mė lartė edhe se paraardhėsit e tij lidhur me kėtė, dhe ka dhėnė kontribut tė madh nė pėrhapjen e diturisė dhe krijimin e shkollave dhe kolegjeve. Ai futi edhe disa pėrmirėsime nė arsim dhe mori pėrgjegjėsinė e kultivimit dhe evoluimin e tij, dhe u angazhua nė pėrhapjen e shkollave dhe kolegjeve nė mbarė qytetet dhe fshatrat duke u vėnė atyre nė dispozicion vakėfe tė mėdha. Ai shkollat i sistemoi nė gradė dhe semestėr, vendosi pėr to programet, pėrcaktoi shkencat dhe lėndėt qė mėsohen nė ēdo semestėr, vendosi pėr to dhe sistemin e provimeve tė pėrpikta bartėse pėr nė semestrin tjetėr pasaradhės, dhe ndodhte tė prezantonte dhe provimet e nxėnėsve dhe vizitonte shkollat duke mos treguar fodullėk kundrejt tė dėgjuarit tė mėsimeve qė jepnin profesorėt, si dhe nuk e shtrėngoi dorėn sė dhėni gjenive prej profesorėve dhe nxėnėsve, dhe arsimimin e bėri falas nė tėrė shkollat e shtetit. Lėndėt qė mėsoheshin nė ato shkolla qenė: tefsiri, hadithi, fikhu, pedagogjia, retorika, shkencat gjuhėsore dhe inxhinieria. Pėrbri xhamisė sė tij qė ndėrtoi nė Kostandinopojė bėri tetė shkolla nė secilėn anė prej katėr anėve tė xhamisė nė qendėr tė tė cilave gjendej njė pjatelė e gjerė, nė tė nxėnėsi kryente semestrin (sezonin) e fundit tė studimeve tė tij. Kėtyre shkollave u bashkangjiti konviktet e nxėnėsve ku flinin dhe hanin, si dhe atyre u vendosi bursė nė vlerė monetare qė u jipej mujore. Pėrbri tyre bėri biblotekė tė dedikuar , drejtuesit tė tė cilit i kushtėyzohej tė qe prej dijetarėve dhe tė pėrkushtuarve fetarė si dhe tė qe enciklopedik lidhur me emrat e librave dhe autorėve, ndėrkohė qė programet e shkollave pėrfshinin sistemin e specializimit, ashtu qė pėr shkencat transmetive dhe teorike qe dedikuar njė department i veēantė dhe pėr shkencat praktike gjithashtu njė i veēantė. 2- Vėmendja e tij kundrejt shkencėtarėve: I afroi dijetarėt, ngriti vlerat e tyre dhe i nxiti tė punojnė dhe produktojnė si dhe nė shėrbim tė tyre shpenzoi para, u dha atyre sė shumti sende, shpėrblime dhe dhurata dhe i nderoi nė maksimum. Kur e mundi Uzon Hasenin, Sulltani urdhėroi tė vriteshin tė tėrė tė kapurit gjallė pėrveē shkencėtarėve dhe dijetarėve. Nga pozita e kryedijetarit Ahmed el Keuraniut qe se ai i drejtohej Sulltanit nė emėr, nuk i pėrkulej, nuk i puthte dorėn porse ia shtrėngonte dorėn, dhe nuk vinte tek Sulltani pėrveēse kur ai i sillte dikė. Ai i thoshte Sulltanit: Haram e ke ushqimin dhe haram e ke veshjen (e tepėrt), bėju i rezervueshėm. 3- Vėmendja e tij kundrejt poetėve dhe letrarėve: Ai qe njė poet i lavdishėm, i vėmendshėm kundrejt letėrsisė nė pėrgjithėsi dhe poezisė nė veēanti. Me poetėt kishte shoqėri dhe i patė pėrzgjedhur, shumė prej tyre u patė ofruar ministri. Nė pallatin e tij kishte tridhjetė poetė secili prej tė cilėve merrte njė rrogė mujore prej njėmijė dirhem e krahas kėsaj e dėnonte tek poetėt shpėrdorimin, pėshtjellimin dhe pėrdaljen duke e frenuar atė qė dilte nga normat me burgim ose shpėrngulje nga vendi i tij. 4- Vėmendja e tij pėrkundrejt pėrkthimit E njihte nė detaj gjuhėn romake dhe urdhėroi pėr bartjen nė turqisht tė shumė relikeve tė shkruajtura nė greqisht, arabisht dhe persisht. Gjithashtu e barti nė turqisht edhe librin Manovrimi Mjekėsor tė Zahraviut dhe kur gjeti librin e Batlimosit nė gjeografi si dhe njė hartė tė tij, i kėrkoi shkencėtarit romak Xhorxh Emirotzusit dhe tė bririt tė tij tė bėnin pėrkthimin e tij nė arabisht dhe riskicimin e hartės nė tė dy gjuhėt, arabisht dhe latinisht, dhe pėr kėtė punė qė bėnė atyre u dha shumė shpėrblime ndėrsa shkencėtari El Kushxhiu bėri pėrpilimin nė persisht dhe bartjen nė arabisht, projekt tė cilin ia dhuroi el Fatihut. Gjithashtu qe i interesuar pėr gjuhėn arabe ashtu qė mėsuesve tė tetė shkollave u kėrkoi tė tubonin midis gjashtėshes sė librave nė mėsimdhėnien e tyre dhe midis shkencės sė gjuhėsisė nėn standartin e tė saktėsuarve. El Fatihu e mbėshteti nismėn e pėrkthimit dhe pėrpilimit nė shėrbim tė pėrhapjes sė njohurive ndėr qytetarėt nėpėrmjet shtimit tė pėrhapjes sė biblotekave tė pėrgjithshme dhe nė kėshtjellėn e tij bėri njė kasafortė tė dedikuar pėr librat dhe shkencat suplementare, dhe kur ajo u dogj strehonte brenda saj dymbėdhjetėmijė volume. 5- Vėmendja e tij pėrkundrejt mirėqėnies, ndėrtimit dhe spitaleve: Sulltani Muhamed el Fatihu ishte i dhėnė pas ndėrtimit tė xhamive, kolegjeve, kėshtjellave, spitaleve, lligjave, pazareve tė mėdha, parqeve masive, dhe ai futi edhe ujin nė qytet nėpėrmjet rrjeteve specialė. Ministrat, krerėt drejtues prej pushtetarėve, pasanikėt dhe tė shquarit ai i nxiti nė konstruktimin e ndėrtesave dhe hapjen e dyqaneve, lligjave etj, ndėrtesave qė i jepnin qyteteve lulėzim dhe freskim, dhe interes tė veēantė tregoi pėr kryeqytetin (Stambollin) duke qenė i angazhuar t’a bėnte atė (kryeqytetin mė tė bukur tė botės) modernizmin e shkencave dhe arteve. Mirėqėnia nė kohėn e El Fatihut u shtua dhe pėrhap, rėndėsi u dha klinikave kuruese pėr tė cilat vendosi njė sistem tė pėrsosur nė kulminacionet e joshjes, detajimit dhe bukurisė, secilės nga kėto klinika i vendosi nga njė doktor -pastaj i shtoi nė dy- prej doktorėve mė tė aftė tė secilės gjini, tė cilėve u vinin nė ndihmė njė okulist, njė kirurg, njė farmacist dhe njė staf shėrbyesish dhe portierėsh. Tė gjithė punonjėsit e spitaleve kushtėzohej tė ishin tė bindur, tė ndjeshėm dhe human, dhe pėr doktorėt ishte kusht qė tė vizitonin tė sėmurėt dy herė nė ditė dhe tė mos i shpėrndanin ilaēet vetėm se pas pėrgatitjes sė pėrpiktė tė tyre. Guzhinierit tė spitalit i qe kushtėzuar tė qe njohės i gatimit tė ushqimeve dhe llojeve qė u vinin pėr shtat tė sėmurėve. Kurimi dhe medikamentet nė kėto spitale qenė falas dhe tė trajtueshėm pėr mbarė njerėzit pa dallim race dhe feje. 6- Vėmendja pėrkundrejt tregtisė dhe prodhimit: Sulltani Muhamed el Fatihu i kushtoi vėmendje tregtisė dhe prodhimit dhe punoi pėr gjallėrimin e tyre me tė gjitha mjetet, faktorėt dhe shkaqet. Osmanllitė ishin gjerėsisht tė informuar rreth vatrave tregtare tė botės, itinerareve (rrugėve) detare dhe tokėsore duke progresuar itinerarėt e vjetėr dhe me krijimin e masiveve tė reja bėnė tė mundur lehtėsimin e lėvizjes tregtare nė tėrė anėt e shtetit, gjė qė i detyroi shtetet e huaja tė hapnin portet e tyre pėr mėvartėsit e shtetit osman qė tė praktikonin mjeshtėrinė e tregtisė nėn sfondin e flamurit osman. Rezultat i ndikimeve tė politikės sė pėrgjithshme tė shtetit nė lėmin e tregtisė dhe prodhimit ishte mirėqenia qė bėri tė dominojė nė tė gjitha anėt e shtetit lehtėsimi dhe kamja dhe shteti tanimė kishte monedhėn e tij specifike tė florinjtė. Shteti nuk e la pas dore krijimin e ofiēinave dhe fabrikave tė municionit dhe armatimeve, si dhe ngriti kala dhe kėshtjella nė pozicionet strategjike ushtarake tė qytetit. 7- Vėmendja pėrkundrejt sistemit organizativ: Sulltani Muhamed el Fatihu punoi pėr progresimin e shtetit tė tij, ndaj dhe ligjėroi ligje qė tė mundte tė strukturonte organizmat lokalė nė shtetitn e tij, ligje kėto qė bazoheshin nė urtėsinė e Sheriatit. Sulltan Muhamedi formoi njė komitet prej dijetarėve mė tė zgjedhur me pėrgjegjėsinė e vendosjes sė ligjit (Nama) me baza nė Sheriatin Altar tė cilin e bėri themel tė gjykimit nė shtetin e tij, kushtetutė kjo qė qe e pėrbėrė nga tre kapituj, dhe kishte lidhje me pozitat e punonjėsve, si me disa prej traditave, nderimeve dhe festimeve sulltanore qė i duhej tė ndėrmerte dhe gjithashtu ishte ai qė vendoste mbi ndėshkimet dhe gjobitjet. Ai citoi qartayi bėrjen e shtetit njė shtet islam tė ngritur mbi lartimin e individit islam pa dallim origjine dhe soji. Muhamed el Fatihu u interesua pėr vendosjen e ligjeve qė sistemonin lidhjet e banorėve me jomuslimanėt brenda shtetit, me fqinjėt e tyre musliman dhe me shtetet qė ai drejtonte dhe kishte nė pėrgjegjėsi. Drejtėsia u pėrhap ndėr qytetarėt e tij dhe seriozisht ai ndoqi hajdutėt dhe plaēkitėsit mbi tė cilėt ndėrmori penalitetet islame gjė qė bėri tė stabilizohen nė vend siguria dhe sundojė qetėsia nė vatrėn e shtetit osman. Kur shteti shpallte xhihadin (luftėn ēlirimtare) dhe thėrriste prijėsit e vilajeteve dhe tė batalioneve atyre iu duhej t’i pėrgjigjeshin thirrjes dhe tė bėheshin pjesmarrės nė luftė me kalorės qė i pėrgatisnin tėrėsisht nė varėsi tė pėrkatėsisė sė deklaruar, ashtu qė pėrgatisnin kalorės tėrėsisht tė armatosur e tė aftė tė luftonte nė komandim tė pesėmijė ekixhėve tė numėrit ushtarak tė bataljoneve, pėr shembull nėse numri ushtarak i bataljoneve ishte njėmijė ekixhe atij i duhej tė merrte pjesė me njėqind kalorės. Ushtarėt pėrbėheshin nga kėmbėsorėt dhe kalorėsit, ashtu qė kėmbėsorėt qenė nėn komandėn e pashallarėve tė bataljonėve dhe flamurtarėve. Muhamed el Fatihu bėri spastrimin e gjithė punonjėsve tė vjetėr jo kompetentė dhe nė vendin e tyre vendosi kompetentė, dhe vendosi kompetencėn si kriter unik nė pėrzgjedhjen e burrave, ndihmėsave dhe shpurės sė tij. 8- Pėrkujdesja e tij pėrkundrejt ushtrisė dhe flotės detare: Epoka e Sulltanit Muhamed el Fatihu krahas forcės njerėzore tė ushtrisė dhe epėrsisė sė saj numerike u shqua me ngritjen e kampeve ushtarake tė shumta dhe larmishme. Ai ngriti fabrika ushtarake pėr pėrmbushjen e nevojave nė rroba, municione dhe mburoja tė ushtrisė si dhe fabrika pėr municionet dhe armėt. Ai ndėrtoi kala dhe kėshtjella nė pozicionet strategjike ushtarake, bėri formacione tė larmishme krejt tė pėrpikta dhe mirėstrukturuara kalorėsish, kėmbėsorėsh, artilerisė dhe ekipeve tė ndihmės qė furnizonin forcat luftarake me pajimet, ushqimet dhe tagjitė pėr hajvanėt si dhe sundukėt e municioneve deri nė fushėbetejė. Njė kategori e ushtarėve quhej “lagmaxhije-minues” roli i tė cilėve qe gėrmimet minuese dhe tunelet nėntokėsor gjatė rrethimit tė kalasė qė synohej tė ēlirohej, njė tjetėr kategori ishin ujėmbajtėsit detyrė e tė cilėve ishte furnizimi i ushtarėve me ujė. Universiteti ushtarak nė kohėn e El Fatihut progresoi ashtu qė filluan tė dilnin gjenerata tė njėpasnjėshme inxhinierėsh, mjekėsh, veterinerėsh, sinoptikanėsh dhe xhenierėsh. Ky Universitet e pajiste ushtrinė me dymijė specialist. El Fatihu meritoi qe historianėt t’a konsideronin themeluesin e flotės elitare detare osmane duke pėrfituar nė kėtė drejtim nga shtete qė kishin arritur nė nivele tė larta nė produktimin e flotave detare si Republika e Italisė, sidomos Venecia pėr t’u bėrė nga vendet mė tė mėdha detare asokohe. 9- Pėrkujdesja e tij pėrkundrejt drejtėsisė: Vendosja e drejtėsisė midis njerėzve qe prej detyrave tė sulltanėve, dhe Sulltan Muhamedi nė kėtė ēėshtje ishte sikurse parardhėsit e tij -qe shumė i angazhuar nė vendosjen e drejtėsisė nė rajonet e vendit tij, dhe qė tė bindej pėr kėtė, herė pas here dėrgonte ca priftėrinj tė krishterė tė vėrtiteshin dhe bredhnin anė mė anė tė shtetit, tė cilėve u jepte njė ferman tė shkruar ku sqaronte detyrėn e tyre dhe pushtetin e tyre tė plotė nė investigim, hetim dhe ekzaminim qė tė arrinin nė konkludimin se si po udhėhiqeshin politikisht ēėshtjet e shtetit dhe si po rridhte peshoja e drejtėsisė midis njerėzve nėpėr gjykata duke u dhėnė kėtyre tė dėrguarve lirinė e plotė nė kritikimin dhe regjistrimin e asaj qė shikonin tė cilėn mė pas e bartnin tek Sulltani. Raporti i kėtyre priftėrinjve krishterė gjithmonė bėnte armaturėn e mirėrrjedhjes sė gjykatave dhe ecjen e drejtėsisė drejtė dhe nė detaj midis njerėzve, pa tendenca dhe dallime. Sulltan el Fatihu kur dilte nė luftėrat e tij ngujohej nė disa vise dhe tendoste ēadrėn e tij qė t’i bėnte vetė qėndresė padrejtėsive dhe qė kush deshte prej njerėzve t’ia pėrcillte atij vetė ankesėn dhe padinė qė kishte. Nė veēanti el Fatihu u pėrkushtua pėr gjykatėsit qė merrnin kryesinė e gjyqėsorit dhe drejtėsidhėnies pėrfundimtare nė ēėshtjen e njerėzve, tė cilėt nuk mjaftonte tė ishin vetėm prej maestrave tė fikhut dhe sheriatit tė etiketuar me pastėrti dhe drejtėpeshim por duhej qė krahas kėsaj tė ishin objekt dashurie dhe vlerėsimi pėr tė tjerėt, teksa shteti u garantonte nevojat e tyre material ashtu qė t’i mbyllte rrugėt e joshjes dhe ryshfetit, duke ua zgjeruar atyre El Fatihu jetesėn nė kulm dhe duke e imunizuar prestigjin e tyre me njė gjendje tė respektuar imuniteti, lartimi dhe mbrojtje, ndėrkohė qė El Fatihu pėr kadiun (gjykatėsin) e korruptuar nuk kishte gjykim tjetėr veē vrasjes. Sulltan el Fatihu -pamvarėsisht preokupimit tė tij me xhihad dhe zgjerim territoresh- ndiqte me kujdes dhe interes gjithė sa ndodhte anėembanė shtetit tė tij, gjė nė tė cilėn i erdhi nė ndihmė ajo ēfarė i kish dhėnė dashamirėsia e Allahut prej zgjuarėsisė sė fortė, vėshtrimit tė mprehtė, memorjes ngulitėse dhe fizikut tė fuqishėm, dhe shumė shpesh zbriste natėn nėpėr rrugė dhe shtigje qė tė vetėhetonte gjendjen e njerėzve dhe tė dėgjonte direkt ankesat e tyre teksa pėr njohjen e situatės sė njerėzve e ndihmoi edhe aparati i sigurimit tė shtetit qė grumbullonte informacione dhe lajme lidhur me sulltanatin dhe qė ngriheshin tek Sulltani i cili angazhohej tė ishte vazhdimisht nė kontakt direkt me situatat e qytetarėve, me informimin rreth cėshtjeve tė tyre dhe prekjen e pėrfshirjen e anėve tė problemit mes individėve dhe grupeve. Vdekja e tij Sulltani Muhamed el Fatihu vdiq ditėn e 4 tė muajit Rabijul Euel viti 886 lunear qė korrespondon 2 shkurt Shubat viti 1481 diellor, nė njė moshė rreth 55 vjeēare, pasi udhėhoqi pėr 31 vjet. Ai u shpėtoi 14 tentativave vrasje, e pesėmbėdhjeta e tė cilave pati sukses, nė tė cilėn thuhet se doktori i tij qe atentatori qė kreu futjen e helmit nė ushqimin e tij. Me vdekjen e tij shtetet e krishtera evropiane u ngazėllyen pasi ai pėrbėnte pėr to rrezik. Pyetja qė parashtrojmė nė fundin e kėsaj biografie ėshtė: Mė primare ėshtė… martesa me vajzėn e tė njėjtit shtet, arabe apo tė huaj? E parashtrojmė kėtė pyetje pasi mėsuam se nėna e Muhamed el Fatihut ishte e krishterė, jomuslimane dhe kjo pyetje mė ėshtė bėrė kur gjendesha nė njė kuvend me ca shokė pėr t’u futur kėshtu nė diskutimin nėse mė primare ėshtė: Martesa me tė afėrmen apo tė largėtėn, me vajzėn e shtetit tėnd apo tė huajėn? Qe fat i mirė qė grupi qė po diskutonte ēėshtjen i posedonte tė gjitha kėto eksperienca, dikush i martuar me tė afėrme, tjetri me tė vendit tė tij, i treti poligamist me njė prej grave tė huaj dhe i katėrti i martuar me arabe nga njė vend tjetėr. Diskutimi qe i bukur dhe i pasur me informacion dhe realitete qė ndoshta nuk mund tė pikasen nga studimet dhe sondazhet. Kjo ēėshtje nė fakt na preokupoi shumė pasi ne nuk i dhamė zgjidhje kėsaj ēėshtje nė njė kuvendim tė vetėm, por unė nė vijim bėra kėrkime lidhur me tė pėr tė arritur nė disa realitete e qė janė: 1- Islami ėshtė fe mbarėbotėrore e hapur pėr tė gjithė dhe qė lejon martesėn me palėn tjetėr karshi disa standartesh dhe kushtesh. 2- Profeti -lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė- [ėshtė martuar me tė afėrme dhe vendase, ndėrsa e huaj qe vetėm njė Marija nga Koptėt (e Egjiptit).] 3- Origjina ėshtė qė martesa tė konkretizojė objektivat e saj qė janė dlirėsia, trashėgimi, ndėrtimi i familjes sė qėndrueshme dhe konkretizimi i ekuilibrit shpirtėror. 4- T’i jepet prioritet (me martesė) fetares dhe tė moralshmes, qoftė ajo e afėrme apo e largėt, qoftė vendase apo e huaj dhe edhe poseduesja e Librit (ēifutja ose e krishterja) duhet tė jetė e ruajtur, pra e dlirė dhe e pastėr. 5- Islami ka tėrhequr vėrejtje lidhur me atė se martesa me tė afėrmen mund tė shkaktojė sėmundje tė trashėgueshme tė vėrtetuara kėto edhe shkencėrisht, porse ai nuk e ka bėrė tė ndaluar martesėn me vajzat e vatanit tėnd. 6- Gjenden disa parime tė fikhut qė na ndihmojnė tė marrim vendim sikurse: (shtyrja e tė kėqijave ėshtė primare karshi thithjes sė tė mirave, interesit tė pėrgjithshėm i jepet prioritet karshi atij individual) gjė kjo qė e komandoi Umarin qė tė ndaloj muslimanėt tė martohen me tė huaja ndonėse kjo ėshtė e lejuar nė bazė. Tani pas kėtyre tė vėrtetave dhe duke parė tek studimet sociale dhe realiteti ku ne jetojmė ne bindemi pėr njė numėr principesh si nė vijim: - Martesa me njė vajzė vendase ėshtė mė primare se martesa me njė vajzė arabe (tė njė vendi prej viseve arabe). - Martesa me njė vajzė arabe ėshtė mė primare se me njė vajzė tė huaj. - Martesa me njė vajzė tė huaj muslimane ėshtė mė primare se me njė vajzė tė huaj poseduese tė Librit (ēifute apo tė krishterė). - Martesa me njė vajzė tė huaj poseduese tė Librit lindore ėshtė mė primare sesa me njė vajzė tė huaj poseduese tė Librit perėndimore. - Martesa me njė vajzė tė huaj poseduese tė Librit perėndimore duke jetuar me tė nė vatanin tėnd ėshtė mė primare se me njė vajzė tė huaj poseduese tė Librit perėndimore duke jetuar me tė nė shtetet e huaja. Kėto janė dhe principet e pėrftuara sipas prioriteteve pėr tė qenė njė parim i pėrgjithshėm, porse ēdo situatė i nėnshtrohet njė gjykimi tė veēantė duke ditur se rastet mė tė shumta tė martesave qė kanė ndodhur me tė huajat kanė qenė gjatė arsimimit tė tė rinjve nė Perėndim ose pėrgjatė kohės sė qėndrimit tė tė perėndimorėzuarve nė perėndim teksa ndonjėherė shtysa ka qenė pėr tė mos rėnė nė devijancė ose pėr tė marrė kombėsinė e vendit nė fjalė. Gjithashtu sa mė brenda rrethit tė martesės sė tė riut me vajzėn vendase aq mė i pėrafėrt ėshtė harmonizimi kulturor, edukativ dhe ambiental, gjėra kėto qė nxisin njė martesė tė suksesshme krahas pakėsimit tė pėrqindjes sė tė pamartuarave nė vetė atė vend. Kėshtu nė Arabi Saudite numri i tė pamartuarave ėshtė mėse 4 milion, e nėse do tė hapnim krejtėsisht derėn e martesės me tė huajėn atėherė do pėrballemi me njė problem tė madh shoqėror, gjė kjo qė ishte pikėrisht ajo ēfarė bėri Umari -Allahu qoftė i kėnaqur me tė- nė kohėn e tij. Dhe nėse do meditojmė nė martesėn e Profetit -paqja dhe lavdėrimi i Allahut qoftė mbi tė- do gjejmė se gratė e Profetit qė tė gjitha ishin prej Mekės, Medines dhe Gadishullit Arabik pėrveē njėrės qė qe Marija Koptase. Kjo vlen tė thuhet edhe pėr sahabėt. Ēėshtja ka nevojė pėr shumė detaje qė ndoshta shkrimi nė fjalė nuk i cek, por unė propozoj tė ndėrmerren fushata sensabilizuese nė shėrbim tė interesimit tė vajzave tona pėr bukurinė formale dhe atė thelbėsore (shpirtėrore), gjė qė kontribuon nė shtimin e martesės me vajzėn vendase. Pse jo duhen ligjėruar dhe nene ligjore pro kėsaj (dhe njerėzit i gjen nė fenė e mbretėrve tė tyre).

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Dy letra nga Beteja e Ēanakalasė
  Lexoni fjalėt e fundit qė i shkruan dėshmori Mehmed Tevfik prindėrve tė tij, i cili ishte plagos gjatė luftės nė Ēanakala. 02.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Pa dyshim se ata qė kanė dėgjuar apo lexuar pėr betejėn e Ēanakalasė e cila u zhvillua nė Luftėn Parė Botėrore gjatė viteve 1915-1916: 1) nė mes forcave detare angleze tė pėrkrahura edhe nga anijet franceze me gjithė ushtrinė dhe makinerinė luftarake tė fuqive aleate tė Antantės, tė cilėve me potencial njerėzor u arritėn ndihma me vullnetar edhe nga vende shumė tė largėta si Australia dhe Zelanda e Re, 2). nė njėrėn anė dhe, nga ushtria Osmane nė anėn tjetėr, pajtohen se kjo ishte njė operacion i jashtėzakonshėm e cila pėrfundoi me fitoren e ushtrisė Osmane, pėrkundėr viktimave tė mėdha nė tė dy anėt. Autori turk Mehmet Nijazi Ozdemir, nė veprėn e tij pėr Ēanakalanė thekson se pėrveē forcave detare dhe ato kėmbėsore turqit kishin humbė 210.000 njerėz, duke pėrfshi me mijėra kuadro intelektuale, 3). Sipas pėrqindjeve jo zyrtare viktima tė mėdha kishte nė mesin e mėsuesve, studentėve tė mjekėsisė, pėrgjithėsisht nga mesi i njerėzve tė arsimuar. 4). Kėtu duhet tė shtojmė se shifrat pėr viktimat e rėnė dhe ata tė plagosur nga literatura nė literaturė lėvizin, (plotėsim Sh. V.). Sipas njė versioni, kjo betejė u zhvillua me motivin qė Forcat e Antantės me ēdo kusht dėshironin dominimin dhe pushtimin e tyre nė Bosfor dhe Dardanele, qėllimi i tė cilėve ishte ta shtien Stambollin nėn kontrollin e vet, sipas skenarit tė pėrgatitur qė mė parė nga vetė fuqitė aleate tė Antantės pėr t'i ndarė territoret e mbetura tė ish Perandorisė sė fuqishme Osmane. Ndėrkaq nė versionin tjetėr theksohet se forcat Aleate pretendonin qė duke kontrolluar dhe kaluar nėpėr Ngushticėn e Dardaneleve, t'i ēonin ndihmė Rusisė me ē'gjė dėshironin ta parandalonin revolucionin famėkeq komunist, (bėhet fjalė pėr revolucionin e tetorit 1917, pl. SH. V.) Mirėpo informata tė shumta qė u plasohen lexuesve kohėve tė fundit nga literaturat e teorive tė konspiracionit dhe tė komploteve, versionin e dytė e hedhin poshtė, sepse revolucioni i tetorit i vitit 1917 nė Rusi sipas kėtyre ishte pėrgatitur nė njė shtet perėndimor dhe nga vetė njerėzit e perėndimit qė vepronin nga prapaskena e politikės ndėrkombėtare, tė cilėt veprojnė nė vazhdimėsi edhe tani dhe at mjaft aktiv. 5). Ka shumė shembuj tė panumėrta qė na tregojnė se fitorja e Ēanakalasė u arrit jo me forcėn e armėve, por me forcėn e besimit, tė ndihmuar nga Allahu i Madhėrishėm. Para se tė prezantojmė pjesė fragmentare tė dy letrave tė dėrguara nga beteja e Ēanakalasė prej dy ushtarakėve turk pak para se tė bien dėshmorė qė njėherė ėshtė edhe synimi i kėtij shkrimi, ne do t'i referohemi disa deklaratave tė njerėzve me ndikim dhe grada tė larta ushtarake qė kishin thėnė nė lidhje me ballafaqimet dhe pamjet e tyre nė kėtė betejė. "... Po, ėshtė e vėrtet se nuk mund tė ngadhėnjesh mbi shpirtin e njeriut. As njė ushtri tjetėr nė botė kaq gjatė nuk do tė mund tė qėndronte mbi kėmbėt e veta. Vetėm sot kemi hedhur mbi 1800 granata. Anijet tanė me muaj tė tėra i bombardojnė pozitat e tyre. Ēka kishte mundur njeriu mė tepėr me bė qė mė nė fund Turqit t'i largojė nga Allahu i tyre, i cili i mbron..." (Komandanti suprem i forcave aleate: gjenerali Jean Hamilton) ... "...Nuk mė ka rastis tė shoh ende asnjė popull sikurse ata (lexo turqit), tė cilėt duke u qeshur krah pėr krah shkojnė drejtė vdekjes..." (Komandanti i ushtrisė pestė osmane: mareshali Liman von Sanders). "Ne na mundi jo forca materiale e turqve, por forca moralo-shpirtėrore e tyre! Sepse atyre s'u pati mbetur as baruti pėr tė qėlluar! Kurse ne i vėzhguam forcat qė zbrisnin nga qielli!" (Komandanti anglez, historiani Hamilton i cili kishte marrė pjesė nė luftėn e Ēanakalasė). Me kėtė rast ėshtė interesant tė theksohen edhe deklaratat e ish ministrit anglez tė luftės Vinston Ēerēil, i cili gjerė atėherė ua kishte mbushur mendjen aleatėve, veēanėrisht qeverisė angleze qė lėkundej, pėr ta marrė vendimin e sulmit, duke u dhėnė garanci pas garancie duke iu shprehur atyre qė tė mos bėhen merak "se pikėrisht me ato rrobe marine qė kishte mbi trup do tė ulej mbi fronin e turqve", ndėrsa ishte nxjerrė para gjykatės pas disfatės, nė njė ēast kur ishte vėnė shumė ngushtė nga pyetjet e rėnda e qortuese tė trupit gjykues, bėrtiti kėshtu: "A nuk e kuptoni se nė Ēanakala ne luftuam jo me turqit, por me Zotin? Dhe, natyrisht qė do tė mundeshim!..." Tani i referohemi pjesės fragmentare tė letrės sė parė shkruar nėnės sė vet pak para se tė binte dėshmorė, nėnoficeri Mualim Hasan Et'hem: Nėna ime e nderuar! O nėnė e famshme turke, krenare qė ke lindur katėr ushtarė! Letrėn tėnde plot kėshilla e porosi e mora ndėrsa po rija nėn hijen e njė dardhe nė anė tė pėrroit qė kalon nėpėrmes njė lėndine tė gjelbėruar e tė bukur siē ėshtė fusha e Divrinės! Letra jote ma forcoi edhe njėherė mė shumė shpirtin e dehur mes blerimit tė natyrės. E kėndova dhe, sa mė shumė qė e kėndova, aq mė shumė mėsime mora! E kėndova prapė. Dhe u gėzova nga qė ndodhesha nė njė detyrė tė tillė! I hapa sytė dhe vėshtrova nė njė largėsi. Pėrkulja e dridhurave jeshile duke mos i bėrė dot qėndresės sė erės, m'u duk sikur ato po e pėrshėndesnin letrėn qė mė kishte ardhur nga nėna! Tė gjitha grunjėrat, tė gjitha tė mbjellat hepoheshin nga unė dhe mė uronin pėr letrėn qė mė kishte ardhur nga nėna! I ktheva pak sytė nė tė djathtė: drurėt e pishave madhėshtore nė shpatet e njė maje e tė bukur ma jepnin lajmin e gėzuar me gjuhėn e tyre tė veēantė! Ktheva vėshtrimin nga e majta: pėrroi qė rridhte me rrėmbim, mė buzėqeshte pse mė kishte ardhur letėr nga nėna, luante, shkumėzonte...E ngrita kokėn lartė dhe pashė nga gjethet e drurit nėn hijen e tė cilit po pushoja: tė gjethet, me vallet e tyre kėrkonin tė mė tregonin se merrnin pjesė nė gėzimin tim! Pashė nė njė degė tjetėr: njė bilbil mė gėzonte me zėrin e tij tė ėmbėl dhe, duke e hapur sqepin, kėrkonte tė mė tregonte se bashkohej me ndjenjat e mija! Mė dukej sikurse kėngėn e tij, bilbili u bėnte jehonė ndjenjave tė mija: "Le tė zemėrohet nėna pėr fatin tėnd, ē'tė bėjmė? E dhe ajo, po tė ishte burrė, do t'u merrte erė kėtyre luleve, do tė pinte nga ky qumėsht, do ta shihte sexhden e kėtyre tė mbjellave, do ta shqyrtonte rrjedhėn e vrullshme tė pėrroit dhe do t'i dėgjonte tingujt qė nxjerrė ai nga thellėsia e vet vetes!" Nė kėtė ēast, nė njėrėn anė tė kėtij ēairi nė ngjyrė jeshile tė thellė, janė radhė-radhė ushtarėt e mi qė lajnė teshat. Njė ushtar trim me zė daudian kėndon ezan ... Aman, o Zot! Ky zė hyjnor nė kėtė fushė, sikur vinte nga njė botė tjetėr, aq i bukur ishte! Bilbilat, madje heshtėn, tė mbjellat, madje e lanė pėrkundjen, pėrroi, madje, s'nxirrte mė zė. Ēdokush, ēdo gjė,tėrė qenia atė zė tė shenjtė dėgjonte! Ezani i nderuar mbaroi! Edhe unė mora njė abdes nga ai pėrrua dhe pastaj e falėm namazin sė bashku. U pėrgjunja mbi ato ēaire tė jeshilja tė bukura! I harrova tė gjitha krenaritė e kėsaj bote! I ngrita duart, i ngula sytė lartė, hapa gojėn dhe thash: "O Zot i tokės dhe qiejve! O Zoti i kėtij zogu qė cicėron, kėsaj deleje qė shėtit dhe blegėron, i kėtyre barėrave dhe tė mbjellave qė pėrkulen duke rėnė nė sexhde para Teje, i kėtyre maleve madhėshtorė! Ti na i dhe neve tė gjitha kėto! Prapė, neve na i le! Le tė na jenė tonat kėto vende tė bukura dhe kėto dhunti, le tė na pėrkasin neve qė tė shenjtėrojmė Ty dhe qė e vėrtetojmė madhėshtinė Tėnde! Allahu im i lartė! Tė gjitha dėshirat dhe lutjet e kėtyre ushtarėve heronj ua bėjnė tė njohur emrin tėnd tė lartė anglezėve dhe francezėve! Na e plotėso kėtė dėshirė tė shenjt dhe na i mprih bajonetat neve, ushtarėve qė tė lutemi ty nė njė vend tė tillė tė bukur e tė qetė si ky! Dhe ashtu siē i dėrmove gjerė tani armiqtė, shkatėrroi pėr fare!" Kėshtu u luta dhe pastaj u ngrita. Tashmė nuk mund tė pėrfytyrohej njeri i lumtur sa unė, i gėzuar sa unė! Nėna ime, edhe biri yt tjetėr, Halidi, ndodhet, si unė, nė njė vend tė bukur! Dasma s'bėhet vetėm! Dashtė Allahu e shkatėrrojmė armikun, kthehemi tek ti me fitore dhe pastaj e bėjmė dasmėn, apo jo! Nėna ime e mirė, mos na harro ne kur tė lutesh! Allahu qoftė i kėnaqur me ty! Yt bir, Hasan Et'hem. 6). Letra e dytė pėrmban fjalėt e fundit tė dėshmorit Mehmed Tevfik i cili ishte plagos gjatė luftės nė Ēanakala, nga njė plumb anglez, dhe ai para se tė vdiste e shkroi kėtė letėr: Tė dashur prindėr, Ju qė mė sollėt nė jetė dhe mė rritėt, Nė betejėn e tmerrshme tė Ariburnusė ku mora pjesė pėr herė tė parė, mė hyri njė plumb nga ana e majtė, por, lavdi Zotit, shpėtova. Por nga qė nuk kam shpresė se do tė shpėtoj i gjallė kėtej e tutje nga betejat ku do tė marrė pjesė, po ju shkruaj kėto radhė qė t'ju mbeten si kujtim prej meje! Lavdi Zotit qė mė lartėsoi mua gjerė nė kėtė gradė! Gjithashtu, qė si paracaktim hyjnor tė Tij, mė bėri ushtar! Edhe ju, si prindėr, mė rritėt e mė pėrgatitėt ashtu siē duhej pėr t'i shėrbyer vatanit dhe kombit tim! Ju mė prutė nė jetė dhe m'u bėtė frymėzim pėr gjithēka qė ka arritur dhe merituar! Lavdi tė pa kufi Zotit tė madh dhe falėnderime tė pafund juve, prindėr tė mi! Sot ėshtė dita pėr t'ia shpėrblyer kombit tim paratė qė mė ka dhėnė gjerė tani. Unė po pėrpiqem ta ēoj nė vend detyrėn e shenjtė ndaj vatanit! Po qe se arrij pozitėn e dėshmorit, do tė mendoj se jam robi mė i dashur i Allahut! Meqė jam ushtar, kjo mund tė mė ndodhė ēdo ēast! Tė dashur nėnė e baba! Dritėn e syve tė mi, gruan time Munever, si dhe tim bir, Nezihun e vogėl, po ia lė nė mbrojtje dhe kujdes nė fillim Zotit, pastaj juve! JU lutem tė bėni ē'ėshtė e mundur pėr ta! Dihet se nuk kemi pasuri, prandaj dhe nuk kėrkoj diēka jashtė mundėsive. Edhe sikur tė kėrkoja, do tė ishte e kotė! Letrėn e mbyllur qė ia kamė shkruar nuses, shokut tim tė jetės, ju lutem t'ia jepni nė dorė. Natyrisht qė do tė qajė dhe dėshpėrohet, prandaj ngushėllojeni dhe qetėsojeni. Kėshtu paska qenė vendimi i Allahut! Ju lutem t'i jepni rėndėsi defterit tė kėrkesave dhe borxheve tė mia qė e kam futur nė letrėn pėr time shoqe. Edhe borxhet qė mbanė nė mend si dhe qė i ka shėnuar nė defterin e saj Muneveri, janė tė vėrteta. Letra qė i kam shkruar Muneverit, ėshtė mė e gjatė e mė e gjėrė, prandaj pyeteni atė. Tė dashur nėnė e baba! Ndoshta, pa dashje, kam bėrė gabime ose kam lėnė shumė gjėra mangėt ndaj jush, prandaj, ju lutem tė mė falni e tė ma bėni hallall! Ju lutem tė mė jepni bekimin tuaj! Ndihmojeni time shoqe t'i vėrė nė rregull punėt Motėr e dashur, Lutfije! Ti e di se sa tė kam dashur! Kam dashur gjithmonė pėr ty tė bėjė gjithēka qė ka pasur mundėsi pėr tė bėrė, por ndoshta edhe ndaj teje kam lėnė gjėra mangėt, prandaj, tė lutem tė mė falėsh! Kėshtu paska qenė e shkruar prej Zotit! Ma bėjė hallall e mė beko! Edhe ti ndihmoji kunatės Munever dhe tėt nipi, Nezih! O tė afėrm dhe miq, tė gjithėve lamtumirė! Tė gjithėve ju lutem tė ma bėni hallall! Edhe unė jua kam bėrė hallall pėr gjithēka! Lamtumirė! Tė gjithėve po ju lė nė dorė tė Zotit! I qofshi amanet Allahut pėr jetė tė jetėve, tė dashur nėnė e baba!... Biri juaj, Mehmed Tevfik 7). Ja, pra, me anė tė kėtyre dy letrave dhe qė nuk janė vetėm dy por ka me qindra e qindra letra me pėrmbajtje dhe mesazhe edhe ma tė fuqishme, mund tė kuptojmė se fitorja e Ēanakalasė ishte njė fitore, njė dhuratė qė e kanė dhėnė heronjtė e tillė tė mėdhenj nė shkėmbim me gjėnė mė tė shtrenjtė tė kėsaj bote-jetėn, duke e pėrkushtuar veten e tyre nė lutje dhe devotshmėri tė sinqertė ndaj Krijuesit tė ēdo gjėje, Allahut xh.sh.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Halifeja El-Memun dhe fėmija
  Nga cilėsitė e e Memunit thuhet qė ai ishte i menēur, i vendosur, i ditur, i zgjuar, trim, dinte tė falė, mirėdashės dhe thuhet qė gjatė muajit tė Ramazanit ai e pėrfudonte leximin e Kuranit 33 herė. 02.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Sot do tė flasim mbi Memunin, i cili ėshtė njė nga personalitet e dalluar. Megjithėse ishte Halife, ai ishte dhe njė nga dijetarėt e njohur tė kohės sė tij. Pėr kėtė ne do tė diskutojmė rreth historisė sė tij si dijetar dhe nuk do diskutojmė rreth tij si politikan. Emri i tij ishte Abdullah ibnu Harun Reshid, pra djali i Halifes se njohur Harun Reshidit. Atė e thėrrisnin dhe me emrin Ebu Xhafer dhe i kishin vėnė nofkėn Memun (i besuar). Ai u lind nė vitin 170 hixhri dhe problemi shoqėror me tė cilin u pėrball ishte vdekja e nėnės sė tij. Kėshtu nė kėtė emision do tė flasim rreth fėmijės qė ka humbur nėnėn. Memunit i kishte vdekur e ėma gjatė kohės qė ishte lehonė. Kėshtu, ai u rrit pa nėnėn, kujdesin dhe dhembshurinė e saj. Kėtu lind njė pyetje: Nėse njė fėmijė rritet pa nėnėn, a do tė rritet normal? A mund tė bėhet i ditur dhe i dalluar? Shumica e studimeve perėndimore pohojnė qė tek kėta fėmijė do tė shfaqen probleme edukative. Dhe neve e mbėshtesim kėtė studim qė ka vėrtetuar qė tek kėta fėmijė shfaqen probleme psiqike. Megjithatė, historia e personazhit tonė, Halifeja Elmemun, edhe pse i kishte vdekur e ėma, ai u rrit i qetė shpirtėrisht dhe ishte i dalluar. Po kėshtu dhe profeti ynė Muhamedi a.s, i cili megjithėse i vdiq dhe atij nėna, u rrit pa probleme dhe ishte i dalluar. Kėshtu nėse studimet shkencore perėndimore arrijnė nė tė tilla rezultate, megjithėse ne i respektojmė dhe respektojmė konkluzionet e tyre, veēse duhet tė kemi parasysh se kėto studime dhe kėrkime janė bėrė nė njė ambient ku pėrgjegjėsia e edukimit tė fėmijėve ėshtė pėrgjegjėsi vetėm e prindėrve. Kurse tek ne nė sistemin islam, kemi qė nė edukimin e fėmijės nuk merr pjesė vetėm babai dhe nėna e tij, por merr pjesė dhe gjyshi me gjyshen, xhaxhai me tezen dhe e gjithė shoqėria. Madje dhe komshinjtė marrin pjesė nė edukimin e kėtij fėmije. Nėse ky fėmijė vepron diēka jo tė mirė dhe komshiu e shikon, ky i fundit ka tė drejtė ta ndalojė dhe ta kėshillojė se ē’farė ėshtė mė e mirė. Kjo qė pėrmendėm ėshtė njė nga mėnyrat e ndryshimit tė sė keqes nė shoqėritė tona islame. Kurse sot nė kohėn tonė nėse komshiu flet me fėmijėt, ka shumė mundėsi qė babai i fėmijės ti thotė:”Po ti ē’kėrkon nė kėtė mes, a nuk ėshtė fėmija im ky?!” Dhe kėtė lloj sjelljeje e kemi trashėguar nga kultura perėndimore. Por nė origjinė, ne jemi njė familje e vetme e madhe me gjithė ekzistencėn e familjes sė vogėl. Kėshtu nga jetėshkrimi i Memunit, shohim qė atij i vdiq nėna teksa ishte lehonė, por qė babai i tij menjėherė arriti ta plotėsojė kėtė mangėsi tė tij me anė tė njerėzve tė ditur dhe tė afėrmve tė tjerė. Nga cilėsitė e e Memunit thuhet qė ai ishte i menēur, i vendosur, i ditur, i zgjuar, trim, dinte tė falė, mirėdashės dhe thuhet qė gjatė muajit tė Ramazanit ai e pėrfudonte leximin e Kuranit 33 herė. Gjithmonė urdhėronte qė tė zbatohej drejtėsia. Ishte nga dijetarėt e fikut, madje nga mė tė diturit e kohės nė kėtė fushė. Shiheni se si njė fėmijė, megjithėse i pėrkėdhelur, i rritur nė pallatin mbretėror, pa kujdesin e nėnės sė tij, ai ishte shumė i dalluar. Kjo do tė thotė qė tė gjitha faktorėt shoqėrorė qė e shtynin drejt rrugės sė keqe ekzistonin, veēse ambjenti dhe edukimi i mirė qė morri, e bėnė tė jetė i dalluar dhe nga njerėzit e ditur. Ai, i mori dijet nga imam El-kisaij, kurse letėrsinė nga Jezidij. Gjatė sundimit tė tij, njihej nga dėshira pėr t’i stimuluar njerėzit e ditur dhe pėr t’i pasur pranė. Periudha e kalifatit tė tij zgjati njėzet vite e pesė muaj. Nga thėniet e tij ėshtė:”Njeriu fillimisht duhet tė tregohet i drejtė me njerėzit e tij mė tė afėrt dhe mė pas me tė tjerėt.” El-memuni ka histori tė bukura. Njė nga kėto ėshtė dhe ajo me mbretin romak i cili njė herė kishte dashur t’i ofrojė njė dhuratė tė bukur. Kėshtu i dėrgon El-memunit dyqind kafshė tė ngarkuara me misk (parfum) dhe dyqind tė tjera tė ngarkuara me lėkura nga mė tė shtrenjtat. Me t’i arritur El-memunit kjo ngarkesė u tha vartėsve:”Ia dyfishoni kėtė ngarkesė dhe ia dėrgoni mbretit romak qė ta kuptojė krenarinė dhe karakterin e muslimanit.” Siē pėrmendėm mė sipėr, ai u kushtonte njė kujdes tė veēantė njerėzve tė ditur dhe dijeve. Ne tė gjithė e dimė hartėn e tij tė njohur me emrin “harta e Memunit” e cila pėrmban globin tokėsor. Ai gjithashtu urdhėroi tė themelohej dhe “Shtėpia e urtėsisė” nė Bagdad dhe ishte kjo shtėpi qė ndėrmorri hapin e vizatimit tė hartės sė mėsipėrme. Pėrgjegjės tė kėsaj shtėpie Memuni caktoi dijetarin e njohur Havarizmin. Shtėpia e urtėsisė pėrbėhej nga disa departamente, ku njė departament merrej me kopjimin e dorėshkrimeve, njė tjetėr merrej me librat qė vinin nga Greqia dhe India dhe pėrktheheshin aty, njė tjetėr merrej me studimet e shkencave tė natyrės etj... Vetė Havarizmi nė hyrjen e librit tė tij tė Algjebrės pohon qė ideatori i kėtij libri ėshtė vetė Halifeja Memuni. Ishte hera e parė nė historinė e shkencės dhe civilizimeve qė shkruhej njė libėr nė fushėn e matematikės dhe idea dhe faktori shtytės ishin prej vetė Halifes Memunit. Ne po flasim rreth njė fėmijė qė ishte rritur pa nėnėn, megjithatė kur u rrit ai i shėrbeu njerėzimit si rrallė kush dhe u bė i ditur, Halife dhe luftėtar nė rrugė tė sė vėrtetės. Gjithashtu ai njihte mirė artin e komunikimit me tė tjerėt. Ai ishte njė gjeni dhe gjatė kohės sė tij solli ndryshime tė ralla. Tė gjitha kėto nė njė kohė qė ishte rritur pa kujdesin e nėnės. Vendin e rėndėsishėm qė zė nėna nė jetėn e secilit, askush nuk e zėvendėson dhe mohon. Njė herė, njė grua vajti tek dėrguari i Zotit dhe i tha:”Ky ėshtė djali im, barku im qe vendi ku u zhvillua, prehėri im ishte prehja e tij, gjiri im ishte ushqimi i tij. Tani burri im kėrkon tė ma marrė”…. Pra duket qė kishte mosmarrėveshje mes saj dhe burrit i cili kėrkonte ta mbajė fėmijėn pėr vete. Kjo grua u justifikua para profetit a.s me lodhjen dhe mundin qė kishte hequr gjatė shtatzanisė dhe mėkimit dhe pas gjithė kėsaj t’ia merrte burri?! Atėherė profeti a.s i tha:”E drejta jote pėr tė mbajtur fėmijėn ėshtė mė e madhe pėrderisa nuk martohesh” Nė kėtė thėnie profeti Muhamed a.s e vėrteton dhe njėherė pozitėn dhe vendin qė zė nėna nė jetėn e fėmijėve. Ne nuk mund tė bėjmė pa nėnat nė edukimin e fėmijėve, ajo ėshtė edukuesja e brezave. Por nė kėtė rast ne po flasim rreth njė rasti tė veēantė shoqėror ku njė fėmijė humb nėnėn. Pyetja qė lind nė kėtė rrethanė ėshtė: Njė fėmijė i tillė qė ka humbur nėnėn, a mund tė bėhet i ditur dhe lider? Pėrgjigja e kėsaj pyetje ėshtė: Po. Prej atyre qė e kanė arritur tė bėhen tė tillė me gjithėse kishin humbur nėnėn ėshtė profeti ynė Muhamedi a.s dhe personaliteti rreth tė cilit po flasim Halifeja Memun. Memuni gjithashtu dha njė kontribut tė veēantė dhe nė pėrparimin e shkencės sė astronomisė. Kėshtu, ai ishte i pari qė i kushtonte rėndėsi shkencės sė astronomisė. Veēsa pėrmendėm ai ishte i pari nė historinė e shkencės dhe civilizimit qė ndėrtoi njė stacion vrojtimi tė hapėsirės nė qytetin Shemasie. Gjithashtu ndėrtoi njė tė tillė dhe nė Damask. Memuni i dha njė shtytje fushės sė astronomisė dhe bėri qė muslimanėt mė pas tė dalloheshin nė kėtė fushė. Kjo pėr shkak tė lėvizjes shkencore tė cilėn e nxiste e kishte pėr zemėr. Njė fushė tjetėr tė cilėn e zhvilloi Memuni ishte dhe farmaceutika. Mė parė farmacistėt i shisnin ilaēet sipas recetave tė mjekut. Por ajo qė ndodhi ishte se farmacistėt filluan tė mashtronin njerėzit. Me qėllim qė ta ndalė kėtė fenomen Memuni futi sistemin e “Hisbes” dhe nė farmaci. Me kėtė u ndėrpre mashtrimi i farmacistėve dhe u sigurua cilėsia e ilaēeve. Akoma dhe sot nė Spanjė termi “Muhtesib” pėrdoret pėr personat e caktuar nga shteti pėr kontrollin e farmacive. Deri nė kėto momente nė tė cilat po regjistrojmė kėtė emision nė muaj tė Ramazanit tė vitit 2002 ky term pėrdoret nė Spanjė. Imagjinojeni qysh nė kohėn e Memunit. Pra njė fėmijė qė humb nėnėn, mund tė bėhet i ditur dhe i dalluar. Ne nuk themi qė kushdo qė humb nėnėn mund tė bėhet i tillė, por kjo varet nga edukimi dhe kushtet nė tė cilat rritet. Por ne u themi tė gjithė atyre prindėrve qė u vdes gruaja duke u lėnė fėmijė tė vegjėl, mos e humbisni shpresėn dhe tė thoni qė meqė mė vdiq gruaja fėmijėt do tė rriten pa pasur mundėsi tė bėhen dikush. Bėhu dhe ti si Harun Reshidi i cili ėshtė shembull qė tė mėson se si ta bėsh fėmijėn tė rrallė. Ai i caktoi djalit tė tij njė edukator tė mirė siē ishte Kisaij. Dhe ti o baba mund t’i caktosh djalit tėnd njė edukator tė mirė nėse ke pasuri. Kėtu mund tė lindė njė pyetje tjetėr: Nėse ėshtė e mundur qė burri ta zėvendėsojė nėnėn e vdekur tė fėmijėve me njė nėnė tjetėr, e cila mund tė jetė gruaja e dytė me tė cilėn martohet pas vdekjes sė gruas sė parė. A ėshtė e mundur qė kjo grua e dytė, tė luajė rolin e nėnės? Pėrgjigja e kėsaj pyetje ėshtė se do ishte gabim po tė thonim “po” dhe do ishte gabim gjithashtu po tė thonim “jo”. Pėrgjigja jepet sipas kushteve tė ēdokujt. Por kjo grua e dytė mund tė mbushė njė boshllėk tė madh nė edukimin e kėtyre fėmijėve. Ajo sigurisht qė mund tė edukojė fėmijė qė do tė jenė liderė dhe dijetarė, por dashuria dhe dhembshuria e saj nuk do tė jetė si e nėnės. Ajo mund tė jetė mė e mirė se nėna nė mėnyrėn se si planifikon, nė edukimin e fėmijvem, nė kulturėn e pėrgjithshme etj.. por kur vijmė tek dhembshuria dhe dashuria ndryshojnė gjėrat, megjithėse nė njohuritė e pėrgjithshme ajo mund tė jetė mė e mirė. Pėr kėtė para se tė pėrgjigjemi nėse gruaja e dytė e prindit mund tė luajė rolin e nėnės duhet tė kemi parasysh kėto qė pėrmendėm. Le t’i kthehemi pėrsėri historisė sė Memunit dhe themi qė ai hyri fuqishėm nė studimin e kėtyre shkencave dhe u shėrbeu nė mėnyrė tė rrallė. Atij, Zoti i kishte dhėnė dhunti dhe kishte njė kujtesė tė fuqishme. Kishte raste qė nė kuvende tė ndryshme mund tė pėrmendeshin gjatė bisedės njėqind thėnie tė Profetit a.s, ai ishte nė gjendje qė nė fund tė kuvendit ti pėrsėriste tė njėqind thėniet tė detajuara. Megjithėse mund t’i kishte dėgjuar pėr herė tė parė nė jetėn e tij. Mungesa e nėnės. Teksa flasim mbi dhembshurinė dhe ndjenjat e nėnės, shohim qė ditėt e sotme nė shumė vende islame nėna mungon. Kjo mungesė mund tė jetė formale dhe reale. Nėna mund tė jetė nėnpunėse dhe kjo ėshtė mungesė. Mund tė ketė vdekur dhe kjo ėshtė mungesė. Mund qė tė jetė divorcuar dhe kjo ėshtė mungesė. Ka nėna tė tilla qė janė tė pranishme me fėmijėt por nė tė njėjtėn kohė mungojnė, pasi gjithė proekupimi i saj janė shoqet dhe marrėdhėniet shoqėrore pa u kushtuar aspak rėndėsi fėmijėve. Prandaj kėtu lind njė pyetje e rėndėsishme: Cili nga kėto dy lloje mungese ka ndikim mė tė keq nė edukimin e fėmijėve, mungesa e vėrtetė apo formale? Cili ndikon mė shumė tek fėmijėt, mungesa e vėrtetė apo formalja? Ajo qė e prek mė shumė fėmijėn ėshtė mungesa formale e nėnės. Kjo, pasi nėse nėna vdes fėmija pregatitet shpirtėrisht qė nuk e ka mė nėnėn dhe fillon dhe mėsohet me njė jetė tė tillė. Por nėse fėmija e ndjen qė nėna ekziston, nė njė kohė qė ajo mungon dhe nuk e ndjen prezencėn e saj pranė, kėtu ndikimi ėshtė shumė i madh tek fėmija si shpirtėrisht ashtu dhe nė nivel edukativ dhe shoqėror. Pėr kėtė ne kėmbėngulim fort qė njė fėmije tė tillė i duhet kushtuar kujdes dhe mungesa e nėnės tė kompensohet me diēka tjetėr. Unė kam disa libra tė cilėt tė ndihmojnė rreth kėsaj ēėshtjeje. Njė libėr, autor i tė cilit ėshtė Beshir Salih Reshidi, ėshtė shumė i dobishėm. Ai gjendet nė libraritė tona kėtu nė Kuvajt dhe ėshtė botuar nga vetė autori i cili posedon njė shtėpi botimi. Titulli i librit ėshtė “Administrimi i vetes” dhe flet mbi mėnyrėn se si tė sillet njeriu me veten e ti dhe ta administrojė atė. Prandaj ky libėr ėshtė i dobishėm pėr atė person qė humbet nėnėn apo babanė, apo qoftė dhe pėr atė njeri qė dėshiron tė dijė si ta komandojė veten, si t’i zhvillojė aftėsitė e tij dhe si t’i shfrytėzojė ato nė jetėn e tij tė pėrditshme. Njė libėr qė flet rreth tė njėjtės temė mbi tė cilėn po flasim sot, ėshtė dhe libri “Komandimi i vetes dhe administrimi i saj” i dok. Nusejbe Abdul Azis Elmutava, libėr i cili ėshtė botuar nga komiteti “Ndihmoje vėllanė tėnd musliman kudo qoftė” me qendėr nė Kuvajt. Ai ėshtė libėr i njė serie librash qė pėrbėhet nga 25 volume, tė cilat pėrbėjnė njė metodė edukative tė plotė. Kėto ishin mostra tė disa librave qė flasin rreth temės tonė. Veē kėtyre librave ka dhe tė tjerė tė cilėt ju i dini dhe i lexoni ēdo ditė. Gjithashtu ka dhe faqe interneti tė cilat japin udhėzime pėr prindėrit se si ti edukojnė fėmijėt nė rast tė mungesės sė nėnės dhe si plotėsojnė boshllėkun qė ndjen fėmija. Megjithėse ky boshllėk nuk mund tė mbushet dhe kompensohet, por tė paktėn mund tė lehtėsohet. Kėto faqe mund tė ndihmojnė kėdo qė ka tė tilla probleme. Kurse libri tjetėr ėshtė njė libėr i librarisė “Xherir” kėtu nė Kuvajt dhe titulli i tij ėshtė “Si tė rritėsh njė fėmijė qė tė ketė inteligjencė emocionale”. Ai ėshtė udhėzues pėr prindėrit dhe ėshtė shkruar nga Lorenc. Ai flet se si prindėrit ta shfrytėzojnė inteligjencėn emocionale tė fėmijės qysh nė vegjėli dhe si ta zhvillojnė kėtė zgjuarsi. Sidoqė tė jetė kėto studime dhe tė tjera mund t’i ndihmojnė prindėrit nė rastin e mungesės sė nėnės ose tė babait ose vdekjes sė njėrit prej tyre se si ti edukojnė fėmijėt. E pėrsėrisim dhe njė herė qė nė edukatėn islame ka mė shumė se njė palė, ku hyjnė gjyshi dhe gjyshja, halla, tezja etj….kjo me qėllim qė tė mbushin boshllėkun e lėnė bosh nga e ėma. Vetė Halifeja El-memun ishte njė personalitet i rrallė, megjithėse ishte rritur nė njė ambjent ku i mungonte nėna. Sot perėndimi vuan shumė nga ky problem, nėna prezente dhe nė mungesė ose nėna qė mungon formalisht. Pėr kėtė unė kam gjetur njė studim nė perėndim ose mė saktė nė Francė. Sipas kėtij studimi ėshtė zbuluar se nė Francė ka shtatė milionė qen – mund tė ēuditeni nga ky studim – nė njė kohė ku popullsia e Francės arrin 52 milionė. Pra nė 52 milionė njerėz ka shtatė milionė qenė. Gjithashtu studimi pohon qė: Sot nuk ėshtė e ēuditshme nė Paris qė tė shohėsh njerėz qė hanė nė njė tavolinė me qenin e tyre. Kur u pyetėn doktorin nė institutin pėr kujdesin e kafshėve, se cili ishte shkaku qė francezėt i trajtonin qentė njėlloj siē trajtojnė veten, ata u pėrgjigjėn: Kjo pėr shkak se ata nuk gjejnė dikė qė ta duan nga njerėzit. Kjo ishte njė pyetje e vėshtirė dhe pėrgjigja ishtė akoma mė e vėshtirė dhe e rrezikshme. Vallė ku i kanė kėto njerėz nėnat e tyre? Ku i kanė baballarėt? Pėr kėtė nė kohėt tona po rriten breza qė nuk kanė lidhje me nėnėn, megjithėse ajo ekziston. Por lidhjet mes kėtij fėmije dhe nėnės dhe babait janė shkėputur. Nė njė shoqėri si Franca, ku siē thamė mė lart popullsia arrin nė 52 milionė dhe nė mes tyre jetojnė 7 milionė qenė ėshtė diēka shqetėsuese. Kėta njerėz zėnė si miq dhe shokė qentė me qėllim qė tė plotėsojnė njė nevojė shpirtėrore. Ata kanė nevojė pėr ngrohtėsi, dhembshuri dhe tė duan dhe tė duhen. Tė gjitha sa pėrmendėm, e kanė burimin nga nėna. Ajo ėshtė burimi i dhembshurisė, prej saj e mėsojmė dhembshurinė dhe mėshirėn. Nėse i biri do sillej ashpėr ndaj saj gjatė gjithė jetės, ajo e fal nė fund tė jetės sė saj. Nėna nuk e njeh zemėrimin dhe hakmarrjen ndaj fėmijės saj. Zemra e saj ėshtė zemra e vetme qė nuk e njeh hakmarrjen nė kėtė botė. Termi hakmarrje nuk ekziston nė zemrėn e saj. Fenomene tė tilla nė Francė dhe gjetkė shprehin ndjenja dhe nevoja shpirtėrore. Nė kėtė temė po flasim rreth fėmijės qė rritet nė njė kohė qė i ka vdekur nėna. Nėse diēka e tillė do tė ishte nė perėndim do tė pėrbėnte problem tė madh. Diēka e tillė ėshtė problem dhe nė shoqėrinė islame, por qė mund tė kalohet mė kollaj me anė tė sistemit shoqėror me tė cilin karakterizohet ai dhe me edukimin shoqėror. Ėshtė kjo ajo qė ndodhi me vetė Memunin. Nėse do vėrenim me kujdes cilėsitė e Memunit, do tė shohim qė ishte i mėnēur, i vendosur, i shkathėt, trim, zemėrgjėrė dhe njeri qė e donte tė mirėn. Veē kėsaj ishte i ditur dhe njihte mirė jurisprudencėn islame. Vallė si kishte arritur qė tė pėrfitonte cilėsi tė tilla? Dėgjoni me vėmendje tė dashur vėllezėr dhe motra se pyetje tė tilla janė shumė tė rėndėsishme. Ne dhe tė gjithė ata qė lexojnė nė biografitė dhe historitė e personaliteteve, ėshtė mirė qė ta lexojmė historinė duke nxjerrė mėsime prej saj. Po tė shohim nė trashėgiminė islame, botimet qė zėnė vendin mė tė madh janė botimet nė fushėn e historisė. Ata zėnė vendin mė tė madh nė tė gjitha dorėshkrimet dhe librat e botuar dhe tė shtypur. Libra tė historisė ne kemi mė shumė se librat e fikut, jurisprudencės islame. Nė libraritė tona libra historie kemi mė shumė se libra tė logjikės. Kemi libra tė historisė mė shumė se libra nė fushėn e gjeografisė etj…Kėshtu nė gjithė civilizimin islam librat qė zėnė vend mė tė madh nė librari janė ato tė historisė. Kjo na bėn tė mendojmė se si tė pėrfitojmė prej kėtyre librave? Si t’i nxjerrim margaritarėt qė mbajnė nė vetvete kėto libra tė cilėt i ka mbuluar pluhuri dhe janė lėnė pasdore? Sot, po tė studiosh dhe tė specializohesh nė fushėn e historisė do tė dėgjosh nga prindėrit fjalė tė tilla: Ti po humb kohėn kot o biri im. Ēfarė do tė pėrfitosh nga historia? As jetesėn nuk e siguron dot pasi nuk ke rrogė tė lartė. Por ky prind ka harruar qė bėrja e historisė dhe ndryshimi i historisė vjen mė parė nga studimi i historisė. Pėr kėtė ajo ėshtė njė fushė e rėndėsishme. Po tė shohim njė e treta e Kuranit ėshtė me tregime, tė cilat nuk janė gjė tjetėr veēse histori. Nėse njė e treta e Kuranit ėshtė histori, kjo do tė thotė qė historia ėshtė e rėndėsishme. Nėse do e lexonim historinė siē duhej duke nxjerrė dobi dhe pėrvojė nė ēėshtjet shoqėrore dhe edukative do tė pėrfitonim shumė. Ėshtė kjo ajo qė po bėjmė me kėtė cikėl emisionesh nė “shtėpitė e dijetarėve”ku mundohemi t’i nxjerrim nė dritė kėto perla. Nė njė rast si ky i Memunit, vallė sa dobi kemi pėrfituar teksa e treguam kėtė histori pasi e studiuam mirė dhe analizuam ēdo pikė tė saj? Kjo bėhet me qėllim qė kėto dobi dhe pėrvoja, t’i marrim dhe t’i praktikojmė nė jetėn tonė tė pėrditshme me qėllim qė tė dijmė si t’i pregatisim fėmijėt tanė pėr tė qenė brezi i ardhėshėm dhe tė jenė tė ditur. Memuni ishte i pari qė ndėrtoi stacion pėr vrojtime nė hapėsirė. Ishte i pari qė nxiti pėr tė shkruar nė fushėn e matematikės. Tė gjitha kėto, i pari qė, i pari qė … janė tregues qė ai ishte iniciator dhe njė gjeni i rrallė. Kėto i kishte arritur megjithėse ishte rritur nė njė shtėpi ku i mungonte nėna e cila i kishe vdekur gjatė lehonisė. Ėshtė e ditur nė islam qė gruaja qė vdes gjatė lehonisė konsiderohet dėshmore siē thotė dhe profeti a.s:”Lehona ėshtė dėshmore”. Megjithėse i vdiqe ėma, babai i tij Harun Reshidi pėrdori menjėherė njė plan emergjence pėr edukimin e djalit tė tij. Kėshtu ai vendosi strategji edukative afatgjatė se si mund tė bėhet ky fėmijė njeri i ditur dhe ēfarė i duhet qė tė jetė dhe udhėheqės i umetit. Megjithėse ai u rrit pa kujdesin e nėnės, ai u bė Halife dhe udhėhoqi vendin pėr njėzet vite e pesė muaj dhe ishin vite tė mbushura me sukses pėr shkak tė rezultateve qė arriti. Prandaj themi qė me histori tė tilla mund tė mėsojmė se si tė nisim rrugėn e suksesit. Nė temėn e ardhshme do tė flasim mbi njė personalitet tjetėr qė ėshtė Maruf El-kerhi. Ai do tė jetė heroi i historisė sė ardhshme dhe historia e tij ėshtė tepėr e habitshme pasi ai lindi dhe u rrit me prindėr tė krishterė. Nė moshėn shtatė vjeēare ai pranon islamin dhe bėhet shkak qė dhe prindėrit e tij tė pranojnė islamin. Nė temėn e ardhshme do tė flasim pėr njė ambjent tė tillė shoqėror dhe se si mund tė nxirret njė i ditur dhe lider nga njė ambjent i tillė. Nė fund jemi tė gėzuar qė jemi nė kontakt gjithmonė sė bashku. Lus Zotin qė tė na japė ne dhe juve sukses. Derisa tė bėhet lumturia tradita e jonė u pėrshėndes me pėrshėndtjen: Paqja qoftė mbi ju.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Ebu Hanife dhe fėmija i vetėm
  Imam Ebu Hanife siē e dini ka qenė fėmijė i vetėm i dy prindėrve tė tij dhe kjo ėshtė njė situatė shoqėrore e veēantė. Ndoshta shumė nga familjet muslimane sot mund tė pėrjetojnė njė situatė tė tillė. 02.11.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Sot do tė flasim rreth imam Ebu Hanifes dhe do tė studiojmė eksperiencėn e tij edukative dhe shoqėrore. Imam Ebu Hanife siē e dini ka qenė fėmijė i vetėm i dy prindėrve tė tij dhe kjo ėshtė njė situatė shoqėrore e veēantė. Ndoshta shumė nga familjet muslimane sot mund tė pėrjetojnė njė situatė tė tillė. Kush ėshtė Ebu Hanife? Tani le tė krijojmė njė ide tė pėrgjithshme rreth Imam Ebu Hanifes. Emri i tij i vėrtetė ėshtė Numan ibnu Thabit El-muzban. Babai i tij Thabit, ėshtė takuar me shokėt e profetit Muhamed a.s. Gjithashtu thuhet qė edhe vetė Ebu Hanife, kur ishte gjashtėmbėdhjetė vjeē dhe shkoi nė haxh me babanė e tij, u takua me njė sahabi i cili e kishte parė Profetin a.s. Sido qė tė jetė, ajo qė dihet mirė ėshtė se vetė babai i tij ishte takuar me shokėt e Profetit a.s. Babai i tij Thabiti, e kishte pranuar islamin nė kohėn e Umer ibnul Hatabit. Numani (Imam Ebu Hanife) u lind nė vitin 80 hixhri. A e dini se nė ē’qytet u lind ai? U lind nė Kabul. Nė atė qė sot njihet me emrin Afganistan. Kėshtu Imam Ebu Hanife u lind nė Kabul nė Afganistan, por qė mė pas ai udhėtoi shumė duke kėrkuar dije derisa nė fund u vendos nė Bagdad tė Irakut. Kurse nė Kufe ai filloi rrugėn e dijes dhe edukimit, sidomos pasi hyri nė kontakt dhe me dijetarin e njohur Shabij Zoti e mėshiroftė. Ai e vazhdoi kėtė rrugė derisa u bė njė nga dijetarėt (fakih) mė tė shquar tė umetit musliman. Ai themeloi medh-hebin e tij, tė cilin e pasuroi dhe e bėri tė veēantė. Siē thuhet nė librat e historisė, babai i Imam Ebu Hanifes kishte pranuar islamin nė kohėn e Umerit dhe kishte takuar dhe shokė tė Profetit a.s. Ai ishte takuar dhe me Ali ibnu Ebi Talib i cili ishte lutur qė Zoti t’i japė bereqet nė pasardhėsit e tij. Ndoshta vetė Imam Ebu Hanife erdhi si pasojė e asaj lutjeje tė Aliut r.a. Si fillim, Imam Ebu Hanife filloi tė mėsojė lėndėn e Usulit. Ai tregonte njė interes tė veēantė pėr tė dialoguar me ateistėt dhe ata qė nuk besonin nė ekzistencėn e Zotit. Pėr kėtė, argumentet logjika, forca bindėse dhe elokuenca e tij ishin tepėr tė fuqishme. Nėna dhe babai i tij qė kur ishte i vogėl i kushtonin rėndėsi zhvillimit tė dijeve dhe kulturės tek djali i tyre. Ai qė lexon kėrkimet dhe studimet perėndimore do gjejė qė kėto studime pohojnė qė njė fėmijė e vetėm, vuan nga shumė sėmundje psikologjike. Ka shumė sjellje negative qė njė fėmijė i vetėm i fiton dhe ekzistojnė tek ai. Ato thonė qė njė fėmijė i vetėm qė nuk ka vėllezėr dhe motra, personaliteti i tij do tė jetė mė shumė serioz dhe gjithmonė do jetė i mbyllur nė vetvete. Ditėn e parė qė do tė shkojė nė shkollė, nuk pėrzihet me fėmijėt e tjerė dhe nuk bashkėpunon me ta. Shpirti social nuk ekziston tek ai dhe tė gjitha kėto pėr shkak se ai ėshtė rritur i vetėm. Kėtė e thonė studimet perėndimore dhe tė huaja. Tė njėjtėn gjė pohojnė dhe disa nga studimet nė botėn arabe ku thonė qė fėmija i vetėm ėshtė inatēi, nuk dėgjon dhe nuk bindet, kėmbėngul nė tė tijėn gjithmonė, disa prej tyre vuajnė nga depresioni dhe tė tjerė nga stresi. Kjo ėshtė ajo qė thonė studimet dhe kėrkimet. Kurse unė dua tė ndalem pak tek kėta rezultate. A ėshtė e vėrtetė qė fėmija i vetėm jeton nė njė gjendje tė tillė? Po vetė Imam Ebu Hanife, a vuante nga kėto sėmundje psiqike? A vuante nga depresioni dhe stresi? Ai ishte i tillė qė nuk e pranonte mendimin e kundėrshtarit edhe nėse ishte mendim i drejtė? Unė do tė pėrmend njė histori nga historitė e Imam Ebu Hanifes i cili njihet pėr dialogjet me ateistėt dhe mohuesit e ekzistencės sė Zotit. Njė ditė nė Bagdad, Imam Ebu Hanife ishte duke dialoguar me njė ateist. Imam Ebu Hanife dėshironte tė vėrtetojė qė Zoti ekziston, kurse ateisti dėshironte tė vėrtetojė qė Zoti nuk ekziston. Kėtė dialog e dėgjonte njė grup njerėzish. Dialogu vazhdoi pėr kohė tė gjatė dhe u zhvillua nė disa seanca. Imam Ebu Hanife i paraqiste argumente, fakte dhe prova rreth ekzistencės sė Zotit. Nė anėn tjetėr ateisti i paraqiste argumentet e tij qė Zoti nuk ekziston. Nė ditėn e tretė del nė pah zgjuarsia, gjenialiteti i Imam Ebu Hanifes dhe vizioni i tij pėr tė vėrtetėn. Nėse e shihte qė e drejta dhe e vėrteta ėshtė me kundėrshtarin e pranonte. Ky ishte qėndrimi i tė gjithė njerėzve tė ditur. Kėshtu Imam Ebu Hanife nė fund i tha kundėrshtarit ateist:”Unė kam njė mendim tjetėr. Ne kemi dy apo tre ditė qė dialogojmė me njėri-tjetrin, ēfarė mendon qė nesėr tė jetė dita vendimtare dhe ose unė tė besoj qė Zoti nuk ekziston dhe ose ti tė besosh qė Zoti ekziston?” Kėshtu nesėr nė orėn njė nė drekė tė takohemi nė kėtė vend dhe tė dialogojmė. Tė dy palėt ranė dakort. Tė nesėrmen nė orarin e caktuar, Imam Ebu Hanife me qėllim u vonua njė orė. Kur hyri, ateisti i tha:”Ne e lamė qė tė takoheshim nė filan orė, kurse ti u vonove. Kjo do tė thotė qė unė jam fituesi i kėtij dialogu dhe faktet flasin pėr mua. Imam Ebu Hanife i tha:”Unė jam me ty qė faktet flasin pėr ty, por dėgjoje shkakun se pėrse u vonova.” “Pa hė – i tha ateisti – cili ėshtė shkaku qė u vonove?” Imam Ebu Hanife i tha: “Pėr Zotin tek po prisja njė varkė qė tė mė nxirrte nė bregun tjetėr nė brigjet e lumit Tiger, papritur pashė njė ēekiē, gozhda dhe dėrrasa qė fluturuan nė qiell. Mė pas dėrrasat ranė mbi ujin e lumit, ēekiēi i merrte gozhdat dhe mbėrthente me ta dėrrasat, duke formuar pas pak njė varkė. Mė pas pashė njė pėlhurė qė fluturoi nė qiell, ra mbi varkė ku u ngjit pas njė dėrrase tė gjatė dhe kėshtu formoi velat. Unė hypa nė kėtė varkė, kalova lumin dhe erdha tani kėtu para teje dhe tė kėrkoj tė falur pėr vonesėn.” Ateisti i habitur i tha:“Ti dėshiron prej meje tė besoj qė njė dėrrasė fluturon bashkė me ēekiēin dhe gozhdėt dhe se ēekiēi i mbėrthen gozhdėt nė dėrrasa duke formuar njė varkė?! Mos mė kujton tė ēmendur dhe dėshiron prej meje ta besoj?!” Imam Ebu Hanife ia ktheu:”Po ti a dėshiron prej meje tė besoj qė njė hėnė dritėplotė nė qiell, njė diell i vendosur nė hapėsirė, yje dhe galaktika, tokė dhe qiell janė krijuar pa dikė qė ėshtė i ditur, rregullator dhe krijues i kėtyre krijesave?!” Ateisti nė ēast mbeti i shtangur dhe filloi tė mendojė. Mė pas ai pranoi islamin dhe tha: “Dėshmoj qė ekziston njė Zot pėr kėtė gjithėsi” dhe u bė musliman. Ajo qė na intereson nga kjo histori ėshtė se Imam Ebu Hanife nuk vuante nga strese, depresione dhe shqetėsime tė tjera psiqike. Njė herė unė u takova me njė doktor nė filozofi. Ai menjėherė filloi tė filozofojė dhe tė thotė qė dijetarėt e umetit tonė kanė vuajtur nga sėmundje psiqike. Unė i thashė:”O doktor, ne kemi shembuj si Imam Ebu Hanife qė megjithėse ishte fėmijė i vetėm nuk vuante nga kėto sėmundje qė thua. Dhe kjo ėshtė ajo qė e dallon edukimin islam nga edukimi perėndimor.” Kur mund tė ndodhė qė djali im i vetėm, tė vuajė nga sėmundje si depresioni, vetėmbyllja, kokėfortėsia, nuk pėrzihet me njerėzit dhe nuk ėshtė shoqėror? Kur mund tė ndodhė kjo? Kjo ndodh vetėm nėse edukimi i tij ėshtė edukim perėndimor. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė shumica e familjeve tė muslimanėve sot e praktikojnė kėtė lloj edukimi. Kėshtu, fėmija i vetėm rritet duke gėzuar liri tė plotė, pa ndėrhyrjen e babait dhe tė nėnės nė jetėn e tij. Ky fėmijė rritet dhe edukohet me programet e ndryshme televizive, ose kėrkuar nė botėn e pafundme tė internetit. Edhe unė qė kam pesė motra, sikur tė jetoja dhe tė edukohesha nė kėtė formė, do tė vuaja nga probleme psiqike. Kurse edukata islame ėshtė plotėsisht ndryshe o vėllezėr dhe o motra. Imam Ebu Hanife nuk u rrit dhe u edukua i vetėm, edhe pse ishte fėmijė i vetėm. Misioni i edukimit nė islam nuk i pėrket vetėm nėnės dhe babait, por i pėrket dhe xhaxhait, gjyshit dhe gjithė shoqėrisė. Kjo tregon qė nė njė shoqėri tė tillė ka unitet shoqėror. Po, ai ėshtė i vetėm nė shtėpi, por jeton nė njė shoqėri tė pėrsosur dhe tė plotė. Dhe kjo ėshtė e veēanta e edukimit islam nga ai perėndimor. Kjo ishte pika e parė. Kurse pika e dytė ėshtė se edukimi islam, ka dhe fenė nė pėrmbajten e tij. Nėse fėmija rritet me ndjenjėn e fesė dhe lidhjet e fuqishme me Zotin, nuk ka si tė ndihet i vetėm, pasi e ndjen qė ka njė Zot qė e ngushėllon, qė ka njė Zot qė e pėrkrah dhe i jep forcė. Kėshtu ai nuk ka pėrse tė mėrzitet nga jeta, pasi Zotin e ka gjithmonė. Gjithashtu ai nuk ndihet as i dobėt, pasi forcėn e tij e merr nga fuqia e Zotit. Kėshtu thėnia:”Me mua ėshtė Zoti im i cili do mė udhėzojė” ėshtė njė fjalė qė e tha Musai a.s i cili ndihej i vetėm nė ato momente krize. Por ekzistenca e Zotit e bėri tė ndjejė qė nuk ėshtė i vetėm. Pėr kėtė megjithėse Imam Ebu Hanife nė ēertifikatėn e lindjes sė tij ėshtė shkruar qė ėshtė fėmijė i vetėm, por nga ana edukative dhe shoqėrore ai pėrkundrazi ėshtė person gjeni dhe i dalluar. Libri qė kam lexuar kohėt e fundit, ėshtė njė libėr qė pėrshkruan historinė e Adhamijes nė Irak, qytetin e Imam Ebu Hanifes. Autori i kėtij libri ėshtė Velid El’adhamij dhe ėshtė libėr me shume vlera. Ai flet mbi historinė e Adhamijes si qytet dhe gjėja tjetėr e bukur ėshtė se flet mbi varrezėn nė tė cilėn u varros Imam Ebu Hanife. Imam Ebu Hanife vdiq nė vitin 150 hixhri dhe u varros nė varrezėn me emėr Hajzeran. Autori i librit thotė qė nė vitin 150 hixhri vdiq Imami i madh Ebu Hanife Numan ibnu Thabit El-kufij dhe u varros nė anėn lindore tė Bagdadit. Duke pasur parasysh pozitėn shoqėrore dhe si dijetar, kolegėt e tij dijetarė dhe nxėnėsit e tij shkonin dhe e vizitonin tek varri. Varreza ku u varros Imam Ebu Hanife u quajt varreza Hajzeran, pasi ėshtė varreza nė tė cilėn janė varrosur dijetarėt mė tė njohur. Aty ėshtė varrosur Imam Ebu Hanife, ėshtė varrosur Muhamed ibnu Is’hak qė ėshtė i njohur nga tė gjithė pėr biografinė e Profetit a.s, ėshtė varrosur aty edhe El-hajzerani e cila ėshtė nėna e Harun Reshidit. Kėshtu varreza e morri emrin Hajzeran pas varrosjes nė tė, tė nėnės sė Harun Reshidit. Imam Ebu Hanife pasi kishte vdekur, njėzet ditė mė pas njerėzit dhe nxėnėsit e tij shkonin ēdo ditė duke e lutur Zotin pėr tė. Kjo ishte njė histori shumė e shkurtėr rreth Imam Ebu Hanifes. Pėr kėtė ne flasim rreth fėmijės sė vetėm dhe vazhdojmė tė theksojmė qė njė fėmijė i vetėm nė shtėpi me tė vėrtetė qė ėshtė i vetėm, por kjo nuk ėshtė mangėsi shoqėrore pėr tė. Nė fillim tė emisionit folėm rreth fėmijės sė vetėm dhe rreth Imam Ebu Hanifes. Unė kam disa studime siē e pėrmenda dhe mė sipėr, ku njė prej tyre ėshtė “Nel”. Ajo ka shkruar nė studimin e saj rreth fėmijėve tė cilėt janė tė vetėm dhe nuk kanė as vėllezėr tė tjerė dhe as motra. Ajo e quan njė fėmijė tė tillė “fėmija problematik” dhe thotė qė fėmija i vetėm ėshtė shumė xheloz, egoist, mendon vetėm pėr vete, mbėshtetet tek tė mėdhenjtė pėr ēdo gjė, ėshtė armiqėsor, kėrkon tė dominojė ai gjithmonė, i pėlqejnė zėnkat etj… Me kėto ajo nuk lė gjė pa thėnė pėr fėmijėn e vetėm. Me kėto qė thotė ajo, ēdo baba dhe nėnė qė kanė vetėm njė fėmijė do tė jetonin nė gjendje ankthi. Pėr kėtė unė dua t’ju kujtoj atė qė thamė mė sipėr mbi ndryshimin mes edukimit nė islam dhe edukimit nė perėndim. Le tė biem dakord qė babai dhe nėna e njė fėmije tė vetėm jetojnė tė shqetėsuar rreth tij. Kush do e ngushėllojė? Kush do tė luajė me tė, sidomos kur gjendet nė shtėpi? Atij i duhet tė flasė me veten ose me mė tė mėdhenjtė. Kjo shkakton strese tek fėmija i vetėm dhe e bėn atė qė t’i japė rėndėsi vetėm vetes. Kudo qė tė lėvizė nė shtėpi, ai kėrkon qė ta shohin tė gjithė njerėzit. Nėna, babai, halla, gjyshja, tezja etj… kėrkon qė ta shohin tė gjithė dhe tė jetė numri njė nė shtėpi dhe nė shoqėri. Ai gjithmonė jeton duke u krekosur dhe duke e parė veten mė tė madh se ē’ėshtė. Kjo na nxit pėr tė studiuar rreth kėsaj dukurie dhe mė shumė. Le tė kalojmė nė njė pikė tjetėr: A ka fėmija i vetėm gjėra pozitive? Po negative?Sigurisht qė ka gjėra negative. Njė fėmijė i vetėm ka gjashtė gjėra pozitive dhe gjashtė negative. Gjėja e parė pozitive tek njė fėmijė i vetėm ėshtė se ai ndjen kėnaqėsi gjithmonė kur ėshtė nė shoqėrinė e prindėrve tė tij. Kur dikush ka pesė apo gjashtė fėmijė asnjė prej tyre nuk e ndjen veten tė veēantė tek prindėrit. Kurse fėmija i vetėm e ndjen qė ėshtė i veēantė. Ai ėshtė gjithmonė mes nėnės dhe babait dhe jeton si mbret. Jeton i pasur dhe i qetė shpirtėrisht. Ai ndjehet mirė nėse babai dhe nėna janė me tė, pasi ndiehet i sigurtė. Gjėja e dytė pozitive ėshtė qetėsia nė familje. Ata qė kanė pesė apo gjashtė fėmijė gjithmonė jetojnė nė zhurmė dhe potere. Dikush vrapon, dikush thyen diēka, tė tjerėt zihen, dikush qan etj… kurse me fėmijėn e vetėm, familja ėshtė e qetė. Babai ėshtė i qetė, nėna e qetė dhe vetė fėmija si personalitet ėshtė i qetė. Kjo ėshtė njė gjė pozitive e dytė pėr njė fėmijė tė vetėm. Gjėja e tretė pozitive pėr njė fėmijė tė vetėm ėshtė se atij i kushtohet kujdes dhe rėndėsi mė shumė, me qėllim qė tė edukohet dhe tė jetė i dalluar. Po tė shohėsh, babai gjithmonė i ka sytė tek ai, po kėshtu dhe nėna. Ēdo tė metė qė gjejnė tek fėmija, menjėherė mundohen ta korigjojnė. Ky kujdes bėn qė tė kemi njė fėmijė tė veēantė dhe tė dalluar. Imam Ebu Hanifeja ndoshta ėshtė bėrė i dalluar dhe i suksesshėm pėr shkak se ishte i vetėm. Ai ishte i suksesshėm nė dije, nė fikh, nė logjikė, nė dialog dhe debat. Pėr kėtė ai arriti tė ndėrtojė medhhebin e tij dhe themeloi njė shkollė tė. Gjėja pozitive e katėr ėshtė se fėmija i vetėm arrin tė ketė pėr vete sasi tė madhe dashurie dhe dhembshurie. Babai dhe nėna nuk kanė tjetėr veē kėtij fėmije tė vetėm nė shtėpi, kėshtu qė e gjithė ana emocionale do tė derdhet tek ky fėmijė. Si rezultat, ky fėmijė ndjen qė ėshtė i pasur dhe i ngopur emocionalisht. Kur del nė shoqėri njė fėmijė i tillė, nuk ndihet i varfėr emocionalisht. Njė vajzė tė vetme, e cila ėshtė e ngopur me tė tilla ndjenja dhe emocion, nuk do tė ndikohej aspak nėse do tė ndalohej nė rrugė nga njė djalė, i cili do e ngacmonte duke lavdėruar flokėt e saj, fytyrėn etj… Kjo, pasi ajo ėshtė e ngopur me tė tilla gjėra. Babai e lavdėron, nėna e ledhaton etj… dhe me kėtė ata e kanė ngopur nga ana emocionale. Kėshtu qė kur tė dalė ajo ėshtė e ngopur emocionalisht dhe fjalė tė tilla nuk ndikojnė aspak tek ajo. Kjo padyshim qė ėshtė diēka tepėr pozitive. Veēsa pėrmendėm, fėmija i vetėm ka shumė lojėra. Tė gjitha lojėrat grumbullohen dhe blihen pėr fėmijėn e vetėm. Babai, nėna, gjyshi, gjyshja etj… kushdo qė udhėton kur kthehet i blen atij njė lojė. Me kėtė atij i bėhet njė grumbull lojėrash dhe njė gjė e tillė padyshim qė ėshtė karakteristikė e fėmijės sė vetėm. Gjėja e pestė pozitive e fėmijės sė vetėm, ėshtė pėrkrahja nė zhvillimin e dhuntive tė tij. Babai dhe nėna kur kanė njė fėmijė tė tillė, interesohen mė shumė pėr tė. Ata kėrkojnė dhunti tė reja dhe i zhvillojnė ato. Ata kanė kohė tė bollshme pėr ta pėrkrahur dhe pėr t’i zhvilluar dhuntitė dhe gjenialitetin e tij. Me kėtė’ ky fėmijė arrin tė bėhet i dalluar. Gjėja e gjashtė pozitive ėshtė se ai reagon dhe bashkėvepron me mė tė mėdhenjtė. Nėse do tė merrnim dy fėmijė, njėri i vetėm, kurse tjetri ka pesė ose gjashtė vėllezėr dhe tė rrijmė tė dėgjojmė fjalėt e secilit prej tyre ne mund t’i dallojmė se kush ėshtė i vetėm dhe kush jo. Fėmija i vetėm pėrdor fjalė tė mėdha, termat gjuhėsorė janė mė tė zgjedhur, mėnyra se si lėviz dorėn, kokėn dhe trupin, mėnyra se si dialogon, diskutimet e tij, tė bėjnė qė tė mendosh qė ke tė bėsh me njė fėmijė por tė rritur. Kurse fėmija i dytė e ndjen qė ai nuk ėshtė mė shumė se njė fėmijė. Fjalėt, gjuha qė pėrdor, mėnyra etj… tregojnė qė ėshtė vetėm njė fėmijė. Kjo pasi ai jeton me fėmijė, flet me fėmijė, luan me fėmijė etj.. kėshtu qė ambjenti nė tė cilin qėndron ėshtė ambjent fėmijėsh. Kurse i pari me trup ishte fėmijė, por nė pėrmbajtje dhe nė brum ishte i madh. Saqė kur sheh njė pesė apo gjashtė vjeēar tė tillė habitesh me aftėsitė e tij. Jo vetėm kaq, por t’i hyn dhe nė dialog dhe nė bisedė me tė, pasi fėmija i vetėm bėhet pjesė e dialogut. Kurse njė fėmijė qė nuk ėshtė i vetėm nuk merr pjesė nė biseda. Kjo pasi ai ėshtė mėsuar qė bisedat t’i bėjė nė nivel fėmijėsh. Kėshtu kjo ėshtė gjė pozitive pėr fėmijėn e vetėm. Prandaj unė theksoj qė fėmijėn e vetėm duhet ta shfrytėzojmė pasi ėshtė diēka e mirė e cila na shtyn drejt fėmijės sė ditur dhe gjeni. Libri qė kam nė dorė, autor i tė cilit ėshtė Pol Kolman, ėshtė njė libėr shumė i dobishėm qė pėrmban shumė ide tė zgjuara. Titulli i tij ėshtė “Si tė flasėsh me fėmijėt e tu”. Pėrmbajtja e librit e bėn atė tė rrallė pėr nga rėndėsia. Autori nė libėr pėrmend problemin e divorcit dhe si t’u tregosh fėmijėve pėr divorcin. Aty ai paraqet pesėmbėdhjetė ide tė ndryshme positive dhe pesėmbėdhjetė tė tjera negative. Njė problem tjetėr ėshtė djallėzia dhe tė qėnit i prapė. Si tė sillesh me njė fėmijė tė tillė? Autori paraqet dhjetė ide pozitive dhe dhjetė tė tjera negative. Nė tė vėrtetė ky ėshtė njė libėr shumė i dobishėm dhe ju kėshillojmė qė ta lexoni dhe tė pėrfitoni prej tij. Kush konsiderohet fėmijė i vetėm? Teksa flasim rreth fėmijės sė vetėm, lind njė pyetje e rėndėsishme: Kush konsiderohet fėmijė i vetėm? Unė jua bėj juve kėtė pyetje. Kush ėshtė fėmijė i vetėm? Mos ėshtė fėmijė i vetėm ai fėmijė i cili ėshtė i vetėm? Ēfarė kuptojmė kur themi i vetėm? Unė po ju flas rreth vetes time dhe u them qė kam njė vėlla dhe kam tre motra. Tė gjithė ne jemi pesė persona. Kishim dhe njė vėlla por ai ka vdekur. Tani jemi pesė, dy djem dhe tre motra. Unė si Xhasim, a konsiderohem i vetėm apo jo? Pėrgjigja ėshtė jo, pasi kam tre motra dhe kam njė vėlla. Kėshtu nuk konsiderohem i vetėm pasi jetoj nė njė familje prej pesė personash. Por… a tė pėrgjigjem dhe ta them? Unė nė realitet jam i vetėm. Ju do tė pyesni se si jam i vetėm? Unė ua them se si. Kush ka thėnė qė njė fėmijė i vetėm ėshtė ai qė nuk ka as vėllezėr dhe as motra? Nėse njė fėmijė ka dhjetė vėllezėr dhe motra, por ky fėmijė ėshtė i vetmi nga tė gjithė qė pėrkėdhelet, a konsiderohet i vetėm apo jo? Unė e konsideroj tė vetėm. Unė nuk po u them tani qė unė jam i pėrkėdhelur por do ua tregoj se pėrse jam i vetėm. Kėshtu mund tė jenė dhjetė vėllezėr dhe motra, vetėm njėri prej tyre ėshtė i pėrkėdhelur kurse nėntė tė tjerėt trajtohen njėsoj nga prindėrit. Fėmijėn e pėrkėdhelur kėtu ne e quajmė fėmijė tė vetėm. A t’jua tregoj se si jam unė i vetėm? Unė jam Xhasimi dhe kam tre motra qė kanė lindur para meje. Pas tyre, nėna priti njė kohė tė gjatė dhe pastaj linda unė. Lindjen e njė djali pas tre vajzash a nuk e konsiderojmė si fėmijė tė vetėm? Vazhdova unė pėr pesė apo gjashtė vite tė jem fėmija i vetėm. Kisha tre motra mė tė mėdhaja, unė isha i katėrti, kėshtu qė isha fėmija i vetėm. Vėllai im, fėmija e pestė, lindi pas meje pas gjashtė vitesh. Pasi lindi ai unė nuk konsiderohesha mė i vetėm, pasi ishim dy djem tani. Ajo qė duam tė themi ėshtė se fėmija i vetėm nuk ėshtė domosdoshmėrisht ai qė nuk ka vėllezėr dhe motra. Nėse do tė kishim njė familje me dhjetė fėmijė, njėri prej tyre ėshtė handikapat (Zoti na ruajt). I gjithė interesi dhe kujdesi i kushtohet kėtij fėmije. Ky fėmijė konsiderohet i vetėm. Edhe njė herė tjetėr e themi qė kjo ēėshtje ka nevojė tė diskutohet mė gjerėsisht. Ne gėzohemi me kontaktet tuaja me ne dhe derisa lumturia tė bėhet tradita jonė ju themi: Paqja qoftė mbi ju.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e mujoislam
  Anėtarėsuar
  22-01-2010
  Postime
  246
  Uthmani, model nė marrėdhėniet bashkėshortore
  Morali me tė cilin njihej mė shumė Uthmani, ishte turpi. Ēdo popull qė e ka pasur turpin si moralin kryesor, ai popull ėshtė lartėsuar dhe nderuar. 29.10.2009
  Kliko kėtu pėr ta parė foton nė madhėsi origjinale Nė kėtė temė do tė flasim mbi figurėn e Uthman ibnu Affanit dhe marrėdhėniet e tij bashkėshortore. Ai ishte shumė i dashur dhe tejet miqėsor me gruan e tij. Uthmani ėshtė njė nga dhjetė tė pėrgėzuarit me xhenet dhe ėshtė Halifeja i tretė musliman pas tė dėrguarit tė Zotit. Emri i nėnės sė tij ishte Erva dhe ajo ishte halla e Profetit a.s. Cilėsitė e tij tė rralla, e bėnė Profetin a.s t’a zgjedhė atė si dhėndėr pėr dy vajzat e tij. Ishte ky fakt, ai qė e bėri tė njihej dhe me emrin “Me dy drita”. Si u konvertua nė islam dhe kush ishte shkaku? Personi qė u bė shkaktar pėr konvertimin e Uthman ibnu Affanit nė islam, ishte Ebu Bekri. Kur pranoi islamin, Uthmani ishte 32 vjeē. Qė nė rini, Uthmani ishte aktiv dhe kishte ndėrtuar marrėdhėnie shoqėrore tė shėndosha dhe fitimprurėse. Ai ishte njė nga muslimanėt e parė qė koknvertoheshin dhe pranonin islamin si fe tė vetme tė tyre. Duke qenė nga tė parėt qė pranuan islamin, ai ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė pėrhapjen e islamit. Morali me tė cilin njihej mė shumė Uthmani, ishte turpi. Ēdo popull qė e ka pasur turpin si moralin kryesor, ai popull ėshtė lartėsuar dhe nderuar. Ndėrkohė qė ēdo populli qė i ka munguar morali i turpit, ėshtė degjeneruar dhe shkatėrruar. Ėshtė pikėrisht morali i turpit njė nga faktorėt kryesorė pėr forcimin e marrėdhėnieve me Zotin e madhėruar. Kjo, pasi turpi tė pengon nga veprimi i gjynaheve tė mėdha dhe tė vogla. Pėr moralin e turpit thuhet qė ai ėshtė kurora e tė gjithė moraleve. Pėrse u quajt me dy drita? Dy vajzat e Profetit a.s para se tė martoheshin me Uthmanin, ishin tė fejuara me dy djemtė e Ebu Lehebit. Kur Profetit a.s iu shpall zbulesa hyjnore dhe filloi tė publikojė fenė islame, Ebu Lehebi, gruaja dhe fėmijėt e tij ishin nga armiqtė dhe kundėrshtarėt e tij. Madje Ebu Lehebi u kėrkoi dy djemve tė tij qė t’a prishnin fejesėn me dy vajzat e Profetit a.s. Me kėtė, Ebu Lehebi kėrkonte t’i shkaktojė dhimbje dhe t’i bėjė presion psikologjik dhe social Profetit a.s pėr ta braktisur fenė. Pikėrisht pėr shqetėsimet dhe keqtrajtimin ndaj Profetit a.s, Zoti shpalli njė sure tė veēantė pėr Ebu Lehebin. Thotė Zoti nė Kuran:” “Iu thafshin duart Ebu Lehebit dhe u thaftė nė gjithēka! Nuk do ta ndihmojnė atė as pasuria dhe as fitimet e tjera. Ai, me siguri, do tė hidhet nė zjarrin me flakė tė tėrbuara, po ashtu edhe gruaja e tij, qė mbart drutė e zjarrit, nė qafėn e saj do tė ketė njė litar prej fijesh palme.” (Mesed 1-5) Pasi dy djemtė e Ebu Lehebit e prishėn fejesėn, Profeti a.s zgjodhi Uthman ibnu Affanin si dhėndėr tė tij dhe vajzėn e tij Rukajen e martoi me tė. Lidhja martesore mes tyre ishte njė lidhje e bekuar dhe e lumtur. Kur Profeti a.s urdhėroi muslimanėt qė tė emigronin pėr nė Abisini, bashkė me muslimanėt e tjerė ishte dhe Uthmani me gruan e tij Rukajen. Ata tė dy, ishin ēifti i parė qė emigronin pėr hir tė Zotit. Kur Profeti a.s emigroi bashkė me muslimanėt e tjerė pėr nė Medine, Uthmani dhe Rukaja u kthyen nga Abisinia dhe u vendosėn nė Medine. Pas disa kohėsh nė Medine, Rukaja sėmuret rėndė dhe pėr pasojė vdes. Kjo gjė e dėshpėroi shumė Profetin a.s dhe bashkėshortin e saj Uthmanin. Profeti a.s, duke e parė Uthmanin tė mėrzitur dhe tė dėshpėruar, i tha:”Tė shoh tė mėrzitur o Uthman!” “Po o i dėrguari i Zotit - iu pėrgjigj Uthmani – me vdekjen e Rukajes, u ndėrpre lidhja miqėsore mes meje dhe teje dhe ē’ėshtė mė e keqja nuk pata as fėmijė me tė.” Profeti a.s i tha:”O Uthman! Mė erdhi Xhibrili a.s dhe mė propozoi qė tė tė martoj me vajzėn tjetėr Umu Kulthumin.” Kėshtu u martua Uthmani me vajzėn e dytė tė Profetit a.s Umu Kulthumin. Por edhe kjo martesė e cila e gėzoi Uthmanin, pėrfundoi si e para me vdekjen e Umu Kulthumit. Kur Profeti a.s e pa tė dėshpėruar Uthmanin pėr vdekjen e gruas sė tij, i tha:”O Uthman! Pėr Zotin nėse do tė kisha njė vajzė tė tretė do tė kisha martuar me tė.” Kjo tregon dhe njė herė mbi marrėdhėniet dhe lidhjet e forta mes Uthmanit dhe Profetit a.s. Martesa e Uthmanit me Nailen Pėr shkak tė martesės sė Uthmanit me dy vajzat e Profetit a.s, u quajt Uthmani me dy drita. Ėshtė njė nofkė qė nuk e ka pasur asnjė njeri tjetėr qė nga Ademi a.s dhe nuk do e ketė njeri tjetėr deri nė Ditėn e Kijametit. Askush tjetėr pėrveē Uthmanit, nuk ėshtė martuar me dy vajza tė njė profeti. Diēka e tillė ėshtė njė vlerė tjetėr qė i shtohet vlerave tė Uthmanit. Pas vdekjes sė Umu Kulthumit, Uthmani u martua me njė grua tjetėr Nailen. Ajo ishte njė grua fisnike, e guximshme dhe e bukur, por jo mė e bukur se Umu Kulthumi dhe Rukaja, e cila merrej se shembull dhe model pėr bukurinė e saj. Model i hijeshisė burrėrore ishte dhe vetė Uthmani. Nga historitė qė rrėfehen nė kėtė aspekt, ėshtė se Profeti a.s e dėrgoi Usamen tek Uthmani t’i japė diēka. Usame vajti tek Uthmani, hyri nė shtėpinė e tyre dhe i pėshėndeti por nuk ua dha porosinė e Profetit a.s. Ai u kthye tek Profeti a.s, i cili e pyeti duke buzėqeshur:”Ēfarė pe qė nuk ua dhe porosinė time?” Usame i tha:”Pėr Zotin pashė Uthmanin me Rukajen dhe mbeta i hutuar nga hijeshia dhe bukuria e tė dyve.” Bujaria dhe zemėrgjerėsia e Uthmanit Uthman ibnu Affani njihet pėr bujarinė dhe zemėrgjerėsinė e tij. Me kėtė rast, tė gjithė ne e dimė kontributin e Uthmanin nė pėrgatitjen e ushtrisė muslimane. Kur Profeti a.s u bėri thirrje muslimanėve qė tė kontribojnė nė pėrgatitjen e ushtrisė, vetė Umeri solli gjysmėn e pasurisė sė tij. Ebu Bekri solli tė gjithė pasurinė e tij, ndėrkohė qė Uthmani dhuroi 950 deve tė ngarkuara me ushqimet dhe armatimet e nevojshme pėr luftė dhe pesėdhjetė kuaj. Diēka e tillė ishte njė kontribut shumė i madh, gjė qė e bėri Profetin a.s tė thotė:”Nuk ka gjė qė e dėmton imazhin e Uthmanin pas kėsaj dite.” Profeti a.s e pėrgėzoi me xhenet dhe ai ėshtė nga dhjetė tė pėrgėzuarit me xhenet. Kontributin me pasuri nuk mundet ta bėjė kushdo. Sa herė na ndodh qė nėse duam t’i japim dikujt ca tė holla, ne nxjerrim ato mė tė vjetrat edhe pse kemi tė reja dhe nė tė njėjtėn vlerė. Ka njerėz tė cilėt japin dhe kontribojnė me pasuritė e tyre pa i llogaritur ato qė japin, siē ishte Uthman ibnu Affani. Uthmani dhe pusi RumaM Njė rast tjetėr tė cilin vlen ta pėrmendim ėshtė dhe rasti kur Uthmani u dhuroi muslimanėve pusin Ruma. Ruma ishte njė pus nė pronėsinė e njė hebreu, nga i cili mbushnin ujė dhe furnizohej i gjithė qyteti i Medines. Profeti a.s, njė ditė shprehu dėshirėn qė ky pus duhej tė ishte pronė e muslimanėve. Uthmani e bleu kėtė pus dhe e dhuroi vakėf pėr tė gjithė muslimanėt. Jo vetėm kontribut material Uthmani nuk dallohej vetėm nga kontributet materiale dhe pasuritė qė jepte pėr mirėqenien e muslimanėve. Ai kishte njė kontribut tė ēmuar dhe nė morale dhe vlera shoqėrore. Kur tė gjithė muslimanėt pėrgatiteshin pėr tė marrė pjesė nė luftėn e Uhudit, edhe Uthmani deshi tė marrė pjesė nė kėtė luftė. Ai vajti tek Profeti a.s dhe i tregoi se gruaja e tij ishte e sėmurė. Profeti a.s e urdhėroi qė t’i qėndrojė tek koka dhe tė mos marrė pjesė nė luftė. Kėshtu, Uthmani i qėndroi tek koka duke i shėrbyer dhe dhėnė zemėr. Me kėtė, duam tė themi qė kontributi i tij nuk ishte vetėm material por edhe moral dhe social. Sa herė qė flasim mbi kopracinė dhe babėzinė, flasim dhe mbi kopracinė emocionale. Kur gruaja e tij Rukaja vdiq, dhimbja e Uthmanit ishte e dyfishtė. Kjo, pėr shkak se i vdiq gruaja dhe e dyta pėr shkak se ai nuk morri pjesė nė betejėn e Uhudit bashkė me muslimanėt e tjerė. Dhimbjen e parė Profeti a.s ia lehtėsoi duke e martuar me vajzėn e tij tė dytė. Ndėrkohė qė dhimbjen e dytė ia lehtėsoi duke i folur mbi qėllimin dhe nijetin e mirė. Ne tė gjithė e dimė qė kushdo qė ka njė nijet tė mirė, por nuk e realizon atė, i shkruhet sikur e ka vepruar. Nėse njė musliman vepron njė vepėr tė mirė, i shkruhet sikur ka vepruar dhjetė tė tilla. Nėse vepron njė vepėr tė keqe, i shkruhet njė e tillė. Njė herė, morra njė taksi dhe gjatė bisedės me shoferin, mė tregoi se gruaja e tij ankohej gjithmonė dhe se kohėt e fundit i kishte kėrkuar dhe divorcin. Ai ndihej i dėshpėruar pasi me kėtė grua kishte gjashtė fėmijė, tė cilėt i kishte ai nėn kujdestari. Ai tregonte se ēdo ditė dilte nė mėngjes nė punė, kthehej nė drekė pėr t’u gatuar fėmijėve dhe dilte pėrsėri nė punė deri natėn vonė. Unė fillova ta pyes mbi hollėsitė e marrėdhėnieve tė tyre bashkėshortore dhe zbulova qė gruaja e tij ishte neglizhente dhe shpėrfillėse. Nė fund unė e pyeta:”Po pėrse pranove qė t’ia japėsh divorcin?” Ai mė tha:”Po ēfarė mund tė bėja tjetėr? A mund tė jetohet me njė grua qė nuk tė don dhe nuk tė respekton?!” Nga kjo histori mėsova se pėrveē marrėdhėnieve bashkėshortore, ka edhe besnikėri bashkėshortore. Uthman ibnu Affani e kishte kėtė besnikėri bashkėshortore, e cila buronte nga morali i turpit dhe shumė moraleve tė tjera. Ai ishte model mbi kontributin me pasuri nė udhėn e Zotit dhe model nė besnikėrinė dhe marrėdhėniet bashkėshortore. Martiri Uthman ibnu Affani Tregohet qė Uthmani e pėrfundoi leximin e gjithė Kuranit brenda njė nate. Njė moment tjetėr i rėndėsishėm ėshtė dhe rasti kur Profeti a.s ishte nė shoqėrinė e Uthmanit, Ebu Bekrit dhe Umerit nė malin Uhud. Nė atė ēast, mali tronditet dhe Profeti a.s i flet me fjalėt:”Qetėsohu Uhud! Pasi sipėr teje ndodhet njė Profet, njė i besueshėm dhe dy martirė.” Kjo ishte njė dėshmi nga ana e Profetit a.s pėr Uthmanin. Kur shumė njerėz i kėrkuan ta lėrė postin e Halifes, ai u tha:”Jo. Nuk e heq njė kėmishė qė e kam veshur njė herė.” Uthmani ishte njė nga dhjetė tė pėrgėzuarit me xhenet. Ai ishte dhe mbetet simboli dhe modeli i rinisė muslimane dhe njėkohėsisht ėshtė krenaria e kėtij umeti. Uthman ibnu Affani kishte njė djalė qė quhej Iban ibnu Uthman. Ai u bė njė nga dijetarėt mė tė mėdhenj tė Medines dhe pėrmendej bashkė me dhjetė fakihėt mė tė mėdhenj tė qytetit. Paqja e Zotit qoftė mbi ju!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •