Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Abdullah Konushveci

  Skicė pėr njė elegji

  Ja
  Kjo shtėpi
  Ka njė tė vrarė
  Dhe kjo kėtu
  Dhe kjo pranė saj
  Dhe kjo tjetra
  Dhe kjo dhe kjo dhe kjo

  Ja
  Dhe ajo shtėpi
  Ka njė tė vrarė
  Dhe ajo atje
  Dhe ajo pranė saj
  Dhe ajo tjetra
  Dhe ajo dhe ajo dhe ajo


  A.K.

 2. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Si e krijoi Zojsi Dardaninė

  Nuk dihet
  Nga koka a nga kofsha
  Zojsi nxori Dardaninė
  Dhe e deshi, e deshi, shumė e deshi
  Nga dashuri e madhe
  Kish rrezik ta mbyste

  Sot e atė mot
  E varim nė dardhė
  Dashurinė e tij tė madhe
  Dhe kryqin e marrim nė shpinė
  Duke pritur tė ndodhė mrekullia
  Eshtrat i bėjmė grumbull
  Nė Kodrėn e Kafkave


  P.S. Zojsi = Zeusi...

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Dhe ikim ikim ikim

  Mbase ikim ikim ikim
  Nga dhomat e mbushura ofshamė
  Dhe dalim shesheve
  Po sheshet janė tė lara nė gjak

  Ndodh largohemi nga rrugėt
  Qė klithin nė fytyra fėmijėsh
  Dhe i mbyllim sytė
  Kur Mezia i ngul ushtėn
  Demit tonė tė Zi
  Nė Mozomazinė e pėrhumbur
  Dheu na rrėshqet nėn kėmbė

 4. #4
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Duke pritur Gjergjin e Ri

  Ai do tė vijė
  Ti do ta ēosh patjetėr
  Ne do tė dalim dhe do ta presim
  Me tupan e me zurna
  Do ta marrim do ta hipim
  Lart mbi supe
  Do t'i brohoritim
  Derisa tė mos kemi zė

  Ai do tė vijė
  Se ne e presim
  Si Shpėtimtarin si Shėlbyesin
  Do tė shkelė kėmbėzbathur
  Mbi Dheun tonė
  Do tė ndezė qirinj
  Te varret tona

  Ai do tė vijė
  Ne e shohim ėndėrr pėrnatė
  Ėshtė kripėgjatė
  Dhe nuk i trembet bishės
  Qė s'na lė tė dalim
  Nga portat e qytetit

  Ai do tė vijė
  Ta therė nė fyt bishėn
  Do t'i pastrojmė puset
  Do tė gjuajmė peshk
  Dhe shpesė dhe kafshė
  Do t'i njomim flitė pėrsėri

  Ai do tė vijė
  Se ne e presim
  Se ne vdesim pėrditė e mė shumė
  Se qyteti bie erė kufomė

 5. #5
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Vdekja e dytė e Gjergjit*

  Kur derdhet atdheu nė det
  Shkulet shkėmbi fusha mali
  Terri derdhet me shtėmba
  Dhe thikat vezullojnė

  Vlorėn e zėnė ethet e dridhet
  (Babi, do t'i kenė tretur
  Gjergjit eshtėrat
  Se Atdheu po derdhet
  Pėrsėri nė det)
  Drilonit s'mund t'i them
  Ji i fortė
  Dritoni ėshtė bėrė dhé

  Dhe ata po e shohin
  Se s'ėshtė kjo mė
  Lojė me qen e mace

  * Vjershė pėr eksodin e madh nė Shqipėri

 6. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Ėndrra... pastaj Vlora

  Diqysh shkuam nė njė planet tjetėr
  Ku kishte bukė qumėsht mish
  Dhe s’kishte milicė

  Shqiptarėt ishin shumė tė mirė
  Preheshin hijeve
  Hidhnin valle shesheve
  Bėnin dashuri tė mėdha

  Disi... kur hyri Vlora nė dhomė
  Babi mbrėmė me dy orė natė
  Na shkallmuan derėn pėrsėri
  Ata qė s’mund t’u zė emrin nė gojė

 7. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Jeta nė Mozomazi

  Nė Mozomazi mund tė vdesėsh ēdo ēast
  Tė kėputesh si lule nė erė
  Dhe tė vazhdosh sė jetuari pas vdekjes
  Me tė gjallėt e vdekur pėrreth
  Qė ruajnė kujtimin tėnd tė pėrgjakshėm
  Si vashėn e mallit tė parė

  Nė Mozomazi jetohet pėr mrekulli
  Aktor mund tė jesh kur tė duash
  Dhe tė ndėrrosh jetė kur tė tė teket
  Si njė aktor i palodhshėm tragjik

  Ja pse nė Mozomazi pihet shumė raki
  Dhe pagjumėsia bėhet ėndėrr e ankthshme
  Dhe njerėzit kanė turp tė gjallojnė
  Karshi thneglave milingonave karkalecave

  Qė kryejnė punėt e ditės e natėn ēojnė dashuri

  Zot
  Nė Mozomazi nuk shihet njeri
  Se nata bie aq shpesh
  Dhe terri ėshtė aq pis

  Ēdo gjė qė lėviz ecėn fluturon
  Shoqėrohet lehaqensh larashėsh laureshash

 8. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Kthimi i dritėsorėve

  Dritėsorėt do tė kthehen
  Me leshra tė kėrleshur
  Me thonj tė paprerė
  Me trup-duar-fytyrėdheu

  Do tė pėrplasen brenda
  Do tė na zėnė pėr fyti
  Do tė na shkulin pėr flokėsh

  Dhe ne s’do t’i shohim
  Se ata janė prej drite
  Se nuk bėjnė hije mbi dhé

  Ata e kanė pushtuar
  Zemrėn e tokės
  Dhe kupėn e qiellit

  Dritėsorėt do tė kthehen
  Tė na mėsojnė zejėn e vdekjes
  Tė na japin pak zemėr tė tokės
  Pak kupė tė qiellit

  Tė dehemi dhe ne

  Me hirin e zjarrit
  Tė mos jemi vetėm hije mbi dhé

 9. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Vjershė ekspresioniste

  Qielli ka ethe
  Dhe mban erė gjak
  Nga zogjtė e hekurt
  Qė i therin gjirin

  Mjeshtrit e vdekjes
  E punojnė shkel e shko tokėn
  Koka duar kėmbė
  Hedhin ngado

  Si t’i mbledh gjymtyrėt
  Para se tė bjerė nata
  Dhe t’i kall nė dhe
  Para se t’u bien nė erė
  Larashėt oshėnarėt

 10. #10
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Mungesa e lirisė

  Ti ishe
  Njė mėngjes i freskėt
  Qė lėshonte
  Tinguj tė kthjellėt

  Dhe ishe njė kopsht i derdhur
  Zot sa i derdhur
  Me erė me ngjyrė
  Mbytje ēdo gjė pėrreth

  Nga duart nga yjet
  Si nga njė libėr i hapur
  Mund tė parathoshe ēdo gjė

  Si fatthėnė e rysur qė ishe

  Po jepeshe lehtė
  Si njė kafshė
  E lodhur nga ndjekjet
  Se nė flokė
  Nė ballė
  Nė sy
  Kudo
  Tė vihej re
  Mungesa e lirisė

 11. #11
  LarG Maska e Flava
  Anėtarėsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  547
  Zonja Mėmė

  Jam lodhur duke pritur
  Zonja Mėmė
  T’i nisėsh shėrbėtorėt e Tu
  (Dhe unė shėrbėtor Yti jam)
  Tė m’i kėputin hekurat

  Jam bėrė njė ashtlėkurėnajė
  E ka rėndė
  Dhe toka tė mė mbajė
  Ku ta kėput kokėn
  Mbėshtetur pėr muri

  Ti Zonja Mėmė
  Mos resht tė m’i ledhatosh shpresat
  Po mbahem pėr njė fije floku
  I bindur se ėshtė floku Yt i thinjur

  Zonja Mėmė
  Mendimet pėr Ty
  M’i vrasin nė rrugė
  Po malcimet e plagėve
  Ti m’i ndien
  Dhe ballin rrėzon nė shuplakė

  Ti duhet ta dish
  Zonja Mėmė
  Kur mė hipėn zjarrmia
  Ai kroi i cemtė
  Qė rrjedh dikund aty pranė
  Je Ti

  Kur mė ngushtohen rrugėt
  Dhe e kam pisk

  E di se Ti
  Zonja Mėmė
  Do tė mė hapėsh njė shteg
  Se me Ty ėshtė liria
  Dhe dashuria ime pėr Ty
  Te dua se s'te urrej dot......

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: Abdullah Konushveci

  Kur s’mundemi me shtrydhė Njė pikė dashni…


  Abdullah Konushevci  MarcChagallMuseeNationalMarTė pabotuara/ Nė homazh tė ndarjes nga jeta tė poetit nga Kosova, Abdullah Konushevci; duke luftuar me jetėn, krijon himnet shpirtėrore, si pėrjetesė dhe zbulim tė qenies, deri ku mbėrrijnė, tashmė jo thellėsitė e imagjinatės, por fjala dhe dija pėr jetėn; balada, lirika, elegji, qė zhveshin misteret e dhimbjes, tė dashurisė, aty ku fillojnė dhe mbarojnė ndjesitė si lėndė ekzistenciale pėr poezinė

  Njė top nė hapėsi  Ajo ėshtė njė top loti

  Njė top loti  Bjeshkė duhet me lėvizė

  Mos me lanė m’u rrokullisė  Ajo ėshtė njė top bore

  Njė top bore

  Qė rrotullohet papra rreth meje  Ajo s’i ka dy fije mend

  Krejt do m’u shkri pėr mua

  Pėr mua qė po shkrihem

  Mė shpejt se bora  Ajo ėshtė njė top nė hapėsi

  Njė top nė hapėsi

  Disa e shohin si njė kometė

  Disa si njė meteorit  Ajo ėshtė njė ėndėrr

  Qė rri nalt nė ajri

  Mos me pėrgjakė vrasėsit  Ajo ėshtė njė top loti

  Njė top loti

  Lum si ai qė e ka parė

  Si ndrin nė errėsinė

  Prishtinė, mė 26 prill 2013

  Diell i qeshur  Me nisė ditėn

  Me njė diell tė qeshur

  Si nė vizatime fėmijėsh

  Shenjat janė se ke m’e sosė

  Si njė djalė diell  Me nisė ditėn

  Me njė kėngė gėzimi

  Me njė Haleluja tė gjatė

  Shenjat janė se ka me ardhė

  Qengji dhe bisha ka m’u shtrue  Me nisė ditėn

  Me njė puthje tė thellė

  Gjithė ditėn ke me qenė

  Dy nė njė  Me nisė ditėn

  Me lėng portokalli

  Nuk ėshtė gjė

  Dita ka m’u zgjatė pa lidhje

  Dhe muzgu kurrė s’ka me ra

  Prishtinė, Dita e Pranverės 2013

  Loja me vdekjen (1)  Kujtoi se shkoi

  Me atė bisht magjik palloi  Nuk e pa se la erėn la ngjyrėn

  Se nė shpirt e zemėr i ruaj fytyrėn  I them mos druaj

  Kur vdekja tė afrohet

  Kam me veshė kėmishėn e gjarprit

  Dhe kam me mashtrue  Kur tė mė lidhė pėr brezi

  Si shokė kam me pėshtjellė ylberin

  Dhe kam me ēmeritė  Kujtoi se u kthye

  Pa u larguar kurrė

  Se ngjyrėn erėn

  Bashkė me sytė e mėdhenj fytyrėn

  Ashtu tė freskėt tė njomė

  I kish lėnė tek unė  Natyrisht

  Diku tjetėr qetėsi nuk gjenin

  Nėntor 2012-shkurt 2013

  Dritė e saj ėshtė nė mua  Ajo mė lėshon dorėn

  Mė lė vetėm nė rrugė

  Pa tė jam unė

  Ende njė i verbėr

  Njė hap mė tutje s’mund tė bėj  Vjen dhe mė nxjerr nė shteg

  E shoh njė dritė tė vogėl

  Njė dritė qė vjen e bėhet e madhe

  Njė dritė qė jam unė

  I shumėzuar shumėfish me tė  Besoj do mė kthehet

  Kur tė pjesėtohet me tė gjithė

  Dhe terri t’i vrasė sytė

  Kur ta shohė dhe vetė

  Se dritė e saj ėshtė nė mua

  Prishtinė, 23 nėntor 2011  E sigurt ėshtė vetėm vdekja  Nuk ėshtė e sigurt

  Nė mė deshi mė shumė se veten  Nuk ėshtė e sigurt

  Nė e desha me shumė se veten  Nuk ėshtė e sigurt

  E ndoqėn sigurinė nga unė

  Apo e humba rrugės  Nuk ėshtė e sigurt

  Ka sigurimi fytyrė burri

  A bishe tė trembur  Nuk ėshtė e sigurt

  Jam njė shuk drite

  Apo njeri prej mishi e gjaku  Nuk ėshtė e sigurt

  Po e shkruaj unė kėtė vjershė

  Po i shtyp unė shkronjat nė tastierė

  Kėtė as sigurimi s’mund ta dijė  Nuk ėshtė e sigurt

  Do tė vdes nė shtrat

  Apo do tė mė vrasin  E sigurt ėshtė se dua

  Tė kem kėmishė tė bardhė

  Tė bjerė mė shumė nė sy gjaku  Nuk ėshtė e sigurt

  Ē’do tė bėhet me sigurinė e brendshme

  Do tė ma kthejnė njė ditė

  Apo do ta nxjerrin nė treg  Nuk ėshtė e sigurt

  Mė pėrgjojnė telefonin

  Apo ai jehon vetiu  Nuk ėshtė e sigurt

  Cilėn ditė do tė mė nxjerrin

  Prapė nė gjyq

  Apo mė parė do tė mė marrin nė hetime  Nuk ėshtė e sigurt

  Cilin rrugaē cilėn kurvė

  Do ta ndėrsejnė nesėr kundėr  Nuk ėshtė e sigurt

  Se nuk do tė djersij

  Se nuk do tė pėlcas  E sigurt ėshtė vetėm vdekja

  Dhe ringjallja po ashtu

  Prishtinė, mė 28 prill 2011  Loja me vdekjen (3)  Mos ki frikė, ti mikja ime

  As vdes unė pa ty

  As vdes ti pa mua  Nuk kemi me lanė

  Pa u harrnuar me ėndrra

  Me ba vdekjen me na kėrkue

  Te njerėzit e tjerė  Kur mė s’mundemi me shtrydhė

  Njė pikė dashni

  Ki frikė, mikja ime

  Zoti po ēon dorė prej nesh

  Shumė mė mirė

  E kemi me vdekė  Kemi m’u kujtue

  Siē kujtohet dritė e Zotit

  Matanė

  Njė shuk i fortė purpuri

  Kemi me qenė  Mos ki frikė, ti mikja ime

  Dashnia rritet nuk vdes

  Prishtinė, 2012 – shkurt 2013

  FJALA

  Ajo pret nė errėsirė

  Pret tė mė lodhė gjumi

  Tė mė zėrė rakia

  Tė humbem nė dashuri  Unė e shoh si rri

  E gatshme si macja  Ajo ėshtė vrasėse

  S’ngopet sė piri

  Gjak blu

  Ia shoh dhėmbėt kthetrat

  Gjithė gjak  E ndiej si merr frymė

  Llahtarshėm

  Lavirja e ndezur nė epsh

  Kur nė dhomė bie nata

  Dhe unė strukem nė qoshe

  Dhe rri dhe pres

  Tė zbardhė agimi

  Prishtinė 4 gusht 1995

  TROJA ISHTE NDRYSHE?!  Dhe rridhni ende gjak

  Ti Paramithi ti Filat  Dhe digjeni ende nė flakė

  Ti Artė edashur ti Pargė  Zerva shėnon me shpatė

  Kokat e foshnjave tė prera  Troja ishte tjetėr thonė disa

  Po grekėt

  Grekėt ishin po ata  Nga Dodona ikėn pleqtė

  Dhe pėllumbat ikėn diku

  Tash dhe lisat mė nuk fėshfėrijnė

  Eh, po t’i dinim

  Sikur tash i dimė  Kudo tokė e djegur

  Kudo tym e flakė

  Njė gjėmė qė ngjitet

  Lart e mė lart


  Prishtinė, mė 20 maj 2010-30 maj 2013

  http://www.standard.al/kur-smundemi-...pike-dashni-2/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Tema tė Ngjashme

 1. Lexoji keto Letra (Tregime) do tė Shplodhesh Menderisht
  Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 259
  Postimi i Fundit: 11-02-2021, 15:59
 2. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 3. Hafiz Abdullah Zemblaku (1891-1960)
  Nga Mexhid Yvejsi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-06-2009, 04:13
 4. Ibn Tejmijeh - Pergjigje Te Paditurve dhe Genjeshtareve
  Nga Studentt nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 14:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •